KONINGINNEDAG 1984 c „Stad en Lande" nam afscheid van voorzitter J. L. Braber Kandidaat M. Dijkstra in Haamstede bevestigd KZMRVS nam afscheid van inspekteur De Jong ihh- DE ZIERIKZEESCHE COURANT Surfplanken gestolen Reisje voor soosleden naar Beekse Bergen April 1984: een droge en zonnige voorj aarsmaand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Toneel Koninginnedag 1984 Degradatiezorgen Nog nooit zo hoog In het Dorpshuis van Renesse trad zater- Op Schouwen-Duiveland is gisteren, met Tweede klasser Bruse Boys en vierde klas- Ouwerkerk eiste via een 4-2 zege op Kwa- dagavond de toneelgroep ,,'s Heer Hen- behulp van een heerlijk Oranje-zonnetje, op ser Mevo gaan nog een spannend laatste dendamme het kampioenschap op in de drik" op op uitnodiging van „Op Drift", uitbundige wijze Koninginnedag gevierd, voetbalweekeinde tegemoet. Belde ploegen tweede klas en promoveert naar een nog (Pag. 3). (Pag. 4, 5 en 6). kunnen nog degraderen. (Pag. 9). nooit bereikt nivo. (Pag. 11). DINSDAG 1 MEI 1984 140ste jaargang Nr. 23516 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) 't Is zoet te weten, dat er een oog is dat onze komst zal bemerken, en blijder kijken wanneer wij komen. Byron. RENESSE - Het afgelopen week einde is in Renesse tweemaal een surfplank van een autodak gesloten. In de nacht van zaterdag op zondag was dat het geval met een surfplank met giek, eigendom van H. R. uit Kerpen (W.Dld.). Hij had zijn auto geparkeerd op een parkeerplaats van een hotel aan de Laone te Renesse. Zijn landgenoot P. R. uit Düssel- dorf had zijn auto (met daarop de surfplank) geparkeerd op een par keerterrein van een pension aan de Rampweg. Ook die surfplank bleek de volgende morgen verdwenen. BRUINISSE - De leden van de soos van mevrouw Ijzelenberg beleefden woensdag 25 april een heerlijke dag. Schitterend weer, een gezellige bus reis met een prettig vertoef in het wildpark Beekse Bergen en, weer te rug op eigen bodem, overheerlijke pannekoeken toe. Een dag waar iedereen met plezier op terug keek. Op de heenreis werd in Hoogerhei- de de koffie (met cake) gebruikt. In het restaurant van de Beekse Bergen liet het diner zich uitstekend sma ken. Met de eigen bus werd toen de safari ondernomen, langs de zebra's, giraffen en andere wilde dieren. Om zes uur draaide bus Bru weer binnen en zette het gezelschap koers naar het pannekoekhuis „De Cleene Mossel". Hier werd naar hartelust pannekoe ken en poffertjes gegeten. Heerlijk en prima verzorgd. Als extra verras sing kregen de heren een sigaar en de dames een bonbon van de eigenaar. Een leuke en knusse dag met een warm slot. Op 9 mei hoopt de soos weer bijeen te komen. ZIERIKZEE - Overal op het eiland werd gisteren uitvoerig Koninginne- de. Binnen in de krant belichten we op drie pagina's een aantal aktivi- dag gevierd. Het zou te ver voeren om alles uitgebreid weer te geven. teiten Vandaar dat de redaktie een kollage verzorgt van al wat er zoal gebeur- Na een zeer koud en somber begin van de maand trad omstreeks de 12e een belangrijke weersverbetering in met stijging van temperatuur en steeds meer zonneschijn. Alleen de 2e helft van de maand bracht al bijna evenveel zonneschijn als men nor maal in de hele maand april mag ver wachten (160 uur). Een van de hoogte punten van het mooie lenteweer viel tijdens het paasweekeinde van 21 tot 23 april, met maximum temperaturen tot ca. 23 graden C. Het was de warmste Pasen sedert 1979 toen de paaszondag, 15 april, ook maxima van 20-23 graden C. Be reikt werden, maar 2e Paasdag een temperatuurdaling van 10 graden C. te zien gaf. De warmste paasdagen van deze eeuw waren die van 17 en 18 april 1949 toen in De Bilt maxima van 25 graden C. en Maastricht zelfs 30 graden C. gemeten werden. Na Pasen kreeg het weer een schra ler karakter tengevolge van een zeer droge noordoostelijke wind. Toch viel de gemiddelde etmaal tempera tuur van de laatste decade ongeveer 3 graden C. hoger uit dan normaal waardoor de koude van de eerste de cade gekompenseerd werd en de ge middelde maandtemperatuur nau welijks van de normale waarde: ca. 8 gr. C. afweek. Dankzij het droge en vaak onbe wolkte weer kwam in tenminste 23 nachten ergens in het land nacht vorst voor. Gemiddeld over het land viel ongeveer 20 mm neerslag zodat april 1984 tot een van de 8 droogste aprilmaanden van deze eeuw gere kend mag worden. DEN HAAG - Prins Berahard zal van 23 tot 26 mei een bezoek brengen aan Curagao en Bonaire als voorzit ter van het Wereldnatuurfonds. Ds. M. Dijkstra en zijn echtgenote mevrouw M. M. Dijkstra-Brandsma. In Christelijk Gereformeerde Kerk HAAMSTEDE - Met de bevestiging en intrede van kandidaat M. Dijkstra uit Drachten kwam vrijdagavond een einde aan de vakature bij de Christelijke Gerefor meerde Kerk te Haamstede, die twee jaar geleden ont stond door het vertrek van ds. B. Oosterbroek naar Bra zilië. Bevestigers in deze dienst waren ds. H. P. Brandsma van Middelburg en ds. N. Brandsma van Er- melo. Het betrof daardoor een dienst, waarbij drie generaties de kansel be traden: ds. Dijkstra is een schoon zoon van ds. H. P. Brandsma en ds. N. Brandsma is de vader van voor noemde. De tekst van de bevestigingspreek betrof 1 Corinthe 3 vers 7 en de tekst van de intredepreek was 1 Corinthe 3 vers 9. Ter gelegenheid van deze bevestigings- en intrededienst was een koor gevormd door gemeentele den en kinderen. Dit gelegenheids koor bracht ten gehore: Lied 100 uit het Lied voor de kerken. Het lied werd in wisselzang tussen ouderen en jongeren gezongen met begelei ding van blokfluit en dwarsfluit. Aan de handoplegging werd deel genomen door ds. N. Brandsma en door zes predikanten van de classis Schouwen-Duiveland. Kennismaking Na afloop van de dienst was er ge legenheid kennis te maken met ds. Dijkstra en zijn echtgenote mevrouw M. M. Dijkstra-Brandsma. Van deze Tijdens jaarvergadering Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. ZIERIKZEE - Tijdens de jaarvergadering van de Ver eniging „Stad en lande van Schouwen-Duiveland" vrijdagavond in de foyer van restaurant „Mondragon" werd afscheid genomen van voorzitter dr. J. L. Braber, die het na vijfentwintig jaar bestuurslid maatschap tijd vond om op te stappen. maakt. Welkomstwoorden tot de nieuwe predikant en zijn echtgenote werden gesproken door de heer F. de Ronde namens de kerkeraad en de kerkelijke gemeente. Ds. B. de Graaf van de classis las een brief voor van ds. B. Oosterbroek, die vanuit Brazi lië ook meeleefde met deze intrede- en bevestigingsdienst. Ds. Kerssen sprak namens de Nederlands Her vormde Kerk Haamstede. Verder werden welkomstwoorden gesproken door de heer C. van der Wekken namens Gereformeerd Haamstede en door de heer B. Boot namens de Gereformeerde Gemeente Haamstede. Mevrouw Van Vugt uit Dordrecht voerde het woord namens de Gastenkring in de gemeente. Voor de jonge predikant is Haamstede de eerste gemeente. De kerkeraad betreurt het, dat zij er nog niet in is geslaagd het echtpaar Dijkstra woonruimte in de gemeente aan te kunnen bieden, zodat de eerst komende tijd nog heen en weer gere den moet worden tussen Hilversum en Haamstede. De kerkeraad hoopt in samenwerking met woningbouw vereniging Beter Wonen zo snel mo gelijk verbetering in deze situatie te Uiteraard zullen er nauwe banden blijven bestaand tussen de heer Bra ber en „Stad en Lande" en tijdens de jaarvergadering kondigde hij reeds aan, nu wellicht wat meer tijd te krij gen voor historische publikaties in het Mededelingenblad van de vereni ging. Voorafgaand aan de vergadering mocht de scheidende voorzitter feli citaties in ontvangst nemen met de Koninklijke onderscheiding, die hij eerder die dag in ontvangst mocht ne men. Gelukwensen en dankwoorden na mens het bestuur van „Stad en Lan de" werden vertolkt door de heer J. D. de Kam, die een opsomming gaf van de indrukwekkende lijst van funkties en taken door de heer Bra ber verricht. „Waar haalde u de tijd vandaan?", vroeg de heer De Kam zich af. Spreker memoreerde, dat de voorzitter altijd met respekt voor de mening van anderen het standpunt van „Stad en Lande" naar voren had gebracht en zich bijzonder had inge zet voor de doelstellingen van de ver eniging. Geschenk De heer De Kam sprak de hoop uit, dat de heer Braber nog vele jaren in goede gezondheid de gemeenschap van dienst kan zijn met zijn gaven en kennis op velerlei terrein. Hij on derstreepte zijn woorden met het aanbieden van het boek: „Zeeland in oude kaarten". Mevrouw M. Braber-Vos, echtgeno te van de voorzitter, mocht uit han den van bestuurslid mevrouw E. Jansen-Glas een fraai boeket bloe men in ontvangst nemen voor haar werk achter de schermen ten behoeve van het Mededelingenblad van „Stad en Lande". Voorafgaand aan deze afschcids- ccremonie had de heer Braber nog de taak deze jaarvergadering voor te zitten. Mede in verband met zijn ver trek blikte hij ook in het kort terug op het verleden van „Stad en Lande" Hij memoreerde de aanleiding tot de oprichting in 1939 door dr. Westendorp-Boerma. Bouwvakkers hadden „voor het gemak" het fraaie Mosselpoortje in Zierikzee in puin doen vallen. Voor dr. Westendorp- Boerma was dat het sein om eens op de barricade te springen en het resul taat was de oprichting van „Stad en Lande" met direkt al tweehonderd leden. Inmiddels is dat aantal uitge groeid tot achthonderd, van wie een- Vervolg pag. 2 Proeftocht met de „Koningin Beatrix" BURGHSLUIS/WESTEN- SCHOUWEN - De nieuwe reddings boot „Koningin Beatrix" van de K.Z.M.R.V.S., die op dinsdag 3 april officieel in gebruik werd genomen, maakte vrijdag een proefvaart op de Oosterschelde met aan boord vele hoogwaardigheidsbekleders als bur gemeesters, wethouders en vertegen woordigers van Waterschap, V.V.V. en Rode Kruis. De belangstelling voor deze proefvaart met dit zeer mo dern geoutilleerde reddingsvaartuig was zo groot, dat de tocht tweemaal werd gemaakt. De rustige vaart van reddingsboot „President Jan Leis" bleek wel iets heel anders dan de gweldige kracht, die de „Koningin Beatrix" ontwik kelde. Wel moesten nog wat kleine gevolgen van kinderziekten worden verholpen. Vrijdagmiddag na de proefvaart werd koers gezet naar Bruinisse, waar de boot op de werf van Van Dijvendijk werd droog gezet voor een reparatie. Afscheid In restaurant Zeelust in Westen- schouwen werd vrijdagmiddag afsc heid genomen van de heer B. R. de Jong, inspekteur van de K.Z.H.M.R.V.S. Hij verlaat de maat schappij in verband met het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd. Stuurman H. Th. Landegent schetste de inspekteur als een man van weinig woorden, maar met veel daden. „Met veel waardering deed u het nodige werk voor de Blanken- heim. de Jan Leis en nu voorberei dend voor de Koningin Beatrix, waarbij u altijd voor ons klaar stond' WA> PÉ Bitr Namens de bemanning dankte spreker de heer de Jonge voor de prettige omstandigheden waarin werd samengewerkt. Inspekteur de Jong zelf zei nu 26 jaar lang dit werk te hebben gedaan en konstateerde dat de steeds snellere boten vragen ook meer inspanning van de bema ningen, vooral nu met deze experi mentele boot. „Doordat ook de marine, de politie de douane en andere instanties met sneller materiaal gaan werken, moet de reddingsmaatschappij eveneens mee en dit meer dan een miljard gul den kostende schip is er een voor beeld van. De kans is groot dat ook België zijn kust gaat beveiligen met dit type boot". Spreker roemde de goede verstandhouding met de bema ning waardoor er praktisch nooit grote problemen waren. Plezierige samenwerking Oud-agent der Maatschappij, de heer H. P. Everwijn deed dit agent schap vijftien jaar en begon met er vrijwel geen verstand van te hebben. Doch weldra ontstond er een plezieri ge samenwerking met Inspekteur en bemaning. Beiden deden wat ze doen moesten en hij wenste tot slot de in spekteur nog een behouden vaart en goede wacht toe. Hoofd Kustwacht buiten dienst, zoals de heer R. Saman zich betitelde, noemde de inspekteur een man met ervaring, plichtsbesef, verantwoordelijkheidsbesef en durf. Hij wenste de heer De Jong nog vele gezonde jaren toe. Met een drankje en een hapje bleef het gezelschap nog een poosje bijeen. Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en nog een en kele bui; minimumtemperatuur rond zeven graden; middagtemperatuur omstreeks vijftien graden; matige noordoosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 5 mei: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 14 gr. Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 14 gr. Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 2 mei Zon op 6.08, onder 21.07 Maan op 6.52, onder 22.51 3 mei Zon op 6.07, onder 21.08 Maan op 7.16, onder Eerste Kwartier: 8 mei (13.50) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 2 mei 4.54 17.21 10.41 22.53 3 mei 5.35 17.46 11.13 23.32 Springtij: 3 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vooral in het noorden en oosten van het land worden woens dag minder buien verwacht dan dins dag. Het blijft woensdag wisselend bewolkt, en de temperatuur daalt 's nachts tot ongeveer zeven graden, in de middag wordt het rond vijftien graden. Donderdag komen we weer onder invloed van storingen vanuit Frank rijk, en dan is de kans op buien weer groter, daarna, van vrijdag tot en met zondag, komt er wat meer zon, en de kans op buien wordt dan vrij klein. De wind draait dan namelijk naar zuidwest, waarbij weer wat drogere lucht wordt aangevoerd. Die lucht is echter wat kouder, en het wordt dan 's middags rond veertien graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1