Schouwse V.O.O. voorgelicht over computer in onderwijs Levendige diskussie-avond Vrouwenontmoetingscentrum SAMAN BV Krijnie Padmos kleedt nu ook bruidjes aan D'66 tegen zwaarder belasten van tweeverdieners EOD op zoek naar vliegtuigbom tussen huispuin Geen dienstplicht voor vrouwen MIDDEN MIDDENSTAND 4 WMwmtmm, Onderwijzers en onderwijzeressen luisteren vol belangstelling naar de uiteenzetting over het Input-projekt, dat be oogt de computer in het lager onderwijs te introduceren. Kinderen jong vertrouwd maken met materie RENESSE - Donderdag werd in het dorpshuis te Renesse voor de 122ste maal de jaarlijkse vergadering gehouden van de Vereniging van Onderwij zers en Onderwijzeressen op Schouwen-Duiveland. Zoals gebruikelijk hadden diverse uitgevers een tentoonstelling van leer middelen ingericht, die voorafgaand aan de vergadering en in de pauzes door de aanwezigen belangstellend werd bekeken. Daarnaast had het bestuur een afwisselend programma opgesteld. De ochtend werd, na afhandeling van het zakelijk gedeelte, in beslag geno men door de techniek, die aan de orde werd gesteld door middel van een lezing door de heer P. H. W. J. Limpens van de Opleiding voor computerprogram meur in Leusden op het thema ,,De computer in het onderwijs". De middag werd in biologische sfeer doorgebracht met een exkursie naar de Meeuwenko- lonie. In zijn openingswoord, waarin hij speciaal woord van welkom richtte tot de heer J. C. de Feiter, wethouder van onderwijs van de gemeente Westerschouwen, stelde voorzitter C. Vaarson Morel dat de vereniging op deze 122ste vergadering dan wel oud in jaren was, maar niettemin spring levend. Uit het bestuur was aftredend de heer H. Rösken, plus mevrouw H. van Leeuwen die namens het buiten gewoon onderwijs in het bestuur zit ting had. In hun plaats zijn benoemd Petra Westerbaan en (namens het buitengewoon onderwijs) mevr. Hil- de de Groot-Mulder. Input-projekt Onder het motto ,,De computer in het onderwijs" werd door de heer P. H. W. J. Limpens het Input-projekt gepresenteerd en toegelicht. Het Input-projekt is een initiatief van de Nederlandse Spaarbanken met als doelstelling het onderwijs de helpende hand te bieden bij het zet ten van de eerste stap op het pad der micro-electronica. De doelgroep waarop het programma gericht is zijn kinderen in de leeftijd van tien tot twaalf jaar. Het projekt is door de spaarbanken ontwikkeld samen met drs. Chriet Titulaer als onderwij sdekundige en dr. Jan Terlouw, die de Nederlandse bewerking maakte van het oorspron kelijk Engelse lesmateriaal. Even uitproberen Gedurende een proeffase die in maart is afgesloten is op honderd scholen in Nederland met het Input- programma gewerkt. Via ingevulde vragenlijsten en reakties, van zowel kinderen als leerkrachten van de scholen die in deze fase hebben deel genomen, zullen de ervaringen over deze proefperiode op een rijtje wor den gezet. Uit de evaluatie tot nu toe is reeds komen vast te staan dat het zeker zinvol is om op de ingeslagen weg verder te gaan. Van de zijde van het onderwijs zijn reeds zeer veel aanmeldingen binnen gekomen en men hoopt dan ook in januari 1985 duizend scholen met het ontwikkelde systeem op weg te helpen. Video film Aan de hand van een videofilm, waarvan gedeelten ook geschikt zijn om in een klas te vertonen, werd dui delijk gemaakt 'waaruit het Input- programma precies bestaat. Hierin werd allereerst gesteld dat de foicro-electronica min of meer on gemerkt in het dagelijkse leven is doorgedrongemwf 'een-niet meer weg te denken plaats heeft ingenomen. Hiervan uitgaande vindt men het van belang dat iedereen, liefst reeds op jeugdige leeftijd, met deze mate rie vertrouwd wordt gemaakt. Op vallend is dat kinderen, zelfs op jon ge leeftijd, veelal opvallend snel met een computer overweg kunnen. Kleu ters kunnen er al een spelletje op doen en hebben vaak al binnen een kwartiertje door hoe zo'n spelletje werkt. Input bestaat uit een tweetal boek jes. Een lesboekje, uit het Engels ver taald door Jan Terlouw, dat leert wat micro electronica is en een op het ni veau van de leerlingen geschreven handleiding bij de Philips P 2000- computer, die deelnemers aan het In put susteem moeten aanschaffen. De kosten hiervan bedragen zo'n 1500,— en daarnaast moet de school dan over een televisietoestel beschik ken. Dit laatste is overigens in vele scholen reeds aanwezig. Verder omvat het lesmateriaal de getoonde videoband die de leer krachten van de nodige achtergrond informatie moet voorzien, vragen lijsten die de leerlingen via het mul tiple choise systeem moeten invul len, een certificaat voor de leerlingen die met goed gevolg aan het projekt hebben deelgenomen en ten slotte een evaluatieformulier dat door de deelnemende scholen moet worden ingevuld om gegevens te verkrijgen die het mogelijk maken het projekt bij te sturen. Aanschafprijs Het streven van Input is om het voor de deelnemende scholen moge lijk te maken de noodzakelijke appa ratuur (hardware) en de bijbehoren de computerprogramma's (software) tegen zo laag mogelijke prijs aan te schaffen. Ook streeft,men er naar programma's te ontwerpen die op de school toepasbaar zijn. Na afloop van de videofilm bestond de gelegenheid vragen te stellen, maar ook om een van de zes in de zaal aanwezige computers nu eens te proberen. Een gelegenheid waarvan door velen met enthousias me gebruik werd gemaakt. Meeuwenkolonie Na de lunch werd een bezoek ge bracht aan de meeuwenkolonie in de Domeinen te Burgh-Haamstede. In twee groepen verdeeld werden de deelnemers rondgeleid door een tweetal kollega's, te weten mevrouw R. Rosmolen uit Zierikzee en de heer D. Vos uit Burgh-Haamstede. Omdat het nog vroeg in het seizoen was, wa ren er in de kolonie nog slechts wei nig nesten met eieren en geen jonge vogels. Dat het niettemin een interes sante exkursie werd, kwam omdat de beide „gidsen" veel over de omge ving wisten te vertellen. AMERSFOORT - De fraktie van D'66 in de Tweede Kamer is er abso luut tegen om de huishoudens waar twee inkomens verdiend worden met ingang van volgend jaar nog zwaar der te belasten. Het D'66-Kamerlid mevrouw Groenman vreest dat een dergelijke maatregel tot gevolg zal hebben dat het werken door vrouwen verder wordt afgeremd. Zij zèi dit donderdag op de vergadering van de Vereniging voor Vrouwenbelangen in Amersfoort. Het zwaarder belasten van twee verdieners wordt vooral door het CDA bepleit. Mevrouw Groenman wees er echter op dat de VVD bij monde van het kamerlid De Grave al gezegd heeft ,,een eind" met deze ge dachte te kunnen meegaan. Volgens mevrouw Groenman strookt dit niet met de individualisering en emanci patie die de VVD wil nastreven in de belastingwetgeving. Het traditionele gezin wordt door het CDA hardop en door de VVD fluisterend bevoor deeld, zo konkludeerde zij. ,Wie beslist er eigenlijk in de politiek ZIERIKZEE - „Wie beslist er eigenlijk in de politiek?" was het thema dat donderdagavond aan de orde kwam in het Vrouwenontmoetingscentrum. Landelijk voor zitster van de Rooie Vrouwen en P.v.d.A.-raadslid in de gemeente Duiveland Jeanne Hoogendoorn-Herfkens ging op grond van eigen ervaringen nader in op deze vraag. Jeanne heeft tengevolge van ge zondheidsomstandigheden de afgelo pen tien maanden de politiek wat op een afstand moeten volgen. Deze week echter heeft zij haar werk in het Rooie Vrouwen-bestuur hervat en ook in de Duivelandse gemeente raad hoopt zij deze maand haar ren- trée te maken. Om antwoord te geven op de vraag wie er eigenlijk beslist in de politiek, vond zij dat eerst gesteld diende te worden wat politiek is. Volgens Jeanne is dat niet alleen het stelsel van regels voor het landsbestuur, maar ook de manier waarop mensen in het dagelijks leven handelen. Uit spraken als „Politiek daar heb ik geen verstand van" of „Politiek is al leen voor mannen", achtte zij dan ook volkomen onjuist. „Eerste happening" Jeanne illustreerde haar betoog met voorbeelden uit haar eigen le ven, die tot haar standpuntbepalin gen hadden geleid. Aanleiding voor de eerste happening in haar politieke loopbaan was destijds het feit, dat de kleuterschool, waar ook haar kind opzat, dreigde te worden opgeheven. De aktiviteiten, die ze daarop ont plooide, leidde tot haar toetreding tot de P.v.d.A. (en tot behoud van de betrokken kleuterschool). Reeds drie weken na haar komst in het Duivelandse Nieuwerkerk kreeg ze het verzoek toe te treden tot het bestuur van de P.v.d.A. Ze voelde daar wel voor, maar moest aanvan kelijk konstateren, dat ze daar als enige vrouw toch niet veel meer was dan een „papieren lid". Inmiddels heeft ze zes jaar erva ring als gemeenteraadslid in Duive land en konstateert op grond daar van, dat het van belang is om kon- takt te houden met de mensen in de gemeente, omdat je als raadslid alles moet laten meewegen in je besluit vorming. In eigen omgeving Ze onderstreepte, dat niet alleen de politieke partijen de dienst uitma ken, maar dat iedereen in zijn leven tal van beslissingen neemt, die bij nader inzien alles met politiek heb ben te maken. „Voor velen wordt de politiek gemaakt in Den Haag", al dus Jeanne, maar ze wees erop, dat ook in de eigen omgeving vele beslui ten worden genomen, waarop in vloed kan worden uitgeoefend. Dat politiek alleen een zaak voor mannen zou zijn, vond zij - uiteraard - ook geen juiste bewering. Jeanne was van mening, dat vrouwen op tal van terreinen invloed kunnen uitoe fenen, zonder dat ze daarvoor lid moeten zijn van een politieke partij. Als voorbeeld noemde ze in dit ver band de Vrouwen Advies Commissie (V.A.C.) voor de woningbouw. Verder wees zij op de deze week centraal staande akties tegen de plaatsing van kruisraketten. Akties, die er toe leiden, dat die plaatsing binnen het kabinet een heel moeilij ke beslissing gaat worden. Belangrijke pijlers Na tien maanden de politiek op een afstand te hebben bekeken, konsta- teerde ze, dat dit weieens goed is; het leerde haar de blik wat te verruimen en wat meer te relativeren. Ander zijds konstateerde zij, dat zowel bin nen de Rooie Vrouwen als binnen de raadsfraktie bepaalde zaken wel licht een iets andere wending hadden kunnen krijgen, als ze in staat was geweest haar invloed aan te wenden. Ten slotte kon ze op de vraag wie er nou eigenlijk in de politiek beslist, antwoorden: „Iedereen". „Beslissin gen worden genomen* in politieke partijen, maar ook daarbuiten. Dat zijn twee heel belangrijke pijlers waarop je een samenleving kunt ma ken", aldus Jeanne. Eigen mening? Haar inleiding had een levendige diskussie tot gevolg. Op de vraag of Advertentie Deelnemers: Bands Theater Markt Cabaret etc. Voor 20 mei opgeven BROGUM P.b. 95 4300 AB Zierikzee ROTTERDAM - De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) is donder dagmorgen bij een recyclingbedrijf van huispuin aan de Woens- drechtstraat in Rotterdam begonnen met het zoeken naar een vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog. Afgelopen vrijdag werd eenzelfde bom (50 kilo) gevonden bij grond werkzaamheden aan de Maas nabij de Willemsbrug. Volgens een werk nemer had hij eerder die week een dergelijk projektiel tussen het puin afgevoerd naar het recyclingbedrijf. De EOD heeft uit veiligheidsover wegingen enkele straten in de buurt van de Woensdrechtstraat afgezet voor het verkeer. Het zoeken naar de bom kan enkele dagen in beslag ne men, aldus een woordvoerder van de Rotterdamse politie. HOOGEVEEN - Leden van de Cem- trumpartij horen niet thuis bij de Ne derlandse politie. Door hun lidmaat schap van deze partij geven zij er blijk van een visie over mens en sa menleving te hebben die niet in over eenstemming is met de beginselen van een democratische rechtstaat. Dit zei voorzitter van de Vereniging voor Hogere Politie Ambtenaren (VHPA), J. van de Steege, vrijdag op het jaarcongres van zijn vereniging in Hoogeveen. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-222R DEN HAAG - Er bestaan geen plan nen om vrouwen als dienstplichtigen op te roepen. Naar verwachting zal in de voorzienbare toekomst, tot het jaar 2000, geen gebrek aan Neder landse dienstplichtigen optreden, zo heeft minister De Ruiter van defen sie meegedeeld in antwoord op vra gen van Eerste Kamerleden over zijn begroting. De omvang van de jaarlichtingen laat weliswaar over enkele jaren een forse daling zien, maar bij een gelijk blijvende behoefte zal geen tekort ontstaan. In antwoord op de vraag of het mi nisterie van defensie bereid is er ak- tief toe bij te dragen dat de media „een positiever beeld" van vrouwen in de strijdkrachten geven, zegt staatssekretaris Hoekzema dat de fensie „uiteraard korrekte berichtge ving" bevordert en dat, „waar nodig, aktie wordt ondernomen" om on juiste informatie recht te zetten. je binnen een politieke partij ook de ruimte had een eigen mening te heb ben, ook als die niet geheel overeen kwam met de algemene opvatting binnen die partij, antwoordde Jean ne, dat er inderdaad ruimte is om een eigen mening te ventileren, ander zijds vond ze, dat kongresbesluiten gerespekteerd dienen te worden. In dit verband liet ze zich bepaald niet enthousiast uit over P.v.d.A.-man Piet Dankert, die zich voorstander heeft verklaard voor de plaatsing van kruisraketten. Als mogelijke oorzaak voor het feit, dat vele mensen zich kopschuw tonen voor de politiek werd het vak jargon der politici aangedragen. „Ze praten over de hoofden van de men sen heen", aldus één der aanwezigen. Jeanne was het daar gedeeltelijk mee eens, maar was anderzijds van me ning, dat waar gewerkt wordt nou eenmaal vakjargon ontstaat. Enkelen der aanwezigen waren van mening, dat vele mensen zich niet meer om politiek bekommeren na teleurstellende ervaringen. Als voorbeeld in dit verband werd enke le malen genoemd de Stichting Kul- tureel Werk Poortambacht, die na ve le jaren nog steeds niet de beschik king heeft over een eigen wijk- akkommodatie. Moeloos Ook Jeanne moest erkennen op sommige punten weieens moedeloos te zijn geweest, zoals bij de vele star re afwijzingen van subsidieverzoe ken van het vrouwencafé destijds en in haar eigen gemeente: het feit, dat zij al jarenlang pleit voor een beter jeugdbeleid, maar dat Duiveland nog steeds in vergelijking met de regioge meenten de laagste bijdrage levert aan het jeugdwerk. Ondanks deze teleurstellingen liet Jeanne weten toch strijdbaar te blij ven. Verder werd haar ook gevraagd hoe je mensen in de eigen omgeving kan aktiveren en uit hun vaak matte opstelling kan los krijgen. Jeanne was van mening, dat je steeds maar weer moet proberen mensen te overtuigen van het nut van een aantal dingen. Ze erkende dat daar veel motivatie en een lange adem voor nodig zijn, omdat de kar maar met hele kleine stapjes vooruit getrokken kan worden. In Geschenkenhuis Zierikzee ZIERIKZEE - Sombere cijfers der statistieken, die vertellen dat één op de vier huwelijken eindigt in een scheiding, hebben de romantiek voor aanstaan de bruidjes nog niet kunnen verminderen. Hoe de echtvereniging zich in de toekomst ook zal ontwik kelen, de huwelijksdag moet stralend en sprookjes achtig zijn en de aanstaande bruid doet er alles aan haar bijdrage in deze te leveren. Sombere cijfers der statistiek weerhouden er de romantische bruid niet van zich voor de grote dag in haar leven sprookjesachtig te kleden. De bruidsjapon vormt in dit verband een zeer belangrijk facet. Dat vonden ook Krijnie Padmos en haar partner Dragan en ze besloten derhalve hun Geschen kenhuis Zierikzee, gevestigd in het pand Sint Domusstraat 4 uit te breiden met een bruidsafde ling. In het sfeervolle winkeltje vol snuisterijen op het gebied van ge schenkartikelen en babykleding, werd aan de achterzijde ruimte gekreëerd voor het inrichten van die bruidsafdeling. Dragan ver richtte die werkzaamheden in ei gen beheer en het resultaat werd een romantisch boudoir, waar de aanstaande bruid in alle rust een keus kan maken voor de kreatie op die belangrijke dag in haar le ven. Krijnie licht toe zich in het as sortiment nog enigszins te hebben beperkt en derhalve te hebben ge kozen voor de witte bruidsjapon nen, die nog steeds het meest in de belangstelling staan. Tijd voor nemen Naast traditionele modellen met tule en kant en wijde rokken, biedt de kollektie ook fraaie exemplaren met een opmerkelij ke belijning te vergelijken met Griekse gewaden. „Bruidjes aankleden daar moet je de tijd voor nemen", zegt Krij nie en ze geniet er duidelijk van dat te doen. Meestal komt de aan staande bruid niet alleen, maar met moeder, zus of vriendin. Voor de aanstaande bruidegom blijft het tot op de huwelijksdag een verrassing waar de keus op is ge vallen, tenminste als men volgens oude traditie te werk gaat. Ook in de bruidsmode zijn dui delijke trends te onderscheiden en Krijnie laat weten, dat op het mo ment de gaasmouwen weer hele maal in zijn, de korte mouw wat uit de belangstelling raakt, even als de lange slepen. Grote hoeden ziet men ook niet meer zo veel ge dragen door bruidjes. Meestal valt de keus nu op korte sluiers, diademen of kleine hoedjes al of niet met sluiertje erin verwerkt. De kreaties van bruidjes in ko ninklijke kringen hebben vaak invloed op de bruidsmode. Krijnie heeft van elke japon, maar één exemplaar in de kollek tie, want zij acht het van groot be lang, dat de bruid er zeker van is. dat zij uniek zal zijn in haar omge ving op de grote dag. INDE Het Bruids- en Geschenkenhuis Zierikzee biedt in de nieuwe afde ling ook accessoires als hoedjes, handschoenen en hoepelrokken. Kleding voor bruidsmeisjes en voor moeders van de bruid werd nog niet in het assortiment opge nomen, maar wellicht is dat nog iets voor uitbreiding in de toe komst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4