deurloo mode ASk Voorlichting over woningverbetering BLANK EIKEN Kapitein D. Roxs: „Kontrole? Dat is puur een gevoelszaak en natuurlijk routine" Brandweerwedstrijd op 12 mei in Oosterland Meubelrama VVD-Kamerleden naar Bruinisse en Duiveland Sirjanslandse bejaarden naar Holland en Brabant In Sirjansland Dankwoord prinses Juliana op 6 mei op radio en tv Werkbezoek op 18 mei NU f 400,- Koninklijke Marechaussee stelde grenspost in bij Roompotsluis SIRJANSLAND - Op dinsdag 8 mei wordt in het Verenigingsgebouw te Sirjansland een voorlichtingsbijeen komst gehouden met als thema wo ningverbetering". De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De organisatie is in handen van de gemeentelijke pro- jektgroep dorpsplein Sirjansland in samenwerking met de plaatselijke vereniging „Sirjansland Vooruit". Koördinator dorpsplannen, de heer W. Kort en de direkteur gemeente werken van Duiveland, de heer D. A. Haak, verlenen medewerking aan deze avond. Tijdens deze bijeenkomst zullen de mogelijkheden van woningverbete ring zowel technisch als financieel worden toegelicht, waarbij gebruik zal worden gemaakt van een dia serie. In deze serie wordt duidelijk aangegeven op welke wijze een wo ningverbetering plaatsvindt en hoe dat financiële plaatje er uit komt te zien. Op deze avond kan ook worden bekeken, welke verbeteringen reeds in Sirjansland hebben plaatsgevon den aan de hand van foto's en kaar ten. Voorafgaande aan de bijeenkomst heeft de gemeentelijke projektgroep de bevolking van Sirjansland reeds ingelicht over de mogelijkheden voor het verkrijgen van een bijdrage voor het verbeteren van woningen. leidraad De verbetering van de woningkwa liteit is Sirjansland is één van de doelstellingen van het dorpsplan, dat in oktober 1983 door de gemeente raad werd vastgesteld. Voordat tot vaststelling werd overgegaan, vond een tweetal hoorzittigen plaats voor de bevolking en werd een aantal wensen op een rij gezet. Het plan zal- als leidraad gaan dienen voor het te voeren beleid in de komende jaren met betrekking tot het dorp Sirjans land. Kapitein D. A. J. Roxs (r.) en wachtmeester le klas, B. van Belzen bij de Roompotsluis. Advertentie DEN HAAG - Staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting vindt dat de regering een nieuwe volkstel ling moet houden. Met de informatie die dat oplevert kan zij beter voor zien welke ontwikkelingen de sa menleving te wachten staan. Ze kan er haar voordeel mee doen door tijdig de juiste maatregelen te treffen en bestaande plannen zonodig te laten varen. HILVERSUM - Prinses Juliana zal zondag 6 mei via radio en televisie een dankwoord uitspreken voor de vele gelukwensen die zij op konin ginnedag mocht ontvangen ter gele genheid van haar 75ste verjaardag. Het dankwoord wordt uitgezonden om 20.10 uur op Nederland 1, direct na het NOS-journaal, en het is gelijk tijdig op Hilversum 2 te beluisteren, zo heeft de NOS meegedeeld. HAMBURG - De tot nu toe grootste stakingsgolf in de strijd om eisen tot verkorting van de werkweek in de Grafische industrie kracht bij te zet ten heeft donderdag het verschijnen van veel kranten in alle delen vande bondsrepubliek verhinderd. OOSTERLAND - Op zaterdag 12 mei worden in Oosterland de provin ciale brandweerwedstrijden gehou den in de klasse 1 LD. In totaal gaan twaalf brandweerkorpsen strijden om de eer, waarbij de eerste drie plaatsen recht geven op deelname aan de gewestelijke wedstrijd op 2 juni te Waarde. De provinciale selektiewedstrijd neemt de gehele dag in beslag, waar bij de deelnemende teams zijn onder verdeeld in twee groepen van zes, die respektievelijk 's morgens en 's mid dags in het strijdperk treden. Om 9.00 uur start de ploeg van Duiveland I, die wordt gevolgd door Wester- schouwen I, Duiveland II, Midden- schouwen I, Brouwershaven en Mid- denschouwen II. Voor elke ploeg staat een half uur geprogrammeerd. Na de middagpauze start om half twee Zierikzee, waarna achtereen volgens Westerschouwen II, Drei- schor, Bruinisse, Kattendijke en Ovenzande de „vuurproef" moeten afleggen. Om zes uur 's avonds zullen in het Verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk tijdens een koffie-tafel de uitslagen bekend worden gemaakt. De prijzen worden uitgereikt door burgemeester J. van Bommel. A.B.W.C. De wedstrijd staat onder auspiciën van het A.B.W.C. en wordt georgani seerd door de Vereniging van Brand weerbevelvoerders op Schouwen- Duiveland. Wedstrijdleider is de heer C. Schout uit Vlissingen. De ju ryleden zijn afkomstig van Walche ren en de Bevelanden. BRUINISSE - Drie VVD Tweede Kamer-leden brengen vrijdag 18 mei een bezoek aan de gemeenten Duiveland en Bruinisse. Op uitnodiging van de VVD, afdeling Duiveland brengen de Kamerleden mevrouw S. varP Heemskerck-Phillis-Düvekot, dé heer J. té Veldhuis en de heer R. Braams een werkbezoek om zodoende beter op de hoogte te raken van de problematiek van beide gemeenten. Om half elf 's ochtends houdt bur gemeester T. C. Hekman van Brui nisse een inleiding over de problema tiek van Bruinisse, waarna een be zichtiging aan diverse havens in Bruinisse volgt. Voor de lunch staan nog bezoeken aan Shiptronic en de firma Maaskant, de rekreatie en de problematiek van de visserij op het programma. Bloembollen Om twee uur 's middags wordt een bezoek gebracht aan de firma Neele te Sirjansland, een exportbedrijf voor bloembollen. Burgemeester J. van Bommel van Duiveland houdt een inleiding. Na een anderhalf uur durende bezichtiging van een natuur gebied gaan de Kamerleden naar het bedrijf van de firma Van der Marei te Ouwerkerk om zich nader te oriënte ren over de sloperij van grote zee schepen. Ook de problematiek, waar mee het bedrijf te kampen heeft in verband met de Oosterscheldesluizen (grote zeeschepen kunnen niet meer bijzijn bedrijf komen) komt aan de orde. Om 20.00 uur houden de Kamerle den in het dorpshuis van Nieuwer: kerk een inleiding, eventueel ge volgd door een diskussie. Voor deze bijeenkomst zijn uitgenodigd het kollege van Duiveland, Provinciale Statenleden, de Kamercentrale Zee-' land, de VVD-gemeentebestuurders van de omliggende gemeenten eri le den van de afdeling Duiveland van de WD. SIRJANSLAND - Afgelopen dins dag zijn de Sirjanslandse bejaarden een dagje wezen toeren. Het weer was goed en het humeur nog beter. Het gezelschap reed over Flakkee richting Rotterdam en genoot volop van de prachtige bloeiende tulpen. Op de schoren en op de meeuwen broedplaats nabij het Hellegatsplein was het een drukte van belang, onder de vogels. Over de Haringvlietburg rijdens wees de chauffeur het stand beeld dat in 1964 werd opgericht ter ere van de verbinding tussen de twee provincies. Bij Ridderkerk werd een verplaatsbare asfaltfabriek gepas seerd die oud asfalt verwerkte tot een weer bruikbaar asfalt dat weer dienst kan doen voor de wegen. Over rivier de Noord ging het richting Kinderdijk waar de koffie wachtte. De 21 molens stonden roerloos in de waard. Een machtig gezicht. De molens kunnen nog worden gebruikt om de Alblasserwaard droog te ma len in geval van nood. Na de koffie ging het weer verder langs de Lekroute. De hoge dijke waar de weg over loopt geeft een pr achtig uitzicht op de lage koeien waaronder rood-bonte die hun oor sprong vinden in deze streek. Het land is te laag en te drassig voor de landbouw. Daarna passeer den we twee bruggen waaronder de onlangs gereedgekomen brug bij Keijzersveer die werd gebouwd van twee delen van de oude Moerdijk burg. In Waalwijk werd de warme maal tijd gebruikt, waarna een mooie tocht werd gemaakt door het zo schil derachtige Brabant. In Tilburg werd tot slot gewinkeld. Bijna weer thuis werd in de Blauwe Keet een uitge breide broodmaaltijd genuttigd. Met dikke tassen en dunnen beurs kwam iedereen weer thuis in eigen dorp, moe maar wel voldaan. BURGHSLUIS - De grensbewaking langs de Zeeuwse kust is met in gang van 1 april toegeno men. Sinds die datum is op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde een depen dance van de brigade Vlis singen van de Koninklijke Marechaussee te Zeeland gevestigd. Eigenlijk alleen maar uit praktische over wegingen. Om het aantal blauwe grenspatrouilles (aan de zeezijde) te vermin deren werd besloten de doorlaatpost Room potsluis te installeren. De post werd bij beschikking van 26 maart van dit jaar door het ministerie van Justitie ingesteld. Een besluit dat veel tijd en geld bespaart, zowel voor de marechaus see als voor de douane. De grote hoe veelheid kilometers, die moest wor den afgelegd om de grenspatrouilles te kunnen uitvoeren, kan aanzienlijk worden beperkt. Er hoeven geen pa trouilles meer gehouden te worden langs de hele Oosterschelde. Al het in- en uitgaande scheepvaartverkeer kan voortaan worden gekontroleerd bij de doorlaatpost Roompotsluis. „Mensen, die echt willen komen toch wel illegaal het land binnen. Je kunt de grens niet hermetisch afslui ten. Maar we kunnen in elk geval wel proberen om zoveel mogelijk men sen, die op wat voor manier dan ook in overtreding zijn te pakken", ver telt kapitein D. A. J. Roxs, comman dant Distrikt Koninklijke mare chaussee Zeeland. „Het mag natuur lijk niet ontaarden in een „jacht" op vreemdelingen." In het kantoor van de marechaussee in de doorlaatpost Roompotsluis geeft hij een nadere toelichting op het werk van de mare chaussee op het werkeiland Neeltje Jans. Ploegen-systeem De dependance bij de Room potsluis zal niet het hele jaar door be zet zijn. Van 1 april tot 1 november is er personeel van de marechaussee aanwezig, maar in de andere vijf maanden is de post onbemand. Wel worden gedurende die periode kon- troles uitgevoerd, maar hoe vaak en waar precies kon de commandant uiteraard niet meedelen. Vanaf 1 april tot 1 juni en vanaf 1 september Op de kop van de pier komt bebor- ding te staan, die de grenspassage aangeeft. „Zodra ze de bebording ge passeerd zijn weten wij dat ze door de sluis moeten. Met de boot gaan we ook patrouilles uitvoeren langs de kustlijn bij de buitenhaven Noord- land. We mogen officieel tot zes mijl uit de kust, maar dat zullen we door gaans niet doen. We moeten wel heel gegronde vermoedens hebben dat het op een schip niet pluis is, willen we met het schip zover van de doorlaat post patrouilleren", aldus de com mandant. „We doen alleen wat zin heeft en interessant is." Voorzieningen Iedere passant, die Nederland wil in- en uitreizen moet zich melden bij de doorlaatpost. In overleg met Rijkswaterstaat worden in de (na bije) tóekomst in de sluis enkele voorzieningen getroffen, zodat het personeel van de marechaussee en de douane makkelijker de sluis in kan. Wanneer de sluis half is gevuld, duurt de schuttijd slechts vijf tién mi nuten. Dat is te weinijg .voor beide in stanties om verscheidene boten te gaan kontroleren. „Het is zo dat de douane de goederen kontroleert en de marechaussee de personen. Als we in dat kwartier toch de sluis ingaan kunnen we niet veel meer dan één tot drie schepen eruit pikken. En dat is niet de bedoeling, want dan zijn we toch een beetje te steekproefsgewijs bezig." Daarom wil de marechaussee zoveel mogelijk schepen al kontrole ren voordat zij de sluis ingaan, dus in de buitenhaven. Gevoelszaak „Welk schip kontroleren we wel en welk niet? Ja, dat is puur een ge voelszaak en natuurlijk ook een beet je aangeboren aanleg en een hoop routine. In zestig procent van de ge vallen blijkt de kontrole noodzake lijk te zijn. We krijgen het meest te maken met valse of vervalste paspoorten, illegale vreemdelingen, verstekelingen en overtredingen van de opiumwet." „Voor de kontrole van de paspoor ten staan ons vele hulpmiddelen ter beschikking. Het personeel is ge schoold in het bestuderen van paspoorten en 95% van de vervalsin gen wordt ontdekt. Mensen met een vals paspoort komen het land niet binnen. Bij de schepen komen ook veel overtredingen van de Telegraaf- en telefoonwet voor," aldus de kapi tein Roxs. Voor de doorlaatpost Roompotsluis heeft het distrikt Zee land twaalf personeelsleden extra gekregen. Via een roulatiesysteem zullen zij de post bemannen. „In de toekomst zal blijken of het noodza kelijk is dat de post 24 uur per dag bezet moet zijn. Die mogelijkheid sluit ik in elk_geval niet uit", zegt Roxs, die zelf "overigens op het dis trictsbureau in Vlissingen gestatio neerd blijft. Advertentie Composé of kostuum.475,- Mei-korting75,- tot 1 november wordt er in een twee ploegen-systeem gewerkt. In de drukste periode, van 1 juni tot 1 sep tember, draait het personeel in een drie ploegen-systeem. De post is niet voortdurend bezet, maar wel een groot gedeelte van de dag. Van 1 april tot 1 juni is dat van 08.00 - 18.00 uur, van 1 juni tot 1 september is dat van 07.00 - 22.00 uur en van 1 septem ber tot 1 november is dat van 08.00 - 18.00 uur. Boot Zolang er weinig aanbod van het scheepvaartverkeer is voert de mare chaussee een zogenaamde statische patrouille uit. Dat wil zeggen dat er alleen kontrole van de schepen op het sluizenkomplex plaatsvindt. Wan neer het aanbod toeneemt zal er bij de Roompotsluis een schip worden gestationeerd. Waarschijnlijk zal dit schip al komend weekeinde arrive ren, zo niet, dan in elk geval veertien dagen later. „Wij hebben vooral interesse in het binnenkomende scheepvaartver keer. Schepen, die de sluis verlaten en de Noordzee opvaren, die zijn voor ons minder interessant, omdat ze Ne derland toch achter zich laten. Maar schepen, die Nederland binnenko men, zijn voor ons wel belangrijk. In eerste instantie zullen we een schip van de Koninklijke Marechaussee in de weekeinden inzetten en van half juni tot half augustus elke dag. We verwachten dat we per jaar 10.000-12.000 scheepvaartbewegin gen hebben in de sluis. Het meren deel daarvan komt uiteraard in de seizoenmaanden De marechaussee le klas, H. Kloet tuurt door de verrekijker om zo snel moge lijk te ontdekken of er weer een klant" in aankomst is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5