„Ik word als rector geen andere Soesman dan een paar jaar geleden" Eremedaille in zilver voor Zeelandia-jubilaris C. Douw Rolf Soesman per 1 augustus nieuwe rector RSG Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 mei 1984 Nr. 23529 3 Na zijn studie pedagogiek stond Rolf Soesman voor de keuze: of do cent worden in dat vak of bezig zijn met de onderwijskundige begelei ding. ,,In die richting zoeken de meesten het. Voor mij was het meer een verlengstuk van het werk dat ik hier deed. Sinds 1963 woon ik op Schouwen-Duiveland. Ik ben ver knocht geraakt aan de streek. Dat is een groeiproces. Je leert de mensen goed kennen en dat schept toch een band. De verbondenheid met de streek is eigenlijk altijd een belem mering geweest om elders een baan te zoeken. Nu krijg ik een koördine- rende funktie als rector. Dat is eigen lijk een logische stap, want in de loop der jaren heb ik in Zierikzee alle fa sen doorlopen en ben ik met de school vergroeid geraakt", meent Soesman. Hij startte zijn loopbaan aan de RSG als leraar Nederlands aan de Mavo-afdeling in 1968. Later werd hij ook studieleider van de brugklassen, gevolgd door een be noeming als schooldekaan: Vanaf 1 augustus J977 is. hij aan de RSG ver bonden als con-rector. Zijn overstap naar de hoogste post binnen de Zie- rikzeese middelbare school is dus een logisch vervolg in zijn karrière. Ambities Rolf Soesman heeft nooit echt am bities gehad om rector te worden. ,,Nee, ik heb eigenlijk geen moment die gedachte gehad. Maar aan de an dere kant heb ik de kans wel met bei de handen gepakt, toen die zich voor deed. Ik werk graag hard en dat doe ik zo goed mogelijk. Daarbij ga ik graag met mensen om. In het rector zijn zit iets avontuurlijks, vind ik. Het organiseren en het in gang hou den van het geheel heeft zijn aantrek kelijke kanten. Streber? Nee, dat ge loof ik niet", zegt hij bedachtzaam. ,,Ten aanzien van mijn persoon is er niet zoveel veranderd. Ik ben nu geen andere Soesman dan een paar jaar geleden. Dat zal ook niet veranderen; want ik vind dat ik mezelf moet blij ven. Dat is trouwens een regel, die voor mijn hele gezin geldt". Veranderingen Soesman is niet van plan om als nieuwe rector het roer om te gooien binnen de RSG. ,,Ach nee, hoor. Vis en ik hebben in het verleden harmo nieus kunnen kommuniceren. De veranderingen zullen dan ook meer van persoonlijke aard-zijn. Wezenlij ke wijzigingen in het beleid zullen zich niet voordoen. Mijn aanpak zal meer op de weg van de geleidelijke ontwikkeling liggen. Daar heb ik trouwens wel de hulp van de hele school voor nodig. Alle beleidsbeslis singen worden in nauw overleg met de con-rectoren genomen. Voor zover ik weet bestaat er geen wedijver je gens elkaar. We moeten trachten er samen wat van te maken, want ik heb een hekel aan konflikten", be kent hij uiterst vriendelijk. Vanachter de tafel in zijn werkka mer maakt hij ook een zeer innemen de indruk. Zijn karakter biedt hem de mogelijkheid een geliefd rector te worden. „Geliefd? Nou, dat weet ik niet, hoor. Laten we het hopen", zegt hij bijna verlegen. School-werkplan „Momenteel zijn we heel erg bezig met de ontwikkeling van het school werkplan. Vis heeft altijd de ruimte gegeven om die dingen tot ontwikke ling te laten komen. Daar hecht ik waarde aan. We volgen de ontwikke lingen ook kritisch". Via het school werkplan poogt de RSG alles wat binnen de school gebeurt in kaart te brengen. Zo probeert de leiding van de school aan de weet te komen waar verbeteringen moeten worden toege past. „Het is een moeizaam proces. Er zijn nog voldoende problemen, die verbetering behoeven. De bereidheid om er het beste van te maken is bij ons in elk geval aanwezig. Het sa menwerkingsverband tussen de do centen is belangrijk. Vroeger sloot een leraar bij het afsluiten van zijn lokaal zijn eigen rijkje af. Nu is dat niet meer zo. Het is nu veel meer geo riënteerd op het samenwerkingsver band. Het betreft een poging om veel bewuster onderwijs te geven". De RSG telt momenteel ongeveer 1130 leerlingen. Het aantal zal nog stijgen tot circa 1200, voordat het aantal volgens de prognose af zal ne men. Voordat je rector kan worden van een dergelijke grote school, moet je wel aan een aantal voorwaar den voldoen. Uit het aantal sollici tanten werden acht mensen uitgeko zen voor een eerste gesprek. Vier daarvan werden ruim een week gele den onderworpen aan een psycho technisch onderzoek. „Je wordt door gezaagd over vele onderwerpen. Heel even voel je je dan weer een leerling. Ze willen ook allemaal gegevens over je persoonlijkheid". De RSG had van te voren een pro fielschets gemaakt van de nieuwe rector. De kandidaten moesten zich bedenken dat de RSG een streek school is, die waarde hecht aan ver schillende levensovertuigingen. Er dient bereidheid te zijn tot een goed kontakt met de basisscholen en de scholen voor het voortgezet onder wijs in de regio, de kandidaten moesten een ruime ervaring in het onderwijs hebben, een brede maat schappelijke en kulturele belangstel ling, het vermogen bezitten een goed kontakt te houden met alle geledin gen binnen de school, op de hoogte zijn van recente onderwijskundige ontwikkelingen en natuurlijk aan dacht tonen voor de individuele leer ling. „Of ik aan alle eisen voldoe? Dat weet ik niet, kennelijk", lacht Rolf Soesman hard. „Het is in elk ge val wel een pré dat ik van de school zelf kom". Begeleiding Dat de leerling centraal staat op een middelbare school is een duide lijke zaak. De scholieren van de RSG krijgen straks een rector, die zelf een jarenlange ervaring heeft in de bege leiding van leerlingen. Een man, die weet waarover hij praat en die als geen ander op de hoogte is van de problemen, waarmee leerlingen te kampen hebben. In 1969 begon Soes man met de begeleiding, die hem in de loop der jaren vele kontakten met leerlingen heeft opgeleverd. Bij die studie- en persoonlijke problemen trachtte hij ook, indien nodig, de ou ders te betrekken. „Ouders zien vaak een drempel om kontakt met de men sen op school op te nemen. Ik denk dat dat juist erg goed is. Die begelei ding leidt tot een vertrouwensrela tie. Een schijnbaar oppervlakkig praatje kan leiden tot een vervolg- kontakt. In de loop der jaren zie je dat de leerlingen bij je binnen stap pen. Hoewel de begeleiding nog ge optimaliseerd zou kunnen worden, beschikken we al over een heel systeem van leerlingbegeleiding. Dat hebben we inmiddels wel opge bouwd". „Het spreekuur op school hebben we bewust vermeden. Als je je met begeleiding van leerlingen bezig houdt is dat een kontinuproces en dat kan je moeilijk in tijd uitdrukken. De vraag om begeleiding vanuit de leerlingen zelf neemt duidelijk toe. De samenleving kan daar voor een deel de oorzaak van zijn, maar de school kan dat natuurlijk ook zelf be vorderen. Je moet als docent ook zelf initiatieven nemen om gesprekken te openen, of het nou om studie- of per soonlijke problemen gaat. Op het moment dat de problemen erg groot worden moeten we ook niet schro men om hulp van buitenaf in te roe pen. In de toekomst zal de begelei dingsfaciliteit teruglopen. Ook onze school zal prioriteiten moeten gaan stellen. Desondanks zullen we er zo veel mogelijk aan doen om die bege leiding te waarborgen. Want vaak is een bemoedigend gesprek met een leerling al verschrikkelijk goed. Leerlingen hebben daar behoefte aan". Middenschool De toekomstige middenschool zal naar de mening van Soesman nog aardig wat diskussie oproepen. Hij vindt dat er goede kanten aanzitten, maar vreest voor een te snelle invoe ring ervan als er nog geen adequate instelling bestaat om de leerlingen op te vangen. „Ik geloof meer in de geleidelijkheid. De mensen in het on derwijs moeten niet worden opgeza deld met dat probleem. Heel belang rijk is dat de aandacht voor de leer lingen niet uit het oog mag worden verloren bij de eventuele invoering van de middenschool. We moeten de leerling optimale kansen bieden, daar gaat het om. Ik zie absoluut geen heil in een ontwikkeling binnen het onderwijs, waardoor de leerling op de tocht komt te staan". „Middenschool? Prima. Maar dan moeten we wel precies weten wat de ontwikkelingen zijn. Erg belangrijk is dat er geprobeerd moet worden om de kinderen flexibel te laten zijn. Op de RSG wordt wel de nodige aan dacht besteed aan de noodzakelijke flexibiliteit via maatschappijleer en projekten in de lagere klassen. Des ondanks is het nog niet volledig geïn tegreerd binnen de RSG, we zijn im mers ook gebonden aan een bepaald schoolsysteem binnen Nederland. We kunnen we ze wel wijzen op het feit dat de mogelijkheden tot het vinden van emplooi problemen geeft. Maar ik vind toch dat we daarmee moeten oppassen. Tegenwoordig heerst de te neur dat de leerlingen ontmoedigd worden. Dat is ook niet juist. We moeten wel oppassen voor negati visme. Dat bespeur ik wel eens in di verse televisieprogramma's. Je mag wel kritisch zijn ten opzichte van de maatschappij, maar de leerlingen mogen niet ontmoedigd raken". „Ook daarom is tijd vinden voor een leerling zo ontzettend belangrijk. Dat ene minuutje. Dat kleine gaatje vinden voor het broodnodige kon takt, daar gaat het om", zegt Rolf Soesman overtuigend. De leerlingen mogen blij zijn met hun nieuwe rec tor. ZIERIKZEE - „Er wacht mij geen makkelijke taak, dat besef ik heel goed. Ondanks dat ik al een ruime erva ring heb in het onderwijs en de daarmee samenhangende ontwikkelingen. Maar ik heb alle vertrouwen in de me dewerking van de con-rectoren, het docentenkorps, het niet-onderwijzend personeel en natuurlijk ook in sterke mate in de samenwerking met de leerlingen", zegt Rolf Soesman (45) rustig. Amper 24 uur na zijn benoeming tot rector van de Rijksscholengemeenschap „Professor Zee man" te Zierikzee lijkt hij al weer bekomen te zijn van alle opwinding rond zijn persoon. Een brede lach ver raadt echter de immense vreugde, die zich maandagmid dag van hem meester maakte toen de inspekteur kwam vertellen dat Soesman was uitverkoren om per 1 au gustus rector drs. P. Vis op te volgen. „De reakties zijn erg leuk. Niet alleen van de docenten, maar ook van de leerlingen. Het hele huis staat vol bloemen". Hij straalt Veertig jaar bij het bedrijf ZIERIKZEE - De heer C. Douw werd woensdagmiddag in verband met zijn veertig jarig jubileum bij de Ko ninklijke Zeelandia onderscheiden met de zilveren ere medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. De versierselen van de Koninklijke Onderscheiding werden opgespeld door loco-burgemeester L. J. van Gastel, die zich verheugd toonde dat de vervulling van deze taak hem te beurt viel. De heer Douw, chef verkoopadmi nistratie midden- en kleinbedrijf bij Zeelandia werd, onwetend van het feit, dat een klein gezelschap zich in de ontvangstkamer verzamelde ter ere van deze korte plechtigheid, be ziggehouden bij een bespreking met direkteur de heer P. Schotte. Onder de genodigden, die hem even later verbaasd de ontvangstkamer za gen betreden, bevonden zich ook de echtgenote van de jubilaris mevrouw G. Douw-Pool en zijn moeder mevrouw T. Douw-Van Burgh. De loco-burgemeester omschreef de heer Douw als „een echte Zierik- zeeënaar", afkomstig uit een geslacht van stratenmakers. De huidige jubi laris begon zijn loopbaan echter als kantoorbediende bij de R.T.M., des tijds gevestigd aan de Grachtweg. Bij het verdwijnen van de tram, kwam ook een einde aan zijn baan. Tijdens de evakuatie in 1944 kreeg hij van zijn vroegere schoolvriend Leo Willemse vanuit Leeuwarden de tip, dat er bij Zeelandia een plaatsje voor hem vrij was. Telegram Tijdens de receptie, woensdagavond in de foyer van „Mondragön", voegde direkteur de heer H. J. Doeleman daar nog aan toe, dat een en ander snel werd geregéld. Óp 13 mei 1944 stuurde de heer J. Coumou vanuit Weesp - een groot deel van Zeelandia was in die evakuatie ondergebracht bij het be drijf Van Houten - een telegram naar Douw in Den Bosch met de medede ling: „We hebben een kosthuis voor je, je kunt komen dan ben je voor Pink steren nog ingewerkt". Die inwerkings periode zal niet veel tijd in beslag hebben genomen, want Pinksteren viel slechts dertien dagen later. De datum 16 mei 1944 geldt als de dag, waarop Douw in dienst trad bij het bedrijf Loco-burgemeester Van Gastel memoreerde tijdens de middagplech tigheid ook aan de terugkeer van Zeelandia en de wederopbouw, waar ook de jubilaris zo'n belangrijk deel in had bijgedragen. Verder noemde de heer Van Gastel de dienstplicht bij de Marine, die 33 maanden duurde en het feit dat de heer Douw zijn vrije tijd grotendeels be steedde aan zelfstudie. Na zijn dienst tijd keerde hij terug bij Zeelandia, waar hij in 1970 de heer De Hooge opvolgde als chef van de afdeling ver koopadministratie midden- en klein bedrijf. Tot zijn taken behoren onder meer de vervoersplanning, de kontrole van de zestien depots en de verant woordelijkheid over de fakturering voor het midden- en kleinbedrijf. Trouw De loco-burgemeester konstateerde, dat de heer Douw door zijn kontak- tuele eigenschappen vele vrienden heeft gemaakt „Een man die wordt ge waardeerd door zijn kollega's en die met zijn trouw aan Zeelandia heeft meegewerkt aan de groei van dit be drijf', aldus de heer Van GasteL Voor dat hij overging tot het opspelden van de versierselen noemde de loco-bur gemeester nog twee funkties van de jubilaris in het verenigingsleven, te weten: penningmeester van de Stich- tingDs. Van den Berg Jeugdhuis (voor malige huisvesting C. J.V.) van 1965 tot 1973 en sinds 1971 lid van de Ver enigingsraad van woningbouwvereni ging „Beter Wonen". Gelukwensen met zijn koninklijke onderscheiding mocht de heerDouw 's avonds in ontvangst nemen van zeer veel kollega's, zowel van de bih^ nen- als de buitendienst De heer H. J. Doeleman noemde het in zijn toespraak tot de jubilaris een opmerkelijk feit dat vier generaties Douw bij deze feestelijke receptie aan wezig konden zijn. Voorafgaand aan een terugblik op de heer Douws loopbaan bleek de direk teur een verrassing in petto te hebben in de vorm van een grote foto, inmid dels reeds vervaardigd door Joh. D. C. Berrevoets van de uitreiking van de koninklijke onderscheiding luttele uren tevoren. De heer Doeleman memoreerde dat de jubilaris zijn werk bij Zeelandia destijds begon als fakturist Ook hij sprak over de terugkeer in Zierikzee na alle ontberingen in evakuatie en hongerwinter, een gebeurtenis die hem ondanks zijn jeugdige leeftijd, toen veel indruk had gemaakt In die beginperiode van de wederopbouw werd Douw onder de hoede genomen door de heer C. Kloet Na zijn tijd bij de marine keerde hij terug en werkte op het bedrijf onder leiding van de heer De Hooge, die hij later opvolgde. „Ontstuimige groei" „U hebt de periode van ontstuimige groei van Zeelandia meegemaakt", al dus de heer Doeleman en hij onder streepte, dat Douw daar met grote opgewektheid, inzet en overtuiging te genover stond. „U hoort tot de perso nen, die de basis hebben gelegd voor wat Zeelandia nu is", aldus de direk teur. De jubilaris was ook in staat gebleken snelle veranderingen op ad ministratief gebied bij te houden. Verder onderstreepte de heer Doe leman de wijze, waarop de heer Douw met zijn kollega's zowel in binnen- als buitendienst weet om te gaan. Spreker kon zich dan ook volkomen vinden in de typering, die de direkteur van Zee landia België wijdde aan de heer Douw: „een knappe man", hetgeen op z'n Bel gisch zoveel wil zeggen als „een man die staat voor zijn werk". De heer Doeleman besloot zijn toe spraak met waarderende woorden tot de echtgenote van de jubilaris en de overhandiging van de traditionele doos bonbons. Voor de jubilaris zelf waren er de envelop met inhoud en een paar gouden manchetknopen. Gelukwensen met jubileum en ko ninklijke onderscheiding namens alle Zeelandia 'medewerkers werden ver woord doör de voorzitter van de per soneelsvereniging de heer J.. H. Blom. Hij memoreerde op ludieke wijze en kele persoonlijke herinneringen en ge beurtenissen met betrekking tot de heer Douw. Hij besloot met hen na mens alle Zierikzeese medewerkers van Zeelandia een fraaie barometer aan te biéden. Buitendienst Uiteraard liet ook de buitendienst zich niet onbetuigd. Verkoopleider de heer G. Rietveld noemde de jubilaris een belangrijk mens in Zierikzee waar de buitendienst elke dag op terug kan vallen. Hij benadrukte het belang van een goede schakel tussen binnen- en buitendienst Verder memoreerde de heer Rietveld het feit dat de heer Douw zijn officiële jubileumdag vorige week op 16 mei doorbracht op de NEBATO (Nederlandse Bakkerij Ten toonstelling) in Utrecht Een dagwaak op gekonstateerd kon worden, dat het bedrijf Zeelandia nog steeds in de volle belangstelling staat Na een uitbundig „Lang zal hij leven" door alle aanwezigen bood de ver koopleider de heer Douw namens de buitendienst een horloge aan. Dankwoord Het laatste woord was aan de jubi laris zelf, Ook hij memoreerde zijn ervaring vorige week tijdens de NE BATO en liet weten, gezien de daar geboekte resultaten, zijn petje af te nemen voor de Zeelandia-mensen, die zich daarvoor hadden ingezet Voordat de heer Douw zich in zijn dankwoord persoonlijk tot alle spre kers richtte, wendde hij zich tot zijn echtgenote en prees hij haar voor de steun, die hij in de afgelopen 37 jaar van haar mocht ontvangen bij het uit oefenen van zijn beroep. Tot slot sprak hij de hoop uit nog enkele jaren zijn best te kunnen blij ven doen als schakel tussen binnen- en buitendienst van Zeelandia Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chefredactie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Loko-burgemeester L. Jcan Gastel speldt de heer C. Douwde versierselen op behorend bij de eremedaille in zilver in de orde van Oranje Nassau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3