(<T4 C_ „Het fascisme leeft ook al in kringen, die nog als demokratisch bestempeld willen worden...." Braderie in Renesse bracht bijna 15.000 gulden op C. J. van Liere (AB) pleit voor permanent zelfstandig Bruinisse Kommissie adviseert over positie VVV-Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eindrapport omstreeks half mei ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Splitsing Zuid-Holland Parkeerverbod Dijkstraat Brogum open Bevrijdlngsioop Minister Rietkerk denkt aan het intrekken De gemeenteraad van Middenschouwen Jeugdsoos Brogum te Zlerikzee kan, dank- zaterdag 5 mei wordt In Scharendijke de van het wetsvoorstel inzake de splitsing heeft besloten om voor de Dijkstraat in Zlj financiële hulp van de gemeente, blijven derde Bevrijdingsloop gehouden. Er zijn dit Scharendijke een parkeerverbod aan één draaien. (Pag. 4). jaar een aantal landelijke toppers van de zijde in te stellen. (Pag. 3). partij. (Pag. 9). van Zuid-Holland. (Pag. 2). DONDERDAG 3 MEI 1984 140ste jaargang Nr. 23517 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er zijn feestelijke plechtigheden die een diepe indruk achterlaten bij velen, - die er niet bij te genwoordig waren. Otto Weiss Adri Schouwenaar tijdens 1 mei-viering Schouwen-Duiveland: ZIERIKZEE - In de Graanbeurs in Zierikzee hield de Streekfederatie Schouwen-Duiveland van de Partij van de Arbeid een 1 mei-viering. Na het welkomstwoord van voorzitter Herman Asma werd de inleidende 1 mei-toe spraak verzorgd door Adri Schouwenaar, momenteel burgemeester in Schoonhoven, maar vroeger eerste bur ger van Brouwershaven. Schouwenaar veegde vooral flink de vloer aan met het huidige koalitie-kabinet van CDA en WD aangaande de werkloosheidbestrijding. „Premier Lubbers heeft gezegd, dat er in Nederland geen één miljoen werklozen zullen komen. Voor het geval ze er toch komen zal hij er niet meer zyn", konstateerde Schouwe naar. „Ik denk dat dat Haagse bluf is. Stoere taal van een (misschien fer- me) jongen. Wat bedoelt zo'n man als hij zegt, dat hij er dan niet meer zal zijn? Heeft hij dan misschien de wijk genomen naar het buitenland, waar hij dan van zijn wachtgeld, dividend en een aantal onbekende andere in komsten gaat leven? Of bedoelt hij, dat zijn kabinet voor die tijd al door de oppositie ten val is gebracht? Wie zal het zeggen. Maar. waarom zegt Lubbers niet gewoon, dat hij op 1 januari 1986 opstapt, als de werk loosheid dan niet is teruggedrongen tot 700.000? Dat biedt tenminste perspektief en het getuigt van lef'. Adri Schouwenaar vroeg zich ver volgens af, hoe de huidige situatie er eigenlijk uitziet „Een op de twee schoolverlaters krijgt géén baan. Dat staat wel zo ongeveer vast Het sociale zekerheidsstelsel wordt op dit mo ment met afbraak bedreigd Waar de ouderen van vandaag jaren geleden voor hebben gevochten en bereikt dat wordt thans in flarden geschotea Daar blijft in de kortste keren niets van over. Armoede is voor vele ouderen de prijs, die ze moeten betalen voor de strijd die zij hebben gestreden". Demagogie Anno 1984 zoeken veel mensen zon debokken voor de snel teruglopende ekonomische situatie. „Gevolg hiervan is, dat het rascisme weer wortel lijkt te schieten. We wijzen dan wel eens naar de mensen, die van ver kwamen, om enkele jaren geleden te helpen de ekonomie zo snel mogelijk op een zo hoog mogelijk peil te hebben. Maar dat is heel erg te simpel ge steld. Het fascisme steekt elders, ook de kop op. De Evangelische Omroep houdt zich in dat opzicht bezig met de ergste soort van demagogie, die maar te bedenken is", konstateerde Schou wenaar. De voormalige Brouwersha- vense burgemeester haalde als voor- beeld een televisieprogramma van de EO aan. Hierin vertelde een jonge tje, dat zijn vader in Rusland werd opgepakt, omdat h(j in Jezus geloof de. „Volgens de EO-mensen zou dat in Rusland niet mogen. De vader werd daarom door spionnen in de gevangenis gezet". En verder. „Met dergelijke dema gogie is het fascisme enkele tientallen jaren geleden ook opgekomen. Het fascistische gevaar is veel groter dan we denken en we hoeven daarbij echt niet alleen in de richting van Janmaat te kijken. Er worden volop fascistische gedachten beleefd in kringen, die nog als demokratisch bestempeld willen worden. Ik vind dat een vreselijke ge dachte en als iets de kop ingedrukt moet worden dan is dit het wel, want daar gaat onze samenleving aan ten gronde". Europees beleid Opmerkingen vanuit CDA-kringen, als zou de PvdA geen Europese poli- RENESSE - De dorpskern van Renesse was zaterdag 28 april het toneel voor een grote braderie èn rommel markt, die werd gehouden van half negen tot drie uur. De opbrengst bleek na afloop bijna 15.000 gulden te be dragen. De baten van dit gebeuren komen voor 70% ten goede aan het orgelfonds voor de restauratie van het 102- jarige Oberlinger orgel van de Hervormde Kerk te Re- nesse en voor 30% aan de realisatie van een slaapzaal aan een school voor dove kinderen in Kenia. Op de braderie konden belangstel lenden terecht voor de uitgebreide rommelmarkt, stands met tweede hands boeken, speelgoed en kleding, bloemen en planten en natuurlijk verschillende aantrekkelijke spellet jes als pijltjes gooien, schieten en flessen gooien. Middelpunt was het Rad van Avontuur. In het koor van de kerk was een orgeltentoonstelling ingericht, met foto's van vele beken de orgels, de orgels van het eiland en niet te vergeten een orignele bouwte kening van het Oberlinger orgel waar het allemaal om draaide. Minder druk Het gebeuren leverde een gezellige drukte in de Renesser dorpskern. Toch was het duidelijk minder druk dan andere jaren, toen men de brade rie op de zaterdag na Hemelvaarts dag organiseerde. Er zijn dan duide lijk veel meer toeristen, hetgeen ook aan de opbrengst merkbaar was. In tiek voeren, werden door de inleider bestreden. „Ik hoorde algemeen se- kretaris Smits van het CDA onlangs zeggen, dat de PvdA wel op de binnen landse toer zou gaan bij het eventuele winnen van zieltjes. De socialisten zouden geen Europees beleid voeren en bovendien zouden wij niets anders beogen dat het huidige kabinet maar pootje te lichten", vertelde Adri Schou- „Ik denk dat een begrijpelijke uit spraak is. Het CDA doet immers niets liever dan buiten de grenzen te tre den. Ze hebben geen behoefte aan een diskussie over de binnenlandse politiek. Die stoppen ze liever onder de modder, of hullen alles liever in nevelen. Maar laat ik er vooral op hameren, dat Smits het helemaal fout ziet Het socialisme van weleer was al gebouwd op saamhorigheid, ver bondenheid en solidariteit maar dan zo internationaal mogelijk. Dat is wat anders". Problemen als de werkloosheid, het milieu en de defensiepolitiek dienen internationaal - Europees - aangepakt te worden? „Natuurlijk. Alleen de de fensiepolitiek is al zo belangrijk, dat we daarvoor graag naar de stembus .gaan. voor de Europese verkiezingen op 14 juni Europa is niet populair, ook niet in onze partij. Dat is begrijpelijk, want er komt zo weinig van naar bui ten of het zouden de flessen wijn van Berkhouwer moeten zijn. Toch is het belangrijk, dat we bewust meedoen. Wanneer de werknemers iets te vertel len willen hebben, dan zullen we dat op internationaal nivo moeten bereiken. De socialisten moeten macht en in vloed bevechten, óók in Europa", kon- kludeerde de inleider, die aandachtig werd aanhoord door de ongeveer hon derd feestvierenden in de Ziorikzeese Adri Schouwenaar, oud-burgemeester van Brouwershaven, toonde zich uit erst kritisch tijdens de 1 mei-viering van de Streekfederatie Schouwen-Duive land van de PvdA. Graanbeurs. „Multinationals zijn op nationaal nivo niet te kontroleren. We zullen moeten trachten internationaal invloed er op te krijgen". Zware strijd Vooral voor de binnenlandse poli tiek is 1 mei symbolisch een feest voor links. De eerste mei 1886 was de dag Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. verband met de deelname van het Kerkkoor Renesse aan een concours en een C.J.V.-kamp in het Hemel- vaartsdagweekeinde had men echter naar deze datum moeten uitwijken en er werd toch altijd nog een bruto opbrengst gehaald van 14.966, Met de opbrengst van deze braderie komt het saldo van het orgelfonds thans op zo'n f 75.000,—. Met nog en kele akties voor de boeg hoopt men op het eind van de zomer op 80.000,— te komen. Er is gekozen voor een totale restauratie om het orgel weer geheel in de originele staat terug te brengen. Hiermee zal een bedrag gemoeid zijn van zo'n 150.000,—. Op subsidie van rijk, provincie of gemeente hoeft men niet te rekenen omdat het 102- jarige orgel daarvoor juist nog niet oud genoeg is. Wel hoopt men dat er een goede kans bestaat op een bijdra ge van het Anjerfonds. Het is daarom ook de bedoeling dat nog dit jaar stappen zullen worden gezet om de restauratie in gang te zetten. WA> ffih PE 8li.r BRU1N1SSE - Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Bruinisse haakte C. J. van Liere in op een recentelijke nota van de minister van Binnenlandse Zaken mr. J. G. Rietkerk, waarin hij opperde, dat ge meenten met minder dan tienduizend inwoners heringedeeld moeten worden. „Ik ben eens aan het rekenen geweest en het zou dan om 52 pro cent van alle Nederlandse gemeenten gaan. Ik vraag me af of dat niet een beetje duur wordt. Weet de voorzitter misschien welke kriteria de minister in gedachten heeft. Gaat het alleen om inwonertal, of zijn er nog andere zaken die een rol kunnen spelen". Raadsvoorzitter loco-burgemeester H. Schot stelde Van Liere gerust door te konstateren, dat de nota reeds geruime tijd leeft in diverse ge meenten. „Iedere gemeente die zich verzet tegen het plan van Rietkerk, vindt zich flink, maar ik denk dat het daar wel bij blijft. Het is een vaststaand plan, dat binnen vijf jaar gerealiseerd zou moeten zijn. Ook Bruinisse komt dan natuurlijk in het geding, ondanks het feit, dat het Zeeuwse provinciale bestuur bij de laatste herindeling heeft gesteld nooit of te nimmer meer verder te willen herindelen", legde Schot uit. Van Liere toonde zich gematigd tevreden, „maar", zo stelde hij met klem, „ik zou toch een lans willen breken voor een zelfstandig Bruinis se tot in lengte van dagen". ZIERIKZEE - Het bestuur van de V.V.V.-Zierikzee heeft besloten een kommissie van goede diensten te be noemen. Dit naar aanleiding van de jaarvergadering van 19 maart en de daar besproken financiële problemen. Velen keken rond op de rommelmarkt om te zien of er iets van hun gading bij was. Deze kommissie heeft ais opdracht het uitbrengen van een advies aan de ledenvergadering inzake de huidige en toekomstige (financiële) positie van de vereniging als mede het te voeren beleid. In de kommissie van goede diensten hebben zitting: de heer B. H. Frima, direkteur Amrobank te Zierikzee; de heer mr. W. H. Klaassen, notaris te Zierikzee; de heer J. Koeman, ac countant Schipper Accountants te Goes en de heer J. P. de Regt, direk teur Provinciale V.V.V.-Zeeland. Ledenvergadering De kommissie streeft ernaar haar eindrapport omstreeks half mei uit te brengen, waarna op korte termijn een ledenvergadering over deze en andere belangrijke zaken, bijeen ge roepen zal worden. Door middel van een schrijven zijn de leden van de V.V.V.-Zierikzee door het bestuur van een en ander op de hoogte ge bracht. Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en mogelijk een bui; minimumtemperatuur rond 7 graden, middagtemperatuur onge veer 15 graden; matige noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 7 mei Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: noord 3 Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: noord 4 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 mei Zon op 6.05, onder 21.09 Maan op 7.48, onder 0.06 Eerste Kwartier: 8 mei (13.50) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 4 mei 6.15 18.12 11.51 Doodtij: 10 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wordt een ver anderlijke bewolking verwacht, waarbij we ook af en toe de zon zien. Plaatselijk is een bui mogelijk. Een lagedrukgebied boven zuid- Frankrijk trekt het komend etmaal naar midden-Duitsland. De wind zal daarom geleidelijk meer uit het noor den gaan waaien en morgenmiddag in het binnenland toenemen tot ma tig, aan de kust tot vrij krachtig. De komende nacht daalt de tempe ratuur tot omstreeks zeven, de mid dagtemperatuur wordt niet veel ho ger dan 15 graden. DEN HAAG - De nationale glas- bakkenaktie, die vorig jaar van 21 september tot en met 31 december is gehouden, heeft 100.000 ton glas op geleverd. Dat is 30.000 ton meer dan in 1902. Dit heeft de Stichting Cen traal Bureau levensmiddelenhandel woensdag bekendgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1