Brouwershaven blijft deelnemen aan Districts Gezondheidsdienst Weven: een doelmatige hobby Gezellige dagreis bejaarden Oosterland Nieuwst raat Bruinisse kreeg Chinees-Indisch restaurant May Ling Gister sprak zij van liefde Braderie en rommelmarkt in Scharendijke Uitbreiding kamperen bij boer mogelijk 1 litti 53 ■S! MIDDEN MIDDENSTAND Rioleringswerk Brouwershaven start binnenkort Demonstratie pottenbakken in Brouwershaven Eerste plaats voor Hervormd kerkkoor Renesse Reisje „Eén Naam is onze Hope" naar Amsterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 juni 1984 Nr. 23535 3 BROUWERSHAVEN - Hoewel de raad van Brouwers haven reeds in oktober 1983 besloot tot deelneming aan de Distrikts Gezondheidsdienst Zeeland, moest dat maandagavond opnieuw gebeuren omdat er in het oor spronkelijke ontwerp een aantal wijzigingen is aange bracht. Daardoor verandert overigens weinig in de dienstverlening naar de burger toe. Evenals de vorige keer stemde VVD-fraktie (drie stemmen), tegen, hoewel de zaak nu financiëel hard is gemaakt. WD-raadslid J. Mol vond de rege ling op diverse andere punten nog on duidelijker geworden. Hij had er bo vendien zijn twijfels over, dat het aantal van 200.000 deelnemende in woners (nodig voor het van kracht worden voor de regeling) zal worden gehaald. Van provinciale zijde wor den van overleg met twijfelende ge meenten echter wel positieve resulta ten verwacht. Loco-burgemeester Ph. J. van Ast, die de raadsvergadering wegens va kantie van burgemeester C. Slabbe- koorn voorzat, weer erop, dat Zee land de laatste provincie in Neder land is zonder D.G.D. en dat deze re geling in het kader van de Wet Voor zieningen Gezondheidszorg verplicht zal gaan worden. Raadslid P. v.d. Meide (GPV- /SGP/RPF) benadrukte - vooral ten overstaan van de VVD - het belang van gemeentelijke participatie in de gezondheidszorg. CDA-raadslid R. J. van der Wekken maakte zich zorgen over het wegvallen van logopedie uit de schoolartsendienst. Wethouder S.C.J.B. Loschacoff-de Kanter liet weten attent te zijn betreffende dit ook volgens haar belangrijke aspek- ten in de sociaal/medische zorg. Windturbines De raad stemde in met een principe-besluit voor richtlijnen ten aanzien van het plaatsen van wind turbines, een planologische regeling die als basis zal dienen bij het maken van het gemeentelijk bestem mingsplan. Mol en V. d. Meide von den beiden dat er niet te veel rege lend moest worden opgetreden, maar de laatste was verheugd over de be scherming die was opgenomen ten aanzien van het belangrijke trekge- bied van ganzen. Mol dacht, dat het verschil tussen 20 en 25 meter maxi male hoogtebepaling in de zonerings- kaart beter gelijk kon worden ge trokken, maar Van Ast wees er op dat ten aanzien van turbines bij ker nen, bebouwingskoncentraties en na tuurgebieden met dezelfde maten wordt gemeten: landbouwbelangen zijn hoog ingeschat, maar er is ook natuurbescherming in meegenomen. Wildkamperen De voorbereidingen rond het bestemmingsplan Brouwershaven zijn thans 20 ver gevorderd, dat het definitief kan worden ingevuld. Maandag werd het laatste voorberei- dingsbesluit (buitendijksgebied) ge nomen. Het wildkamperen, dat in deze pro vincie de laatste tijd onder grote be langstelling wordt aangepakt, kwam in Brouwershaven ter sprake omdat het de aanleiding vormde tot een tus- sentijde wijziging in de algemene po litieverordening. Tegelijkertijd wer den onder andere wijzigingen toege past ten aanzien van watersport en honde- en paarde-uitwerpselen. Om uniformiteit (niet tot in details) op heel Schouwen-Duiveland te verkrij gen, wordt regionaal overleg ge pleegd met als coördinator burge meester C. Slabbekoorn. Volgend jaar wordt een geheel nieuwe A.P.V. van kracht. Overigens deelde Van Ast naar aanleiding van een vraag van WD- raadslid P.C.S. van Hattem mee, dat kontakt is opgenomen met kampeer- boeren voor eventuele uitbreiding met plaatsen in het drukke seizoen, wanneer tenminste voldoende sani taire voorzieningen aanwezig zijn. Verruiming zou kunnen plaatsvin den met Pinksteren en in het hoogsei zoen. Met rijkswaterstaat zijn afspraken gemaakt over parkeerplaatsen voor duiksporters. Er is reeds begonnen met het beter bereikbaar maken van het parkeerterrein bij het gemaal. Den Osse komt eventueel volgend jaar aan de beurt, hoewel het Greve- lingenschap niet bereid is tot een fi nanciële bijdrage. Woningen met gemeente garantie De raad delegeerde de aan- en ver- BRUINISSE - Sinds een iveek heeft Bruinisse een Chinees- Indisch restaurant. In het pand Nieuwstraat I, middenin het dorpopende de familie Dan het restaurantwaarvoor de voor zitter van de plaatselijke V. V. VL. Ottens werd uitgenodigd de officiële handeling te verrichten. In zijn toespraak noemde Ot tens vooral mevrouw Dan een moedige vrouw om in moeilijke omstandigheden (taai-barrière) een zaak te beginnen. "V r ■-> Demonstratie in de St. Nicolaaskerk BROUWERSHAVEN - Mevrouw M. Hofsteenge-Mentink uit Brouwershaven was zaterdagmiddag in de St. Nico laaskerk aanwezig om in het kader van de hobby-tentoonstelling van de Roode Lelie een weefdemonstratie te geven voor de bezoekers van deze expositie. „Weven is een hobby die heel doelmatig te gebruiken is", vertelde zij. Dit bleek tevens uit de door haar gemaakte werkstukken die voornamelijk uit kleding bestaan. OOSTERLAND - Met een zo goed als volle touringcar van de fa. Van Oeveren uit Zierikzee, met aan het stuur de heer Hakbijl, vertrokken de leden van de bejaardensoos Ooster land om even 8 uur naar Bruinisse, waar nog een drietal leden opstapten om de bus geheel vol te maken. Van daar ging het via de Haringvlietbrug in de richting Rotterdam. De presidente van de soos mevr. E. J. Poelman-van Leeuwen, sprak bij de aanvang van de reis een wel komstwoord tot allen en in het bij zonder tot zuster Van der Velde en tot de vele niet-leden van de soos die deze reis meemaakten. Ze wenste al len ondanks het sombere weer toch een gezellige dag toe. Chauffeur Hakbijl gaf tekst en uit leg over de bezienswaardigheden tij dens de reis. Na Rotterdam ging het door de Krimpenerwaard langs Schoonho ven naar Harmeien om aldaar de eerste stop te maken voor het nutti gen van een kopje koffie met gebak. Na de koffie ging het verder in de richting van Haarzuilen om in die plaats de tweede stop te maken voor het bezichtigen van een vijftal zalen van het kasteel „De Haar". Na be zichtiging van deze mooie bouwstijl en het daarin geplaatste meubilair etc. was het tijd voor de warme maal tijd, welke goed verzorgd werd ge serveerd in het café-restaurant „De vier balken", eveneens te Haarzui len. Na het diner werd verder gereisd naar het vliegveld Schiphol. Erg jam mer was het, dat men door de zeer dichte betrokken lucht niet kon ge nieten van de dalende dan wel opstij gende vliegtuigen. Na het gebruik van een konsumptie ging de reis weer richting Oosterland. Mevr. Poelman dankte een ieder voor de medewerking aan de prettige sfeer in de bus tijdens de reis, ook al was het weer dan minder mooi. Ook een dankwoord aan zuster Van der Velde voor de goede zorgen besteed aan de oudsten. Verder dank aan chauffeur Hakbijl voor zijn uitleg tijdens de reis en de zorg voor de passagiers. In Oosterland aangekomen, wacht- Vrijdag 8 juni en zaterdag 9 juni SCHARENDIJKE - Op initiatief van de Nederlands Hervormde Kerk en de protestants christelijke school in Scharendijke zal op vrijdag 8 juni (vanaf 19.00 uuren op zaterdag 9 juni (vanaf 10.00 uur) een bazar en rommelmarkt worden gehouden. Omdat beide initiatiefnemers bezig waren met dezelfde plannen voor het hetzelfde tijdstip, werd na beraad besloten om een en ander samen te organiseren. De opbrengst van de bazar en de rommelmarkt is bestemd voor de verstevi ging van het onderhoudsfonds voor de kerkelijke gebouwen en voor de aan schaf van speeltoestellen voor de school. De opbrengst van de bazar, die op het terrein vóór het kerkgebouw aan het Bethlehemplein zal worden gehou den, zal gelijkelijk onder beide initiatiefnemers worden verdeeld. Op de braderie, die alleen vrijdag wordt gehouden, en de rommelmarkt zal veel te doen zijn. Tevens zal er een verloting worden gehouden, waarvan de trekking zaterdagmiddag zal plaatsvinden. Het geheel is georganiseerd door een komité van acht personen, onder leiding van mevrouw W. Hart-van Oeve ren. Na de opening was er een zeer druk bezochte receptie, waar bij na de gehele plaatselijke mid denstand aanwezig was. Kenne lijk is men blij in Bru een derge lijk restaurant in het dorp te kun nen begroeten. De vele bloem stukken waren daar een fleurige getuige van. De zaak werd onder handen ge nomen door een aantal regionale aannemers, met S. v. Capelle als hoofdaannemer. Jumelet verzorg de het timmerwerk, Beije (Ooster land) o.a. de c.v.-installatie, het elektrisch gedeelte nam Huibers (Bruinisse) voor z'n rekening, ter wijl het Duivelands Meubelhuis de stoffering verzorgde. Een en ander resulteerde in een zeer ge zellig restaurant. Overigens heeft de familie nóg een restaurant in Haamstede, May Garden, en is derhalve niet onbekend met het verwennen van de gasten. Ook in Bruinisse de mogelijkheid tot het afhalen van komplete maaltijden via een aparte ingang. De familie Dan is afkomstig uit Maleisië en is sinds acht jaar in Nederland. Met vier of vijf man personeel zal de zaak worden ge rund. Inmiddels heeft het restau rant al bewezen in een grote be hoefte te voorzien: op Hemel vaartsdag bijvoorbeeld, was er geen tafeltje onbezet. Vooral van de toeristen verwacht mevrouw Dan een grote klantenkring, en het ziet er naar uit dat deze ver wachting bewaarheid zal worden. INDE De naam van het restaurant, „May Ling" betekent boeket bloemen. Tot slot: het restaurant is het hele jaar door zeven dagen per week geopend, van 12.00 tot 22.30 uur. koop van woningen met gemeentega rantie naar B. en W., stelde een kre diet van 200.000 ter beschikking ten behoeve van dergelijke transakties en gaf toestemming ten laste van de gewone dienst een reserve van 10.000,- te vormen. Deze regeling werd voorgesteld, omdat bij exeku- toriale verkopen tot twee maal toe onroerend goed ver beneden de marktwaarde werd verkocht. Wan neer de gemeente als medebieder op treedt kan dit de prijs in gunstige zin beïnvloeden. De door Brouwersha ven gegarandeerde bedragen belopen een totale som van 4.300.000,-. De raad wordt de eerstvolgende verga dering na een veiling op de hoogte ge bracht. Voor de Chr. Nat. School te Zonne- maire werd de exploitatievergoeding 1983 vastgesteld: per leerling (26 ge middeld) 751,41, totaalbedrag 19.536,66. De school met een Bijbel te Brouwershaven kreeg 2.693,90 voor de aanschaf van leermiddelen. Door de vaststelling van een Veror dening algemene bepalingen riool persleidingen c.q. persleidingen, kon tevens een overeenkomst tot een vestigen van een zakelijk recht in dit kader worden aangegaan met de heer J. Gast te Brouwershaven. Uit de 33 sollicitanten is benoemd tot voorman gemeentewerken F. M. J. Jonkers uit Eindhoven, per 1 au gustus 1984. Naast het maken van sjaals, jur ken, pakjes en babykleding van zelf- geweven stof, gebruikte de bejaarde dame deze handwerktechniek ook om haar meubilair opnieuw te bekle den. Zij verwerkt als grondstof altijd wol die ze in de meeste gevallen zelf spint. Maar weven met katoen en an- 22 „Het kan me geen donder schelen wat u hoort. U zult ongetwijfeld al heel gauw merken dat we allemaal moordenaars zijn. Maar ik wens niet dat iemand die op het kasteel woont, meedoet aan dorpsroddel, U heeft misschien weieens gehoord dat de Ie ren bijzonder goed waarheid en fan tasie kunnen verweven. Dus als ze zeggen dat ik getuige was van de dood van mijn broer Shamus of er zelfs bij heb geholpen, geloof er dan maar geen woord van!" „Maar u was toch niet thuis op die avond? U was in Galway!" „Juist. En gelooft u dat, mevrouw Lamb?" Cathleen keek naar zijn gezicht, dat plotseling gespannen en boos was. Zeker omdat zijn verhaal in twijfel getrokken en onderzocht was. „Hoe kan ik weten wat ik moet ge loven? Ik ken u niet eens. En het zijn ook mijn zaken niet, zoals u al zei. Maar ik zeg u eens en voor al" - Cath leen klemde haar handen ineen - ,,als ik weer geruchten hoor over een ba by die slecht behandeld wordt of in gevaar verkeert, dan zal ik mijn uit erste best doen om uit te vinden wat er van waar is. Ik meen het." Ze huil de bijna. Ze moest van deze neurose afkomen en niet iedere baby vereen zelvigen met Debby. Ze joeg een her senschim na. „Het spijt me dat ik de schijn heb gewekt brutaal en nieuws gierig te zijn. Ik wil alleen maar ze kerheid hebben dat deze berichten vals zijn." Rory was langzamer gaan rijden en ze kropen over de smalle weg met zijn stenen muurtjes, die als saaie BROUWERSHAVEN - De voorbe reidingen voor vernieuwing en her stel van rioleringswerken langs de Kromwal en de Grachtweg te Brou wershaven gaan reeds voor de bouw- vakantie van start. Onder die voor bereidingen vallen wat grondverbe teringen. Na de „bouwvak" begint het aannemingsbedrijf Aug. van Dijck-Petit Wegenbouwmaatschap pij aan het leggen van de buizen. Deze mededelingen deed loco- burgemeester Ph. J. van Ast maandagavond op de raadsvergade ring Brouwershaven. De kosten van dit deel van het rio leringswerk belopen ruim acht ton. Het totale plan, dat alle kernen van Brouwershaven omvat, gaat in to taal vierenenhalf miljoen kosten. BROUWERSHAVEN - Naar aan leiding van de hobby-tentoonstelling van de Roode Lelie die tot 30 juni in de St-Nicolaaskerk gehouden wordt, is er zaterdag 9 juni een demonstratie pottenbakken in de kerk. Arie van Dongen uit Zierikzee, die deze hobby al ruim tien jaar beoe fend, zal samen met Hanneke Keu- ning op de expositie van de Roode Lelie aanwezig zijn om een de monstratie te geven van pottenbak ken op een draaischijf. De bezoekers van de tentoonstelling kunnen een en ander bekijken van 13.30 tot 16.30 uur. dere draden is ook goed mogelijk vertelde de weefster. Mevrouw Hofsteenge bedient een weefgetouw met zes schachten. Dat zijn de steunen waar de schering (de dwarsdraden) aan hangt. De hand werkster beoefend deze hobby nog niet zo lang. Drie jaar geleden kreeg grijze strepen tussen de groene ak kers liepen. „Geruchten over een baby", zei hij zacht, en ze merkte tot haar verba zing dat hij het voor het eerst hoorde. Dat betende dus dat het nog maar kort in omloop was, want het zou in Louthneath zeker niet lang duren voor iedereen een nieuw gerucht had gehoord. „Laten we uw sociale posi tie even vergeten, mevrouw Lamb. Vertel me wat u heeft gehoord." „Alleen dat de vrouw van uw broer Shamus een baby zou hebben gehad, in welk geval „In welk geval hij - en het is na tuurlijk een jongen, laten we de rod delaars dit genoegen niet ontzeggen - de erfgenaam van het onvervreemd baar erfgoed Loughneath zou zijn. En wat vindt u er wel van?" Hij was zichzelf weer. Maar ze wist zeker dat hij zich een ogenblik bijna was doodgeschrokken. Omdat er misschien zo'n kind was? Of omdat het gerucht al begonnen was? „Gelooft u nu werkelijk," ging hij voort, „dat een moeder zo'n belang rijk kind verborgen zou houden?" „Nee, alleen als ze ertoe werd ge dwongen." Hij lachte kort. „Nu komen we helemaal in het rijk van het melodrama. Dus de moeder wordt omgekocht „Of gedreigd." „En denkt u dat ik hier iets van zou weten?" Er was geen spoor van vriendelijkheid meer in zijn stem. Het klonk hard en boos. „Ik vertel alleen maar wat er in het dorp wordt gezegd. Ik wilde het hele- ze via een kursus de techniek onder de knie. „Sindsdien weef ik sf en toe voor mijn plezier omdat ik het leuk werk vindt", vertelt mevrouw Hof steenge, die blijkens het tentoon gestelde werk een kreatieve aanleg heeft. te het gezelschap in het dorpshuis „Oosterhof" nog een keurig opgestel de en zeer goed verzorgde koffietafel, waaraan nog een drankje vooraf ging. Van deze tafel genoten ook nog een zestal leden, die door omstandig heden de reis niet konden meema ken. Na de maaltijd wenste mevrouw Poelman alleen een wel thuis en rond de klok van acht uur trok een ieder weer voldaan huiswaarts. DIRKSLAND - Het Hervormd kerkkoor Renesse onder leiding van mevrouw Janny Lemson-Daane heeft bij een konkours in Dirksland een eerste prijs behaald. Het konkoers, waaraan 29 koren deelnamen, werd georganiseerd door het koor Excelsior uit Dirksland, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Het Hervormd kerkkoor Renesse kwam uit in de eerste afdeling en kreeg van de jury tweemaal 117 en eenmaal 116 punten toegekend. door DOROTHY EDEN maal niet horen, als u dat maar weet!" „Maar waarom krijg ik de schuld van deze denkbeeldige misdaad?" „Ik denk omdat u de aangewezen persoon bent." Hij had de auto de oprijlaan inge draaid. „Ja. Ik begrijp het. Door de dood van Shamus is Loughneath Castle aan mij gekomen. Ik zou er heel wat voor doen om het te houden, maar ik geloof wel dat ik voor een moord zou terugdeinzen. Trek daar uw konklu- sies dan maar uit." Hij bracht de auto tot stilstand op de strook grint voor de voordeur. Hij gunde zich nauwelijks de tijd om de deur voor Cathleen te openen en beende met grote stappen naar bin nen. „Mary Kate! Waar is mijn tante?" Hij ging het gerucht aan tante Tilly vertellen. Hij deed zich wel ge schrokken en verontwaardigd voor. Cathleen, die hem nakeek, hoopte dat hij oprecht was. „Zo", zei Liam naast haar, „hoe heb je mijn broer zo hoffelijk gekre gen om je thuis te brengen?" Cathleen had bijna gezegd: hij wil de niet dat ik in het dorp zou blijven kletsen. Maar ze hield zich in. „We hebben allebei iets gedronken in de Brian Boru." Liam glimlachte tegen haar. Hij was in rijkostuum. Door zijn lang ge zicht leek hij vaag op tante Tilly, maar overigens niet. Tante Tilly had niet die heldere, belangstellende ogen of die bijzonder hartelijke glim lach. (wordt vervolgd) DEN HAAG - De Tweede Kamer wil werknemers in bedrijven, waar forse winsten worden gemaakt, in die winsten laten delen. Dit om de ar beidstijdverkorting te bevorderen en om looneisen in vooral de winstge vende export-ondernemingen te voorkomen. AMSTERDAM - De mobiele een heid van de Amsterdamse politie heeft maandagavond met harde hand een einde gemaakt aan de bezetting van het WD-kantoor, het stikker huis aan de Nieuwezijds Voorburg wal in de hoofdstad. ROOSENDAAL - Bij een inbraak in een kantoor van de dienst invoer rechten en accijnzen in Roosendaal zijn negen vuisvuurwapens en een hoeveelheid munitie gestolen. De po litie heeft dan maandag bekendge maakt. De wapens zijn dienstpisto len voor douaniers. De wapenkast is opengemaakt met de bijbehorende sleutel, die in een van de opengebro ken bueraus lag. NIEUWERKERK - De Chr. Gem. Zang-vereniging „Eén Naam is onze Hope" heeft een oude traditie in ere hersteld. Dit betreft het organiseren van een reis voor de leden van de zangvereniging op de vrijdag na He melvaartsdag. Afgelopen vrijdag begaf men zich in het gezelschap van twee in Canada woonachtige „Zeeuwen" naar Aalsmeer, waarna een rondvaart werd gemaakt in de grachten van Amsterdam. Vervolgens was Volen- dam een uitermate aantrekkelijk oord om enkele uurtjes door te bren gen. Op de terugreis genoot men in Rotterdam ('s Papenhof) van de maaltijd. Op de juiste momenten van de reis scheen de zon, waardoor deze reis een extra accent kreeg en als va nouds als zeer gezellig werd ervaren. Vooral de Canadese gasten bleken uitermate te hebben genoten van het bezoek aan enkele fraaie plekjes van Nederland. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3