Stad en Lande bezocht het Vlaamse land Leuke expositie over het Zeeuwse trekpaard Kontaktochtend voor afdelingen NCVB Staatssekretaris Bolkestein naar Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schitterende excursie naar Aardenburg en Damme Jeugddienst in Herv. kerk Dreischor In de Bewaerschole ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 mei 1984 Nr. 23532 3 Eén van de 15e eeuwse grafschilderingen in de St. Baafskerk te Aardenburg. Vooraf aan deze rit door een koste lijk landschap, thans doorsneden door een nieuwe snelweg die Antwer pen rechtstreeks met de kust ver bindt, ging een bezoek aan Aarden burg. Hier werd door de gids uit de doe ken gedaan hoe in dit oudste stukje van Zeeland al zo'n 10.000 jaar gele den bewoning was op de zandrug tus sen Knokke en Antwerpen, die slechts doorsneden werd door het Zwin. Uit dit stenen tijdperk zijn vuurstenen werktuigen ter plaatse opgegraven. Daarna kwamen de Ro meinen die er een castellum lieten bouwen. Dit is eerst in 1955 ontdekt. Vóór 1940 hadden Belgen, op zoek naar sporen van de oudste Vlaamse historie, al wat Romeinse vondsten gedaan, toegeschreven aan reizende handelaren. Wat na 1955 is opgegra ven van deze legioenstad is voor het grootste gedeelte naar het museum in Middelburg verhuisd. Het museum bezit overigens nog genoeg wat zeer de moeite waard voor zelfs een tweede bezoek is. Voor één gulden is al dit moois en bijzon ders op een goed half uur afstand met de bus van Breskens te bewonderen. Ook de Noormannen bleken al vroeg in Aardenburg op bezoek te zijn geweest. Van omstreeks het jaar 450 is er een graf van een Viking in het museum. Hij kreeg een gat in zijn schedel geslagen en is in hurkhou- ding zoals een foetus begraven, in af wachting van veronderstelde weder geboorte. Veel aardewerk is er verder te zien, Keltisch en Romeins, maar ook uit latere eeuwen, o.a. huwelijksborden. St. Baafs-kerk De St. Baafs-kerk is wel een heel bijzondere door z'n geweldige ruim tewerking, tachtig meter lang, en z'n beroemde beschilderde grafkelders. De koster van de kerk wist er alles over te vertellen. Sinds 1949 zijn ze bloot gelegd. Een tiental staat thans in de kerk ten toongesteld. Het priestergraf was wat langer, hem werden wat bezit tingen meegegeven. Aan het hoofdeind van elke stenen kist was Christus afgebeeld, aan het voeteneind Maria. Aan de zijkanten waren verschillende symbolen ge schilderd, veel kruisen, als het lelie- kruis, het Griekse kruis en het Mal- thezer kruis, de rechts- of links draaiende swastika, het rad van Ca- tharina en diverse runentekens, al len uit de 14e en 15e eeuw en veelal MIDDELBURG - Staatssekretaris mr. drs. F. Bolkestein van ekonomi- sche zaken brengt maandag 4 juni een bezoek aan enkele bedrijven in Zeeland, zoals Perfekta-Chemie te Goes en de Koninklijke Maatschap pij De Schelde te Vlissingen. Om 20.15 uur vindt in de Stadsschouw burg te Middelburg een openbare bij eenkomst plaats, waar Bolkestein een inleiding houdt over Exportbe langen en Algemene Politiek. van Brugge, in de 13e eeuw ver bouwd in Schelde-gotiek. Ruim een eeuw later is de kerk opnieuw ver groot tot een thans inponerend ge heel. Prachtig is ook de rijk bewerk te preekstoel met vier engelen erbo ven die in de vier windstreken het Woord uitdragen. Damme In Aardenburg werd na al deze in drukken het middagmaal gebruikt. Dit was niet zomaar een diner, maar om in de stemming voor het bezoek aan Damme te komen een voortreffe lijke „Bourgondische" maaltijd, compleet met wortelsoep, rode wijn en boerentaart toe. Dat het bezoek aan Damme zowat een uur te laat begon lag niet alleen aan dit diner maar aan de eerder al beschreven tocht door het Vlaamse landschap. De snelheid op de smalle kronkelende wegen kon maar klein zijn, gelukkig. Een enkele tegenlig ger moest haastig een dam op. Een drietal gediplomeerde gidsen in Damme had ons al bijna afgeschre ven. Er bleef nu nog maar anderhalf uur over om dit stadje yan slechts 1000 inwoners te bewonderen. Geko zen was voor de kerk, het oude stad huis en het museum van het St. Jans hospitaal, Dit laatste verrastte door de door kijk in de gang en door de mooie opstelling van de voorwerpen. Een tentoonstelling in de ware zin van het woord, geen stofje te bekennen, alles glimmend en schoon. Er waren meest lokale voorwerpen te zien, in de loop van eeuwen in Damme verzameld, en in de vorige eeuw door de pastoor bijeengebracht in dit hospitaal. Er zijn oude documenten van 1306 af, voorzien van zegels, o.a. een loden zegel van een Paus. St. Anna te drieën boven de ingangsdeur, de H. Maagd, het Kind en de H. Anna. Een schilderij van een meisje dat geroe pen wordt als non, maar op de weg naar het klooster aan allerlei wereld se verleidingen bloot gesteld wordt. Een beeld van Margaretha op een draak, die uitgehuwelijkt werd door haar vader aan een niet-Christen en volgens de legende door een draak verlost werd. Het bezit van dit beeld zou bij een geboorte een gemakkelij ke verlossing bewerkstelligen. Een Delfts-blauwe vaas die een Doornik- se zou zijn. kantwerk, majolica, kerkelijk- en huishoudelijk tin, enz. Imposant De kerk, van buiten begroeid met oranje-gele muurbloemen („flie- ren"), imponeerde bij het binnen gaan door z'n fraaie ongeveer vier kante ruimte, een driebeukige hal lenkerk, ongeveer als Brouwersha ven. Wanden van schoon metsel werk, met houten kappen waaronder sleutelstukken met uitgesneden Onder de vierschaar de hallen van het stadhuis. Hier werden de koop waren aangevoerd per schip via een zijtak van het Zwin en tijdelijk op geslagen. Enkelen hadden het inmiddels, overladen met indrukken en ver moeid, laten afweten en waren al naar de koffie in de Hertog van Bra bant gegaan. Hier werd drie kwar tier later dan het schema vertrokken naar de pont van Breskens. Ondanks twee geopende bruggen werd slechts een half uur later dan gepland Zie- rikzee bereikt. Aan de excursie namen 72 personen deel, in twee geheel gevulde bussen. Een viertal aanmeldingen was te Iaat en moest worden teleurgesteld. Ook door ziekte waren er minder deelne mers dan de nu aanwezige. Stad en Lande rekent er door het succes van deze geslaagde excursie dan ook op dat het volgend jaar twee grotere bussen besteld moeten wor den. Zierikzee, 27 mei 1984 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 38,70; per jaar I 147,80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontraktlarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. KERKERVE - De bestuursleden van de NCVB-afdelingen van het ra yon Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland hielden hun kontaktoch tend. Deze werd geopend met het zin gen uit Psalm 78 en gebed. Daarna werd een gedeelte gelezen uit de Brief aan de Hebreeën, het elfde hoofdstuk, en volgde een meditatie, getiteld „Welke keus?". Deze morgen werd voor het eerst geleid door de nieuwe rayon- kontaktvrouw, mevrouw C. Viergever-Legemaate. Voor sommige bestuursleden was het de eerste keer dat ze een kadertraining meemaak ten. Een bijzonder welkomstwoord was er voor de dames Bot (de spreekster van de morgen) en Cornet (de gewestelijke presidente). Na en kele mededelingen kreeg mevrouw Bot het woord. Zij sprak over het on derwerp „Bewust zijn". Het is niet de bedoeling, dat we op onze vereni gingsavonden met de armen over el kaar gaan zitten en luisteren naar wat er gebracht wordt", zo begon zij haar betoog. Vrouwen moeten bezig zijn met een bewustwordingsproces. Dat moet overgaan in een bewust zijn. De (N.C.B.V.) vrouwen moeten zelfstandig leren denken, voelen en zich gedragen. Ze moeten verant woordelijkheid durven te dragen en daarvan de konsekwenties aanvaar den. Door kontakten met anderen ga je nadenken over jezelf, over je ster ke en zwakke kanten. Mevrouw Bot aktiveerde de dames op om zich goed te laten informeren en een eigen me ning te vormen. Ook sprak zij over de relatie met anderen en met de na me over de relatie met de Grote An der, de geloofsrelatie die in het leven van de christenvrouwen bestaat. Hierna werden groepen gevormd en werd verder doorgesproken over het naar voren gebrachte onderwerp. Nadat mevrouw Bot was bedankt voor haar leerzame uiteenzetting, werd er afscheid genomen vande vo rige rayon-kontaktvrouw, mevrouw Boot. Ze werd in dichtvorm bedankt door mevrouw Tuitman en mocht een geschenk in ontvangst nemen. Met het zingen van het Bondslied eindig de mevrouw Bot de morgen met dankgebed. DREISCHOR - Jeugddienstkom missies, jeugdraden en jeugdklubs organiseren voor zondag 3 juni in de Hervormde kerk van Dreischor een eilandelijke jeugddienst Fred Bergwerff; jeugdwerkadviseur van de Provinciaal Hervormde Jeugd raad zal de dienst leiden Muzikale medewerking wordt verleend door het koor en combo Joy. Het thema van de jeugddienst is„Horen, zienen niet zwijgen". De dienst begint om 17.00 onverklaard. Fraai zijn de heldere kleuren overgebleven, het geel van oker, blauw van wier en rood van meekrap. Een enkele maal is zelfs „bloed" van rode bladluizen ge bruikt. Ramen van de Rouaanse in 959 gestichte kerk zijn nog overgeble ven. De kerk is in de bloeitijd van Aardenburg, samenvallend met die ZIERIKZEE - De leden van de Vereniging Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland hebben zaterdag 26 mei een prachtige excursie gemaakt naar het Vlaamse land. In de ochtenduren werd een bezoek gebracht aan Aar denburg; na de middagmaaltijd werd, via een bustocht langs de oostelijke route van de „Smokkelroute", een bezoek gebracht aan Damme. Eén van de deelnemers maakte een verslag van deze excursie. Volledigheidshalve geven we hieronder het volledige verhaal. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland hield zaterdag zijn jaarlijkse reis naar de mooie stadjes Aardenburg en Damme. Dit maal stond ook de schoonheid van het landschap afzonderlijk op het programma. Onder leiding van deskundige gid sen werd een mooie tocht door het krekenlandschap van het Belgische grensgebied gemaakt, langs de zoge naamde Smokkelroute. Deze slingert zich over de grens door een prachtig natuurgebied. Afwisselend lanschap met steeds bomenrijen er in, populieren, maar ook knotwilgen, brede kreken van oude dijkdoorbraken, met kronke lende smalle weggetjes waar de bus sen nauwelijks konden draaien. Zelfs nog stukjes grindweg. Dorpjes als Sint Kruis met z-'n „pe perbus", Sint Margriete en Sint Lau- reins, Maldegem, het Leopoldska- naal met vlak er naast het Kanaal van Schipdonk, beiden alleen voor afwatering en samen met de weg er langs door bomen omlijst, kleine per celen bouwland, nog niet door verka veling verwijd tot grote vlakten, bos jes op „slechte" grond, waar ook na men als Moerhuizen en Moerkerke op duiden, bloeiende brem, afwisselend klei-, zand- en zavelgronden met ver schillende gewassen, bijv. vlas. Heel anders dan Schouwen-Duiveland. Dat landschap dan in frisse tinten groen, eind mei, het kon haast niet mooier. Slechts de zon ontbrak. Veel wisten de gidsen te vertellen. Ook over de oorlog, toen een Canade se aanval op 14/15 september 1944 door heftige Duitse tegenstand mislukte. Vele honderden gesneuvel den bij het Leopoldkanaal. Het ge bied lag zes weken in de frontlinie en in Eede bleef slechts één huis onbe schadigd overeind. apostelbeelden. Hoge ramen die veel licht binnenlaten en slanke zuilen. De barokke biechtstoelen uit de 17e eeuw zijn afkomstig uit Brugge. On ze gids die in Damme was geboren en opgegroeid bekende wel eens wat problemen te hebben gehad toen hij als jongeman te biecht ging langs een weelderig gebeeldhouwd vrouwen lijf, al had deze haar handen gekruist voor haar borsten. Nog vlug naar het stadhuis om de vierschaar te bezien. Stadhuis Deze had nog de authentieke sleu telstukken in de hoogte uit de 15e eeuw, met behalve bijbelse voorstel lingen er op ook enkele minder stich telijke. De koperen ijk - korenmaten Staan in deze zaal, en ook een grote koperen kraan van een oude buislei ding, die sinds 1269 al water uit de vijver van het 4 km verder gelegen Male naar Damme voerde. Aardenburg Eén van de blikvangers op de expositie is deze Schouwse arreslee. Deze slee werd in 1947 voor het laatst gebruikt. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole te Burgh- Haarastede wordt tot en met woensdag 13 juni een expo sitie gehouden over het Zeeuwse trekpaard. In een zijka mer is een overzicht van de bijenhouderij te zien. Deze tentoonstelling is in elkaar gezet door de heer A. v. d. Wekken. W. de Vrieze en K. Buth hebben uit hun privé-kollektie geleend om de expositie over het Zeeuwse trekpaard in te richten. Ook werden spullen van partikulieren aange trokken. Blikvangers in de Bewaerschole zijn: een Schouwse arreslee, die door de heer J. Ploum vermoedelijk rond de eeuwwisseling te Zierikzee werd gebouwd. Deze slee werd in 1947 voor het laatst gebruikt; op Schouwen- Duiveland zijn naar schatting nog vijf van deze sleeën overgebleven. De huid van het Zeeuwse trekpaard „Cora van Dreischor", geboren in 1943 en overleden in 1957 en een bakslee, een zeer oud transportmid del, speciaal geschikt voor onverhar de wegen. Daarop ligt een éénschari- ge wentellploeg voor paardetractie. Via de bakslee werd deze ploeg op het land gebracht. Tot slot de snijma chine van het merk Bentall uit het begin van deze eeuw. Klaver of luzer- nehooi en/of gerstestro werden hier in verwerkt tot paardevoer. De snij machine staat in verbinding met 1 cy linder stationaire benzinemotor uit 1933. Schouwse menwagen Buiten, voor de Bewaerscgolé, staat een Schouwse menwagen, Luchtenburg 1927. Deze wagens wer den tot de dertiger jaren gefabriceerd door de plaatselijke wagenmaker en waren in gebruik tot circa 1950. Ver der is er binnen onder meer te zien een: een stuitrêêpe, bitten, een muil korf voor een hengst, een Flakkees gareel, een vijfkop (maat voor paar devoer), een haverkist, een ploegline, een tóóm en gareelklippels. Bijenhouderij In een zijkamer staat de bijenhou derij geëxposeerd. Op de tafels lig gen onder meer imkerhandschoenen, een bijenkap, een kunstraat, een bij enkorf van buntgras, een Koningin neteeltkastje en schepkorf, een raamkast, een voerbak en bijenta bak uitgestald. In deze ruimte wordt ook een dia-voorstelling gegeven, die ongeveer dertig minuten duurt en het leven van de bijen belicht. De tentoonstelling in de Bewaer-. schole duurt tot en met woensdag 13 juni en is elke dag (behalve zondag, maar wel op tweede Pinksterdag) voor het publiek geopend van 14.00- 17.00 uur. Voor het pand De Bewaerschole staat een Schouwse menwagen opgesteld, de Luchtenburg 1947.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3