Ze fietsten 'm d'r in bij Fiets 'm d'r in 5 Rudi Legemaate uit Zierikzee werd één van de winnaars Voordat je startnummer wordt >i 'geroepen wordt nog even geoefend op het Leendert Oosse uit Kerkwerve vóór zijn poging om droog aan de overkant te De start van Leendert üosse was veelbelovend. Toch strandde hij, op drie me- droge. komen. ter van de overkant. ZIERIKZEE - „Fiets 'm d'r in". Het stond zo uitnodigend op grote borden aan weers zijden van de Oude Haven in Zierikzee tijdens de woensdagavond gemaakte opnamen voor het gelijknamige onderdeel van het TROS-televisieprogramma „Te land, ter zee en in de lucht". Maar de omstandigheden ten aanzien van de weersgesteldheid en de temperatuur van het water waren bij lange na niet zo uitnodigend om zo maar aan die uitnodiging gehoor te geven. Toch namen velen een ongewenste duik in het zilte nat, dat een temperatuur had van slechts 16° C. Een groot aantal deelnemers aan deze evenwichts- behendigheidswedstrijd op een krap veertig centimeter brede balk van 25 meter lengte over het kille water van de Oude Haven kwam namelijk niet over maar in het water terecht. De jury-tafel: v.l.n.r. Martin Rüdelsheim, Tineke Verburg en Lou van Rees. Geheel links is kommentator Tom Blom ingespannen aan het werk. Dit lot was voor verreweg de meeste deelnemers weggelegd. Als vervolg op het geslaagde wa terfestijn van vorig jaar besloot de TROS om ook dit jaar de schilderach tige omgeving van het oude Zierikzee uit te kiezen als decor voor de ge noemde televisieopnamen. Er was echter één duidelijk merkbaar ver schil: vorig werden de opnamen 's middags gemaakt tijdens een zomer se dag. Gisteren was dat wel even an ders, met de veel te lage temperatuur voor de tijd van het jaar en het feit dat de akteurs en aktrices 's avonds dienden aan te treden op het plan kier. Een goede graadmeter voor de dui delijk minder aantrekkelijke om standigheden was wel het publiek. Naar schatting van de rijkspolitie waren er aan het begin van de opna men om en nabij de drieduizend toe schouwers. Ruim een uur later was dat aantal al zeker de helft minder, terwijl de laatste pogingen om droog de overzijde van de Oude Haven te bereiken nog slechts werd gadegesla gen door een paar honderd mensen. En helemaal aan het eind van de avond, tijdens de prijsuitreiking, werd het waterfestijn nog bezegeld met een miezerig buitje regen. Spektakel Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden hebben de ve le toeschouwers echter kunnen genie ten van een uiterst leuk en soms ook spannend hilariteit opriep. Een extra stimulans voor de vele autochto nen" was het feit dat er een rasechte Zierikzeeënaar als overwinnaar uit de bus kwam op één van de drie on derdelen. De zestienjarige Rudi Le gemaate uit Zierikzee bleek aan het eind van de rit als snelste van de „twee óf meer wieiers" over het smalle hout te zijn gesneld. En ge woon op een fiets, zonder franje, of opsmuk, slechts met een drijver aan een touw als extra ballast. Zijn tijd van 6,85 sekonden bleek achteraf goed voor de eerste prijs, die hem na afloop werd uitgereikt door commen tator Tom Blom. Een andere opvallende feit was, dat van de 74 ingeschreven deelne mers er slechts zes afkomstig waren uit Zeeland: één equipe uit Goes, die al in het water lag voordat de balk was bereikt, en vijf eilandelijke op tredens. Behalve de suksesvolle Rudie Le gemaate waren dat badmeester Leen dert Oose uit Kerwerve. Hij kwam verder dan menig andere deelnemer, maar moest toch drie meter voor het einde te water. De tweede equipe, bestaande uit Danko Roozemond, Marco Boot, Jan-Willem Ravia en Norbert Tromp, vier padvinders van Scouting Zierikzee, waren heel wat minder gelukkig. Al kort na de start begaf het vervoermiddel zich rich ting water, waarbij één van de leden van de groep met een been verward raakte in de fiets die aan de ene kant van de balk omlaag ging, terwijl hij zelf aan de andere kant naar benen den ging. Ook Peter Tanis uit Zierik zee en Elte-Jan Visser uit Nieuwer- kerk, die samen een poging waagden om over de balk te komen, liep op niets uit: stijlvol en heel beheerst moesten zij ervaren hoe koud het wa ter wel was. Tot slot waren ook Peter van der Velde en Piet van Maanen, beiden uit Zierikzee, weinig suksesvol. Hun po gingen op het onderdeel estafette werden, ondanks veelkleurige en veelwielige voertuigen, slechts be loond met een nat pak. Winnaars De strijd om het ere-metaal werd gestreden in drie groepen: De eerste groep was de „twee- of meer wieiers", de eenwielers en de estafet te. Op dat laatste onderdeel werd in het midden van de balk een verbre ding aangebracht en moesten de dub bele equipes van start aan weerszij den van de Oude Haven. In het mid den, op het verbrede gedeelte, moest men elkaar dan maar zien te passe ren. Zoals gezegd werd Rudi Lege maate winnaar in de eerste katego- rie, met een tijd van 6.85 sec. Bij de éénwielers werd de eerste prijs be haald door Frans van der Voort uit Helvoirt, met een tijd van 10.58 sec. In de afdeling estafette tenslotte was het goud voor vader en zoon Klaas en Jan de Vries uit Graft de Rijp, met een tijd van 13.52 sec. De prijs voor de meest orginele deelnemers was voor Harry Emonts uit Leunen-Venray. Vorig jaar werd deze onderhoudsmonteur ook al eerste met de door hem gekonstru- eerde robot. Gisteren werd hij op nieuw gehuldigd als winnaar. Nu ging hij, na ruim zeventien minun- ten, over de streep op een paard met sulky. Het gebeuren was uiterst tijd rovend maar zeer spektakulair om te zien. Een dankbaar en enthousiast applaus van het publiek was dan ook terecht zijn deel. Wie gisteren niet in de gelegenheid was om het vertoonde persoonlijk in ogenschouw te nemen, behoeft wei nig te missen. De uitzendig van de gisteren gemaakte opnamen zal plaatsvinden op zaterdag 30 juni, 's avonds om half negen via Nederland 1. Rudi Legemaate uit Zierikzee lachte al voordat hij in de natte arena moest verschijnen. Waarschijnlijk had hij een voorgevoel, want hij werd winnaar in de kategorie twee of meer wieiers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5