stoeeknieuws Takelbedrijf Jan de Jonge sleepte het wrak weg... Ista uit Oosteriand takelde de wagen uit de sloot... mm Een auto huren? AUTO LOUIS GOEDBLOED 6 ZIERIKZEE/OOSTERIAND - Takelbedrijf Jan de Jonge sleepte het wrak weg. Of: Ista uit Oosteriand takelde de wagen uit de sloot. Zo eindigen vaak berichtjes in onze krant, die melding maken van aanrijdingen waardoor auto's niet meer op eigen kracht vooruit komen. Jan de Jonge uit Zierikzee en Leen A Ista zijn de twee erkende takel- en bergingsbedrijven op Schouwen-Duive- land, hetgeen betekent dat ze zijn aangesloten bij de sektie takel- en sleepbedrijven van de Bovag. In feite vormt dit werk slechts een onderdeel van hun bedrijÊ De Jonge (en Zoon, want Bart is in de zaak gekomen) heeft een taxibedrijf en is begrafenisonder nemer, terwijl Ista een garagebedrijf heeft in Oosteriand. Beide heren begonnen deze sektor - bij toeval - tegelijk. De datum waarop is evenwel geen toeval, want dat was op 1 april 1965, toen de Grevelingendam werd opengesteld. I IBi - :.w v&r'rsi Tableau de la troupe van de twee Schouwen-Duivelandse erkende takel- en her gingsbedrijven. Personen en materieel vereeuwigd op de grens van hun werkge bied tussen Zierikzee en Duiveland (de polderdijk aan rijksweg 18). Links takel bedrijf De Jonge uit Zierikzee, rechts Ista uit Oosteriand. Advertentie Een uur? een dag? een week? een maand? een...? SAAB 99 - CITROËN VISA, GS BREAK, GSA, BX, CX of C 25 BESTEL. Voor langere huurperioden speciale tarieven 01110-4951, Zierikzee Korte Nobelstraat 39 Ze kenden elkaar wel, maar wisten van elkaar niet dat ze dezelfde gedach ten opperden. Van het begin af aan hebben ze ieder hun afgebakend gebied: Ista „opereert" in Duiveland tot aan de grens met Zuid-Holland (het grootste deel van de Grevelingeiltiam dus) en De Jonge be strijkt het overige deel van Schouwen- Duiveland met inbegrip van drie-kwart Zeelandbrug, behorend tot het Zierik- zeese grondgebied Die grens vloeit in feite voort uit de „verdeling" die des tijds bij de politie bestond Er waren toen korpsen in Bruinisse, Zierikzee en Haamstede. Paasdagen De paasdagen waren voor Jan de Jonge erg rustig. „De Nederlandse automobilist heeft zich goed gedra gen", zegt hij. „Alleen een auto'tje in brand gelukkig geen persoonlijke on gelukken". Voor Ista gold dat juist niet „Gelukkig onbetekende voorvalletjes, alleen materiële schade, maar we had den toch drie auto's weg te brengen". Veel verschil in drukte tussen de zomertijd, met druk verkeer, en het overige deel van het jaar valt er bij beide bedrijven niet waar te nemen. Volgens beide heren is dit te danken aan het rustiger tempo, waarmee 's zomers in files wordt gereden. Er is wel enig verschil in de doorgaande wegen. De route Duiveland en Grevelingen dam telt meer uitwijkmogelijkheden die de goede afloop van aanrijdingen kunnen beïnvloeden, maar de weg Zie rikzee- Burgh-Haamstede geeft in. rjat opzicht veel minder response. Knelpunten De Jonge en Ista kunnen precies aangeven waar de knelpunten voor het verkeer liggen, dat is duidelijk. De Jonge wijst op de rotonde bij Zierikzee, wanneer Duitse automobi listen daarvan gebruik maken. Het is nu alweer enkele malen voorgekomen, dat een Duitse automobilist daar een aanrijding veroorzaakte omdat hij niet op de hoogte blejken te zijn van de everkeersregel die in Nederland voor een rotonde geldt in Nederland heeft de invoeger van rechts voorrang, ter wijl in Duitsland het verkeer óp de rotonde voorrang heeft En dat geeft nogal eens aanleiding tot verwarring en tot schade leidende gevolgen. De Jonge vertelt waar de automobi list ook erg moet oppassen: de Nieuwe Kooiweg (het stukje weg tussen de rotonde en de verkeerslichten bij de Laan van St Hilaire, de verkeerslich ten bij Serooskerke, de afslag bij de Schelphoek en het kruispunt voor Haamstede (Burghseweg/ Kraaije- steinweg). „Op de gehele wegZierikzee/Haam- stede zijn trouwens maar weinig plaat sen aan te wijzen, waar nooit een auto in de sloot is gereden", aldus De Jonge. Ista noemt als gevaarlijke plaatsen alle afslagen van rijksweg 18 op, zoals de twee naar Ouwerkerk, Oosteriand (bij de Blauwe Keet) en de Staphorsten kruising bij Bruinisse. De weg over de Grevelingedam wordt nogal eens voor een vierbaans- weg aangezien, heeft hij ervaren, ten wijl automobilisten tevens soms meer aandacht voor het uitzicht dan voor de weg hebben. „Gelukkig is er daar nog al wat ruimte", geeft hij aan, „maar er belanden er toch nogal eens in de sloot". Dienstverlening Het werk van takel- en bergingsbe drijven heeft een dienstverlenend ka rakter. Negentig procent van de op drachten komt van de politie, de overi ge van verzekering-hulpdienstea De ze opdrachtgevers werken uitsluitend met Bovag-erkende bedrijven, waarbij De Jonge en Ista sinds de oprichting van deze sektie in 1969 zijn aangeslo ten. Belangrijk kaartje Verzekeringsmaatschappijen ver strekken hun cliënten over het alge meen een identiteitskaartje, dat (net als deel Hl) op de (achter)ruit kan woi> den geplakt Op dat kaartje staan ge gevens vermeld omtrent verzekering, eigenaar van de auto, de auto zelf en vaak de naam van de betrokken garage. Aanwijzingen die voor de berger van groot belang zijn. Helaas, zo hebben De Jonge en Ista gekonstateerd, hebben maar weinig automobilisten dat kaartje bij zich. „Het is ook niet verplicht', zeggen zij, „maar het werkt een stuk gemakke lijker. Wij zijn verplicht direkt de ver zekering in te schakelen, dat zijn onze opdrachtgevers. Wanneer die niet de zelfde dag op de hoogte wordt gesteld, vervalt een aantal rechten voor de automobilist Dus het is ook in hun eigen belang. Ook de politie-meldka- mers waarschuwen de verzekeringen vaak". Wanneer er geen identiteits kaartje is, kan het polisnummer ook via de groene kaart worden opgespoord, maar het is allemaal toch wat omslach tiger. Politie en brandweer De samenwerking met de politie is door al die jaren heen altijd uitstekend geweest maar ook de brandweer werkt nauw samen met de bergers. „Bij grote klappen wordt de brandweer er altijd bijgeroepen", vertelt Ista. Die samen werking kan eigenlijk niet anders dan goed zijn want hij is zelf brandweer- kommandant van Duiveland. Ook De Jonge heeft er twintig jaar bij de brand weer opzitten, dus ook hij is op de hoogte. „Ze helpen ons dikwijls, wan neer een auto op de zijkant terecht is gekomen. Even tillen met z'n allen en hij staat weer in normale positie vertellen ze. Naar hun postuur te oordelen, zullen de beide heren zelf ook geen proble men hebben met een duwtje in de goede richting „Nazorg" De forse gestalte van De Jonge komt ook ter sprake bij de „nazorg" waar mee ze zich beiden wel bezig houden: opvang van bestuurders en passagiers. Het is nogals eens voorgekomen, dat kleding - vooral bij tuimelingen in de sloot - dermate wordt toegetakeld, dat men daar moeilijk mee huiswaarts kan keren. „Ze vertrokken dan in kleding van mij", lacht De Jonge, „maar die was altijd te groot„Het is ook gebeurd, dat een politieman uit het dorp een overhemd beschikbaar stel de", voegt Ista daaraan toe. De familie De Jonge heeft eens gast vrij onderdak verleend aan een vrouw, van wie de man langer in het zieken huis moest blijven dan zijzelf. „Ze is hier drie dagen geweest, geslapen en meegegeten", vertelt De Jonge, „en nooit meer iets gehoord". Gelukkig zijn de ervaringen over het algemeen plezieriger. Een jaar na een hulpver lening na een aanrijding kwam een on derwijzer uit Groningen nog eens per soonlijk langs, met een koek uit zijn woonplaats. „Natuurlijk ontferm je je over die mensen", zegt Ista „Ze zijn op dat moment overstuur, hebben veel aan hun hoofd. Vooral oude mensen ko men na een aanrijdinkje trillend bij je binnen, maar van een kop koffie knap pen ze al aardig op. Pas geleden had ik op een zondagavond nog twee Duitse jongelui in huis. Hij een jaar of acht tien, met een auto'tje dat het had be geven, nog geen 250 gulden waard Ze wisten totaal niet, wat ze moesten doea Bel eerst maar eens naar huis, heb ik toen gezegd Grote opluchting, want pa stapte onmiddellijk in de auto voor een rit van enige uren en regelde de hele boel". Dag en nacht Het takelen en bergen, waarbij de heren De Jonge en Ista uiteraard ook hele nare situaties meemaken, loopt dus nogal eens wat verder uit dan het werk op zich. En dat kan zowel 's nachts als overdag gebeurea Want „Dag en nacht bereikbaar" is een van de voorwaarden van hun Bovag-er- kenning ZIERIKZEE Bijeenkomst Vrouwen Contact Op woensdag 2 mei komt de Gere formeerde Vrouwen Contact Groep weer bijeen in een der zalen van de gereformeerde kerk te Zierikzee. On derwerp van deze avond is: „Over lij dende mensen en een leidende God", naar aanleiding van het boekje van ds. W. R. van der Zee: „Wie heeft daar woorden voor". Aanvang 20.00 uur. Kollekte Tijdens de Interkerkelijke dienst in Zierikzee werd een kollekte ge houden ten bate van de aktie Ierse kinderen. De kollekte bracht 585,05 op. BURGH Bejaardenreis Het Comité Bejaardenreis Burgh heeft voor donderdag 7 juni een reis je georganiseerd naar houtvesterij Het Loo. Het vertrek is om 07.30 uur vanuit Burgh. De koffie wordt ge dronken in de Alberts Corner te Meerkerk. De koffietafel wordt ge bruikt in Apeldoorn in hotel Apel doorn. Onder leiding van een gids wordt een rondrit gemaakt door het Kroondomein. Na de theepauze volgt de terugkeer naar Burgh, maar eerst wordt in Rietnisse in Renesse de maaltijd gebruikt. KERKWERVE Spelletjesmiddag Ondanks het prachtige weer woensdagmiddag waren vierender tig kleuters en lagere schoolkinderen bijeengekomen in het verenigingsge bouw voor de spelletjesmiddag geor ganiseerd door de werkgroep jeug- daktiviteiten. De groep werden ge scheiden, en zowel binnen als in de buitenlucht werden spelletjes als stoelendans, verkleedspel op mu- Ondanks het fraaie zonnige weer van de laatste week hebben toch heel wat mensen kans gezien de puzzel op te lossen. De boekenbonnen gaan deze week naar: L. A. Vis Mulockstraat 70 4301 KW Zierikzee en Anneke Flikweert Sluisweg 1 4306 NG Nieuwerkerk De nieuwe opgave kan zoals ge woonlijk weer gestuurd worden naar Redaktie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Op de enveloppe, die voldoende gefran keerd dient te zijn, vermelden „weekpuzzel". ziek, .Jacob waar ben je?", en bal- lonnenblazen gespeeld. De kinderen werden op de gezellige middag ver rast met limonade en een „gezonde prikker". Zo wist de genoemde werkgroep de jeugd anderhalf uur van de Paasvakantie te vermaken. NOORDGOUWE Koningennedag Om 09.00 uur 's ochtends zal burge meester C. Slabbekoorn de vlag hij sen, waaraan muzikale medewer king wordt verleend door Con. Amo- re. Aansluitend zijn er kinderspelen bij de school. Om 14.00 uur worden er aan de Ring volksspelen gehouden. Om 20.00 uur is er in het dorpshuis een bingo-dansant. BRUINISSE Laatste keer bijeen De Bruse philatelistenvereniging „G.J.Peelen" komt op woensdag 2 mei voor het laast bijeen dit seizoen, in het Ned. Herv. verenigingsge bouw. Vanaf half acht kunnen de le den dan nog naar hartelust ruilen, kopen en praten over hun hobby en hun manco's aanvullen. 9 Oplossing kruiswoordraadsel nr. 2208 E: HORIZONTAAL: 1. kobalt; 7. rei ger; 13. ovaal; 14. dam; 16. serge; 17. kers; 18. parel; 20. roek; 21. na; 22. markies; 24. el; 26. kris; 28. tien; 31. eb; 33. ijk; 34. rem; 36. re; 37. p.a.; 38. leem; 40. motet; 42. dreg; 44. alm; 45. ram; 46. top; 47. opa; 48. test; 50. ka mer; 52. keet; 53. eg; 54. of; 56. nar; 57. zo; 58. re; 59. wees; 61. kerk; 63. Be; 64. zeegras; 67. op; 69. koen; 71. claim; 72. spar; 74. alsem; 76. fat; 77. serre; 78. taptoe; 79. finaal. VERTIKAAL: 1. kok; 2. oven; 3. barak; 4. aas; 5.11.; 6. parkiet; 8. es; 9. Ier; 10. groen; 11. egel; 12. rek; 14. dar; 15. mei; 18. pas; 19. Let; 22. mik; 23. sir; 25. gelaten; 27. rijm; 29. eed; 30. bagatel; 32. beleg; 34. roman; 35. meter; 37. peper; 39. Ems; 40. mak; 41. tor; 43. roe; 49. toe; 51. mangaan; 52. kor; 55. fez; 57. zes; 59. Weesp; 60. sec; 61. kam; 62. kopra; 63. bola; 65. elf; 66. rit; 68. para; 69. kat; 70. net; 72. sen; 73. rel; 75. M.O.; 77. si. DE NIEUWE PUZZEL Nr. 2026 E HORIZONTAAL: 1. appelsoort; 13. overblijfsel bij verbranding; 14. rank vaartuigje; 15. officiële benaming voor Ierland; 16. voorheen, gewezen (Latijn); 17. vrucht; 18. deel van de hals; 19. vorm van mij; 21. telwoord; 23. gymnastiektoestel; 25. de oudere (afk. Latijn); 26. vrucht; 28. kortston dige periode van slecht weer; 30. koers, richting; 32. vrouwelijk vier handig dier; 33. grondvlak van een vat; 35. Italiaanse munt; 36. voorzet sel; 37. eenhoevig zoogdier; 39. Ar gentijnse munt; 41. voorzetsel; 42. stekelhuidig dier; 43. droogoven voor mout; 44. bevestiging; 46. smal tablet chocolade; 48. kleine emmer; 49. bij voorbeeld (afk.); 51. rivier in Italië; 53. kleur; 55. afscheidsgroet; 57. hoofddeksel; 59. wijfjesschaap; 60. bedrijver (ongunstig); 61. behorende tot de Kerk van Rome (afk.); 62. vochtig; 64. laagte tussen bergen; 65. Technische Hogeschool (afk.); 66. rol rond halfbont voor dames; 68. woon schip; 69. en dergelijke (afk.); 71. voegwoord; 72. advies; 74. op deze wijze; 75. schimmel die woekert aan de voet van de roggehalm en die doet verdrogen en knikken. VERTIKAAL: 1. matroos; 2. loof boom; 3. klein kind; 4. grondsoort; 5. schermbloemige plant; 6. dik en plomp; 7. onbepaald voornaam woord; 8. insekt; 9. uitgebouwd ge deelte aan een kamer; 10. muziek noot; 11. persoonlijk voornaam woord; 12. uiterst, tot de grens gaand; 20. schermbloemige plant; 21. lipbloemige plant; 22. inhoudsmaat; 24. buitengewoon; groot van afme ting; 25. halmen van gedorst koren; 27. letter van het Griekse alfabet; 28. rond en dik (b.v. van de wangen); 29. boom; 31. bolgewas; 33. militaire in sluiting van een stad; 34. vogel; 38. uitgestrekte watervlakte; 40. onder deel van een tennispartij; 44. persoon zonder eigen mening; 45. rijstbrande wijn; 47. voor (Latijn); 48. beneden deel van een gevel; 49. beetwortel; 50. ondervraging van een verdachte; 52. nummer (afk.); 54. Algemene Ouder domswet (afk.); 56. de dato (afk.); 58. niet aangeraakt mogende worden, verboden (Polynesisch); 60. stad in Afrika; 63. desondanks; 64. bezink sel; 67. uitroep; 68. lichaamsdeel; 70. muzieknoot; 71. 0,1 gram (afk.); 73. lidwoord; 74. persoonlijk voornaam woord. t ►- I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6