Nieuwe dienstregeling ZWN gaat op zondag 3 juni in Verkeer over Zeelandbrug nam minder toe dan werd verwacht streeknieuws Molen bij Veerdijk biedt weinig fraais ajgéiSa Milieuverontreiniging vuilverwerkingsplaats Jaarverslag 1983 Sneldienst op Rotterdam verdubbeld Achtduizend gulden voor Noordierse kinderen installatiebedrijf 2 ZIERIKZEE - In het jaar 1983 vertoonde het verkeer over de Zeelandbrug een geringe toename ten opzichte van 1982, maar deze stijging bleef beneden de verwach ting. Om precies te zijn passeerden in 1983 24.731 voer tuigen de brug, ongeveer 1700 meer dan in 1982 (23.997). De verkeerstoename op rijksweg 58 blijkt groter te zijn dan op de Zeelandbrug, een tendens die ook al in 1982 was waar te nemen. De reden voor deze overigens geringe verschuiving ligt waarschijnlijk meer in de omstandigheid dat de Zee landbrug een tolverbinding is, dan in het feit dat de be wegwijzering veranderd is. Deze konstatering staat te lezen in het jaarverslag 1983 van de Provinci ale Zeeuwse Brug Maatschappij. Daarin wordt tevens de verwachting uitgesproken, dat de bouwkosten van de burg aan het eind van de tach tiger jaren zijn afgeschreven. De zeer geringe stijging in 1983 ten opzichte van 1982 is 0,1 procent, ter wijl 1,8 procent toename werd ver wacht. Óp de Zeeuwse secundaire wegen was de stijging in 1983 1,6 pro cent. Dat de stijging op de Zeeland brug niet groter is, is vooral een ge volg van de vermindering van het verkeer op zondagen, een tendens die ook bij andere tolverbindingen (veer diensten) voorkomt. De doortrekking van de secundaire weg 7 bij Goes naar rijksweg 58, met de daarbij doorgevoerde aanpassing van de bewegwijzering, heeft geen verschillen van betekenis in het ver- keersgebruik opgeleverd, alleen de al eerder genoemde kleine verschui ving van verkeer van Zeelandbrug naar rijksweg 58. Meest personenauto's Personenauto's blijken nog steeds het meest van de brug gebruik te ma ken. In 1983 waren dat er 2.241.898, 87,2 procent van het totaal aantal voertuigen (in 1982 86,9 procent). Dan volgen in 1983 lichte vrachtauto's met 6,3 procent (171.181) en zware vrachtwagens 4,4 procent (114.181). Zowel licht als zwaar vrachtverkeer nam ten opzichte van 1982 met 0,1 procent af. Motoren en scooters en de lijndienstbussen bleven gelijk, respektievelijk 0,9 en 0,6 procent. Drukste dagen De drukste dagen met motorvoer tuigen in 1983 waren 28 juli en twee de pinksterdag. De drukste dag viel in 1982 op 13 augustus. Het vracht verkeer, waaronder toeringcars val len, maakte op 19 augustus en ook op tweede pinksterdag van 1983 het drukst gebruik van de brug. In het jaarverslag worden voor 1983 zes ongelukken op de hoofdrij baan gemeld, alle zes met alleen ma teriële schade. Op het fietspad vond één ongeluk plaats, waarbij een ge wonde viel. Dit betekent minder on gelukken in vergelijking tot het pro vinciaal gemiddelde voor secundaire autowegen. Twee aanvaringen gebeurden er met de Zeelandbrug in 1983. De brug werd daarbij licht beschadigd, maar aan de betrokken vaartuigen ont stond aanzienlijke materiële schade. Kontrole van alle brugonderdelen leverden geen bijzonderheden op. Bij het onderhoud viel het schilderen van 5000 meter brugleuning te mel den, het overige tweederde deel wordt dit jaar en in 1985 behandeld. In het verslagjaar werden goede vor deringen gemaakt met de beton- herstelwerkzaamheden, die vanaf de hangsteigers onder aan de brug en vanaf de caissons worden uitge voerd. ZIERIKZEE - Met ingang van de nieuwe dienstrege ling '84-'85 van het streekvervoer die op zondag 3 juni in gaat, zal het aantal expressediensten op lijn 133 verdub belen. Behalve de twee ritten die nu 's ochtends van Zie- rikzee naar Rotterdam-Zuidplein gaan, komen er 's mid dags twee ritten van Rotterdam-Zuidplein naar Zierik- zee. Passagiers die tot nu toe gebruik maakten van deze supersneldienst, kunnen derhalve nu ook op de terugreis gebruik maken van deze service van de Z.W.N. een uur-dienst rijdeir inplaats van de huidige twee-uur-dienst. Dit bete kent onder meer minder wachttijden voor reizigers uit Zeeuws-Vlaan- deren richting Zierikzee en een bete re aansluiting op lijn 133 richting Ou de Tonge-Rotterdam. Reizigers van Westenschouwen en Duiveland heb ben altijd aansluiting naar Goes. De Z.W.N. maakte zoals bekend in mei '83 een begin met deze snel- diensten, speciaal voor de forenzen. De ritten werden met een kwartier bekort in vergelijking met een „nor male" dienstrit. Het bleek toen even wel nog niet mogelijk de expresrit- ten ook vanaf Rotterdam te gaan rij den. Met ingang van de nieuwe dienstregeling is daar dus verande ring in gekomen. De bussen vertrek ken om 6.40 en 7.10 uur uit Zierikzee en om 16.50 en 17.20 uur uit Rotter dam. Ook het dienstbetoon van de Z.W.N. op lijn 10 (Goes-Zierikzee) wordt aanzienlijk uitgebreid per 3 juni. Op werkdagen komen er drie- en op zondagen maar liefst vijf ritten visa-versa bij. In verband met de aansluiting op de trein worden deze ritten twee minuten later verreden dan nu. Het grootste nieuws op deze rit is de zondagochtend Lijn 10 gaat dan Werkeiland Naast de uitbreiding van de ritten op lijn 10 en 133 is er ook nieuws wat betreft lijn 132 (Damaanzet-Neeltjé Jans). Deze dienst zal een langere rondrit gaan maken over het werk eiland, terwijl de kapaciteit van het info-centrum èn van lijn 132 werd op gevoerd zodat er nu bijna 5.000 men sen per dag het werkeiland kunnen bezoeken. Lijn 134 zal per 3 juni een extra rit langs Dreischor gaan maken. De uit breidingen en wijzigingen zijn uiter- (vervolg van pagina 1) toe zijn gemaakt, betreffen het aan brengen van de meetpunten. Daar mee is een bedrag van 20.000,- ge moeid, dat evenwel volledig is af te wikkelen in de begroting van 1983. Een bijkomend probleem bij eventu eel in de toekomst te nemen maatre gelen is, dat de omgeving van de stortplaats een „moeilijke" gebied is. Er is sprake van een slappe bo dem, terwijl ook de aanwezigheid van een aanzienlijke zoute kwel de te nemen maatregelen negatief kunnen beïnvloeden. Apart aanbieden De heer C. Slabbekoorn voerde in dit verband nog een geheel ander aspekt aan om eventuele verontreini ging tegen te gaan en deed daarbij een beroep op de inwoners van Schouwen-Duiveland. „De zorgvuldigheid, die op de stortplaats wordt betracht ten op zichte van de stortingen, is groot. Maar ook de burgerij kan daarbij een handje helpen: Wanneer ook maar het geringste vermoeden bestaat dat een bepaalde stof schadelijk zou kun nen zijn voor het milieu, dat moet men deze afval niet met de normale huisvuilafvoer meegegegeven. Deze zaken kunnen bij de reinigings dienst, zonder dat het een cent extra kost, apart worden aangeboden. Eén telefoontje naar de reinigingsdienst is voldoende om een verantwoorde afvoer van die stof(fen) te garande- Aankoop panden De Raad van Bestuur kon zich tij dens de vergadering verenigen met het voorstel van het dagelijks bestuur om de panden aan de Ring 10 en 11. waarin de administratie vande reinigingsdienst is gehuisvest, aan te kopen van de gemeente Midden- schouwen. De koopprijs van beide panden is vastgesteld op 120.000,- plus 12.000,- aan overdrachts kosten. Na aankoop zalvan beide panden één geheel worden gemaakt; tevens zullen enige andere aanpas singen worden aangebracht op een zodanige wijze, dat de eerstkomende jaren geen grote onderhoudskosten zijn te verwachten. Deze aanpassin gen vergen een investering van 96.000,-. De jaarlijkse kosten van het ge bouw voor rente en aflossing zullen 19.000,- gaan bedragen. Daar staat evenwel tegenover dat de huurprijs van alleen het pand Ring 11 al 13.000,- per jaar bedraagt. De gemeente Middenschouwen heeft zich bereid verklaard om de panden te verkopen omdat in die kringen de verhuur van kantoorpan den niet als gemeentetaak wordt ge zien. De heer T. C. Hekman, die ten aan zien van dit agendapunt voorzitter Den Boer (als belanghebbende partij) verving lichtte toe dat de reinigings dienst nu per jaar eenzelfde bedrag aan huur kwijt is. „Bovendien be schikken we dan over een pand, waarin ook vergaderingen kunnen worden gehouden, zodat niet meer behoeft worden uitgeweken naar an dere lokaliteiten". De heer Hekman vestigde er bovendien de aandacht op dat, wanneer de reinigingsdienst de panden niet koopt, een ander dat wellicht zal doen. „En wat dan?", zo luidde zijn retorische vraag. De heer Slabbekoorn liet weten dat bij het voorstel van het dagelijks bestuur ook heeft meegespeeld dat de geschaltte waarde van beide pan den aanmerkelijk hoger ligt dan de prijs die nu wordt gevraagd. Genoemde argumenten waren voor de leden van de Raad van Bestuur moer dan voldoende om hun fiat te ZIERIKZEE - Met nog enkele toezeggingen in het vooruitzicht heeft het eilandelijke komité, dat van 1 tot en met 15 oktober dertig kinderen uit Noord-Ierland op Schouwen-Duiveland wil laten verblijven, inmiddels zo'n acht duizend gulden ontvangen. Het ziet er derhalve naar uit dat van het benodigde bedrag van 20.000 gulden ongeveer de helft binnen is. Van de mogelijkheid om schenkingen in natura te doen, heeft de familie Zwiers van restaurant „De Rietnisse" te Re- nesse gebruik gemaakt. Zij heb ben aangeboden om een diner voor de dertig kinderen te serve ren. Ook hebben zich inmiddels vier gastgezinnen aangemeld; die samen acht kinderen onderdak geven gedurende het twee weken durende verblijf op Schouwen- Duiveland. Voor aanbiedingen, giften en in formatie kan men terecht bij de sekretaresse van het komité, me vrouw Th. Nijssen-Hutten, tel. 01110-2515. voorbijganger een gestolen auto ge vonden aan de Kade weg. Het was de auto van J. R. uit Haamstede wiens B.M.W. 's nachts was ontvreemd van de oprit voor zijn huis aan de Delta weg. De auto was behoorlijk ver nield, bijvoorbeeld alle ruiten wer den ingeslagen. De technische recher che heeft een sporenonderzoek in gesteld, de eigenaar heeft zijn auto inmiddels terug gekregen. Aanrijding met gewonde Donderdagmiddag werd mevrouw D. gewond bij een aanrijding op de kruising Grevelingenstraat-Haring- vlietstraat. Ze werd per ambulance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis met hoofdletsel. De aanrijding ontstond, toen me vrouw D. rijdend op de Grevelin- genstraat linksaf wilde slaan rich ting Haringvlietstraat en daarbij niet voldoende lette op de achter haar rijdende auto, bestuurd door P. S. uit Zierikzee. Bij de aanrijding die toen volgde werd mevrouw D. ge wond en beide voertuigen bescha digd. SCHARENDIJKE Opbrengst kollekte De kollekte voor het Astmafonds heeft in Scharendijke, Ellemeet en omstreken 1035,75 opgebracht. Ge vers en kollektanten wordt hartelijk dank Advertentie aard te vinden in het nieuwe dienstregelingboekje, dat voor 3,75 te koop is bij de buschauffeurs, ZWN/AMZ-kantoren, de N.S.- stations en de postkantoren. Willekeur? Het zal veel mensen niet duidelijk zijn hoe de wijzigingen in de dienstregeling ontstaat. Het lijkt spins,.pp willekeur, maar de ZWN :^13$?fpt£$niet zonder reden. Daar ligt ëe'n 'wettelijke regeling aan ten grondslag, dat bepaalt: hoe meer rei zigers, hoe meer bussen ingezet moet worden en omgekeerd. De chauffeurs noteren twee weken lang op bepaal de punten het aantal passagiers in hun bus. Deze telgegevens vormen de basis voor de nieuwe dienstregeling. Het Normeringssysteem Voorzienin genniveau Streekvervoer schrijft exakt voor hoeveel reizigers er voor één rit nodig zijn. Worden er bepaal de grenzen overschreden, dan bete kent dit één of meer ritten meer of minder. Zo zal de telling die dit jaar van 27 oktober tot en met 11 novem ber gehouden wordt, bepalend zijn voor de dienstregeling die ingaat in het voorjaar van 1986. DEN HAAG - Minister Deetman van onderwijs wijst geen nieuwe ex perimenten met de middenschool toe per 1 augustus, hoewel daar vanuit de Tweede Kamer op was aangedron gen. SCHO U WEN-D UI VEL AND Kontrole landbouwvoertuigen De rijkspolitie groep Schouwen- Duiveland is voornemens de komen de weken met méér dan gewone aan dacht te letten op landbouwvoertui gen. Met name de verlichting (zwaai lichten) en de technische staat waarin de voertuigen zich bevinden worden verscherpt gekontroleerd. Dit speciaal met het oog op de steeds drukker wordende wegen tijdens het zomerseizoen. Informatie over de voorschriften betreffende landbouw voertuigen zijn te verkrijgen bij de diverse organisaties op landbouwge bied en desgewenst ook bij de politie. ZIERIKZEE Gestolen auto gevonden Vanochtend vroeg werd door een OOSTERLAND Ouderavond Christelijke Schoolvereniging De Christelijke Schoolvereniging Oosterland houdt op dinsdag, 22 mei een ouderavond in het dorpshuis „Oosterhof". Aanvang: half acht. Na de pauze zal de heer Morks, hoofd van de lagere school, het onderwerp „Christelijke opvoeding in een tijd van verval" behandelen. BRUINISSE Kollekte Kinderzorg Onder leiding van mevrouw P. Jumelet-de Koning werd in het eerste kwartaal van dit jaar weer ge- kollekteerd voor Kinderzorg door: Eelen Roth, Annemarie v. d. Berg, Hennij Rijnberg, Rianne Jumelet, Heieen Kik, Andrea v. d. Berge, Da- niëlle Primus, José de Ruiter, Maay- ke Fluit, Ineke de Koning, Linda Bruynes en Pia Jumelet. Gezamen lijk brachten ze 384,15 bij elkaar. Gevers en kollektanten hartelijk dank. geven aan de koop van de panden. De gemeenteraad van Middenschouwen zal in haar vergadering van 23 mei aanstaande zich uitspreken over de verkoop van beide panden aan de Reinigingsdienst. Mini-containers Naar aanleiding van een vraag van de heer L. J. van den Bos over een eventuele invoering van de mini- container bij de afvoer van huisvuil, deelde voorzitter Den Boer mee dat iest dergelijks op korte termijn op Schouwen-Duiveland nog niet is te verwachten. „Een dergelijke invoering behoeft een grondige voorstudie. Het gaat hier om een zware investering en we moeten er in eerste instantie vanuit gaan dat de burger niet nog meer kosten moet gaan betalen. Het tijdstip van invoering is derhalve ook nog niet te noemen." De heer Den Boer gaf evenwel te kennen dat een dergelijk systeem van huisvuilafvoer vele voordelen heeft ten opzichte van de afvoer in plastic zakken. Een onderzoek in de gemeente Assen heeft uitgewezen dat daardoor veel minder rommel ach terblijft als gevolg van gescheurde of open zakken, een deel van het grof vuil gaat erin en er wordt nauwelijks zwerfvuil aangetroffen. Daar staat tegenover dat niet alleen containers moeten wordenaangeschaft, maar ook dat nogal wat aanpassingen aan de vuilniswagens dienen te worden aangebracht. En een plaats als Zie rikzee, met smalle straatjes en veel stoepen, is niet direkt bij uitstek ge schikt voor een dergelijk systeem". Op aangeven van de heer Padmos deelde voorzitter Den Boer mee dat onlangs is besloten om tijdens het hoogseizoen een proefneming te doen met het inzetten van de veegwagen op bepaalde plaatsen op de vroege zondagmorgen. Zo zal bijvoorbeeld in Renesse Zondagochtend vroeg wor den geveegd om bewoners en vakan tiegangers de noodzakelijke hygiëne te verschaffen ten aanzien van het ..stadsbeeld". De inzet van het beno digde personeel geschiedt daarbij op vrijwillige basis, omdat hierbij prin cipes een belangrijke rol spelen. ZONNEMAIRE - Van de molen langs de Veer dijk in Zonnemaire is weinig moois meer over. Kap en wieken vertonen een verwaarloosde aan blik. Het monument kwam ter spra ke in de vergadering van de ad vieskommissie Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te Brou wershaven, toen het onderwerp ontwerp-bestemmingsplan Zon nemaire aan de orde was. Zowel kommissielid J. K. Goemans als p. v. d. Meide vestigde er de aan dacht op. Voorzitter C. Slabbekoorn was het van harte eens met de opmer king „Een droevige zaak". „Wij hebben vier keer gesprek ken gevoerd met de eigenaar, maar die is alleen bereid tot zaken doen als de gemeente de molen plus de woning koopt. Subsidie voor restauratie wordt slechts ge geven wanneer de molen open baar toegankelijk wordt, maar ook dat wenst de eigenaar niet. Aankoop is vanwege de kosten (drie/vier ton plus een fors bedrag om de molen in redelijke staat te brengen) thans onmogelijk". „Spijtig", vond ook de burge meester, „Instanties als de Zeeuwse Molen hebben eveneens weinig kunnen uitrichten." weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Raadsvergadering. Vrijdag 18 mei Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse. Slotavond schoolprojekt over gehandicapt zijn. 19.00 uur. Gemeentehuis. 19.30 uur. Zonnemaire Openingskoncert Nut en Uitspan ning. 19.30 uur. Bruinisse Kerkgebouw Geref. Gemeente in Ne derland - Spreekbeurt ds. S. de Jong uit Katwijk aan Zee over Mbuma- zending, 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Inleiding VVD Tweede Kamer-leden. 20.00 uur. Zaterdag 19 mei Zierikzee Tussen de Havens (Visstraat). Ten toonstelling eindexamenwerkstuk ken Textiele Werkvormen ZDAG. 10.00 - 12.00 en 14.00 - 16.30 uur. Vismarkt. Geraniummarkt van „Groei en Bloei". 10.00 tot 15.00 uur. Concertzaal. Hoofdstadoperette „lm wiessen Rössl". 20.00 uur. Kerkwerve Ophalen spullen voor rommelmarkt 2 juni (door werkgroep onderhoud Herv. Kerk). Vanaf 9.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Demonstratie kantklossen in het kader van de hob by-tentoonstelling van de Roode Le lie. 13.30 tot 16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Reünie voor de hoogste klassen van de Openbare Lagere School uit de jaren 1950 tot en met 1953. 14.00 uur. Dreischor Café „De Drie Schapen". Wandel tocht Ned. Rode Kruis afd. Brou wershaven. 14.00 uur. Bruinisse Havenplateau: Muziekfestival Brui nisse, n.a.v. het 85-jarig jubileum van „Nu met Hope". Opening om 12.30 uur en vervolgens om het half uur een optreden van alle eilandelij ke muziekkorpsen. 19.00 uur optre den van Rust Roest, 19.30 uur feest avond in de loods van Van Duiven- dijk. 23.30 uur Sluiting. Nieuwerkerk Ned. Herv. Kerk. Koncert kamer koor „Cantiona Musicum". 20.00 uur. Oosterland Gereformeerde Gemeente, St. Joost- dijk 12. Kontaktbijeenkomst licha melijk gehandicapten. 14.30 uur. Zondag 20 mei Haamstede Hervormde kerk - Gezinsdienst, 10.00 uur. Maandag 21 mei Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Buurt- en klubhuis „De Lichtboei". Ouderavond peuterspeelzalen „Kwi bus" en „Harlekijn". 20.00 uur. Huis van Nassau. Vergadering Phila- telica. 20.00 uur. Dreischor Gemeenschapsruimte. Hoorzitting voor de ontwerp-welzijnssubsidie- lijst. 19.45 - 20.30 uur. Gemeenschapsruimte. Kommissie welzijn. 20.30 uur. Dinsdag 22 mei Zierikzee Wijkgebouw Jannewekken. Slotmid dag bejaardengymnastiek. 15.30 uur. Stadhuis - Vergadering kommissie onderwijs, 16.30 uur. Haamstede Dorpshuis. Feestavond, viering 55- jarig jubileum Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. A.N.B.O. orga niseert spelmiddag voor ouderen. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw Salem. Verkoping goederen Vrouwenvereniging „Debora". 14.30- 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 23 mei Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Kuntselklub voor kin deren van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2