Landelijke Rijvereniging De Schouwse Ruiters viert negende lustrum Vorige lustrumviering zorgde voor intrede van mensport in vereniging Groots konkoers in Renesse krachttoer van „feestvarken t i DREISCHOR - De jongste loot aan de Schouwse Ruitersstam is de mennerij. Het mennen sloop op een wel zeer kurieuze manier de vereni ging binnen tijdens het jubileumkonkoers bij gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de vereniging in 1979. Wim Vos was als menner aanwezig in Renesse, maar had de pech, dat hij geen geld op zak had, waardoor hij niet terug naar Walcheren kon, omdat hij tolgeld moest betalen bij de Zeelandbrug. Uiteindelijk verhuisde het men wagentje van eigenaar en waren De Schouwse Ruiters klaar om een lang ge koesterde wens: zelf mennen te realiseren. De nieuwe aanwinst van de Schouwse Ruiters - het menwagentje - deed voor het eerst dienst bij de installatie van burgemeester Den Boer van Middenschouwen. ,,Dat was de grote doorbraak voor het aan gespannen rijden binnen onze vereniging", herineert voorzitter Anton Hanse zich. Hanse nam opnieuw kontakt op met Wim Vos, waarvan het wagentje was gekocht. Hij werd gevraagd om een kursus „Aangespan nen rijden" te komen geven. Tot ieders verbazing schreven zich 28 kur- sisten in. Vanaf het eerste moment stond het het bestuur van De Schouwse Rui ters voor ogen van de mensport een volwaardige wedstrijdtak te ma ken, zodat met name Oranjezon uit Vrouwenpolder een tegenstander kreeg in Zeeland. Vrijwel direkt bleek, dat het bestuur het heel goed had gezien. In minder dan geen tijd stevende Anton Hanse met zijn paard Riesja naar de top van Zeeland. Hanse koos voor het aangespan nen rijden, omdat hij door rugklachten niet meer op een paard mocht zitten, een bezigheid die hem sportief geen windeieren had gelegd. Met zijn suksespaard Jordan behaalde hij bij het springen provinciale en nationale suksessen en vrij vlot bleek, dat hij met Riesja aangespan nen dezelfde richting in zou gaan. In 1982 eiste hij in de Z-klasse tot ie ders verrassing, maar vooral tot verbazing van favoriet Bram Maljaars het provinciaal kampioenschap voor zich op. Inmiddels was ook zoon Peter Hanse aangespannen gaan rijden en hij volgde met rasse schreden het sukses van zijn vader. Met zijn Palomino-pony Sunny boekte Peter Hanse sukses op sukses en de vereniging raakte nog meer in de ban van de mennerij. Inmiddels is ook deze fraaie kombinatie ruimschoots doorgestoten naar de Z-klasse. Hanse heeft in de vereniging inmiddels konkurrentie van Monique van der Werve met Natascha. Ook zij lijkt op weg naar het hoogste nivo. Inmiddels werd Wim Vos opgevolgd door zijn dochter Nicoline Vos als instruktrice van de menners. „Het is een tak van de paardensport, die je ook op oudere leeftijd kunt bedrijven. Lichamelijk is het beter op te brengen", elgde Anton Hanse uit. „Het mennen is zeer goed bruik baar als een vervolg op het „onder-de-man"-rijden. Er zijn in het voor bije tijdperk, dat de mennerij zijn intrede deed heel wat mensen in het menwagentje gestapt, die nog nooit eerder aan paardensport deden, maar die daarentegen wél vreselijk op een paard waren gesteld. De meesten hadden nooit verwacht, dat zij ooit met een paard zouden kun nen werken. Nu dus toch nog". Het bestuur van De Schouwse Ruiters wordt momenteel gevormd door voorzitter Anton Hanse, sekretaresse Janny van der Werve, pony- sekretaris Joop van de Velde, penningmeester Cees Struyk en terrein- konsul Bram Bevelander. Op de foto boven Anton Hanse bij het behalen van het Zeeuws kampi oenschap mennen en rechts boven de jeugdige menkombinaties Moni que van der Werve met Natascha en Peter Hanse met Sunny. Links het ponyachttal, dat momenteel Zeeuws kampioen is en onder de Schouwse Ruiters paarden kombinaties tijdens de parade. DREISCHOR - Op 12 ju ni zal het 45 jaar geleden zijn, dat de Landelijke Rij vereniging De Schouwse Ruiters werd opgericht. De oprichtingsdatum zelf zal ongemerkt passeren, het negende lustrum daarente gen niet. Op zaterdag 28 ju li organiseert het „feest varken" op de terreinen bij manege Grol in Renesse een groots konkoers. Tij dens dit konkoers zullen alle klassen uitkomen in dressuurproeven, met springproeven en men- proeven. Voor de zwaarste klassen fungeert het kon koers tevens als selektie- wedstrijd voor het kam pioenschap van Zeeland. Deze klassen komen in ak- tie tijdens het avondpro gramma en dit sportieve hoogtepunt wordt omlijst door een muzikaal optre den van de Middelburgse jeugdshowband „Euro band", bestaande uit tach tig minirettes, majorettes en muzikanten. Ook zal er een demonstratie met tuig- paarden worden gepland. In totaal zullen er wedstrij den worden afgewerkt in twaalf tot vijftien ringen, hetgeen impliceert, dat er bijzonder veel leden van de jubilerende vereniging zul len moeten worden ingezet om het gebeuren tot een goed einde te brengen Sportredakteur Peter Wij nen keek met het Schouw se Ruiters-bestuur vooruit, maar blikte ook even te rug. Zierikzeeënaar Johan Brouwer en Piet Klompe uit Schuddebeurs wa ren in 1939 de initiatiefnemers voor de vereniging, die over enkele dagen haar negende lustrum viert. „Het tweetal was gewend om op zondagen samen een ritje te maken per paard", vertelt voorzitter Anton Hanse, „maar op een gegeven moment wil den ze meer. Ze zagen wel iets in een vereniging". Op 12 juni 1939 was het zover: de Landelijke Rijvereniging De Schouwse Ruiters was geboren. In Brouwershaven woonde Kees van Schelven. Hij was militair geweest en hij wist wel het een en ander af van paarden. Hij werd door Brouwer en Klompe benaderd om de leden wat onderricht te geven. Overigens kreeg de jonge vereniging aanvanke lijk de naam De Gouwe Ruiters mee, maar op last van de Koninklijke Fe deratie moest een andere naam wor den aangenomen, waarna het De Schouwse Ruiters werd. Stagneren Direkt na de oprichting werd de vereniging lid van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelij ke Rijverenigingen. Vrij kort na de oprichting kreeg ook de rijvereni ging uit Dreischor af te rekenen met de problemen van de tweede wereld oorlog. De groei stagneerde hierdoor flink, maar het klubje bleef altijd bestaan en was tijdens de oorlogsjaren zelfs nog aktief. In 1941 werd het eerst een demonstratie gegeven en er kwam ondanks alles veel publiek, omdat er verder nauwelijks iets op het gebied van vertier te beleven was. Door de mechanisatie in de landbouw ver dwenen veel paarden als trekdieren, maar na verloop begon de belangstel ling voor rijpaarden toe te nemen en begon ook het ledental van De Schouwse Ruiters te groeien. Vlak na de watersnoodramp van 1953 werd het eerste grote konkoers georgani seerd. Leden van de LR De Schouwse Rui ters boekten in de loop van de jaren zowel provinciaal als nationaal spor tieve suksessen. Ook de huidige voorzitter Anton Hanse droeg in dat opzicht een flink steentje bij. In 1976 en 1977 werd hij met zijn klassepaard Jordan Zeeuws kampioen springen in de Z-klasse en tijdens de Neder landse kampioenschappen werd hij twee keer zeer knap vierde. In 1982 werd hij andermaal Zeeuws kampi oen, maar toen als menner met Ries ja. Paardenachttallen pakten enkele keren provinciale titels en de laatste jaren doen De Schouwse Ruiters het uitstekend met achttallen bij de po ny's, suksessen die voor een belang rijk deel kunnen worden toegeschre ven aan instrukteur Jan Bevelander. Hij is overigens niet de enige in strukteur, want de vereniging uit Dreischor beroemt zich er terecht op een viertal hooggekwalificeerde in- strukteurs voor de leden aktief te hebben. Voor de dressuur zijn dat Hanny den Exter, Nicoline Vos en Jan Bevelander, terwijl Simon den Exter springonderricht geeft. Voor de beginners zijn verder Cees Struyk, Ingrid Krabbe en Sari Hanse aktief. Verenigingen Het ledenbestand van De Schouw se Ruiters wordt gevormd door zestien paardenkombinaties, vijfen twintig ponyruiters en zes menners, terwijl er nog vijfendertig nietrij- dende leden zijn. Al deze cijfers zijn wel eens hoger geweest, maar daar staat tegenover, dat er op Schouwcn-Duiveland in middels al zes ruiterverenigingen zijn, een ontwikkeling, die wel eens betreurd is, maar die vrijwel zeker nooit uit de wereld zal worden gehol pen. ondanks het feit, dat velen er van overtuigd zijn, dat een of twee grote verenigingen ruimschoots toe reikend zouden zijn. Onderlinge ri valiteit heeft ontegenzeggelijk bijge dragen tot de versnippering. Opmer kelijk is misschien ook, dat de doorstroming van de ponyruiters en - amazones naar het grote werk aan zienlijk tegenvalt. „Veel jongeren verdwijnen van het eiland als ze een jaar of zestien, zeventien zijn. Boven dien moet je helemaal bezeten zijn van de paardesport om het heel erg lang te blijven doen. Twee uurtjes per week instruktie is immers lang niet alles. Ook het „huiswerk" mag niet vergeten worden. Om iets te be reiken moet er dagelijks gereden worden en bovendien speelt de dage lijkse verzorging van het paard een niet te onderschatten rol", konklu- deert Anton Hanse. De Schouwse Ruiters hebben hun oefenterrein in Noordgouwe. Op een stuk grond kunnen twee dressuurrin- gen en een springparkoers worden uitgezet. AI jaren droomt het bestuur van De Schouwse Ruiters evenwel van een overdekte hal. „We zijn erg tevreden met onze akkommodatie maar een overdekte hal zou toch wel het summum zijn", meent Bram Be velander, bestuurslid belast met het terreinkonsulschap. „Met een hal zouden we ook 's winters onze tranin gen en andere aktiviteiten voort kun nen zetten. Vooralsnog blijft het ech ter een illusie, want voor een vereni ging, die voor honderd procent zich zelf moet bedruipen, is het toch wel een te grote financiële opoffering". De doordouwers binnen de jubileren de verenigingen kunnen de laatste ja ren toch in de wintermaanden aktief blijven in voornamelijk manege Grol in Renesse, hetgeen een voortreffe lijk alternatief is voor het moeten missen van een eigen overdekte hal. Statussymbool Het is vooral de laatste tien jaar zo ongeveer een modeverschijnsel ge worden: een paard of pony als status symbool. „Veel mensen die zich een paard of een pony aanschaffen zijn zich niet bewust wat ze zich op de hals halen. Men vergeet maar al te gemakkelijk, dat paarden en pony's veel verzorging en onderhoud nodig hebben", legt Anton Hanse uit. „Men gaat er vanuit, dat men klaar is met een stukje wei, maar dan komt men snel bedrogen uit. Zaken als een goede voeding, de hoefsmid en de dierenarts komen ook om de hoek kijken. Vaak gaat men er vanuit, dat men vandaag een paard kan kopen, waarop men morgen rondrijdt en overmorgen de eerste prijs wint op een konkoers. Niets is natuurlijk minder waar. Een ervaren ruiter heeft vaak met een afgericht paard al een jaar of daaromtrent nodig om een goede kombinatie te vormen, die met sukses kan aantreden. Van essentieel belang is evenwel primair dat het klikt tussen ruiter en paard en dat wil ook wel eens niet lukken. Dat zien we maar al te vaak". Maanden geleden werden de eerste plannen voor het grote jubileumkon koers op papier gezet. Momenteel worden de laatste zaken geregeld. Er dienden bijzonder veel gebeuren. Er moest tal van juryleden uit Zeeland en naaste omgeving worden uitgeno digd en er moest ook worden beke ken wat zoal de mogelijkheden wa ren op de terreinen bij de Renesser manege. Verder moest een attraktief programma in elkaar worden ge draaid, zodat ook het niet specifiek paardensportminnende publiek naar het jubileumgebeuren komt. De op tredens van de paarden op-allerlei onderdelen worden daarom afgewis seld met een paar muzikale shows van de „Euroband", terwijl een aan tal tuigpaarden eveneens een stuk showelement inbrengen. „Nu wordt alles nog in bestuurlijke kring gere geld, wanneer het straks zover is moet een groot deel van de leden zich inzetten. Ongeveer zestig mensen zijn aktief met het in gereedheid brengen van het wedstrijdterrein, maar ook als schrijvers, voor de ont vangst van het publiek en tal van an dere bezigheden. Wanneer het kon koers 's avonds laat is afgelopen, wordt het terrein onmiddellijk weer in de oude staat teruggebracht, zodat het dicht bij middernacht zal zijn vooraleer iedereen klaar is", zegt Bram Bevelander. „We zijn er als bestuur trots op, dat we dit voor el kaar krijgen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5