EEN VOETBALSEIZOEN IN VOGELVLUCHT Drie vooruit twee achteruit... Schouwen-Duivelands voetbal in de breedte sterker... 7 ZIERIKZEE - „Drie vooruit, twee achteruit is een kreet, die veelal gebezigd wordt in de danswereld. Kryptisch is ze evenwel ook van toepassing op de stoelendans, die voetbalploegen jaarlijks maken. Drie teams een klasse omhoog, twee ploegen een stapje ach teruit Het is in het kort het beeld dat de dertien eilandelijke standaardteams in het voetbalgebeuren laten zien nu de kompetitie er volledig op zit. Zierikzee, Ouwerkerk en Brouwershaven mogen het volgende seizoen een klasse hoger gaan aantreden, Renesse en Dreischor gaan proberen het verloren gegane terrein weer goed te maken via een optreden in een lagere klasse. Op deze pagina laat sportredakteur Peter Wijnen het seizoen nog een keer in vogel vlucht de revue passeren. Het seizoen in cijfers Rendement Rode lap Versterking Vechtvoetbal Degraderen Drie ploegen werden in het zojuist besloten seizoen kampioen. Op deze pagina foto's van de betreffende oefenmeesters, wier invloed op de suksessen natuurlijk van niet geringe grootte is geweest. Hiernaast Kees Kommer van Brouwershaven, onderaan links Peter Goedegebuure van Ouwerkerk en rechts onder Jack Schipper van Zierikzee. In het midden van de pagina René Roon, met 34 treffers Schouwen-Duiv elands topskorer. ZIERIKZEE - De dertien eilandelijke standaardvoetbalteams speelden in totaal 278 officiële kompetitiewedstrijden. Hierin werden alles bij elkaar 564 treffers ge produceerd, terwijl 440 keer een tegendoelpunt moest worden geïnkasseerd. Een belangrijke inbreng in dit positief resultaat heeft ongetwijfeld Brouwershaven gehad met een doelsaldo van 118-17. Grote positieve skores verzamelden ook Ou werkerk (63-13), ZSC (54-24) en Zierikzee (45-24), Ook nog net in de plus skoorden DFS (34-30) en Duiveland (40-35). De overige zeven ploegen eindigden met een ne gatief doelsaldo, waarbij met name WIK opvalt. De ploeg uit Kerkwerve eindigde weliswaar als derde, maar kreeg met 26 tegentreffers toch nog een doelpunt meer om de oren dan werd geproduceerd. Op de individuele topskorerslijst lag het voor de hand, dat de top van de klasse ring bevolkt zou gaan worden door spelers van Brouwershaven. Met 34 doelpun ten werd René Roon eilandelijk topskorer, een prestatie waarvoor hij tijdens het SD-toernooi van aanstaande zaterdag de fraaie, hierboven afgebeelde bokaal ont vangt. De bokaal werd geschonken door André Deurloo, eigenaar van cafetaria 't Centrum in Zierikzee.^Met 22 doelpunten delen Joop Krips van Brouwershaven en René van Waardenburg van Ouwerkerk de tweede plaats en de volgende plaatsen worden ingenomen door Flip Bokelaar van Brouwershaven met 21 treffers, Arjan Visser van dezelfde vereniging met zestien doelpunten, Olivier Verwest van ZSC met vijftien, Jacob van de Berge van Bruse Boys en Leen Rademaker van Renesse met ieder veertien, Marco van Oeveren van ZSC met dertien, Wim Fonteine van Zonnemaire met twaalf en Jan-Leen Boot van Zierikzee, Marcel van Grunsven van DFS en Peter Bezemer van Ouwerkerk met allen elf doelpunten. Van de drie Schouwen-Duiveland- se KNVB-ploegen Bruse Boys, Zie rikzee en Mevo verkeerden de Bruse tweede klasser en de Zierikzeese za terdag vierde klasser geruime tijd, zo niet de hele kompetitie in ernstige degradatiezorgen. Toch was er een essentieel verschil. Bruse Boys be gon bijzonder slecht en Mevo zakte naar gelang het seizoen vorderde steeds verder weg, zover zelfs, dat op de laatste kompetitiedag, waarop de ploeg van trainer Toon van Tiggelho- ven zelf vrij was, het ernstigste ge vreesd moest worden. Wolfaartsdijk en SPS hadden er via overwinningen voor kunnen zorgen, dat de oranje equipe terugzakte naar het afdelings- gebeuren. Wolfaartsdijk slaagde hier wel in, maar in een Thools onderons je vervulde Smerdiek zijn sportieve plicht en werd SPS alsnog het kind van de rekening. Mevo hield een punt over ten opzichte van de Poortvlietse ploeg, waar Kerkwervenaar Adrie Noordijke als trainer gaat fungeren. Enkele van de voor de" kompetitie afgehaakte roetiniers keerden in de ploeg terug en vanaf dat moment hoefde Bruse Boys in dertien wedstrijden maar een nederlaag meer toe te staan. Het werd overi gens wel een nederlaag, die ervoor zorgde, dat het degradatiegevaar tot en met de laatste wedstrijd bleef bestaan. Op eigen bodem klopte WHS - de latere degradant - de Bruse ploeg met 1-0, weliswaar tegen de verhouding in, maar de cijfers veran derden daar niets aan. „Toen er na negen wedstrijden nog maar een punt was behaald werd het iedereen duidelijk, dat er echt iets moest gebeuren", herinnert Jan Eng- lebert zich. „In de voorbereiding naar het seizoen werd er niet slecht gespeeld, maar kompetitievoetbal bleek ook nu duidelijk iets anders. Sommige jonge voetballers dachten te vroeg, dat ze er al waren, maar dat viel lelijk tegen. Toen op een gegeven moment de ouderen terugkeerden trok het restant zich op aan hen en kwam het Bruse vuur er ook weer. Iedereen begreep vanaf dat moment wat er gebeuren moest. We zijn vanaf de thuiswedstrijd tegen Arnemuiden op puntenwinst gaan spelen en we hebben het voetballen zelf gelaten voor wat het was. Desondanks heb ben we in diverse wedstrijden at- traktief voetbal laten zien. Bij de meeste verenigingen zou men er het bijltje bij neergegooid hebben, wan neer er na negen wedstrijden een punt was behaald. Bij Bruse Boys werkte dat als een rode lap op een stier en zette iedereen zich schrap om de zaken recht te trekken". De Bruse ploeg behaalde in 22 wedstrijden ne gentien punten, een meer dan SHO, dat via een nakompetitie moet trach ten zich alsnog in de tweede klas te handhaven. Een heel ander verhaal is dat van zondag derde klasser Zierikzee. Reeds voor de aanvang van het sei zoen werd duidelijk, dat de ploeg van de nieuwe oefenmeester Jack Schip per in tegenstelling tot het seizoen er voor hoge ogen zou gaan gooien. Deze veronderstelling maakte de rood zwarte brigade vanaf het eerste mo ment waar, al ging het in de ope- ningswedsrijd bij Divo erg moeilijk. Pas in de slotminuten konden twee treffers van Rini Stoutjesdijk de overwinning veilig stellen. Het bete kende meteen wel de aanzet voor een fantastisch seizoen. Pas in de vijf tiende wedstrijd ging de ploeg voor het eerst in de fout in de thuis wedstrijd tegen het zeer negatief spe lende Goes (0-1). In de volgende ronde liet Zierikzee - traditiegetrouw - een punt liggen bij Jong Ambon, maar toen stevende men linea rekta door naar het kampioenschap in een serie, waarbij vooral in de belangrijke uit wedstrijd de klasse werd geventi leerd. Thuis tegen Divo op de avond van paaszaterdag werd de dikver diende titel behaald. „Ik denk, dat we straks ook een goede tweede klasser zijn", merkte Jack Schipper na het behalen van het kampioenschap op. „Momenteel is de basis misschien nog wat te smal, maar versterking zit er mijns inziens aan te komen. Ik zie de toekomst met bijzonder veel vertrouwen tegemoet". Die versterking zal bij Zierikzee onmiskenbaar gepeurd moeten worden uit de eigen jeugd, maar inmiddels stapten ook reeds verschillende talentrijke spelers van de regio over. Van ZSC meldden de broers Marco en Ronald van Oeveren zich aan, van Duiveland komt Dolf Roks en van WIK komt de talentrijke doelman Peter Noordijke naar Zie rikzee. Gedurende het seizoen stap ten Arjan van de Ven en Bas Terpstra al over van respektievelijk WIK en Dreischor en inmiddels werd ook be kend, dat Rini Stoutjesdijk na een uitstapje van een half jaar naar de Belgische profklub SK Beveren te rugkeert op het Zierikzeese nest. Tij dens de kampioensreceptie van Zie rikzee stak Jack Schipper niet onder stoelen of banken, dat hij met zijn ploeg stoute plannen heeft voor het volgende seizoen door uit te roepen: „Middelburg, Vlissingen, Breskens en Sluiskil, maak je borst maar ge rust nat". In het afdelingsvoetbal kreeg Schouwen-Duiveland twee kampioe nen in Ouwerkerk en Brouwersha ven. Ouwerkerk promoveerde een jaar eerder al naar de tweede klas en aan het eind van de zojuist besloten rit maakte de ploeg van trainer Peter Goedegebuure duidelijk dat dit nivo ook nog te laag was. Na een matige seizoenstart denderde de blauwwitte equipe de voltallige konkurrentie voorbij om glorieus de titel op zak te steken. In de uitwedstrijd bij SDO legde de ploeg via een 0-3 zege de ba sis voor het kampioenschap, een ba sis waaraan niet meer getornd kon worden, al dreigde het in het paasweekeinde nog even fout te gaan. Op tweede paasdag ging echter ook SDO weer in de fout, waarna Ou werkerk de klus afrondde. Met enige versterking, die zich inmiddels aan diende. kan Ouwerkerk het volgend seizoen redelijk meedraaien in de eerste klas. Hetzelfde geldt zeker ook voor Brouwershaven. De ploeg van trainer Kees Kommer haalde het afgelopen weekeinde via twee over winningen in een nakompetitie de promotie binnen, een promotie, die gezien de kwaliteit, die in de ploeg schuilt, reeds lange tijd te voorzien was. Vooral aanvallend toonde Brou- „We speelden een goede eerste kompetitiehelft", stelde Toon van Tiggelhoven na de laatste met 5-1 verloren wedstrijd vast. „Na de win terstop ging het echter van week tot week bergafwaarts. Wanneer we het vege lijf kunnen redden, dan zullen we ons voor moeten nemen, dat we het volgend seizoen wat harder tegenover elkaar zullen moeten zijn. We zullen moeten leren kritisch te zijn. Dat kan geen kwaad. Ook de ne gatieve punten zullen we onder ogen moeten durven te zien, anders wordt het een rommeltje. Iedereen, die in een eerste team speelt, is prestatiege richt bezig. Dan zul je ook naar die instelling moeten handelen. Iedereen zal zich week in, week uit op moeten peppen om het volle rendement uit de ploeg te halen en dat is veel meer dan we nu voor elkaar gebokst heb ben". Het grote manko schuilde bij Mevo ongetwijfeld in de afwerking. In twintig duels werden welgeteld 22 treffers geproduceerd en dat was met uitzondering van SPS het laagste van alle vierde klassers. seizoen de funktie van Bram Coomans overneemt, had het vooral erg moeilijk, wanneer de tegenstan der vechtvoetbal op de grasmat leg de. Het technisch begaafde team moest het dan steeds fysiek afleggen, hetgeen voornamelijk debet was aan het feit, dat de ploeg de min of meer verwachte promotie niet voor elkaar kreeg. WIK, dat onder leiding stond van Adrie Noordijke, grossierde in de voorbije kompetitie in gelijke spe len. Tien keer deelde de Kerkwerfse ploeg de buit met een opponent, waarbij vooral tegen zwakke broert jes nogal eens een punt werd gelaten. Adrie Noordijke wordt het volgende seizoen opgevolgd door Kees Berre- voets, die het zojuis besloten seizoen werkzaam was bij de A-junioren van Zierikzee. Bruse Boys maakte een omgekeerd seizoen door. Trainer Jan Englebert werd min of meer gedwongen om met een sterk verjongd team de kompeti tie binnen te stappen, een verplich ting, die op een kompleet fiasko dreigde uit te draaien. In de eerste negen kompetitiewedstrijden verza melde de ploeg welgeteld een punt en vriend en vijand was ervan over tuigd, dat de Bruse tweede klasser zijn langste tijd in die klasse gehad had. Toen kwam evenwel een opmer kelijk herstel, dat misschien alleen in Bruinisse maar realiseerbaar is. ploeg van trainer Piet Roks een zwakke start had. Het puntenverlies in die periode kon nooit meer worden goedgemaakt. Een vijfde eindpositie was uiteindelijk het enigszins tegen vallende gevolg. DFS verraste door geruime tijd mee van boven mee te draaien, maar toen in de slotfase de prijzen verdeeld werden bleek de ploeg inhoudelijk toch duidelijk te kort te komen. De smalle basis, waarop de Burgh-Haamsteedse ploeg moet teren, werd bij de eindafreke ning het breekpunt. Met 25 punten klasseerde DFS zich net boven Dui veland op de vierde plaats. Het Nieu- werkerkse SKNWK, dat een seizoen eerder naar het afdelingsvoetbal de gradeerde verkeerde bijna de hele kompetitie opnieuw in de proble men. Een sterke fase in d_e kompeti tie tilde SKNWK boven de nog zwak kere ploegen uit, maar na de laatste kompetitieronde werd duidelijk, datX het allemaal maar net kantjeboord was geweest. Omdat door de-degra datie van SPS in de vierde klas slechts een ploeg degradeerde uit de eerste klas afdeling bleef SKNWK, dat het volgend seizoen Bram Coomans als opvolger krijgt voor trainer Kees van de Linde, een beslis singswedstrijd tegen Middelburg bespaard. In de zaterdagse tweede klas draai den ZSC en WIK redelijk mee in de bovenste gelederen, maar zij moesten de promotieplaatsen uitein delijk aan SSV en Rillandia laten. WIK verzamelde in twintig wedstrij den 24 punten, terwijl ZSC een punt minder vergaarde. De Scharendijkse ploeg waar Ko Willemse het volgend wershaven zijn klasse door in 24 du els 124 keer een bres te slaan in een vijandelijke defensie. Slechter verging het Renesse en Dreischor. Renesse begon bijzonder slecht. Na tien wedstrijden had de roodwitte brigade van trainer Ko Willemse welgeteld een kompetitie- punt vergaard, maar daarna begon het wat beter te lopen en werden in de laatste twaalf duels nog veertien punten binnengehaald, hetgeen even wel een te weinig was om alsnog het vege lijf te redden. Onder leiding van Kees van Dijk mag Renesse het vol gend seizoen trachten het verloren gegane terrein weer goed te maken. Zelf degradeerde Van Dijk in de zo juist besloten kompetitie met Drei schor ook. De formatie leek zich ge ruime tijd te kunnen handhaven, maar in de laatste zeven wedstrijden werd geen punt meer gepakt, waar door alsnog degradatie volgde. Het volgend seizoen wordt het ook in Dreischor uithuilen en opnieuw be ginnen onder leiding van oefen- meester Wim Kommer. Beide degra danten komen het volgend seizoen bij Zonnemaire in de derde klas. De formatie van trainer Jaap van Hui zen deed het in de nieuwe omgeving niet slecht met een skore van vijftig procent: twintig punten in evenzo veel ontmoetingen. Met de jeugdige ploeg wordt Van Huizen met Zonne maire een waardig tegenstander voor Renesse en Dreischor. In de derde klas van het zaterdagse afdelingsvoetbal vertolkte Duive land nagenoeg de hele kompetitie een ondergeschikt rolletje in de mid denmoot, voornamelijk omdat de Resumerend kan worden gesteld, dat het Schouwen-Duivelandse voet balgebeuren in de breedte enigszins aantrok, hetgeen voor de passieve voetbalbeleving een positieve aan trekkingskracht teweeg kan bren gen. Het best skoorde voetbalvereni ging Zierikzee, dat niet alleen het eerste team kampioen zag worden, maar ook het tweede team zag op klimmen naar de reserve tweede klas van het KNVB-voetbal. Natuurlijk mag ook de gereedkoming van het nieuwe sportkomplex aan de Lange Blokweg in dit opzicht niet verwaar loosd worden. Met twee tweede klas sers in de vereniging kan de VV Zie rikzee daar als een goed gastheer de sterke opponenten ontvangen. Ver heugend was verder dat Bruse Boys zich na een prima tweede kompetitie helft in de tweede klas handhaafde, terwijl ook de kontinuering van het vierde klasserschap door Mevo „goed nieuws" is. Dat het zondagse afdelingsvoetbal nu ook weer een eerste klasser heeft is vanzelfspre kend ook een goede zaak, waarvoor Ouwerkerk tekende. Al met al toch redelijk veel positiefs van het voet balfront.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7