NIEUWS OP WIELEN P O p c SWING LOW, SWEET CADILLAC Renault 18-serie gemoderniseerd Wat een kunst! T&abbtlnut O R N E R Rij-exameri voor caravanners verplicht Nieuw soort bebakening bij werk aan de weg Een ijsje Klein Orkest op Delta Pop Nederlandse Michael Jackson in diskotheek 't Roefke Formatie Jam-Jam in jeugdsoos Brogum „Vrijdag 25 mei 1984 Nr. 23530 11 ZIERIKZEE - Na de diverse aanpas singen die in 1982 aan de Renault 18 se rie zijn aangebracht, toen vooral ge richt op het technisch aspekt en de aë rodynamica, is de Renault 18 voor het komende modeljaar opnieuw op tal van punten gemoderniseerd. Het ge heel van aanpassingen omvat het ver nieuwde interieur en dashboard en in bescheidener mate het uiterlijk, zoals de gewijzigde grille, achterspoiler, nieuwe spriping, beschermstrips en wielen. Deze wijzigingen hebben ge leid tot de Renault 18 type 2. De belangrijkste ver anderingen aan het inte rieur zijn de volgende: Alle modellen krijgen een dashboard in de stijl van de Fuego (modeljaar '83), bekleed met hetzelf de materiaal als het dashbaord van de Re nault 11, De Renault 18 GTX had reeds een dash board in deze stijl. Bij alle modellen is in de console een digitaal klokje aangebracht. De Renault 18 GTL krijgt een toerenteller. Infrarood afstandsbe diening voor de centrale portiervergrendeling standaard op de GTX. Fuego stuurwiel (mo deljaar '84) voor de TL, GTL, Automatic, TD en GTD en een sportstuur op de GTX. Tweed-bekleding (zo als b.v. Renault 11 GTL) op de 18 TL en TD. Veloursbekleding met diagonaal motief (be kend uit de Renault 25) op de overige modellen, waarbij vermeld moet worden dat bij de GTL, Automatic en GTD de boven (gelijk aan dash board) en moquette (ge lijk aan vloer) op TL, GTL, Automatic, TD en GTD. Bij de GTX is het bo- vendste deel van de por tieren met velours be kleed. Alle modellen hebben een moquette tapijt op de vloer. Wijzigingen uiterlijk Bovenste deel van de grille gespoten in de kleur van de carrosserie. Brede beschermstrips opzij. Achterspoiler type 18 Turbo die doorloopt op de achterspatborden (al leen Sedans). Type-aanduiding Type 2 op achterkant. Striping onder be schermstrips (niet op TL en TD). Nieuwe aërodynami sche wieldoppen op TL, GTL, Automatic, TD en GTD en lichtmetalen velgen (type Fuego GTX) op de GTX- versies. Hierbij zijn de lichtmetalen velgen voorzien van 165 R 13 H banden. De 185/65 R 14 H ban den zijn niet meer lever baar. Omlijsting van voor- en achterruit zonder sierstrips. Renault wijzigde de 18-serie in een nieuw type: de Renault 18 type 2. achterkant van de stoe len in kunstleer is uitge voerd, terwijl bij de GTX de stoelbekleding geheel uit velours bestaat. Deurbekleding bestaande uit kunststof De nieuwe EEG-rijbewijsregeling, die op 1 januari van dit jaar in ons land van kracht is geworden, be vat een onverwachte „verrassing" voor automobi listen die achter hun auto een caravan willen trek ken. Vrijwel ongemerkt is voor bepaalde categorie auto-caravan-kombinaties een rij-examen verplicht gesteld. Dit is te lezen in het ANWB maandblad Kampeer en CaravanKampioen. De nieuwe EEG-richtlijnen schrijven voor, dat wie een caravan wil trekken, die beladen meer kan we gen dan 750 kg en dit doet met een auto, die leeg min der weegt dan die beladen caravan, een speciaal rij examen moet afleggen met een aanhanger. Dit geldt voor veel kombinaties - zo heeft de redaktie van het ANWB-kampeerblad berekend: een populaire auto als de Opel Kadett zal met een bescheiden caravan er achter al een speciaal rijbewijs nodig hebben. De exameneisen hiervoor liggen buiten proporties: zij zijn afgestemd op het rijden met een vracht wagen- kombinatie. De ANWB is van mening dat de exame neisen moeten worden aangepast aan de praktijk van het rijden met de caravan. Deze nieuwe exame neis in de EEG-rijbewijsregeling zal ernstige gevol gen kunnen hebben voor de caravanindustrie, omdat de vraag van het publiek zal veranderen. De nieuwe eis geldt uitsluitend voor automobilisten, die voor het eerst een rij-examen doen. Iedereen, die in het be zit is van een rijbewijs „oud-model" behoudt het recht een caravan te mogen trekken, óók nadat zijn rijbewijs wordt verlengd en hij het nieuwe Europese rijbewijs krijgt. Met ingang van deze meimaand is Rijkswa terstaat in toenemende mate een ander soort wegbebakening gaan gebruiken bij werk zaamheden op autosnelwegen. Dit betekent dat het aantal verkeersborden die wegvakken aankondigen waar gewerkt wordt, zal worden verminderd. Daarvoor in de plaats komen gro tere en van signaalverlichting voorziene bor den, die naar verwachting beter in staat zijn de aandacht van de automobilist te trekken. Bovendien is def nieuwe bebakening mobiel, zodat het minder tijd kost om deze bebakening te plaatsen en ook weer weg te halen. Voortaan zal al op één kilometer voor de plaats waar het werk wordt uitgevoerd de eerste aankondiging verschijnen. De borden die daarop volgen, zoals het inhaalverbod en het bord rijbaanversmalling, zullen dan nog slechts een keer ter weerszijden van de weg worden geplaatst. Het bord aan de rechter kant wordt voorzien van een omlijsting. Bovendien zal op drukke wegvakken meer en meer „kruispijlsysteem" worden gebruikt om het verkeer veilig te leiden langs de plek waar gewerkt wordt. Op een aantal zwaar be laste autosnelwegen in de randstad zullen systemen worden gebruikt, waarbij de nodige bebakening permanent aanwezig is. Tenslotte zal bij werkzaamheden van korte duur eventu eel ook de vluchtstrook voor het verkeer wor den opengesteld. Dit laatste gebeurt echter over korte afstanden en alleen als de omstan digheden dit toelaten. Met deze nieuwe maatregelen probeert Rijkswaterstaat de hinder voor het verkeer zo veel mogelijk te beperken, zonder dat dit ten koste gaat van de veiligheid voor de wegge bruikers en de doorstroming van het verkeer. BRUINISSE - De zesde klas van la gere school „Op Dreef" in Bruinisse heeft zich de laatste tijd erg bezig ge houden met Kunst (met een grote Ka). Het resultaat daarvan is een boek werk met opstellen, meningen en teke ningen van de kinderen, allemaal over Kunst. Op school hebben we het over kunst gehad. Dat leek me eerst niet zo leuk, maar nu we klaar zijn vind ik het wèl leuk. Vooral de schilderijen van Karei Appel vind ik mooi. Zelf speek ik mu ziek: orgel, dat doe ik al drie jaar. Schilderen doe ik bijna nooit. Beeldhou wen vind ik mooi om naar te kijken. Dit schrijft Sandra Mol. Het ging over Picasso, misschien niet zo be kend, maar dat geeft niet. Picasso is een schil der die niet zo bekend is als Rembrandt, maar toch kan hij mooi schil deren. Ik praat thuis nooit over kunst want dat vind ik niet zo leuk: dan loopt het toch alleen maar op onzin uit. Dit bericht is van Edith Kik. Vondel was een schrij ver. Rembrandt een schilder. Beethoven een komponist. Ik vindt kunst soms wel mooi, maar... verder doe ik er niet zoveel aan. Ik schil der soms weieens. Maar mooi...? Nee, zo zou je het niet kunnen noemen, schrijft Esther. Van dichtbij vind ik kunst niet zo mooi als van een afstandje. Want ik heb eens een keer een schilderij gezien van een afstandje en dat schilde rij heette „Panorama mesdag". Het was prachtig, nèt echt. Ieder een in de klas vond het mooi. Ik weet niet wie het schilderij heeft ge maakt, maar wie het ge maakt heeft is een kunstenaar. Dit is de mening van Diana Han zen. Stom Carina schrijft in haar opstel, dat het eigenlijk best wel goed is om iets van kunst af te weten. Maar moderne kunst van Karei Appel vind ik hardstikke stom. Karei Appel's schilderijen is een beetje verf met'stre pen en zo. Rembrandt's schilderijen vind ik wel mooi, b.v. de nacht wacht. Zelf doe ik ook aan kunst b.v. schilde ren en allerlei sieraden maken. Thuis praten we nooit over kunst. Jenneke Otte vraagt zich af Wat is kunst ei genlijk? Is kunst zomaar een beetje klodderen of echt na schilderen en heel langzaam je penseel over het schildersdoek laten gaan? Allebei is het eigenlijk kunst. Zo als Karei Appel het deed of Van Gogh; toch is het kunst. Karei Appel is een voorbeeld van vlug en kladder maar, men noemt dat moderne kunst. Hij zei: „Ik rotso maar wat aan"..,. Ik vind kunst om zelf te maken niet zo heel leuk, want het interes seert me niet zoveel. Toch vind ik het wel mooi om naar te kijken en heel leuk om over te schrijven. Vooral schil derkunst en zelf portretten vind ik heel mooi. Ik kijk ook heel graag naar de toneel kunst en grappige film kunst. Muziekkunst vind ik ook wel mooi om te horen, maar ik zou niet graag op een instru ment willen spelen, is de mening van Marcel. Foto De mening van Kees Kik: Ik heb eigenlijk geen kijk op kunst. Mo derne kunst vind ik hele maal niet mooi, zoals Karei Appel het doet zou ik ook wel kunnen. Rem brandt vind ik redelijk en het Straatje van Ver meer heel mooi: net een foto. Beeldhouwkunst vind ik niet zo mooi, mu ziekkunst soms wel mooi en praten over kunst vind ik niet leuk. Marianne de Waal vindt iemand die een schilde rij maakt of een beeld, heel knap. Eerst stond ik er niet zo bij stil, maar na de geschiedenisles heb ik er eens over nage dacht. Het lijkt me moei lijk. Als je een schilderij van Rembrandt bekijkt vind ik dat heel knap, vooral de Nachtwacht met al die mensen er op. Ik had nog nooit ge hoord van Jeroen Bosch. Ik wist niet eens dat hij schilderde. Nu weet ik er meer van en ik vind dat hij een goede schilder is. Ik vond het wel interes sant. Ze zeggen dat Ka- rel Appel maar een beet je aankloddert, maar ik vind het best mooi. Als je goed kijkt kun je er al lemaal dingen uithalen. Sonja de Ronde. Jan de ijsman komt, als hij kan, elke dag in de straat. Jan komt dan aan de praat met Jan en alleman. En als 't even kan krijgt een lief meisje van hem een lekker ijsje. Geeft hij die weg? Hoe kan dat, zeg? 't Is toch echt waar. Kijk maar niet raar. Dat lekkere ijsje gaat naar zijn eigen meisje Brieven Hallo Babbelaar. Ik heet Lenie v. d. Dikken- berg. Ik ben 14 jaar en zit op de eerste klas van de huishoudschool. Ik houd erg van bloemen: mijn hele kamer staat er vol mee. Ik heb samen een kamer met mijn zus. Mijn lievelingskleur is bruin, dat vind ik een hele mooie kleur. Doe- hoeg. Marleen Maris en Ma- riëlle Schoonaard heb ben een briefje aan de Babbelaar geschreven. Zij schrijven onderaan hun brief: „pardon voor de foutjes", maar er zit ten helemaal geen fout jes in, hoor. Lieve babbelaar, „Wij vinden de babbe laar erg leuk. We lezen hem altijd met veel ple zier. Als we de krant le zen is dat alleen de Zeeuwse Babbelaar. We schrijven om de beurt een regel, dat vinden wij erg fijn!!! Ik (Marleen) wil graag boerin worden en Mariëlle weet het nog niet. Marleen zit op de MAVO en ik (Mariëlle) op de LHNOj We gaan al tijd met plezier naar school. Nu stoppen wij met onze brief. Dag. Een heel leuk idee komt van mevrouw C. v. d. Neut uit Haamstede, die een leuke foto stuurde van het konijn Jorkeen bijzonder konijn. „Onze oudste zoon heeft twee jaar geleden een konijnenhok getimmerd waar sinds die tijd Jork in huist, het konijn van onze jongste dochter. Jork heeft de gewoonte om heerlijk hangend uit de kleine ruif, rond te kijken, tot ieders verbazing. Het konijn springt er niet uit en daar zijn we zelf trots op. We vonden het de moeite waard om dit aan de Babbelaar te schrijvenTot zover mevrouw v. d. Neut. Op de bij gestuurde foto kun je zien hoe Jork op z'n gemak de wereld om hem (of haar) heen bekijkt. Erg leuk! De Babbelaar kwam meteen op een idee: er zijn natuur lijk véél meer kinderen die een huisdier hebben. Zou het niet erg leuk zijn als jul lie de Babbelaar daar iets van vertelden? Een foto er bij is helemaal leuk en als je die niet hebt, komt onze eigen fotograaf wel een foto maken. Niet allemaal tege lijk natuurlijk, elke week één zou fijn zijn. Wie stuurt het eerste verhaaltje? Het adres nog maar even: Zeeuwse Babbelaar, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. ZIERIKZEE - De „studiosus" van de rock and roll vraagt zich vaak af of auto's in het algemeen en auto-ongelukken in het bijzonder de muziek uit dat tijdvak gunstig of ongunstig beïnvloed hebben. Enerzijds is het bezit van een grote auto in de rocklyriek (de roze Cadillac, bijvoorbeeld) en het „cruising" daarmee een belangrijk thema. Anderzijds hebben dodelijke auto-ongelukken heel wat rocksterren naar de ande re wereld geholpen. De niet geheel gelukte ongelukken zijn dikwijls de oorzaak geweest van veel muziektragiek, zoals dat bij de meest ge kwelde en smerigste van de vroege rockers, Gene Vincent, het geval was. Hij leek totaal verslaafd aan muziek, noodlottige liefdes, het allersensueelste en meest destruktieve geluid. Misschien dat hij in viespeukerij overtroffen wordt door her rieschopper, wantalent, fantast en zenuwslopend muziekma- ker Vince Taylor. Tayler en Vincent hadden in elk geval gemeen, dat ze zich uitdosten gelijk een lederwarenwinkel en dat zij, omgord met hondekettingen en -riemen, over de podia dweilden. Gene Vincent zal voor altijd de geschiedenis ingaan als de uitvinder van de „leather rock", de hijgende zang, the sound of a cripple en nog veel meer slechts en ongelukkigs. Het kon met de ellen delingen dan ook niet anders dan verkeerd aflopen. Het tragisch leven van deze vroege rockers is dan toch wel zó belangrijk gebleken, dat de wereld er door de geniale mu ziek, die door Gene Vincent, Carl Perkins, Elvis Presley, Ed die Cochran en Jerry Lee Lewis is gemaakt, toch écht anders uit is gaan zien. Een geluid zo puur, dat het zelfs nu nog niets aan kracht of invloed heeft verloren en het zeker nog verdient gespeeld te worden. Als Kees de F, Harry van der W, Hans de J en Bert T binnenkort geen auto-, vliegtuig- of liefdesonge luk, enge ziekte, modern probleem of iets anders onherstel baars overkomt, biedt het al even sensuele als vernietigende rock and rollgeluid van „De Snelbinders" op korte termijn een aantal gelegenheden om weer eens lichtzinnig door het lint te gaan. Morgen - zaterdag 26 mei - treden „De Snelbinders" op in het Dorpshuis van Noordwelle, het soosgebouw van The Well. Op 9 juni zijn de vier rockers te bekijken en beluisteren in jeugd soos De Pul in Bruinisse en op 30 juni zijn „De Snelbinders" vanzelfsprekend weer van de partij tijdens het vierde Anywave-festival in en rond jeugdsoos Brogum in Zierikzee. OUDE TONGE - Op zaterdag 16 juni wordt in Oude Tonge weer een Delta Pop-festival afgewerkt. Hoofd-act is dit keer het Klein Orkest, een van de populairste Nederlandse forma- tie's, die in de moedertaal hun boodschap ten gehore brengen. Behalve Klein Orkest treden ook Trash, Vexation uit Brui nisse en Pléémobilz, een Flakkees-Schouwse band, op. Het Delta Pop-festival wordfvan twaalf tot zeven uur gehouden in het busstation. Sozenaeenda Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur; soos voor de jeugd van 12 tot 15 jaar op woensdag van 19.00 tot 21.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. The Well, Noordwelle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur met live-optre dens van de formaties Renegade en De Snelbin ders; en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag 20.00 tot 01.00 uur met live-op treden van de formatie Jam-jam; zondag van 15.00 tot 18.00 uur met de film Poltergeist. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. RENESSE - Vanavond - vrijdag 25 mei - treedt de Nederlandse Michael Jackson op in de Renes- ser diskotheek 't Roefke. Het optreden dat om streeks elf uur begint is gratis toegankelijk. Eric Krijgsman uit Waddinxveen won op 1 april in de gerenommeerde Rotterdamse Boetiek-In- diskotheek de Michael Jackson-trofee 1984. Met de nummers twee en drie van deze verkiezing toert hij nu door het land. Met name de Thriller- act van de zeventienjarige nep-Michael Jackson baart bijzonder veel opzien. Veertien dagen na de komst van Krijgsman krijgt 't Roefke The Village People op bezoek. Gruppo Sportivo op Klomppop HEINKENSZAND - Op donderdag 31 mei, he melvaartsdag, wordt in De Stenge in Heinkens- zand voor de vierde keer het Klomppop-festival gehouden. Tussen twaalf en twaalf treden negen groepen op. Klapstuk van de dag is Gruppo Spor tivo, het vorig jaar de trekpleister van het derde Anywave-festival in Zierikzee. ZIERIKZEE - Zaterdagavond 26 mei treedt in het Zierikzeese jeugdsoos Brogum de Bevelandse formatie Jam-Jam op. Deie band was in 1982 bij zonder suksesvol tijdens het lustrumfeest van de soos. Jam-Jam brengt een zeer gevarieerd repertoire, zoals reggae, new-wave, hier en daar een bluesje en wat rock and roll. Jam-Jam wil graag alle fa cetten van de pop aan de orde brengen. De groep zorgt voor bijna alle nummers zelf. De meeste bandleden hebben al de nodige ervaring opge daan in vroegere Zeeuwse bands. Jam-Jam werd in 1980 opgericht en de formatie bestaat uit Pieter Dieleman op bas, Alex van Hotegem op gitaar. Rog Kosters op toetsen, Piet Snoodijk op drums en zangeres Anneke Klaassen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11