P O p c NIEUWS OP WIELEN Sb ïtmtezt Mazda-paradepaard, de RX-7 onderging veel wijzigingen O R N E R Jeugdsoos Brogum gaat vernieuwd open Er op uit met auto en fiets Tekeningen uit Zuid-Afrika Sosen- agenda Diskotheek 't Roefke ontvangt Daniel Sahuleka SWMftr MAIU./CK6 Stdl xmÊgmt -x t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 mei lm Nr. 23526 11 ZIERIKZEE - Morgenavond - zaterdag 19 mei - is het een beetje feest in de Zierik- zeese jeugdsoos Brogum. Aanzienlijk vroeger dan verwacht gaat de soosboerderij aan de Julianastraat weer open. Na de fatale brand van zondagavond 4 maart, waar bij het interieur van de soos voor een belangrijk deel werd verwoest, was de algeme ne verwachting, dat het gebouw op z'n vroegst weer tijdens het vierde Anywave- festival op 29 en 30 juni voor gebruik gereed zou zijn. Een positieve ingreep door het gemeentebestuur van Zierikzee is er in feite de oorzaak van, dat het Brogumbestuur vanaf morgenavond acht uur de leden weer toegang kan verschaffen. ,,Toen wij op dinsdagavond 1 mei van het Zierikzeese gemeentebestuur het groene licht kregen door het verstrek ken van een bedrag van 60.500,- zijn we bijzonder snel aan de slag gegaan", vertelt Brogumbestuurslid Perry Bes- ling. Het grootste karwei was het in brengen van vier zware ijzeren balken, die als steunpunt van het nieuwe ver laagde plafond moesten fungeren. Toen dat op donderdag 10 mei gebeurd was kon de volgende dag begonnen worden met het eigenlijk systeemplafond. On dertussen zorgde de firma Steutel voor een kompleet nieuw bedradingssysteem voor de elektriciteit. Alle verdere werk zaamheden werden door vrijwilligers vanuit het Brogum-kader verricht. ,,Er werd door diverse bestuursleden kei hard gewerkt. Er waren er zelfs bij, die er speciale vrije dagen voor opnamen". Het besluit van de gemeenteraad van Zierikzee werd door het Brogum bestuur vanzelfsprekend met gejuich ontvangen. „Er zijn natuurlijk nog wel een aantal dingetjes, die niet gereali seerd zijn, maar dat zullen de bezoekers nauwelijks merken, omdat de verande ringen dusdanig uitvoerig zijn", meent Perry Besling. Zo is er nog niets gedaan aan de vloer van de soos en kwam ook de verlangde scheidingswand er nog niet. „Die dingen zijn voorlopig een tijd je in de ijskast, maar dat wil niet zeg gen, dat ze mettertijd niet gerealiseerd zullen gaan worden". Tijdens de verbou wing werd vooral aandacht besteed aan het energiebesparende aspekt. Zo werd een van de kachels dusdanig verhangen, dat de geproduceerde warmte beter wordt aangewend en wordt er natuur lijk ook bijzonder veel energie bespaard, doordat het verlaagde pla fond helemaal dicht is, zodat de warme lucht niet in de erg hoge, grote kap van de boerderij verdwijnt. Jeugdsoos Brogum heeft momenteel vierhonderd leden, een aantal wat al en kele jaren stabiel is, nadat met zeshon derd leden werd begonnen. In de loop der jaren is de gemiddelde leeftijd van de bezoekers iets lager geworden. De grootste groep zit tussen zestien en drieëntwintig jaar. Zaterdagavond kun nen de leden weer terecht bij hun soos. Tijdens de openingsavond worden de optredens beperkt tot een stukje toneel door „Es 1st", de toneelklub van de soos zelf. „Verder willen we het beperken tot het gezellig bekijken van de vernieuwde akkommodatie", meent Perry Besling. „Velen zullen best nieuwsgierig zijn hoe het er nu uit is komen te zien. Zelf zijn we er erg enthousiast over, maar het is toch ook van belang, dat we weten wat de bezoekers er van vinden". Op zondag 20 mei is de soos ook weer gewoon op de middag open vanaf drie uur. Op zaterdag 26 mei staat het eerste band-optreden in de vernieuwde soos op het programma. Jam Jam, een groep bestaande uit muzikanten uit de Beve- landen, mag het spits afbijten. Jam Jam brengt alle facetten van de moderne mu ziek. De groep werd in 1980 opgericht en bestaat uit bassist Peter Dieleman, gita rist Alex van Hotegem, toetsenist Rob Kosters, drummer Piet Snoodijk en zan geres Anneke Klaassen. Op zondag 27 mei staat de maandelijkse film op het programma. Het gaat dit keer om Pol tergeist" van Steven Spielberg, die on der andere ook tekende voor Jaws en E.T. Vrijdag 1 juni is het theatertijd met The Dutchies. Voornoemde zaken tonen aan, dat Brogum uitblinkt door veelzij digheid, „maar", merkt Perry Besling op, „het zou leuk zijn als we eens wat meer ideeën van de leden zouden krij gen". Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur; soos voor de jeugd van 12 tot 15 jaar op woensdag van 19.00 tot 21.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. The Well, Noordwelle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee 'Vrijdagavond gesloten, zaterdag heropening om 20.00 uur. Geopend tot 01.00 uur. Zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. RENESSE - Vanavond - vrijdag 18 mei - krijgt de Renesser diskotheek 't Roefke bezoek van Da niel Sahuleka. Hij bijt daarmee het spits af van een lange reeks optredens van vooraanstaande Nederlandse artiesten in deze diskotheek. Deze zullen telkens op de vrijdagavond hun beslag krijgen. Zeven dagen na Sahuleka komt de Ne derlandse Michael Jackson naar 't Roefke. Eric Krijgsman, zoals zijn werkelijke naam is, komt op vrijdag 25 mei in de diskotheek, een dag voor dag hij ruimschoots te zien zal zijn op de Neder landse buis. Daniel Sahuleka is in de loop van de jaren pas echt de erkenning gaan krijgen, die hij eigenlijk al vanaf het begin verdiend had. Door middel van zijn optredens in Nederland, België, Luxemburg en Duitsland en zijn konstante verfrissende plaatopnamen mag hij met recht tot de top van de Nederlandse popscene gerekend worden. In het diskocirkuit is deze bescheiden zanger van disko, funk en reggae-muziek een graag ge ziene gast. Daniel Sahuleka verzorgt in disko theek 't Roefke een live-optreden met ondersteu ning van een orkestband. Dat zal aan het gebeu ren echter geen afbreuk doen, omdat alleen zijn dynamische uitstraling garant staat voor een puik optreden. Naast de oudere hits Long Distan ce Highway en Ev'rybody Feld The Groove zal hij ook recenter werk als Wake-Up ten gehore bren gen. Trekhaak-fietsdrager met verlichtingsbalk. ZIERIKZEE - Buiten de direkte woonomge ving zijn vaak prachtige natuurgebieden, die er om vragen per fiets verkend te worden. De tocht er naar toe is per fiets vaak geen plezier- rit. Gelukkig heeft een fabrikant in Nederland dit probleem onderkend. De oplossing is ge vonden in een slimme trekhaak-fietsdrager. Sterk, snel te monteren en past opgevouwen als een klein pakketje in de kofferbak. Brink in Staphorst ontwikkelde dit pro- dukt, geschikt voor het vervoer van twee fiet sen achterop de auto. In tegenstelling tot de bestaande, veelal zware en uitstekende fiet senrekken, bestaat deze ranke konstruktie uit slechts twee stalen buizen, welke eenvoudig met de hand te monteren zijn. Het geheel past als gegoten en muurvast om de trekhaakkogel. Wanneer de fietsdrager wordt verwijderd blijven geen hulp- of bevestigingsstukken op de kogel achter. Hulpkoppelingen of stabilisa- tordelen hoeven dus niet te worden verwij derd. Afgezien van het gemak geldt veiligheid voor alles. Als een van Europa's grootste fa brikanten van trekhaken, heeft Brink er dan ook zorgvuldig op toegezien dat de belasting van de kogel zo nauwkeurig is uitgebalan ceerd, dat het rijgedrag niet wordt beïnvloed en schade aan trekhaak of auto is uitgesloten. BRUINISSE - Deze keer hebben we Mazda RX-7. ZIERIKZEE - Het paradepaardje uit het Mazda-programma, de RX-7, heeft recent een aantal belangrijke wijzigin gen ondergaan. Niettemin hebben de ontwerpers kans gezien het karakter van de auto onaangetast te laten. Uiterlijk is de vernieuwde versie te herkennen aan de nieuwe lichtmeta len 14 inch velgen (standaard) met 205 60 HR14 banden en de ventilatie- roostertjes in de voorspoiler, voor de toevoer van koellucht naar de rem men. Verder is de Mazda RX-7 tegen meerprijs leverbaar met in twee kleu ren gespoten carrosserie, met name zilvergrijs met antraciet. Belangrijke wijzigin gen hebben zich echter voltrokken in het inte rieur. Dashboard, stuur wiel, stoelen en bekle ding zijn volledig nieuw opgezet. Het instrumen tenpaneel is ergono misch bijzonder logisch ingedeeld, o.a. met een viertal sekundaire be dieningsorganen in cluster-opstelling aan weerszijden van het in strumentarium, te be dienen zonder het stuur los te laten. De aandui dingen op de vier ronde tellers zijn uitgevoerd in zacht rood en daardoor onder alle omstandighe den optimaal afleesbaar. Het uitgebreide verwar- mings- en ventilatie systeem met tien uit stroom-openingen wordt bediend met inwendige verlichte draai-en druk- schakelaars en beschikt o.a. over vier aanjagers- TURIJN - De Italiaan se autofabrikant Fiat heeft het afgelopen jaar een winst behaald van ruim tachtig miljard li re, ongeveer 146 miljoen gulden, zo is maandag in Turijn bekendgemaakt. De afgelopen vijf jaar heeft Fiat Auto alleen maar verlies geleden. nelheden en een re circulatiestand. Stuurwiel Het sportieve stuur wiel met een dikke rand is zodanig gestyleerd, dat het zicht op instru mentarium niet gehin derd wordt. De bestuurdersstoel is naast de gebruikelijke funkties voorzien van zithoek-verstelling, een verstelbare hoofdsteun en instelbare len- desteun. In het interieur is uitgebreid gebruik ge maakt van velours als bekledingsstof, met na me op de stoelen en de deurpanelen. Het dash board is geheel vervaar digd uit niet- reflekterend materiaal. De belangrijkste techi- nische wijzigingen zijn uitgevoerd aan het on derstel. De voor deze modifikaties benodigde research is voor een aan zienlijk deel gelegen in de aktieve inzet van Mazda's RX-7 in de au tosport. Het remsysteem is nu rondom voorzien van inwendig gekoelde schijven van een grotere diameter. De bevesti gingspunten van het Watts-s tangenstelsel van de achterwielophan ging zijn verplaatst, met een buitenlandse Babbelaar. Onze ei gen Zeeuwse Babbelaars sturen soms wel eens een brief of een tekening, maar als je de Nieuwsbode goed gele zen zou hebben, kan je weten dat er in Zuid-Afrika een school is met de naam „Bruinisse". Die leerlingen hebben een groot pak met tekeningen gestuurd naar de Bruse school „Op Dreef". De Babbelaar zou de Babbe laar niet zijn als we een aantal van die tekeningen uit Zuid-Afrika niet in on ze eigen krant zouden afdrukken. als resultaat een iets sterker natuurlijk on derstuur, wat de richtings-stabiliteit ten goede komt. Tegen meerprijs is de vernieuwde Mazda RX-7 leverbaar met een 50% sper-differentieel, wat nog sneller bochtenwerk mogelijk maakt. Gebleven is het ken merkende motorische hart van de Mazda RX-7, de tweeschijfs rotatie motor. De specifikaties en prestatiecijfers, als mede het brandstofver bruik van deze bewezen betrouwbare krachtbron waren geen aanleiding tot enige modifikatie. Bij die tekeningen zijn ook een paar brieven in het Zuid-Afrikaans. Een taal die veel op ons Ne derlands lijkt, maar toch soms wel een beetje moeilijk is om te lezen. Als je iets niet begrijpt vraag je het maar aan je vader of moeder. Eerst een brief van het schoolhoofd, Joyce Mo- kobane. Die schrijft: So 'n aantreklike land het ek mog nooit sien nie. Ons hoop ons kry baie vriende. U moet onthou dat 'n vreemdeling is net 'n vriend wat jij niet ken nie. Ons sal vriendskap baie waardeer. Ek stuur die tekeninge wat die leerlinge gemaakt het, en hulle stuur baie groe- te aan hul nieuwe vrien de daar in Holland. Iets over de school ver telt Francina Mashohla: Ons skool het net twee klaskamers. Daar is 108 leeringe in ons skool. Ons leerlinge hou daar van om te teken. So hier is 'n paar van die teke ninge wat hulle geteken het. Geniet om na die kiekies en tekeninge te kijk. Groete aan almal op Bruinisse school. Nog een briefje van Francina: Dit is met groot plesier om hier die kans te kry om aan u te skrijf. Ons is baie blij om van jullie te hoor. Ons wens Holland was nabij sodat ons daar kon kom kuier. 1 J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11