Carianne Berrevoets stopt Eddy Smit: „Een sportvisser heeft ervaring en deskundigheid nodig om het ver te schoppen..." Jacob en Tonnie van de Berge in Zeeuwse ploeg Volleybalklub Mevo '80 organiseert toernooien Sukses voor Eddy Smit Damesteam van LTC Bru-Tèn klopt De Klappers 7 ZIERIKZEE - Op maandag 21 mei speelt de Zeeuwse KNVB-selektie op het Zierikzeese sport park Bannink een eerste officiële wedstrijd tegen zaterdag eerste klasser Barendrecht. In de ploeg van coach Jo de Waal debuteren dan de Bruse neven Ja cob en Tonnie van de Berge in de frontlinie. Het Bruse duo dwong de selektie ongetwijfeld af via hun goede presteren tijdens de tweede helft van de kompetitie, terwijl Jacob van de Berge een goede selektiewedstrijd speelde in Kapelle tegen het Sint- Willeb rordse Rood Wit. In de wetenschap, dat de neven veel beter tot hun recht komen, wanneer zij in één voorhoede aantreden, werden zij beiden uitgenodigd. Behalve de Bruse aanvallers selekteerde de technische kommissie van de KNVB afdeling Zeeland voor de frontlinie Gerard Schipper van Oostkapelle en Boudewijn van Craenenbroeck van Clinge. Op het mid denveld werden Stoffel Schipper (Oostkapelle), Franz van der Pijl (Hoek), Rudi Snouwaart (Breskens) en Nico Bouwman (AZVV) verko zen, terwijl de achterhoede zal worden geformeerd uit Jaap Meerman (Vlissingen), Willy de Jager (Breskens), Klaas van Belzen (Arnemuiden), John Spaans (AZVV), Eugène Fagg (Oostkapelle) en Jan Hamelink (Hoek). Keepers zijn Rob Gruben van Breskens en John Jasperse van Arnemuiden. Eddy en Gré Smit manifesteerden zich al op heel wat wedstrijden, zoals de prijzenkast duidelijk aantoont. In zijn jarenlange loopbaan als sportvisser behaalde Eddy Smit in 1979 zijn grootste sukses. In Hoek van Holland werd hij toen Neder lands kampioen kusthengelen. In maart 1980 kreeg hij tengevolge hier van de individuele sportbeker van Zierikzee uitgereikt door burge meester Th. H. de Meester. De Zierik zeese Sportraad koos hem toen vrij wel unaniem. „Die verkiezing is voor mij nog steeds meer dan een persoon lijk sukses", zegt hij nu ruim vier jaar later. „Het was een erkenning van de hengelsport in zijn totaliteit". Vijftienhonderd Eddy Smit groeide van kindsbeen af in de hengelsport. „Toen ik een jaar of zes was kreeg ik van mijn oom een bamboestok van een meter of ze ven, waarmee ik een paar jaar in de grachten heb gevist. Maar ja, op die leeftijd is het meer spelen dan vissen. Later kreeg ik een werphengel met een werplus, want een werpmolen was in die tijd nog een luxe, die niet iedereen zich kon veroorloven", vertelt de Zierikzeese museummedewerker. „Met wed- strijdvissen ben ik pas begonnen in SCHEVENINGEN - Tijdens een bootviswedstrijd van de EFSA (European Federation of Sea Anglers), die onder bar- re omstandigheden vanuit Scheveningen werd gehouden werd Eddy Smit van de Zierik zeese hengelsportvereniging Oosterschelde derde. Smit ontving voor zijn prestatie een bronzen medail le. Hij ontving tijdens deze wedstrijd tevens de trofee voor de grootste vis. Aan het evenement namen in totaal tachtig wedstrijdvissers deel. 1969. Ik ben toen ook lid geworden van de hengelsportvereniging Oosterschelde, een vereniging met tegenwoordig een kleine vijftienhon derd leden". De eerste jaren was er voor Smit nog een plaats weggelegd op de Ne derlandse kampioenschappen, on danks het feit, dat hij in 1972 voor het eerst klubkampioen werd in de immes grote vereniging. „Aanvanke lijk beperkten mijn aktiviteiten zich tot de vereningingswedstrijden. Na verloop van tijd ben ik echter gaan meedoen met de wedstrijden van de Delta-federatie, die zich uitstrekt over Zeeland, Voorne-Putten en West-Brabant. Dat was interessan ter, omdat daar meer wedstrijdvis sers aktief waren. De laatste jaren schreef ik me pas in voor de nationa le wedstrijden". Inktvis Het eerste grote sukses behaalde Smit in 1978, toen hij derde werd in de kategorie bootvissen, door welk resultaat hij werd afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen op El- ba in Italië. Door de zeer afwijkende omstan digheden in vergelijking tot de Ne derlandse reikte hij daar slechts naar een middenmootpositie in een veld .van vijftig sportvissers. „Ik had daar op een gegeven ogenblik wel een flin ke vangst, waarmee ik ongetwijfeld eerste zou zijn geworden, maar de in ktvis van ongeveer twee kilo die ik naar boven haalde kwam niet voor een waardering in aanmerking", her innert hij zich, terwijl hij een lach on derdrukt. Een hoogtepunt bereikte Smit tij dens de nationale titelstrijd in 1979 in Hoek van Holland. Door dit kam pioenschap was Smit gerechtigd om naar de wereldkampioenschappen in Frankrijk te gaan, maar door allerlei omstandigheden werden deze kampi oenschappen op het laatste moment geannuleerd. „Ik had daar een rede lijk goede kans gehad om hoog te ein digen". In plaats van de WK kwam er ZIERIKZEE - Enkele weken geleden mocht de vijftienjarige Zierikzeese turnster Carianne Berrevoets uit handen van burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee voor het tweede jaar in suksessie de individuele sportbeker van deze gemeente in ontvangst nemen. Waarschijnlijk is dit in het nog jonge leven van de suksesvolle turnster het laatste sportieve hoogtepunt geweest. De afge lopen week deelde Carianne Berrevoets haar trainer Hans van Zetten op het na tionaal trainingscentrum Papendal bij Arnhem mee, dat zij stopt met haar ak- tieve loopbaan. De mededeling sloeg bij de topman van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond in als een bom, zeker toen bekend werd, dat Carola Eenk- hoorn, sinds jaar en dag vriendin en konkurrente van Carianne Berrevoets dezelfde beslissing had ge nomen. Een gebrek aan de juiste motivatie zou de Zierikzeese turnster tot haar beslissing hebben ge bracht, maar zeker ook de (té) lange termijnplan ning, waarin zij haar sport moet bedrijven. Carianne Berrevoets maakte als lid van de nationale A- selektie een opmerkelijke ontwikkeling door en was de voorbije jaren present op alle grote evenementen, met de wereldtitelstrijd in Boedapest als absoluut hoogtepunt. De eerste grote wedstrijd zouden de we reldkampioenschappen in 1986 zijn, waarna dan het oog gericht zou zijn op de Olympische Spelen in Se oel, maar dan zijn we alweer vier jaar verder. (Foto Johan Berrevoets jr.). een meerlandenwedstrijd bootvissen in het Duitse Heiligenhofen. Smit eindigde als zeventiende in een veld van 65 sportvissers. Het betekende de hoogste Nederlandse klassering. In 1980 skoorde Smit andermaal goed tijdens de Benelux-kampioenschap- pen kusthengelen op Texel. Hij pakte daar de eerste plaats voor de neuzen van alle konkurrenten. Van de partij was hij ook tijdens de interland tus sen België en Nederland in 1981 en op de meerlandenwedstrijd in Dene marken waar hij als zestiende uit de bus kwam, maar wel een fraaie prijs meepakte vanwege de vangst van de grootste platvis: een schol van 45 cen timeter lengte. Konkurrent Op dat moment had Eddy een goe de konkurrent binnen de klub gekre gen in de persoon van zijn echtgenote Gré. „Ik doe pas een jaar of drie aan wedstrijden mee", vertelt zij. „Ik ging steeds met Eddy mee naar wedstrijden. Op een gegeven mo ment ben ik het ook maar eens gaan proberen op een wedstrijd in Haamstede. Prompt pakte ik de vier de prijs en dat was natuurlijk een re den om door te gaan". In 1983 werd Gré Smit voor het eerst geselekteerd voor de Nederlandse kampioen schappen en dit jaar gaat zij op her haling. „Als je de smaak van deze sport eenmaal te pakken hebt, dan kün jé 'er niet meer van buiten. We gaan, in' 1984 naar 52 wedstrijden. De sportvisserij is een wezenlijk deel van ons leven geworden". Eddy Smit gelooft niet, dat de hen gelsport bij voorkeur een dure sport moet zijn. „Ik behoor niet bij die groep sportvissers, die gelooft in pe perdure karbonhengels van duizend gulden of meer. Voor een weiTphengel is het geen noodzaak, dat je super- licht materiaal hebt. Het werkt wel iets prettiger, maar met een stok van twee- tot driehonderd gulden en een molen van rond de honderd piek kom je een heel eind. De zaken die er bij komen zorgen meestal voor de echte kosten. Ik noem in dat verband de reiskosten, een hapje en een drankje en de kosten van het aas, die enorm op kunne lopen. Je kunt ook hier wat aan doen door je aas zelf te steken, net zoals ik doe", verduidelijkt Eddy Smit. Vermoeiend Doordat zowel Eddy Smit als zijn vrouw Gré veelvuldig de hengel in wedstrijdverband ter hand nemen dient er voor heel wat aas gezorgd te te worden. „Ik ben daar vaak heel wat uurtjes mee zoet, maar ja, je bent gek op je sport en dan moet er ook wat voor gedaan worden", stelt hij vast. Het is bovendien een vermoeiende bezigheid, zoals trouwens het wedstrijdvissen zelf ook. Sportvis sen is vaak vermoeiender dan welke tak van sport ook. Ik denk, dat veel buitenstaanders zich dat niet realise ren. Omdat wij beiden vissen, is er begrip voor de lichamelijk toestand van elkaar na een wedstrijd. Ik kan me indenken, dat er huiselijke pro blemen ontstaan, wanneeer bijvoor beeld alleen de man des huizes vist. Wanneer hij na een wedstrijd dood vermoeid thuiskomt, zou er wel eens iets anders vermoed kunnen worden, maar dat is dan niet zo". De voormalige Nederlands kampi oen is er van overtuigd, dat de hen gelsport een volwaardige sport is „De meeste mensen missen het bewe gende facet in de hengelsport. Ie mand die hardloopt, fietst of voet balt is in beweging. In de hengelsport ziet de leek iemand, die daar maar staat of zit en het lot van het sukses in de bek van de vissen legt", zegt Eddy Smit. De Zierikzeese top sportvisser denkt dat een wereld kampioenschap hengelen de evenk nie is van de wereldkampioen wiel rennen of judo. „Om het hoogste in onze sport te behalen moet je een prestatie van formaat leveren. Wan neer je eenmaal door de enorme lan ge selektieprocedure bent gerold moet je je bewijzen op een wereldti telstrijd van drie dagen. De faktor geluk kan je dan gevoegelijk wegcij feren. Op zo'n moment moet je kei hard werken om je konkurrenten af te troeven", meent hij. Ereprijzen De hengelsport heet nog steeds een amateursport te zijn, ondanks het feit, dat er in veel grote wedstrijden exorbitant grote prijzen in natura worden uitgekeerd. Koelkasten, diepvriezers, racefietsen en zelfs au to's kunnen de winnaar te beurt val len. Hoe vreemd het ook klinkt: de meeste hengelaars hechten nog het meeste waarde aan de ereprijzen, zo als medailles, bekers of glimmende wandborden", laat de Zierikzeese sportvisser er lakoniek op volgen. Smit is per week zo'n twintig uur met zijn sport bezig, „maar", zo kon- kludeert hij, „het is mijn grootste hobby en daar heb je wat voor over". Ongetwijfeld zal zijn naam en die van zijn vrouw Gré nog herhaalde lijk hoog genoteerd staan in de grote wedstrijden, waarschijnlijk ook op nationaal en internationaal nivo. ZIERIKZEE - De Zierikzeese volleybalvereniging Mevo '80 organiseert morgen - zaterdag 12 mei - een viertal toernooien. Hierin zullen een aantal tweede, derde en vierdeklassers aantreden, zowel bij de dames als de heren. In het toernooi met tweede en der de klas damesteams treden Mevo '80, Intermezzo, een ploeg van het Zweeds Rode Kruisziekenhuis en een kombinatieteam van DFS en Cluzo- na aan. In deze poule worden wedstrijden gespeeld over drie sets. Bij de heren tweede en derdeklassers BRUINISSE - In de hoofdklasse dames boekte het eerse team van de Bru-Tèn een 2-4 overwinning op De Klappers uit Krabbendijke. Corrie de Waal en Adrie de Looff boekten overwinningen in de enkelspelen en er waren nederlagen voor Wies van der Doe en Joyce van Gelder. De bei de dubbelspelen leverden ook Bruse overwinningen op. Het herenteam van de Bruse ver eniging trok naar Sint-Maartensijk om het op te nemen tegen het team van Jacoba van Beieren. Frank Mous en Herman van der Doe wonnen een enkelspel en verlies was er voor Ri- nus Geense en Thom van Gelder. Het derde punt werd binnengehaald door het dubbel Geense en Van Gelder. Het tweede damesteam van Bru- Tèn boekte een 4-0 overwinning op Westerschouwen. Het team wordt ge vormd door Joke Groeneveld, Loes Vleugel, Ria Kik en Iet Korstanje. komen naast de organiserende vere niging ook Kwiek uit Bruinisse, Geervliet, Rowido en Intermezzo in aktie. In deze poule worden per wedstrijd twee sets afgewerkt. Dat is ook zo in de toernooien met vierde klassers. Bij de dames komen Intermezzo II, Mytilus, Kwiek, sGra- vo en Mevo '80 II binnen de lijnen, terwijl bij de heren twee teams van Jong Papendrecht, Mevo '80II, Inter mezzo II en Big S aantreden. De wedstrijden in sporthal Onderdak beginnen om half tien en de laatste wedstrijdronde is om even na vier uur afgelopen, waarna direkt de prijsuitreiking zal plaatsvinden. ZEIST - De KNVB heeft twee scheidsrechters toegevoegd aan het arbiterscorps van het Betaalde Voet bal. Het zijn Koos van der Leek uit Leiden en Roelof Luinge uit Eelde. Dit tweetal werd door de voetbalbond ge kozen uit een groep van negen kandi daten. Van der Leek en Luinge liepen dit jaar reeds stage. BUENOS AIRES - De Argentijnse voetbalvereniging Boca Juniors heeft woensdag bekend gemaakt dat het Diego Maradonna terug wiL Volgens de Argentijnse vereniging heeft Mara donna het niet naar zijn zin bij het Spaanse Barcelona. De vechtpartijen na de Spaanse bekerfinale, waarvan Maradonna door sommigen als aan stichter wordt gezien, zouden een niet onbelangrijke rol spelen. ZIERIKZEE - Op zaterdag 16 juni wordt op het Kre- kengebied van Ouwerkerk voor de tweede keer het Open Europees Viskampioenschap georganiseerd door de Belgische horekaman Jos Wuytack in samenwerking met de Zierikzeese hengelsportvereniging Oosterschel de. Via dit evenement komt de hengelsport weer eens in de belangstelling, een belangstelling die ten onrechte vrijwel nooit wordt toegekend aan het spel tussen de hengelaar en de vis. Een man, die incidenteel nog eens de hengelsport in de publiciteit brengt is de 35-jarige Zie- rikzeeënaar Eddy Smit. Bij het grote publiek wordt er vaak nogal geringschattend over deze door enorm veel mensen beoefende sport gedacht en gesproken. Te vaak wordt het sukses van de sportvisser toegeschreven aan de dosis geluk. „Dat is je reinste flauwekul", meent Ed dy Smit. „De geluksfaktor speelt in de hengelsport lang niet zo'n grote rol als men denkt. Natuurlijk heb je als sportvisser wel eens een dosis geluk, maar de geluksfak tor speelt zeker geen grotere rol dan bij welke andere tak van sport ook. Om werkelijk aan de top te komen in de sportvisserij spelen deskundigheid en ervaring een beslissende rol".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7