streeknieuws Van Oeveren tijdelijke garage voor oldtimers Karolingische burcht te Burgh opnemen in bestemmingsplan Korstmossen indikator luchtverontreiniging Eerste Hollandse nieuwe afgeslagen: 72 gulden per stuk Advies kommissie financiën: Zeiljacht gestolen uit haven Bruinisse Negen maanden voor smokkelende politieagent 2 KATWIJK - Op de afslag in Kat wijk is maandagochtend de eerste Hollandse nieuwe verhandeld, af komstig van de winnende boot de Katwijk 4, de Jannie Jacoba. Het Haagse Hotel-Restaurant Corona be taalde voor het eerste emmertje van vijftig stuks 3600 gulden. Dat komt neer op 72 gulden per haring. De smaak van de Hollandse nieu we wordt door kenners uitstekend genoemd. De aanvoer is gering en er zijn behalve een boot uit Schevenin- gen nog maar weinig meldingen van schepen die op weg zijn naar een af slag. De vissersboot uit Schevenin- gen meldt zich met zijn lading of in IJmuiden, of in zijn thuishaven. De verwachting is, dat de nieuwe haring deze week aan de kar uiteindelijk 2,50 a 3 gulden moet gaan kosten. OOSTERLAND - Bouwbedrijf Boogerd te Oosterland is sinds april dit jaar bezig met een miljoenen-opdracht: de bouw van een enorm koelhuis- en verwerkingsruimte voor (poot-)aardappelen, in opdracht van C. Meijer b.u. waarvan het moederbedrijf in Kruiningen is gevestigd. De verwerkingsruimte wordt 75 x 25 meter, een fikse ruimte om de aardappels geheel mechanisch te verwerken. Aan deze loods wordt een grote koelruimte gebouwd (25 x 40 meter) waar de pootaardappelen op de juiste temperatuur bewaard kunnen worden. Het ligt in de bedoeling dat de bouw nog vóór het rooien van de nieuwe oogst gereed zal zijn. Overigens betreft de bouw een uitbreiding aan de M. H. Jobsweg. Zoals wellicht bekend is Meijer de grootste aardappel-exporteur van Nederland, met vele vestigingen in het land. Op de foto een goede indruk van de enormiteit van het karwei. BURGH»H AAMSTEDE - De kommissie financien van de gemeente Wester- schouwen heeft maandagmiddag geadviseerd de Karolingische burcht te Burgh op te nemen in het bestemmingsplan, waarvoor een krediet van 10.000,- moet worden gevoteerd. Mevrouw C. van der Haven-Eikelenboom (WD), plaatsvervanger van Dr. H. J. van Zuijlen, zei dat haar fraktie voor be houd van de Karolingische burght was. Ook LTieleman (CDA) sprak zich uit, namens zijn fraktie, voor restau ratie van deze onder de grond liggen de restanten van de burcht. Sekreta- ris J. W. de Jonge vertelde dat het kollege er overdacht een deel van de burcht te restaureren en niet de tota le overblijfselen in verband met de exploitatiekosten. Bij de begrotingswijzigingen kapi- taalsdienst 1984/gewone dienst 1983 deelde sekretaris De Jonge mee dat 290.000,- is gereserveerd voor de wijziging van een groot aantal bestemmingsplannen. ,,Het kollege wil minstens 250.000,- beschikbaar hebben wil er geen stagnering komen in bestemmingsplanmatige arbeid." Voor het fonds dorpsvernieuwing is 230.000,- gereserveerd. Het kollege wil zich daar aktief mee gaan bezig houden, onder meer ook met de aan- en verkoop van panden. De dienst sluit met een overschot van 7000,-. De kommissie financien gaf het financiële apparaat binnen de gemeente een kompliment voor het snelle afwerken van het dienstjaar 1983. Stuurgroep Werkloosheid De kommissie adviseerde om 0,59 per inwoner te verstrekken aan de Stuurgroep Werkloosheid. Twee pro- jekten zijn goedgekeurd: een compu terpro jekt en een klussenprojekt. Laatstgenoemd projekt zal ten be hoeve van zieken en ouderen zijn. Het bedrag, 0,59 kan nog verminde ren na eventuele aftrek van subsi dies. De sekretaris zei dat de bijdra ge niet uit het werkgelegenheids- fonds wordt verstrekt. Hij stelde nog maar eens aan de or de dat het fonds van de gemeente mo menteel meer dan tweehonderddui zend gulden bevat. ,,Maar we kunnen ons geld niet kwijt", stelde hij, op merkelijk genoeg. Er zijn geen men sen of projekten, die zich aandienen en in aanmerking komen voor geld uit het fonds. Hij gaf de frakties nog maals de overweging mee eens over projekten na te denken, die werklo zen met behoud van uitkering zouden kunnen volgen, al was het maar voor drie maanden. Luctor et Emergo De kommissie gaf een negatief ad vies over éénmalige subsidie voor het fanfarekorps Luctor et Emergo. De leden waren van mening dat Luc tor et Emergo al voldoende steun ont vangt van gemeentezijde en vonden het bovendien onjuist om achteraf (na een konkours) te moeten konsta teren dat er eigenlijk geen geld voor was geweest. De leden waren dan ook niet van plan om een subsidie te verlenen om het tekort van ruim vierhonderd gulden te dekken. Wel was er een positief advies voor de optrekking van het presentiegeld voor de stembureaus. Het bedrag zal volgens het advies van de kommissie worden verhoogd van 80,- naar 100,-. Ook werd geadviseerd tot een subsidie voor de noodopvang van het Leger des Heils. BRESKENS - Een zeiljacht ter waarde van 4,5 ton is gestolen uit Breskens, de thuishaven van dit on der Belgische vlag varende schip, de „Funa". De Belgische eigenaar heeft inmid dels aangifte gedaan bij de politie, die heeft vastgesteld dat de dertien meter lange motorsailer met een romp van polyester vorige week tus sen zondagavond en dinsdagochtend ontvreemd moet zijn. BRUINISSE - Wie gisteren aan de Molenweg dacht enkele overjarige pad vinders hun naam in de bomen te zien kerven, zat goed fout met die gedach ten. Het waren namelijk medewerkers van het Reactor Instituut Delft, een onderdeel van de Technische Hogeschool aldaar, die korstmossen verzamel den die op de bomen groeien in de Molenweg. Deze mossen, Pamelia Sulcata genaamd, verdwenen in laboratoriumpotjes en werden meegenomen naar het lab in Delft. Volgens de heer H. Th. Wolterbeek, medewerker van het onder zoeksteam, is de proef in Bruinisse een onderdeel van een groot lande lijk onderzoek om de korstmossen als indikator te gebruiken om zo doende de luchtverontreiniging in bepaalde delen van het land te me ten. De korstmossen eisen een be trekkelijk zuivere lucht. Rondom in dustriecentra ontstaat een gebied waarin ze sterven en verdwijnen. De heer Wolterbeek: ,,Het onderzoek ge beurt in samenwerking met het mi nisterie van Volksgezondheid en beslaat een heel netwerk over het MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een voormalig poli tieman uit Dordrecht, de 31-jarige F.A.S. veroordeeld tot negen maan den onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De man had vorig jaar, toen hij nog bij de politie werkte, een par tij hasj vervoerd van het Zeeuws- Vlaamse Axel naar het Franse Mill- house. De officier van justitie eiste twee weken geleden elf maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf en 1.500 gulden boete. De rechtbank veroordeelde tegelij kertijd de 29-jarige M.B. uit Terneu- zen tot acht maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar,, Zij vervoerde voor dezelfde op drachtgever per auto cocaine en had deze in een pop ge&tpgf (lie. op de ach terbank tussen haar kinderen lag. ZIERIKZEE Slip Uit de richting De Tol komend slip te J. v. B. uit Nieuwerkerk met zijn auto in de Julianastraat. Een lan taarnpaal werd vervolgens geramd en de auto sloeg toen over-de-kop en kwam onderaan het talud tot stilstand. De voor- en bovenzijde van de auto werd behoorlijk gedeukt. De PZEM sloot de lichtmast af en Jan de Jonge ontfermde zich over de auto. BURGHSLUIS Auto geslipt Bij de oprit naar het werkeiland Neeltje Jans raakte de Ouwerkerkse mevrouw v. d. M. met haar auto in een slip, kwam vervolgens in de rech- terberm terecht en dook het talud af. De aanzienlijk beschadigde auto werd door takèlbedrijf Jan de Jonge weggesleept, de inzittende liep geen persoonlijk letsel op. HAAMSTEDE Êrand-auto gestolen f>e auto die irTde nacht van zater dag op zondag bij camping „Duin hoeve" waarschijnlijk in brand werd gestoken, bleek na onderzoek in Rot terdam te zijn gestolen op 2 juni. Ei genaar is S. S. uit Rotterdam. Het vervolg van het onderzoek speelt zich in de Maasstad af. Monitor gestolen Met een totale waarde van 2.000,— werd uit rusthuis Duinoord bij de receptie een monitor met video-schakelaar gestolen, tussen 1 en 4 juni. OUWERKERK Uitstapje bejaardensoos Verleden week woensdag maakten de leden van de bejaardensoos een middag-uitstapje. Zes auto's reden de Schouwen-Duiveland-route langs de dijken en vele dorpen. In Burghstede stond de koffie klaar. In Haamstede was er in ,,De bewaarschool" een tentoonstelling over de landbouw. Terug wachtte op ,,De Vier Bannen" een heerlijk diner. Op deze slotmiddag bedankte me vrouw Zoeter allen, die zo bereidwil lig waren, met hun auto's te rijden. Ter gelegenheid van dit reisje had mej. Slager weer een mooi gedicht gemaakt, waarin mevrouw Zoeter, mevrouw Hage en de helpsters harte lijk dank werd gebracht. De soos heeft een mooi seizoen achter de rug. In september hoopt men weer te be ginnen en nieuwe leden zijn dan har telijk welkom. NIEUWERKERK Grote belangstelling voorlichting landbouwverkeer De maandagavond in Nieuwerkerk gehouden voorlichtingsavond over landbouwverkeer, in samenwerking met de Rijkspolitie kreeg een grote belangstelling van betrokken land bouwers en ook van politiezijde. Wel geteld 134 personen waren aanwezig op deze bijeenkomst waar veel werd opgestoken. GOES Geslaagden Aan de School voor verpleegkundi gen zijn geslaagd: De dames: M. C. M. Bek, D. A. Corstanje, T. P. Dekker, K. N. Dierkx, H. J. van der Gouwe, L. M. P. van Hevele, M. W. Koeman, N. M. Koopman, I. M. B. Mous, P. Nijssen, D. M. Quist, C. A. Slabbekoorn, A. A. Toorenaar, P. A. Verburg, E. H. A. M. van Vliet, H. van der Werf, A. A. T. Wijdemans. De Heer J. F. Reinhoudt. DEN HAAG - Naar schatting 500.000 buitenlanders hebben de af gelopen vier dagen een bezoek aan ons land gebracht. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme (NBT) is met die cijfers zeer tevreden. Achttien oude auto's op Schouwen HAAMSTEDE - Achttien leden van de Pionier Automobielen Club trokken vrijdag met hun oudgediende auto's door Schouwen-Duiveland. Altijd weer een pracht gezicht, goed voor grote belangstelling onderweg en vele leuke reakties. Doel was Neeltje Jans, waar een bezoek werd gebracht aan de water bouwkundige werken. De Oldtimers werden echter tijdelijk gestald in de ga rage van Van Oeveren in Haamstede. Op de hee^- en terugreis werd een hele „slinger" gemaakt door de Schouwse en Duivelandse dreven. Mede-organisator van deze vier- deel van de PAC. „Eeen soort mobiel daagse rit van de PAC is de heer G. Ebeling, die hoofd is van het bureau produkties van het ministerie van verkeer en waterstaat. Vandaar ook het bezoek aan Neeltje Jans, een idee van Ebeling. In de garage van Van Oeveren vertelde Ebeling iets van de PAC, een landelijke klub met als doel: het opsporen, verzamelen en restaureren van oude automobielen, maar ook rijden er mee is een onder museum", zegt Ebeling, „van auto's tot het jaartal 1945. De oudste is een Ford uit 1911 maar ook een Mors (Frans fabrikaat) dateert uit dat jaar. De klub telt 150 leden, die sa men ongeveer 250 oldtimers in hun bezit hebben". Vierdaagse rit Geregeld is er elk jaar een aantal land. Het uit het veld meegebrachte materiaal wordt in het lab tot poeder vermalen waarna uit het poeder de elementen, sporen en metalen, maar ook de schadelijke zware metalen kunnen worden gemeten. Na verloop van tijd worden op dezelfde plaats weer monsters van de korstmossen genomen zodat we goed vergelij kingsmateriaal krijgen uit de na tuur". Door de korstmossen, een symbiose van schimmels en wieren, heeft men een goede maatstaf gevon den om de steeds verder voortschrij den luchtverontreiniging nauwkeu rig in kaart te brengen. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland 14.00 Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 „Oosterhof". Bejaardensoos. tot 17.00 uur. ritten door het land, soms op verzoek van organisaties van evenemen ten ter opluistering van hun aktivi- teit. Maar één keer per jaar, rond He melvaartsdag, organiseert de klub een vierdaagse rit, die nu naar (onder meer) Schouwen-Duiveland voerde. Gestart werd er in motel Breda, Op Hemelvaartsdag. Vrijdag werd va naf dezelfde plaats de tocht naar Schouwen-Duiveland ondernomen, via de pont van Zijpe. Niet alle oldti mers konden tegelijk met de veer boot mee, vandaar dat er zich twee groepen richting Haamstede bega ven. Na de lunch in Kraayestein toog het gezelschap richting Neeltje Jans met een bus van Van Oeveren. De te rugreis werd weer met de oudgedien den ondernomen: via (weer) Zijpe naar Breda. Dinsdag 5 juni Zierikzee Huis van Nassau. Instuif-bridgewed- strijd. 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Bruinisse 't Durps'uus. Vergadering Coöpera tieve Rabobank Oost-Duiveland. 20.00 uur. Woensdag 6 juni Zierikzee Stadhuis. Kommissie financiën. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse. Vergadering Vereniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Extra raadsvergade ring. 16.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering chris telijke woningbouwvereniging Schouwen en Duiveland. 19.30 uur. Donderdag 7 juni Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Laatste bijeenkomst „Wees een Ze gen" in dit seizoen. 20.00 uur. Burgh Vertrek bejaardenreis naar houtves terij Het Loo. 07.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissievergade- ring openbare werken. 19.30 uur. Renesse Hervormde kerk. Optreden Oosten rijks koor. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bijeenkomst NBvP, af deling Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 8 juni Scharendijke Bethlehemplein. Braderie en rom melmarkt. Vanaf 19.00 uur. Zaterdag 9 juni Scharendijke Bethlehemplein. Vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Rommelmarkt. Eén van de oudste auto's, die vrijdag Schouwen-Duiveland aandeden, tijdens de vier-daagse rit van de klub. Schoolplein openbare basisschool „De Schoener". Rommelmarkt. Van 9.00 tot 13.00 uur. Sint-Nicolaaskerk. Demonstratie pottenbakken in het kader van de hobby-tentoonstelling van de Roode Lelie. 13.30 tot 17.00 uur. Dinsdag 12 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering water schap. 14.00 uur. Huis van Nassau. Instuif-bridge- wedstrijd. 19.30 uur. Zaterdag 16 juni Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door brassband OKK uit Westkapelle. Aanvang 19.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2