Jubileum Huisvrouwen Ouderkommissie benoemd voor peuterspeelzalen in Zierikzee Positief advies Welzijnskommissie NOORDWELLE DPIMEQIJ CD A-raadslid A. B. Koster hartelijk uitgeluid Gemeente Bru vindt koper voor oude gemeentehuis Voorzitter Stad en Lande 4 BURGH-HAAMSTEDE - De afde ling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen bestaat 55 jaar. Dinsdagavond werd in het dorpshuis te Haamstede een toneelstuk opgevoerd door Op Drift uit Renesse. Daar ging een huldiging van enkele dames aan vooraf. Mevrouw N. M. Blom, mevrouw J. H. Boot-Fokker (ere-lid), mevrouw M. P. Landegent- Geluk, mevrouw E. Stevense-van der Straaten en mevrouw C. M. de Vrieze-Landegent kregen door voor zitter mevrouw Bep Murel een corsa ge opgespeld en mochten een attentie ontvangen. Alle dames zijn tussen de vijftig en vijfenvijftig jaar lid van de afdeling Westerschouwen. Mevrouw E. Dekker-Roelse kon er dinsdaga vond niet bij zijn. Zij krijgt haar cor sage en een presentje alsnog uitge reikt. Uiterst rechts op de foto Bep Murel. De rekwisieten bij het toneelstuk werden beschikbaar gesteld door de fa. Den Boer uit Zierikzee. „Kwibus" en Harlekijn ZIERIKZEE: De peuterspeelzalen „Kwibus" en „Har lekijn" van het Leger des Heils kwamen ieder tot instel ling van een ouderkommissie. Dat gebeurde maandaga vond tijdens een druk bezochte ouderavond in „De Lichtboei". Met het vormen van de ouderkommissie geeft het Leger des Heils gehoor aan de wens, zowel van het gemeentebestuur als van het eigen hoofdbestuur, de ouders daadwerkelijk bij deze vorm van kinderopvang te betrekken en daardoor een meer domokratisch funkti- oneren te bewerkstelligen. van bijzondere aktiviteiten (sinter klaasfeest, kerstviering enzovoort), het uitgeven van een krantje, kon takten naar de gemeente toe betref fende de financiën, kostenbewaking en een zaak die voor Zierikzee straks gaat spelen: de verhuizing van de peuterspeelzaal naar Poortambacht. Ex-konsulente van het Kindercen tra Werk Zeeland, Ria Geluk, was het afgelopen jaar betrokken bij de diskussie rond het peuterwerk in Zierikzee en werd derhalve verzocht, vanuit haar eigen ervaring iets te vertellen over het doel en het belang van de betrokkenheid der ouders bij het peuterwerk. In het kort ging zij in op de argu menten, die ongeveer vijftien jaar ge leden golden, toen ouders in den lan de kwamen tot oprichting van de eerste peuterspeelzalen, zoals de kleinere gezinnen, de toenemede één oudergezinnen, de veranderde woon situatie, kortom zaken die er toe leid den, dat kinderen minder met speel genootjes in aanraking kwamen. Georganisseerd systeem Vrijwel overal waren het de ou ders, die de organisatie van de peu terspeelzalen op zich namen. In bij zonder snel tempo leidde dit tot een georganiseerd systeem, waarin veel al vaste leidsters in dienst werden genomen en waarbij de uiteindelijke verantwoordelijkheid bij de betrok ken ouders zelf lag. In Zierikzee heeft het peuterspeel- zaalwerk een andere achtergrond. Zoals bekend werd een initiatief van uit een aantal moeders uitgewerkt door het buurt- en klubhuiswerk van het Leger des Heils, hetgeen uitein delijk heeft geresulteerd in de peu terspeelzalen „Kwibus" en „Harle kijn". De organisatie werd geregeld met eigen stafkrachten, het praktische werk werk voornamelijk verricht door de vast in dienst zijnde leidsters en de betrokkenheid van de ouders was tengevolge daarvan aanzienlijk minder. „Vanuit het oogpunt van de kinderopvang is dat eigenlijk niet de bedoeling. Het gaat om uw peuter, om uw belang", hield Ria Geluk haar gehoor voor. Zij juichte het dan ook toe, dat binnen de organisatie van het Leger des Heils nu ook gewerkt gaat worden aan die grotere betrok kenheid van de ouders. Praktijkvoorbeelden Vervolgens droeg zij praktijkvoor beelden aan ter illustratie van zaken waar een ouderkommissie voor een belangrijke ondersteuning kan zor gen: het repareren of zelf vervaardi gen van speelgoed, het opstellen van een wachtlijst, het schoonhouden van de huisvesting, het organiseren Vanuit de vergadering werd geïn formeerd welke de bevoegheden de in te stellen ouderkommissie zullen krijgen. Ria Geluk gaf daarop aan, dat vooral op praktisch gebied de ou ders intensiever bij het peuterspeel- zaalwerk betrokken zullen worden, maar dat daarnaast ook op organisa torisch vlak een stuk eigen inbreng mogelijk zal zijn. In overleg met het Leger des Heils zal daar in de nabije toekomst aan gewerkt gaan worden. Dit laatste werd benadrukt door buurt- en klubhuisleider Rudi Pra- ger. Anderzijds werd vanuit de verga dering ook gepleit voor voorzichtig heid ter behoud van de thans aanwe zige deskundigheid. Vooral ten aan zien van kontakten met het gemeen tebestuur werd gemeend, dat men een krachtige organisatie als het buurt-en klub - en huiswerk meer re kening zal worden gehouden dan met alleen een groepje ouders, dat op komt voor behoud van de peu terspeelzaalvoorzieningen. Ria Ge luk erkende dit enerzijds, maar weer anderzijds toch ook weer op het be lang, dat de ouders ook ten aanzien van het gemeentebestuur hun be trokkenheid met het peuterspeel- zaalwerk tonen. „De gemeente moet zien, dat de ouders erachter staan", aldus de voormalige konsulente. Korte betrokkenheid Verder werd de vraag gesteld of de korte tijd, dat mensen kinderen op de peuterspeelzaal hebben, geen na deel vormt voor het vervullen van een funktie in de ouderkommissie. Ria Geluk was van mening, dat het uiteraard voordelen heeft als een ou- der.opvolgend enkele kinderen op de peuterspeelzaal .heeft en derhalve wat langer ih":de"öüdeïkommissie kan meedraaien. Anderzijds zag zij ook de voordelen van een snelle wis seling, zodat er steeds weer met en thousiasme en echte betrokkenheid gewerkt kan worden in die .der- kommissie. Ten aanzien van de huidige leidsters konstateerde de spreekster, dat het instellen van ouderkommis sie, voor hen zal betekenen, dat ze een stukje eigen beleid zullen moeten inleveren, maar dat ze daar on dersteuning en hulp bij het werk voor terug zullen ontvangen. Na deze duidelijke causerie bleek vrijwel iedereen overtuigd van het nut van een ouderkommissie en kon den ze voor beide peuterspeelzalen dan ook zonder moeite gevormd wor den. Voor „Kwibus" werden be noemd de dames: Philippo, Meer- dink, Vos, Verschuren, Van der Wek ken en Brokke. Voor peuterspeelzaal „Harlekijn" werden benoemd de da mes: Van der Wetering, Keus, Boot, Van der Linden en Mol. Diaserie Tijdens het tweede gedeelte van de avond werd de diaserie „Een och tendje peuterspeelzaal" vertoond. Het bleek een fraaie verzameling plaatsjes over het reilen en zeilen op de beide peuterspeelzalen. Aan het slot van de avond mocht zowel Ria Geluk als de maker van de diaserie Frank de Vos uit handen an leidster Marijke Doeleman een boeket bloe men en een attentie in ontvanst ne- Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 SCHOU WEN-DUIVEL AND Bezoek NIVON De afdeling Goes van het NIVON - tot welke afdeling ook Schouwen- Duiveland behoort - besluit haar winterseizoen, dat zeer aktief was, met een bezoek aan Schouwen-Dui- veland en wel op zondag 27 mei a.s. Het programma ziet er als volgt uit. Ongeveer 10 minuten voor elf wordt verzameld bij het Landbouw museum te Dreischor. Om 11 uur brengt men een bezoek aan dit mu seum. Na het museumbezoek vertrekt met om ongeveer 12 uur naar „De Schelphoek". Hier worden dan eerste de zelf meegebrachte picknick manden geledigd. Nadat de inwendi ge mens is versterkt wordt dan, on der leiding, een wandeling van onge veer anderhalf uur gemaakt in dit prachtige natuurreservaat. Tijdens de wandeling zal door de deskundige leiding de nodige informatie worden verstrekt. Na afloop van de wandeling gaat men gezamenlijk een konsumptie ge bruiken bij café-restaurant „De Hee renkeet". Belangstellenden van Schouwen- Duiveland die deze tocht mee willen maken zijn van harte welkom. Zij dienen dan op tijd aanwezig te zijn bij het Landbouwmuseum te Drei schor. ZIERIKZEE Geen filmvoorstellingen Wegens verbouwingswerkzaamhe den in de Concertzaal te Zierikzee worden er tot eind september van dit jaar geen filmvoorstellingen gegeven door de Stichting Het Theater. RENESSE Kollekte De opbrengst van de aktie Hulp brug van de CJV de Schakel te Renes se bedroeg in april 200,-. Het geld wordt gelijkelijk verdeeld over het YMCA-vluchtelingenwerk in Etho- pië en in het fonds voor verjaarsge schenk voor prinses Juliana. Zater dag 26 mei start in Renesse een nieu we glasophaalronde. De ophaalaktie begint om 09.00 uur en duurt tot 12.00 uur. BROUWERSHAVEN Maaltijdschijf voor NBvP Op de maandelijkse bijeenkomst van de Nederlandse Bond voor Plat telandsvrouwen, afdeling Brouwers haven, die dinsdag 29 mei in het Ton- nenmagazijn zal plaatsvinden, zal de voeding een centraal thema vormen. Het Bureau Voorlichting Merkarti kelen en Diensten presenteert in sa menwerking met het Voorlichtings bureau voor de voeding een program ma onder de titel „Variatie in voe ding met de maaltijdschijf". Dia vertoningen in kombinatie met tips: en toepassingen van een aantal arti kelen moeten de dames meer inzicht geven in het eten volgens de maal- tijdschijf. Er is ook een vragenspel met prijsjes en na de pauze kan men aan informatietafels verschillende; produkten proeven. Omdat men op. een grote opkomst rekent nodigt het bestuur de leden uit om ook introdu- cées mee te nemen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Apollo naar bejaarden Omdat het dinsdagavond behoor lijk weer was en misschien omdat ze de lente een beetje voelden kriebe len, brachten de muzikanten van brassband Apollo" uit Brouwersha ven hun wekelijkse repetitieavond niet in het Verenigingsgebouw door. Zij gingen met hun instrumenten naar het grasveldje tussen de bejaar denwoningen aan de Wethouder den Boer- en de Wethouder Dekkerstraat en gaven daar onder leiding van de heer P. H. J. Everwijn een populair koncert. Dat dit initiatief gewaar deerd werd.^ bleek uit de vele ramen en deuren die opengingen en de men sen (niet alleen bejaarden) die kwa men luisteren. Uitgevoerd werden onder meer „Steal away", de negro spiritual „All trought the night" en enkele marsen, waaronder „Four dances for brass". Omdat er ongetwijfeld bejaarden zijn die opzien tegen een tocht naar ,,'t Vorrenomme" voor een muziek - koncert, mag het een prima idee ge noemd worden van Apollo" om de muziektent op de markt eens af te wisselen met dit grasveldje. Het dankbare publiek liet dit ook duide lijk merken. ZONNEMAIRE Koncert Luctor et Emergo In het kader van de uitwisselings- koncerten van harmonievereniging Nut en Uitspanning geeft het fanfa rekorps Luctor et Emergo uit Renes se zaterdagavond 26 mei een koncert in Zonnemaire. Het koncert vindt plaats op de mobiele tent, die op het schoolplein zal worden opgesteld in de I.M.v.d. Bijlstraat. Onder leiding van dirigent J. H. Blom verzorgt Luc tor et Emergo van 19.30 uur tot 20.30 uur een gevarieerd programma. De traditionele rondgang door de ge meente zal na het koncert plaatsvin den, ongeveer 20.45 uur. NIEUWERKERK Zomerreis A.N.B.O. Vrijdag 18 mei werd de jaarlijkse zomerreis georganiseerd van de A.N.B.O., afdeling Nieuwerk en Oosterland. Na het vertrek om 9.00 uur vanaf het Verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis" ging de reis via Oosterland in de richting van het Brabantse land. In Made dronk men koffie, waarna de Maarheeze het di ner werd gebruikt. Mede door het mooie weer kon met volle teugen van de prachtige omgeving worden geno ten. In Oisterwijk bezochten de oude ren een plaatselijke pottenbakker, voordat de laatste konsumptie ge nuttigd werd en de thuisreis werd be gonnen. Om 19.00 uur keerden de deelnemers in Nieuwerkerk terug van deze zomerse reis, die bijzonder in de smaak was gevallen. Oud papier In Nieuwerkerk wordt vrijdag 25 mei oud papier opgehaald. De ver koop is bestemd voor de zending van de Gereformeerde Gemeenten. Er wordt ingezameld vanaf 18.30 uur. OOSTERLAND Geslaagd Aan de Katholieke Sociale Acade mie „Markendaal" in Breda slaagde zuster A. C. van de Velde voor het di ploma Maatschappelijke Gezond heidszorg. Zuster Van de Velde is werkzaam als wijkverpleger in Oosterland en Sirjansland. Lotenverkoop Onlangs werd een verloting gekop peld aan de verkoop van pennen, waarvan de opbrengst is bestemd voor de boktorbestrijding in de Ned.Herv.Kerk. De dames- of heren fiets is gevallen op lotnummer 594. Wanneer de winnaar zijn of haar prijs niet in ontvanst komt nemen wordt na enige tijd een tweede num mer getrokken. Bijeenkomst NBvP Op donderdag 7 juni vindt de laatste seizoen-bijeenkomst plaats van de afdeling Duiveland van de Ned.Bond van Plattelandsvrouwen. De avond wordt gehouden in het dorpshuis „Oosterhof" en begint om 19.30 uur. Deze avond zal in het teken staan van het waterprojekt, een projekt van de Wereldbond van Plattelandsvrou wen en Unicef, voor de aanleg van watterputten in Sri Lanka en Bangla Desh. Het ligt in de bedoeling tijdens de laatste bijeenkomst van het sei zoen geld bij elkaar te brengen voor één waterput door onder meer een spelletje bingo. Raad Middenschouwen MIDDENSCHOUWEN - Na vijfeneenhalf jaar stapte de heer A. B. Koster (CDA) woensdagavond op als raadslid van de gemeente Middenschouwen. Als af scheidsgeschenk overhandigde burgemeester W. den Boer hem het mooie tinnen bord met het gemeentewa pen. „Dat krijgt een plaatsje midden in het gezin Koster", aldus de heer Koster, „evenals de gemeente Middenschouwen een plaats in het hart van dit gezin houdt." Drukke werkzaamheden, die hem er van af hielden optimaal als raads lid te funktioneren, noemde de heer Koster als motivatie van zijn ont slag. „Ik heb het werk graag en met voldoening gedaan", zei hij, „maar om goede beslissingen te kunnen ne men voor gemeente en inwoners vergt een grote hoeveelheid tijd". Vandaar zijn beslissing om tussen tijds af te treden, vóór de begroting, zodat zijn opvolgster zich daarop vol doende kan voorbereiden. Burgemeester W. den Boer respek- tearde zijn beslissing en prees de vol waardige inbreng en zorgvuldige kennis, waarmee raadslid Koster te werk ging, nadat hij in 1978 CDA- raadslid J. Boot opvolgde. Duidelijke standpunten „U schroomde niet om suggesties te geven om raadsvoorstellen om te buigen naar de ideeën van uw frak- tie", aldus de heer Den Boer, „en u demonstreerde met duidelijke stand punten serieus met de gemeenteza ken bezig te zijn. Niet alleen in de raad, maar ook in de rekreatiekom- missie en als algemeen bestuurslid van het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek en de Brandweerkring." Namens de raadskollega's zei me vrouw J. Kloet-Schellingerhout het vertrek van de heer Koster eveneens te betreuren, vanwege het prettige kontakt dat altijd had bestaan. Wet- A. B. Koster. houder I. C. Padmos liet zich in de zelfde bewoordingen uit namens de CDA-fraktie. Opvolgster van de heer Koster wordt mevrouw P. W. Berrevoets- Ringelberg uit Kerkwerve, wier ge loofsbrieven deze avond werden on derzocht en in orde bevonden. Zij wordt op de eerstvolgende vergade ring, op 27 juni, beëdigd. Voorstel tot verkoop op raadsvergadering- BRUINISSE - Het lijkt er op, dat de gemeente Bruinisse verlost gaat wor den van het „blok aan het been" zoals diverse raadsleden het oude gemeente huis betitelden. Als nagekomen agendapunt op de raadsvergadering van van avond (donderdag) stelt het kollege de raad voor het voormalig gemeentehuis te verkopen aan drs. R. C. A. Backer, voor een bedrag van 150.000,-. De heer Backer is tot nog toe huur der van een deel van het gemeente huis waarin hij een tandartspraktijk uitoefent. De adsprirant-koper is be reid de overige huurders van het pand in de gelegenheid te stellen de door hen in gebruik zijnde ruimte ZIERIKZEE - Op de dinsdag gehou den bestuursvergadering van de Ver eniging Stad en Lande van Schou- wen-Duiveland is de heer W. P. Mar tens tot nieuwe voorzitter gekozen. Martens is oud-leraar geschiedenis in Zierikzee en volgt de heer J. L. Bra- ber op. Vice-voorzitter is de heer J. D. de Kam te Nieuwerkerk. De se- kretaris is de heer J. L. van Sloten te Zierikzee, de penningmeester is de heer N. G. Timmerman te Renesse. óók van hem te huren, uiteraard na dat er gebruiksregels zijn opgesteld. Nog een nagekomen agendapunt: het verlenen van een gemeentegaran tie in verband met de aankoop van en zeevisserijvaartuig ten behoeve van de heren C. en L. van der Spek te Bruinisse. Deze willen overgaan tot de aankoop van de GO-54, de voor malige TX-38. De plaatselijk Rabo bank is bereid hiertoe een lening te verstrekken van ƒ1 miljoen, onder voorwaarde dat de gemeente Bru ga rant staat voor de tijdige aflossing. Gezien het advies van het Ekono- misch Technologisch Instituut voor Zeeland, welk instituut tot twee keer liet weten het niet verantwoord te achten de gevraagde garantie te ver lenen, stelt het kollege de raad voor het verzoek van de heren Van der Spek niet in te willigen. Het zou een te groot financiëel risiko voor de vis serijgemeente met zich meebrengen, aldus het kollege. De raadsvergade ring is .zoals bekend, verplaast naar de donderdagavond, te beginnen om half acht. Sociaal-kultureel werk Brouwershaven DREISCHOR - De welzijnskommissie van de gemeen te Brouwershaven bracht maandagavond tijdens een openbare vergadering in de gemeenschapsruimte te Dreischor een positief advies uit ten aanzien van de vaststelling van de ontwerp-welzijnssubsidielijst 1985. Deze lijst betreft de toe te kennen subsidies voor sociaal- kulturele aktiviteiten. De aan deze vergadering vooraf gaande hoorzitting werd bezocht door twee vertegenwoordigers van muziekvereniging „Nut en Uitspan ning" uit Zonnemaire en door één vertegenwoordiger van „Crescendo" uit Dreischor. De tijdens deze hoor zitting gedane opmerkingen gaven geen aanleiding tot ingrijpende wij zigingen van bovengenoemde wel- zijnssubsidielijst. Stichting Jeugd Tijdens de hierna volgende openba re vergadering verzocht kommissie lid de heer P. van der Meide om nade re informatie betreffende de doelstelling van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Voorzitter van de welzijnskommis sie wethouder S. Loschacoff-De Kan ter was van mening, dat beter niet tijdens deze vergadering te kunnen doen, maar verwees de heer Van der Meide naar het regelmatig uitko mend orgaan van de Stichting Jeugd, waarin veel informatie over doelstel lingen en beleid wordt gegeven. In de subsidie-aanvraag van de Stichting Jeugd voor het komend jaar werd rekening gehouden met de financiering van een administratieve parttime-kracht. Voor de gemeente Brouwershaven zou die verhoging neerkomen op ongeveer f 0,88 per in woner. De kommissie bracht ook hier een positief advies over uit. De heer Van der Meide vroeg zich echter wel af of de Stichting Jeugd niet beter een demokratischer vorm kon krijgen door er een vereniging van te maken. De voorzitter toonde zich niet overtuigd van die noodzaak. Zij wees op het feit, dat in het alge meen bestuur van de Stichting Jeugd een breed draagvlak van alle vereni gingen is vertegenwoordigd en dat ook de gemeenten er goed in verte genwoordigd worden. Vrouwentelefoon De welzijnsadvieskommissie advi seerde verder een verzoek om subsi die van de Stichting Vrouwentele foon Zeeland in oprichting, af te wij zen. De kommissie was van mening, dat deze vorm van hulpverlening reeds tot het takenpakket van de Stichting Telefonische Hulpdienst behoort. De voorzitter liet weten, dat onder vigeur van de Telefonische Hulpdienst dit najaar ook een proef met de zogenaamde kindertelefoon van start zal gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4