JP Woningverbetering centraal op hoorzitting Zonnemaire Herbestrating in Scharendijke Werkzaamheden aan riolering op raadsagenda Brouwershaven Projektweek over gehandikapten voor scholieren in Haamstede Projekt-koördinator kan helpen Kosten bedragen ruim f 800.000,— Jttetnisse Jeugd vertrouwd maken met gehandikapt-zijn Open dag voor de modelbouw in Zierikzee Onbekende veroorzaakt aanrijding bij Oosterland Botsing met gewonde in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 mei ïm Nr23518 3 ZONNEMAIRE - In het dorshuis te Zonnemaire werd wederom een hoorzitting gehouden in verband met het opgestelde Integraal Dorpsplan Zonnemaire. Nadat in de vorige hoorzitting allerlei zaken aan de orde kwamen verband houdende met de leefbaarheid van het dorp, be trof het onderwerp van deze avond voornamelijk één aspekt daarvan, dat dan echter ook als heel belangrijk moet worden beschouwd - de mogelijkheden voor het verbeteren van partikulieren woningen. Hoewel slechts een gering aantal mensen deze bijeen komst bezocht, kon hieraan toch een zeer goede inhoud worden gegeven. SCHARENDIJKE - Er wordt hard gewerkt om nog voor het toeristenseizoen de rekonstruktie van de wegen rond het Bethlehemplein gereed te hebben. Zoals de foto toont ligt de Ingridstraat thans opengebroken. Zoals bekend is ook van de bevolking uit aangedrongen op maatregelen, die het autoverkeer nopen tot het verminderen van de snelheid. Daartoe zal een aantal bochten worden verlegd, waardoor onder andere de kruising Eb en Vloedstraat/Platteweg min der gevaarlijk zal worden. Bij raadsbesluit van 6 november 1962 is besloten met het waterschap Schouwen-Duiveland een samenwer- kingaregeling aan te gaan voor'het on-7 derhoud van een 10-tal wegen, in eigen dom van de gemeente. De regeling houdt in dat het onderhoud wordt uit gevoerd door het waterschap, waarna BROUWERSHAVEN - De raad Brouwershaven moet maandag 7 mei besluiten over het wel of niet verstrekken van een krediet van f 823.578,50 voor het maken van een vrijvervalriolering, duiker, persleiding en het dempen van een sloot met bijkomende werken langs de Kromwal en Grachtweg te Brouwershaven. De opdracht zal met goedkeuring van de raad worden verstrekt aan aanne mingsbedrijf Aug. van Dijck-Petit Wegenbouwmaat- schappij BV te Middelburg voor een bedrag van f762.492,50 De raad heeft in de vergadering van 1 november 1982 het Rioleringsplan voor de bebouwde kommen van de diverse kernen vastgesteld. De riool waterpersleiding van Zonnemaire naar Brouwershaven is in beheer en onder houd van het waterschap Schouwen- Duiveland. Door de verlenging van de betreffende persleiding zijn er met het bestuur van het waterschap afspraken gemaakt over een gekombineerde uit voering; 10% is voor rekening van het waterschap en 90% voor rekening van de gemeente. Toiletwagen De raad besluit ook over de aan koop van een toiletwagen voor de prijs van f 10.800,-, het verlenen van een krediet voor de genoemde aan koop met aansluitkosten ad f14.458,50 en over de afschrijving ineens van dit bedrag uit de reserve voor het onder- houdsfonds van de jachthaven. Het kollege heeft vastgesteld dat, veelal door het gebruik van onderwatertoi letten door de passanten, een sterke vervuiling van het oppervlaktewater optreedt Mede op verzoek van het bestuur van de watersportvereniging Brou wershaven heeft het kollege onder zocht of het mogelijk is een eenvou dige toiletvoorziening aan te brengen aan de Haven Zuidzijde. Daarbij is ge bleken dat het onderbrengen van een voorziening in een bestaand gebouw of in een permanent te bouwen voorzie ning onmogelijk is. Wat de vaststelling van het bedrag exploitatievergoeding bijzonder lager onderwijs 1983 voor de School met de Bijbel te Brouwershaven betreft wordt door het kollege een bedrag van f751,41 genoemd. Voor de 47 leerlin gen betekent dit een totaalbedrag van f35.316,27. ZIERIKZEE - De kommissie ver keer van de gemeente Zierikzee houdt woensdag 9 mei een vergadering in het stadhuis. Op de agenda staat de aan wijzing wegen voor 30-km regeling, de verkeerssituatie in de Sint Lievens- straat en de middellange termijnplan ning 1985-1988. De vergadering be gint om 19.30 uur. de kosten door de gemeente worden betaald De regeling geldt tot 1 januari 1986 en funktioneert goed. Omdat de Kromwal te Brouwershaven niet meer buiten de bebouwde kom ligt stelt het kollege de raad voor deze weg te schrappen uit de regeling. De raad wordt voorgesteld de her ziene versie van de Procedure- en In- spraakregels vast te stellen, met ge lijktijdige intrekking van de tot op he den geldende regels, de derde wijzi ging vast te stellen van de verordening regelende de taak, samenstelling, werkwijze en bevoegdheden van de advieskommissie voor het welzijnsbe leid en vast te stellen de tweede wij zigingvan de Subsidieverordening so- ciaal-kulturele aktiviteiten. De raads vergadering op maandag 7 mei in het stadhuis te Brouwershaven begint om 19.30 uur. Na verwelkoming door de voorzit ter, burgemeester C. Slabbekoorn, werd ter inleiding eerst een dia-serie getoond over een specifieke gebeur tenis in dit dorp, de viering van het 110-jarig bestaan van de muziekvere niging „Nut en Uitspanning" in de zomer van 1983. Bij de speciale serie over woning verbetering, toegelicht door ing. J. H. M. Beek, hoofd van gemeentewer ken van Brouwershaven, kwam naar voren hoe twee verschillende huizen, beide verkerend in een slechte en vervallen staat, met behulp van de subsidieregeling voor verbetering van partikuliere woningen geleide lijk konden worden omgetoverd in aantrekkelijke, van moderne gema- ken voorziene woningen. Ingewikkelde subsidieregels Hierna kreeg de heer W. Kort te Burgh-Haamstede gelegenheid zich voor te stellen en iets te vertellen over zijn werk als wat officieel „projekt-koördinator heet. De bestaande regels voor woning verbetering met gebruikmaking van subsidie zijn vrij ingewikkeld. De in woners van Zonnemaire kunnen zich tot de heer Kort wenden teneinde va nuit de warwinkel van voorschrijf- ten een goed inzicht te verkrijgen in de diverse mogelijkheden. Hij zal hiertoe zowel overdag als 's avonds bereikbaar zijn (tel. nr. 01115-3148), terwijl bij afwezigheid overdag kan worden opgebeld naar het gemeente huis (tel. nr. 01119-1651, de heer Beek of de heer van de Sluis) waarna de vraag of mededeling aan hem zal worden doorgegeven. Vervolgens werd ingegaan op en kele door de aanwezigen gestelde vragen. Daarbij kwam onder meer naar vo ren, dat vele mensen er niet van op de hoogte zijn, dat ook subsidie^voor woningverbetering kan worden 't'dè- gekend, zij het tot een lager,J*edF3g*c indien vele of alle werkzaamheden door de woningeigenaar zelf worden uitgevoerd, zoals ook in de diaserie duidelijk werd getoond. Slechts de aanleg van gas of elek triciteit is hiervan uitgezonderd, wan dit dient altijd door een erkend installateur te worden verricht. Ter sprake kwam ook, dat de be oordeling van de woningkwaliteit maar vooral ook van de toekomstige inrichting, sterk persoonlijk kan zijn. In de diaserie werd bijvoorbeeld getoond hoe in één der verbeterde woningen de douchruimte op de be- Advertentie Restaurant Renesse De Hoffelijkheids Pluim Het restaurant met de hoffelijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend van 11.00-14.30 en van 17.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. 's Zondags de gehele dag ge- I 1 ïif'. w WóorrésëTvêniigi 01116-1215 BURGH-HAAMSTEDE - Voor de leerling-en van de christelijke lagere school Onder de Wieken en de openba re lagere school De Kirreweie te Burgh-Haamstede en de openbare kleuterschool, wordt van maandag 14 tot en met vrijdag 18 mei een projektweek gehouden over het gehandikapt-zijn. Vier personen, die allen op de een of andere manier bij de gehandikaptenzorg zijn betrokken, zullen de jeugd op de school informatie verstrekken over gehandikapten en gehandikapt-zijn. Op vrijdagavond 18 mei wordt in het dorpshuis te Haamstede een voorlich tingsavond gehouden, onder organisatie van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie in Samenwerking met de werkgroep Toegankelijkheidsbevordering Schouwen- Duiveland. Volgens het rapport „Handikaps tellen dubbel", een literatuurstudie over houdingen tegenover gehandi kapten en aanbevelingen voor het veranderen van die doorgaans nega tieve houdingen van Klaas A. Gor ter, bepalen een aantal faktoren vooroordelen over gehandikapten en handikaps. Volgens Gorter kan de konfrontatie met mensen met een of andere lichamelijke of verstandelij ke afwijking bij mensen heftige angstreakties oproepen. In de tweede plaats kunnen gevoelens van onze kerheid de ontmoeting vaak stroef doen verlopen. Als derde faktor kan worden vermeld dat door de kui tuuroverdracht bij de opvoeding van kinderen verkeerde denkbeelden gaan ontstaan. Er bestaan aanwijzin gen dat negatieve houdingen ten op zichte van gehandikapten worden overgedragen. Eén van de middelen die gebruikt kunnen worden om bedoelde voor oordelen de wereld uit te helpen of voor een houdings- en gedragsveran dering, betreft het geven van goede voorlichting over gehandikapten en gehandikapt-zijn. Volgens Hennie van Nieuwenhuize, lid van de werk groep Toegankelijkheidsbevorde ring Schouwen-Duiveland kan met de voorlichting niet vroeg genoeg worden begonnen. Jt4 BURGH-HAAMSTEDE - De hobby- en modelbouwvereniging Schouwen-Duiveland uit Burgh- Haamstede nadert het einde van het eerste seizoen. Daarom wordt zater dag 12 mei een open dag gehouden. In de bovenzaal van de Ger. kerk aan de St. Domusstraat te Zierikzee is van alle takken van modelbouw wat te zien, zoals boten, treinen, trams, au to's, zelfgemaakte gereedschappen en lokomotieven, geschikt voor live- stroom. De open dag wordt gehouden van 10.00 - 16.00 uur. De voorzitster van de Speel-o-theek in Zierikzee, Lukkie Nederhoed, toont speelgoed dat is aangepast aan lichamelijk gehandikapten. Samen met Hans Noordhoek, se- kretaris van de" werkgroep, heeft zij het idee geopperd om in overleg met de schoolhoofden deze voorlichting over gehandikapten aan de'leerlin gen te geven. Rolstoelbasketballer Dinsdag 15 mei komt er op de scho len een bijna dove docent van een do- veninstituut te Rotterdam. De woensdag zal worden besteed aan de kinderen van de kleuterschool. Don derdag wordt, aan de leerlingen van de derde en vierde klas uitgelegd hoe gehandikapten min of meer zelfstan dig wonen, winkelen, werken en naar school gaan. De rolstoelbasket baller Frits Streijl, lid van het Ne derlandse team, geeft vrijdag aan de vierde, vijfde en zesde klas voorlich ting over gehandikapten in de sport. De heer H. Boersma, konsulent van Veilig Verkeer Nederland vertelt aan de zesde klassen over de problema tiek, waarmee de gehandikapten in het verkeer te maken krijgen. Gedu rende de hele week staat in de scho len een stand van het Provincaal Óverleg Revalidatie. Diskussie Vrijdagavond volgt een heel pro gramma. In het dorpshuis te Haamstede wordt de film Samen op weg vertoond door de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie. De heer Boersma houdt een korte inleiding over mobiliteitsproblemen van met name visueel gehandikapten in het verkeer. Daarna volgt een forum- diskussie en bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. Deze avond in het .dorpshuis is voor alle belangstel lenden toegankelijk. In het forum hebben zitting mevrouw Van Nieu wenhuize, Hans Noordhoek, de heer Boersma en de heer F. Mulders van de Zeeuwse Stichting voor Revalida tie. Stands In het gebouw staan verscheidene stands van betrokken instanties, zo als de Vereniging Spierziekten Ne derland, de Vereniging van Ouders- en patiëntenorganisaties, van Veilig Verkeer Nederland, van de Speel-o- theek in Zierikzee. de Nederlandse Stichting voor Multiple Sclerosepa- tiënten, afdeling Schouwen-Duive land en de Ouders van Geestelijk Ge handicapten óp Schouwen-Duive land. Van de blindenbibliotheek in Nij megen zal er orthopedisch schoeisel worden getoond. Van de leerlingen, die hebben meegedaan aan de pro jektweek zullen werkstukken.fcolla- ges, opstellen) worden getoond. De bijeenkomst in het dorpshuis begint om 19.00 uur. nedenverdieping werd aangebracht, dus niet in de nabijheid van de slaap kamers op de bovenverdieping. Voor toekomstige andere bewoners zou dit echter als een belemmering kunnen worden gezien en dan is de kans aan- wezig dat terzake van dit purtf op nieuw een verbouwing zal worden uitgevoerd. Juist ook indien dergelij ke vraagstukken zich voordoen, kan het advies van de heer Kort daarbij belangrijk zijn. Niet méér eisen De heer Beek merkte nog op, dat het een misverstand is te denken dat alleen bij het aanvragen van subsidie aan zoveel eisen moeten worden vol daan. De voorschriften van de Bouw verordening zijn namelijk ook van toepassing indien zonder subsidie wordt gebouwd. Het aanvragen van subsidie betekent daarom niet, dat dan ook zwaardere eisen worden gesteld aan de wijze van verbou wing, de gebruikte materialen enzo voorts. De heer Kort zei tenslotte te hopen, dat op de ene woningverbetering de andere zal volgen, bij het zien van konkrete voorbeelden kunnen ande ren wellicht gestimuleerd worden eveneens verbeteringsplannen op te stellen. Alle inwoners van Zonnemaire zullen door een schriftelijke medede ling nog op de hoogte worden gesteld van de bereikbaarheid van de heer Kort. Tevens zal daarin een aantal vragen worden weergegeven betref fende de woonsituatie, aan de hand waarvan kan worden bezien of het raadzaam is een aanvraag om subsi die in te dienen. Folders met nadere uitleg over de subsidieregeling zijn bovendien bij de gemeente verkrijg baar. De voorzitter beëindigde tenslotte deze bijeenkomst door een ieder dank te zeggen voor de geleverde in breng, en de hoop uit te spreken, dat hetgeen naar voren is gekomen, ten dienste zal zijn voor de dorpsgemeen schap. OOSTERLAND - Een onbekend ge bleven automobilist heeft donder dagmiddag om vijf uur een aanrij ding op de N 59 veroorzaakt, maar bMei! sch9Ï-, :«<.i T) e Tj e s't uu f de r reed' 'i'A' een- wil'tè' Peugeot 504 én kwam vanaf de Mo lenweg de N 59 opgereden zonder te stoppen. Uit de richting Zierikzee na derde E. B. uit Stad a/h Haringvliet, die uitweek voor de Peugeot. Daar door botste B. tegen de uit de rich ting Bruinisse .komende automobi list H. G. F. uit Oosterland. De wa- gens van B, en F. raakten zwaar be schadigd. De voertuigen werden weggesleept door takelbedrijf .Ista. uit Oosterland. ZIERIKZEE - Een voorrangsfout is er de oorzaak van dat mevrouw T. d. R. uit Zierikzee donderdagavond laat naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis moest worden vervoerd. Automobilist J. d. R. uit Zierikzee reed in de Weststraat in de richting Scheldestraat. Automobilist K. A. d. K. uit Zierikzee reed op de Laan van St. Hilaire en zou geen voorrang heb ben gekregen van D. R. De passagie- re van D. R. raakte gewond. Dokter A. W. van Geer verleende eerste hulp. Zij werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Beide voer tuigen liepen schade op. De wagen van D. R. werd total loss afgevoerd door takelbedrijf Jan de Jonge. Uitgever; B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf, (na 17.30 uur); 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar 147,80; losse nummers t 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3