Er bestaat behoefte aan Landelijke Fietsdag op 12 mei ook op Schouwen-Duiveland Politiepost in Scharendijke? DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bestuur buurtvereniging PD. de Vosstraat/Slabberswerf': Samen met Nationale Molendag O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bevrijdingsmanifestaties Koningin Beatrix en Prins Claus vierden za- Kostenoverschrijding logisch Volgens HBG-president J. M. Schetters i Twee keer in minuut Voorbereiding terdag de bevrlldingsmanifestatles in de de kostenoverschrijding bij de bouw van de Zeeuwse hoofdstad Middelburg mee. (Pag. stormvloedkering een logische zaak. (Pag 2). 2). Bruse Boys-splts Jacob van de Berge De westlandse atleet Jacques Valentin ge- QknnrHo in Ho Tho mininit Van da obrctn skoorde in de 35e minuut van de eerste helft twee keer voor zijn ploeg, hetgeen handhaving in de tweede klas betekende. (Pag. 6). brgikte de Scharendijkse Bevrijdingsloop als laatste voorbereiding voor de Marathon van Amsterdam. (Pag. 8). MAANDAG 7 MEI 1984 140ste jaargang Nr. 23519 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ieder kan wat van zijn buurman leren, al was het slechts zijn buurman te verdragen, te leven en te laten leven. Charles Kingsley Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIËRIKZEE - Het bestuur van de buurtvereniging ,,P. D. de Vosstraat/Slabberswerf" heeft serieuze plannen om het gebied, dat door de genoemde vereniging wordt bestreken, uit te breiden. De voornaamste reden daartoe bestaat uit het feit dat alle leden van de sinds enkele ja ren sluimerende buurtvereniging zich middels een en quête hebben uitgesproken voor het blijven voor tbestaan van de vereniging. Daarom heeft het bestaande bestuur besloten om ,,de buurt" uit te breiden van ,,P. D. de Vosstraat/Slabbers werf" met 1de Zuidwellestraat, Lammermarkt, Ma- risstraat, d'Aillystraat en het H. J. Doelemanplein. Tijdens de optocht van de Oranjevereniging, op Koninginnedag, manifeester- de de buurtvereniging Onder de Dikke Torenzich voor het eerst in het openbaar. De Dikke Toren op de achtergrond benadrukte de plannen van de vereniging, uitgedrukt door de grote pop, nog eens extra. Binnen afzienbare tijd zal worden begonnen met een intensieve leden- werfaktie in het gehele genoemde ge bied. De bedoeling daarbij is dat alle potentiële leden huis-aan-huis zullen worden benaderd in het gehele ge bied. Deze aktie zal van start gaan zodra de akte van oprichting van de ze nieuwe buurtvereniging bij de no taris is gepasseerd. En dat zal gebeu ren op dinsdag 8 mei aanstaande. De buurtvereniging ,,P. D. de Vos straat/Slabberswerf" bestaat al zo'n ZIERIKZEE - De ANWB organiseert voor zaterdag 12 mei voor de elfde keer de Landelijke Fietsdag. Zoals in voorgaande jaren gebeurt dat ook dit jaar weer in nauwe samenwerking met de VVV's en de TROS. Op Schouwen- Duiveland zijn er twee vetrekpunten: Molen de Hoop te Zierikzee en het VVV-kantoor te Renesse. Per traditie valt de Landelijke Fietsdag samen met de Nationale Mo lendag, die dit jaar voor de twaafde keer wordt gehou den. Tijdens de Fietsdag krijgen weer vele enthousiste fietsers de gelegen heid volop te genieten van de mooie plekjes, die Schouwen-Duivealand biedt. De deelnemers kunnen ver trekken tussen 09.00 en 13.00 uur. In heel Nederland waren er het vorige jaar ruim 317.000 deelnemers. De routes zijn 30 tot 40 km lang en de deelnemers zijn vrij om daar net zo lang over te doen als men zelf wil. De Fietsdag kent dus geen wedstrijdele ment. Men moet er alleen voor zorgen weer voor 15.00 uur terug te zijn op het vertrekpunt, indien men in aan merking wil komen voor één van de vijftien prijzen. Wanneer de route is uitgereden en de beschrijving bij de kontrolepunten is afgestempeld, ont vangen de deelnemers bij aankomst een herinneringsspeld met een jaar- hanger. De routes zijn verkrijgbaar bij de VVV-kantoren en de ANWB- kantoren. Voor alle routes geldt een eenheidsprijs van 3,-. Jaarlijks is er bij de Landelijke Fietsdag sprake van een nevendoel. Een deel van het inschrijfgeld wordt gebruikt om rekreatiemogelijkheden te scheppen voor lichamelijk gehan- dikapten, die niet aan een dergelijk evenement kunnen deelnemen. In 1983 werd 20.000,- geschonken aan de Sportfederatie Visueel Gehandi- kapten Nederland. Dit jaar zal een aandeel in de aanschaf van een kam peerauto voor gehandikapten wor den geschonken. Nationale Molendag De Landelijke Fietsdag wordt dit 35 jaar. Het vermoedelijk jaartal van oprichting is 1949. De buurtvereni ging was tot 1982 binnen het bestaan de gebied redelijk aktief, maar op een gegeven moment ontstond er ei genlijk een vacuüm in het oude bestuur, waardoor geen enkele akti- viteit meer van de grond kwam. De buurtbewoners waren daar evenwel niet zo gelukkig mee. Een en ander leidde dan ook tot de poging van enkele leden van de buurtvereni ging om te trachten de vereniging nieuw leven in te blazen. Daartoe staken enige tijd geleden de heren Kees Bimmel en Jack de Coninck de koppen bij elkaar om te pogen de zieltogende buurtvereniging nieuw leven in te blazen. Allereerst werd het idee geboren om alle leden van de buurtvereniging eens te polsen om trent de behoefte aan het voor tbestaan van de buurtvereniging. In de dagen voor de jaarwisseling werd daarom bij alle leden een kaars be zorgd, met daarbij een nieuwjaars wens. Deze wens bevatte tevens het verzoek om te reageren op de vraag of de buurtverenigig al dan niet dien de te blijven bestaan. De reakties waren ver boven verwachting. Er was sprake van een uitspraak van honderd procent van de leden dat de buurtvereniging een heropleving diende te ondergaan. Dat was dan ook de reden om op 8 februari een al gemene ledenvergadering uit te schrijven, teneinde gezamenlijk nieuwe plannen te maken voor het voortbestaan van de vereniging. Te vens werd besloten om de vereniging een juridische onderbouwing te ge ven, door het samenstellen van een huishoudelijk reglement en statuten. Een en ander zal deze week beslag krijgen. Tijdens de gehouden ledenvergade ring is ook duidelijk geworden dat de jarenoude doelstelling „Het vergro ten van de leefbaarheid in de buurt" nog volop opgeld doet. Meerdere ideeën werden tijdens deze vergade ring geopperd om aan deze doelstel ling te voldoen. Al deze plannen zijn op dit moment nog in het stadium van bestudering. Initiatiefnemer Jack de Coninck: „Het gaat nu nog te ver om aan te ge ven welke ideeën er zijn geopperd. Het belangrijkste is evenwel dat er plannen zijn aangedragen. Niet min der belangrijk is echter, dat eveneens is komen vast te staan dat er behoef te bestaat aan uitbreiding van het ge bied van de buurtvereniging. Dat blijkt ook uit het feit dat de natuur lijke grenzen van de buurt klaarblij kelijk heel anders liggen dan aan het ledenbestand merkbaar is. Daarom hebben we besloten tot uitbreiding van het gebied van de buurtvereni ging." Teneinde een betere dekking te ge ven aan het nieuwe „terrein" van de buurtvereniging, is tevens besloten om de vereniging een nieuwe naam te geven. Vanaf het passeren van de ak te bij de notaris, zal de buurtvereni ging de naam „Onder de Dikke To ren" dragen. Zoals gezegd in korte tijd zullen alle bewoners binnen dit nieuwe gebied benaderd worden voor een eventueel lidmaatschap. Levensvatbaarheid Sinds enige tijd is overigens al dui delijk merkbaar dat de buurtvereni ging nieuw leven is ingeblazen. Tij dens de viering van Koninginne dag 1984 werd niet alleen deelgeno men aan de grote optocht door Zie rikzee in de middaguren, maar was de buurtvereniging ook aanwezig met een stand op de Oranjemarkt. Gezien de uitermate korte tijd van voorbereiding mag in dezen wel wor den gesproken van een bijzonder en thousiasme om met de vereniging goed voor den dag te komen, al werd dan her en der Leentje-buur gespeeld voor de benodigde attributen. Ach teraf kan zelfs worden gesproken van een groot sukses. „En dat sukses is niet in de laatste plaats te danken aan het enthousiasme van de leden van de buurtvereniging. Dit bewijst dat er zeker sprake is van een grote mate van levensvatbaarheid." Aldus de heer J. A. A. de Coninck. Vervolg pag. 3 Verwachting tot dinsdagavond: Vrij koud Enkele buien, maar ook nu en dan zon; minimumtemperatuur ongeveer twee graden, in het binnenland op veel plaatsen nachtvorst; middag- temperatuur omstreeks twaalf gra den; in het binnenland matige, aan de kust af en toe krachtige noorden wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 11 mei Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Minimumtemp.: 4 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: noord 4 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 4 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: n.west 4 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50%. Minimumtemp.: 4 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 8 mei Zon op 5.58, onder 21.16 Maan op 12.06, onder 3.41 Eerste Kwartier: 8 mei (13.50) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 8 mei 9.15 21.34 2.40 15.19 Doodtij: 10 mei HET WEERO VERZICHT DE BILT - Met een toegenomen noordelijke luchtstroming boven de Noordzee is vandaag koudere lucht over ons land uitgestroomd. Daar kunnen enkele buien in voorkomen, maar er zal morgen ook af en toe zon zijn. Een krachtig hogedrukgebied bij Schotland komt nog wat naderbij waardoor de wind vannacht vooral in het binnenland zal afnemen. Er is dan op veel plaatsen kans op nacht vorst. De middagtempgratuur is ook mor gen niet hoger dan ongeveer 12 gra den. De nachtvorstkansen blijven een groot deel van deze week aanwe zig, want de koude lucht laat zich voorlopig niet verdrijven. Wel komt het hogedrukgebied zo dichtbij dat de neerslagkans in de tweede helft van de week zeer klein wordt. jaar voor de twaafde keer gehouden. Nederland bezat in de vorige eeuw nog zo'n 10.000 molens. Veel in dustrieën vinden hun oorsprong in de vorige eeuw, en zij bezaten vaak een molen als leverancier van de beno digde energie. En molens waren overal goed voor! Men kon ze gebruiken om graan mee te maken, olie uit te persen, hout te zagen, polders te malen enz. Aan milieu-vervuiling hebben ze echter nooit meegedaan! Nederland was de molens uit de tijd. In 1923 waren er nog maar zo'n 3000 over, en ook die stonden er niet best voor. Men zag ze nog slechts als nutteloze dingen, die je maar het beste kon afbreken. In 1923 werd de vereniging „De Hol landse Molen", vereniging tot be houd van molens in Nederland opge richt. Deze vereniging, en later ook de regionale molen verenigingen, wisten te bewerkstelligen dat men de molens met andere ogen ging bekij ken. Toch werd door allerlei oorza ken het aantal molens nog steeds kleiner: oorlogsgeweld en brand bijv. We hebben nu nog ongeveer 1000 molens in Nederland. We mogen Nederland beslist nog wel een molenland noemen, maar... we moeten er veel voor over hebben om dat zo te houden. Molens staan altijd in weer en wind, en vra gen veel onderhoud. Ook moet er re gelmatig mee gedraaid worden, want stilstaan is achteruitgang! Het oude handwerk van de molenaar was ech ter aan het verdwijnen. Gelukkig hebben enkele van de nog aanwezige vakmolenaars hun vakkenis overge bracht op een flink aantal vrijwilli gers. En s&men houden zij nu de mo lens in Nederland draaiende, zodat ons land inderdaad molenland zal blijven. Als dit niet gebeurde, zou den over enige tijd de ouders nog slechts met afbeeldingen aan hun kinderen laten zien, hoe molens eruit zagen. En dat in Nederland molen land?. SCHARENDIJKE - Het gemeentebestuur van Scharendijke hoopt, dat de rijksgebouwendienst welwillend zal mee werken om het oude pandje Dijkstraat 22 te laten fungeren als tijdelijke politiepost, een post die in het toeristensei zoen eigenlijk niet gemist kan worden. Omdat het pandje echter in tamelijk slechte staat verkeert, zal de rijksgebou wendienst het voor dit doel moeten opknappen. Het is de derde poging van het gemeentebestuur om een dergelijke voorziening voor elkaar te krijgen. Nieuwbouw naast De Putmeet) werd op financiële gronden afgekeurd en om te proberen een post in een rekreatiewoning te vestigen lukte evenmin. Het pandje aan de Dijkstraat zou erg geschikt zijn als politiepost, orhdat het midden in de oude dorpskern ligt. Het wordt thans nog bewoond door de plaatselijke politieman, maar die betrekt binnenkort een betere (nieuwe) behuizing. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1