Rijkswaterstaat beschikt over milieuvriendelijk oliebestrijdingssysteem Regionale omroep blijft positieve voorziening deurloo mode Gister sprak zij van liefde ELEKTRO LIEVENSE Daling aantal faillissementen in april Zeeland doet mee aan Dinsdag-Needag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag li mei 1984 Nr. 23522 9 Ontwikkeld in samenwerking met bedrijf uit Puttershoek VEERE - Rijkswaterstaat heeft samen met het Neder landse bedrjjf Doeeq uit Puttershoek een nieuwe oliebe- strijdingsmethode ontwikkeld die zeer effektief is. Boven dien is hij door het achterwege laten van het gebruik van chemische oplosmiddelen zeer milieuvriendelijk. Dit heeft Ir W. Koops van de Afdeling Rampenbestrijding van Rijkswaterstaat bekendgemaakt Het gaat om een vrij simpel mecha nisch systeem, de Oil-Crab. Volgens Ir Koops is het apparaat geschikt voor alle soorten olie, van zware tot zeer dunne. Het is een vrij goedkoop systeem en kan in havens, op rivieren, in zeearmen en zelfs op zee worden ingezet Het eerste prototype van dit systeem werd op het Veerse Meer aan rijkswaterstaat overgedragen. DORDRECHT - Twee bedrijfster reinen aan de Handelskade nabij de Oude Maas in Dordrecht moeten wor den afgegraven, omdat ze verontrei nigd zijn met onder meer oliën, ethy- benzeen en xyleen. Er is geen gevaar voor de volksgezondheid, zo heeft de gemeente Dordrecht woensdagmid dag meegedeeld. Een eerste schatting van de gemeente heeft aangetoond dat de sanering ministens twee mil joen gulden gaat kosten. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 1634 De Oil-Crab is een bak waaraan veegarmen zijn bevestigd Het vaar tuig dat zelf geen voortstuwingsme chanisme heeft wordt voortgeduwd door een boot Dat gebeurt met een vaart van maximaal drie mijl per uur. Het olie-watermengsel loopt dan auto matisch via een overloopsysteem in de bak, waarna het grootste deel van de olie en het water gescheiden worden. Vervolgens loopt het water waarin zich nog kleine oliedeeltjes bevinden het tweede deel van de bak in waarna het schone water via een onderstroom in de bak wordt afgevoerd De Oil- Crab heeft een kapaciteit van 125 ku bieke meter. De kapaciteit kan ver groot worden tot maximaal 3000 ku bieke meter. Goed voldaan Volgens Zr R. van der Leeuw van Rijkswaterstaat, een van de beden kers van de oil-crab, is het systeem op de Oude Maas, het Veerse Meer en de Westerschelde beproefd en heeft daar zeer goed voldaan. In het najaar wor den nog proeven met de oil-crab op de Waddenzee genomen. Rijkswaterstaat zou het een heel denkbaar idee vinden als havens, zoals die van Rotterdam en Amsterdam, en grote oliemaatschap pijen dit betrekkelijk goedkope oliebe- strijdingsvaartuig in eigen beheer zou den aanschaffen. Het nu bedachte systeem is vijf keer zo goedkoop als het bestaande veeg- AMSTERDAM - De direkteur- generaal van de volkshuisvesting van het gelijknamige ministerie, ir. J. M. Koopman, vertrouwt erop dat de prijzen van elektriciteit, stook- en kookgas in de komende jaren zullen dalen. Hij baseert deze verwachting op de situatie op de wereldolie- markt, waar het aanbod op het ogen blik nogal groot is. Daardoor staan de prijzen onder druk. armensysteem dat via eigen voortstu wing voor olie-opruiming zorgt. Ook het onderhoud van de oil-crab is vol gens Van der Leeuw maar een fraktie in vergelijking met de nu ingebruik zijnde oliebestrijdingsvaartuigen. Rijkswaterstaat heeft het patent op de uitvinding verworven en het bedrijf Doceq bouwt de oil-crab in licentie. ROODESCHOOL - De provincie Groningen kan ondernemers die voor een subsidie via de Investerings Pre mie Regeling (IPR) in aanmerking komen, geen geld meer geven. De provincie IPR-geldpot van ruim vijf miljoen is leeg en de provincie ver wacht dit jaar nog minstens negen miljoen gulden nodig te hebben om bedrijven bij investeringen te steu nen. DEN HAAG - De staatssekretaris voor letterkunde 1983, de P.C. Höoft- prijs (een bedrag van 10.000 gulden) is in de kategorie Proza toegekend aan de schrijfster Hella Haasse (66) in St. Witz, Frankrijk. De prijs wordt 26 juni uitgereikt op het Muiderslot. DEN HAAG - Het aantal uitgespro ken faillissementen is in de maand april gedaald met 28 procent in ver gelijking met dezelfde maand van het vorig jaar. De aantallen zijn 449 in april 1984 en 626 in april 1983. Dit blijkt uit de voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, die woensdag bekend zijn ge maakt. In januari tot en met april bedroeg het aantal uitgesproken faillisse menten 2300 tegen 2910 in dezelfde periode van het vorig jaar (min 21 procent). In april van dit jaar werden 184 besloten vennootschappen failliet verklaard tegen 242 in dezelfde maand van het vorig jaar (min 24 pro cent). Het aantal besloten vennootschap pen dat van januari tot en met april failliet werden verklaard bedroeg 864 tegen 1124 in dezelfde periode van het vorig jaar, een daling van 23 procent. Provinciale Raad van Kerken in Zeeland: MIDDELBURG - De Provinciale Raad van Kerken vindt dat er geen reden is terug te komen op het eerder ingenomen standpunt dat een regionale omroep voor Zeeland een positief te waarderen voorziening is. Er zijn naar het oordeel van de raad in de recente diskussie over deze omroep geen gronden aangevoerd om van opvatting te veranderen. Advertentie Composé of kostuumf 475,- Mei-kortingf 75,- NU f 400,- HET VERSCHIL y Zaterdag 12 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Muppetshhow. Marty Feld- man is te gast 16.25 uur Dieren met een zendver gunning. Film over dieren die inder tijd werden uitgerust met een zender tje, zodat de wetenschap erachter kan komen hoe bepaalde dieren zich in de vrije natuur gedragea 18.25 uur Teleac 18.55 uur Pluto is verliefd. Tekenfilm. 19.00 uur The A-team. De ploeg wordt verzocht om een rijke dochter in han den van een bende terroristen, te be vrijden. Dat gelukt de heren, maar dat komt pa wel te staan op een lieve som van een half miljoen dollar. 20.28 uur De bananasplitshow. Va nessa neemt een loodgieter in de ma ling. 21.15 uur Falcon Crest Melissa heeft ontzettende wroeging over het inleve ren van haar zoon voor de helft van Falcon Crest Maggie en Chase nemen de beslissing om te opereren. 22.05 uur Aktua tv met sport 23.00 uur Journaal 23.05 uur The war lover. Rollen wor den vertolkt door Robert Wagner, Ste ven McQueen, respektievelijk als lui tenant Ed Bolland en kapitein Buzz Rickson, die als opdracht krijgen van uit Engeland de duikbootbasis van de nazi's in Kiel te bombarderen. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De mini play back show. Jeugdigen kandidaten tussen de acht en elf jaar wagen zich op het podium. 20.20 uur De Frank Kramer show. Spelprogramma. 21.25 uur Oud worden. Ver van huis in Australië en Nieuw-Zeeland worden de problemen onder de loep genomen van landgenoten die in de vijftiger ja ren naar deze landen emigreerden en door hun taalbarrière nooit helemaal geïntergreerd zijn. 22.15 uur Algemene loterij Neder land 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nieuws voor doven Zondag 13 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Eucharistieviering 17.00 uur Kerkdienst voor doven 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensenwerk. Aandacht wordt geschonken aan o.a. nieuwe ont wikkelingen op het gebied van hart operaties en allerlei wetenswaardige zaken voor moestuinbewerkers. 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek. Ontwikkelin gen op het politieke front worden nauwlettend gevolgd. 20.40 uur H.V. 20.45 uur Ja, natuurlijk. De spelkan- didaten worden ondervraagd op hun kennis van roofvogels, cactussen. An- toon van Hooff vertelt over het won derlijke verschijnsel van aanpassing van plant en die aan de plaatselijke leefomstandigheden zoals dat zicht baar is in de Toendragebieden vlakbij de poolcirkel. 22.15 uur Ander nieuws. Rubriek over kerk en samenleving. 22.55 uur Journaal 23.00 uur Nieuws voor doven Nederland 2 12.00 uur Het Capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 15.45 en 17.50 uur Teleac 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Hoogtepunten uit de we reld muziekliteratuur. Carmen van Bizet uitgevoerd door het Tokio Phil- harmonisch orkest 16.40 uur Sons and daughters. De Hamiltons verkeren in moeilijkheden, hoewel het licht al in de verte gloort 17.05 uur Wondere wereld. Onder- De raad toonde zichh in een onlangs gehouden vergadering verbaasd over het door het door de meerderheid van gedeputeerde staten ingenomen stand punt tot afwijzing van de regionale omroep. In de diskussie werd er op gewezen dat de Raad van Kerken van aanvang af voorstander is geweest van de totstandkoming van een Zeeuwse omroep. Deze kan, aldus dse raad, goedse diensten bewijzen en positieve bijdragen leveren aan een veelzijdiger informatie van de Zeeuwse bevolking Een regionale omroep biedt als spe cifiek medium naast de pers, goede mogelijkheden om aandacht te beste den aan de vele facetten van de Zeeuw se samenleving. Daarin kan ook door klinken wat leeft en werkt in de Zeeuw se kerken. In de diskussie heeft de provinciale raad bepaald niet uit het oog verloren dat voor de regionale omroep tien gulden extra op de omroepbijdrage moet worden betaald. Men betreurde dat juist in een ekonomisch toch ai zo moeilijke tyd blijkbaar geen andere oplossing voorhanden is. Maar uit eindelijk vond de raad, het nut van een regionale omroep en de op zich zelf geringe kosten tegen elkaar af wegend, dat het belang van een re gionale omroep dient te prevaleren. Besloten werd in een brief aan pro vinciale staten mededeling te doen van de opvattingen die bij de raad leven, dit met het oog op het statendebat van 15 juni as. De staten zal worden verzocht het daarheen te leiden dat binnen af zienbare tijd Zeeland een „eigen" om roep zal hebben. Z1ERIKZEE - In het kader van een landelijke aktie van vrouwen zullen vanuit de regio's Zeeland, Noord- Brabant en Limburg vrouwen de monstreren op het Binnenhof in Den Haag op dinsdag 12 juni tegen de plaatsing van kruisraketten in Ne derland. Deze wekelijkse aktie's op dinsdag zijn van start gegaan op 8 mei en zul len op 12 juni worden beëindigd. Een programma voor de dinsdag- Needag ziet er als volgt uit: 12.00 tot 14.00 uur ritmisch tromgeroffel, neu riën, vredesroep en zingen. Om 13.30 uur zal aan kamerleden een petitie worden aangeboden. Kontaktvrouw voor Zeeland is Els Verhage, tel. 01180-33938. Zaterdag 12 mei, 21.25 uur, Nederland 2: „Oud worden". Overal kan men dit soort borden aantreffen, die duidelijk maken dat Hollanders hier wer ken en hun produkten direkt aan de bevolking verkopen. De eerste emi granten hebben nu de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en wat bete kent dat voor hen? werpen zoals drie dimensionale foto grafie, bestrijding van wagenziekte, robot als tekenleraar, vervaardigen van animatiefilms met behulp van een computer. 17.30 uur Pop video show 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Happy days. Fonzie komt in aktie tijdens een marathon-danswed strijd waarmee een kapbeurt te win nen is. 19.30 uur Countdown. Popmuziek programma. 20.10 uur Dynasty. Blake doet een spektakulaire zakelijke transaktie met Ahmet 21.00 uur Vakantie '84. Uitgebreid aandacht wordt gegeven aan reismo gelijkheden voor jongeren die vanwe ge de slechtere financiële omstandig heden meer belangstelling hebben voor vakantielanden als Spanje als vervangingsdoel van voorheen favo riete bestemmingen zoals het Midden- en Verre Oosten. 21.25 uur La grande vadrouille. Sa men uit samen thuis. Film uit 1966 met in de hoofdrollen Teny Thomas, Bour- vil en Louis de Funes. Het verhaal speelt zich af tijdens de tweede we reldoorlog in Frankrijk, waarin een dirigent en een huisschilder drie En gelse vliegers die een vliegtuigneer- schieting overleefd hebben in veilig heid proberen te brengen. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Maandag 14 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke. Praatprogramma 18.25 uur Teleac 18.55 uur De roze panter. Tekenfilm. 19.00 uur Beestenboel Een olifant krijgt te maken met kiespijn en Do nald probeert bij een tijger de nagels te knippen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Schoppen troel De vrede is nog steeds niet getekend tussen de sponsor en de trainer. De trainer ver zet zich ook tegen de schenking van de voetbalshirts van de sponsor. 20.50 uur Skorpioen. Tweede afleve ring van deze thriller. Gabrielle vlucht naar Schotland gevolgd door een mys terieus persoon, die geen onbekende blijkt te zijn voor de Anti Terroristen Brigade. 21.45 uur Hier en nu 22.25 uur Medidatie 22.30 uur Hill street blues. Het po litiecorps verkeert in uiterste staat van opwinding vanwege de dood van een kollega Ook toont La Rue hierin zijn onmiskenbare kwaliteiten. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voordoven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De play back show. Muzi kale medewerking wordt verleend door de Nederlandstalige popgroep Vulcano. 20.05 uur Sport op maandag 20.45 uur Lou Grant Sharon McNeil trekt geruchten na als zouden kinde ren misbruikt worden voor pornofilms. 21.35 uur Tussen Keulen en Parijs. Rubriek over kerk en samenleving. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 23.05 uur Teleac DEN HAAG - De Tweede" Kamer vindt dat een wettelijke regeling voor het werken met behoud van uit kering zo bescheiden mogelijk van opzet moet zijn. PvdA en CDA vin den wel dat wettelijke regels nodig zijn. De VVD, D'66, CPN en PSP me nen dat de bestaande wetgeving toe reikend is en twijfelend sterk aan het nut van een aparte wet. DEN HAAG - De belastingdienst streeft ernaar in september bij het Rijkscomputercentrum in Apeldoorn landelijke ondernemers te gaan re gistreren van wie wordt aangenomen dat zij de belasting ontduiken. Sinds eind 1982 wordt er al een proef met geautomatiseerde registratie geno men in de direkties Breda, Rotter dam en Arnhem. AMSTERDAM - De aktieweek te gen de kruisraketten kost de Neder landse vredesbeweging zeker een miljoen gulden. Daarmee valt de week altijd nog een stuk goedkoper uit dan de landelijke demonstratie van 29 november vorig jaar. Die kwam de beweging vooral door de hoge reiskosten, op acht tien mil joen gulden te staan. ,,Ja hoor, tante Tilly." Liam nam haar arm en liep met haar de grote hal in. Hier bestond een genegenheid die de oude dame niet voor Rory had getoond, en die Rory ook niet had beantwoord. „En u? Bent u met alles klaargeko men?" Juffrouw O'Riordan schudde Li- ams arm af. „Natuurlijk. Wat dacht je dan?" Ze zonk neer in een van de grote stoelen en strekte haar benen be haaglijk uit. „Ze kunnen allemaal naar de dui vel lopen! Zuster Mary Martha, de wezen, de schurken, de nietsnutten. Is Rory al thuis?" „Al uren", zei Liam. „Hij was aan 't hooien." „Hij heeft de ziel van een boer", zei tante Tilly minachtend. „En, me vrouw Lamb, waar zit je zo naar te kijken?" Cathleen had met belangstelling naar de lambrizering van de vierkan te hal zitten kijken. De open haard van honingkleurig marmer was prachtig, evenals de donkere ge beeldhouwde zoldering. Maar de ta pijten en gordijnen waren verschoten en tot op de draad versleten, op de ruggen van de stoelen was het ve lours kaal. Aan de wanden hingen drie portretten van drie jongeman nen. Ze herkende er twee van, de donkere Rory en het fijnere, gevoeli ger gezicht van Liam. Alles aan Rory lag er een beetje te dik op, dacht Cathleen, zelfs de brutale blik van zijn donkere ogen. Maar Liam staar de dromerig en in zichzelf gekeerd in de verte. Het derde gezicht leek erop en toch ook weer niet. Cathleen nam aan dat het de vader van de twee jongens was, Patrick O'Riordan, die gesneu veld was in het gevecht tegen de Black and Tans. „Dat is Shamus", zei Kitty naast haar. „Mijn oudste broer, Shamus." „Ik wist niet dat je nog een broer had." „Hij is dood." Plotseling was Cathleen zich be wust van de drie paar ogen die op haar waren gevestigd. Juffrouw O'Riordan keek naar haar vanonder haar half gesloten oogleden; Liams diepliggende, blauwe ogen keken be langstellend maar toch met iets waakzaams en Kitty met haar enor me lege ogen, die de kleur van een schoongewassen hemel hadden. Ze zaten er allemaal op te wachten wat ze zou zeggen, nu ze pas gehoord had dat een nog zo jonge en krachtige man als Shamus alleen nog maar een portret aan de wand was? Maar er stierven iedere dag men sen. „Hij was zeker - nog heel jong?" zei ze. „Hij was negenentwintig", zei juf frouw O'Riordan rustig. „Hij stierf door een ongeluk. Kitty, wijs me vrouw Lamb haar kamer eens." „Zeker, tante Tilly." Cathleen volgde het kleine, hin kende figuurtje de brede gewreven trap op. door DOROTHY EDEN „Waarom hangt jouw portret niet in de hal?" vroeg ze. Kitty stond stil en draaide haar hoofd om. „Mijn portret!" zei ze schamper. Ze hinkte weer verder als een lam vogeltje. Ze zei niets meer. De hoon in haar stem sprak boekdelen. De kamer waar ze Cathleen heen bracht, lag aan het eind van een lan ge gang. Het was een hoge kamer met grote ramen, die over de tuin uitke ken en verder nog over het wilde, ka le landschap, dat tegelijk mooi en droefgeestig was. Maar in de kamer zelf, met zijn schaarse en versleten meubels, was de soberheid die in huis heerste, duidelijk merkbaar. De brokaten gordijnen waren gerafeld en de bijpassende beddesprei was zo versleten dat er hier en daar gaten in vielen. Het Chinese, met de hand be schilderde behang, met zijn tere mo tieven van vogels en bloemen, was dof en vaal geworden. Op de parket vloer lag één verschoten Perzisch kleedje. Het gebeeldhouwde eike houten bed was prachtig. Ze zou er net een verbannen koningin in voe len, dacht Cathleen. „Mijn kamer is een eindje verder in de gang", zei Kitty. „De badkamer is aan de overkant. Er is alleen 's avonds maar warm water, als Patsy de boiler aan de gang heeft gekregen." „Dank je", zei Cathleen. „Ik zou niet graag verdwalen. Vertel me eens wat de andere kamers zijn." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9