het verleden Weet je nog wel ouwetje... Ligstoel Cormoran ERIC DE NOORMAN Artsenechtpaar Van Overbeeke naar Lesotho SUCCESJES tuinaanleg en -onderhoud RLLiBERT Hiinmeubelen VZOS naar zangmanifestatie in De Doelen Geen bladgroente voor babies beneden 6 maanden 8 BRUINISSE - Korte Ring met kerkplein uit 1918. Jan krijger had hier een wagenmakerij. Rechts op de foto een wagen die waarschijnlijk op reparatie wacht. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. J. A. G. Delhaas. 11.00 uur da. D. Hendrikse-Spierings. 19.00 uur ds. J. A. G. Delhaas. Kerkwerve: 11.15 uur kand. A. v. d. Ploeg, Goes. Seroos- kerke: 10.00 uur ds. G. A. v. d. Weerd, Ophemert. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. G. Wassenaar, Damwoude. Renesse: 0.30 uur ds. Bolijn. Noordwelle: 11.00 uur ds. Bolijn. Scharendijke: 10.00 uur eerw. hr. A. v. d. Ploeg. Brou wershaven: 11.00 uur mevr. A. S. Boon-Tol, Spijkenisse; 11.00 uur zon dagsschool. Zonnemaire: 9.30 uur mevr. A. S. Boon-Tol, Spijkenisse; 9.45 uur zondagsschool. Noordgou- we: 11.00 uur ds. Teekens. Dreischor: w 9.30 uur ds. Teekens; 11.00 uur zon- ,,Maar wanneer het Gode be haagd heeft. Die mij geroe pen heeft door Zijn genade, Zijn Zoon in mij te openbaren Galaten 115, 16 De Heere Jezus is in de tijd tussen Pasen en Hemelvaart alleen versche nen aan gelovigen. Hij heeft zich toen niet meer vertoond aan ongelovigen. Ongeloof houdt ons blind, zodat wij een verschijning van Christus buiten ons niet zullen zien. Wat is het won der dan onuitsprekelijk groot, dat Gods Zoon Zich nu wil openbaren in mensen, zoals Paulus hier getuigt. De apostel leidt ons in gedachten terug naar het verleden. Het had God behaagd dat hij reeds jong volgens de Bijbel werd opgevoed. Maar toch was hij altijd een ongelovige geble ven. Dat kwam omdat hij nooit als een zondaar om Gods genade had ge roepen. Paulus had geen God nodig, Die helpt uit de zondenood. Hij meende dat hij zichzelf wel kon helpen. Daar om gaat God tot hem roepen. Hij gaat hem openbaren dat alleen de genade van Zijn Zoon Jezus Christus redt van de dood. U kunt in Handelingen 9 lezen hoe God Zijn Zoon in Paulus openbaarde. Te midden van een he mels licht hoort hij de stem van God tot hem spreken. Ook allen die met hem reisden zagen dat licht en hoord en die stem. Maar met dit verschil. Zij hebben niet verstaan wat het be tekende. Paulus begreep het wel. Zijn verstand werd verlicht. Zijn hart brak er onder. Er veranderde iets in Paulus. Want wanneer God Zijn Zoon in hem openbaart is het ook aan hem te zien. ,,Want zie, hij bidt!" God openbaart Zijn Zoon nog. Al is het dan niet met een stem uit de he mel. Ook moet u niet wachten op een raadselachtig licht dat van binnen verlicht. God spreekt d.m.v. Zijn Woord tot u. Hij zendt Zijn knechten om dat woord voor u te verklaren. Hij zendt Zijn Heilige Geest om onge lovigen het geloof te schenken. Hoe- vele malen hebt u Gods roepstem al in uw leven gehoord? Bent u er inner lijk door aangesproken of kunt u al tijd nog rustig doorleven? Alleen wanneer wij er persoonlijk van kun nen getuigen dat de Zoon van God Zich in ons openbaarde, delen wij in Gods genade. Luister dan naar deze stem en bid: Heere, open toch mijn ogen dat ik zie en mijn oren dat ik hoor". ds. M. v. d. Sluys dagsschool kleinen, 19.00 uur zon dagsschool groten. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. W. J. Kolkert, Appelscha. Oosterland: 10.00 ds. Meijer, Scha rendijke; 18.00 uur ds. Kerssen, Haamstede; 11.30 uur zondagsschool; 19.30 uur Laterna. Sirjansland: 10.00 ds. K. Exalto, Benthuizen; 18.30 uur drs. Kaggeland, Kamerik. Bruinisse: 10.00 uur ds. Th. W. .y.-d."- Heijden, Oud-Vossemeer; 1^.0Öv,ü<ur ds. Tee kens. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur da. W. Buissing- Beers, Middelburg. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.30 uur ds. Ka mermans, Scharendijke. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur drs. J. van Oord, Wierden. Scharendijke: 10.00 en 19.00 uur ds. Blokland, Zierikzee. Brou wershaven/Zonnemaire: 10.00 en 18.30 uur dhr. K. Baas, Oolt- gensplaat. Nieuwerkerk: 10.00 uur kand. Lorier, Middelburg; 17.00 uur dhr. A. v. d. Schee, Spijkenisse. Brui nisse: 10.00 uur dhr. v. d. Schee; 17.00 uur drs. Gilhuis. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. De Graaf; 18.00 uur ds. H. v. d. Heuvel, Openb. gel. belijd. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. Van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. K. Groeneveld. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. Van Gelder. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 13.00 en 18.00 uur lees dienst, in de Lutherse kerk. Nieu werkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. G. Bloe- mendaal, Delft. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37, Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstu die. Donderdag: 19.30 uur Theokrati- sche school; 20.30 uur dienstvergade- ring. Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. H. J. Boer. (vervolg van pagina 1) de loonlijst staande artsen. „Vrijwil ligerswerk staat daar in lager aan zien. Als arts heb je dan ook veel minder macht om zaken te regelen." Een gedeelte van het salaris van Coy wordt betaald door het Overleg Par- tikulier Initiatief Tropenartsen. Coy: „Het salaris is berekend naar de le vensstandaard ter plaatse. Dat houdt in dat mijn verdiensten een stuk la ger liggen dan ik in Nederland voor vergelijkbaar werk zou hebben ont vangen. Maar daar staat tegenover dat mijn uitgaven ook veel minder hoog zijn. Nee, je hoeft er niet naar toe te gaan om rijk te worden", lacht hij. Werkomstandigheden Gedurende een paar maanden zal het echtpaar eerst onder supervisie van een ervaren arts werkzaam zijn. „De basistechnieken kennen we, zoals bij bevallingen en eenvoudige operaties. We beschikken in Lesotho niet over een groot chirurgisch team, zodat we zullen moeten roeien met de riemen die we hebben. We doen zo veel mogelijk en we zullen er maar het beste van maken. Bij gekompli- ceerde operaties zullen we toch moe ten opereren, anders gaan de mensen dood", zegt Margriet zeer beslist. Coy: „Wat de apparatuur betreft mo gen we in het Scott Hospital niet kla gen. Je kan rustig zeggen dat ze voor de tropen goed geoutilleerd zijn. Je moet natuurlijk niet vergeten dat voor een arts in Lesotho opereren maar een bijzaak is. Er zijn nog zo veel andere medische problemen, waarmee wij ons bezig zullen moeten gaan houden." In de buurt van het ziekenhuis is met Nederlandse hulp een medicij nenfabriekje van de grond gekomen. De voorraad, die beperkt is, is bestemd voor het hele land. Grondstoffen hebben ze niet in Zuid- Afrika, dus als de aanvoer wat ver traging oploopt, kunnen de artsen zonder bepaalde medicijnen komen te zitten. Desondanks meent Mar griet dat de werkomstandigheden naar tropische maatstaven gemeten goed zijn. De eerste twee jaren van hun ver blijf in Lesotho zullen ze in het Scott Hospital werkzaam zijn. Waar ze na dien terecht komen hangt van de si tuatie op dat moment af. Het echtpaar Van Overbeeke zal veel te maken krijgen met slacht offers van vechtpartijen, de apar- theidsproblematiek, de werk loosheid en daaruit voorvloeiende sociale zorgen, alkoholisme en buite nechtelijke relaties.' Heimwee? „In principe willen we wel voor langere tijd weg. We hebben op het óóg om met vier jaar te beginnen, maar dat kan eventueel worden ver lengd. Wat"!Marco betreft moet het mogelijk zijn om hem tot en met de lagere school in de tropen naar Ne derlandse maatstaven op te voeden. Als hij naar de middelbare school moet komen we misschien wel terug, misschien ook niet. Vooralsnog komt eerst het afscheid, van familie en van vrienden. Dat zal voor ons het moei lijkst zijn. Heimwee? Ik hoop het niet, maar ik vrees van wel. We krij gen in elk geval een heel ander leven dan een willekeurige arts in Neder land. Dat is een ding dat zeker is", zegt Margriet gedecideerd en vol ver trouwen in de toekomst. Ned. Hervormde Kerk Wijziging voorganger KERKWERVE - Door ziekte van ds. C. den Engelse, die aanstaande zondag (29 april) zou vergaan in de Ned. Hervormde Kerk, wordt de kerkdienst nu geleid door kandidaat A. van der Ploeg uit Goes. Omdat de heer Van der Ploeg eerst in Scharendijke voorgaat, in de dienst van tien uur, zal de dienst in Kerkwerve beginnen om 11.15 uur, een kwartier later dan eerder aange kondigd. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - Woensdag 2 mei, 19.30 uur: ds. J. de Groot, Rijs- sen. WASHINTON - Twee schepen van de Amerikaanse marine helpen El Salvador en Honduras met het con troleren van de golf van Fonseca om Nicaraguaanse schepen met wapens voor het Salvadoraans verzet tegen te houden. Dat heeft het Pentagon donderdag bekendgemaakt. uit de krant van 50 jaar geleden ZIERIKZEE - Op de bovenzaal van „Het Huis van Nassau" is Donder dag, door de slagerspatroonsvereeni- ging „Eendracht Sterk" Schouwen- Duiveland, een vaktentoonstelling gehouden, die door velen is bezocht. De tentoonstelling bevatte voorna melijk werkstukken door de cur sisten, slagerszoons en ditom pa troons, de laatste voornamelijk van buiten de gemeente, doe door den heer J. de Groot te Amsterdam dit voorjaar gegeven cursus hadden ge- voelgd. En met vrucht, getuige de ve le fraaie opgemaakte inzendingen, welke feitelijk dienen voor den eta lagekast. BROUWERSHAVEN - Men deelt ons mede dat in plaats van het reeds gemelde concoursterrein in den Keer- polder, als zoodanig zal worden ge bruikt een weide, gelegen aan den Grachtweg aan het begin van den oprit naar den Schouwschendijk. ZIERIKZEE - De penningmeeste- resse van 't comité in zake den bloe- menafscheidsgroet aan wijlen H.M. de Koningin-Moeder, deelt meede, dat ten gevolge van den groote deel name der Nederlandsche vrouwen 't aanzienlijke bedrag van f 9.700,— is overgebleven om aan Oranje Nassau- oord te worden overgedragen. ZIERIKZEE - Heden, 30 april viert onze Prinses Haar 25en geboortedag. Ter gelegenheid van deze dag geven wij een extra bij-blad, waarin enkele aardige episoden uit Haar leven in herinnering worden gebracht. NOORDWELLE - Ondanks alle'ge voerde actie tot behoed is de oheffing der school, waartoe reeds besloten was geruimde tijd voordien, thans een feit geworden. Zaterdag was den laatste schooldag. De ruim 50 kinde ren die tot dan toe den school bevolk ten, zijn heden naar de verschillende omliggende gemeenten getrokken om daar hun onderwijs te ontvangen. Noordwelle, dat sinds menschenheu- genis een school rijk is geweest, wordt hiermeede beroofd van een stuk dorpsleven. OOSTERLAND - Op de Vogelhil- len in „Den Aanwas" toebehooren den aan den Ambachtsheer Baron Schimmelpenninck van der Oije, is het vogelleven al in vollen gang. vele meeuwen en sterntjes zijn er neer gestreken en aan 't nestelen: de vo gelkolonie neemt elk jaar toe. Het aantal is' aanmerkelijk grooter dan in 1933. OUWERKERK - Na het rooien der iepen heeft men het terrein op het dorp geëffend en onder profiel ge bracht. Tevens is nu rond den mu ziektent eenig plantsoen aange bracht. Als de natuur zoo blijft mee werken ^ls tot nu toe, zal binnen ee- nige weken een en ander een kleurig aanblik bieden. ZOMERTIJD - De overgang naar den zomertijd op 15 mei geschiedt in dier voege, dat wanneer de middel bare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aan vangt, 2 uur aanwijst in den voor middag, wordt het geacht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van Maandag 14 opDinsdag 15 Mei te 2 ure. Te koop: Opel Kadett 16S '79, i.z.g.st. Vr.pr. 8250,- div. acc. Tel. 01110-2075. Nog enkele gebruikte nage keken kl.t.v.'s vanaf 150, Tel. 01112-2116. Geraniums en hang-gerani- ums; Fuchia's en vele soorten perkplanten; tomatenplan ten, enz. H. J. A. ten Haaf, Kadeweg 8, Zierikzee, achter het Rode Kruis Ziekenhuis. Tel. 01110-3238. Polyather bedden, afgedekt met schapenwol, 80 x 190 159,- 90 x 190 189,-; 90 x 200 210,-; 120 x 190 235,-; 140 x 200 325,-. Uit voorraad. Tuinman, Mol 19, Zierikzee, tel. 01110-2887. Bruidsjaponnen te koop! Nieuwe en niet gedragen showmodellen. 50% van de nieuwprijs. Ook alle acces soires. Prijzen vanaf 100,-. Bel voor afspraak: 01874- 1552. Beatrixstraat 6 - Oude Tonge, b.g.g.: 01862-3747. Citroën GSX, kleur: rood, b.j. juli '78, km.-st. 95.000, i.z.g.st. Prijs 2750,-. Tel. 01114-2399. Door inruil verkregen: eiken bankstel, gebloemde stof 795,-; eiken bankstel, stof groen 895,-; eiken bankstel, stof groen 295,-; eiken bankstel, gebloemde stof 595,-; een-twee-drie zits bankstel, stof bruin, hout zwart 195,-. Duivelands Meubelhuis, tel. 01114-1213 of 01113-1513. Opel Manta en Toyota Carina en gebr. aanh.wagen. Bema auto/aanhangwagens. Tel. 01112-1548. TUINCENTRUM Volkunststof Connor 2 jaar garantie Ideaal voor volledig ontspan nen en zonnebaden. Fraai van vorm, lichaamsgevormd. Hoogwaardige kwaliteit, mas sief weerbestendig vol kunststof. Rugleuning 4-voudig verstelbaar. Verkrijgbaar in wit/565,-. Uw tuinmeubelspecialist JOH-BOER ZEVENGETIJSTRAAT14-ZIERIKZEE TELEFOON 01110-3897 Zand, Fa. A. J. IJzelenberg en Zn. Tel. 01113-1226-1489. Partij kleuren-t.v.'s, b.v. 51 cm 495,-; 66 cm 295,-met garantie. Daka Elektronics BV, Nw. Boogerdstr. 31, Zie rikzee, tel. 01110-4004. Timmerhout: geschaafde planken 240 cm lang van 8,85 nu voor 6,85. Afge haald a contant. Habo tuin centrum, Hogezoom 100, Re- nesse. Tel. 01116-1248 of 01114-2191. 1250 kg Eerstelingen; 350 kg Lekkerlanders; 1000 kg Doré's; 75 kg Petra's; 150 kg Meerlanders; 25 kg K.Blauwe en Bintjes. P. L. Quist, Bo- gerdweg 31, Dreischor, tel. 01112-1443. JERUZALEM - Israëlische militai ren hebben donderdag twee inwo ners van de Zuidlibanese plaats Na- batiyeh doodgeschoten nadat zij wer den aangevallen met een granaat. Dat hebben correspondenten in het gebied. De Israëliërs bleven onge deerd. OOSTERLAND - De Chr. Gem. Zangvereniging V.Z.O.S. zal op 8 mei deelnemen aan een zangmanifestatie in „De Doelen" te Rotterdam. De or- ganistie van dit evenement is in han den van de afdeling Rotterdam van de Kon. Chr. Zangersbond. In samenwerking met de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" uit Klaaswaal en het Chr. Hoeksche Waards Mannenkoor, eveneens uit Klaaswaal, en voorts met de Chr. Gem. Zangvereniging „Vaya con Di- os" uit Melissant, zal de Oosterland- se zangvereniging uitvoeren: „Die Himmel er zahlen" van Joseph Haydn, „Heer, die onze Vader in de heem'len zijt" van W. Hardebol en „Cantate Psalm 150" van G. Jellema. Alle koren zullen onder leiding staan van de heer J. Zuidgeest. Orgel en pi ano, B. Gebben. Solisten zijn: P. van Huizen-van Dam (sopraan), C. van Ballegooijen (tenor), J. Frickes (bari ton) en F. v. d. Weijde (bas). Programma's (tevens toegangsbe wijzen) zijn 9,— per stuk te bestel len via tel.nr. 01114-1488 of tel.nr. 01114-2181. Desgewenst wordt voor vervoer naar Rotterdam zorggedragen (kosten f 10,— per persoon). Ook niet-inwoners van Oosterland krij gen de gelegenheid dit evenement te bezoeken. U kunt dan ook gerust bel len naar bovenstaande tel.nummers. Vertrek van de bus om 18.30 uur van af Oosterland. De aanvang van de manifestatie in „De Doelen" is 20.00 DEN HAAG - Het nitraatgehalte in bladgroenten (spinazie, sla en andij vie) is zo hoog dat bladgroente voor babies onder de zes maanden niet ge schikt is. Ook spinazie- en andijvie- gerechten uit potjes babyvoeding kunnen daarom beter niet aan deze kleintjes worden gevoerd. Dit staat in Koopkracht het blad van Konsu- menten Kontakt (KK). KK nam voor het onderzoek naar de kwaliteit van babyvoeding uit potjes acht soorten Akwarius (vanaf acht maanden), vijf soorten Olvarit- blauw (vanaf drie maanden) en vier soorten Olvarit-rood (vanaf vijf maanden). In de potjes die geen blad groenten bevatten zit nagenoeg ook geen nitraat of nitriet. Nitraat is op zich geen schadelijke stof. Het gevaar schuilt in omzetting van nitraat in nitriet. Dit kan in het lichaam gebeuren maar ook al eerder (bij voorbeeld door opnieuw opwar men). Nitriet kan bij babies vergifti ging van het bloed tot gevolg hebben en het werkt mee aan de vorming van de kankerverwekkende stof Nitrosa- mine. De konsumentenorganisatie vindt daarom dat er geen nitraat in kinder voeding mag voorkomen. Er zouden wettelijke regels moeten komen voor het nitraatgehalte. In Duitsland wordt een grens van 250 mg per kilo gehanteerd. Van de door KK onder zochte bladgroenten blijft er niet een onder die grens. Vijf jaar geleden deed KK ook al een onderzoek naar de kwaliteit van babyvoeding. In de afgelopen jaren is deze voeding stukken verbeterd. Het blijft echter een duur ge- maksprodukt, aldus KK. De laatste slag 44. Snel en geruisloos vervolgt Erics troepje de gids door het dichte kreupelhout, waar een van Gondalfs mannen zich bij hen voegt. „Zes krijgers zijn het", meldt deze „gekleed als Hunnen. Uit de richting van de vlakte na men we rook van kampvuren waar. Vermoe delijk bevindt zich daar dus een grotere groep." De schreeuw van een gaai, drie maal her haald, schettert door het woud. „Ze komen", fluistert de verspieder en de Noorman beveelt de mannen hun helmen af te zetten. Voorzichtig loeren ze tussen het gebladerte door naar hun tegenstanders, die waakzaam en zonder gerucht over het smalle pad nade ren. „Ze lopen achter elkaar", fluistert de noor man. „Mooier kan het niet. Luister En snel zet hij zijn plan uiteen, hetgeen Svein ver heugd doet grijnzen. De achterste van de groep verkenners, een pezige oude krijger, wiens hele houding de ge boren woudloper verraadt, staat ineens abrupt stil en luistert scherp. Zijn ogen glijden rusteloos rond maar buiten de gewone woud geluiden is er verder niets verdachts te horen of te zien. Het geritsel dat hij hoorde, zou wel van één of ander dier geweest zijn en toch vertrouwen doet hij het niet; dal ge schreeuw van die gaai daarnet, klonk ook een beetje verdacht. Inmiddels zijn zijn makkers doorgelopen en bijna uit het gezicht verdwenen. Hij moet zor gen niet teveel acnter te komen, en terwijl hij zich voorthaast, merkt hij niets van de gestal te, die ineens als een geest achter hem oprijst en toespringt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 8