Damesvolleybalploegen Mevo '80 en Kwiek blijven waar ze waren yr/J Tennis /jUj Voordeel Sport Medisch Adviescentrum Zeeland is er ook voor het voorkomen van sportblessures NIEUWSBODE Verlies van set wordt Zierikzeese ploeg fataal Bekerduels Mevo '80-teams Volleyballers WIK krijgen shirtreklame Huib Uil pakt tweede plaats SV Zierikzee Lentetoernooi TTV Kerkwerve Eerste klubwedstrijd WSV Grevelingen Ruime zege damesteam TV Scelveringhe Delta Sport en EMM ontmoeten elkaar opnieuw ff mm* t Zierikzee zet ZSC op grote afstand: 1-11 SKNWK bedwingt reserves Zierikzee Zaalvoetbal Burgh-Haamstede SMA niet alleen voor topsporters, maar ook voor rekreanten [t 6 ROTTERDAM - De damesvolleybalploegen van Mevo '80 uit Zierikzee en Kwiek uit Bruinisse moesten beide aantreden voor promotie/degradatiewed strijden in de Alexandriasporthal in Rotterdam. Voor Kwiek stond handha ving in de eerste klas op het spel, terwijl Mevo '80 de mogelijkheid had om zich naar die eerste klas toe te spelen, omdat de ploeg van trainer/coach Roel Kok op de tweede plaats was geëindigd in de regulaire kompetitie in de twee de klas. Beide Schouwen-Duivelandse ploegen moesten in Rotterdam twee wedstrijden spelen. Mevo '80 verloor de eerste, maar won de tweede, maar omdat de Zierikzeese formatie in deze tweede wedstrijd een verliesset moesten inkasseren, slaagde men er alsnog niet in om het volgend jaar een plaatsje in de eerste klas te bemachtigen. Suksesvoller was Kwiek. De ploeg van trainer/coach Cees Arensman kwam twee keer winnend uit de strijd, als was vooral de eerste wedstrijd een dubbeltje op zijn kant na een bijzonder spannend duel. De Bruse ploeg kontinueerde door het goede verloop het eerste klasserschap. In de eerste wedstrijd moest Kwiek het opnemen tegen het Rot terdamse Hou Stand. Het werd een bijzonder enerverende partij, waar bij beide ploegen een set wonnen, en ZIERIKZEE - Het komende week einde komt zowel het heren- als da mesteam van volleybalvereniging Mevo '80 in aktie in een duel om de distriktsvolleybalbeker. De damesploeg van coaeh Roel Kok speelt vrijdagavond om kwart voor negen in sporthal Onderdak tegen Smash uit Alblasserdam. De heren- ploeg, die promoveerde naar de eerste klas moet het maandag 14 mei in de gymnastiekzaal aan de Mu- lockstraat opnemen tegen promotie- klasser Sliedrecht Sport. Deze wedstrijd begint om acht uur. KERKWERVE - Tijdens de jaarver- gadering van volleybalvereniging WIK besloten de aanwezige twintig leden om in het komende seizoen shirtreklame toe te staan, mits de kleuren groen en wit gehandhaafd zouden blijven. Aan de orde kwam verder het voortbestaan van het derde team. Na overleg met de leden werd het duide lijk, dat een langer bestaan van dit uit niettrainende voetballers van 'WIK samengestelde team niet meer mogelijk was. Een fusie" met het tweede team werd genoemd als oplossing. In de plaats van Anita de Jongh-de Munnik werd Suus Berrevoets- Prinsen in het bestuur gekozen. Zij zal de funktie van sekretaresse óp zich nemen. Diverse gebruikelijke verslagen, verdere mededelingen en de rondvraag bésioten de vergade ring. ZIERIKZEE - De strijd om de twee de plaats in de huishoudelijke kom petitie van de schaakvereniging Zie rikzee lijkt in het voordeel van Huib Uil te zijn beslist. Na zijn overwin ning op klubkainpioen Martin Krij ger is hij praktisch verzekerd van de ze plaats op de ranglijst. De andere kanshebber, Herman Jukkenekke verloor met zwart op de 26e zet van Han van der Made wegens tijdsoverschrijding. Herman Jukke nekke, Han van de Made en Richard van der Veken, die met een toren voorsprong A. J. Scheele versloeg, zullen in de laatste ronde uitmaken wie de derde plaats zal behalen. Albert Riemens verloor in een eindspel met twee paarden tegen een loper en paard van A. M. van der Westen, terwijl P. Wiebols en J. L. bom eerlik de puntjes deelden. Voor zitter J. J. Hoogstrate verloor verras send van C. van Eldik, doordat Van Eldik op het juiste moment zijn ge vaarlijke stukken afruilde, tot wan hoop van de voorzitter. J. Verkerk kon het niet bolwerken tegen jeugd lid Sjaak Spiegels, terwijl S. Stoel en J. Vos vrij snel remiste overeenkwa men. Arie Louws tenslotte won op vrij snelle wijze van jeugdspeler Pe ter Klumper. KERKWERVE - Tafeltennisvereni ging Kerkwerve organiseert zater dag 12 mei in gymzaal De Werve in Kerkwerve een Lentetoernooi, van wege de zesjarige verjaardag. Er worden op die dag vier acht- kampen gehouden. Niet alleen van Kerkwerve worden op die dag spe lers verwacht, maar ook van Goese Polder. Scaldina, Tholen, Big Smash, Vierpolders, Slagvast, Yerseke en Melissant. Per klasse worden drie prijzen beschikbaar gesteld. ZIERIKZEE - Windaur.'v-rr r.i.ing Grevelingcn organiseert zondag 13 mei de eerste klubwedstrijd op dc Grevelingen ter hoogte van de Al bert's Corner. Deze wedstrijd is voor iedereen toegankelijk en men kan meedingen naar de Grote Prijs van Windmill Surfing Jan de Jong. De start is om elf uur, maar deelnemers dienen ruimschoots op tijd aanwezig te zijn in verband met de skippersmeeting en het varen naar de startboot. dit verlies lelijk opbreken. De derde set leverde weer winst op (15-11), maar het wachten was nu op de uit slag van het duel tussen Krimpen en SNA. SNA won de ontmoeting met 2- 1, waardoor Krimpen rechtstreeks naar de eerste klas promoveerde en SNA alsnog via een extra duel een kans kreeg, die werd aangegrepen. Zodoende miste Mevo '80 volledig de boot, terwijl de beide opponenten uit het p/-d-gebeuren eerste klasser wer den. Vooraf was de Zierikzeese ploeg blij met behalen van de p/d- wedstrijden, maar gezien het verloop was achteraf teleurstelling toch troef. DUINKERKEN - De Belgische wiel renner Eric Vaderaerden heeft de eer ste etappe van de Vierdaagse van Duin kerken gewonnen. De rit voerde van Duinkerken via Boulogne terug naar Duinkerken over 207 kilometer. De renners uit de ploeg-Post nam door de zege de eerste plaats in het algemeen klassement over van de Engelsman Yates, die de proloog op zijn naam had gebracht VE VE Y UEBER - De Belgische wiel renner Fons de Wolf heeft de eerste etappe van de Ronde van Romandië, over 209.5 kilometer van Meyrin naar Vevey Ueber, gewonnen. ROTTERDAM - De rentree in eigen land van Jan Raas vindt vrijdagavond plaats op de wielerbaan van Ahoy*. De Zeeuwse beroepsrenner en kopman van de ploeg van Lomme Driessens, die tijdens de voorjaarsklassieker Mi laan-San Remo zijn rug ernstig bles seerde, komt uit in een koers acnter grote motoren. een derde set uitsluitsel moest bren gen over de uiteindelijke ein duitslag. Kwiek toonde aan, dat de ploet in de loop van het seizoen dui delijk aan kracht heeft gewonnen. In een boeiende slotfase bleef Kwiek met 16-14 aan de goede kant van de skore, waarmee een optie werd ge legd op kontinuering van het eerste klasserschap. In de tweede wedstrijd in de poule van Kwiek van Gouwe Ouwe met 2-1 van Hou Stand, waar door de vooruitzichten andermaal wat beter werden voor Kwiek. In het duel met Gouwe Ouwe won Kwiek de eerste set gemakkelijk, waarna de Bruse dames in de tweede set leken door te stoten, toen men met 9-3 voor kwam. Toen kwam echter de bijna traditionelè terugval, maar Gouwe Ouwe kon niet voldoende profiteren, zodat er toch een kleine Bruse voor sprong bleef. Bij 13-7 stokte de pro- duktie aan beide kanten en de opslag ging twee keel helemaal rond, voora leer Kwiek de set en de partij uit maakte. Het eerste klasserschap was gehandhaafdt Imponeren Mevo '80 verdiende de mogelijk heid om te promoveren via een uit stekende tweede kompetitiehélft. Belangrijke faktor in het al dan niet promoveren via p/d-wedstrijden is onmiskenbaar welk team de zenu wen het best in bedwang, kan hou den. In de eerste wedstrijd moest Me vo '80 het opnemen tegen Krimpen. De eerste set stond bol van de span ning. De Zierikzeese ploeg kreeg mo gelijkheden te over om winnend uit het strijdperk te komen. De tegen stander imponeerde nauwelijks, maar op het kruciale moment liet Mevo '80 het toch afweten. Bij een 14- 13 voorsprong lag de setwinst voor het grijpen, maar Krimpen drukte alsnog door naar 16-14. Dit verlies werkte fiks door in de tweede set. Mevo '80 was totaal van slag en ver loor kansloos met 6-15 de tweede set en zo belangrijke set. Onmiddelijk na de ontmoeting te gen Krimpen moest Mevo '80 aantre den tegen SNA. In de eerste set leek de ploeg de eerdere tegenslag volle dig te boven. Uiterst gekonsentreerd en vrij van zenuwen spelend over rompelde de ploeg van Roel Kok de tegenstanders: 15-6. Door dit gemak kelijke opstekertje zakte de_ Zierik zeese ploeg in de tweede set weer wat weg. Slecht positioneel spel leverde veel misverstanden op. Hierdoor kwam SNA beter in de wedstrijd ëh Mevo '80 verloor de uiterst te leurstellende set met 12-15. Later zou RENESSE - Het damesteam van tennisvereniging Scelveringhe heeft een dikke 6-0 overwinning behaald op de dames van TV Duiveland. De Nieuwerkerkse ploeg slaagde er zelfs niet in om een set te winnen. Corrie Hoogerhuis won haar en kelspel van Ina Korenhof (6-2, 6-1) en Annemarie van der Wiel klopte Jean- net Visser met twee keer 6-1. Tiny Moelker hoefde maar een game in te leveren tegen Greet van de Ouden en Thea van Kluyven won met 6-0, 6-2 van Mildred van Marle. De dubbels Hoogefhuis/Van der Wiel en Moelker/Van Kluyven zorgden voor het vijfde en ze$de Renesser punt. ZIERIKZEE - Zondagmiddag 13 mei om twee uur wordt in de Zierik zeese sporthal Onderdak de return gespeeld tussen de herenhandbal- ploegen van Delta Sport en EMM uit Middelburg. De afgelopen week ont moetten de twee Zeeuwse topploegen elkaar in Middelburg voor de eerste keer in het kader van het officieus kampioenschap van Zeeland. EMM won met 17-14. In de Zeeuwse hoofdstad werd het een bikkelhard dueL Vooral in de slot fase stond het duel bol van het pres tige en mede doör de zwakke leiding liep een en ander danig~uit de hand. In Zierikzee heeft het sterke Vlissingse duo Tax en Vael de leiding van het gebeuren. Ondanks de bij tijd en wijle verhitte gemoederen werd er grote gedeelten van de wedstrijd zeer aantrekkelijk handbal gedemonstreerd, hetgeen het nivo van de beide teams óok verlangt EMM promoveerde aan het einde van dc kompetitie 1983/1984 naar de lan delijke eerste divisie, terwijl de ploèg van coach Cor Mol naar de tweede divisie ging een ongekend nivo voor de Zierikzeese ploeg De topper wordt om kwart over een voorafgegaan door een welpen-pupillenwedstrijd tussen Delta Sport en Ouwerkerk. Advertentie Donnay Borg Pro Mid Jr. Hout midsize jeugdracket fe, bespannen met Multif/ex vL Van f85,-voor V ZENTRA SPORT INTERNATSONAL Schuithaven 2-4 BRUSSEL - Anderlecht en Totten- ham Hotspur hebben elkaar woens dagavond in de eerste wedstrijd van de finale om de UEFA-beker in evenwicht gehoudea In Brussel werd het 1-1 na een doelpuntloze ruststand. De return volgt over twee weken in Londea SCHARENDIJKE - Zierikzee is de serie vriendschappelijke duels tegen eilandelijke afdelingsteams begon nen bij ZSC in Scharendijke. In een in grote lijnen matig duel won de ploeg van trainer Schipper met 1-11 na een 0-4 ruststand. Bij Zierikzee speelde Dolf Roks de hele wedstrijd mee. Hij stapt het volgende seizoen over van Duiveland. Zijn optreden was onopvallend. Zierikzee bouwde in de eerste helft een 4-0 voorsprong op, ondanks het feit, dat de ploeg in deze periode zeer matig speelde. In de derde minuut opende Kees Verkaart de skore en na ruim tien minuten zorgde Jan-Leen Boot voor 2-0. Pas in de slotminuten van het eerste bedrijf konden Theo Wittenberg en Jan-Leen Boot de rust stand een beter aanzicht geven. In de tweede helft vervingen Bas Terpstra, Marco Does en Aart van der Linde de drie spelers van Country Club (Wim Overweel, Rob Wijnste kers en Wim van der Maas), die later op de avond in de zaal moesten aantre den. In deze periode liep het veel be ter, vooral in de openingsfase. Binnen tien minuten verhoogden Martin Quist en Jan-Leen Boot (drie keer) de skore naar 0-8. Halverwege de tweede helft zorgde Theo Wittenberg voor 0-9 en in de laatste vijf minuten skoorden Theo Wittenberg en Jan-Leen Boot nog voor de roodzwarte ploeg. Bij 0-11 zorgde Olivier Verwest met een onverwacht afstandsschot in de slotminuut voor de dikverdiende eerreddende treffer. Opmerkelijk was de uiterst positieve instelling, waarin ZSC de vier klassen hoger spelende opponent tegemoet trad. Marco van Oeveren moest na een botsing met Patrick de Broekert voor tijdig afhaken en zijn broer Ronald van Oeveren kreeg last van een oude bles sure en moest zich eveneens laten vervangen. Beide broers zouden in principe aanstaande dinsdagavond hun Zierüc- zee-debuut moeten maken in het oefen duel tegen Duiveland, maar dat lijkt nu dubieus. Ook Peter Noordijke, die de WIK-kleuren verwisselt voor die van Zierikzee, zal dan bij Zierikzee debu teren. Op 22 mei speelt Zierikzee nog bij WIK, terwijl op 29 mei Brouwers haven als opponent fungeert NIEUWERKERK - De hoofdmacht van SKNWK uit Nieuwerkerk hield in een aardige wedstrijd het naar de reserve tweede klas van de KNVB gepromoveerde team van Zierikzee II op 1-1. Halverwege de ontmoeting op sportpark Het Springer was er door de ploegen nog niet geskoord. Na tien minuten in de tweede helft bracht Jo- han Overweel Zierikzee op voor sprong en ruim een kwartier voor tijd legde Jan Tierie de eindstand vast: 1-1. BURGH-HAAMSTEDE - In de eerste ronde van der finalewedstrij den van de nakompetitie in het zaal- voetbaigebeuren in sporthal Kraye- stein boekten Orilla en Krayestein I in de poule voor de eerste vier plaat sen een overwinning op respektie- velijk Dijkman en Graanhalm/Janse. Orilla klopte Dijkman met 6-2 en Krayestein was met 3-1 te sterk voor Graanhalm/Janse, de ploeg die toch vrij verrassend doordrong tot de eer ste poule. In poule twee (eindklasseringen vijf tot en met .acht) won Jonker met 6-0 van het tweede team van Krayestein, terwijl de ploegen van bar De West hoek en jeugdsoos Big S met 3-3 tegen elkaar gelijk speelden, In poule drie om de klasseringen negen tot en met twaalf in de eindstand won Trace met 2-1 van Bakker en won Scaldis met 5-0 reglementair van Van Donge. In poule vier om de plaatsen dertien tot en met zestien won de ploeg van L O met 3-2 van De Werkplaats en klopten de Ve teranen van Brouwershaven het team van Nieuwerkerk met 2-1. Maandag 14 mei wordt de tweede van drie ronden in de finalepoules af gewerkt Het programma is als volgt 19.00 uur: Werkplaats-Nieuwerkerk (4); 19.32 uur: Graanhalm/Janse-Orilla (1); 20.04 uun Krayestein II-Westhoek (2); 20.36 uun Bakker Textiel-v. Donge (3); 21.08 uun Vet Brouw-L O (4); 21.40 uur Dijkman-Krayestein I (1); 22.12 uur Big S-Jonker (2); 22.44 uun Scaldis-Trace (3). LUGANO - Marcella Mesker heeft woensdag de derde ronde bereikt van het internationale tennistoernooi van Lugano. Mesker versloeg in de tweede ronde de Italiaanse Cecchini in twee sets: 6-3, 7-6. VLISSINGEN - Sportblessures hebben vaak een lang durig- karakter. Dat is gebleken uit een onderzoek het af gelopen jaar door de Sport Medische Adviescentra in Twente, Doetinchem, Deventer en Nunspeet. Dat bleek ook tijdens de opening van het eerste Zeeuws Sport Me disch Adviescentrum in Vlissingen door profwielrenner Jan Raas. Volgens dr. A. van Spanje, voorzitter van de Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid, ging het voor namelijk over chronische klachten van het houdings- en bewegingsapparaat. Tweederde van de onderzochte sporters kampte al langer dan een maand met de klach ten en eenderde zelfs langer dan een half jaar. De Sport Medische Adviescentra (SMA's) waarvan er ongeveer veertig door het hele land zijn, nemen de zwaardere sportkeuringen voor hun rekening en geven informatie en adviezen over blessurebehandelingen. Ze zijn een par- tikulier initiatief. De buro's zijn vooral ook gericht op het voorkomen van blessures, waarmee met name veel beginnende sporters van boven de dertig te maken krij gen. De SMA's zijn volgens dr. Van Spanje niet alleen be doeld voor topsporters maar juist ook voor de intensieve amateursportbeoefenaar. Het Zeeuwse SMA is op initia tief van onder meer de Zeeuwse Sportraad tot stand ge komen. de sporter of zijn of haar wijze van sportbeoefening op een verantwoor de wijze mogelijk is. Er zijn sporten, die bijzondere eisen stellen aan de li chamelijke konditie en er zijn spor ters, die zelf andere eisen stellen aan de wijzen van sportkeuring en advi sering. Daarvoor zijn de mogelijkhe den van sportkeuringsburo's niet toereikend en zijn de Sport Medische Adviescentra in het leven geroepen. Deskundigheid Het SMA is de nieuwe voorziening op het gebied van gezondheidszorg in de provincie Zeeland. Op een SMA zijn artsen en fysiotherapeuten werkzaam, die door opleiding en er varing een specifieke deskundigheid hebben verkregen op het gebied van keuring, advisering en begeleiding van sportbeoefenaren. Op een SMA kunnen uitgebreide keuringen worden verricht met, in dien nodig en wenselijk, op de wijze van sportbeoefening afgestemde in- spanningstesten. De inhoud van de sportkeuring kan naar noodzakelijk heid en naar wens van de sportbeoe fenaar worden samengesteld. Verder geeft het SMA adviezen op het gebied van voeding, training en blessurebe handeling; tevens kunnen voorlich tingsbijeenkomsten op het terrein van de sportgezondheid georgani seerd worden voor sportorganisaties en verenigingen. Ook wordt een sportspreekuur gehouden waar ad viezen betreffende behandeling en preventie van sportblessures worden gegeven. De sportkeuring op het SMA Zee land omvat een algeheel lichamelijk onderzoek, waarbij ook een op de tak van sport of bewegingsvorm toege paste keuring mogelijk is. Het bepa len van het konditienivo kan bij voorbeeld een onderdeel 2ijn. Hierbij kan de sporter onder meer te weten komen of de trainingsmethode of trimaktiviteit wel doeltreffend is. Het SMA Zeeland is er in principe voor iedereen. Topsporters en wedstrijdsporters kunnen er terecht, maar ook oudere sportbeoefenaren, jeugdsporters, sporters uit takken van sport met een bijzondere keu- ringsproblematiek, zoals sportdui- ken, zweefvliegen en parachu tespringen, gehandikapten en verder iedereen die een uitgebreide sport keuring willen ondergaan. Het SMA is er ook voor de grote groep rekrea- tiesporters. Immers sporten is ge zond, alleen op verantwoorde wijze en dat wil wel eens te wensen overla ten. Bij het SMA Zeeland werken art sen met een specifieke opleiding sportgeneeskunde, een fysiothera peut en een of meer paramedische medewerkers. Verder wordt mede werking verleend door diëtistes voor het Zeeuwse Kruis voor voedingsad viezen. Al meer dan vier miljoen mensen in Nederland doen aan sport in geor ganiseerd verband. Dat is bijna der tig procent van de bevolking (van 0 tot 100 jaar), waarbij naar schatting nog eens honderdduizenden rekrea- tiesporters gerekend kunnen wor den. De nog steeds toenemende groei van sportbeoefening, alsmede de ont wikkeling van andere vormen van sportbeoefening stellen eisen aan de gezondheidszorg in de sport. Niet al leen kwantitatieve eisen, zoals steeds meer voorzieningen, maar ook kwalitatieve eisen. Breder nivo Gespecialiseerde medische kennis is noodzakelijk geworden, kennis die ook dient afgestemd te zijn op de vorm van sportbeoefening. In de ge zondheidszorg voor de sport is dan ook een ontwikkeling op gang ge bracht die deze sportgezondheids- zorg op een beter en breder nivo moet brengen. Naast de van oudsher bekende sportkeuringsburo's zijn de laatste jaren de Sport Medische Adviescen tra ontstaan. Een stap in de goede richting om de kwaliteit van de sportgezondheidszorg te verbeteren is de oprichting van de Sport Medi sche Regio Zeeland. Dit is een samen werkingsverband tussen de tien funktionerende sportkeuringsburo's in Zeeland: Middelburg, Goes, Zie rikzee, Hontenisse, Axel, Sas van gent, Oostburg, Terneuzen, Vlissin gen en Kruiningen en het Sport Me disch Adviescentrum. De buro's voor medische sportkeu ring, zoals ze officieel genoemd wor den, zijn en blijven er om de keurin gen te verrichten voor de gemiddelde sporter. Door deze basiskeuring weet Zelfs de eenvoudigste blessure, zoals een ..enkeltje" vergen een goede behan deling om een lange blessuretijd te voorkomen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6