NIEUWS OP WIELEN P O P c TWEE NIEUWE POOLSE AUTO'S OP DE MARKT 200 Opel-oldtimers komen dit weekeinde in Limburg Energie uit oude banden 33 c zxtxt jjfeiitjclcrar Mijn Poes O R N E R The Dutchies in Brogum Vouwwagen of caravan nu reeds inspekteren Leerlingen 't Kofschip maken expositie over GREENPEACE Moppen De Pul Bruinisse ontvangt De Snelbinders en Tussen Haakjes BV POP wil af van vrije vogel-beeld van popmuzikanten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE yriidae 1 juni 1984 Nr. 23533 13 ZIERIKZEE - Het is geruime tijd stil geweest rond de import van FSO- automobielen uit Polen. FSO staat voor Fabryka Samochodow Ossobo- wych, hetgeen in goed Nederlands wil zeggen: personenauto-fabriek. De pro- dukten van deze fabriek waren vroe ger bekend als Polski-Fiat, daarna voor het vernieuwde model alleen on der de naam Polonez. Met het oog op een bre der assortiment voor ko pers en dealers is thans door de importeur van Polonez een krachtige nieuwe impuls gegeven om de verkoop in Neder land nieuw leven in te blazen. Twee nieuwe ty pes staan de dealers daartoe ten dienste, bei den uiterst scherp ge prijsd. De Polonez Classic, is een modern gelijnde 5- deurs hatchback met een viercylinder 75 pk lijn motor (zelfde motor als vroeger in de Fiat 125), met een vier-versnel- lingsbak. Prijs: 13.750,—, inbegrepen de gelaagde voorruit, schijfremmen, drie- puntsrolgordels, achter ruitverwarming, mist lampen en wagenbreed vloertapijt. Voor een meerprijs van 1745,— kan een luxere Classic worden gekocht, die dan de aan duiding Polonez 1,5 LE krijgt. In die meerprijs zitten onder meer breedstralers, regelbare interval voor ruitenwis sers, toerenteller, kwartsklokje, wis-was op de achterruit, een spoiler op de vijfde deur en brede radiaalbanden. Later dit jaar komt nóg een luxe type, met elektrisch bediende ra men in de voorportieren, centrale slotvergrende- ling en een elektrisch be diende rechter bui tenspiegel. Met deze vernieuwde serie Polonez gooit im porteur De Binckhorst hoge ogen op de Neder landse markt in de prijs klasse tot 15.000, waarin zich vele merken met aanzienlijk kleinere auto's bevinden. Liefhebbers van Oldti mers kunnen van 31 mei tot en met 3 juni in het Limburgse plaatsje Well genieten van oudgedien de Opeis van de Duitse vereniging van eigena ren van Opel Oldtimers, die in deze plaats hun jaarlijkse bijeenkomst houdt. De organisatie ver wacht ongeveer twee honderd antieke Opeis, die op 31 mei Well zullen bereiken. Op vrijdag 1 juni rijden de oudge dienden door de regio, op zaterdag 2 juni is er op het sportveld van Well gelegenheid voor het publiek de wagens van dichtbij te bekijken. De toegang is hier gratis. ZIERIKZEE - Het is hoog tijd een caravan of vouwwagen te inspekte ren en in orde te maken voor het naderende sei zoen. Of u de vakman in schakelt of een doe-het- zelver. bent, schoonma ken en smeren, kontrole en eventueel veranderen van de indeling moet nu gebeuren. Een caravandealer kan zich bezighouden met smering en eventu eel bijstelling van zaken als koppeling, lagers, re- minstallatie, uit- draaisteunen en derge lijke. Kontrole van ka chel, watervoorziening, (gas)lampen en koelkast kunt u ook door hem la ten doen. Of zelf ter hand nemen evenals het schoonmaken van de on derkant en bijwerken van roestplekken met staalborstel en chas- sislak. Is de voortent nog ongeschonden even als de markiezenrail, zijn gordijnen en vloer bedekking niet aan ver vanging toe, is de venti latie in orde, allemaal vragen die aan de orde komen. Bent u er niet he lemaal zeker van dat de caravan of vouwwagen in optimale konditie verkeert voor een lange rit (banden!), ga dan in ieder geval naar de vak man en laat uw wagen grondig inspekteren. 't Scheelt straks onder weg! Er blijft misschien nog wat te knutselen aan bergkasten, tafels of keukenindeling. Denk er wel aan dat een cara van een zelfdragende konstruktie heeft waarin de bekleding, vaste meubelen en de raamkonstruktie één ge heel vormen. Bij het „vertimmeren" van uw mobiele vakantiehuis moet u trouwens ook de gewichtstoename in de gaten houden. Het beste onderhoud voor de op bouw is een eenvoudig wassen. Gemoffeld alu minium beplating kan best eens in de was wor den gezet. Wacht niet met de zo- merinspektie tot vlak voor de vakantie; die komt snel nabij. De vak man is nu minder druk bezet en kan nog ruim aandacht aan uw cara van besteden. Er worden jaarlijks in Nederland ongeveer 5.000.000 banden gedemonteerd van allerlei voertuigen, van motorfiets tot landbouwtrek ker, van personenauto tot vorkheftruck, van vrachtauto tot autobus. Bij elkaar een enorme bandenberg, zo lijkt het. Volgens de Vereniging voor de Bandenbran che in Nederland (VACO) wordt er van deze af gesleten banden meestal een nuttig gebruik gemaakt. Zij komen in aanmerking voor her gebruik, be-werking of ver-werking, afhanke lijk van de kwalitatieve staat van het banden karkas. Ongeveer de helft van deze bandenkarkas- sen kan worden vernieuwd, dat wil zeggen: van een nieuw loopvlak worden voorzien. In Nederland vinden deze „vernieuwde" banden nog slechts op beperkte schaal toepassing, dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Duitsland en Engeland. De andere helft van die 5.000.000 gedemon teerde banden wordt bewerkt en ver-werkt, dit is verbrokkelen, verkruimelen en verpoe deren. Ook kan de rubber weer in de oorspron kelijke staat worden teruggebracht, geschikt voor her-gebruik. Dit materiaal wordt ook in toenemende mate ge-exporteerd. Maar, uit autobanden kan tegenwoordig óók energie worden teruggewonnen! In de Verenig de Staten zijn installaties ontwikkeld waar uit oude niet meer bruikbare autobanden olie en gas voor hergebruik kunnen worden terug gewonnen, zonder enige lucht- of bodem-ver ontreiniging. Deze installaties kunnen nu ook in Nederland worden gebouwd. Pascale v.d. Wekken uit Zierikzee stuurde ons een paar moppen. Stéén- goeie moppen zelf zoals er in de brief staat. Hier komen ze. Jantje logeert bij zijn oma! Op een. morgen vraagt hij: „Oma!'bent u van ijzer?" Oma: „Nee", hoe kom je dóar nu bij? Jantje: „Nou, pappa zegt dat u een tang bent!". Wat is de overeen komst tussen een agent en een briefje van ƒ1000,-? Als je ze nodig heft zijn ze nergens te vinden! Juf: „Vertel me eens Erwin, welke tanden krijgt een mens het laatst?" Erwin: „Valse tanden,juf". Wat is het toppunt van netheid? Met een mes en vork uit je neus eten... Weet je waarom zwa nen lange halzen heb ben? Omdat ze dan bij heel hoog water niet ver drinken... Kinderachtig Vorige week hebben l^e in deze rubriek een tweetal briefjes ge plaatst, waar achteraf nogal het een en ander over te doen is geweest. Het is namelijk geble ken dat de daarin ge noemde afzenders de briefjes helemaal "niet geschreven hebben. Het ene briefje zou af komstig zijn van Lenie van de Dikkenberg, een veertienjarige LHNO- scholiere; het andere briefje had als onderte kening Marleen Maris en Mariëlle Schoonaard, respektievelijk leerling van de Mavo en LHNO. We hebben dan ook een verzoek aan eventu ele briefschrijvers: we vinden het erg leuk om van de lezers bijdragen te ontvangen, maar wees dan wel zo sportief om je eigen naam er onder te zetten. Dat is veel leuker dan om anoniem een an der te kijk te zetten. Wil je dat niet, dan kun je beter dergelijk kinde rachtige „grappen" ach terwege laten. Naar aanleiding van de vraag in de vorige Babbelaar, om iets over je eigen huisdier te vertellen, schreef Jeroen van Gelder uit Brui- nisse ons een verhaal over zijn poes. Zijn ver haal kunnen julie hier lezen, maar we willen ook de volgende week een verhaal, gedicht of tekening over jouw poes, hond, konijn, vogel of wat er nog meer aan huisdieren zijn. Mis schien heb jij wel een heel bijzonder dier? Schrijf het ons en je verhaal komt in de Babbe laar. Mijn Poes. Ik heb een poes, die heet Pippijn. Die is erg lief. Soms komt hij 's nachts als ik nog niet slaap naar mijn bed. Dat vind ik leuk. Maar nu is hij oud, nu doet hij het niet meer. Soms, als ik televisie kijk, komt hij op mijn schoot zit ten en houdt zich dan vast aan mijn knie. Als ie z'n nagels in m'n knie zet, doet dat pijn! Maar dat geeft niet hoor, want hij weet niet anders. Nu is hij ziek: hij heeft wat in z'n buik en loopt moeilijk de trap op naar zijn eigen plek. Mijn zus tilt hem vaak op, dan krabbelt hij. Een keer was Pippijn aan het vechten, in de winter was het, hij vocht met twee katten. Hij zelf is een poes, een meisje dus. Ik gooide een sneeuwbal, Pippijn bleef staan en de ande re twee liepen door. Toen ze in de gaten had dat de andere twee weg waren, liep Pippijn er achteraan. Dat vind ik vervelend voor mijn poes. Mijn poes wordt goed verzorgd: hij krijgt drie keer per dag eten. Op dierendag verwen nen we hem: dan krijgt hij vlees te eten net als wij, maar dan anders. Dat was het. Vriendelij ke groeten van Jeroen van Gelder. Dit is niet Pippijn, maar volgens ons moet Pip pijn er net zo lief uitzien! ZIERIKZEE - De leerlingen van klas 5/6 van de openbare lagere school ,,'t Kofschip" hebben naar aanleiding van een uitzending van de schooltele visie een komplete tentoonstelling in gericht. In deze uitzending stond het werk van „Greenpeace" in het middel punt. Met name de bescherming van de jonge zeehondjes en de walvissen kwam daarbij aan de orde. Dit is een onderdeel van de tentoonstelling, vervaar digd door Eling Syswerda en Mare Tiggelman. Op initiatief van hun onderwijzer, de heer Johan van Koeveringe, werd informatiemate riaal aangevraagd, waarmee vervolgens werd gewerkt aan een tentoonstelling. Behalve het toegezonden materiaal verwerkten de leerlin gen ook opstellen en andere zelfgemaakte on derdelen in de tentoonstelling. Veel ouders en andere belangstellenden maakten op vrijdag 25 mei gebruik van de mo gelijkheid om de tentoonstelling, die helemaal door de kinderen was ingericht, te bezichtigen. Behalve de tentoonstelling was ook een hand- tekeningenaktie in de binnenstad van Zierik zee en in Poortambacht een onderdeel van het programma; er werden ruim 600 handtekenin gen verzameld. Tijdens de tentoonstelling werd bovendien een bedrag van enkele tientjes ingezameld voor het werk van „Greenpeace". BRUINISSE - Op zaterdag 9 juni on- vangt jeugdsoos De Pul in Bruinisse twee bands. Kees en De Snelbinders is een Schouwen-Duivelandse formatie, die bekend staat om zijn prima rock and roll-repertoire. Tussen Haakjes is een Brabantse Nederpopgroep, die uitslui tend zelfgeschreven Nederlandstalige muziek ten gehore brengt. Tussen Haakjes (foto) timmert sinds zijn oprichting in 1982 aan de weg om be kendheid en sukses te krijgen. De band treedt veel op in jongerencentra en jeugdsozen. De groep slaagt er steeds uitstekend in om het publiek op de ban ken te krijgen met hun goede en swin gende muziek. In de zomer stond Tussen Haakjes in AVRO's Toppop Disko Show, hetgeen hen veel positief respijt bracht. Tal van optredens waren het regelrechte gevolg. Momenteel werkt de groep aan de voor bereiding van de eerste single, die nog deze zomer uit moet komen. De groep bestaat uit basgitarist/zanger Hans Schot, sologitarist Lars van Herel, key boardspeler Ivo Stuivenberg en drum mer Toon Dekkers. Het repertoire van Kees en De Snel binders bestaat uit rock and roll- nummers, die voor het merendeel zelf werden geproduceerd, al schuwt de groep niet om bestaande nummers te co veren. De formatie bestaat uit Harry van der Wekken op gitaar, drummer Bert Teeken, bassist Hans de Jonge en zanger Kees de Feyter. ZIERIKZEE - Vanavond - vrijdag 1 juni - vanaf acht uur treedt in jeugdsoos Bro gum in Zierikzee de muziek-theatergroep The Dutchies op. Dit ongesubsidieerd ge zelschap van muzikanten, akteurs, zangers, danseressen, schrijvers, komponistcn, technici, roadies, metselaars, denkers en doeners bouwvakt nu al bijna drie jaar in muziektheater. Het derde programma, dat het gezel schap momenteel brengt, is een spekta kel waarin theater en muziek elkaar af wisselen en aanvullen. Dit gebeurt va nuit de achtergrond, dat de hemel elke dag op ons hoofd kan vallen, de weten schap met de handen in het haar zit en komputers het werk doen, de redelijke alternatieven door de media in ieders geheugen worden geprogrammeerd en de popmuziek een - bijna - fantasieloos konfektiebedrijf is geworden. The Dutchies bestaat uit zeven perso nen, die aktief voor het voetlicht treden. Jan-Willem Boelens op drums en Alexander Oele op basgitaar vormen sa men de hechte basis van de muziek. Ar jen Hogendorp, Rik Hoogendoorn en Pieter Tiddens zorgen voor de zang, sa men met Grada Peskens, die tevens als saxofoniste optreedt. Toon Plasman is toetsenist. Sozen- agenda Big ,.S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur; soos voor de jeugd van 12 tot 15 jaar op woensdag van 19.00 tot 21.00 uur. De Pul. Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. The Well, Noordwelle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur met optreden van The Dutchies; zater dag 20.00 tot 01.00 uur; zondag van 15.00 tol 18.00 uur. Trace, Scharcndijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. AMSTERDAM - Naar schatting 300 popmuzi kanten in Nederland zijn zo zeer met hun vak be zig dat zij in aanmerking komen voor een lid maatschap van de onlangs opgerichte beroepsve reniging van popmuzikanten (BV Pop). Het voor lopig bestuur van deze vereniging onder voorzit terschap van zangeres Jerney Kaagman (ex-Earth and Fire) vertelde dit in Amsterdam aan de pers. Circa 125 popmusici hebben zich al gemeld als lid van de BV Pop, die vooral ook het aanzien van popmuzikanten wil verbeteren. Nog te veel wor den popmusici gezien als „vrije vogels", als „loslopend wild", aldus Kaagman. De BV Pop - de eerste ledenvergadering is na de zomer - heeft zichzelf een aantal doelen gesteld. Belangrijk is een plaatsje te veroveren in het bestuur van de auteursrechtenorganisatie Buma Stemra. Deze organisatie ontvangt veel geld na mens popmusici, aldus Jaap van Beusekom, se- kretaris van de beroepsvereniging. Hij schat de jaarlijkse „omzet" van de professionele popmuzi kanten in Nederland op tenminste tientallen mil joenen guldens. De BV Pop wil ook een soort vakaturebank op zetten. Groepen die bij voorbeeld door ziekte plotseling met een vakature zitten, kunnen daar snel een vervanger vinden. Nu loopt dat - uiterst slecht - via de Arbeidsbeurs. De BV Pop denkt verder aan het afsluiten van kollektieve verzekeringen („interassante aanbie dingen zijn al binren". aldus Kaagman) en een jaarlijks te houden fcstivpl. Kontakt met de over heid en andere organisaties, zoals kunstenaarsve renigingen, wordt gezocht. De Kunstenbond FNV is niet zo enthousiast over de BV Pop. Voorzitter Hans Boswinkel van de Kunstenbond zei: „Dat ik de komst van de BV Pop zou toejuichen, is een groot woord. Aan de andere kant. onze organisaties overlappen elkaar waarschijnlijk ook niet". Voor Boswinkel geldt voorlopig: „Hoe meer zielen in popiand, hoe meer vreugd".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 13