streeknieuws Bedenkingen tegen begroting Stichting „Uit-in-Zeeland" GERANIUMS VLOGEN WEG ,,De afdeling Westerschouwen bruist van de aktiviteiten" Gemeenteraad Duiveland DUTVELAND - Het kollege van b. en w. van Duiveland heeft wat moeite met de begroting van de Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland. De bijdrage per inwoner wordt geraamd op 82,9 cent Over 1984 was dit 85,4 cent. Ondanks deze verlaging zet het kollege toch vraagtekens bij de begroting. In de toelichting aan de raad wordt daar nader op ingegaan. Bij de oprich ting van het nieuwe theaterbureau door de vier grotere gemeenten werd, wat betreft de apparaatkosten, uitgegaan van 88 cent per inwoner. Daarbij werd opgemerkt dat elke uitbreiding van het draagvlak met 5000 inwoners een ver mindering van de gemeentelijke bij drage zou opleveren van 3 cent. B. en w. wijzen erop, dat sindsdien vijf an dere gemeenten zijn toegetreden met een gezamenlijk inwonertal van ruim 20.000. Het gevolg daarvan zou, vol gens het kollege, dus moeten zijn, dat de bijdrage met twaalf cent wordt ver laagd. Personeelskosten De verlaging van de salarissen zou, volgens b. en w., logischerwijze ook tot een vermindering van de bijdrage moeten leiden. Uit de begroting blijkt evenwel, dat personeelsuitbreiding met een halve kracht wordt geraamd, terwijl de bureaukosten ten opzichte van de begroting 1984 met veertig procent worden verhoogd. Naar de mening van b. en w. moet in alle opzichten geprobeerd worden de kosten in de hand te houden. Ge wezen wordt op het feit, de stichting de destijds voorgestelde kortingen niet redelijk vond, omdat deze gere lateerd worden aan de begroting 1983. Dat was de eerste begroting van de omgevormde stichting en die kon niet gebaseerd worden op ervaringscijfers. „Op basis van deze cijfers zijn wij echter wel met de nieuwe stichting in zee gegaan. Wij stellen u voor deze DEN HAAG - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft een klemmend beroep gedaan op de medische specialisten mee te wer ken aan de uitvoering van zijn voor stellen de aanvaardbare inkomensni veaus voor deze groep te verlagen en om een inhouding toe te passen boven een bepaalde omzet BRUSSEL - Nederland zal voorlo pig dit jaar bijna 41.000 ton haring mogen vangen, namelijk 22.320 ton in het centrale en noordelijk deel van de Noordzee en 18.000 ton in de zuide lijke Noordzee en het KanaaL Dat blijkt uit een voorstel dat de EG-kommissie naar de Europese ministerraad heeft gestuurd en maandag in Brussel is be kendgemaakt LEEUWARDEN - De gemeenten moeten een zo groot mogelijke invloed krijgen bij de verdeling van de gelden uit het stadsvernieuwingsfonds. Deze gedachten lanceerde de Rotterdamse wethouder Ir. P. O. Vermeulen op het kongres van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) in Leeuwar den. Het vraagstuk van de volkshuis vesting staat op deze VNG-tweedaag- se centraal. UTRECHT- „Bouterse is een gedre ven persoonlijkheid en hij is er heilig van overtuigd dat hij goed doet". Henk Hofstede, de tweede voorzitter van het CNV, zei dit maandag bij terugkeer van een tiendaags bezoek aan Suri name. Hij voegde eraan toe, dat het Surinaamse volk Bouterse echter de moorden van december 1982 niet ver geeft bezwaren ter kennis van de stichting te brengen met het verzoek de begro ting aan te passen", aldus het kollege in haar voorstel aan de raad. Het voor stel komt aan de orde in de raads vergadering van donderdag 24 mei, aanvang 20.00 uur. Rioleringswerken De agenda vermeldt verder onder meer een voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet ten behoeve van de uitvoering van rioleringswerken. In samenwerking met het Ingenieursbu reau Witteveen en Bos is ter uitvoe ring van het „Rioleringsstruktuur plan Duiveland" een plan opgesteld voor het aansluiten van een aantal panden in en nabij de kernen Nieuwerkerk en Oosterland Op basis van de financiële opzet voor het maken van druk- en vrijvervalrioleringen met bijkomende werken stelt het kollege voor een kre diet beschikbaar te stellen van f 478.000,- of zoveel minder als na nader overleg mogelijk is. De Hoofd- ingenieui^Direkteur van de Volkshuis vesting heeft bevestigd, dat de uit te voeren rioleringswerken in aanmer- king komen voor een bijdrage in het kader van het „Besluit verfijning al gemene uitkering rioleringen". De raad wordt verder voorgesteld een garantiesubsidie van f 0,25 per inwoner te verstrekken aan het Le ger des Heils ten behoeve van de noodopvang. De raadsagenda vermeldt verder een aantal voorstellen betreffende aanvra gen voor gemeentegarantie ten behoe ve van geldlening voor woningbouw, een voorstel tot verkoop van een strook grond aan de heer P. A. Re- meeus te Ouwerkerk ten behoeve van bedrijfsuitbreiding, een voorstel tot vaststelling van de vergoeding vak onderwijs 1983 en een voorstel tot be schikbaarstelling van een krediet ten behoeve van de bijzondere kleuter school en lagere school te Nieuwer kerk. ZIERIKZEE Geref. Kerkkoor blikt even terug Vrijdagavond 25 mei wordt de vie ring van het 35-jarig bestaan van het Gereformeerd Kerkkoor afgesloten met een informele gezellige avond in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Deze avond is bedoeld voor le den en oud-leden van het koor met hun familieleden. Op het programma staat onder meer een terugblik in het verleden van het koor. Na de pauze voeren le den van het koor een blijspel in twee bedrijven op, getiteld: ,,Lach om al les en vergeet 't". De avond begint om 20.00 uur. F.N.V.-bus naar Den Haag ,,Laat je niet korten" is een aktie van de F.N.V. op dinsdag 29 mei in Den Haag. Leden maar ook uitke ringsgerechtigden worden opgeroe pen in de residentie te gaan de monstreren, waartoe de F.N.V. uit Zeeland een aantal bussen beschik baar stelt, die de demonstranten zul len vervoeren naar het Haagse Malie- ZIERIKZEE - De geranium- markt op de Vismarkt is zaterdag een doorslaand sukses geworden. Voor tien uur 's ochtends meldden zich al zoveel kopers, dat me vrouw G. C. Weps van de Konin klijke Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde nauwe lijks gelegenheid kreeg haar pro- pagandastalletje op te bouwen. Zij was als initiatiefneemster van deze landelijk al langer ge houden markt erg verheugd over de grote toeloop, juist omdat haar tevoren voorspellingen bereikten dat de Vismarkt aan de Sint Do- musstraat enigszins buiten het centrum ligt. Hoewel de Vismarkt een bijzon der aardige entourage voor een dergelijk gebeuren is, denkt zij er - wegens het gekonstateerde ruim tegebrek - toch over om volgend jaar een grotere lokatie te zoeken. De verkoop van de goede kwali teit planten liep uitstekend. De betrokken kwekers (Janse uit Zie- rikzee, Braber uit Renesse en V. d. Bos uit Bruinisse) verkochten te gen de vier vrachtwagens met ge raniums, éénjarig perkgoed, pot- goed en heel aparte rotstuinplant- jes. Een vertegenwoordiger van de Nederlandse Pelagoniumvere- niging (uit Sint Philipsland) expo seerde noviteiten, die weliswaar niet te koop waren maar veel kij kers trokken. Groei en Bloei", zoals de KMTP meestal wordt genoemd, voer wel bij deze markt. De Schouwen-Duivelandse afdeling kon tien nieuwe leden noteren, waardoor zij nu in totaal 220 le den telt. Voordat de propaganda-avond in de Concertzaal werd gehouden, was het ledental nog 181. Me vrouw Weps kan zaterdag dan ook trots vertrekken naar de algeme ne vergadering in Utrecht, want overal elders gaat het minder goed met de afdelingen. Bescheiden viering 55-jarig bestaan Huisvrouwenvereniging BURGH-HAAMSTEDE - Het bestuur van de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft besloten tot een bescheiden viering van het 55-jarig bestaan. Reden hiervoor is dat het halve eeuwfeest groots is gevierd en de bestuursleden vonden het niet nodig om vijf jaar later opnieuw enorm uit te pakken. Dat wil overigens niet zeggen dat de afdeling niet aktief is. Integendeel, volgens voorzitster Bep Mu- rel bruist Westerschouwen van de aktiviteiten om de 179 leden een zo gevarieerd mogelijk jaarprogramma voor te schotelen. Henny Nieborg, tweede sekretares- se van de afdeling Westerschouwen, In het dorpshuis te Burgh- Haamstede wordt vanavond (dins dag) het jubileum gevierd met het to neelstuk Miranda van de auteur Pe ter Blackmore, opgevoerd door de to neelvereniging Op Drift uit Renesse. Na afloop volgt een gezellig samen zijn met een drankje en een hapje. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De afdeling Westerschouwen, de enige afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen op Schouwen-Duiveland, heeft een jong bestuur met enthousiaste mensen. Het ledenbestand is de laatste jaren ook gegroeid, mede een gevolg van de vele aktiviteiten die er worden ge organiseerd. ,,Wc organiseren meer dan vroeger en bieden de leden een heel gevarieerd programma," aldus Bep Murel. vertelt dat de vereniging tot doel heeft de vrouwen een beetje uit het isolement te halen, waarin ze verke ren. „Door ze te betrekken bij onze vereniging hopen we dat ze hun blik meer naar buiten richten, dus niet al leen op het werk binnen de muren van hun huis." Bep Murel: „Wij willen ons steen tje bijdragen aan de vorming en de ontwikkeling van de vrouw. Het hoofdbestuur heeft het initiatief ge nomen voor de ABC-kursus. Dat staat voor: de vrouw als ander, de vrouw als burger en de vrouw als consument. Dat is een cmancipatic- kursus. Een dergelijke kursus willen wij als vereniging ook naar de West hoek halen, maar onze ligging vormt In 1929 nam mevrouw Klundert te Burgh het initiatief om een afde ling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen op te richten in de Westhoek. Zij was de vrouw van het hoofd van de school in Burgh. Mevrouw Klundert werd presidente. De oprichtingsmiddag (de exacte datum is niet bekend) werd geleid door mevrouw Van Gilse-van Gelder- malsen namens het hoofdbestuur. ,,'s Avonds waren er soms lezingen, maar die werden steeds gekombi- neerd met „het nut", anders was het te duur. Ook exkursies werden ge maakt, met de bus van Blom. Dat waren hele ondernemingen, want er waren nog geen dammen en bruggen. We bezichtigden de Hero-fabriek in Breda; aten daarna gemeenschappelijk in de Hema voor 84 cent. An dere tochten gingen naar Rotterdam, onder andere de Blue Band fabriek. Daarn.a werd ons een lunch aangeboden. Enkele dames moch ten toen niet meer van hun echtgenoten, omdat het reclame voor marga rine was. Op alle uitstapjes werd druk gewinkeld; die gelegenheid moest er altijd zijn", aldus een citaat uit de periode 1932-1944 van me vrouw A. C. Westendorp Boerma, jarenlang voorzitster van do afdeling. een probleem. Binnen onze regio wo nen weinig kursusleidsters. En die paar die er zijn hebben meestal al de handen vol. Maar we werken er wel aan om ook onze leden de mogelijk heid te bieden aan de ABC-kursus deel te nemen." De aktiviteiten van Westerschou wen dragen op zich geen duidelijk emancipatorisch karakter. „Nee, dat is wel zo, maar ik vind dat het weg halen van de vrouw achter de kook pot al een vorm van emancipatie is. Ze komen in kontakt met andere za ken dan thuis. Eén van onze leden heeft de slagzin „Huisvrouw-thuis- vrouw? Kom nou!" bedacht en dat kan ik volledig onderschrijven," ver telt Bep. Aktiviteiten Het seizoen loopt van september tot en met mei. In dat seizoen valt er voor de leden genoeg te doen. Al meer dan tien jaar kent Wester schouwen een zangkoor binnen haar gelederen, onder leiding van H. P. Everwijn, de enige man binnen de af deling. Er bestaat een bridgeklub, een volksdansgroep, een scrabble- klubje. een toneelgroep, een hand- werkklub. een bowlingklub, vanuit de vereniging vinden er fiets- en wandelaktiviteiten plaats en elk jaar worden diverse kursussen gegeven, zoals kunst kijken, bloemschikken, gezond bewegen, pech onderweg. Ge regeld worden er lezingen gehouden, al of niet met dia's, bijvoorbeeld over gehandikapten in de samenle ving, eten we wel gezond? en het Rheumafonds, afgewisseld met af en toe een demonstratie. Daarnaast wordt twee keer per jaar een reisje gemaakt en tot slot verschijnt elke maand het verenigingsblad Maand bericht. De laatste twee jaar heeft de afdeling zich enorm ingezet voor de benodigde gelden voor de inrichting van het pas geopende dorpshuis in Haamstede. veld. Wim Kok zal hier spreken waarna een stille tocht gevormd zal worden naar het Binnenhofkomplex. De bijeenkomst eindigt omstreeks 16.00 uur. Bus 3 vertrekt om 9.15 uur uit Westkapelle en zal Zierikzee aan doen: 10.25 uur is deze bus bij het ZWN-station. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij voornoemde organisatie, Distrikt Zeeland in Mid delburg. Opbrengst kollekte Tijdens de interkerkelijke dienst, die zondag jongstleden werd gehou den in de Gereformeerde Kerk van Zierikzee op initiatief van de Inter kerkelijke Werkgroep Zierikzee, werd een kollekte gehouden. De op brengst, bestemd voor de Stichting Vluchtelingenhulp, bedroeg 540,65. BURGH-HAAMSTEDE Reisje Nu met Hope Het gemengd koor „Nu met Hope" uit Burgh-Haamstede, beleefde het afgelopen weekend 2 fantastische da gen in Zuid-Limburg. Op uitnodiging van het Valken- burgs mannenkoor „Geulklank" ver trok het koor en echtgenoten zater dagmorgen vanuit Haamstede voor een tweedaags bezoek, naar het plaatsje Valkenburg. Het hele gebeu ren kwam tot stand na een bezoek twee jaar geleden van het Valken- burgs koor aan de Westhoek. De ini tiatiefnemer van deze uitwisselings weekenden is de heer Piet v. d. Aa, geboren Valkenburger en tevens mede-oprichter van „Geulklank", en nu al sinds 1968 lid van „Nu met Ho pe". Na een verrassende ontvangst en lunch in de Gemeentegrot van Val kenburg, werd het koor rondgeleid in de Steenkolenmijn en bezochten ze tevens de Kasteel Ruïne. Hoogtepunt van dit bezoek vormde ongetwijeld het gezamenlijke kon- cert dat zaterdagavond werd gegeven in het verenigingsgebouw „De Holle Eik", te Houthem door „Nu met Ho pe" onder leiding van mevrouw Elvi ra Vos, het gemengd koor „Orphee" uit Houthem onder leiding van de heer Piet Boers en mannenkoor „Geulklank" onder leiding van de heer Wiel Odekerken. „Nu met Hope" oogstte met hun optreden veel sukses, vooral de musi- calmuziek werd zeer gewaardeerd. Na het koncert werden er geschen ken uitgewisseld en kreeg het Zeeuws koor een feestavond aange boden, geheel verzorgd door de leden van het koor „Orphee", uit Hou them. Na het vertrek uit Valkenburg, kwam er via een bezoek aan het Drie landenpunt te Vaals, en een diner in Breda een einde aan dit kulturele festijn. Met twee touringcars keer den ze zondagavond tevreden terug naar de Westhoek waar ze nog lang kunnen en zullen nagenieten van twee onvergetelijke dagen! „Nu met Hope" houdt na een ener verende periode twee weken rust, en st,art opnieuw met de repetities op donderdag 7 juni a.s. in het Dorps huis „de Schutse" te Haamstede, waarbij ze met hun 45 leden tellend koor nog best wat bassen en tenoren kunnen gebruiken. Aanvang repetitie-avond 19.30 uur. RENESSE Filmvoorstelling in Dorpshuis In het dorpshuis te Renesse wordt zaterdag 9 juni de film „Early war nings" vertoond, die gratis kan wor den bekeken. Aanvang: 20.00 uur. De film „Early warnings" is het verhaal van een zogenaamde „elite groep", die plannen uitwerkt alle mensen in een een computer te laten registreren. Zitting in deze groep hebben vertegenwoordigers uit on der meer de financiële en komputer- wereld. De plannen worden door een journalist afgeluisterd en op een band opgenomen. Er ontstaat een wilde achtervolging op de journalist en z'n vriendin, waarbij ze in allerlei situatie's verzeild raken. „Early warnings" heeft een Bijbel se achtergrond en konfronteert de kijker met de mogelijkheden, maar ook met de gevaren van de techniek. Moeten wij willoos meelopen in een opgelegd systeem, of is er een andere weg Wordt het de film van de toe komst? De kijker (minimum leeftijd twaalf jaar) mag het antwoord ge ven! NOORDWELLE Reisje Ouderensoos Afgelopen woensdag 16 mei maak ten leden van de Ouderensoos Noord- welle met vier auto's een reisje naar Noord-Brabant. Via Willemstad werd er naar Nieuwe Kuyk gereden, waar rond 10.00 uur in restaurant De Ster de dampende koffie en gebak klaar stonden. Na de koffie werd een bezoek gebracht aan een schoenen groothandel te Sprang Capelle, waar door iedereen naar hartelust inge kocht kon worden. Nadat men zich de buik vol gegeten had aan de Bra bantse koffietafel, werd een middag voorstelling bezocht, waaraan onder meer het Benjaminkwartet, Mieke Bos en Ted de Braak hun medewer king verleenden. Het geheel viel zeer in de smaak bij de soosleden. Omstreeks half tien 's avonds arri veerde het gezelschap weer op Noordwelle, maar niet voordat een heerlijk diner en een kop koffie op de terugreis genuttigd werden. Al met al een zeer geslaagde dag. ZONNEMAIRE Dinsdag 22 mei Zierikzee Wijkgebouw Jannewekken. Slotmid dag bejaardengymnastiek. 15.30 uur. Stadhuis - Vergadering kommissie onderwijs, 16.30 uur. Haamstede Dorpshuis. Feestavond, viering 55- jarig jubileum Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. A.N.B.O. orga niseert spelmiddag voor ouderen. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw Salem. Verkoping goederen Vrouwenvereniging „Debora". 14.30- 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 23 mei Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Kuntselklub voor kin deren van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 24 mei Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Vrijdag 25 mei Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde Kerk. Af sluiting viering 35-jarig bestaan Ge ref. Kerkkoor voor leden en oud leden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde Kerk. Jubileum uitvoering „Eén naam is onze Hope", 20.00 uur. Na afloop receptie in „Ons Dorpshuis". Zaterdag 26 mei Zierikzee Kraanplein. Vertrek exkursie Stad en Lande. 7.45 uur. ZWN-busstation. Vertrek exkursie „Groei en Bloei". 08.30 uur. Speel-o-theek, Mosselstraat 2. Open dag vanaf 10.00 uur. Concertzaal. Kinderkorenfestival Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Haamstede Slot Haamstede. Koncert Haags Ka mer Koor, o.l.v. Rocus van Yperen. 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Presentatie we reldwinkel, in het kader van de hob bytentoonstelling van de Roode Le lie. 13.30 tot 16.30 uur. Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door „Luctor et Emergo" uit Renesse. Aanvang: 19.30 Maandag 28 mei Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijf avond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Burgh-Haamstede Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Intemationl. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 29 mei Brouwershaven Gymnastiekzaal, tot 20.30 uur. Damesgym. 19.30 Inbraak S.B.B. In het kantoor van Staatsbosbe heer aan de haven van Bommenede, werd afgelopen weekeinde ingebro ken. Via een ingeslagen ruit werd on geoorloofd toegang tot het pand ver kregen. Meegenomen werd een elek trische schrijfmachine en een grote hoeveelheid postzegels, samen ter waarde van 2.000,—. Woensdag 30 mei Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 31 mei Brouwershaven Sportpark „Onder de molen". Sport manifestatie voor alle inwoners Brouwershaven. 10.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 2 juni Brouwershaven Oud papier ophalen door de A.S.V. Brouwershaven. Vanaf 9.00 uur. St. Nicolaaskerk. Weefkunst de monstratie in het kader van de hob bytentoonstelling van de Roode Le lie. Noordgouwe Camping „De Stern". Koncert door de muziekvereniging „Nut en Uit spanning". 19.30 uur. Maandag 4 juni Zierikzee Stadhuis, Vierschaar. Hoorzitting Verkeerscirkulatieplan. 19.30 uur. Donderdag 7 juni Burgh Vertrek bejaardenreis naar houtves terij Het Loo. 07.30 uur. A w 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2