Geen superheffing op andere voedselprodukten KIJK. DE KLASSE VAN BLEYLE Gister sprak zij van liefde ELEKTRO LIEVENSE Plaats alle zestig waterrijke gebieden op bescnermingslijst ^Holty* iijode Aftredend voorzitter J. van der Veen van het Landbouwschap: Milieuorganisaties: bleyle Vergadering stichting SKW Zierikzee Afscheid afdelingskonsul ANWB Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 mei 1984 Nr. 23518 11 DEN HAAG - Het Landbouwschap moet zien te voor komen dat de overige sektoren van het agrarisch be drijfsleven in de toekomst worden gekonfronteerd met een superheffing en andere maatregelen die nu voor de zuivelsektor gelden. Deze wens en opdracht heeft aftre dend voorzitter J. van der Veen woensdag meegegeven aan het bestuur van dit politieke spreekorgaan van land en tuinbouw. Van der Veen, die twee jaar voorzitter is geweest en wordt opgevolgd door drs J. Schouten, voorspelde dat de maatregelen in de zuivel zullen leiden tot grotere verschillen tussen de lidstaten van de Europese Gemeenschap. Dat houdt risico's in voor de handel, meent hij, vooral voor de Nederlandse ex port die sterk afhankelijk is van de EG. De besluiten van de EG betekenen volgens Van der Veen dat elke regering afzonderlijk weer een grotere vrijheid van handelen krijgt. De ministers van landbouw van de landen van de EG hebben recent besloten om de zuivelsektor een pro- duktiegrens op te leggen met de be doeling het ontstaan van nieuwe overschotten aan boter en melk tegen te gaan. De EG is namelijk verplicht om de boeren te betalen voor over schotten die niet kunnen worden ver kocht. Een boer die toch veel produ ceert, moet nu een zogeheten super heffing bijbetalen. Een hoge ambtenaar van het mi nisterie van landbouw in Den Haag heeft onlangs gezegd dat soortgelijke maatregelen als in de zuivel in de ko mende jaren ook te verwachten zijn voor andere sektoren van de land bouw. Het departement acht verdere produktiebeperking van voedsel noodzakelijk uit financieel en maat schappelijk oogpunt. Onvoldoende Van der Veen verklaarde overigens dat hij de bezuinigingen die de EG beoogt met de zuivelmaatregelen on voldoende vindt om de financiële problemen van de Gemeenschap op DEN HAAG - De rijksoverheid moet de stroom van circulaires die gezonden worden naar de lagere overheden aan banden leggen, vindt de Tweede Kamer. DEN HAAG - De laatste jaren zijn voor de leraren de spanningen op het werk op jdeuzniddelbare.-scholen t.oe-„. genomen. Dat vindt 92 procent van de 350 rektoren en direkteuren van scholen voor voorbereidend weten schappelijk en algemeen voortgezet onderwijs (VWO en AVO), die hiero ver zijn ondervraagd door het Neder lands Instituut voorde Publieke Opi nie (NIPO). Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 - 1634 UTRECHT - vijf natuur- en milieubeschermingsorganisaties, die woensdag in Utrecht een studiedag hielden, dringen er bij de overheid op aan alle zestig waterrijke gebieden, die op grond van de Ramsarkonventie voor bescherming in aanmerking komen, op de lijst te plaatsen. Tot nu toe heeft de regering slechts zes gebieden in het kader van deze in 1971 in de plaats Ramsar in India gesloten internationale overeenkomst als zodanig aangewezen. Dit is een van de aanbevelingen die de organisaties volgende week op ta fel zuillen leggen bij de internationa le ,,Wetlands"-konferentie in Gro ningen. De natuur- en milieubescher mingsorganisaties willen dat onder meer de Oostvaardersplassen, het IJsselmeer (waaronder het Marker meer), de Ooypolder, het Hollands Diep, het Haringvliet, de Grevelin- gen, de Wadden, de Dollard en de Ooster- en Westerschelde op de lijst van de Ramsarkonventie worden ge plaatst. Voorts moet de regering al deze zo genaamde „Wetlands" - dit zijn wa terrijke natuurgebieden zoals ven nen, moerassen, meren, plassen, veengebieden en uiterwaarden - aan melden bij de Europese Commissie. Hierdoor kan volgens de milieuorga nisaties voor een betere bescherming worden gezorgd. Tevens zal de over heid de ondiepe wateren en moeras gebieden moeten aanwijzen op grond van de natuurbeschermingswet. Op die manier kunnen allerlei voorgeno men aktiviteiten in deze streken ge toetst worden op de gevolgen daar van voor de natuur en het milieu. Advertentie Tijdloos mooie mode voor vrouwen die houden van klasse en stijl. En de kwaliteit van Bleyle naar waarde weten te schatten. Kom maar kijken! Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19. Zierikzee Telefoon 01110 - 2816 WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER Zondag 6 mei, 21.45 uïtr, Nederland 2: „Soldaat van Oranje". Een scène uit deze Nederlandse speelfilm, waarin koningin Wilhelmina uit Nederland gevluchte jongemannen ontvangt. te lossen. Hij acht het gewenst dat de tien landen de schatkist in Brussel extra aanvullen, al dan niet via le ningen. Minister Ruding van finan ciën staat daar niet over te juichen. De 120 miljoen gulden die de rege ring uittrekt voor de boeren ter kom- pensatie van inkomensdaling vindt Van der Veen eveneens onvoldoende. Dit bedrag moet de geleidelijke af schaffing van exportsubsidie goed maken, maar volgens Van der Veen is dit maar schijn, omdat uitbetaling ervan over drie jaar wordt gespreid. De Duitse boeren zouden volgens hem veel beter af zijn. Van der Veen blijft lid van het Uit voerend Bestuur van het Landbouw schap. Hij vertegenwoordigt daarin de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Advertentie Zaterdag 5 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Klassewerk. Scholieren van de lagere school spelen deze kwis. 17.50 uur Teleac 18.55 uur Het Ateam in Nederland. Beelden van het bliksembezoek dat enkele elden van het A-team aan Ne derland brachten. 19.05 uur Het A-team. Een lid van een wapensmokkelaarsbende voelt dat de grond te heet onder zijn voeten wordt en wil zich afscheiden. Dit levert ge vaar op voor de anderen en deze be sluiten tot harde maatregelen over te gaan. Natuurlijk komen de leden van het A-team weer in aktie. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Kieskeurig. Konsumenten- rubriek. 21.00 uur Eurovisie Songfestival. Rechtstreeks verslag van dit festival vanuit het Novo theater te Luxemburg. Voor Nederland komt uit Maribelle met het nummer „Ik hou van jou". 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 13.30 uur Nationale viering bevrij dingsdag. Beelden van de viering die in de Nieuwe Kerk van Middelburg wordt gehouden. Koningin Beatrix en prins Claus zullen deze manifestatie bijwonen. 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur U zij de glorie. Medewer king aan dit koorzangprogramma ver leenden De Zeeuwse koorschool, or ganist Ton de Vries, zangeressen Thea van der Putten, Wieteke van Dort en het Promonade orkest 20.05 uur Farce majeure. Satirisch programma. 20.40 uur De overval. Nederlandse film uit 1962. De rollen worden ver tolkt door Yoka Baretty, Piet Romer, Rob de Vries, Hans Boswinkel, Kees Brusse, Hetty Beck, Thera Verheu gen, Hans Tiemeyer, Sacco van der Maden en Lo van HHensbergea De film heeft als onderwerp de overval op het Huis van Bewaring in Leeuwarden in december 1944, door leden van een verzetsgroep. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Bad day at black rock. Film uit 1955 waarin de bevolking van een klein plaatsje wordt opgeschrikt door de komst van een zekere John Macreedy. Deze voelt duidelijk dat hij bepaald niet met open armen wordt ontvangen en hij probeert dan ook achter de ware redenen te komen. Zondag 6 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensenwerk. Aandacht voor de financiële hulpaktie van het ministerie van landbouw ter bevorde ring van de werkgelegenheid en in samenhang daarmee de opmars van computers in de sektor van de land bouw. Voorts aandacht voor het distri butiecentrum Proserpina die zich be zig houdt met de verspreiding van dy namisch geteelde produkten. 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur humanistisch Verbond 20.45 uur Kruispunt tv. Rubriek over kerk en samenleving. 21.10 uur Films en fans. Aandacht voor de produkties Bastille met Derik de Lint en Geert de Jong. De schor pioen met Monique van de Ven en Peter Tuinman en De Leeuw van Vlaanderen van Hugo Claus waarin de rollen worden vertolkt door Josine van Dalsum, Jules Croiset en Maxim Ha mel. Natuurlijk wordt de kwis met de kandidaten ook weer gespeeld. 22.25 uur Marga Klompé. Dokumen- taire over de eerste vrouwelijke mi nister die Nederland kende. Zij was minister in de periode 1956-1963 van het ministerie cultuur én maatschap pelijk werk voor de KVP. 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Nederland 2 11.00 uur Eucharistieviering 12.00 uur Capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 15.45,17.50 en 18.30 uur Teleac 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Hoogtepunten uit de mu ziekliteratuur. Auf Flügel des Gesan- ges van Felix Bartholdy-Mendelssohn. 16.40 uur Sons and daughters. Fiona en Patricia stellen alles in het werk om hun slechte relatie voor een vriend te verbergen. 17.05 uur Holland ze zeggen. De kaas markt in Alkmaar wordt bezocht 17.20 uur Pop videoshow. Popmuziek programma 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Operatie Petticoat Luitenant Holden wil een feestje gaan bouwen rond een verloving waarvan de twee lieden niets weten. 19.30 uur Nederland muziekland. Ar tiesten en groepen die te horen en te zien zijn zijn; de Frank Boeijen groep, Het Goede Doel, The Time Bandits, André Hazes. 20.10 uur Dynasty. De Carringtons denken dat Krystle zwanger is en Claudia blaast onverwacht de aftocht 21.00 uur „1990". Een serie die zich afspeelt in het jaar 1990. Een van de hete hangijzers is de grote verkeers veiligheid waar de mensen mee te ma ken krijgen. 21.45 uur Soldaat van Oranje. Het verhaal over het verzet in de oorlog begint op de Leidse universiteit in het jaar 1938. Zij sluiten zich al gauw bij het verzet aan. Erik en Guss (Rutger Hauer en Jeroen Krabbé) vertrekken naar Engeland en ondernemen op ver zoek van koningin Wilhelmina van hieruit aktie om verzet te regelen. 00.15 uur Journaal 00.20 uur Nieuws voor doven Maandag 7 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke. Praatprogramma 18.25 uur Teleac 18.55 uur De roze panter. Tekenfilm. 19.00 uur Beestenboel Kennis wordt gemaakt met dierenarts Maurice Webb en zijn assistent Donald Turner, die in deze aflevering een olifant moeten hel pen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Schoppen troel Een beetje argwaan lijkt wel op zijn plaats als zoontje Walraven zo maar in het eerste elftal van de junioren geplaatst wordt en de veelbelovende Wim Buyl op de reservelijst 20.50 uur Skorpion. De naam van de ze thrillerserie is afgeleid van de naam voor een automatisch vuurwapen, fa voriet bij terroristenbenden. Zo'n wa pen wordt aangetroffen naast een ver ongelukt vliegtuig in Schotland en de pas benoemde hoofdinspekteur Franks van de Britse Brigade ter bestrijding van terroristische aanslagen op een op onderzoek uit Men denkt dat een bomaanslag op een charitatieve instel ling daarmee verband houdt en direk- trice Faujas een bedenkelijke rol hier in speelt 21.45 uur Hier en nu 22.25 uur Kerk vandaag 22.45 uur Hill street blues. Deze keer loopt een vredelievend begonnen bas ketballwedstrijd danig uit de voeten. Renko probeert vrede te sluiten met zijn vader. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voordoven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Je ziet maar. Jeugdmaga- zine voor jongeren waarin deze keer een bezoek gebracht wordt aan de middelbare horecaschool „De Kogge" in Amsterdam. Verder een ontmoeting met de popgroep „Status Quo" en een gesprek met de Turkse gehandicapte jongen die Nederland zal vertegen woordigen op de Paralympics Spelen. 20.00 uur Konsumentenman 21.00 uur Voetbal '80 21.40 uur Uitkijk. Filmrubiek, gepre senteerd door Ageeth Scherphuis waarin deze keer aandacht wordt be steed aan cameraman Theo van der Sande die zijn aandeel leverde voor de oorlogsfilm „De IJssalon" van Dimitri Frenkel Frank en voor de kort geleden overleden Italiaanse regisseur Luchino Visconti 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag. Parle mentaire rubriek. 23.00 uur Socutera 23.10 uur Nieuws voor doven 23.05 uur Teleac. Aflevering van de Duitse jazzkursus „Let's swing". Maandag 7 mei, 20.28 uur, Nederland 1: Schoppen troef". Geert de Jong als Marie Louise en Peter Tuinman als Guus Kuik. ZIERIKZEE - Maandagavond 14 mei is er een bestuursvergadering van de stichting Sociaal Kultureel Werk Zierikzee (voorheen Belangengroep Poortambacht). De vergadering vindt plaats in de openbare lagere school het Kofschip en begint om 20.00 uur. Uit de agenda kan worden opgemaakt dat de stich ting, ondanks dat de gemeente een voor de stichting negatief besluit heeft genomen over het lokaal van het Mie- renest, toch blijft voortbestaan. Omdat de stichting geen akkommodatie heeft zal zij, zoals de afgelopen jaren al het geval was, een enigszins sluimerend bestaan blijven leiden. Voor aktivitei ten zoals de kledingbeurs, die twee maal per jaar met groot sukses worden gehouden en andere groepen en orga nisaties die aktief zijn in de wijk, vindt het bestuur het belangrijk om de stich ting voort te laten bestaaa Belangstel lende wijkbewoners van Poortambacht zijn van harte welkom op de vergade ring. Op de agenda staat onder meer. Overzicht aktiviteiten afgelopen jaren; financieel overzicht van afgelopen ja ren; voorstel ondersteuning aan an dere organisaties en bestuursverkie zing. GOES - Met dank voor de vele en belangrijke diensten aan de Bond be wezen heeft de ANWB afscheid geno men van de afdelingskonsul in Zee land, de heer F. G. Sprenger, die wegens het bereiken van de voor de honoraire funkties gestelde leeftijds grens moest aftreden. Dat gebeurde tijdens de jaarverga dering van de afdeling Zeeland van de ANWB in hotel Terminus in Goes. De voorzitter van de ANWB, ir, F. H. van der Linde van Sprankhuizen, die de vergadering presideerde, bracht de scheidende afdelingskonsul dank na mens het dagelijks bestuur en direktie van de ANWB. De heer L. van der Hiele, thans plv. afdelingskonsul, zal de heer Sprenger volgend jaar opvol gen. Aangezien hij in 1986 Lv.m. het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens zal aftreden, zal hij wor den opgevolgd door de heer ing. P. van der Maas, die daaraan voorafgaand in 1985 zal optreden als plv. afdelings- konsuL Afscheid werd tevens genomen van de algemeen konsul de heer H. C. Baarens. De heren Van der Maas, Smit en Vos werden als lid van de bonds raad herbenoemd. Na behandeling van een aantal re gionale zaken werd een klankbeeld over de Alarmcentrale vertoond, toe gelicht door de chef Alarmcentrale, de heer F. X. M. Beems. Het leek echter wel of zij, of de be volking hier, op een wip zat. Want tien minuten later kwam ze op haar wandeling langs de oever van de ri vier een oude vrouw tegen met een zwarte sjaal over heer hoofd en ver ward haar dat de kleur van vuile sneeuw had. De oude vrouw greep haar bij de arm, wees naar de rivier en zei raad selachtig; „Rood haar wordt zwart in het water. Wist je dat?" „Nee." Cathleen vond dat vuile be nige klauwtje op haar arm niet pret tig. „Toch is het zo. Ik heb het gezien." Nu was het plezier van de dag af en Cathleen was blij toen het tijd was om naar het hotel terug te gaan om te zien of de dames klaar waren om te vertrekken. Kitty deed open toen ze klopte en wenkte haar om in de kamer naast die van haar tante te komen. „Mijn tante is onverwachts opge houden. Ze wil even niet gestoord worden. Ik kan zelfs haar koffers niet verder inpakken. Gaat u zitten, mevrouw Lamb." Kitty was heel beleefd, ze sprak zacht alsof ze verlegen was. Maar ze was niet vriendelijk. Cathleen probeerde wat kontakt te krijgen met het vreemde schepseltje. „Was het een geslaagde morgen?" „We hebben boodschappen gedaan. Tante Tilly heeft een nieuwe hoed en een avondjurk gekocht. Zwart flu weel. Het staat haar fantastisch. Ze houdt van kleren. Ze bewaart al haar oude japonnen. Ze heeft een kamer vol in Loughneath." „En jij?" vroeg Cathleen. „Ik? O, ik geef niets om klere. Ik heb er toch geen figuur voor." Ze was akelig klein en mager, maar als ze niet mank was geweest, wat door een heupgebrek scheen te ko men, zou ze zich heel aardig kunnen kleden. Ze had mooi, zacht haar. Het was jammer dat ze zich verschool achter een wat vijandige onaantrek- kelijkheid. Daar Cathleen vermoedde dat dit een netelig onderwerp was voor Kit ty, begon ze over iets anders. „Je tante moet wel een heel royaal iemand zijn." „Waarom?" „Ik meende dat ze iets zei over een weeshui* „O ja, het St. Mary en Joseph Wees huis. Dat is haar troetelliefdadig- heidje. Ze vindt het leuk om de kin deren te bezoeken, maar" - Kitty gie chelde even - „ze zijn doodsbang voor haar. Dat was ik vroeger ook, toen ik klein was." En ze was het nog, dacht Cathleen. Ze vroeg zich af wat Liam voor een broer zou zijn, want Rory zou wel weinig sympathie hebben voor ie mand die zo schrikkerig en zenuw achtig was als zijn zuster. Als Liam net zo arrogant, ongeduldig en zelf zuchtig was moest die arme Kitty het wel eenzaam hebben. „De kinderen komen in juni een dagje op het kasteel doorbrengen", ging Kitty verder. „Ieder jaar onge veer twintig kinderen. Het is een krankzinnige dag, ik waarschuw u maar. Gewoonlijk verdwaalt er ie mand of wordt bang of misselijk of breekt een ruit of loopt door Patsy's bloemperken, en óf Patsy óf Mary Kate zegt op. De zusters van het door DOROTHY EDEN weeshuis vinden het een twijfelach tig genoegen, maar dat kunnen ze niet tegen tante Tilly zeggen." Cathleen lachte en wenste daarna dat ze dat niet had gedaan, want Kit ty sprak in volle ernst. Ze konsta- teerde alleen een feit. En het was ook niet zo moeilijk om zich juffrouw Ma- tilde O'Riordan voor te stellen als een godin, want op dat moment klink haar stem in de aangrenzende kamer. Ze moest tot dusver zachter hebben gesproken, maar nu had iets haar woede gewekt en ze riep snerpend: „Heb niet het hart nog eens zo tegen me te spreken. Je hebt mijn voor waarden maar aan te nemen en an ders krijg je niets. En wat mijn gewe ten betreft, je moest maar eens aan je eigen geweten denken in plaats van het mijne". De telefoon werd neergesmeten. Cathleen merkte dat Kitty doodstil stond te luisteren met iets van angst in haar wijd open ogen. Maar zodra ze voetstappen hoorde in de kamer ernaast, ging ze weer verder met haar werk en toen juffrouw O'Rior dan de deur opengooide, was ze arge loos bezig met het opvouwen van jur ken en ondergoed. „We zijn laat, we gaan onmiddel lijk weg," zei ze. „Goeie hemel, Kit ty, ben je nog niet klaar met dat pak ken? Vooruit meisje, schiet een beet je op. Waar zijn mijn jas en hoed? Bel eens iemand om de bagage naar bene den te brengen, mevrouw Lamb. Je zou toch zeggen dat jullie met je tweeën alsof ik nog niet genoeg aan mijn hoofd heb met die schurk van een oplichter. Is iedereen dan gek geworden?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11