Koningin en prins in Middelburg bij viering bevrijdingsmanifestatie Dankwoord prinses Juliana Dure pijlerdam door gebrek aan ervaring Nationale Doden herdenking in Amsterdam B. en w. Oss wil geep ambtenarenaktie tegen kernraketten V akbondsleden voor splitsing Zuid-Holland Tilburgse autopyromanen gepakt Lichte voorsprong Duarte in El Salvador Vliegtuigbom onschadelijk gemaakt Muziek kontra kernwapens t MIDDELBURG - Koningin Beatrix en prins Claus heb ben zaterdagmiddag de Nationale Bevrijdingsmani festatie in Middelburg bijgewoond. Ook een aantal mi nisters, onder wie minister-president Lubbers, was bij deze officiële viering in.de Nieuwe Kerk aanwezig. Negen Noorse commando's die op 1 november 1944 als eerste bevrijders aan land kwamen bij Westkapelle, wer den in de Nieuwe Kerk aan het koninklijk paar voor gesteld. De vertoning van de film die de Noorse oorlogs correspondent en cameraman Per Jonson maakte van de invasie op Walcheren, maakte diepe indruk op de negen- Noorse commando's. Dr. W. Duisenberg, president- direkteur van de Nederlandsche Bank, riep tijdens zijn toespraak op tot tolerantie en verdraagzaamheid. Bedreiging van eigen lijf en goed slaat bressen in verdraagzaamheden, zei hij. Laten wij ons er voor hoeden te denken dat verdraagzaamheid een aangeboren of echt ingebakken ka raktertrek van ons volk is, die ons onderscheidt of - met een vreemd woord - discrimineert van anderen. AMSTERDAM - Koningin Beatrix en prins Claus hebben vrijdag tijdens de nationale herdenking als eersten een krans gelegd bij het monument op de Dam in Amsterdam ter nage dachtenis van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Zij werden gevolgd door twee nabe staanden van slachtoffers, waarna kransen werden gelegd door minister president Lubbers en de ministers De Ruiter (defensie) en Brinkman (wel zijn, volksgezondheid en kuituur) na mens de ministerraad en door de chefs van staven namens de legerleiding. Ongeveer drieduizend mensen heb ben vrijdagavond op de Dam in Am sterdam de slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog herdacht Volgens een schatting van de Amsterdamse politie hebben ongeveer duizend van hen deelgenomen aan de Stille Tocht door de stad die eindigde bij het natio nale monument Nadat na de twee minuten stilte het Wilhelmus had geklonken hield Am sterdams burgemeester Van Thijn een korte toespraak Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, werden vrijdagavond de doden uit de Tweede Wereldoorlog ook in de Twee de Kamer herdacht Kamervoorzitter Dr. P. Dolman legde een krans bij het herdenkingsmonument met het boek met namen van de gevallenen. De kor te plechtigheid werd dit jaar voor het eerst bijgewoond door de fraktie-voor zitters van CDA, EVP en Centrum Partij. OSS - De meerderheid van het ge meentebestuur in Oss wil niet dat de ambtenaren in de gemeente op 10 mei het werk voor een kwartier onder breken uit protest tegen de plaatsing van kernwapens. Volgens een brief van B. en W. aan de ambtenarenbond ABVAKABO die mede tot de aktie had opgeroepen, is dit niet de manier om uiting te geven aan de ongerust heid over de kernwapening. Het gemeentebestuur heeft ook geen toestemming gegeve voor een lunchtbijeenkomst op 9 mei in de hal van het raadhuis van Oss over het zelfde onderwerp. Volgens de ambte narenbond ABVAKABO, die ook tot deze bijeenkomst had opgeroepen, wordt nu uitgeken naar een andere zaal in die plaats. De ABVAKABO zal ook nog probe ren via de raadskommissie voor alge mene zaken in Oss toestemming te krijgen de werkonderbreking op 10 mei, aldus een mededeling van de bond. ROTTERDAM - De vakbondsleden diedeclnemenaan hetgeorganiseerd overleg Rijnmond dringen er bij de Tweede kamer op aan het wetsont werp splitsing Zuid-Holland onver kort aan te nemen en de splitsingsnel in te voeren. Ze reageren hiermee op de brief van minister Rietkerk van binnenlandse zaken, die voorstelt de splitsing van de provincie opnieuw ter diskussie te stellen. De leden van het georganiseerd over leg stellen dat medewerkers van het Openbaar Lichaam Rijnmond al tien tallen jaren in onzekerheid verkeren over hun toekomst Volgens hen heeft de ministergeen enkele argument aan gevoerd, dat „zijn plotselinge omme zwaai rechtvaardigt". Het is een eigenschap, zo het er al een is, die vliesdun over ons volk ligt", aldus Duisenberg. Op tal van gebie den is volgens hem tegenwoordig sprake van verharding van verhou dingen. Bedreigd De toenemende hardheid in de sa menleving zal volgens Duisenberg voor een deel ook samenhangen met de ekonomische malaise. „Men voelt zich bedreigd in zijn levenswijze en dan komen afweermechanismen in aktie. Men slaat terug, slaat van zich af en slaat er soms op los." „Als de ekonomische inzinking nu maar een verschijnsel van voorbij gaande aard zou zijn, dan zou je mo gen verwachten dat de vermindering van verdraagzaamheid, voor zover samenhangend met de ekonomische druk, ook weer snel verdwenen zou kunnen zijn. Als wij er echter mee moeten rekenen, en dat doe ik, dat het ekonomisch herstel vele, vele ja ren zal vergen, dan moeten wij ook rekening houden met het gevaar dat de verharding in de samenleving zich voortzet in ons kuituurpatroon. Verval van verdraagzaamheid is volgens Duisenberg verval van de de- mokratie. Tegen aantasting van de demokratie moeten wij ons verzet ten. „Als het moet met harde hand", aldus dr. Duisenberg. De nationale viering van de bevrij dingsdag begon zaterdagmiddag iets later dan was gepland. Het konink lijk gezelschap zou aanvankelijk per helikopter naar Middelburg komen. In verband met de mist moest men de weg per auto afleggen. TILBURG - De politie van Tilburg heeft twee inwoners van die plaats aangehouden, die inmiddels hebben bekend sinds eind september 1983 minstens 65 auto's in brand te heb ben gestoken. Uit de eerste verhoren is gebleken dat het duo heeft gehandeld uit sen satiezucht en, naarmate het aantal in brand gestoken auto's groeide, de reeks uiteindelijk op honderd had willen brengen. Met de brandstichting is een totaal schadebedrag gemoeid van circa 600.000 gulden. Dat heeft de Tilburg se politie vrijdag meegedeeld. Voor de opsporing van de twee ver^ dachten, J. H. (25) en B. A. (21), heeft de Tilburgse politie de laatste zes weken een zogenaamd „brandteam" ingezet, bestaande uit 35 agenten. Het team vatte dagelijks verdekt post op plaat sen waar naar het oordeel van de po litie de kans op brandstichting het grootst was. Verscherpte surveillance had in een eerder stadium niets op geleverd. VENHUIZEN - Twee uitslaande branden hebben maandagmorgen twee grote woonboerderijen nabij de Westerkerkweg in Venhuizen volle dig verwoest. De brand ontstond door onbekende oorzaak in een met een rieten kap bedekte boederij en sloeg door de straffe wind over naar het rieten dak van een belendende boerderij. SAN SALVADOR - In El Salvador, waar zondag de tweede ronde van de presidentsverkiezingen is gehouden, had de christen-demokraat Napoleon Duarte volgens de eerste niet- officiële uitslagen, verstrekt door de christen-demokraten, een lichte voorsprong op Roberto D'Aubuisson van de ultra-rechtse Arena-partij. Toen op bijna een kwart van de stem bureaus de stemmen geteld waren had Duarte 171.843 stemmen (53 pro cent) op zich verenigd tegen 152.280 (47 procent) voor D'Abuisson. Op grond van dit resultaat ver wachtten de christen-demokraten een lichte toeneming van de voor sprong van Duarte die een definitie ve score van rond de 55 procent van de stemmen zou behalen. Er waren ca. 1,8 miljoen kiesge rechtigden voor deze tweede gang naar de stembus in zes weken tijd. In de eerste ronde van 25 maart kreeg geen van de zeven kandidaten de ver eiste absolute meerderheid. Duarte haalde de meeste stemmen met 43 procent. Zijn naaste rivaal, D'Au buisson, kwam toen tot 29 procent. Degene die zondag het beste resul taat behaalde, wordt president van El Salvador waar in de afgelopen vier jaar meer dan 40.000 mensen om kwamen door het bloedig geweld. DEN HAAG - Artsen en verplegend personeel die zijn aangesloten bij de Nederlandse vereniging voor medi sche polemologie, hebben vrijdag in een brief aan prejnier Lubbers zeer dringend gevraagd de plaatsing van nieuwe kernwapens in ons land af te wijzen. HILVERSUM - „Het gaat mij het allermeest om de hartelijke gedachten, van bekenden en onbekenden, waaruit dit alles voortkwam, en die werden uitge drukt in de vele telegrammen, briefkaarten en brieven die ik kreeg vol goede wensen." Dit zei prinses Juliana zondagavond voor radio en tv in haar dank woord voor de vele gelukwensen die zij heeft gekregqn ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag. De prinses zei de laatste dagen van april aan een stuk bevierd te zijn. Veel mensen stuurden bloe men, ze ontving talloze tekenin gen van kinderen en er werden al lerlei cadeaus bezorgd, dikwijls zelf bedacht en vervaardigd. De prinses noemde de manier waarop de mensen met hun eigen woorden felicitaties overbrachten hartver warmend en vooral van mens tot mens. De hoeveelheid attenties is zo groot, dat het de prinses onmoge lijk is iedereen persoonlijk te be danken. Met gebruik van de radio en tv krijgt iedereen „een per soonlijk woord". Prinses Juliana sloot haar dankwoord af met te zeggen dat ze nu verdwijnt „in een diepe oceaan van diep ont roerde dankbaarheid". Letterlijke tekst dankwoord prinses Juliana Dankwoord Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, uitgesproken via radio en televisie op 6 mei 1984 voor de gelukwensen die zij mocht ontvangen ter gelegenheid van haar 75e verjaardag. „Graag wil ik wat zeggen tegen al diegenen, die mij op mijn ver jaardag, hoe dan ook, hun wensen en gaven toezonden. In de laatste dagen van april ben ik bijna aan een stuk bevierd/. Ons huis is in die tijd tot een prachtige bloemen tuin geworden en we zouden een hele gang kunnen beplakken met erg mooie kindertekeningen/. Van allerlei zijde kreeg ik zo al lerlei cadeaux - veel van eigen mooi, weldoordacht eigen ont werp, veel van beelschone hande narbeid - zoveel fantasie en moeite/. Overweldigend/. Ook kreeg ik nog meer foto's dan al in het boek staan - b.v. oover gezamenlijke herinnerin gen, ook waren er gaven voor het doel (de doelen) van het boek, waarvan 't zo heerlijk is, dat an deren daarvan mogen profiteren - zoals b.v. ook de bomen voor 't Ju- lianabos. Maar het gaat mij het aller meest om de hartelijke gedachten, van bekenden en onbekenden, waaruit dit alles voortkwam, en die werden uitgedrukt in de vele telegrammen, briefkaarten en brieven, die ik kreeg vol goede wensen. De wijze waarop die werden uit gedrukt was vaak in zulke warme - ja, hartverwarmende en per soonlijke woorden - ieder deed dat op z'n eigen manier, maar 't was zo van mens tot mens. Ik zou zo graag heel persoonlijk ingaan op al, wat u allen schreef en gaf, omdat het zo'n grote waar de gaf aan deze voltooiing van mijn eeuw. Door de enorme hoeveelheid van uitingen van har telijkheid is het mij niet moge lijk, dit anders te doen, dan door dit persoonlijk woord tot u allen - tot elk van u. Nu verdwijn ik dan van 't scherm, waar u mij zo vaak zag, verdwijn in een diepe oceaan van diep ontroerde dankbaarheid." HBG-president: RIJSWIJK - Het feit dat er bij de uitvoering van de Oosterscheldewer- ken kostenoverschrijdingen zijn is logisch. Toen met het projekt werd begonnen waren er geen tekeningen en was er geen ervaring met dit soort waterbouwkundige werken. Dit zegt de volgende week aftredende presi dent van de raad van bestuur van Hollandsche Beton Groep (HBG), ir. J. M. Schetters (62), in het vrijdag verschenen personeelsblad van HBG. De HBG is nauw betrokken bij de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het ministerie van verkeer en waterstaat had de kosten acht jaar geleden, toen het politieke besluit, viel op vijf miljard gulden begroot. De jongste ramingen gaan uit van acht miljard gulden. Dat is een overschrijding met zestig pro cent. Nulpositie Schetters zegt dat in 1976 „alles vanuit een nulpositie startte". Hij denkt dat als het parlement nu voor de beslissing zou staan om in de Oosterschelde een stormvloedkering te laten bouwen, de kamer geen toestemming zou geven. De topman van het bouwkoncern verklaart verder nog dat met de Oosterscheldewerken gebouwd is aan de grens van wat technisch moge lijk is. „De tijd drong. Je zou dit bij voorkeur niet herhalen. De druk op de ketel was te groot. Het liefst had ik gezien dat we een kering op klei nere schaal hadden kunnen bouwen. Dan hadden we veel problemen kun nen voorkomen", aldus Schetters. ROTTERDAM - De Explosieven Opruimings Dienst heeft vrijdag in Rotterdam een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt. De bom was gevonden bij grondwerkzaamheden aan de Maas nabij de Willemsbrug. Het projektiel (vijftig kilo) werd na transport on schadelijk gemaakt door een onder grondse explosie op het voormalige DWL-terrein aan dc Nesserdijk bij de Briencnoordbrug. Het scheepvaart en wegverkeer in de omgeving was tijdens de explosie en het transport enige tijd stil gelegd. AMSTERDAM - Speciale advies kommissies moeten provincies en ge meenten adviseren over een samen hangend ruimtelijk en bouwbeleid. De federatie van kunstenaarsvereni gingen en de federatie „O" schrijven dit in een rapport aan Rijk, provin cies en gemeenten. Beide federaties vertegenwoordigen, zeggen zijn, het hele scala van ontwerpers, vormge vers en kunstenaars die bij het totstandkoming van de omgeving be trokken (moeten) zijn. TILBURG - Enkele honderden mu zikanten uit Nederland en Vlaande ren hebben zaterdag in Tilburg een voorproefje gegeven van wat op 31 mei in VVoensdrecht staat te gebeu ren. Dan zal „het grootste orkest al ler tijden" de vliegbasis omsingelen en muzikaal bestrijden. Tijdens de manifestatie in het Wil- helminapark in Tilburg, georganiseerd door de Tilburgse Fanfare van de Eeuwigdurende Bijstand, werd een speciaal ingestudeerde melodie ten gehore gebracht onder het motto „Speel niet met kernwapens, speel er tegen". De fanfarie vierde trouwens meteen zijn vijfjarig bestaaa De organisatoren van de aktie op 31 mei zeiden te rekenen op de medewer king van meer dan 10.000 muzikantea „Alle muziekgenres zijn welkom, in groepsverband of individueel". Het ligt onder meer in de bedoelingaan een zijde van de basis in Woensdrecht „een kilometer hardrock" op te stellen. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi tietraining. 20.00 - 21.00 uur Dames, 21.15-22.15 uur Heren. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffieochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee s Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. 5 tot en met 19 mei Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie me vrouw J. v. d. Hoeven-Paris uit Re- nesse met aquarellen en poppen maandag zaterdag 14.00 - 17.00 uur. Maandag 7 mei Kerkwerve Kleuterschool „Piggelmee" Dia ouderavond. 19.45 uur. Noordwelle Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 8 mei Zierikzee ZWN-station. Reisje NBvP, afdeling Duiveland. Vertrek 07.30 uur. Stadhuis. Kommissie financiën. 17.00 uur. Stadhuis. Kommissie Concertzaal. 19.30 uur. Rode Kruis-gebouw, Bakkersschool, Kerkhof NZ. Voorlichtingsavond hartreanimatie. 20.00 uur. Joh. den Boer meubelwinkel, Sint Domusstraat 58. Zomermodeshow. 19.30 uur. Huis van Nassau. Openbare vergade ring Stichting Jeugd Schouwen-Dui veland. 19.30 uur. Kerkwerve Vertrek N.C.V.B. naar Den Haag, vanaf verenigingsgebouw Beatrix- straat. 8.00 uur. VerenigingsgebouwBeatrixstraat. Slotbijeenkomst bejaardensoos. 14.30 uur. Kantine „De Vospit". Ledenvergade ring volleybalvereniging W.I.K. 20.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Sirjansland Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 20.00 uur. Woensdag 9 mei Zierikzee ZWN-station. Vertrek reisje CPB. 07.00 uur. Stadhuis. Kommissie verkeer. 19.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur, Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub voor kin deren van zes tot twaalf jaar. 13:30 uur. Donderdag 10 mei Zierikzee Vrouwenontmoetingscentrum, Vis straat. Thema-avond. 20.15 uur. Burgh Busstation. Reisje naar Den Haag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 08.00 Brouwershaven Markt. Vertrek bejaai-densoos naai de Zaanse Schans. 8.00 uur. Blokkendoos. Vertrekpunt voor trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Vrijdag 11 mei Zierikzee Huis van Nassau. Bingo-dansant Bond voor op Zichzelfstaanden. 20.00 uur. Zaterdag 12 mei Zierikzee Bovenzaal Ger. kerk. Open dag mo delbouwvereniging. 10.00 - 16.00 uur. Lutherse Kerk. Ars Musica-koncert „Scaldis Kwartet". 20.00 uur. Ophalen oud papier t.b.v. sportver eniging W.I.K. Vanaf 9.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Koor- en samen- zangavond. 20.00 uur. Brouwershaven Sportpark Onder de molen. Vertrek A.S.V. wandeltocht. 14.00 uur. St. Nicolaaskerk. Opening hobbyten toonstelling van dc Rode Lelie. 14.30 uur. Grasveld naast de St. Nicolaaskerk. Vliegerwedstrijd. 15.00 uur. Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M v. d. Bijlstraat. Openingskoncert „Nut en Uitspanning". Aanvang: 19.30 uur Noordgouwe/Schuddehcurs Ophalen oud papier t.b.v. sport ver eniging W.I.K. Vanaf 9.00 uur Oosterland Provinciale brandweerwedstrijd. Vanaf 09.00 - 12.00 uur en van 13.30 16.30 uur. Maandag 14 mei Zierikzee Stadhuis. Gemeenschappelijke schoolraad. 19.00 uur. Concertzaal. Koncert Zeeuws Orkest o.l.v. Louis Stotijn, 20.00 uur Dinsdag 15 mei Zierikzee Visstraat 5 (ruimte poppentheater). Open avond rondom thema ..Moeder worden op je zeventiende''" 20 no uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2