wc Hoorzitting Vierschaar V erkeerscirkulatieplan 9 Docente Maria Coolen: „Belangstelling voor tekenen is erg groot op de LHNO" Duiveland's burgemeester als buurtbus-vrijwilliger DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bevolking van Zierikzee denkt mee Auto's weg voor opname Fiets 'm d'r in Tentoonstelling grafiek Prinses Julianaschool Afscheid Drs. P. Vis RSG Zierikzee WA> ffif P£ BILT wWemm s Kommissie openbare werken Haamstede Regio Zeeland D'66 bijeen in Middelburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Karolingische burcht Distriks Gezondheidsdienst Braderie/Rommelmarkt Dressuurzege Naar alle waarschijnlijkheid zal de Karolin- De gemeenteraad van Brouwershaven blijft Vrijdag en zaterdag worden in Scharendijke Tijdens een selektiewedstrjd voor de lo gische burcht te Burgh voor een gedeelte bij haar besluit, behoudens enkele wijzigin- een rommelmarkt en een braderie gehou- merbokaal 1984 in Oostburg behaalden Pa- worden gerestaureerd. (Pag. 2). gen, deel te nemen aan de Distriks Gezond- den op het Bethlehempleln. (Pag. 3). tricia Bakker en Marjolein Padmos dres- heidsdienst. (Pag. 3). suuroverwinningen. (Pag. 5). DINSDAG 5 JUNI 1984 140ste jaargang Nr. 23535 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men moet de jeugdige geest vormenniet vul len. Grünhu. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Voorde buurtbus poserend, mevrouw P. Dijkmans-v.d. Marei, A. J. M. Wit, J. P. Dekker, J. van Bommel, de instukteur v.d. Linde en de heer Benard. ZIERIKZEE - De binnenstad van Zierikzee dient be schikbaar te blijven via de Noordhavenpoort, of - een ge heel nieuwe suggestie - eventueel via de Zuidhaven poort. De Melkmarkt kan maar beter als loopstraat wor den ingesteld. De Mol mag niet met meer autoverkeer worden belast dan nu reeds gebeurt. In de Sint Do- musstraat en Lange Nobelstraat zou het lang-parkeren dienen te worden tegengegaan door het instellen (c.q. handhaven) van een zogenaamde blauwe zóne. Het Ha venplein vormt bepaald geen eldorado voor de voetgan ger, daarin zou eigenlijk verbetering gebracht moeten worden. ZIERIKZEE - Zoals eerder is ge meld, is het buurtbus-projekt Schou- wen-Duiveland een groot sukses ge worden. De buurtbus voorziet in een duidelijke behoefte, hetgeen te dan ken is aan de vrijwilligers die regel matig de bus besturen. Het is van be lang, dat het korps vrijwilligers van voldoende grootte is om te zorgen voor de aflossing van de wacht. Zo maakten maandag een aantal kandidaat-chauffeurs een proefrit met de buurtbus en werden door een medewerker van de Z.W.N. uitge breid geïnstrueerd. Later voegde zich ook mevrouw Kuin uit Ouwerkerk bij het gezelschap, één van de enthou siaste medewerksters van het buurt - buskomité. Een opmerkelijke verschijning on der de nieuwbakken chauffeurs was Op maandag 11 juni a.s. (2e Pinksterdag) zal de „Zierik- zeesche Nieuwsbode" NIET VERSCHIJNEN Het kantoor van de krant zal op deze dag gesloten zijn. Advertenties voor de editie van dinsdag, 12 juni a.s. die nen uiterlijk vrijdag, 8 juni vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. maandagmiddag, de heer J. van Bommel, burgemeester van de ge meente Duiveland. De heer Van Bommel maakte eveneens een proef rit op het gebruikelijke buurtbustra- jekt Zierikzee-Ouwerkerk- Sirjansland-Schutje. Het ligt in de bedoeling, dat de burgemeester als reserve-chauffeur zal gaan optreden en wanneer het aanbod de inzet van de extra bus noodzakelijk maakt, de buurtbus door de Duivelandse dre ven zal sturen. Een lofwaardig ge baar van Duiveland's eerste burger, die naast het besturen van de ge meente niet schroomt in voorkomen de gevallen ook de buurtbus te bestu ren. Tot ieders verrassing was onze fotograaf aanwezig bij de start van de nieuwe lichting buurtbus chauffeurs bij het Z.W.N.-station te Zierikzee. Dit waren de belangrijkste wen sen, die maandagavond genoteerd konden worden tijdens de hoorzit ting in de Vierschaar van het stad huis naar aanleiding van het koncept-verkeerscirkulatieplan (V.C.P.) voor de binnenstad van Zie rikzee, opgesteld door het bureau Goudappel Coffeng b.v. te Deventer. Deze hoorzitting trok een talrijk en duidelijk geïnteresseerd publiek, dat op sommige punten instemming be tuigde met de in het V.C.P. gelan ceerde voorstellen, maar dat op ande re punten met geheel tegenover gestelde voorstellen kwam. Geen voldongen feit Voorafgaand aan <je zeer levendige en langdurige diskussie liet burge meester Th. H. de Meester duidelijk weten, dat de bevolking van Zierik zee met dit V.C.P. niet voor een vol dongen feit werd gesteld. Het betreft een advies van een deskundig bu reau, waarop een nader verkeersbe leid kan worden gebaseerd. Voor het echter zover is zullen kommissie ruimtelijke ordening en verkeer, het kollege van b. en w. en uiteraard de gemeenteraad zich er nader over be raden. Door middel van deze hoorzit ting werd de bevolking in vroeg sta dium de gelegenheid geboden haar zegje over het V.C.P. te doen. Voor van deze gelegenheid gebruik werd gemaakt, gaf de heer P. M. Brogt, funktionaris van het bureau Goudappel Coffeng b.v. een korte toelichting op de redenen en belang rijkste aspekten van het thans gefor muleerde konceptverkeerscirkula- tieplan. Hij wees erop, dat een V.C.P. geen bestemmingsplan vormt, waar rech ten aan ontleend kunnen worden, maar dat het gaat om een beleids voornemen. Het plan dient regelma tig te worden bijgesteld en heeft een gemiddelde looptijd van vijf a acht jaar. Het huidige V.C.P. geldt als vernieuwing van het in 1971 gefor muleerde verkeersplan voor Zierik zee. Redenen voor deze vernieuwing zijn de stadsvernieuwingsgebieden in de binnenstad, de aktuele ver keersproblemen en de vraag of een drastische doorbraak in het straten- patroon nodig zou zijn om bepaalde problemen op te lossen. Wat dit laatste betreft laat het huidige V.C.P. geen twijfel bestaan: de in het verleden gelanceerde „doorbraak Raamstraat" wordt als te rigoreus en niet noodzakelijk beschouwd. Geen pasklare oplossingen De heer Brogt benadrukte, dat het V.C.P. geen pasklare oplossingen biedt voor alle verkeersproblemen, die zich in een historische stad als Zierikzee voordoen. Getracht wor den de problemen te verzachten of zo mogelijk minder voelbaar te maken. Het gaat er dan ook niet om „de auto" geheel uit de stad te weren, maar wel zodanig te temmen, dat ze niet al te hinderlijk aanwezig is. Hoofdlijnen in het V.C.P. zijn dan ook: minder toegangen naar de bin nenstad toe en meer uitgangen dan in de huidige situatie. In direkte relatie daarmee staat een duidelijke verwij zing naar de beschikbare terreinen voor het lang-parkeren. De huidige verkeersdruk op het Havenplein wordt te groot geacht. De parkeervoorziening aldaar dient volgens het V.C.P., wel bereikbaar te blijven, maar de toevoer dient enigs- Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE - De Rijksscholenge meenschap Professor Zeeman te Zie rikzee neemt op donderdag 5 juli offi cieel afscheid van rektor Drs. P. Vis. Per 1 augustus maakt Vis gebruik van de regeling om vervroegd uit te treden. Om 14.00 uur is de ontvangst van genodigden in de aula, om 14.15 uur begint het officiële gedeelte en om 16.15 uur krijgen de aanwezigen de gelegenheid afscheid te nemen van Vis. Om 17.00 uur begint de re ceptie. ZIERIKZEE - In galerie Tussen de Havens te Zierikzee is vanmiddag (dinsdag) de tentoonstelling „grafiek" ge opend door mevrouw A. v.d. Leeden, konsulente onder wijs van de ZLM. Leerlingen van de LHNO Prinses Juli anaschool te Zierikzee maakten in verscheidene teken lessen een serie werkstukken in hoog-, diep- en zeefdruk. Tekenen is een geliefd vak bij de examenleerlingen van de LHNO, waarschijnlijk niet in het minst door de grote aandacht, die aan dit vak wordt besteed door de teken docenten Maria Coolen en Jenny de Vries. Jenny de Vries en Maria Coolen. Te gelijkertijd kregen deze leerlingen les in zeefdruk-technieken, met be hulp van SECU. Ook in het komende schooljaar ('84-'85) zal het vierde leer jaar te maken krijgen met hoog- en diepdruk en als nieuw element, met lithografie. Grafische richting Dertig leerlingen van het eindexa menjaar hebben enkele weken gele den examen gedaan in het vak teke nen. „Dat percentage is erg hoog," meldt Maria Coolen. De voorberei ding van de tentoonstelling was een onderdeel van het examen. „Wat ook erg leuk is, is dat je steeds meer meisjes de grafische rich ting op ziet gaan of zich aanmelden bij de modevakschool, bijvoorbeeld in de richting modeltekenen. Bij de LNHO kan je in tekenen op drie ni- vo's examen doen. Het aantal ein dexamenleerlingen voor tekenen neemt niet zozeer toe, maar de nivo's, waarop examen wordt gedaan, wor den wel hoger," vertelt Maria Coolen enthousiast. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en nu en dan regen; minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur onge veer 16 graden; matige zuidwesten wind, kracht 3, maar langs de kust en op het IJsselmeer af en toe vrij krachtige wind, kracht 5. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 2 juni: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: z.west 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: n.west 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 juni Zon op 5.22, onder 21.55 Maan op 12.44, onder 02.37 7 juni Zon op 5.22, onder 21.56 Maan op 14.08, onder 2.55 Eerste kwartier: 6 juni (18.42) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6 juni 9.16 21.21 2.37 14.59 7 juni 10.16 22.32 3.42 16.08 Doodtij: 9 juni HET WEERO VERZICHT DE BILT - Ook woensdag houdt het wisselvallig weer nog aan. Juni is nog geen week oud en op sommige plaatsen is nu al net zoveel regen ge vallen als normaal in de hele maand. Er kunnen morgen nog enkele milli meters bijkomen. Het weer wordt dan bepaald door een depressiegebied dat zich van noord-Polen tot boven Engeland uit strekt. Met een matige, aan de kust vrij krachtige wind wordt vochtige lucht aangevoerd waarin veel bewol king voorkomt. Daaruit valt af en toe wat regen of motregen. De minimumtemperatuur ligt rond de 10 graden, de middagtemperatuur blijft bij circa 16 graden steken. Nor maal voor deze tijd van het jaar is 20 graden. De kans op zon wordt in de tweede helft van de week groter, maar een belangrijke stijging van tempera tuur valt nog niet te verwachten. De expositie is geopend vanaf woensdag 6 tot en met zondag 10 juni. De openingstijden zijn van 10.00-17.00 uur en op donderdaga vond ook van 19.00-21.00 uur. ZIERIKZEE - Zoals bekend zullen woensdagavond op de Oude Haven in Zierikzee opnamen gemaakt voor het TROS-programma „Fiets 'm d'r in". In verband daarmee doet de or ganisatie een beroep op de omwonen den en bezoekers om er voor te zor gen dat woensdagavond aan beide zijden van de Oude Haven geen auto's geparkeerd staan. Aanwezigheid daarvan bemoei lijkt enerzijds de opnamen, die vanaf 20.00 uur zullen plaatsvinden; ander zijds bestaat er een grote kans dat de daar geparkeerde auto's in meerdere of mindere mate beschadigd worden. BURGH-HAAMSTEDE - In het ge meentehuis te Burgh-Haamstede wordt donderdag 7 juni een vergade ring gehouden van de kommissie openbare werken. Op de agenda staat onder meer: voorzieningen dorpshuizen; rijwielpad J. J. Boeijes- weg; parkeerverbod gedeelte Lange Reke te Renesse en het instellen van een blauwe parkeerzone voor de kom van Renesse. De vergadering begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De Regio Zeeland van D'66 organiseert in het kader van de verkiezingen voor het Europe se parlement voor vrijdag 8 juni een thema-avond onder het motto: Milieu en Landbouw; vriend of vijand? De inleidingen over dit thema worden verzorgd door J. L. A. Boogerd- Quaak (kandidaat D'66 Europarle ment), J. M. Bannink (voorzitter VMZ), Y. L. Boom (sekretaris Ge westelijke Raad Landbouwschap) en H. C. van der Maas (landbouwer) in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg. De aanvang is 20.00 uur. De ministeries van WVC en Onder wijs en Wetenschappen stelden vanaf 1980 voor de duur van 3,5 jaar geld beschikbaar om de kulturele vor ming op scholen voor secundaire on derwijs te stimuleren. Grafiek is één van de mogelijkheden. Eind van deze maand loopt die periode van 3,5 jaar af. De provincie Zeeland zal de kosten verder voor haar rekening ne men, vertelt Nico Out, konsulent kulturele vorming voor het voortge zet onderwijs. SECU-projekt De grafiektentoonstelling valt on der het SECU-projekt (Secundair on derwijs en culturele instellingen), dat is opgenomen in het Zeeuws Steunpunt. Het SECU-projekt heeft aan alle scholen in Zeeland een bro chure verzonden, waarin een aantal mogelijkheden op het gebied van de kulturele vorming werd aangeboden. Maria Coolen maakte dankbaar ge bruik van dat initiatief, omdat het haar wel leuk leek om op het experi mentele vlak te werken. „Bijteke nen krijg je met een aantal begrippen te maken. Die komen er via de gra fiek sterker uit, zoals het werken met vlakken en lijnen". In het schooljaar '82-'83 startte zij voor de leerlingen van het derde leer jaar van de Prinses Julianaschool (LNHO) met behulp van SECU met hoog- en diepdruk. In het schooljaar '83-'84 gaf zij diezelfde groep leerlin gen (toen inmiddels vierde leerjaar) een vervolg in deze techniek. In het afgelopen schooljaar hebben de derde klassers ook les gekregen in hoog- en diepdruk door de docenten Doris, Petra en Monique (v.l.n.r.), allen net geslaagd voor het examen LHNO aan de Prinses Julianaschool, bekijken de voor de tentoonsteling geselekteerde werkstukken van de leerlingen. Voor de expositie zijn meer dan honderd werkstukken beschikbaar. tf t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1