Familieleden Constandse voor het eerst weer bijeen op Brouwershavense bodem Jeugd Witte van Haemstede slaagde voor muziekdiploma A streeknieuws Monique Vanstaen exposeert in Noordhavenpoort Zierikzee 'SOORDWELLE DRUKKERIJ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I technische recherche aan een nader onderzoek worden onderworpen. Diefstal brommer In de nacht van donderdag op vrij dag werd een brommer gestolen, die geparkeerd stond bij „De Vlinder". De brommer stond op slot en heeft het verzekeringsplaatje TNP-569. Ei genaar is P. A. uit Nieuwerkerk. Herbestrating In verband met herbestratings- werkzaamheden zal vanaf heden de Korte Groendal voor alle verkeer zijn afgesloten. De werkzaamheden zullen naar verwachting bijna twee weken in beslag nemen. BROUWERSHAVEN Doorgereden na aanrijding Een Belgische Landrover (donker rood) met een witte boot op een trai ler er achter veroorzaakte in de nacht van zaterdag op zondag een aanrij ding met de auto van C. L. uit Ouden bosch. Het gebeurde op de SPuiweg, bij de aansluiting van camping ,,De Bulke". C. L. werd tegemoet gereden door de Belg, waarvan de aanhanger in aanraking kwam met de personen- auto, die als gevolg hiervan van het talud reed. Jan de Jonge moest er aan te pas komen om de wagen op de rij weg te zetten: de wagen was links voor zwaar beschadigd. De Landro ver verdween in het donker, zonder zich om de aanrijding te bekomme ren. ZONNEMAIRE Ophalen oud papier Dinsdagavond komen de leden van harmonievereniging ,,Nut en Uit spanning" in Zonnemaire oud papier ophalen, vanaf half zeven. De vereni-, ging dankt bijvoorbaat voor het tij dig gereed zetten. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noórdwelle tel.:01116-2459 Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - Maandag 4 juni 1984 Nr. 23534 BROUWERSHAVEN - In het Tonnenmagazijn in Brouwershaven kwamen zaterdag een groot aantal le den uit de omvangrijke familie Constandse voor een fa miliedag bij elkaar. In 1697 kwam Cornelis Janse Constant vanuit Heinkenszand naar Brouwershaven. Sinds die tijd is de naam Constandse overbrekelijk met de Schouwen-Duivelandse Smalstad verbonden ge weest. Drie jaar geleden deed Dick Constandse, woon achtig in Goor, een stamboomonderzoek naar de af komst en samenhang van alle Constandses in Nederland. Er bleken momenteel 172 mensen met betreffende naam in ons land te zijn en vastgesteld kon worden dat ze alle maal familie van elkaar zijn. Nadat Dick Constandse met zijn onderzoek klaar was, kwam hij met het plan om een familiedag te organiseren. Zaterdag kwamen daar toe 83 Constandses naar Brouwershaven. Cornelis Janse Constant werd bij zijn komst in Brouwershaven in 1697 poorter, een inwoner uit de betere ge ledingen. Later bracht hij het nog tot schepen, hetgeen vandaag de dag ver gelijkbaar is met het wethouder schap. Het graf van de Brouwse smid is nog steeds in de kerk van de Smalstad. Hij was de eerste smid Constant of Constandse, wat het la ter werd, uit een hele serie, die tot om en nabij 1850 in Brouwershaven aktief waren. Op een bepaald mo ment waren er in de Noorddijkstraat zelfs gelijktijdig twee smederijen, beide van neven Constandse. De huidige generatie Constandse stamt in zijn geheel af van Cornelis Janse Constant en in tweede lijn van zijn zoons Jan uit 1711 en Constant uit 1716. Na 1850 is de Constandse- stam uitgezworven door het hele land. ,,Tot voor drie jaar wisten diverse leden uit de Constandse-familie niet, dat ze ook inderdaad familie van el kaar waren. Mijn onderzoek heeft onomstotelijk vastgesteld, dat dat zo wel degelijk was", vertelt Dick Constandse onder het gezamenlijk gebruik van de lunch door de opge trommelde Constandses. „Velen had den elkaar tot vandaag in geen dertig jaar gezien. Het laatst was in de kin dertijd, toen ze met elkaar speelden". De oudste aanwezige Constandse tijdens de familiedag was de 87- jarige Marie Constandse-Kuit, woon achtig in Nijmegen, terwijl de jongste telg elf maanden telde: Ar thur Constandse uit Schiedam. Ove rigens waren er ook nog diverse op Schouwen-Duiveland woonachtige familieleden van de partij. De deel nemers aan de familiedag ontmoet ten elkaar in het Tonnenmagazijn on der het genot van een kopje koffie, waarbij na een welkomstwoord de nodige herinneringen werden opge haald. Vervolgens wandelde het ge zelschap door Brouwershaven om een aantal markante punten, die op de een of andere manier met de Constandse-familie van doen had den, te bekijken. Constandse-huizen zijn er op de Drilhoek, de Nieuwstraat, de Noord dijkstraat, de Poortdijkstraat, de Markt en de Haven Noordzijde. Op de Markt dreven Marinus Constandse en zijn vrouw Janna Fon- teyne in de achttiende eeuw de her berg „De Maagd van Mechelen" en op de Haven Noordzijde zwaaide in de vorige eeuw Adrianus Constandse de scepter in het vroegere hotel „Schraver". Na de lunch maakte het gezelschap nog een rondvaart over het Grevelingenmeer met de „Karin- Een", waarna de geslaagde familie dag onder het genot van een drankje werd afgesloten. Opbouwwerkzaamheden werpen vruchten af BURGH-HAAMSTEDE - De opbouwwerkzaamheden van de Koninklijke Harmonie Witte van Haemstede be ginnen vruchten af te werpen. Ongeveer twee weken ge leden slaagden zeven jeugdleden van de Harmonie voor het muziekdiploma A instrumentaal. Zij betekenen een zeer welkome aanvulling van het jeugdbestand. Enkele jaren geleden ging de vereniging immers bijna ter ziele, door een chronisch gebrek aan (jeugd)leden. Voorzitter dr. H. J. van Zuijlen ging aan de slag. Het bestuur besloot de beide lagere scholen in Burgh-Haamstede, de Kirreweie en Onder de Wieken bij de gezondmaking van de vereniging te betrekken. Leerlingen, waarvan sommigen al enkele jaren blokfluitles achter de rug hadden, konden zich aanmelden voor een gedegen muziekopleiding. Walle Romijn (13), Sebastiaan Kruit (13), Cees Kooman (14), Eric de Meij (12), Frans Joseph Simons (12), Mar jolein van Zeventer (13) en Jolanda de Feiter (13) toonden interesse voor de muziek,en gaven zich op voor het muziekdiploma A instrumentaal. De heer A. Kempe, docent aan de Zeeuw se Muziekschool kwam naar Haamstede om de kinderen één keer per week 20 minuten per persoon les te geven, gedurende drie jaar. Voor dien volgden ze een éénjarige oplei ding muziek algemeen vormend on derwijs. Examen Op 23 mei moesten ze examen doen in de Zeeuwse Muziekschool te Zie rikzee. De bespelers van de trompet, althoorn, bariton, cornet en bugel werden op het examen begeleid door mevrouw E. Vos-Simons. De kandi daten werden getest op technische vaardigheid, toonvorming en kwaliteit, voordracht, ritmisch spel, toonvoorstellingsvermogen en prima vesta spel en theoretische kennis. Na het tweede jaar voor het mu ziekdiploma A werden de zeven kur- sisten geïntegreerd bij de Koninklij ke Harmonie. Bij verscheidene uit voeringen traden ze als groep op, maar ook namen ze deel aan optre dens met de totale vereniging. Diri gent J. Knuist: „De samenwerking tussen de Muziekschool en de vereni ging is de laatste jaren optimaal. Het is fijn dat de aanwas van de jeugd nu doorkomt." V er volgopleiding S. L. de Feiter, bestuurslid voor de jeugdzaken, vertelt dat er een ver volgopleiding voor het B-diploma be staat. Walle, Eric, Frans Joseph, Jo landa en Cees willen in elk geval aan deze opleiding gaan deelnemen. „We zijn erg blij dat we drie jaar geleden konden starten met deze groep. Als er jongelui zijn, die aan de vervolgo pleiding willen deelnemen, dan moe ten we dat zeker stimuleren," meent De Feiter. Om de aanwas van de jeugdleden te kontinueren zijn opnieuw de lage re scholen De Kirreweie en Onder de Wieken benaderd. Geïnteresseerden kunnen zich voor september opgeven bij de schoolhoofden of bij De Feiter, Dreef 21 in Burgh, tel. 01115-2253. Schilderijen Oosterscheldewerken ZIERIKZEE Geslaagden RSG In het overzicht van de geslaagden aan de Rijksscholengemeenschap te Zierikzee is een groot aantal fouten geslopen. Hieronder volgt een lijstje van fou tief gespelde namen en de weggeval len geslaagden. MAVO Burgh-Haamstede: Silvia Alphe- naar; Zierikzee: Mirjam den Hoed; Judith Meyer; Matthé Pipping; Moni que Tuinman; Joyce van der Weide; Scharendijke: Jaqueline Beijn. HAVO Zierikzee: Sandra Hubregtse; Jo- han van der Woel; Noordwelle: Wille- ke Oossen; Kerkwerve: Arian van de Ven. Atheneum Zierikzee: Casper Koornneef; Je roen van Paassen; Marianne Saman; Jacqueline de Vos; Burgh- Haamstede: Coert Bouwman; Chris Hoek; Bruinisse: Peter Coppoolse; Corine van Eek; Johan Nieu- wersteeg; Marika Sjouken. Gestolen auto gevonden De gestolen auto van W. d. B. uit Zonnemaire, waarmee waarschijn lijk de grote inbraak in het Zierik- zeese sigarenmagazijn de Pupekop werd gepleegd, althans gebruikt werd voor het vervoer van personen èn buit, is in het Brabantse Rucphen teruggevonden. De auto zal door de ZIERIKZEE - „Kreativiteit leidt tot verantwoorde lijkheidsgevoel. In de maatschappij, waarin we thans le ven zou kreativiteits en verantwoordelijkheidsgevoel meer tot wasdom moeten komen". Aan het woord ir. Tj. Visser, projektleider bij de bouw van de Oosterschelde- pijlerdam, zaterdagmiddag in de Noordhavenpoort bij de officiële opening van de expositie van de Hilversumse kunsternares Monique Vanstean. De Noordhavenpoort heeft zojuist afstand moeten doen van de fraaie Zierikzeese Maritieme Kollektie in verband met de verhuizing naar het gerestaureerde Gravensteen, maar biedt de komende drie weken plaats aan de werken van Monique Vanstaen, die ook een maritiem aspekt belichten, zij het niet histo risch, maar juist op de toekomst ge richt. Monique is ruim een jaar aktief be trokken geweest bij de bouw van de Oosterscheldedam. Met haar opmer kelijke feeling voor perspektief, techniek en detail heeft zij dit gigan tisch waterbouwkundig projekt >p haar schilderijen in beeld gebracht. Een voorproefje van haar werk kreeg het publiek vorig jaar reeds tij dens een gekombineerde expositie in galerie „Tussen de Havens" in de Visstraat. Nu is haar Oosterschelde- kollektie zo ver gevorderd, dat de Hilversumse kunsttenares in staat bleek een fraaie tentoonstelling in de Noordhavenpoort in te richten. Voorbeeld Voor Monique zelf hangt het een en ander af van deze expositie. Op ad vies van mensen, die menen daarover te kunnen oordelen werd ze uit de Hilversumse B.K.R.-regeling gezet. Zij is er de vrouw niet naar op verba le wijze tegen zo'n maatregel de strijd aan te binden, maar koos er voor met tastbare bewijzen aan te to nen wat ze in haar mars heeft. Voor Tj. Visser was die aanleiding in zijn openingstoespraak daar zaterdag middag op in te spelen. Hij stelde Monique als voorbeeld van een vrouw, die haar kreativiteit benut tot ontplooiing enerzijds en tot het voorziern in het eigen onderhoud an derzijds. Een gegeven waar ir. Visser grote waardering voor zei te hebben. Met een verwijzing naar de huidige maat schappij liet hij weten dat het niet juist te achten, dat eenvierde van de bevolking thans geen verantwoor ding draagt voor het eigen inkomen. Het wegnemen van die verantwoor delijkheid zal naar zijn mening ook leiden tot gebrek aan kreativiteit. Ir. Visser zei niet de juiste oplossin gen te kunnen aandragen, maar kon wel duidelijk stellen wat hij geen kreatieve maatregelen achtte: ar beidstijdverkorting door invoering van steeds nieuwere technieken en aandringen op verdeling van werk als ging het om een rantsoen aardap pelen. Hij pleitte ervoor mensen de ruimte te geven om kreatief te zijn en daarmee de mogelijkheid te schep pen eigen verantwoordelijkheid te dragen. In Monique Vanstaen zag hij, zoals gezegd, een gunstig voorbeeld. Na deze openingstoespraak werd een toast uitgebracht op deze Ooster- scheldeexpositie en kreeg het gezel schap genodigden de gelegeheid de kollektie te bekijken. Medewerking Met medewerking van enkele vrienden bleek de Hilversumse kunstenares in staat een unieke ten toonstelling in te richten in de fraaie ambiance van de Noordhavenpoort. Zelfs prees ze zich gelukkig met het feit, dat ze tijdens de vele uurtjes, die zo op Neeltje Jans vertoefde zoveel steun kreeg van de aldaar werkzaam- zijde henk de Muijnck, sekretaris van de amateur-schilder- en teken- klub „Tussen de Havens", die zich van het eerste moment af zeer en thousiast toonde over het technische schilderwerk van Monique Vanstaen. Opvallend is de schilderijen van deze kunstenares is de treffende sfeer, die ze daarin tot uiting weet te brengen. Monique heeft zich ook technisch verdiept in de bouw van de stormvloedkering en in de materia len en vaartuigen, die daarbij wor den gebruikt. Met haar werk geeft ze de kracht en het imposante weer, dat de bouw van de pijlerdam uitstraalt. De kollektie bevat zowel datailtekeningen als overzichtsschilderijen. Fraai voor beeld van dit laatste is een treffend olieverf schilderij van Neeltje Jans met pijlers aan de horizon. Toppers vormen vooral Monique's krijt en houtskooltekeningen. Vermeldens waard zijn, naast de technische schil derijen, ook enkele aquarellen van Noordhavenpoort en de markt in Zie rikzee. De kunstenares heeft met de ze expositie haar werk op Neeltje Jans nog niet afgerond. In de nabije toekomst zullen de brugdekken en drijvende bokken haar zeker nog meer inspiratie verschaffen. De tentoonstelling in de Noordha venpoort is tot en met zaterdag 23 ju ni dagelijks geopend van 14.00 -17.00 uur, behalve op zondag. De Hilversemse kunstenares Monique Vanstaen wist met een opmerkelijk gevoel voor perspektieftechniek en detail de bouw van de pijlerdam in haar werk in beeld te brengen. De zeven jeugdleden van de Koninklijke Harmonie Witte van Haemstede zijn allemaal geslaagd voor het muziekdiplo ma A.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3