Gebied rijkspolitie te water in Zeeland wordt gesplitst TIEN JAAR NIET IN HET RIET Schiesser® deurloo mode Mn Zeg 'ns AAA, Bananasplit en 1-2-3-show meest bekeken Gister sprak zij van liefde Gestolen zeiljacht teruggevonden Arrestaties wegens drugssmokkel Politie vindt dader dodelijke duwpartij niet Mei was te nat en te koud Schiesser, voor stoere binken. Openstelling gerenoveerde boulevards Vlissingen Positief resultaat Havenschap Terneuzen Orgelkoncerten in Nieuwe Kerk Middelburg Kerkbewakers voetbal kampioen van Vaticaan Ton Verlind eindredakteur Brandpunt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juni 1884 Nr. 23536 9 Om overbelasting te voorkomen DORDRECHT - Het gebied van de Rijkspolitie te wa ter in Zeeland wordt opgesplitst in twee delen, de Oosterschelde en de Westerschelde. De distriktskom- mandant van de rijkspolitie te water in Dordrecht, over ste C. Doornheim, verwacht hiervoor binnen 14 dagen goedkeuring te krijgen van de minister van verkeer en waterstaat middels een beschikking, De huidige „Groep-Vlissingen", bestaande uit 69 man, is volgens Doornheim nu al zeven jaar overbe last. „Wij streven ernaar de Rijkspo- litie-te-water-groepen getalsmatig niet boven de 30 tot 40 manschappen te laten uitgroeien. Dan ontstaat er namelijk een vrij onwerkbare situa tie". In de nieuwe situatie komt er een nieuw groepsbureau in Wemeldinge bij die ruwweg het gebied van de Oosterschelde zal bestrijken. Voor dit bureau geldt een organisatorische sterkte van 32 man. Het groepsbu reau in Vlissingen wordt terugge bracht tot 41 man en kontroleert de Westerschelde. VLIELAND - De in Breskens gesto len Belgische motorzeiler Fun a is dinsdag in de jachthaven te Vlieland teruggevonden. Het zeiljacht ter waarde van 4,5 ton werd vorige week tussen zondagavond en dinsdag ochtend ontvreemd. Dit heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie te water dinsdagavond meegedeeld. Volgens de politie herkende de ha venmeester het jacht van een foto uit een van de landelijke dagbladen en stelde de politie hiervan in kennis. De plaatselijke politie hield een ver dachte aan. Deze zal worden overge bracht naar Vlissingen. De politie kon dinsdagavond nog geen nadere bijzonderheden geven over de ver dachte en de toedracht van de diefstal. BREDA - De Bredase politie heeft in samenwerking met de rijkspolitie en douane in Middelburg zes mannen gearresteerd, die zich bezig hielden met de invoer van hasj. De politie houdt er rekening mee dat er .nog meer aanhoudingen zullen plaats vinden. Op adressen in Breda en Prinsenbeek heeft de politie zeshon derd kilogram hasj gevonden. Vol gens een woordvoerder van de Bre dase politie zou deze in de vrije ver koop ongeveer twee miljoen gulden opgebracht hebben. De politie kwam de handel, die waarschijnlijk geruime tijd heeft kunnen plaatsvinden, onder meer op het spoor via informatie van gebrui kers, het in de gaten houden van be kende handelaren en oplevende ver koop. Volgens de politie haalde de groep met een kajuitboot, die bij de Brou- wersdam in gereedheid werd gehou den, de hasj in volle zee op. Die werd dan naar een speciaal daarvoor ge maakte bergplaats in hun woning in Breda gebracht. In dat pand trof de politie 250 kilogram aan. Zij ar resteerde er de 31-jarige G. van L. en de 24-jarige R. G. Gelijktijdig werd een inval gedaan in Prinsenbeek. Daar vond de politie de kajuitboot met erin 350 kilogram hasj. Daar is de 30-jarige W. van de B. uit Breda aangehouden. Later zijn als mede verdachten gearresteerd de 31-jarige A. V. uit Breda, de 49-jarige G. van de W. uit Bergen op Zoom en de 24- jarige A. L. uit Gouda. De politie heeft de boot en een aan tal auto's in beslag genomen. De zes arrestanten zijn in verzekerde bewa ring gesteld. MIDDELBURG - De Rijkspolitie in Zeeland heeft niet kunnen achter halen wie de 70-jarige S. Nemethy uit Rotterdam tijdens een familieruzie de fatale duw heeft gegeven waar door de bejaarde dame dodelijk ten val kwam. De vrouw was het afgelopen week einde bij familie in Heinkenszand op bezoek. Tijdens een ruzie in de fami liekring zijn over en weer forse klap pen uitgedeeld. De Rijkspolitie heeft tien mensen die bij de familieruzie betrokken waren, gehoord, maar geen van de ondervraagden kon mee delen wie de dodelijke klap of duw had toegebracht. De vrouw kwam tijdens deze val met haar hoofd op een kast terecht en overleed in een ziekenhuis aan haar verwondingen. De politie beschouwt het onder zoek als afgerond. KNMI: DE BILT - De maand mei is veel te nat, vee te somber en veel te koud ge weest. dat zegt het KNMI in een te rugblik over de maand waarin ge middeld 90 millimeter regen in Ne derland viel, bijna twee maal de nor male heoveelheid. In het Zuiden, Zuid-oosten en Oosten viel echter bijna drie keer het langjarig gemiddelde, aldus het KNMI. De zon scheen in de bilt 110 uur, slechts de helft van wat normaal mag worden geacht. Het cijfer 110 is het gemiddelde voor maart. Mei was gemiddels anderhalve graad te koud, vooral omdat de maximumtemperatur veel te laag was: 2,3 graad onder het gemiddelde van 17 graden. Bij wijze van schrale troost meldt het KNMI nog dat mei van vorig jaar nog natter en somber der was: gemiddeld 115 mm neerslag en 104 uur zon. v DEN HAAG - Nog steeds worden de rietoevers bedreigd en aangetast door watersporters en onvoldoende onderhoud en beheer. Drie ministeries (Vrom, landbouw, verkeer) en acht organisaties (waaronder de ANWB) op het gebied van rekreatie, natuurbehoud, water- en overbeheer, voeren daarom dit jaar de tiende nationale aktie „Alsjeblieft niet in 't riet" om verdere aantasting van de rietovers een halt toe te roepen. De ANWB heeft dit bekendgemaakt. maar ook door onvoldoende onder houd en beheer. Vorig jaar werd bij de aktie daarom de nadruk gelegd op voorlichting over het onderhoud en beheer van rietoevers en een schoon water- en oevermilieu. De aktie begon tien jaar geleden omdat de zich snel ontwikkelende watersport schade aan de rietoevers toebracht. Op steeds meer plaatsen werden toen landschappelijk of re- kreatief waardevolle rietoevers ver vangen door kunstmatige oevers en puinstortingen. Indertijd werd aan genomen dat watersport en oeverre- kreatie de grote boosdoeners waren. De laatste tijd is volgens de ANWB echter duidelijk geworden dat de achteruitgang van de rietoevers niet alleen wordt veroorzaakt door de sterk toegenomen rekreatiedruk Dit jaar begint de aktie met een oproep aan watersporters. Het ko mend Pinksterweekeinde worden bij sluizen in ons land stickers uitge deeld. Later komen andere groepen die beroepsmatig of in vrije tijd met rietoevers te maken hebben aan bod, aldus de ANWB. Advertentie Maten 116-176 NU 2 STUKS voor 10,— Perfektie is onze kwaliteit Mol 5-7, Zlerlkzee Als de splitsing van het distrikt Zeeland een feit is, dan bestaat de Rijkspolitie te water in Zuidwest- Nederland uit vijf groepen, namelijk die in Wemeldinge (Oosterschelde), Vlissingen (Westeschelde en Terneu- zen), Dordrecht (Ridderkerk en Spij- kenisse), Gorinchem (Drimmeler>) en het distriktsbureau met de centrale meldkamer in Dordrecht. VLISSINGEN - Op zaterdag 16 juni vindt de officiële openstelling van de gerenoveerde en herinrichte boule vards te Vlissingen plaats. De opening bestaat uit een wande ling van de Nolledijk tot het Keizers- bolwerk, tijdens welke een aantal of ficiële overdrachten en handelingen plaatsvindt. In verband hiermee worden de boulevards voor rijdend verkeer afgesloten. Om 14.00 uur ont hult de heer J. Hintzen, voorzitter van de Culturele Raad Vlissingen de verwijsplaats naar Windorgel. Om 14.15 uur plaatst de heer D. J. P. Bruinooge, wethouder van welzijn, de laatste tegel op Boulevard Ever- tsen. Om 14.40 uur vindt de onthul ling en overdracht aan de gemeente van het kunstwerk André Volten door de heer J. W. Weug, bedrijfsdi- rekteur scheepsnieuwbouw Kon. Mij. De Schelde plaats. Om 15.00 uur ten slotte draagt de heer H. M. Pot, voorzitter Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteiten de stenen peilta- fel aan de gemeente over. TERNEUZEN - Het Havenschap Terneuzen heeft het boekjaar 1983 met een batig exploitatiesaldo van 1.006.915 gulden kunnen afsluiten. Dit blijkt uit de jaarrekening over 1983 die aan de raad van bestuur is aangeboden. Dit voordelig exploita tiesaldo komt vooral voor rekening van het havenbedrijf. De op brengsten van de havengelden in de kanaalhavens en de Braakmanhaven namen aanzienlijk toe dankzij de toe- name van de scheepvaart met 17 pró-, cent en een tariefsverhoging van 4 procent. De exploitatie van het grondbe drijf van het Havenschap Terneuzen verliep minder positief. Zowel de ex ploitatierekening van de kuituur- gronden als van de bouwgronden moesten met een negatief saldo wor den afgesloten. De uitgifte van de nieuwe terreinen gaf een voordelig saldo te zien van 109.549 gulden. In 1983 ging er in Havenschap Ter neuzen 58.949.464 gulden om, dat was ruim 4 miljoen gulden meer dan in 1982. MIDDELBURG - De jaarlijkse or- gelkoncerten op dinsdagavond, die onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt gegeven, telt dit zomerseizoen 12 koncerten. Vanaf 12 juni tot en met 28 augus tus zal elke dinsdagavond het grote, 40 stemmen tellende orgel in deze laat-Gotische kerk door prominente organisten tot klinken worden ge bracht. Deze koncerten mogen zich sinds jaar en dag in een goede be langstelling verheugen. Ze worden niet alleen door de Zeeuwen zelf, maar vooral ook door toeristen uit binnen- eb buitenland bezocht. Behalve dat de kerk zelf een be zienswaardigheid is, herbergt het binnen zijn muren een fraai en kost baar instrument. Het is bovendien één der grootsten van Zeeland. Voeg de schoonheid van de akoestiek bij de kwaliteit van de orgelklank, dan vormen zij samen een ideaal domein voor de organist, maar ook voor het auditorium. Voor de uitvoerenden is een keuze gemaakt uit organisten die zich niet alleen bezig houden met het brengen van oude muziek, maar wier be langstelling evenzeer uitgaat naar de werken van komponisten uit de eeu wen na de barokperiode. Nadere gegevens omtrent hen en de programma's zullen nog nader be kend worden gemaakt. Echter wordt nu reeds de aandacht gevestigd op een bijzonder koncert dat op 26 juni zal plaats vinden. Dan zal de befaam de musicus Louis van Dijk een improvisatie-koncert geven beurte lings op het orgel en de vleugel. Het openingskoncert op dinsdag 12 juni wordt gegeven door de Maasslui- se organist, Feike Asma. Ter gelegen heid van Pinksteren speelt hij het volgende prgramma: Geopend wordt met een koraalinleiding van Jan Zwart. Vervolgens Preludium en Fu ga in C, J. S. Bach; Gavotte, G. Marti ni; Rondeau. Fr. Couperin; Pastora le, D. Scarlatti; Sonate no. 4, F. Men delssohn; Moto ostinato, P. Eben. Besloten wordt met een Fantasie over Pinksterliederen. Alle koncer ten vangen om 20.00 uur aan. VATICAANSTAD - Het voetba lelftal van de bewakingsdienst is de nieuwe landskampioen" van Vaticaanstad. De kerkwachten namen de titel over van de pause lijke bouwbakkers, die vorig jaar de beste voetballers van het Vati caan bleken. De Zwitserse garde, de Elitetroepen van Vaticaanstad, eindigde in het voetbaltoernooi als vijfde van acht deelnemers. Aan het kampioenschap van Vati caanstad is geen deelnemingsbe- wijs aan het Europese bekervoet bal verbonden. Vaticaanstad, een mini-staat, is geen lid van de Eu ropese voetbalunie, de UEFA. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil werknemers in bedrijven, waar forse winsten worden gemaakt, in die winsten laten delen. HILVERSUM - Ton Verlind (34) is met ingang van 1 juni benoemd tot eindredakteur van KRO's aktualitei- tenrubriek Brandpunt. Hij volgt in deze funktie Ad Langebent op, die in november 1983 hoofd KRO-televisie werd. Verlind maakt sinds 1978 deel uit van de Brandpunt-redaktie. Daarvoor was hij redakteur- verslaggever van TROS/aktua radio. Verlind begon zijn journalistieke loopbaan in 1969 bij het dagblad De Stem. Perschef Jan van Gooi (47), is eve neens met ingang van 1 juni, be noemd tot adjunkt-hoofdredakteur van het KRO-programmablad Mikro Gids. Deze funktie werd eerder ver vuld door Frits de Blauw. Van Gooi werkt sinds 1964 bij de afdeling pers- zaken. In 1978 werd hij chef van deze afdeling. Het is nog niet bekend of Van Gooi wordt opgevolgd. De al enige tijd vakante funktie van chef kuituur KRO-radio wordt per 1 september opgevuld door drs. Camiel Hamans (35), nu nog weten schappelijk hoofdambtenaar Neder landse taalkunde aan de rijksuniver siteit Leiden. Vrijdag 8 juni Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Speelfilm. Gespeelde en ge schreven verhalen voor en door kin deren. 16.50 uur Toppop archief. Toppers uit het verleden worden weer eens ver toond. 18.45 uur Politieke partijen. In het kader van de komende verkiezingen voor het Europarlement mag P.v.d.A. deze zendtijd benutten. 18.55 uur Candy 19.15 uur Vluchtelingeneiland. De kinderen gaan op zoek naar de plaats waar het testament van hun vader verborgen kan zitten. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Politieke partijen. De VVD mag nu haar zegje doen in het kader van de komende verkiezingen. 20.38 uur De KRO in Maastricht. Een live uitzending waarin opgenomen brandpunt met nieuws uit de regio, een aflevering van de play back show met deelnemers uit de regio en nog optredens van regionale groepen. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Charlie was een rijke man. Engelse thriller. De weduwe krijgt bezoek van een ontsnapte gevangene Cyril Colwyn, die van haar wil we ten waar haar man, die twaalf jaar geleden een roofoverval pleegde de buit van vijfduizend pond verstopt heeft. Doreen weet van niets maar als Cyril een schooltas laat zien van haar zoontje Danny gaan wel bij haar heel wat lichtjes branden. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Tennis 17.45 uur Feduco 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Fietscross. Een verslag van de in Slagharen georganiseerde fiets cross kompetitie. 20.05 uur Montreux Golden rose pop festival. In Montreux traden-tijdens het festival diverse artiesten van for maat op zoals bijvoorbeeld Adam Ent, UB 40, Slade, Roger Daltrey. 21.05 uur Sportpanorama 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Jouw beurt. Praatprogram ma van het IKON. Negen jaar gele den werden gesprekken gevoerd met kinderen van acht jaar over proble men waar ze toendertijd mee te ma ken hadden. Met de teenagers wordt nu teruggeblikt op de tijden van toen. 23.20 uur Nieuws voor doven Vrijdag 8 juni, 20.05 uur, Nederland 2: Montreux Golden Rose popfestival. Met o.a. het optreden van Slade. HILVERSUM - Een aflevering van de „1-2-3 show" van de KRO, de „Bana- nasplitshow" van de TROS en van de serie „Zeg 'ns Aaa" van de VARA waren in het eerste kwartaal van '84 de meeste bekeken programma's met een kijk dichtheid van 58 procent. De laatste twee programma's skoorden vooral hun afleveringen in het eerste kwartaal ook de hoogste kijkdichtheid van gemid deld 55 procent. De meest bekeken aflevering van „Zeg 'ns Aaa" kreeg boven dien een waarderingcijfer van 7,7 waarmee dat programma samen met een af levering van „De Doornvogels" van de KRO bij de „toppers" ook de hoogste waardering skoorde, zo blijkt uit cijfers van de afdeling Kijk- en Luisteron derzoek van de NOS over het eerste kwartaal van '84. In de avondurn skoorden de TROS en Veronica de hoogste kijkdichtheid van 27 procent. Daarna kwam de VA RA met 24 procent, vervolgens de AVRO (20 procent) en tenslotte de EO (3 procent). Voor de vaste avonden van de A-omroepen werd de hoogste kijkdichtheid gemeten voor de VA RA op dinsdag (30 procent), daarna kam de TROS op zaterdag (29 pro,- cent), de AVRO op donderdag (24 pro cent), de KRO op vrijdag (22 procent) en de NCRV op maandag (17 procent). NOS-journaal Het NOS-journaal en de meeste ak- tualiteitenprogramma' werden beter bekeken dan vorig jaar. De kijk dichtheid voor de NOS-journaals van 20.00 uur steeg van 22 naar 28 procent en dat moet vooral worden toege schreven aan de toegenomen be langstelling voor de „aanpalende" programma's an de op het journaal volgende Ster-spotjes. Zo blijkt het percentage kijkers dat zowel naar het journaal keek als naar het eerst volgende programma na de Ster te zijn toegenomen van 12 tot 19 pro cent. Ook lijkt het erop dat meer mensen zowel naar het jeugdjournaal als naar het vroege journaal van 19.00 kijken. Auktualiteit De aktualiteitenrubrieken zagen de kijkdichtheid vergeleken met het eerste kwartaal van '83 flink stijgen van gemiddeld 14 naar 20 procent. Alleen bij TROS-aktua daalde de kijkdichtheid van 26 naar 21 procent. Vooral bij Achter het Nieuws van de VARA steeg de kijkdichtheid bijzon der veel; van 9 naar 29 procent, een stijging die volgens de NOS mede verband houdt met de plaats van de VARA in het schema van „vast" avonden. De kijkdichtheid bij AVRO's Televizier steeg van 14 naar 23 procent, bij Brandpunt (KRO) van 19 naar 21 procent, bij Hier en nu (NRCV) van 13 naar 14 procent en bij Tijdsein (EO) van 1 naar 2 procent. De waardering voor de TV- programma's schommelde zo rond de zeven. AMSTERDAM - De Nederlandse Investeringsbank voor ontwikke lingslanden gaat 125 miljoen lenen tegen een rente van 8,75 procent, zo heeft de Algemene Bank Nederland meegedeeld. De uitgiftekoers van de obligatielening wordt donderdag 7 juni voorbeurs bekendgemaakt. 23 „Ik hoop dat ik je op een avond eens in een prettiger gelegenheid mag brengen dan de Brian Boru. Ga je mee naar de stallen om mijn paar den te zien?" „Ik zou het graag doen, maar ik moet nu wat werken. Ik ben al lang genoeg weggeweest." „Tante Tilly zou het niet erg vin den. Ik weet hoe ik met haar moet omgaan." Dat zou hij zeker wel, met die zach te manier van spreken. Maar Rory niet. Cathleen kon zich de oude dame wel voorstellen, zoals ze uit haar middagslaapje zou zijn gewekt om de laatste schandelijke praatjes te ho ren. „Een gerucht in het dorp. Het heeft mij ook van streek gemaakt." Ze beet op haar lippen. „Ik kan de gedachte aan die verdwenen baby niet verdragen." Liam legde zijn hand op haar arm. „Welk gerucht? Er was iets scherps in zijn stem. „Wil je zeggen dat jij het ook nog niet hebt gehoord? Over dat kind van Shamus, dat verborgen zou worden gehouden9 Is het geen onmogelijk verhaal?" Liams reaktie was totaal tegen gesteld aan die van Rory. Hij gooide alleen maar zijn hoofd achterover en lachte. Maar ze had nog net een don kere schaduw in zijn ogen gezien, een bliksemsnelle onverklaarbare flik kering. „Hoe bestaat het. Wat zullen ze nu weer eens bedenken om over ons te vertellen. Dus eerst drie jaar na de dood van die arme Shamus zouden ze zo'n intrigerend geval ontdekken, dat voor maanden stof voor dorps roddel zou opleveren? Cathleen, m'n kind, dan ken je de Ieren niet." „Dus jij gelooft het niet?" vroeg Cathleen opgelucht. „Nee. Rory is meedogenloos, maar niet zó." „Hij was er erg door geschokt", zei Cathleen. Ze moest toegeven dat Liams luchthartig plezier in de situa tie haar ook kalmeerde. „Hij neemt zichzelf te serieus", antwoordde Liam. „Als je het mij vraagt, is het bezit van dit landgoed meer een last dan een genoegen voor hem. Hij doet net alsof hij schuldig is." „Schuldig?" „Alleen bij wijze van spreken. Sha mus is dood, hij leeft. Hij moest de dingen wat meer van de zonnige kant zien. Vinde je ook niet? Kom, je kunt best een halfuurtje vrijnemen om naar mijn paarden te kijken. Ik maak het wel in orde met tante Tilly. Kom mee." Cathleen liet zich zonder moeite overhalen. Na de spanning en achter docht van Rory was het gemakkelijk met Liam. Ze vond het prettig dat hij vriendschappelijk haar arm na en haar naar de oude grijze, stenen stal len bracht, waar de twee mooie hengstveulens en de merrie hun hoofd uit de boxen staken om be langstellend naar de bezoekers te kij ken. Het rook er naar fris stro en de sterke geur van paarden. door DOROTHY EDEN Liam vertelde over het fokken van de dieren. Hij had in het bijzonder zijn hoop gevestigd op het oudste hengstveulen, dat hij binnenkort te gen een hoge prijs in Dublin hoopte te verkopen. „De merrie verkoop ik niet", zei hij. „Ik ben van plan haar te houden om mee te fokken. Ik ben haar nu aan het temmen. Ze is heel zachtaardig. Rijd jij ook?" „Ik heb eens een pony gehad." „Macushla is net zo gemakkelijk als een pony. Ik berijd haar stamva der, Red Rover. Hij is een beetje woest, maar mij verdraagt hij. Kom eens naar hem kijken." Liam opende een andere box en Cathleen deinsde terug toen de hengst daarbinnen brieste en steiger de. Het was een prachtig dier met zijn hoge gebogen nek en zijn glan zende kastanjebruine huid. Liam streelde hem en hij was dadelijk rustig. „Kom, Red, geen aanstellerij. Dit is goed volk. We gaan met haar rij den. Braaf dier, hoor." Een ogenblik scheen het Cathleen toe dat Liams zachtheid was verdwe nen en dat hij de evenknie was van de hengst, een gespannen, nerveus, sterk raspaard. Hij slenterde naar buiten, sloot de deur en zei; „Je ziet er erg lief uit zo als je daar staat," en hij kuste haar. Ze trok zich nog sneller terug dan ze voor de steigerende hengst had ge daan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9