De Roode Lelie opende hobby-tentoonstelling Eerste EH BO-examen voor leerl ingen VBO ca Meerderheid ouderen kiest voor alarmeringssysteem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mogelijkheden Provinciale Opzet Allemaal Geslaagd" In de St, Nicolaaskerk in Brouwershaven WA> Wh P£ BI LT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanbod Wet Geluidshinder Bruinisse Skool Pony-achttal Minister Winsemius heeft zijn aanbod van De gemeenteraad van Westerschouwen Bruinisse gaat zich inzetten voor de finan- Het pony-achttal van de Schouwse Ruiters 20 miljoen subsidie voor volledige ontzwa- gaat zich in haar vergadering van vrijdag cierlng van een uitbreiding van „Bruinisse bewees tijdens een kringkonkoers In Vlis- veling van de centrale in Borssele verlengd, bulgen over de Wet Geluidshinder. (Pag. 3). Skool" in Zuld-Afrika. (Pag. 4). singen niet voor niets Zeeuws kampioen te (Pa9- 2). zijn. (Pag. 6). DINSDAG 15 MEI 1984 140ste jaargang Nr. 23524 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ergens geweest te zijn maakt menigeen geluk kiger, dan daar te zijn. Sirius. BURGH-HAAMSTEDE - „Wat mij betreft zijn we voor het eind van dit jaar operationeel en dat is ook de wens van de werkgroep". Aan het woord burgemeester J. L. NiemantsverdrieULeertheer, voorzitter van de Alarme ringswerkgroep, die een onderzoek heeft ingesteld naar wensen en mogelijkheden van een alarmeringssysteem op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Dat onder zoek is inmiddels in een ver gevorderd stadium. Uit een enquête gehouden onder zeshonderd bejaarden is ge bleken, dat 62,9% positief tegenover een dergelijk systeem staat. Voorzitter van het Rode Kruis afdeling Zierikzee, de heer J. Hoekman reikte de diploma's uit aan alle twaalf leerlin gen, die het EHBO-examen met sukses aflegden. ZIERIKZEE - „Allemaal geslaagd", luidde de verheu gende mededeling van EHBO-examinator H. KLoet maandagmiddag tot de twaalf leerlingen van de afdeling praktische vorming van de Beatrixschool. De uitreiking van de Jeugd-EHBO A-diploma's vond plaats in het schoolgebouw in de Raamstraat, waar deze afdeling van het Voortgezet Buitengewoon Onderwijs (VBO) tijdelijk is gehuisvest. De diploma-uitreiking kreeg een extra feestelijk tintje door het feit, dat de eerste EHBO-opleiding in het buitengewoon onderwijs in deze re gio met zo'n overduidelijk sukses kon worden afgesloten. Landelijk hoofdbestuurslid van het Jeugd Rode Kruis, de heer S. Tolsma woonde de korte plechtig heid bij en liet desgevraagd weteh, dat het Jeugd Rode Kruis de EHBÓ- opleidingen voor de leerlingen in her buitengewoon onderwijs van groots belang acht. In mevrouw A. C. Boot- Mangold heeft het Jeugd Rode Kruis een goede pleitbezorgster op Schou wen-Duiveland. Zij heeft ook het voortouw genomen tot de kursus voor de nu geslaagde twaalf leerlin gen. Zelfvertrouwen De heer J. Hoekman, voorzitter van het Rode Kruis afdeling Zierik zee had de eer de diploma's en de bij behorende buttons uit te reiken aan de geslaagden. Hij prees de leerlin gen voor de wijze waarop zij zich hebben ingezet voor het behalen van dit jeugd-EHBO-diploma. De heer Hoekman stelde vast, dat de leerlin gen in de eerste plaats zullen weten, wat ze in elk geval niet moeten doen Vervolg pag. 3 Niet allen zouden ze echter direkt overgaan tot aanschaf van zo'n alarmeringskastje. Van de onder vraagden, die positief tegenover het systeem staan, Iaat 42,9% weten er op dit moment (nog) geen behoefte aan te hebben. Verder blijkt uit het onderzoek, dat van alle respondenten 13,4% een finan ciële bijdrage over heeft voor een aan sluiting op een alarmeringssysteem. Gebaseerd op dit gegeven gaat de werkgroep uit van een aantal van tus sen de 449 en 692 ouderen op Schou wen-Duiveland en Sint Phüipsland, dat reeds nu tot aanschaf van een alarmeringskastje zou overgaan en daar ook een financiële bijdrage voor wil betalen. Hoewel dit aantal volgens de werkgroep wellicht lager ligt dan sommigen hadden verwacht, verdient een experiment met een alarmerings systeem op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland op grond van de door het onderzoek gekonstateerde behoef te, zeker van harte aanbeveling Er zal dan doorgegaan worden op de inge slagen weg, die destijds in gang werd gezet naar aanleiding van vragen in de gemeenteraad van Westerschouwen. Veldwerk Het veldwerk voor dit onderzoek werd gekoördineerd vanuit de Stich ting Welzijn Ouderen onder leiding van de heer R. van der Weide, die daar tijdelijk voor werd bijgestaan door Hanneke Weekhout De afdeling on derzoek van het Provinciaal Opbouw- orgaan Stichting Zeeland verleende ondersteuning bij de voorbereiding van het onderzoek en bij de komputei> verwerking en rapportage. De kosten van het onderzoek komen voor re kening van de gemeenten op Schou wen-Duiveland en van Sint Philips land Op grond van de konklusie, die uit het onderzoek werden getrokken, werd in het bestuurlijk regionaal overleg reeds de bereidheid geuit de benodigde apparatuur door de regio gemeenten aan te schaffen. De Alar meringswerkgroep geeft echter het advies ook de mogelijkheden van een provinciale opzet nader uit te werken. Dit laatste wordt vooral ingegeven door het feit, dat - zo is uit het on derzoek komen vast te staan - tussen de 87% en 93% van alle ouderen in deze regio een telefoonaansluiting hebbea Dit houdt in, dat bij het invoeren van een alarmeringssysteem het beste ge bruik gemaakt kan worden van de te lefoon. Aanbod Elders in de provincie, in Oostkapel- le, is dit systeem - Telesignaal - reeds operationeel. De centrale post daarvan is gevestigd in rusthuis „Ten Mante lingen". De daar thans beschikbare apparatuur is berekend op duizend aansluitingen. Reeds in een eerder sta dium werd het aanbod gedaan van hieruit een alarmeringssysteem voor de gehele provincie Zeeland op te zet ten. Overleg hierover wordt gevoerd in de Provinciale Stichting Bejaarden Alarmering, waarin participeren; Stich ting Welzijn Ouderen Walcheren, Rust en Verpleeghuizen Zeeland en de Stichting Maatschappelijk Welzijn Platteland Walcheren. Aansluiting bij Oostkapelle biedt een 24-uurs bewakingsmogelijkheid en - indien de overige regio's ook deel nemen - een homogeen systeem voor de gehele provincie. De bejaarde, die van het alarmerings systeem gebruik zou gaan maken, be taalt een entréeprijs van f 40,- en een abonnementsprijs van f 5,50 per week. Voor de installatie zijn geen moeilijke ingrepen nodig, het kastje kan gemak kelijk onder de telefoon in de woning worden aangebracht Verder bestaat het systeem uit een zendertje, dat de bejaarde heel eenvoudig bij zich han dragen. De Provincie Zeeland heeft dit pro BROUWERSHAVEN - „Ik heb zelf twee linkerhanden, maar ik heb de grootste be wondering voor de mensen die dit alles thuis hebben gemaakt", zei de heer M. van de Luitgaren, voorzitter van de stichting kulturele kommissie De Roode Lelie, tijdens zijn openingswoord zaterdagmiddag 12 mei in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven. Het imposante bouwwerk herbergt sinds die datum de hobby-tentoonstelling van de stichting binnen zijn muren waarop werkstukken te zien zijn die door de mensen thuis zijn gemaakt. Handwerken van de meest uiteenlopende technieken, die allemaal door ver schillende mensen zijn ingezonden. De tentoonstelling is tot 30 juni te bezich- tigen. De voorzitter sprak zijn bijzondere dank uit aan het kerkbestuur van de Hervormde kerk voor de bereidheid om met het beschikbaar stellen van het gebouw wederom tegemoet te ko men aan de „expositiedrift" van de Roode Lelie. Aan de opening werd luister bijgezet door de drumband „Apollo". Dat aan de tentoongestelde werken menig vrij uurtje is besteed werd na een rondgang over de tentoonstelling al snel duidelijk. Naast tekeningen en aquarellen van de tekengroep van de Roode Lelie en andere amateurte- kenliefhebbers, vroegen de zelfge maakte muziekinstrumenten waar onder een zogenaamde Saffart viool, gebouwd naar een ontwerp uit 1790 en twee reprodukties van de antieke Hoffman luit de aandacht. Prachtig houten speelgoed, bronzen beeldjes, brooddeeg figuren, werkstukken van afgebrande lucifers, klederdracht poppen en handwerken van velerlei verschillende technieken zijn een greep uit wat de tentoonstelling biedt. Vervolg pag- 4 vinciaal op te zetten alarmeringssys teem inmiddels voor subsidie aange meld bij het ministerie van W.V.C., dat in zijn totaliteit f 25 miljoen heeft uit getrokken voor het zogenaamd flan kerend bejaardenbeleid. Volgens de provincie past dit projekt duidelijk in de normen, die daarin worden gesteld. „Misschien zou met rijkssubsidie een tweede komputer kunnen worden aan geschaft", filosofeert mevrouw Nie- mantsverdriet, doelend op het gege ven, dat de thans beschikbare appara tuur uitbreiding behoeft als werkelijk de gehele provincie voor dit systeem kiest De regionale Alarmerings Werk groep gaat de mogelijkheden nu ver der onderzoeken van toetreden tot het systeem in Oostkapelle hetzij als enige regio, hetzij in geheel provin ciaal verband. Daarnaast zal ook een nader eindadvies worden uitgewerkt over het uitsluitend regionaal (Schou wen-Duiveland/Sint Philipsland) op zetten van een alarmeringssysteem, waarbij wordt gedacht aan rusthuis Duinoord als centrale meldpost De bejaarde, die abonnee wordt op dit alarmeringssysteem, heeft de mo gelijkheid drie personen in zijn naaste omgeving (kind, buren, familie) op te geven als mogelijkheid om een alarm signaal aan door te spelen. Deze per sonen dienen ook over een huissleutel van de betrokken bejaarde te beschik ken om de woning te kunnen betreden in geval van alarmering. Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Door de vrij harde wind ging er maar één vlieger de lucht in wedstrijd. Éllen en Marjolein van Luitgaren werden derhalve wijze de winnaressen. bij de vlieger- op eenvoudige Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer; minimumtem peratuur omstreeks 9 graden; mid- dagtemperatuur circa 16 graden; wind uit noordoost tot noord, in het binnenland matig, kracht 3, aan zee af en toe krachtig, 5. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 19 mei: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: n.west 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 mei Zon op 5.45, onder 21.28 Maan op 23.29, onder 6.26 17 mei Zon op 5.44, onder 21.30 Maan op onder 7.02 Laatste Kartier: 22 mei (19.45) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 16 mei 4.59 17.10 10.32 22.56 17 mei 5.47 17.38 11.12 23.35 Springtij: 17 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Woensdag en ook de da gen erna zal er over het algemeen veel bewolking zijn waarbij de re genkans groot is. Geleidelijk aan komt het weer in de invloedssfeer van een depressie die vanuit NoordrAfrika via Italië naar Duitsland trekt. De depressie is gevuld met onstabiele lucht. Voor woensdag moet daarom op enkele regen- of onweersbuien worden gere kend. De temperatuur ligt 's middags meest tussen 13 en 18 graden. De wind draait in de loop van de dag van noordoost naar noord. In het binnen land is die meest matig, kracht 3, aan de kust en op het IJsselmeer moet op een vrij krachtige wind gerekend worden, 5. Bij een naar het noord westen draaiende wind komt de tem peratuur na woensdag weer op een wat lager niveau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1