„Tientje" opcenten lijkt struikelblok voor Omroep Zeeland te worden WILDE PLANTENGROEI IN KAART GEBRACHT Gister sprak zij van liefde NOS-tv brengt vier dokumentaires over Kiezen voor Europa" Rapport van Provinciale Planologische Dienst over vegetatie op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland Hongarije is de negende afwezige Televizier Magazine over veiligheid Olympische Spelen NCRV-serie over de godsdiensten in het Midden-Oosten Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 mei 1984 Nr. 23525 9 GOES/MIDDELBURG - Drs. M. Dijkstra, lid van de Raad van Beheer van de NOS belast met regionale zaken, heeft de Staten van Zeeland dringend opgeroepen hun me dewerking te verlenen aan het tot standkomen van een Omroep Zeeland, ondanks het feit dat een meerderheid van Gedeputeerde Staten (CDA en VVD) zich daartegen heeft uitgesproken. De Initiatiefgroep Omroep Zeeland had met enige verbijstering kennisgenomen van die meerderheidsuitspraak, omdat deze lijnrecht ingaat tegen het beleid dat dit kolle ge sinds 1972 met betrekking tot regionale omroep heeft gevoerd. In genoemd jaar heeft de Zeeuwse Culturele Raad - op verzoek van het provinciaal bestuur - gerappor teerd over het belang van een regionale omroep in Zeeland. Naar aanleiding daarvan is destijds aan de minister van CRM een zendmachtiging gevraagd voor een eigen Zeeuwse radio, ondersteund door GS, die er tevens mee instemden dat een regionale omroep in Zeeland onderdeel zou worden van de NOS. In januari 1984 schreven GS de minister van WVC nog: „U bent reeds regelmatig gewezen op het belang van een regio nale omroep voor de provincie Zeeland." De uitvoerige schriftelijke reaktie van de Initiatiefgroep op de in april gedane negatieve uitspraak van GS- leden, kreeg afgelopen zaterdag een vervolg met een informatie- en dis- kussiebijeenkomst over Omroep Zee land in de „Prins van Oranje" te Goes. Op deze bijeenkomst ging drs. Dijkstra in op de twee redenen, die de meerderheid van GS genoemd had voor haar nu afwijzende houding: de maximumheffing van tien gulden op de omroepbijdrage en de twijfel om trent de belangstelling voor een regi onale omroep. Die tien gulden, aldus drs. Dijkstra, behoeft nog niet te worden betaald zolang de wet op de omroep bijdragen nog niet is gewijzigd. Hij zou het verstandig vinden om een landelijk net van regionale omroe pen tot stand te brengen voordat die wet in werking treedt. „Er zijn sinds 1976 vijf regionale omroepen bijge komen," gaf hij aan. „In totaal zijn er nu zeven, die nog steeds.worden betaald uit de omroepbijdragen, ook die van de Zeeuwen. Zeeland kan daar nü nog van profiteren." Elders grote belangstelling De belangstelling, oftewel de be hoefte aan een Zeeuwse omroep kan moeilijk gemeten worden, stelde drs. Dijkstra, omdat die omroep er niet is. Daarentegen wijst de praktijk uit, dat regionale omroepen elders een hoge luisterdichtheid trekken, ge middeld bijna net zo veel als de hoogst genoteerde zender Hilversum III. Luisterdichtheid radio' 1982: Hilversum ill 9,8% Regionale omroep 8,2% Hilversum I 5,2% Hilversum II 1,0% Hilversum IV 0,5% Van die belangstelling getuigden vertegenwoordigers van Omroep Brabant, Radio Oost en Regionale Omroep Zuid. Deze regionale zenders hebben in de eerste plaats een kultureel/informatieve funktie en worden druk beluisterd, blijkt uit metingen. „Wij doen wat Hilversum laat liggen, op het gebied van werk, scholen, muziek (van kamermuziek tot pop) en verenigingsleven", ver telde M. Groot, hoofd Radio Oost. In formatie over land- en tuinbouw in zijn regio en verkeersinformatie gaf hij als voorbeelden van het nieuws waarbij snelle berichtgeving van be lang is. Burgemeester Slabbekoorn Dat laatste werd onderstreept door burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven, tot voor kort hoofd bestuurslid van de VARA, die zich ter vergadering groot voorstander van een regionale omroep toonde. „Voor Schouwen-Duiveland", ver telde hij desgevraagd, „zijn vooral in het zomerseizoen meldingen van ver keersopstoppingen van groot belang, Burgemeester C. Slabbekoorn: Groot voorstander van regionale omroep. evenals informatie over kamperen, waar wel of geen plaats is." Ook be treffende de gezondheidszorg, hulp verlening op maatschappelijkgebied, zag hij een duidelijk ondersteunende funktie voor een regionale omroep weggelegd. Aandacht voor dialekten en voor eigen evenementen, voor de provinciale mogelijkheden op onder wijsgebied, aanvulling ten aanzien van de bejaardenzorg, zouden een re gionale omroep volgens hem een waardevolle informatiebron doen zijn. Voor het ontstaan van een „Mid denzeeuwse omroep", een vrees die wel is uitgesproken, was hij niet be vreesd. Ook mevrouw B. Comlag, vice-voorzitter van de Adviesraad Omroep Zeeland, had zich in haar openingswoord in dergelijke zin uit gelaten. Gezien de samenstelling van de adviesraad omschreef zij de angst voor een „Middelburgse elite-aange legenheid" als „onzin", terwijl zij om dezelfde reden „als oprecht libe raal geen moment benauwd is dat Omroep Zeeland een linkse omroep zou worden." Alleen voorstanders aanwezig- Er waren overigens slechts voor standers aanwezig op de bijeenkomst in Goes. Slechts een vertegenwoordi ger van de FNV distrikt Zeeland liet zich negatief uit over de wijze van fi nancieren, hoewel het distrikt wel voorstander is van een regionale om roep. H. W. A. Koch, sekretaris van de Initiatiefgroep, liet weten dat Zee land landelijk gezien financiëel niet slecht af is, omdat deze dunbevolkte provincie de grootste rijksbijdrage zal kunnen ontvangen. (Ruim twee miljoen boven de ruim een miljoen opbrengst via de opcenten). Kees Slager, adviseur van de initi atiefgroep, sprak als lid van de Ne derlandse Vereniging van Journa listen (aangesloten bij de FNV) zijn bevreemding over de opvatting van de FNV-Zeeland uit, omdat de NVJ juist heeft aangedrongen op de oprichting van Omroep Zeeland we gens de 25 arbeidsplaatsen die dit oplevert. Ook de Sportraad en de Raad van Kerken hebben eerder la ten weten achter een Omroep Zee land te staan. Algemeen sekretaris J. Oggel van de ZLM, die de diskussie leidde, kon- kludeerde dat de Initiatiefgroep de Staten nog eens duidelijk moet wij zen op de ruimte waarover Dijkstra had gesproken: spoedig van start gaan met het oog op de financie ringsmogelijkheid door het rijk. Dijkstra had bovendien het advies gegeven nog eens met de minister van WVC te gaan praten. Nog eens kontakt opnemen met mi nister Brinkman. Dat beloofde ook gedeputeerde E. Maris-Koster (deel uitmakend van de meerderheid te genstemmers bij GS) tijdens de ver gadering van de provinciale kommis sie welzijn, die zich maandagmiddag in Middelburg over dit onderwerp boog. Zij liet weten tot eén afwijzend oordeel te zijn veranderd na wel- zijnsvergaderingen met de Zeeuwse gemeenten, waarvan er van de dertig aanwezigen niet één voor een regio nale omroep was. Maris-Koster noemde met name Zierikzee en Ter- neuzen, waarvan vertegenwoordi gers het belang van een dergelijke omroep niet inzien. Aan de andere kant merkte zij tijdens de diskussie op: „De waarde van een regionale omroep staat voor mij als een paal boven water." Gebruikmakend van het spreek recht voor de vergadering, beklem toonde drs. D. van Dam, hoofd van de afdeling regionale zaken NOS, dat het zaak is zo snel- mogelijk een beslissing të nemen, omdat de voor- bereidingskosten voor een Zeeuwse omroep nog door het rijk worden ge dragen zolang de wet nog niet is ge wijzigd. De verplichting van het tientje Ook in deze vergadering bleek de verplichting van „het tientje" het voornaamste struikelblok te zijn, voornamelijk voor CDA en VVD. Ge deputeerde J. P. Boersma, (samen met GS-voorzitter C. Boertien en ge deputeerde W. Don voorstander van een Omroep Zeeland), ontlokte dat de uitspraak dat geen enkel woord van protest is gehoord toen ander half jaar geleden de omroepbijdrage met een tientje werd verhoogd ten behoeve van de wereldomroep. Ook een derde tv-net zal een verhoging van het omroepgeld tot gevolg heb ben. Boersma is van mening, dat Om roep Zeeland van belang is voor een pluriforme nieuwsvoorziening in Zeeland. Kans van drie jaar Hij zag een tussenoplossing: besluit tot een tientje bijdrage en niet meer (voor degenen die bevreesd zijn dat het meer zou kunnen wor den) en: geef Omroep Zeeland een kans van drie jaar, waarna een eva luatie over de konkrete behoefte kan plaatsvinden. Dan kan altijd nog beslist worden: doorgaan of niet. MIDDELBURG - De Provinciale Planologische Dienst heeft een rapport uitgebracht over de wilde plantengroei van Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Het rapport rangschikt de planten naar soorten van begroeiingen, waarbij uitvoerig aandacht wordt geschonken aan de verspreiding van de planten, de omstandigheden waaronder ze voorkomen en de mate van zeldzaamheid, ook landelijk gezien. Bijzonderheden worden gegeven over schorren en slikken, graslanden, duinvegetaties, struwelen, heggen en bossen. Van veel soorten zijn verspreings- kaartjes opgenomen, waaruit onder meer blijkt hoe groot de verschillen tussen de drie onderzochte gebieden soms zijn. Zo komt agrimonie - op Zuid-Beveland een heel gewone plant - op Walcheren vrijwel niet voor. Walcheren munt echter uit door zijn zeldzame klaversoorten. Al deze gegevens zijn samengevoegd op een „vegetatie-komplexenkaart", die de verschillende soorten van begroeiing in beeld brengt. Beheer Het rapport geeft verder aan hoe de vegetatie het beste kan worden beheerd, hetgeen des te belangrijker is naarmate het gaat om weinig voor komende planten en plantensoorten BOEDAPEST- Hongarije heeft zich als negende land afgemeld voor de Olympische Spelen in Los Angeles. Het Hongaarse Olympische Comité nam deze beslissing woensdagmid dag. Als reden werd aangevoerd, dat het gastland, de Verenigde Staten, niet voor de juiste veiligheidsgaran ties kan zorg dragen. Reeds eerder hadden de Sovjetunie, Bulgarije, Oost-Duitsland, Tsjechoslo- wakije, Vietnam, Laos, Mongolië en Afghanistan zich teruggetrokken. HILVERSUM - Avro's Televizier magazine heeft donderdagavond (Ne derland 1,21.50-22.30 uur) een repor tage over de uitgebreide veiligheids maatregelen by de komende Olym pische Spelen in Los Angelos. Verder wordt aandacht besteed aan de deelraadsverkiezingen in Rotter dam en de opening van een opvang centrum in Doorn dat speciaal is be stemd voor Nederlanders die het slachtoffer zijn geworden van oorlogs handelingen in de afgelopen veertig jaar. HILVERSUM - Donderdag begint de NCRV-tele visie onder de titel „De erfgenamen" met een serie van twaalf programma's over de godsdiensten in het Midden-Oosten. Daarin zal uit gebreid de geschiedenis worden be licht van die godsdiensten die Abra ham als hun stamvader beschouwen. De filmbeelden zijn gemaakt door het Belgische echtpaar Nicole en Paul- Jaques Callebourt De beelden wor den van kommentaar voorzien door de Utrechtse hoogleraren dr. J. Waarden burg (Islamoloog) en dr. G. Quispel (kerkhistoricus), die aan het begin van de eerste aflevering een inleiding ver zorgen. De godsdienstige groepen die in de serie aan de orde komen, zijn onder meer de Druzen, de Samaritanen, de Grieks-Orthodoxen, de Zwarte Joden in Ethiopië (Falasha's) en de Sji'ten. Vrijdag 18 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Minibios. Avonturen zijn te verwachten van Koning Arthur, Jut en JuL 16.15 uur Wordt vervolgd. Rubriek van strips en tekenfilms. 16.50 uur Alleen als ik lach. Archie ondervindt problemen met een bloed transfusie en wil Norman zijn alge mene kennis bijspijkeren. 18.55 uur Candy, candy 19.15 uur Vluchtelingeneiland. Jamie en Jemma krijgen hulp van een Franse komiek, die dat echter zelf moet be- zurea 20.00 uur Journaal 20.28 uur De wrekers. Dit keer wordt hun voorkomen gestolen door een ge- daantewisselmachine. De vrouw on derscheidt zich in haar gedrag van Emma Peel omdat zij ongelimiteerd gebruik van kauwgom maakt en dat wordt haar fataal 21.20 uur Brandpunt in de markt Nieuwe ontwikkelingen op de Neder landse markt en ekonomie worden na der bekekea 22.20 uur Hallo, Larry. Henri en Lar- iy worden belaagd dooreen nieuwe se cretaresse van het radiostation. 22.45 uur 68.000 mensen in het moe ras. Stichting Mensen in Nood wil via een reportage ten behoeve van de be woners van het moerasige gebied rond de haven van Bangkok. Zij wonen daar illegaal en zijn verstoken van prak tisch alle openbare, medische, hygië nische voorzieningen. 23.10 uur Maria in miniatuur. Voor katholieken was het gebruikelijk om in de maand mei Maria bijzonder te ver eren. Naar aanleiding hiervan wordt aandacht gegeven aan een Middel eeuws gebedenboek met miniaturen over het leven van Maria 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Fame. De aanvankelijke vreugde van Shorofsky en Doris van wege de terugkeer van de muziekstu dent Sandy slaat om in teleurstelling als deze vervalt in zijn oude drink- gewoontea 20.00 uur Willem Ruis lotto show. An derhalf uur neemt Willem Ruis de pre sentatie van deze show op zich. 21.30 uur Haagse bluf. Politiek praat programma waarin ongetwijfeld weer heel wat kopstukken zullen verschij- nea 22.30 uur Journaal 22.45 uur Zwarte Jodea Een Cana dese film over een etnische minder heid in Ethiopië de Falasja's. Zij wor den door hun landgenoten gezien als oorzaak van de rampspoed die hen de laatste tijd overkomt en zien hen dan ook liever gaan dan komea Velen vluchten destijds naar Israël 23.15 uur Street music. Jenny Bowen maakte deze film. Het verhaal draait om een straatdanseres, Sadie Dela ware, die haar geluk wat verder wil zoeken dan de straten van San Fran- sisco. Zij ondervindt daarbij tegen stand van haar vriend Eddie Beagle met wie ze samenwoont in het Victo- riahotel dat afgebroken moet worden. De spanningen lopen dan ook behoor lijk op tussen de twee als Eddie zich drukker maakt over de afbraak dan over haar carrière. Opmerkelijke fi guur in deze film is de 84-jarige Bill Walker. Vrijdag 18 mei, 19.15 uurNederland 1: „Vluchtelingeneiland". V.Ln.r. Nipper, Jemma, Tom en Jamie. A HILVERSUM-De NOS-Televisie zendt tussen 20 mei en 10 juni een viertal dokumentaires van elk een half uur uit over „Kiezen voor Europa" met het oog X EllZ0H llOrCCSt op de verkiezingen voor het Europees parlement op 14 en 17 juni in de verschillende EG-landen. NOS via twee uitzendingen (Neder land 2,19.45-20.20 uur en 22.45-23.30 uur) aandacht besteden aan het stem gedrag. In de uitzending op 17 juni (Nederland 1,22.20-23.35 uur) de laat ste cijfers en prognoses over de nieuwe samenstelling van het Europees par lement De eerste dokumentaire „Het spel en de inzet" (20 mei, Nederland 1, 18.30 uur), geeft een indruk van de maandelijkse vergaderingen van het Europees parlement in Straatsburg: „Een van de 25" (27 mei, Nederland 1, 18.15 uur) gaat over Hemmo Munüngh, een van de 25 Nederlandse leden van het parlement „Het late debat" (3 juni, Nederland 1, 18.15 uur) behandelt de weg van de parlementaire besluitvor ming van de kommissievergadering in Brussel tot en met de stemming in Straatsburg „Boeren en boekhouders" (10 juni, 19.00 uur) tenslotte gaat over de tegengestelde belangen in Europa Op de dag waarop Nederlanders naar de stembus gaan (14 juni), zal de DEN HAAG - De horeca heeft zijn prijzen sinds september vorig jaar, toen het ministerie van ekonomische zaken het prijsbeleid voor de horeca losliet, nauwelijks verhoogd. Het Be drijfschap Horeca, dat dit woensdag heeft meegedeeld, heeft op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend dat de prijzen met gemiddeld 1,7 procent zijn geste gen. die afhankelijk zijn van bepaalde omstandigheden (vocht, droogte, zout, duinzand etc.). Beheerders van natuurterreinen, van wegen, dijken en duinen kunnen allerlei gegevens uit het rapport halen. In feite is het onderzoek echter verricht ten behoe ve van het streekplanwerk van de PPD en voor de advisering over plan nen die provinciale goedkeuring no dig hebben. Ook voor een groter publiek kan het rapport echter interessant zijn. Zo zullen biologen en natuurliefheb bers er veel wetenswaardigs in aan treffen. Het is de bedoeling dat dergelijke rapporten ook zullen worden ge maakt voor de rest van Zeeland. In Z. Vlaanderen is het veldonderzoek in middels voltooid. „De vegetatie van Midden-Zee- !and" is verkrijgbaar bij de PPD en oij diverse Zeeuwse boekhandels. Het kost 15,-. Auteur is drs. A. M. M. van Haperen. 12 „Ik begrijp het niet helemaal. Het landgoed is van Rory, zeg je, en toch „Toch verwachten we allemaal ons deel? Dat is waar. We delen de in komsten. Uiteraard heb ik mijn ei gen branche. Ik fok paarden. Jacht en renpaarden. De meeste gaan naar Engelse stallen. Ik hoop nog eens de winnaar van de Grand National te fokken. Ja, ik geloof zelfs dat ik hem nu al in de stal heb staan. Je moet eens naar hem komen kijken." Hij glimlachte innemend en op dat ogenblik kwamen juffrouw O'Rior- dan en Kitty binnen. Juffrouw O'Riordans ogen keken doordringend naar hen tweeën. On willekeurig deed Cathleen een stap achteruit en daama had ze er spijt van, omdat het net leek alsof ze te dicht bij Liam had gestaan. En het was juffrouw O'Riordan ook niet ontgaan. „Liam, Kitty en ik zouden ook niets tegen een drankje hebben." Haar stem klonk scherp. Liam glimlachte. Hij scheen gea museerd. „Wat wilt u hebben, tante Tilly?" „Heb ik ooit iets anders?" Liam schonk een flinke hoeveel heid whisky in voor de oude dame en ze goot het puur naar binnen. Kitty nam een glas sherry waaraan ze nipte en dat ze daarna neerzette. „We wachten niet op Rory", zei juf frouw O'Riordan. „Laten we naar binnen gaan." Ze gaf zelf het voorbeeld en ging door een gewelfde deur van de biblio theek de hoge eetkamer binnen. Om een reusachtige ronde tafel stonden rijk gebeeldhouwde stoelen. De vloer was onbedekt. De verschoten gouden gordijnen die dichtgetrokken waren voor de hoge vensters bolden in de tocht. Boven de haard hing een schil derij van een zigeunerin met een zwarte hoed met platte bol op en een veelkleurige sjaal om haar prachtige schouders gedrapeerd. Met haar lan ge neus en glinsterende zwarte ogen zou ze best een van de voorouders van juffrouw O'Riordan kunnen zijn. Maar waar de gechilderde vrouw haar sluwheid en listigheid duidelijk toonde, verborg tante Tilly de hare achter haar neergeslagen oogleden. Ze traden slechts aan de dag als hun vernietigend werk was gedaan. Een kort, dik vrouwtje met een rond, rood gezicht van onbestemde leeftijd en levendige ogen bracht het eten binnen. Zij was ongetwijfeld Mary Kate, Patsy's vrouw, die inder tijd zo vergeefs naar kinderen had verlangd. Ze staarde met onverhulde nieuwsgierigheid naar Cathleen. „De soep is koud", snauwde juf frouw O'Riordan. „Echt waar? Is het mijn schuld als u zo laat komt? En meneer Rory - o, daar is-ie, de arme ziel." „En waarom is hij een arme ziel?" wilde juffrouw O'Riordan weten. „Nog zo laat aan 't werk en alles. En hij vanmorgen in Dublin en met de trein terug moeten." „Zo is het wel genoeg, Mary Kate", zei juffrouw O'Riordan scherp. „We hebben je niet gevraagd hoe we naar jouw mening onze dag hadden moe ten besteden. En als ik vind dat ik niet altijd in vodden kan rondlopen, dan moet ik de tijd hebben om iets anders te kopen, nietwaar? Zo, Rory." Rory was binnengekomen en ging zitten zonder een woord te zeggen. door DOROTHY EDEN Hij had een tweedjasje, een boord en een das aangedaan, maar hij had blijkbaar haastig toilet gemaakt, want zijn haar zat nog enigszins in de war. Zijn gezicht, met de hoge juk beenderen en de sterke neus, was werkelijk heel verschillend van dat van Liam. Het was een knap, onaan doenlijk gezicht. De mond was hard. „Het zou wel zo beleefd zijn ge weest als je een glas met ons meege dronken had", zei zijn tante. Er verscheen een rimpel tussen zijn wenkbrauwen. Blijkbaar wilde hij een ongeduldig antwoord geven, maar hij bedacht zich en zei tamelijk vriendelijk: „We konden nog net voor donker op de lage akker klaar komen. Hebt u een goede reis gehad?" „Heel goed. Mevrouw Lamb rijdt uitstekend." „Fijn." Rory had Cathleen met geen blik verwaardigd. Hij vond haar aanwe zigheid blijkbaar al vanzelfspre kend. Ze hield zich voor dat ze eigen lijk dankbaar moest zijn in plaats van lichtelijk gepikeerd. Maar je wil de nu eenmaal niet genegeerd wor den alsof je een meubelstuk was. „Zaterdag overeen week komen de wezen. Ik zal wat geld nodig hebben. Hun treinreis zal minstens tweehon derd gulden kosten en we moeten een evenredige hoeveelheid voedsel ins laan. Maar natuurlijk, als je liever hebt dat die arme stakkertjes nooit eens een pleziertje hebben en als ik niet één behoorlijke uitgaansjapon mag hebben nadat ik er als een vogel verschrikker heb bijgelopen sinds de dood van Shamus (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9