Kanselkleden voor Hervormde streeknieuws Kerk in Brouwershaven berichten stukken Mosselcijfers 1983-1984 ERIC DE NOORMAN 7 Eerste prijs voor Smalstads Gemengd koor Interkerkelijke bijeenkomst voor vrouwen Uitleg over ziekenwagen voor jeugd in Kerkwerve Acht vrouwen borduurden drie maanden aan tweede stel van vier antependia De vier antipendia of kerkleden, die door acht Brouwse dames zijn gemaakt voor de St. Nicolaaskerk in Brouwersha ven. BROUWERSHAVEN - Op eerste Pinksterdag zullen er in de St-Nicolaaskerk te Brouwershaven vier geborduur de kerkkleden (antependia) met bijpassende stola's wor den overhandigd aan ds, D. Schneider van de hervormde gemeente. Deze fraaie handwerken zijn het resultaat van ruim drie maanden ijver, kreativiteit en samenwer king van acht vrouwen. Omdat de kleur het enige vaststaande gegeven van de antependia was, konden de medewerksters hun fantasie de vrije loop laten. Het eindresultaat toont daardoor werkstukken waaraan de aandacht en de inzet tot in de kleinste details af te lezen is. Het idee om deze kleden te ver vaardigen ontstond na een bezoek van ds. Schneider aan zijn voormali ge gemeente Den Dolder. Hij bleek daar de antependia van de kerk (die bij zijn eigen stola's pasten) te kun nen overnemen. Omdat het werk van de predikant hier verdeeld is over twee gemeenten (Brouwershaven en Zonnemaire) leek het zinvol om voor beide kerken over kleden te beschik ken. Een echtpaar bood aan om de kosten hiervoor op zich te nemen en mevrouw C. A. Boom-van der Burg, die eerder het borduren van het wandkleed voor kleuterleidster E. L. Quant coördineerde, was bereid om ook hieraan haar krachten te geven. De overige borduursters gaven spon taan hun medewerking. Werkvergaderingen Tijdens de zogenaamde .werkver gaderingen" namen de motieven en de ontwerpen die men wilde gaan ge bruiken vaste vorm aan. Zo ontstond er op het witte kleed de XP, het christusteken. .Omdat dat door alle kerken heen gaat" vertellen de da mes die op de stola hierbij aanslui tend het bootje, dat als symbool voor de oecumene staat, borduurden. Het witte kleed wordt in de kerk ge- BROUWERSHAVEN - Tijdens het door de zangvereniging ..Exelsior" georganiseerde zangkonkours dat za terdag in Dirksland plaats vond, wist het Smalstads gemend Koor uit Brouwershaven beslag te leggen op een eerste prijs. Het koor, dat onder leiding staat van de heer L. B. Gebben, zong in de eerste afdeling. Als verplicht num mer werd Locus iste" van A. Bruck ner te gehore gebracht. Voor het in studeren van dit nummer hadden de zangers slechts vijf repetitieavonden ter beschikking, zodat met recht ge zegd kan worden dat dit resultaat be reikt werd dankzij zeer hard en ge- konsentreerd werken op korte ter mijn. Het was de eerste maal in haar tienjarig bestaan dat het Smalstads Cemengt Koor aan een festival deel nam. Het konkours werd door Exel sior georganiseerd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. GOES - Het Women's Aglow Fel lowship Zeeland organiseert op woensdag 13 juni een interkerkelijke bijeenkomst voor vrouwen, waar In- grid Lijklema zal spreken over de Heilige Geest. De samenkomst wordt gehouden in hotel Terminus te Goes en begint om 09.45 uur. Vanaf 09.15 uur staat de koffie klaar, terwijl voor kinderop pas is gezorgd. bruikt op feestdagen, zoals Kerst mis, Pasen en bij doopdiensten. Niet ophouden Op het paarse antependium ont stond het kruis, dat ingeborduurd is naar een speels ontwerp, dat een ver haal uitbeeldt. De aarde, de vreugde en het verdriet zijn er met verschil lende tinten paars en lila en vele bor- duursteekjes in verwoord. ,,Ik heb er zes dagen achter elkaar aan gewerkt", vertelt ontwerpster Coks. ,,Want ik kon er niet mee ophouden". Op de bijpassende stola komen de tranen uit het kleed terug, want paars symboliseert in de kerk de rouw en de boete. Technisch perfekt Het Hugenotenkruis, dat een kom- binatie vormt van het Maltezer kruis en een Franse lelie, is het symbool van het Protestantisme. Het is op een technische perfekte wijze op het rode kerkkleed aangebracht. Dit rode kleed wordt met Pinksteren in de kerk gebruikt omdat het de uitstor ting van de Heilige Geest symboli seert. Op de rode stola zijn hierbij aansluitend vurige tonen gebor duurd. Speels motief Tot slot ontstond onder de handen van de borduursters op het groene kerkkleed een mand met vijf (stok) broden en twee vissen (het symbool van de wonderbaarlijke broodver menigvuldiging), een bijbelverhaal. Dit zeer speels uitgevoerde motief is gekozen als teken van de hoop. ,,Het KERKWERVE - Dankzij de inspan ningen van de groep Jeugd-E.H.B.O. van het Rode Kruis Zierikzee/Kerk- werve, verscheen dinsdagmiddag in de Beatrixstraat een ambulance met als personeel de heren Bal en Hei kamp. De kinderen van de hoogste klassen van de Christelijke lagere school kregen er een extra E.H.B.O.- les bij (alle leerlingen zijn enkele we ken geleden geslaagd). De ambulan cebroeders gaven een prima uitleg over de verschillende toestellen in de ziekenwagen. Zo zit er een automati sche motor in om het schokken te voorkomen. Een zwevende brancard werd getoond, bedoeld voor patiën ten met botbreuken, net als de moni tor en beademingsapparatuur. Ver der werd aandacht geschonken een de slijmzuiger, verschillende ver bandmiddelen en een kraampakket. En toch trokken de sirene en het zwaailicht nog het meest. Deze wer den veelvuldig geprobeerd, wat ver schillende nieuwsgierige burgers in de straat deed verschijnen. symboliseert het doorklinken van de positieve instelling die mensen tegenover elkaar kunnen aannemen," leggen de dames uit. Het groene kleed hangt altijd in de kerk als teken van hoop als herkenning van ..gewone diensten". Vrijwilligerswerk Op de achterkant van de werkstuk ken hebben de handwerksters hun namen aangebracht. „Omdat er in de maatschappij veel vrijwilligerswerk door vrouwen wordt gedaan", ver klaren ze. Het vrijwilligerswerk aan deze kleden kwam overigens met veel genoegen en in een hechte sa menwerking tot stand. Bovendien bleef men door deze zelfwerkzaam heid ruim binnen de begroting van het beschikbaar gestelde bedrag. De kleden worden aangeboden op 10 juni tijdens de gezamenlijke Pinksterdienst van Gereformeerd en Hervormd Brouwershaven Zonne maire in de St.-Nicolaaskerk. De dienst begint om 10.00 uur. Voorgan ger is ds. D. Schneider en de muziek vereniging „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire onder leiding van de heer De Looff verleent de medewer king. SCH AREi> DIJ Jaarlijkse reis De bejaarden van Scharendijke en Ellemeet maakten met autobussen hun jaarlijkse reis. Via de Brouwers- dam en de Beneluxtunnel werd alle reerst een rondrit door het Westland gemaakt. In Den Haag werd vanuit de autobussen het Vredespaleis be zichtigd. In restaurant „De Bijhorst" te Wassenaar werd een koffiestop ge houden. Vervolgens werd de tocht voort gezet naar Aviodome op Schiphol. De astronautencabine en oude vliegtui gen werden zeer interessant gevon den. Langs het riviertje de Gein ging het daarna naar 's-Graveland in het Gooi waar de lunch werd gebruikt in restaurant „De Drie Dorpen". Na de lunch werd genoten van een mooie tocht langs de Vecht. In Haar- zuilen werd een bezoek gebracht aan het mooie kasteel „De Haar". Via Schoonhoven, waar koffie werd ge dronken, werd huiswaarts gereden. De warme maaltijd werd gebruikt in De Blauwe Keet in Oosterland. In Scharendijke werden de reizi gers opgewacht om 21.30 uur door het muziekgezelschap „Luctor et Emer- go" uit Renesse. Vermeld dient te worden dat de Jeugdsoos Trace eve nals vorige jaren de kosten van de muziek voor haar rekening nam. In de bus dankte de heer J. Lem- som namens de reizigers het organi serend komité, de chauffeurs en de Rode Kruis helpsters mevr. Rotte veel voor de welgeslaagde reis. BROUWERSHAVEN Viering kampioenschap Het eerste voetbalelftal van A.S. V. Brouwershaven behaalde dit seizoen het kampioenschap 3e klasse afde ling Zeeland en promoveerde daar door naar de 2e klasse. Ook de da mesvolleybal boekte sukses met het behalen van het kampioenschap in poule D2 en de daaruit voortvloeien de promotie naar klasse Dl van de rekreatie-volleybalkompetitie te Zierikzee. Redenen genoeg voor de sportvereniging om een receptie te geven die zal plaatsvinden in de kan tine van het sportpark „Onder de Molen", op vrijdag 8 juni van 19.00 tot 21.00 uur. BRUINISSE Weet je nog wel, ouwetje.... De oude foto's in het rubriekje „Weet je nog wel, ouwetje" zijn een bijzonder dankbaar onderwerp waar rijkhalzend naar wordt uitgekeken en de nodige reakties losmaakt. Zo -ook de foto van vorige week vrijdag van de Bruse kaoie-van ver voor de oorlog waarop een onbekende zou staan. Nou, onbekend: vergeet het maar, want hij is door heel veel men sen herkend als Levien de Koning. De andere opgegeven naam is niet D. Jumelet maar Jan de Waal Joh. zn. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Uit de door het Mosselkantoor te Bergen op Zoom verstrekte cijfers over het mosselseizoen 1984 blijkt dat de mijlpaal van het magische getal 1 miljoen tonnen wel door de aanvoer, maar niet door de export werd bereikt. De gezamenlijke mosselhandelaren kochten via het kan toor van de kwekers 980.080 tonnen en de gezamenlijke export inklusief de verkoop aan dè inleggerijen en de verkoop in eigen land bedroeg 955.490 ton- In het mosselfonds kwamen 111.161 tonnen terecht. Het gemid delde tarra-percentage was 21,6, vijf procent hoger dan het vorig seizoen. Het stukstal was gemiddeld 122, het vleesgewicht gemiddeld 23,2 kg. Dit is ongeveer evenveel dan in het sei zoen 1980/81. Vorig seizoen was het gemiddeld vleesgewicht nog 26.2 en in 1981/82 27.8. Het vleesgewicht is de hoeveelheid mosselvlees die over blijft nadat men 100 kg ruwe mosse len heeft uitgepeld. De gemiddelde prijs was 40,21 maar dit cijfer is enigszins mislei dend, omdat een hoge prijs in het be gin inzakte door de import van mos selen uit Duitsland en Denemarken. Import De hoeveelheid mosselen die werd geïmporteerd 345.057 tonnen, was bijna even groot als de produktie van de Zeeuwse percelen die 347.789 ton nen bedroeg. De produktie van de Waddenzee was met 743.425 tonnen beslist aan de lage kant. De export naar België bleef nage noeg gelijk aan vorig jaar 293.375 tonnen (tegen 297.639 tonnen in 82/83 Frankrijk bleef iets meer achter 231.600 tegen 265.803. Ook de geringe export naar diverse landen liep achteruit van 21.028 naar 14.838 t. De grote afnemer was de conserven industrie die van 190.8761. klom naar 302.115 tonnen. Een vooruitgang van 112.000 tonnen. Deze vooruitgang evenaart bijna de binnenlandse kon- sumptie. Met 113.562 tonnen tegen 109.625 tonnen was er wel een kleine stijging in het binnenlandse mossel- verbruik, maar veel minder dan werd gehoopt en verwacht, want juist dat binnenlandse front steeg in vorige jaren vrij behoorlijk. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag, met alleen de stem men van D'66, PydA, EVP en de groep Scholten-Dijkman voor, een motie van de D'66-er Tommei ver worpen, waarin deze stelde dat het in stand houden van een gemeenschap pelijk landbouwbeleid van groter be lang is dan het instand houden van de regeringscoalitie van CDA en VVD. AMSTERDAM - De werkgroep Noordzee en de stichting Ekologie vrezen dat het huidige regeringsbe leid zal leiden tot een verregaande aantasting van het Noordzeemilieu. De recent door de regering naar vorn gebrachte argumenten voor deregu lering betekenen volgens hen een versoepeling van de wetgeving en van het beleid aangaande chemische afvalstoffen. DEN HAAG - De huidige wetge ving is te ingewikkeld, ondoorzichtig en niet doeltreffend, vindt Mr. A. te Veldhuis, lid van de VVD-fraktie in de Tweede Kamer. Hij zei dit dins dag op een symposium over de uit voering van de bodemsanering in het congresgebouw in Den Haag. Beursbericht Markt Goes van dinsdag 5 juni 1984 Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve ring, op auto geleverd 96 - 102 cent per kg. Bintje, 0 mm opwaarts, bin nenlandse kwaliteitseisen 98 - 104 cent per kg. Exklusief b.t.w. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 4 juni 1984: Bintje, 35-50 mm, 103,00 - 105,00 per 100 kg; Bintje 50 mm op waarts 115,00 - 120,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Laatste notering. Uien Plantuien, geloofklapt, op auto ge leverd 9.000.11.500,— per ha. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats, per 100 kg en exklu sief b.t.w. Tarwe, basis 16 54,00 - 54,50; tarwe, basis 16 uit eigen opslag 57,00; brouwgerst, basis 16 62,75 - 63,75; voergerst, ba sis 16 48,50 - 50,00; erwten, kleine groene, 76,00 - 82,00; capu- cijners 70,00 - 82,50; schokkers 77,50 -ƒ 82,50; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 150,00 - 155,00; blauwmaanzaad, geschoond en droog, 217,50 - 262,50; karwij, boerenschoon 355,00 - 375,00; kar wij, prima doorsneekwaliteit 395,00. (Tarwe en gerst: laatste no tering). Hooi en stro Alles per 1000 kg en exklusief b.t.w.: Weidehooi, le snede, 275, 300,—; weidehooi, 2e snede, 225,— - 275,—; dijkhooi 200,225,—; Veldbeemd 200,220,—; Rood- zwenk 125,150,—; Rietzwenk 165,— -ƒ 185,—; Engels raaigras 125,150,—; tarwestro 75,00 - 80,00. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 6-6. Aanvoer: Slacht vee 1363, stieren 164, gebruiksvee 975, jongvee 242, nuka's 2599, slacht schapen en lammeren 1071, gebruiks- schapen en lammeren 539, varkens 832, bokken en geiten 24. Totaal: 7809. Prijzen: Nuka's voor de mest rood bont 270 - 600 en zwartbont 200 - 460; nuka's Amerikanen 100 - 250; schaap met lammeren 110 - 190; weidelammeren 90 - 180 Extra kwaliteit dikbillen 9,95 - 12,60; stieren le kw. 8,15 -ƒ 9,15, 2e kw. 7,15 - 8,15; vaarzen le kw. 7,60 - 8,60, 2e kw. 6,65 - 7,60; koeien le kw 7,35 - 8,50, 2e kw. 6,20 - 7,35 en 3e kw. 5,70 - 6,20; worstkoeien 5,10 -ƒ 6,10; vette kal veren le kw. 6,60 -ƒ 6,75, 2e kw. 6,45 - 6,60; schapen 160 - 230; lammeren 130 - 220; zeugen le kw. 2,96 - 3,06 en 2e kw. 2,86 - 2,96. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien le soort 2375 - 2825; 2e soort 1450 - 2375; kalfvaarzen le soort 2275 - 2725; 2e soort 1400 - 2275; guiste koeien 1225 - 1975; enterstieren 1000 - 1700; pinken 1000 - 1700; graskalveren 475 - 975. Stemming: Slachtvee: handel rede lijk, en prijzen hoger; stieren: handel rustig, en prijzen lager; gebruiksvee: handel matig, en prijzen hoger; jong vee: handel willig, en prijzen hoger; nuka's: handel redelijk, en prijzen hoger; schapen en lammeren: handel redelij, en prijzen hoger; varkens: handel willig, en prijzen hoger. Eiveba BARNEVELD, 6-6. Aanvoer 2.105.100 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 7,80 - 8,05; van 55-56 gram 9,15; van 60-61 gram 10,00 - 9,95; en van 65-66 gram f 11,95 - 11,65. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Hoogeveen: F. G. Immink te Besoyen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Haamstede: J. Mijn- ders te Veenendaal; voor Hoofddorp: J. Karens te Opheusden. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Doorn: W. Kamp te Grafhorst. Ned. Hervormde kerk Beroepen te Onstwedde: H. Harke- ma, Brakel. Bedankt voor Krimpen a.d IJssel: (b.w.) (nw. pred.pl.) (part-time) (toez:)P. Koeman, Rijssen. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: J. A. de Koeijer, Iepenstraat 2, 4431 CR, 's-Gravenpolder. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: J. de Bie, Ten Ankerflat 101, Ten Ankerweg 32, 4691 HC Tholen; J. C. Hanekamp, Bellamystraat 15, 4532 CN Terneu- zen, 01150-13577; J. A. Wegerif, Hy- sopdonk 10, 3206 BR Spijkenisse, 01880-31349. Gereformeerde kerken Aangenomen naar Bovensmilde: C. J. van der Meulen, Nijkerk; naar Waarder: drs. H. P. de Goede, Zwar- tebroek. Geref. kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Stadskanaal: F. H. Folkerts, Gorkum-Langerak. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven Inge- tonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van Je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeien zijn. Het licht viel uit in Brouwershaven. Daarmee verdween de mogelijk heid om heet van de naald een woord van dank te spreken aan het einde van de zeer geslaagde Sportmani festatie op Hemelvaartsdag. Het slagen van zo'n manifestatie is van veel faktoren afhankelijk. Het weer, de deelnemers, het bezoek, de akkommodatie. Maar eerst en vooral van de organisatie. Zelf aanwezig vanaf de opening tot bijna aan de sluiting heb ik met ple zier gekeken naar een perfekte orga nisatie. Brouwershaven moet zuinig zijn op natuurtalenten in dit verband als Appie (of is het al Ap) van den Hoek en Flip van Ast. In deze twee meen ik ook alle ande ren te mogen bedanken voor al datge ne wat met name de reünisten als wij hebben genoten. Want dat hebben we. Met z'n allen. Jeugd, kampioen selftal, voetballende dames, korf- basters en korfballers, oude en stok oude voetballers. Een uitstekende formule met als klapstuk de even zeer goed in elkaar gestoken barbecue-feestavond. Op deze avond werden - attent - vi deobanden van de verschillende on derdelen van de manifestatie afge draaid. Slechts enkelen hebben ge merkt dat in dat scala de wedstrijd van de oude en stokoude hap vervan gen was door de Engelse Cupfinal 1984. Een compliment voor de oude knarren natuurlijk. Uit deze beelden vallen verder te memoreren de veelkleurige short van Alie en de pittige duels van de twee Rinussen. Fragmentarisch heb ik onder woor den willen brengen dat een gemeen schap als die van Brouwershaven zich ook in de huidige tijd op de haar eigen wijze heeft laten zien. In feit onder leiding van de dui- zendpotige loco-burgemeester Flip van Ast. Hulde en dank. J. v. d. Bos, Amstelveen. De laatste slag 65. Voorzichtig volgden Eric, Svein en Axe Padmonds lijfwacht Garad. Voor het geval ze Hunner, tegen mochten komen, zullen ze zich voordoen als boodschappers van de Franken- vorst, die een dringend bericht moeten bren gen aan Attilla. Maar het is beter een ontmoe ting met de Nomaden te voorkomen en dus kiest Garad zoveel mogelijk zijn weg door ver borgen paadjes, al wordt de kans dat zeToctah in zullen halen, hierdoor geringer. Onder het rijden overdenkt Eric nog eens goed de situatie. Allan zal ongetwijfeld trach ten Erwin en zijn mannen weg te voeren, niet alleen om hen te redden, maar ook om dit voor hen „belastende bewijs" van zijn ongehoor zaamheid aan Attilla te verdonkeremanen. Toch zal dit hem bitter weinig helpen als de zaak op de spitsgcdreven wordt, want Allans hele legerkamp weet hier natuurlijk van en als Toctah dan nog kan verklaren dat een van hen de zoon van de Noorse vorst is, en dat diezelfde vorst met medeweten van Allan op Padmonds burcht vertoeft, ziet hel er donker uit. De tweede dag vinden ze de resten van een klein kampvuur dat in alle waarschijnlijkheid Toctahs kamp geweest is. Korte tijd daarop bereiken ze de met kleine bosjes begroeide hei devlakte, in het midden waarvan Attilla zijn grote kamp heeft. Na een korte beraadslaging besluiten zij het erop te wagen. Het gevaar lijkste deel van de tocht ligt nu voor hen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7