streeknieuws Gister sprak zij van liefde Volop spanning bij debuut toneelgroep De Roode Lelie EEN HALVE EEUW ZINGEN IN NIEUWERKERK 4 ,Eén naam is onze Hopebestaat 50 jaar NIEUWERKERK - Soms kan het bewaren van een waardeloos stukje papier grote gevolgen hebben. Dat is in ieder geval gebleken in Nieuwerkerk. Een oud-inwoonster van deze plaats bewaarde 48 jaar lang het programma-blaadje van de eerste uitvoering van de Christelijke zangvereniging „Con Amore", gegeven in hotel „De Meebaal" op 26 februari 1936. Omdat het een eerste uitvoering betrof, stond er op de voorkant van het programma onder andere: „Opgericht 21 februari 1934". Met het vinden van dit programma-blad was dan eindelijk, na lang zoeken, de oprichtingsdatum gevonden van het koor „Eén naam is onze Hope" te Nieuwerkerk, een voortzetting van het eerder genoemde koor. Een en ander is voor het bestuur van het koor aanleiding voldoende geweest om op vrijdag 25 mei een jubileumbijeenkomst met koor- en samenzang te houden in de Gere formeerde Kerk te Nieuwerkerk. Zoals gezegd is „Eén naam is onze Hope" een naoorlogse voortzetting van het eerder genoemde koor. Wat ertussen 21 februari 1934 en 1 februa ri 1953 is gebeurd met het koor, is een lege bladzij in het „geschiedenis boek" van het koor, omdat alle gege vens met de ramp verloren zijn ge gaan. Interessant is misschien te mel den, dat de oprichter-dirigent van het koor, de heer J. Beije, nog in le ven is, en thans in Middelburg woont, en dat één dameslid 50 jaar onafgebroken lid is. In de loop van al deze jaren hebben diverse dirigenten het koor geleid. Momenteel staat het onder leiding van een dirigente, mevrouw Willie Bil. Ook het repertoire is veranderd. Zong men in de beginperiode de 'PROGRAMMA VAN DE EERSTE UITVOERING DER CHR. ZANGVÊREN. „CON AMORE" TE NIEUWERKERK (Z) :- OPOENICHT 21 FEBRUARI 1034 DIRECTEUR DE WEIED HEER C. A. SWENNE TE OUWERKERK TE OEVEN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 AANVANG Tl, UUR PRECIES IN HOTEL .DE MEEBAAL". BEWIJS VAN TOEGANG Enlrée I 0.30 - Plaatsbespreking 10 ct Programma's verkrijgbaar bij T Bestuur VERBODEN TE ROKEN geestelijke „smartlappen" van de tijd, bij de komst van een geschoolde dirigent ging men het betere werk zingen, wat wel heel wat meer studie vergde, maar dat zowel aan koor als aan dirigent veel meer muzikaal ge noegen schonk. Componisten als Bach, Goudimel, Schutz, Distier en andere, werden op het programma gezet. Een recensent in die tijd merk te op, dat een koor, wat dergelijke werken zingt, er zeker geen spijt van zal hebben, deze muzikale weg te zijn gaan bewandelen. Op 25 maart 1957 werd onder het zelfde bestuur het kinderkoor „Van Knop tot Bloem" opgericht. Wie zou denken, dat veel „Knopjes" later „Bloemen" van het grote koor zou den worden, kwam toch bedrogen uit. Het enthousiasme van de begin jaren begon al spoedig af te nemen. Toch is het nog 1974 geworden, voor het kinderkoor definitief werd opge heven. Tradities Bepaalde tradities zijn in het koor lang gehandhaafd. Zo werd ieder jaar deelgenomen aan een zangcon cours, dat georganiseerd werd door de Koninklijke Bond van Chr. Zang en Oratoriumverenigingen. De laatste keer was dat op 10 juni 1965 in Huizen. Resultaat: 291 punten in de afdeling „Uitmuntendheid", een tweede prijs. Aan één kant jammer, dat met deze traditie gebroken is, want bij een concours wordt door een deskundige jury een gedegen rapport opgemaakt, waarop niet alleen de ne gatieve, maar ook de positieve prestaties worden vermeld. Een tweede traditie was en is de jaarlijkse zangreis. Vele mooie plek jes in Nederland en even daarbuiten zijn door de „zang" in de loop der ja ren bezocht. Een vaste traditie is de tweede dinsdag in maart. Dan wordt er niet gerepeteerd, maar de zogenaamde „jaarvergadering" gehouden. Na het officiële gedeelte is men dan nog tot in de kleine uurtjes erg gezellig bij el kaar. Onderscheidingen In de loop van alle zangjaren zijn er ook verschillende mensen geëerd met een onderscheiding. Op 11 maart 1975 werden de dames Stolk en Van Oost op de uitvoering door de voorzitter de zilveren speld van de Koninklijke Bond opgespeld, omdat ze al ruim 25 jaar onafgebro ken bestuurslid waren geweest. Op 23 oktober 1979 werd de dames Wandel en Van der Wielen de zilve ren ketting met insigne omgehangen door een afgevaardigde van de Bond wegens hun 35-jarig lidmaatschap. Tot eer van je Schepper Gezongen hebben ze in Nieuwer kerk. In ziekenhuizen, bejaardente huizen, kerkdiensten, op liedboekda- gen, met jubilea enzovoorts. Ernstige liederen, maar ook vaderlandse lie deren en volksliederen. Wat bezielt toch die mensen, om dat zoveel jaren achtereen te blijven doen? Hoe kan iemand dat al 50 jaar volhouden? Is het, zoals het oudste lid altijd uit drukte: „Muziek is een aanéénscha- keling van tonen, die de ziel bekoort en het hart wél aandoet?" Het ant woord kan alleen het koorlid zelf ge ven: Samen zingen, tot eer van je Schepper, waarvan je je stem gekre gen hebt, geeft zo'n voldoening, dat je soms achteraf wel eens zegt: „Wat heb ik weer „lekker" gezongen." Wie dat innerlijk genoegen nooit gesmaakt heeft, mist iets. Een koor lid merkte eens op, toen hij een jaar op het koor was: „Als ik dat geweten had, wat samen zingen betekent, was ik er jaren eerder aan begonnen". Gouden jubileum Nu viert op 25 mei aanstaande het koor zijn gouden jubileum in de Ge reformeerde Kerk aan de Ooststraat. De avond begint om 8 uur. Het programma is met zorg samen gesteld. Zelfs het eerste nummer, waarmee het toenmalig koor is be gonnen, wordt weer gezongen. Er zijn een paar „oude koeien uit de sloot gehaald". Maar het merendeel van de zangnummers is, naar men hoopt, het zingen en het aanhoren ze ker waard. Ook staat er samenzang op het programma. Enkele muzikale juweeltjes zullen de avond besluiten. Na afloop is er in „Ons Dorpshuis" gelegenheid om bestuur, koor en diri gente te feliciteren. Men hoopt daar ook nog enkele oud-leden en -diri genten te kunnen begroeten. Eén ding is jammer: Het koor vergrijst. Men zou graag wat jonge stemmen willen aantrekken. Een statiefoto" van het koor, genomen in 1947. Het koor stond toen onder leiding van de heer Blok. Een recente foto van „Eén naam is onze Hope"; rechts op de voorgrond de huidige dirigente Willie Bil. Eenakter „Aardbeien met slagroom" BROUWERSHAVEN - De toneelgroep van de culturele stichting De Roode Lelie debuteerde zaterdagavond in het Tonnemagazijn voor ruim zeventig belangstellenden met de opvoering van de eenakter „Aardbeien met slag room". Deze onschuldige titel stond allerminst voor een luchtig blijspel, maar betrof een enigszins luguber stuk dat door de goede vertolking af en toe de spanning van een thriller benaderde. Onder leiding van regisseuse Cle mentine Oostdijck wisten de vier to nelisten de spanning in de zaal via diverse, soms schokkende, scènes op te voeren, welke door de absurditeit van de situaties op het toneel, ontlaad de in lachsalvo's. De toneeluitvoering vormde het sluitstuk van een avond die door de culturele stichting De Roode Lelie tevens werd ingevuld met het vertonen van de bedrijfsfilm uit 1928/ 1929, die de aktiviteiten van de toen malige .R.T.M. (Rotterdamsche Tram weg Maatschappij) belichtte. Vervoer Begeleid door het passende kom- mentaar van de heer A. Viergever, me dewerker van de Z.W.N. in Zierikzee, kon men zien hoe passagiers in die tijd via verschillende „overstappen" in vier uur tijd van Rotterdam naar Zie rikzee reisden. Toentertijd een zeer snelle verbinding. Naast passagiers vervoer vormde het goederenvervoer, dat gebeurde met afneembare laad bakken, een belangrijke aktiviteit van de R.T.M. Men zag op de film het melktransport van de boeren naar de melkfabriek, het suikerbietenvervoer, het veevervoer naar de veemarkt te Rotterdam en de landbouwprodukten die naar de Rotterdamse havens ver voerd werden. Opvallend bij deze beelden was de immense inzet van het personeel dat deze transporten toen tertijd verzorgde. De R.T.M. werd in 1878 opgericht en de film werd inder tijd gemaakt ter ere van het vijftigjarig bestaan van de maatschappij. Van de toenmalige spoorlijnen en stations res ten nu alleen op Goeree-Overflakkee nog enkele overblijfselen, terwijl de neelgroep nog slechts „een uitprobe ren". Zij hebben grote plannen om in verband met een eventuele viering van het 700-jarig bestaan van Brouwers haven in 1986 een toneelstuk op te voeren over de roemruchte oplichter Cato Kamerling, die zich ruim 200 jaar geleden in Brouwershaven voor dokter uitgaE Regisseuse Clementine Oostdijck is bezig om voor een der gelijk stuk het script te schrijven. R.T.M. opging in de vervoersmaat schappij Z.W.N. Spanningen Na deze film waren de aanwezigen getuige van, zoals mevrouw Jansen- Glas in haar slotwoord zei: „het prach tige debuut" van de toneelgroep van de Roode Lelie. De uit vier tonelisten bestaande groep bracht het verhaal op de planken van de twee zusters Mary en Hester(Lies Hanse en Maaike Lim burg) die er toe komen om het lijk van hun overleden vader vier maanden in de diepvries te bewaren omdat het gunstiger uitkomt, dat de oude heer wat later dood gaat (in verband met het betalen van successierechten over de erfenis). De spanningen die hierdoor ontstaan tussen de zusters, die zeer verschillend van karakter zijn, en de huisvriend (Joop de Koeyer) die te vens lijkschouwer is, werden door de spelers zeer goed uitgebeeld. Dc spanning stijgt ten top als de zusters na het weer ontdooid hebben van de overledene, gekonfronteerd worden met een dokter (Rien van Luitgarcn) die zeer consciëntieus is. Aanleiding voor de damesom opdes- kundigc wijze flauw te vallen. De laatste maaltijd die de oude heer in zijn leven nuttigde, een portie aard beien met slagroom, brengt echter op het nippertje uitkomst voor dc zus ters. Joke Bijl was souffleusc% terwijl het decor op smaakvolle wijze ver zorgd werd door Simon Bijl. Cato Kamerling Overigens was dit debuut van de to- BROUWERSHAVEN Minder belangstelling wandeltocht Deden er vorig jaar nog ruim 150 deelnemers mee aan de wandeltocht van A.S.V. Brouwershaven, dit jaar waren het er „slechts" 96. Natuurlijk toch nog een respektabel aantal spor- tievelingen, die voorafgegaan door de drumband Apollo en de Brouwse majorettes, de tocht allemaal binnen de gestelde tijd aflegden. Er konden om half vijf op het sportpark „Onder de molen" dan ook drie groepsprij- zen en vele medailles uitgereikt wor den. De organisatie hoopt toch dat er volgend jaar, wanneer de wandel tocht voor de dertigste maal van start gaat, weer meer belangstelling zal blijken te zijn. Wereldwinkel In het kader van de hobby tentoonstelling van de Roode Lelie zal er zaterdag 26 mei in de St. Nico- laaskerk te Brouwershaven een pre sentatie van de Wereldwinkel te zien zijn. De organisatie, die geheel door vrijwilligers in hun vrije tijd gerund wordt, streeft ernaar om de produk- ten uit de derde wereld op een, voor de mensen daar, eerlijkere wijze te verhandelen. De wereldwinkel is op de tentoonstelling aanwezig vanaf 13.30 tot 17.00 uur. DREISCHOR Geslaagd Op 21 mei behaalde de vroegere in woonster van Dreischor, José Bra- ber, het doctoraal examen in de bio logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. OUWERKERK Aanrijding brommer/auto Op het kruispunt Geertruidlaan- Laan van de Wereldveteranen botste maandagmiddag (17.00 uur) de brom fietser E. D. uit Ouwerkerk tegen de van links komende auto, bestuurd door H. E. uit Zierikzee. D. kwam van de Geertruidlaan en zou de bin- nenbocht genomen hebben waar op dat moment juist E. reed. Alleen ma teriële schade aan beide voertuigen viel te betreuren. OOSTERLAND Poging tot diefstal Vannacht is gepoogd de auto van N. M. uit Oosterland te stelen. De au to stond geparkeerd aan de Burg. v. d. Haveweg. Men kwam in de auto via een geforceerd portierraampje, waarna vervolgens is getracht het kontaktslot te forceren, en de wagen te starten. Het bleef bij een poging. 15 Het grootste meubel in de kamer was een groot bed met vier stijlen waarnaast een nachtlichtje brandde. Midden in het bed, gesteund door kussens, zat een kleine bejaarde vrouw met verward wit haar en wijd open, starende, lege ogen. Ze hield haar handen met de palmen naar bui ten gekeerd tegen haar borst, alsof ze in een toestand van voortdurende verbazing verkeerde. Ze zag eruit als een gevangen diertje, dacht Cath- leen, een baby uit de rimboe mi- schien met haar hulpeloze en on bestemd smekende blik. Ze moest Cathleen hebben zien binnenkomen en keek haar nu ook aan, maar ze zei niets. Ze had echter opgehouden met huilen. Haar zwijgen moedigde Cath leen aan om naderbij te komen en te spreken. „Is er iets?" Een deur achter in de kamer ging open. Een jong meisje in een peignoir en met een schuldige blik op haar sproetengezichtje kwam haastig bin nen. „Nou, liefje, heb je weer gehuild? O, wie bent u?" Ze had Cathleen buiten de lichtk ring zien staan. „Neem me niet kwalijk dat ik zo maar binnenloop", zei Cathleen haastig. „Ik ben Cathleen Lamb, de sekretaresse van juffrouw O'Rior- dan. Mijn kamer is hier vlak onder. Ik dacht dat ik een baby hoorde hui len en kwam eens kijken." „O, zij is het maar, de arme ziel. Het is het enige geluid dat ze kan ma ken. Ik sliep." Het meisje wreef schuldig in haar ogen. „Ik moet ei genlijk wakker worden als ze een ge luid maakt. Maar het maakt niet veel verschil. Als ze wil huilen, is er niets dat haar kan tegenhouden. Nu, lie verd," - ze boog zich over het opgehe ven gezichtje - „doe je ogen dicht en ga lekker slapen. Het is midden in de nacht. Je maakt het hele huis wak ker. Je bent een stoute meid." De vrouw in bed had Cathleen nu opgemerkt en staarde haar aan. Haar lippen bewonge een beetje. Ze scheen iets te willen zeggen. „Sst, schat," zei het meisje, „dit is alleen maar de nieuwe sekretaresse van juffrouw O'Riordan. Je wist toch dat er een zou komen? Dat heb ik je toch verteld." Ze draaide haar hoofd om en zei te- ge Cathleen: „We weten niet of ze iets begrijpt of niet. De dokter denkt van niet, maar ik weet het nog zo net niet. In ieder geval praat ik altijd tegen haar om de tijd te verdrijven." „Wie is ze?" vroeg Cathleen met een gevoel alsof ze nog droomde. Ze had Debby horen huilen en toen ze naar haar toe ging, vond ze niet het ronde babygezichtje, maar deze vreemde kleine nachtmerrie die van af het kussen naar haar opkeek. Ze sloeg haar armen stijf over elkaar om het trillen tegen te gaan, want de werkelijkheid leek haast nog erger dan de droom. „Hebben ze het u niet verteld? Ze is mevrouw O'Riordan, de moeder van Rory en Liam en Kitty." „Dat heeft niemand me verteld", zei Cathleen verbijsterd. „Ik dacht dat juffrouw O'Riordan - zij leek Loughneath Castle te zijn." De verpleegster lachte kort. „Het is een verschrikkelijk mens, hè? Ik ben hier nog niet lang, maar ze zeggen", ze zweeg met een blik op door DOROTHY EDEN haar patiënte, ze vroeg zich natuur lijk af hoeveel er tot de luisterende oren doordrong. „Mevrouw O'Riordan kreeg haar attaque op de avond dat Shamus stierf", zei ze. „Dat is alles wat ik weet. Ze zeggen dat ze sindsdien niet meer heeft gesproken, het arme schaap. Zeg, het is leuk dat u hier bent, maar u moest nu maar gaan. Ik moet haar weer kalm krijgen." Het meisje was heel jong en haar lelijk maar vriendelijk sproetenge zichtje stond bezorgd. „Natuurlijk. Misschien kan ik zo nu en dan eens boven komen om te gen haar te praten." „U kunt tegen mij praten", zei het meisje zachtjes. „Ik ben hier nog niet lang, maar ik word gek hier. Ik ben niet gediplomeerd en ik heb liever niet zoveel verantwoordelijkheid. Maar ik hoef niet zoveel te verdienen als een gediplomeerde verpleegster, zie je, en de ouwe - juffrouw O'Rior dan - haar stem daalde tot een gefluister - „is gierig. Dat zal u wel merken. Ik heet Peggy Molony. Ik kom uit Loughneath. Maar ik blijf hier niet lang. Ik ga naar Londen als ik genoeg heb gespaard." Het aandoenlijk gezichtje op het kussen leek helemaal niet op Rory of Liam, maar was griezelig hetzelfde als dat van Kitty. Dezelfde wijd open, bleekblauwe ogen. de fijne, smalle beenderen, de broosheid. Cathleen vroeg zich af waarom ze verbaasd was dat niemand haar iets had verteld over de invalide boven. Waarom zouden ze ook? Ze was een pas aangekomen employée en de fa miliezaken gingen haar niets aan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4