Raad Duiveland voteerde krediet riolering-werken Voor de „bouwvak" liggen alle verkeerskokers over de pijlers in De Hammen Een auto huren? Twee fietsen gestolen Sterke drank in beslag genomen op Roompotsluis AUTO LOUIS G0EDBL0ED Installatiebedrijf DEURL0OBW Positief besluit DGD Zeeland DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland besloot donderdagavond een krediet van 478.000,— be schikbaar te stellen voor uitvoering van rioleringswer ken ten behoeve van de zogenaamde onrendabele pan den in en nabij de kernen Nieuwerkerk en Oosterland. In totaal zullen 49 panden op de riolering aangesloten worden. Met 47 betrokkenen is daar inmiddels over eenstemming over bereikt; bij de twee resterende pan den gaat het om te koop staande woningen. De uitkering op grond van de verfijningsregeling wordt geraamd op 1.000,— per aansluiting, zodat de dekking van de kapi- taalslasten-van 48.000,— per jaar grotendeels is ge waarborgd. Bij aanvang van de gemeente raadsvergadering richtte raadsvoor zitter burgemeester J. van Bommel een speciaal woord van welkom tot P.v.d.A.-raadslid mevrouw A. C. Hogendoorn-Herfkens, die om ge zondheidsredenen een jaar lang ver stek moest laten gaan aan de raadsta fel. Bij haar rentré vond zij namens het gemeentebestuur een fleurig bloemetje op haar tafel ter verwelko ming. Voor de derde maal nam de Duive- landse raad een positief besluit ten aanzien van de gemeenschappelijke regeling Districtsgezondheidsdienst Zeeland. Naar aanleiding van door diverse andere gemeenten geuite be zwaren werd nader overleg gevoerd, hetgeen ten slotte heeft geresulteerd in een derde versie voor deze gemeen schappelijke regeling. „Vierde versie?" De gemeenteraad Duiveland toon de zich vorig jaar reeds voorstander van de totstandkoming van de D.G.D. Zeeland. ,,Wat gebeurt er nu als weer niet alle gemeenten akkoord gaan, komt er dan een vierde versie?", wilde mevrouw Hogen- doorn weten. Een vraag, die de heer W. Stouten (VVD) ook graag beant woord wilde zien. De voorzitter liet weten, dat wordt uitgegaan van een draagvlak van 200.000 inwoners en zoals de zaken er thans voorstaan, had hij de verwachting dat dit aantal kan worden bereikt. Mocht dit echter niet het geval zijn, zal de geografi sche situatie van de gemeenten die positief besloten, nader worden be keken. Zowel de heer Stouten als de heer L. Meerman (SGP) informeerden naar de positie van de logopediste als in de toekomst ook de jeugdgezond heidszorg tot het takenpakket van de DGD gaat behoren. De vraag werd gesteld in verband met het feit, dat in Zeeland de logopediste niet voor de volle honderd procent tot de Schoolartsendienst behoort. De voor zitter was echter van mening, dat de logopediste tot de jeugdgezondheids zorg zal worden gerekend als deze on der vigeur van de DGD zal komen. De heer Meerman kreeg met na druk de toezegging van de voorzitter dat uitbreiding van het takenpakket van de DGD in de toekomst „budget tair neutraal" zal gaan verlopen; met andere woorden: het ministerie zal daar de benodigde financiële midde len voor beschikbaar moeten stellen, zodat het de gemeenten geen extra bijdragen zal kosten. Fatale datum Mevrouw Hogendoorn informeer de ten slotte naar de hardheid van de fatale datum van 1 juli waarop de ge meenschappelijke regeling een feit zou moeten zijn. Zij vroeg zich af of door het ministerie van W.V.C. be schikbaar gestelde 1,25 miljoen ten behoeve van oprichting en instand houding van een DGD Zeeland inder daad naar witte vlekken elders in het land zullen vloeien als de DGD in de ze provincie dan nog niet tot stand is gekomen. De voorzitter wees haar op het feit, dat het ministerie de DGD Zeeland met alle geweld tot stand wil zien ko men, temeer daar de basisgezond heidszorg ook een belangrijke poot voor de gemeentelijke rampenplan nen vormt. Het rijk heeft de gemeenten in Zee land inmiddels een worst voorgehou den, omdat men de DGD graag in zijn totaliteit opgericht wil zien. De voor zitter achtte het ook juist nu reeds tot oprichting te komen en niet als ge meenten af te wachten tot het van bo venaf wordt opgelegd. In antwoord op een vraag van de heer Meerman, liet de voorzitter we ten, dat de verhouding ten opzichte van de gemeente-arts in de praktijk voorlopig wellicht op dezelfde voet zal worden voortgezet. Het betreft hier een aflopende zaak, die lang zaamaan zal worden afgebouwd. Uit-in-Zeeland De raad was het eens met de bezwa ren, die het kollege plaatste bij de be groting van de Stichting Theaterbu reau Uit in Zeeland. Mevrouw Ho gendoorn was van mening, dat de raad echter niet kon volstaan met be zwaren te maken tegen deze begro ting, maar dat die bezwaren goed on derbouwd dienden te zijn. Ze kreeg daarin bijval van de heer Stouten. De V.V.D.-woordvoerder informeerde verder waarom het kollege, op basis van haar bezwaren tegen de begro ting, niet direkt tot een voorstel was gekomen in plaats van de 0,88 per inwoner subsidie de meer voor de hand liggende 0,76 per inwoner had voorgesteld. De voorzitter liet weten dat nou net iets te ver vinden te gaan en wil de voorshands volstaan met het aan tekenen van bezwaar tegen het feit, dat de bureaukosten met 40% zijn gestegen ten opzichte van de vorige begroting en dat ook een eerder geda ne toezegging niet werd nagekomen. In dit verband werd gewezen op het feit, dat inmiddels sinds de oprichting vijf gemeenten met een gezamenlijk inwonertal van ruim 20.000 zijn toegetreden, maar dat de gemeenlijke bijdrage daardoor niet overeenkomstig werd verlaagd. De heer A. van Klinken (SGP) was het eens met de bezwaren van het kollege en liet bovendien bij voor baat reeds weten sowieso tegen het verlenen van een gemeentelijke bij drage aan de Stichting Uit in Zeeland te zullen stemmen, zoals zijn fraktie ook in het verleden reeds deed. Gemeentegarantie Ten aanzien van een verzoek om ge meentegarantie ontspon zich een kor te diskussie over het feit, dat hier twee regelingen dooreen werden ge vlochten, te weten de normale rege ling voor het verstrekken van ge meentegarantie en de speciale rege ling voor ambtenaren in dienst van de gemeente. De gehele raad ging akkoord met de garantieverlening, maar de V.V.D.-fraktie gaf bij monde van de heer Stouten te kennen toch wat moeite te hebben met deze samen vlechting van béide regelingen en de P.v.d.A.-fraktie bleek, bij monde van de heer C. J. Hillebrand proble men te hebben met het feit, dat amb tenaren in dezen een voorkeursbe handeling krijgen ten opzichte van de rest van de bevolking. De raad ging verder akkoord met het verlenen van een garantiesubsi die van 0,25 per inwoner ten behoe ve van de noodopvang van het Leger des Heils. Naar aanleiding van enke le vragen uit de raad wees de voorzit ter er nogeens met nadruk op, dat het hier ging om een garantiesubsidie, zodat de werkelijke bijdrage ook la ger kan uitvallen.) dan die 0,25 per inwoner. O verigeh's noemde hij de noodopvang van het Leger des Heils een geweldig iets voor de gemeente, omdat nu de mogelijkheid bestaat in geval van nood akkuut iemand onder te brengen. Bij de ingekomen stukken sprak de heer K. Hendrikse naar aanleiding van het Provinciaal Beleidsplan voor rekreatie en toerisme zijn bezorgd heid uit over mogelijke ontwikkelin gen in de toekomst. Hij vreesde dat de rekreatie de belangen van natuur behoud, landbouw en visserij zal gaan overwoekeren en verwees in dit verband naar grootschalige plan nen, die in het genoemde provinciaal beleidsplan staan beschreven. Hij was van mening dat hier te veel de nadruk werd gelegd op het ekono- misch aspekt. Verder zag hij drei gend gevaar in de vorm van versto ring van de zondagsrust en pleitte hij derhalve voor een voorzichtig beleid. De voorzitter was van mening, dat de opmerkingen van de heer Hen drikse in de eerste plaats thuishoren op de hoorzitting betreffende het provinciaal beleidsplan, die maan dag 28 mei in het dorpshuis te Haamstede zal worden gehouden. Zwemmen voor gehandikapten De S.G.P.-fraktie maakte door middel van een ingelaste rondvraag gebruik van de mogelijkheid te wij zen op een verzoek van mevrouw Van der Zande-Krijgsman betreffende het scheppen van mogelijkheden voor zwemmen voor gehandikapten. De heer Van Klinken memoreerde, dat vorig jaar dit verzoek bij het kol lege werd ingediend. Op 26 septem ber zegde de voorzitter intern over leg over dit punt toe en de heer Van Klinken konstateerde dat noch de raad noch de indiener van het ver zoek daar tot nu toe iets naders over hadden vernomen. „Wordt er iets aan gedaan?", wilde de heer Van Klinken weten. De voorzitter deelde mede, dat het verzoek in de eerste plaats een verho ging van de watertemperatuur van 27°C naar 30°C betrof. Hij liet weten, dat de gehele zwembad-situatie thans in studie is, vooral omdat va nuit de diverse raadsfrakties werd aangedrongen op bezuinigingen ten aanzien van het zwembad in Nieu werkerk. Op grond van algemene ge gevens liet hij weten, dat het verho gen van de watertemperatuur op jaarbasis een bedrag van 5.000,— per graad kost. Onderzocht zal wor den of dat in een klein zwembad als Nieuwerkerk ook het geval is. Verder wees de voorzitter erop, dat drastische voorzieningen ten behoe ve van gehandikapten in zwembad „Dol-Fijn" niet mogelijk zullen zijn. De heer Van Klinken zei nadere gege vens af te zullen wachten, maar was wel van mening, dat het best weten mag kosten als de gemeente iets voor gehandikapten zou kunnen doen. In antwoord op een vraag uit de voorgaande raadsvergadering liet de voorzitter weten, dat het kollege niet was overgegaan tot aanschaf van in formatiemateriaal van de Anne Frankstichting ten behoeve van het onderwijs betreffende de materie rond onderdrukking en facisme in het verleden en heden. Als redenen voor het niet aanschaffen noemde hij de kosten van in totaal 1.000,— en het feit, dat het niet meer mogelijk was op korte termijn (voor de 5e mei) overleg te plegen met het onderwij zend personeel. De voorzitter zegde toe het onderwerp volgend jaar vroegtijdig met het onderwijzend personeel ter sprake te zullen bren gen. Mevrouw Hogendoorn zei het te be treuren, dat niet reeds dit jaar was overgegaan tot aanschaf van de krant van de Anne Frankstichting. BRUSSEL - Het heeft in Brussel veertien uur vergaderen gekost, maar de Nederlandse haringvissers kunnen gerust zijn: vrijdagochtend heeft de Europese Visserrijraad een besluit genomen over de haring vangst. Voorlopig zal dit jaar 155.000 ton haring gevangen mogen worden. ZIER1KZEE - Fietsendiefstallen nemen weer toe. De afgelopen twee dagen verdwenen er twee, waarbij één zeer brutale en merkwaardige diefstal. Bij de bushalte aan de Stati onsstraat in Nieuwerkerk had R. H. v. D. een fiets gestald, op slot, met een ketting rond een paal. Bij terug komst was alléén het voorwiel met slot en ketting nog aanwezig, de rest was verdwenen. In Zierikzee verwis selde een rijwiel van „eigenaar": hier was het J. W. S. uit Nieuwerkerk die zijn fiets had gestald in de stal ling van de L.T.S. BURGHSLUIS - Bij een kontrole maandag op de doorlaatpost Room potsluis op het werkeiland Neeltje Jans, bezet door de douane en de Ko ninklijke Marechaussee is door de douane zestien liter accijnsvrije ster ke drank in beslag genomen. De betreffende persoon is een in woner van Burgh-Haamstede en hij was onderweg met zijn zeiljacht van Ostende naar Burgh. Noch de douane op de Room potsluis noch de douane te Vlissingen was bereid nadere toelichting te ver strekken op deze overtreding van de wet. In tegenstelling tot de Konin klijke Marechaussee, die echter niets afwist van de kontrole, was men niet genegen enige informatie te geven. Advertentie Een uur? een dag? een week? een maand? een...? SAAB 99 - CITROËN VISA, GS BREAK, GSA, BX, CX of C 25 BESTEL. Voor langere huurperioden speciale tarieven 01110-4951, Zierikzee Korte Nobelstraat 39 Verkeersweg pas eind 1987 begaanbaar voor publiek In het sluitgat De Hammen, de verbinding tussen Schouwen en de Rogge- plaat, werd donderdag de derde verkeerskoker over de pijlers gelegd. Rechts in het water de Taklift 4 en op de al aangebrachte tweede koker de zogenaam de kopkraan. De reparatiewerkzaamheden gaan meer tijd in beslag nemen dan oor spronkelijk was gedacht. Er was veertien dagen voor uitgetrokken, maar dat zal nog ruim drie weken langer duren. Rond 20 juni zal de Ostrca weer kunnen beginnen. Werkmateriaal op een verkeerskoker. ken ten behoeve van de schuiven. Rechts de (genummerde) hamerstuk- Toch wordt verwacht, dat alle pij lers eind oktober (binnen het ge plande schema) zullen zijn geplaatst. Dat komt in de eerste plaats, doordat men enigszins voor lag op het schema en ook omdat in die planning al twee weken ruimte was ingekalkuleerd voor het voorziene verwisselen van de hijsdraden. Maar dan moet er niets tegenzitten. Lagers versleten De langere reparatietijd is een ge volg van het feit, dat alle acht lager- blokken (die elk tientallen afzonder lijke lagers bevatten) worden gekon- troleerd. Tien procent van de lagers blijkt behoorlijk versleten na het zware werk. Met de levering van onderdelen (van een fabriek in Neurenberg) zijn geen problemen; nieuwe kunnen zelfs zo uj.t voorraad worden besteld. De geplande vervanging van de hijs draden (vier draden van elk vier ki lometer lengte) wordt uiteraard di rekt meegenomen. Het hefschip Ostrea ligt afgemeerd op zijn plaats vlak voor het informa tieschip op het werkeiland Neeltje Jans. Laatste tegelmatten Het stilliggen van de Ostrea geeft geen oponthoud voor de andere werkzaamheden aan de pijlerdam, die overigens in andere gevallen wel vaak in elkaar grijpen. Wel is beslo ten om het werkschip Macoma, dat met de Ostrea samen de pijlers af zinkt, tijdelijk ander w^rk te laten verrichten. De Macoma werkt nu weer even samen met het werkschip Donax om de laatste twee tegelmat ten in het sluitgat Roompot te leg gen. WERKEILAND NEELTJES JANS - Hoewel het nog lang zo ver niet is, gaat het er toch wel een beetje op lij ken dat er een stuk weg ligt over de eerste pijlers in De Hammen. Gerekend vanaf de damaanzet te Wester- schouwen liggen sinds donderdag drie verkeerskokers over de pijlers heen. Het duurt echter nog zeker tot eind 1987 eer er over de weg over de pijlerdam gereden kan worden. Ofschoon de stormvloedkering in oktober '86 operationeel moet zijn, moeten nadien nog zogenaamde „flappen" (verbredin gen aan weerszijden) worden aangebracht ten behoeve van die weg. Deze week stonden de werkzaam- re gedeelten van boven het water uit- heden in De Hammen, het meest stekende delen van de pijlers. Er noordelijke sluitgat, in het teken van staan nu in totaal drie verkeersko- het plaatsen van pijlerkoppen (voor kers en twee pijlerkoppen; ze worden de schuiven) en verkeerskokers, om en om aangebracht. Na het plaat- respektievelijk op de hogere en lage- sen van de landhoofdverkeerskoker heeft het werk een week of twee stil gelegen om de drijvende Taklift 4 aan te passen voor het plaatsen van schuiven. Het plaatsen van de eerste schuif staat voor augustus in de plan ning. Sinds dinsdag is het werk weer goed begonnen en het ligt in de be doeling om twee keer per week zowel een verkeerskoker als een pijlerkop te plaatsen. Als alles naar wens ver loopt, zal het mogelijk zijn nog voor de bouwvakvakantie alle pijlers in de stroomgeul te „overspannen". En dan zal het helemaal op een weg lij ken, theoretisch althans. Een „weg" die overigens vol staat met allerhan de werkmateriaal. Opvallendst daar bij is de kopkraan, die over het water heen van de ene naar de andere pijler kan reiken om materiaal meer dan vijfenveertig meter ver over te zet ten. Reparatie Ostrea Intussen moeten nog 26 pijlers ge plaatst worden in het sluitgat Room pot, de laatste van de in totaal 65. Er staan er daar nu zes, maar zoals wij reeds eerder meldden werden de werkzaamheden met het hefschip Ostrea gestopt nadat de zevende pij ler was opgepakt. Er werd een man kement aan een van de lagerblokken gekonstateerd (op 8 mei),' zodat de Ostrea met zijn zware vracht terug voer naar de bouwput. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Vrijdag 25 mei Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde Kerk. Af sluiting viering 35-jarig bestaan Ge- ref. Kerkkoor voor leden en oud-le den. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde Kerk. Jubileum-uit voering „Eén naam is onze Hope", 20.00 uur. Na afloop receptie in „Ons Dorpshuis". Zaterdag 26 mei Zierikzee Kraanplein. Vertrek exkursie Stad en Lande. 7.45 uur. ZWN-busstation. Vertrek exkursie „Groei en Bloei". 08.30 uur. Speel-o-theek, Mosselstraat 2. Open dag vanaf 10.00 uur. Concertzaal. Kinderkorenfestival Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Kerkwerve Schoolplein O.L.S. „Prinses Irene". Rommelmarkt. Vanaf 10.00 uur. Haamstede Slot Haamstede. Koncert Haags Ka mer Koor, o.l.v. Rocus van Yperen. 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Presentatie we reldwinkel, in het kader van de hob bytentoonstelling van de Roode Le lie. 13.30 tot 16.30 uur. Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door „Luctor et Emergo" uit Renesse. Aanvang: 19.30 uur. Dreischor Hervormde kerk. Zangavond. 19.00 uur. Maandag 28 mei Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijf avond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Internationl. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 29 mei Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen met als thema „Va riatie in voeding". 20.00 uur. Woensdag 30 mei Zierikzee UW-gebouw. Bijeenkomst UW. 09.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 31 mei Brouwershaven Sportpark „Onder de molen". Sport manifestatie voor alle inwoners Brouwershaven. 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag 1 juni Dreischor Landbouwmuseum. Opening. Voort aan elke maandag- tot en met zater dagmiddag van 13.30 - 16.30 uur. Zaterdag 2 juni Zierikzee Huis van Nassau. Dansavond Trio Mengelmoes. 20.30 uur. Kerkwerve Ring, rondom Ned. Hervormde Kerk. Braderie-rommelmarkt t.b.v. onderhoud Herv. Kerk. Vanaf 10.00 uur. Op de Ring. Optreden Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" (Zierik zee). 19.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen door de A.S.V. Brouwershaven. Vanaf 9.00 uur. St. Nicolaaskerk. Weefkunst demon stratie in het kader van de hobbyten toonstelling van de Roode Lelie. Noordgouwe Camping „De Stern". Koncert door de muziekvereniging „Nut en Uit spanning". 19.30 uur. Maandag 4 juni Zierikzee Stadhuis, Vierschaar. Hoorzitting Verkeerscirkulatieplan. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2