Reünie in Noordgouwe streeknieuws BLANK EIKEN De oude vertrouwde school toen de tram nog reed de bromfiets pas kwam en het ziekenhuis er nog was Nader bodemonderzoek terrein metaalhandel Meubelrama IB® Een auto huren? AUTO LOUIS G0EDBL0ED 6 Het schooljaar 1949/1950. Klas vijf en zes van de Openbare Lagere School te Noordgouwe met op de achter grond meester J. G. Smits. NOORDGOUWE „We willen nog eens herinneringen ophalen uit de tijd dat we in onze oude vertrouwde school zaten, toen de tram nog reed, de bromfiets pas uitkwam, het ziekenhuis nog op Noordgouwe was en de uit voering van de „muziek" nog in het zaaltje van Coomans werd gehouden." Zo luidt de tekst van een brief die dezer dagen verzonden werd naar ruim zestig oud-leerlingen, die in de ja ren 1950 tot en met 1953 in de hoogste klassen zaten van de Openbare Lagere School te Noordgouwe. Initiatiefnemers van deze reünie, die op zaterdag 19 mei in Noordgouwe zal plaatsvinden, zijn de heren An ton Hage en Jan van Vossen, twee oud-leerlingen van de man waar de reünie in eerste instantie om draait:meester J. G. Smits, de toenmalige hoofdonderwijzer van de Noordgouwse school. „Hij was een meester die altijd beloonde" herinneren Anton en Jan zich na 35 jaar nog steeds. „Als wij de klas binnenkwamen schreef hij bijvoorbeeld snel een grote staartsom op het bord. En dan ging het erom wie het eerste de uitkomst had. Die kreeg een streepje achter zijn naam en bij vijf streepjes kreeg je dan een prijsje". „Hij kon prachtig vertel len en hij speelde viool bij de zangles" vertelt Addy Kommer, een andere oud-leerlinge. „Weken voor Sinterklaas haalde hij heel de school naar zijn klas om de liedjes te oefenen met begeleiding van zijn viool". Deze en vele ande re herinneringen kwamen boven toen Anton Hage van zijn moeder hoorde dat zijn oude school meester bij haar op bezoek ge weest was en dus nog leefde. Sa men met Addy zocht hij de inmid dels zeventigjarige oud- onderwijzer in Vlissingen op. Toen deze al zijn vroegere leerlin gen op de foto's nog bleek te ken nen, was het idee voor een reünie snel geboren. Erwtensoep De Openbare Lagere School te Noordgouwe was in de vijftiger jaren een driemansschool met bij na honderd leerlingen (tegen woordig 34). Zij bezochten het ka rakteristieke schoolgebouw dat dateerde van voor de eeuwwisse ling en dat in 1967 gesloopt werd voor de verlenging van de Kloosterweg. Naast meester Smits die de klassen vijf en zes voor zijn rekening had, werkte in die jaren de heer J. W. Roskam op de Noordgouwse school. Hij gaf les aan de klassen drie en vier en zal ook op de reünie aanwezig zijn. Juffrouw A. P. Verborst, een potige onderwijzeres die in de winter erwtensoep maakte voor de overblijvers, had vele jaren de klassen één en twee onder haar hoede. Zij is helaas overleden. Film van 1952 'De '62 leerlingen die in de betref fende jaren ia»döjhhogst.e klassen van de school zaten, hebben zich inmiddels verspreid over heel Ne derland en ver daarbuiten tot in Duitsland, Italië en Indonesië toe. Zij zijn allen aangeschreven en 33 van hen lieten reeds weten op de reünie aanwezig te zullen zijn. De reünie begint om twee uur in het Dorpshuis te Noordgouwe. Behal ve het bekijken van foto's en het ophalen van herinneringen wordt de bijeenkomst ingevuld door het vertonen van een film over het dorp in 1952. Deze film werd toen- dertij d gemaakt in opdracht van de muziekvereniging „Con Amo- re". Oud-leerlingen en belangstel lenden die meer willen weten over de reünie kunnen kontakt opnemen met de heer J. van Vos sen, Donkereweg 27, Schudde- beurs. Telefoon 01110-2523. klaar stond. Daarna werd de thuis reis aanvaard. Om half tien waren de dames weer terug in Zierikzee. RENESSE (vervolg van pagina 1) De herkomst van deze gassen is niet bekend, maar zal nog nader onder zocht moeten worden. Uit het onder zoek kan de konklusie worde ge trokken, dat renovatie van de riole ring hoogst urgent is, met name voor het gedeelte dat onder de rijksweg ligt. Het te renoveren deel heeft een lengte van ongeveer 360 m. Renovatie kan geschieden door het aanbrengen van een kunststof bekle ding. De kosten hiervan worden ge raamd op 135.000,— inkl. b.t.w. Bij een uitvoering in twee fasen vergt de eerste fase 71.250,— en de tweede fase 63.750,—. Voorgesteld wordt de eereste fase nog in 1984 uit te voe ren. De daaraan verbonden uitgaaf is niet voorzien in het bestedingsplan 1984. Dekking kan echter plaatsvin den uit nog aanwezige ruimte in de gemeentebegroting 1985. Plannen tot verbetering van de verkeerssituatie rond de scholen ,,'t Mierenest" en ,,'t Kofschip" kwa- Advertentie men reeds aan de orde in een verga dering van de verkeerskommissie. Woensdag wordt ook de kommissie publieke werken hierover om advies gevraagd. De geadviseerde maatregelen zijn: verwijderen van de doorgang tegenover de uitgang van 't Kofschip tussen voetpad en rijbaan. Verwijderen van de wisselhek ken in oostelijke toegang tot speel plein en plaatsen van draaibaar hek. Aanpassing van tegelpad langs 't Kofschip en aansluiting op Miere- weg. Maken en plaatsen van een draaibaar hek nabij de Miereweg. Maken en plaatsen van hekwer ken nabij de fietsenstalling. De kosten van uitvoering van deze maatregelen door derden worden ge raamd op 16.000,— inkl. b.t.w. Met deze uitgaaf is in het bestedingsplan 1984 geen rekening gehouden. Indien uitvoering nog in 1984 gewenst wordt, is dat volgens de toelichting aan de kommissieleden geen be zwaar omdat voor dekking van een bedrag van 16.000,— nog ruimte in de gemeentebegroting 1984 aanwezig De diskussie rond de eventuele aanleg van een fietspad langs de En gelse Kade is niet nieuw binnen de kommissie publieke werken. Woens dagavond zal deze kwestie wederom aan de orde komen. Inmiddels werd gehoor gegeven aan het advies van deze kommissie ter plaatse tellingen uit te voeren naar het aantal ver keersdeelnemers. Deze tellingen werden inmiddels op 6 en 7 maart verricht. Inmiddels heeft het werk voorzieningsschap De Zuidhoek aan gedrongen op aanleg van een fietspad ten behoeve van de mede werkers van dit schap, die regelma tig van deze route gebruik maken. Verder wordt de kommissie publie ke werken tijdens deze vergadering advies gevraagd betreffende plaat sing van de afzuiginrichting in de schilderswerkplaats van de dienst gemeentewerken. De kosten van aanschaf van een dergelijk systeem worden geraamd op 3.500,— inkl. b.t.w. In het beste dingsplan werd met deze aanschaf geen rekening gehouden. Voor aan schaf van een stoomcleaner werd ech ter 10.000,— gereserveerd. De stoomcleaner kon worden aange schaft voor 6.000,—; uit het verschil zou derhalve de uitgaaf voor de af zuiginrichting gedekt kunnen wor den. ZIERIKZEE Reisje Chr. Plattelands Vrouwenbond De Christelijke Plattelands Vrou wenbond, afdeling Zierikzee maakte woensdag het jaarlijkse reisje, dit maal naar België. De bus van reisbu reau Van Oeveren startte om zeven uur 's ochtends en reed richting Weert. Om tien uur werd daar koffie en Limburgse vlaai genuttigd. In Coo werd de lunch gebruikt. In die plaats werden de watervallen bewonderd, enkele dames stapten ook nog in de kabelbaan. Na het kopen van enkele souvenirs vertrokken de dames naar Remouchaps. Onder deskundige lei ding van een gids werden daar de grotten bezocht. Via Luik en Antwer pen ging de reis naar Hoogerheide, waar in Het Gareel een heerlijk diner Bejaardensoos voorlopig dicht Nederlandse Hervormde Kerk Woensdagmiddag sloot de bejaar densociëteit Renesse het seizoen met een gezamenlijke busreis. Ten behoe ve van enkele slecht ter been zijnde soosleden reden ook een tweetal per sonenauto's mee. Om één uur vertrok men vanuit het Trefpunt via de Zeelandbrug en Goes naar Familieland, een rekreatiebe- drijf bij Huybergen waar Koffie met gebak werd gebruikt. Vervolgens werd in de Wouwse plantage een be zoek gebracht aan het zijderupsmu seum. Via Halsteren en Steenbergen werd de thuisreis naar Renesse ge maakt, waar het gezellige soossei- zoen definitief werd afgesloten met een dinertje in restaurant Rietnisse. Eind september hoopt men met een nieuw seizoen weer van start te gaan. BROUWERSHAVEN Hervormde Gemeente A.s. zondagmorgen in de kerk dienst van 11 uur in de St. Nicolaas- kerk verleend de Chr. Gemengde Zangvereniging Sursums Corda uit Scharendijke haar muzikale mede werking. Het kerkgebouw werd na de „winterrust" door vrijwilligers en -sters in orde gemaakt: er werd ge veegd, gestoft, gepoetst en wat niet al, waarvoor onze dank. DUIVELAND Burgerlijke stand over april Geboren 1. Jan Robert, z.v. A. W. van der Wielen, en van T. C. Giljam (Nieu- werkerk); 2. Serge, z.v. E. G. P. Tot- té, en van G. J. de Vrieze (Ouwer- kerk) geboren te Zierikzee; 2. Thona Johanna, d.v. J. A. de Molennaar, en van M. C. van der Werf (Nieuwer- kerk), geboren te Zierikzee; 4. Mari- nus Adriaan, z.v. H. Kik, en van M. J. de Ronde (Sirjansland); 5. Ilona, d.v. W. Hoek, en van E. J. Quist (Nieu- werkerk); 16. Gjalt Jos, z.v. J. G. Nie- mans, en van W. M. P. Douma (Nieu- werkerk); 20. Kaatje Elizabeth, d.v. H. A. J. M. van Zeeland, en van M. C. Kraak (Oosterland): 22. Suzanna Eli zabeth, d.v. J. W. van de Velde, en van: C. Slijkhuis (Nieuwerkerk). Overleden 9. Adriana Izabella Dorst, e.v. Ja cobus Lems, oud 58 jaar (Oosterland) overleden te Rotterdam; 11. Cornelis Jan Marinus Nolet, oud 51 jaar (Nieu werkerk), overleden te Moordrecht; 19. Pieter Tangeman, oud 72 jaar (Oosterland), overleden te Zierikzee; 30. Janna Dooge, e.v. Cornelis Otte, oud 67 jaar (Oosterland). Gehuwd 19. Willem Jacob de Jonge (Sirjans land), en Willemina Dorst (Nieuwer kerk); 27. Jacob Cornelis Flik weert en Janna Jacoba van dén Hoek (bei den Nieuwerkerk; 27. Willem Wen ning (Zierikzee), en Margaretha Ca- tharina Capelle (Oosterland). Reis Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen maakte dinsdag het jaarlijkse reisje. Met twee bussen met totaal 76 dames reden zij in de richting van 's- Gravenhage. 's Morgens werd gewin keld in „De Bijenkorf" en enkele an dere winkels in het centrum van de residentie. De lunch werd gebruikt in het restaurant „De Bataaf", war- na het Vredespaleis werd bekeken. Hierbij was nog even tijd voor een wandeling in de tuin. Vanaf deze plaats gingen de dames te voet naar het „Pahorama Mesdag" met het be roemde zeegezicht. Tot slot was er in „Het Gouden Hooft" koffie met ge bak en omstreeks kwart over vijf werd de thuisreis begonnen. Onder weg werden enkele leden van het Chr. Gem. Zangkoor V.Z.O.S. bij „De Doelen" in Rotterdam gebracht, waar zij 's avonds aan een zangmani festatie deel zouden nemen. De reis werd beëindigd omstreeks kwart over zeven toen de thuishaven weer in zicht kwam. Het was een leuke, maar wel vermoeiende dag. OUWERKERK Inbraak V. uit Ouwerkerk heeft woensdag aangifte gedaan bij de Rijkspolitie van een inbraak. Uit de schuur ach ter zijn woning werd een lasapparaat ontvreemd. BRUINISSE Vernielingen De auto van W. G. v. G. uit Bruinis- se is in de nacht van dinsdag op woensdag bekrast met een scherp voorwerp. De wagen stond gepar keerd in de Acacialaan te Bruinisse. Havenperikelen Bij Maaskant Shipyard Bruinisse kwam begin deze week te grote Schotse purse-seiner BF 150, de „Heritage" (erfdeel) binnen. Deze grote zeekotter uit Gardentown ligt in de reparatiehaven waar het schip wordt afgebouwd na een ingrijpende verbouwing bij de scheepswerf Mets in Urk. Het schip kreeg een verhoog de voorsteven en werd 7 meter ver lengd. Het schip kreeg een nieuwe aluminium brug en stuurhut naar Hollands model. De supervisie van deze verbouwing lag bij A. de Looff. Maaskant bouwt in de purse-seiner twee Dummins-motoren en richt de stuurhut volledig in. Padmos heeft handen vol werk om van de oude ex UK 62 weer een mo derne zeekotter te maken. In de kot ter wordt een 300 pk sterke Mitsubishi-motor geplaast. De YE 40 ondergaat een lierrevisie. Op de hel ling van Duivendijk ligt de Bru 67 van de fa. De Waal hoog, maar niet droog. Met een hogedruk waterspuit werd de onderzijde van de kotter Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur kand. A. D. v. d. Bos, jeugddienst m.m.v. jeugdkoor uit Kapelle. 11.00 uur ds. Hendrikse. 19.00 uur ds. De Rooij. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Duk. Serooskerke: 10.00 uur kand. J. A. Wegerif, Spijkenisse; 11.30 uur zon dagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. Kerssen. Renesse: 9.30 uur ds. Fahner. Noordwelle: 11.00 uur ds. Fahner. Scharendijke: 10.00 uur eerw. mevr. A. S. de Boon-Tol, Spij kenisse. Brouwershaven: 11.00 uur ds. Schneider, m.m.v zangver. Sur- sum Corda. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Schneider. Noordgouwe: 11.00 uur ds. Keiling, Dieren. Dreischor: 9.30 uur ds. Kelling, Dieren; 11.00 uur zondagsschool kleinen, 19.00 uur zon dagsschool groten. Ouwerkerk: 9.30 uur ds. K. Hendrikse en dhr. Rouw, H.D. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Van den Ban. Oosterland: 10.00 uur ds. M. Boogert, Apeldoorn; 18.00 uur ds. A. Baas, Burgh; 19.30 uur Laterna. Sir jansland: 10.00 uur ds. Boer; 18.30 uur eerw. hr. K. Groenendijk, Som- melsdijk. Bruinisse: 10.00 uur ds. Teekens; 17.00 uur ds. G. K. Korpo raal, Woudrichem. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur dhr. J. W. Goud zwaard, Rotterdam. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Leersum: W. Wagter te Stedum. Bedankt voor Wouterswoude (toez.): S. de Jong te Katwijk aan Zee; voor Hattem (toez.): C. J. Sjolle- ma te Hien-Dodewaard; voor Weesp: K. Schaap te Hendrik Ido Ambacht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Barendrecht: drs. ing. G. Venhuizen te Oudehorne. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Zeist: A. de Snoo te Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Lelystad: J. Mijn- ders te Veenendaal. schoongemaakt. Industrie Coating Zeeland heeft een groot karwei on derhanden met het gritten en coaten van de hopperzuiger „Lyra" van de fa. Boele. Bru 161 verkocht De Bru 161 „Pieternella" van de Fa. Maasvis B.V. is verkocht aan de fa. Verwijs uit Yerseke. Deze mossel- kotter keert hiermee weer terug in z'n oude thuishaven, omdat het schip eerst het visnummer Ye 16 droeg. De kotter wordt zes meter ingekort en verder geschikt gemaakt voor de oestervisserij. Torenklok van slag Al sinds enkele dagen is de toren klok en wijzerplaat van de Hervorm de kerk niet meer het centrifugale middelpunt die elke seconde een stukje van de eeuwigheid wegtikt en het levensritme van het dorp inluidt. Het uurwerk van de toren is vorige week op zeven over zes stil blijven staan, waardoor ook het automatisch luiden is uitgevallen. Het uurwerk is nu voor reparatie naar Duitsland. En toch mis je in deze tijd van computer gestuurde uurwerken met digitale cijfers het luiden van de klok op de vastgestelde uren en werpen velen een vergeefse blik op de stilstaande klok waar je nu niets wijzer van wordt. Benoeming Tot ambtenaar in vaste dienst bij Rijkswaterstaat is benoemd de heer K. v.d. Vliet. De heer V.d. Vliet, oud- binnenvaartschipper, is als sluis wachter gestationeerd op de Greve- lingensluis in Bruinisse. Aangepaste bungalow Morgen, zaterdag 12 mei, vindt de opening plaats op Aqudelta van de twee aangepaste bungalow. Deze opening wordt verricht door burge meester T. C. Hekman op uitnodi ging van de Stichting Spasti Fiets dag Ulverhout. De opening is om half drie waaraan een receptie volgt in restaurant „De Punt". Advertentie Een uur? een dag? een week? een maand? een...? SAAB 99 CITROEN VISA, GS BREAK, GSA, BX, CX of C 25 BESTEL. Voor langere huurperioden speciale tarieven 01110-4951, Zierikzee Korte Nobelstraat 39 Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Blokland; 18.30 uur ds. Stutvoet, Brouwersha ven. Haamstede: 10.00, H.A., en 19.00 uur ds. J. W. v. d. Linden, Den Haag. Scharendijke: 10.00 en 19.00 uur ds. S. Boukes, Gees. Brouwersha- ven/Zonnemaire: 10.00 uur ds. Stut voet; 18.30 uur ds. A. v. d. Waal. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. H. R. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJssel; 17.00 uur ds. Ten Hove. Bruinisse: 10.00 uur ds. Ten Hove; 17.00 uur ds. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Verhage, Goes; 19.00 uur ds. M. Dijkstra, Haamstede. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. Van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. Van Gelder. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. Van Gelder. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 13.30 en 18.00 uur lees dienst, in de Lutherse kerk. Nieu werkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. Westra, Voorburg. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 10.00 uur. Renesse: za. 19.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37, Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstu die. Donderdag: 19.30 uur Theokrati- sche school; 20.30 uur dienstvergade- ring. Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. Van den Ban. Vervolgens is Hij verschenen aan Jacobus 1 Korinthe 15 7a Wat zegt een naam, die in een rij namen staat genoemd? Als we de per soon in kwestie niet kennen, lezen we er overheen. Maar als het een goe de bekende van ons is, veren we op: O, is die er ook bij? Paulus somt een aantal namen op van mensen aan wie de Here na Zijn opstanding verschenen is. Aan wie heeft Hij Zich allemaal vertoond? Hier volgen ze: Cefas (dat is Petrus), de twaalven, meer dan vijfhonderd broeders tegelijk, Jacobus, nog eens aan al de apostelen en tenslotte aan Paulus zelf. De reeks is niet volledig. De Emmaüsgangers ontbreken bij voorbeeld. Wie is deze Jacobus? Het is de broe der des Heren. Later werd hij de lei der van de gemeente van Jeruzalem. Hij was ook eens de voorzitter van de eerste apostolische synode (Hand. 15). Hij was tevens de schrijver van de meest praktische brief uit het Nieuwe Testament. Uit de Bijbel weten we over deze verschijning van Jezus aan Jacobus geen bijzonderheden. Een buitenbij- belse bron maakt er melding van dat Jacobus een gelofte gedaan had, dat hij niet zou eten of drinken, voordat hij Jezus, uit de doden opgestaan, zou gezien hebben. Jezus die hem toen verscheen zou gezegd hebben: Mijn broeder, eet je brood, want de Zoon des mensen is uit de doden op gestaan. We moeten dit verhaal, dat enige gelijkenis vertoont met dat van Thomas, maar laten voor wat het is. Het is uit de Bijbel wel duidelijk dat ook Jacobus eerst niet in Jezus geloofde. Het Johannesevangelie (Joh. 7 5) bericht ons dit: Want zelfs zijn broeders geloofden niet in Hem. Dat deze Jacous toch later voor de gemeenten van zijn Here zo veel bete kende, vindt zijn oorsprong in de ont moeting met de opgestane Here. Zo kreeg de opstanding betekenis in het leven van Jacobus. Hij leerde nu zijn Broeder kennen, die voor zijn over treding was overgeleverd en opge wekt was om zijn rechtvaardiging (Rom. 4 25). Uit zijn brief laat Jaco bus ons duidelijk zien, welke konse- kwenties het geloof voor ons dage lijks leven heeft. Maar het is bepaald niet zonder betekenis dat Jacobus hier ook genoemd wordt als getuige van Jezus' verschijningen na Zijn opstanding. Er was in zijn leven toch iets veranderd. In de ontmoeting met de levende Here verandert er iets in ons leven. Ons leven wordt instru ment van Zijn opstandingskracht. Als er namen genoemd worden van mensen, van wie het boven alle twij fel verheven is dat zij de levende Here kennen, en uit Zijn kracht le ven, komt dan ook onze naam in die rij voor? Bruinisse W. F. T.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6