MENTE STOPT MET VENTEN Deurloo Mode Junior deurloo mode Nieuw en sfeervol antiek winkelt j e Gemeenteraad Duiveland stelde rampenplan vast MIDDEN MIDDENSTAND Ontslag voor onderwijzer Uitslag prijswinnaars met de Vectrex spelcomputer bij: 5 Groente- en fruithandel Willemse sluit periode af ZIERIKZEE - Voor Groente- en fruithandel Willemse wordt er deze week een periode afgesloten: Mente stopt met venten. (Cle)mente Fiere rijdt heden (vrijdag) zijn laatste ventritje en zet daarmee een punt achter de werk zaamheden, die hij bijna negenentwintig jaar heeft ver richt. Mente zal het missen, dat weet hij al bij voorbaat en velen van zijn klanten, vooral de ouderen onder hen zullen het ongetwijfeld ook missen, maar Venten an no 1984 is vrijwel niet meer rendabel en als je dan reeds tien jaar over een goede vestigingsplaats (de winkel op de hoek Sint Domusstraat Lange Sint Janstraat) be schikt is de keus niet meer zo moeilijk. Overigens was beslist niet alleen het bedrijfsekonomische aspekt doorslaggevend. Medefirmant van Mente, de heer Johannes Folmer gaf te kennen het op zijn 68e jaar toch eens wat rustiger aan te willen gaan doen. Niet dat hij er helemaal mee op wil houden, maar wat meer hulp van Mente in de winkel juicht hij toch wel toe. Folmer nam in 1971 de groente- en fruit-venthandel over van de heer Jo- han Willemse. Het bedrijf was ge vestigd in het Korte Groendal en van daaruit werden de binnenstad van Zierikzee en de buitenwijken bevoor raad, evenals Ouwerkerk. Ook daar werd gevent, zo gegroeid door het verleden sinds de oudere broer Ko van de heer Willemse daar zijn waren aan de man had gebracht. Mede-firmant Mente Fiere was al in 1955 - op ze ventienjarige leeftijd - in dienst ge Plaatje uit de beginperiode met de groentekar voortgetrokken door de witte pony Rosa. komen van de heer Willemse. Hij bleef dat ook toen de heer Folmer de zaak overnam. Enkele jaren later moest gekonstateerd worden, dat venten nauwelijks meer rendabel was. Besloten werd het roer om te gooien en het zwaartepunt te gaan leggen op winkelverkoop. Mente trad als medefirmant tot het bedrijf toe, bovengenoemd winkelpand werd aangekocht en de beide heren gingen met nieuwe moed van start. In de binnenstad werd vanaf die tijd niet meer gevent, de winkel was im mers dichtbij, maar om de banden met het vroegere bedrijf nog niet he lemaal door te knippen, werd beslo ten een groot deel van de uitbreng te handhaven. Tot vandaag (vrijdag) toe werd er op maandag en donder dag gevent in Poortambacht, op woensdag en zaterdag in Malta en op dinsdag en vrijdag in Ouwerkerk. Toen Mente op zeventienjarige leeftijd met dit werk begon, betrof dat eigenlijk een tijdelijke baan, ter vervanging van zijn broer Jaap, die zijn militaire dienstplicht moest ver- vullen. Mente, net het Mulodiploma op zak en duidelijk uitblinker in handels kennis, was al van diverse zijden be naderd voor een kantoorbaan. Dat ging nog zo in 1955. Maar, Mente voelde niks voor een kantoorbaan. Al vanaf zijn zesde jaar had hij bood schappen gedaan voor de heer Wil lemse en mocht hij af en toe de ponies in de wei brengen. De handel in de praktijk trok hem wel aan. Toen broer Jaap terugkeerde uit dienst, was Mente al aardig verknocht ge raakt aan zijn werk. Er werd eens ge praat en het resultaat was, dat beide broers in dienst konden blijven. Met ponies Het venten geschiedde in die tijd met een wagen voortgetrokken door een pony. Mente bewaart goede her inneringen aan de witte pony Rosa en aan de zwarte Puck. Om omstreeks acht uur half ne gen met de ventwagen op pad te kun nen gaan, was het zaak niet veel later dan zes uur 's ochtends het bed te ver laten, want de wagen moest uiter aard beladen worden. Op maandag, Negenentwintig jaar lang bracht Mente groente- en fruit bij de mensen thuis. Hij weet zeker, dat hij het straks een beetje zal missen. woensdag en vrijdag toog hij na af loop van het venten 's middags naar de veiling voor het ophalen van de waren, die Willemse daar had inge kocht. „Ja, ik zal het straks wel missen", piekert Mente. Hij heeft zijn klanten leren kennen in blije en droevige da gen. „Je leeft echt met ze mee". Zij ook vaak met hem, want vaak was er koffie als Mente langs kwam en soms ook een borreltje als het heel erg koud was. Heel erg koud was het inderdaad in de winter 62/63. Met paard en wagen was er nog door de besneeuwde stra ten en wegen te komen. De waren op de kar werden met dekens en zakken beschermd. De wagens, die le vensmiddelen aanvoerden, hadden voorrang bij het veer van Zijpe in de twee weken, dat Schouwen-Duive- land werkelijk geïsoleerd was tij dens die laatste echte strenge winter. Met een ijsbreker voorop werd een baan gemaakt voor de pont en zo was de aanvoer van groenten en fruit ver zekerd. Extreme koude en warme dagen zijn uiteraard funest voor het venten, hoewel getracht werd het altijd zo lang mogelijk vol te houden, diende het behoud van de waar voorop te staan. In barre omstandigheden Johannes Folmer, die al sinds 1941 bij de zaak Willemse is betrokken, memoreert dat ook in barre omstan digheden altijd getracht werd de handel draaiende te houden. Ook in de tijd direkt na de ramp. Met de spoorboot via Goes werd de groene aangevoerd. De bestellingen vanuit Ouwerkerk werden per boot aan de Steendijk afgeleverd en wethouder Kuyper zorgde aldaar voor het uitde len ervan. „Natuurlijk was het een beroerde tijd, maar we hebben altijd getracht de zaken te versieren", al dus Folmer. Hoewel Mente aan zijn pony was gehecht, was hij er snel aan gewend toen in 1970 werd besloten met een elektrowagentje te gaan venten. „Ja, je zat een beetje binnen hè tegen de regen". Na het elektrowagentje ging het wat sneller met de Geha-truck, voormalige groentewagen van de heer Vermunt en ten slotte werd een bestelauto aangeschaft. Mente heeft nu nog klanten, die ook negenentwintig jaar geleden al bij hem kochten. Hij konstateert la- koniek, dat het venten bij de oudere bevolking veel meer is ingeburgerd dan bijvoorbeeld bij jongere mensen in de wijk Poortambacht. „Daar spreekt het niet meer aan, die gaan liever naar de winkel". Ook in groenten en fruit is het as sortiment in de loop der jaren aan zienlijk uitgebreid. Ondoenlijk dus om alles mee te nemen op de wagen. Op bestelling was er natuurlijk wel wat te regelen, maar primeurs aan de man brengen via het ventsysteem is moeilijk, want zien doet immers pas kopen. Gemoedelijker De winkelverkoop spreekt Mente ook wel aan; tenslotte blijft ook daar het kontakt met de klanten bestaan en het is wellicht lichamelijk wat minder inspannend. Anderzijds be paalt in de winkel de klant het tempo en op de ventwagen kun je dat gro tendeels toch zelf een beetje regelen. „Het gemoedelijke ben je in de win kel kwijt", meent Mente. Hij heeft onder de trouwe klanten een folder verspreid, waarin hij het verdwijnen van de ventwagen aan kondigt en waarin hij dank zegt voor de vriendschap en de klandizie. Om de banden nog niet helemaal te verbreken wórdt de mogelijkheid ge boden bestellingen een dag van te vo ren telefonisch of aan de winkel op te geven en Mente zal ze de volgende dag dan gaarne thuis bezorgen. Ser vice blijft immers hoog in zijn vaan del staan. Voor Mente zit het venten er van daag op met de laatste tocht naar Ou werkerk. Zaterdag zal Kees Struijk voor de firma Willemse voor de aller laatste keer met groente- en fruit rondgaan in de wijk Malta en daar mee wordt dan definitief een periode afgesloten. Sint Jacob": ZIERIKZEE - „Sint Jacob" is de naam van het nieuwe winkeltje in de Sint Jacobstraat, dat zater dag zijn deur voor het publiek opende. Duidelijk een winkeltje voor de echte liefhebbers van antiek en spulletjes uit grootmoeders tijd met het aksent op antieke klokken. De kollektie van ,,Sint Jacob" biedt veel bezienswaardigheden voor de liefhebbers van antiek. Initiatiefnemers zijn Hans Coomans en zijn vrouw Maatje Coomans-Van den Hoek. „Het is voortgekomen uit de hobby van Hans", vertelt Maatje. „Eigenlijk zat ons helé huis volgepropt met antieke klokken en dergelijke". „Voel je er niet iets voor om een winkeltje te beginnen", moedigde Hans zijn ega aan. Toen een vriend van hen, rijwielhandelaar Jan de Jong wees op de mogelijk heid het naast zijn bedrijf ge vestigd pandje op nummer 9 te hu ren, was de zaak snel in kannen en kruiken. Interieur Met enthousiaste vriendenhulp van Wim en Ineke Muste werd acht weken lang hard gewerkt om „Sint Jacob" het gewenste inte rieur te geven. Het resultaat is er naar. Het winkeltje ademt een sfeer van rust en antieke waardig heid en de kollektie biedt veel be zienswaardigheden: Zoals gezegd, veel antieke klokken waaronder zogenaamde regulateurs van om streeks begin 1900. Een opmerke lijk exemplaar betreft een fraaie drie-gewichts-regulateur. Verder in de kollektie een klok, die als „staand horloge" wordt betiteld. Naast de klokken biedt „Sint Ja cob" keus in antieke meubels, et sen, zilver- en glaswerk en porce- lein. Hoewel het in eerste instantie de hobby van Hans betreft, gaat voornamelijk Maatje de winkel runnen. Ze is dan ook vast van plan haar kennis op dit gebied aanzienlijk te verdiepen en in de toekomst ook diverse beurzen te bezoeken. „Sint Jacob" zal voorlopig geo pend zijn van dinsdag tot en met vrijdag in de middaguren van één tot vijf uur; op zaterdag van tien tot vijf en op de donderdagavond ook van zeven tot negen uur. Belang van oefeningen benadrukt DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland kwam donderdagavond tot vaststelling van het gemeen telijk rampenplan. SGP-woordvoerder de heer L. Meer man benadrukte in dit verband het belang van het regel matig houden van oefeningen. Hij informeerde derhalve of inderdaad elk jaar zo'n oefening ter toetsing van het rampenplan gehouden zal worden. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel liet daarop weten, dat die oefeningen in regionaal verband georganiseerd zullen worden en dat het van vele instanties zal afhangen wanneer iets dergelijks geënsceneerd kan worden. Hoeveel instanties en mensen bij dit soort oefeningen inge zet zullen worden, zal volgens de voorzitter, afhangen van de ramp \frelke in scène zal worden gezet. Sirene? De heer Meerman informeerde ver der of het waarschuwen van de be volking door middel van sirenes wel de juiste methode was. Volgens hem werken geluidswagens veel doeltref fender. De voorzitter kon dat inderdaad bevestigen, maar wees er tevens op, dat er gevallen denkbaar zijn, waarin alleen nog maar door middel van sirenes gealarmeerd zou kunnen worden. Zo mogelijk zal echter wel gebruik gemaakt worden van ge luidswagens voor het alarmeren van de bevolking. De heer A. van Klinken (SGP) kon- kludeerde dat het rampenplan een zeer lijvig stuk was geworden. Hij vroeg zich af of het nog wel werkbaar zou zijn. de voorzitter was van dat laatste overtuigd gezien het feit dat het rampenplan behoorlijk gerubri ceerd is opgesteld. De raad besloot verder tot verkoop van een perceel grond in het bestem mingsplan Erling Steenstraat aan woningbouwvereniging Beter Wonen voor de bouw van dertien woning wetwoningen voor de prijs van f 124.842,— exklusief b.t.w. De heer J. van der Maas (CDA) werd desge vraagd medegedeeld, dat de huur van deze dertien te bouwen woning wetwoningen tussen de f 400,— en f 420,— zal komen te liggen. „Droevig" „Droevig", „spijtig" en „het zal wel moeten", waren de verzuchtin gen van de raad bij het besluit eervol ontslag te verlenen met ingang van 1 augustus 1984 aan mejuffrouw M. de Bruin, onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare lagere school te Ou werkerk. Deze ontslagverlening vond plaats in verband met de daling van het leerlingenaantal, een derge lijk besluit moest de raad ook nemen ten aanzien van mejuffrouw I. Hansma, onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare school in Nieuwerkerk. Hier is echter in onderling overleg de mogelijkheid geschapen voor het kreëren van een zogenaamde duo- baan. Zowel de inspektrice van het kleuter- en lager onderwijs als de ge meenteraad konden zich met de door betrokken leerkrachten voorgestelde regeling verenigen. Bij de behandeling van de ingeko men stukken vestigde de heer Van der Maas de aandacht op de kranten „10 en „Over oud en nieuw fa- cisme" van de Anne Frank Stichting. Hij achtte het de moeite waard deze kranten eens nader te bekijken en ze eventueel op de scholen uit te reiken. De voorzitter zegde toe, dat het kollege dit in overweging zal nemen. In bijzonder vlot tempo werkte de raad zich door de verdere agenda voor deze vergadering heen. KERKWERVE - De openbare lage re school te Kerkwerve kwam op de teldatum 16 april precies een leerling tekort om de tweede leerkracht, de heer J. Geschiere, te kunnen handha ven. Deze week kreeg hij in een gesprek op het gemeentehuis per 1 augustus '84 zijn ontslag aangezegd. Burgemeester W. den Boer deelde desgevraagd mee goede hoop te heb ben dat de school per 1 augustus '84 op grond van informaties weer 24 leerlingen zal tellen, waardoor de on derwijzer opnieuw kan worden aan gesteld. Hetzelfde is enige jaren gele den op dezelfde school en met dezelf de onderwijzer ook al eens voorgeko men. De kwestie komt op 23 mei aan de orde in de raadsvergadering Midden- schouwen. 1 Bas van Vossen Donkereweg 27 Schuddebeurs 2 Mark de Leeuw Hereweg 26 Noordgouwe 3 John Pikaar Kromme Elleboog 9 Zierikzee 4 F. Boon Rooie Dal 4 Westenschouwen 5 Rogier Korenhof Loensweg 13 Nieuwerkerk 6 Jasper Bakker Oude Haven 34 Zierikzee 7 Martin Capelle Burg v/d Havenstr 52 Oosterland 8 Jeroen Hengstdijk Julinastraat 12 Zierikzee 9 Ronald v.d. Marion Kabbelaarsbank 41 Zierikzee 10 Anno Hekking L. de. Colignylaan 5 Zierikzee 11 Rosemaryn de Leeuw Hereweg 26 Noordgouwe 12 Huib Bolle Dr. Sohutterstr. 5 Oosterland 13 Jasja van Steyn Zypestraat 7 Zierikzee 14 Patin Yuen Amsterdamseweg 409 Amstelveen 15 Bas van Doorn Burg.M.Bollelaan 29 Haamstede 16 René v.d. Bos Lijsterbesstr. 7 Nieuwerkerk 17 Alexander Kwaak Burg de Bruinstr. 17 Ellemeet 18 Jacco Padmos Kooimansweg 8 Renesse 19 Anneke Hendrikse Dorpsring 8 Noordwelle 20 Alain Kouijzer Nieuwe Haven 89 Zierikzee 21 Marcel v. Twist Eendrachtstraat 50 Zierikzee 22 Kees-Jan Smit Maanezee 38 Dirksland 23 Cristiaan Moerkerk Oudelandseweg 55 Ouddorp 24 Ronnie v.d. Schelde Plevierstr. 49 Zierikzee 25 Kenneth en Nicky van Geer Havenpark 35 Zierikzee 26 Lennart v.d. Berg Sluispad 34 Haamstede 27 Jeffrey en Martijn Klippel Slabberswerf 10 Zierikzee 28 Leo Capelle Weelstraat 10 Oosterland 29 Jean-Pierre Verschure Sloestraat 32 Zierikzee 30 M, Krijger Noordsestraat 7 Ouwerkerk 31 Martijn en Kees Bollijn Korte Ring 33 Bruinisse Prijswinnaars 1 t/m 10 kunnen de prijs afhalen 's morgens tussen 09.00 12.00 uur. Prijswinnaars 11 t/m 31 krijgen de prijs per post toegestuurd. SrlFlLA mal aai.. LACOSTE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5