Kamer wil debat over niet doorgaan splitsing Zuid-Holland dierenarts VERKEERSPROGNOSE PINKSTERWEEKEINDE diensten Rijden onder invloed vormt groot probleem in Zeeland Stuntaanbieding van gemeente Zierikzee ORDWELLE DRUKKERIJ Zwijntjes jagers... Opening tentoonstelling „Zierikzee- maritiem" Avondverkoop rijdende winkels in kleine kernen fi 2 Aantal processen verbaal met 50 gestegen MIDDELBURG - Vorig jaar zijn er in Zeeland bijna 50 procent meer processen verbaal opgemaakt voor rijden onder invloed dan in 1982. Tot nu toe steeg dat jaarlijks met ongeveer tien procent. Zeeland is daardoor koploper in Nederland geworden, zo blijkt uit het woensdag in Middelburg gepresenteerde jaarverslag over 1983 van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alkohol en Drugs (ZCAD). De forse groei van het aantal opge legde processen verbaal voor rijden onder invloed en de begeleiding die na strafoplegging van de rechter aan de veroordeelde wordt gegeven, leg gen een te grote druk op het consulta tiebureau. Als de stijging op dezelfde voet voortgaat, dan kan het bureau deze aantallen niet meer verwerken. DEN HAAG - De VVD wil dat men sen met een WAO-uitkering „geheel of gedeeltelijk" worden uitgezon derd van nieuwe kortingen op de so ciale uitkeringen per 1 januari. De li beralen dienden daarover woensdag een motie in tijdens de voortzetting van het debat over de kor tingsmaatregelen in het kader van het zogenoemde 1 juli-pakket van het kabinet. Zierikzee ZIERIKZEE - De fiets staat de laatste tijd weer in grote be langstelling van de zwijntjesja gers" (fietsendieven), hoewel de eigenaren er ook debet aan zijn (de gelegenheid maakt de diefdoor de stalen rossen niet van een deugdelijk slot te voorzien. Vooral de fietsenstal ling van de Rijksscholengemeen schap krijgt de laatste week gere geld bezoek van mensen, die me nen de niet op slot staande fietsen mee te mogen nemen. Zo verdwe nen deze week de fietsen van J. v. L. uit Zierikzee (een witte Peugeot-trimfiets), AL d. S. ook uit Zierikzee miste een Sparta- damesfiets en P. T. uit Schudde- beurs moest naar huis gaan lopem omdat de bruine Unio-fiets was verdwenen. De fietsen verdwenen gewoon" overdag. Verder maak te C. d. J.-V. melding van een fiet sendiefstal van de vermissing van haar Batavus-fiets, een groene, die vorige week in Oosterland is gestolen. ZIERIKZEE - De permanente mari tieme tentoonstelling „Zierikzee- maritiem" wordt vrijdag 15 juni offi cieel geopend door de heer E. D. de Crane van Westerschouwen. Om 16.00 uur is de aankomst van de genodigden in de Vierschaar van het stadhuis, om 16.15 uur spreekt burgemeester Th. H. de Meester een welkomstwoord, gevolgd door even tuele andere sprekers en om 17.00 uur is het vertrek naar het Gravensteen gepland, waar De Crane van Wester schouwen de openingshandeling ve'r- richt. Daarna bestaat de mogelijk heid tot bezichtiging van het Gra vensteen en de maritieme ten toonstelling. In 1982 en 1983 is de oude gevange nis ,,'t Gravensteen" aan de Mol te Zierikzee volledig gerestaureerd. De herinrichting van het Gravensteen is door zes studenten van de Reinwardt Academie te Leiden uitgevoerd. DEN HAAG - Rijdende winkels in kleine kernen met minder dan 3000 inwoners en waar geen levensmidde lenwinkel binnen een afstand van twee kilometer is gevestigd, zullen in de toekomst op werkdagen tot negen uur 's-avonds open mogen zijn. Dit heeft staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken woensdag gezegd in Den Haag op een ledenver gadering van de SRV. De staatsse kretaris kondigde aan binnenkort de Sociaal Ekonomische Raad hierover om advies te vragen. De winkelslui tingswet zal aangepast moeten wor den. Van Zeil beloofde de rijdende win keliers in levensmiddelen dat een ambtelijke werkgroep het funktione- ren van woonwijken zal bestuderen. Er zal aandacht besteed worden aan de klacht dat woonwijken en woonerven voor de winkelwagens moeilijk te bereiken zijn. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk Overigens bereikt het ZCAD met haar werk maar tien procent Van alle probleemdrinkers in Zeeland. Aandacht Het ZCAD is in samenwerking met de Algemene Volksbond tegen Drankmisbruik begonnen perso- neels-chefs van bedrijven te verzoe ken aandacht te schenken aan het overmatig alkoholgebruik van werk nemers binnen de bedrijven. Daarna wil men tot gerichte akties overgaan. Het ZCAD hoopt dat van deze kon takten een sneeuwbaleffekt zal uit gaan naar andere bedrijven en instel lingen. Verder meldt het jaarverslag dat het ZCAD en het psychiatrisch zie kenhuis Zeeland een aparte afdeling willen oprichten buiten de bestaande ziekenhuizen, om drugsverslaafden kortdurend op te kunnen vangen. Er wordt momenteel gewerkt aan de ontwikkeling van methodes waarbij drugsverslaafden door intensieve training en begeleiding binnen drie DEN HAAG - Ondanks grote be zwaren van de oppositie zal de Twee de kamer op dinsdag 12 juni een uit gebreide kommissievergadering (UCV) wijden aan het kabinets besluit over de kruisraketten. DEN HAAG - Bij meeste geschil- lenkommissies van de stichting con sumentenklachten zijn in 1983 min der klachten binnengekomen dan het jaar ervoor. In totaal werden 3.689 klachten ingediend, 248 minder dan in 1982. maanden van de drugs kunnen wor den afgeholpen. Die opvang van drugsverslaafden in normale ziekenhuizen in Zeeland verloopt zeer moeizaam in verband met problemen die deze mensen voor andere patiënten opleveren. Deze speciale opvang-mogelijkheid voor drugsverslaafden in Zeeland is ook dringend nodig nu de rijksoverheid van plan is het aantal bedden op de psychiatrische afdelingen van zie kenhuizen te verminderen, zo staat in het jaarverslag. DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat mensen met een WWV- uitkering (langdurig werklozen) moeten worden uitgezonderd van de korting met drie procent op de bo- venminimale uitkeringen per 1 juli. Het CDA diende daartoe dinsdaga vond bij de behandeling van deze kortingswetten een wijzigings voorstel in. GILZE-RIJEN - Van 20 juni tot 4 ju li is de vliegbasis Gilze-Rijen in Noord-Brabant de uitgangsbasis voor de tweejaarlijkse vliegoefening voor NAVO-luchtmachten „Tactical Air Meet '84". HILVERSUM - Bij de verkiezingen voor het Europees parlement donder dag 14 juni is een opkomst van 55 procent te verwachten. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek over de europe- se verkiezingen dat het bureau La gendijk in opdracht van de AVRO onder ruim duizend stemgerechtig den heeft uitgevoerd. (vervolg van pagina 1) bedrijven, die men in Zierikzee ge vestigd zou willen zien (schone in dustrieën); Wethouder Van Gastel achtte het zinnig in deze brochure de door raad en g.s. goedgekeurde grondprijzen op te nemen en niet vooruitlopend op die goedkeuring de brochure reeds uit te geven. Bovendien vroeg hij zich af of het juist zou zijn de folder te presenteren aan het begin van de vakantieperiode. Zelf achtte hij het beter dit eind augustus/begin sep tember te doen. De heer J. J. Geleijnse noemde het verheugend, dat de gemeente in staat blijkt met een dergelijk voorstel tot uitverkoop van industriegrond te kunnen komen, temeer daar rijks- provinciale en gemeentelijke over heid dikwijls slechts moeilijk plooi baar kunnen funktioneren. Overi gens wilde hij niet te snel „Hosanna" roepen, omdat voorshands nog geen hectare is verkocht. Een kans van slagen achtte hij echter wel aanwe zig. Ook de heer Geleijnse pleitte voor een goede publiciteitskampag- ne, te starten na de vakantieperiode. De heer D. van der Wekken kon zich daar volledig bij aansluiten en adviseerde de komende tijd een goe de kampagne voor te bereiden, zodat daar over enkele maanden mee kan worden gestart. „Moeite waard" Nu de heer Van der Wekken on langs in de kommissie landbouw, na Uitputtend onderzoek heeft moeten ervaren, dat het heel moeilijk is uit braakliggend industrieterrein meer rendement te realiseren, kon hij zich vinden in het thans voorgestelde ak- tieve beleid ten aanzien van de grondprijzen. Overigens had hij nog steeds niet de overtuiging dat de be drijven straks in rijen van drie bij de gemeente zullen aankloppen, maar achtte deze stuntaanbieding in elk geval de moeite van het proberen waard. Wethouder Van Gastel viel hem daarin bij, omdat vaak niet alleen de grondprijs bepalend is, maar een kombinatie van faktoren. De heer Gelijnse kreeg de toezeg ging, dat met de Koninklijke Zeelan- dia persoonlijk kontakt zal worden opgenomen betreffende het thans voorgenomen beleid, omdat dit be drijf reeds optie heeft op een gedeelte van de grond op genoemd industrie terrein. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer verzet zich tegen de intrekking van het wetsontwerp tot splitsing van de provincie Zuid-Holland. Zij wil dat mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) een nota naar aan leiding van het eindverslag naar de kamer stuurt, zodat die in een debat kan beslissen of de splitsing door moet gaan of niet. Rietkerk zei dinsdag in een vergadering met de kamerkommissie voor bin nenlandse zaken niets voor een dergelijke procedure te voelen. Hij meent dat verdere behandeling van het wetsontwerp op grote staatsrechtelijke proble men stuit. Omdat de regering voornemens is het wetsontwerp in te trekken kan van haar moeilijk worden verlangd dat zij het in de kamer zal verdedi gen, aldus de minister. Rietkerk beriep zich er voorts op dat de meningen over deze zaak in de Tweede Kamer zo verdeeld zijn, dat het wetsontwerp waarschijnlijk zwaar geamendeerd zal worden. Als uitvloeisel van het niet doorgaan van de splitsing dient volgens de mi nister het openbaar lichaam Rijn mond te verdwijnen. Handhaving daarvan zou betekenen dat er een vierde bestuurslaag naast gemeen ten, provincies en rijk blijft bestaan en dat past niet in het beleid van de minister. PvdA-woordvoerder Alders ver- Het ziet er dan ook naar uit dat een aantal frakties volgende week in een plenair debat op deze zaak zal terug komen. Het ligt voor de hand dat daarbij een motie zal worden inge diend om de minister er alsnog toe te bewegen de schriftelijke voorberei ding af te ronden. Rietkerk deelde de kamer begin vorige maand mee de provincie Zuid- Holland niet te willen splitsen. Als reden noemde hij onder meer de hoge kosten. Verder biedt een splitsing volgens hem geen wezenlijke oplos sing voor de bestuurlijke problemen van het gebied. weet Rietkerk gebrek aan respekt voor de kamer door zich te beroepen op de verdeeldheid daarin. De PvdA overweegt inderdaad het wetsont werp te amenderen als het tot een be handeling in de kamer zou komen. De sociaal-demokraten hebben geen behoefte aan splitsing als de nieuw te vormen provincie geen extra be voegdheden krijgt. Daarom, willen zij via wijzigingsvoorstellen zien te komen tot een andere bestuurlijke opzet. De PvdA vindt verder dat de minister te hard van stapel loopt met opheffing van Rijnmond. Het CDA is altijd voorstander van splitsing van Zuid-Holland geweest, zo benadrukte woordvoerder Faber dinsdag nog eens. Hij noemde het niet realistisch Rijnmond op te hef fen en de bestaande provincie te handhaven, omdat Rijnmond een groot aantal provinciale taken heeft overgenomen. Ook Faber liet blijken behoefte te hebben aan een verdere behandeling van het wetsontwerp, evenals D'66, PPR en CPN. VVD en SGP zijn tegen splitsing en hebben geen behoefte in een kamer debat op de zaak terug te komen. Volgens VVD-woordvoerder Her mans biedt splitsing geen enkel uit zicht op de problemen waarmee de stedelijke agglomeraties in Zuid- Holland te kampen hebben. smidsweg noordwelle tel :01116-2459 Met filevorming moet rekening worden gehouden op de: A-2, Amsterdam-Den Bosch-Maas tricht, ter hoogte van Nieuwegein als gevolg van een rijbaanversmaliing (bouw viadukt). ter hoogte van het knooppunt Deil en de Waalbrug Zalt- bommel en tenslotte tussen de A-58 en de A-67 bij Eindhoven. A-12, Den Haag-Utrecht-Arnhem, tussen Woerden en Maasbergen, voor de aansluiting met de N-50, Arnhcm- Apeldoorn, en voor het knooppunt Velperbroek. A-28, Amersfoort richting Zwolle, tussen Harderwijk en Nunspeet, waar ook tijdens het Pinksterweek- einde maar een rijstrook beschik baar is (over een lengte van 6 km). N-50, Arnhem-Apeldoorn, in beide richtingen tussen de A-12 en De Woeste Hoeve. N-59, Heiiegatspiein-Zierikzee, tussen het Hellegatsplein en Oude Tonge. Verder moet met vertraging reke ning worden gehouden op de A-l, Amsterdam-Apeldoorn, tussen Baarn en Barneveld en op de A-28, Amersfoort-Zwolle, tussen Amers foort en Harderwijk, In Den Helder moet autoverkeer naar Texel reke ning houden met een wachttijd die tot enige uren kan oplopen. Zondag wordt geen grote drukte verwacht. Tijdens de pinksterdagen zullen velen een bezoek brengen aan de ver scheidene attraktieparken en evene menten, zoals de pinksterraces op Zandvoort en het Pinkpop-festival in Geleen op tweede pinksterdag. Afhankelijk van het weer wordt de thuisreis verspreid, dan wel in de avonduren verwacht. In het laatste geval zal de grootste drukte tussen 17.00 en 23.00 uur liggen. Zaterdag 9, zondag 10 en maandag 11 juni (Pinksteren) Zierikzee Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag-, zondag- en maandagmor gen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-Haamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot dinsdagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, zondag en maandag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts F. van der Vliet, Varre- markt 1, Zierikzee, tel. 01110- 6190 neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. Dé weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag-, zondag- en maandagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster C. Bos, Looperskapelle, Ka- pelleweg 17, tel. (01117) 1943 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde.Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. DRIEBERGEN - Prognose voor het Pinksterweekeinde 1984, samengesteld door de politieverkeerscentrale en de ANWB. Vrijdag 8 juni wordt al een drukker beeld dan normaal op de Nederlandse wegen verwacht, vooral tussen 15.00 en 21.00 uur. Daarna op zaterdag 9 juni tussen 9.00 en 13.00 uur. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag en maandag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Diegenen die met de Pinksteren naar Duitsland willen, moeten op vrijdag 8, zaterdag 9, maandag 11 en dinsdag 12 juni in de middag- en avonduren rekening houden met druk verkeer op alle belangrijke doorgaande wegen. Geadviseerd wordt dan ook om zoveel mogelijk gebruik te maken van de Bun- desstrassen. Verder kunnen bij di verse grensovergangen wachttijden ontstaan. In Frankrijk wordt tijdens het Pinksterweekeinde druk tot zeer druk verkeer verwacht op de wegen van en naar Parijs. De Dieken liggen hier op vrijdag 8 juni in de middag en avonduren, op zaterdag 9 juni in de ochtend- en middaguren en op maandag 11 juni in de middag en avonduren. Verder kan er maandag middag en -avond enige vertraging ontstaan op de A-7 Montelimar rich ting Lyon. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. 12 mei t/m 30 juni (Iedere dag behalve 's zondags) Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Hobby-tentoon stelling. 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 23 juni Zierikzee Noordhavenpoort. Expositie schilde rijen bouw pijlerdam (Monique Van- staen), maandag t/m zaterdag 14.00 - 17.00 uur. Tot en met woensdag 13 juni Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie over het Zeeuwse trekpaard. 14.00 - 17.00 uur. Woensdag 6 tot en met 10 juni Zierikzee Tussen de Havens. Expositie grafiek LHNO-school 10.00 - 17.00 uur, don derdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Dagelijks Zierikzee Galerie „Tussen de Havens". Van 13 tot en met 26 juni. Expositie schilde rijen en keramiek Jos Groen. Donderdag 7 juni Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Laatste bijeenkomst „Wees een Ze gen" in dit seizoen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissievergade- ring openbare werken. 19.30 uur. Renesse Hervormde kerk. Optreden Oosten rijks koor. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bijeenkomst NBvP, af deling Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 8 juni Scharendijke Bethlehemplein. Bazar. Vanaf 19.00 uur. Zaterdag 9 juni Burgh-Haamstede Dorpshuis; optreden muziekvereni gingen, 20.00 uur. Renesse Muziektent. Koncert Luctoret Emer- go, 20.00 uur. Scharendijke Bethlehemplein. Bazar en Rommel markt vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Schoolplein openbare basisschool „De Schoener". Rommelmarkt. Van 9.00 tot 13.00 uur. Sint-Nicolaaskerk. Demonstratie pottenbakken in het kader van de hobby-tentoonstelling van de Roode Lelie. 13.30 tot 17.00 uur. Maandag 11 juni Kerkwerve Sportpark „De Vospit", sportdag. 9.00 uur. Dinsdag 12 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering water schap. 14.00 uur. Huis van Nassau. Instuif-bridge- wedstrijd. 19.30 uur. Stadhuis, openbare vergadering kommissie publieke werken, 20.00 uur. Vrijdag 15 juni Zierikzee Schoolplein Theo Thijssenschool. Buurtfeest Malta, 16.30-21.00 uur. Zaterdag 16 juni Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door brassband OKK uit Westkapelle. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 19 juni Zierikzee Parkeerplaats Borrendamme. Ver trek exkursie vereniging voor be drijfsvoorlichting. 07.30 uur. Huis van Nassau. Instuif-bridge- wedstrijd. 19.30 uur. LTS. Ledenvergadering. 20.00 uur. Vrijdag 22 juni Zierikzee Willibrordusschool. Fancy-fair, 19.00 uur. Zaterdag 23 juni Zierikzee Willibrordusschool. Fancy-fair, 13.00 uur. Schoolplein Raamstraat. Braderie Chr. Geref. Kerk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2