Wim Tennekes benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau D. Joppe vijftig jaar ondernemer Hoge onderscheiding voor arts/genealoog J. L. Braber M. van Gilst aktief op sociaal terrein Eremedaille in goud voor Broeder N. ten Wolde Postbesteller J. Stoel met zilver onderscheiden 4 „Bijzonder bekwaam verpleegkundige" Hoofd administratieve sektor Dosbouw BURGHSLUIS - Wim Tennekes, hoofd van de afdeling administratie, financiën en economie bij Dosbouw, is he den - vrijdag - ochtend benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem in bij zijn van echtgenote en kinderen in de kantine van het Dosbouw-gebouw te Burghsluis opgespeld door burge meester Th. H. de Meester van Zierikzee. Burgemeester Th. H. de Meester speldt de versierselen op bij Wim Tennekens, behorend bij de Ridderorde. De Meester memoreerde in het kort de loopbaan van Wim Tennekes, die ZIERIKZEE - Broeder N. ten Wolde mocht donderdag- nid<*ag* in de Konversatiezaal van het Zweedse Rode (truisziekenhuis uit handen van burgemeester Th. H. de Meester de eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassau ontvangen. Deze koninklijke onderscheiding viel hem ten deel voor zijn grote inzet als verpleegkundi ge in het algemeen en in het bijzonder voor het vele werk door hem verricht ten behoeve van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis en de Rode Kruis kolonne in Zierikzee. Burgemeester Th. H. de Meester speldt broeder Ten Wolde de versierselen op, behorend bij de eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester de Meester, tevens voorzitter van het bestuur van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis, blikte terug op de levensloop van broeder Ten Wolde, die na het berei ken van zijn zestig jarige leeftijd op 7 april jl. te kennen had gegeven met zijn werk te willens stoppen met in gang van 1 mei. Op 1 oktober 1949 trad Ten Wolde in dienst van de Koninklijke Marine als ziekenverpleger. Hij maakte, in een periode van twaaf jaar, in die funktie zeel veel verre reizen onder meer naar de Nederlandse Antillen en Nieuw Guinea. Na zijn vertrek bij de Marine was hij achtereenvolgens werkzaam in het Sophia Ziekenhuis te Zwolle, in het Stadsziekenhuis te Purmerend en in de Ursulakliniek te Wassenaar, waar hij werd aangesteld als hoofd verpleegkundige van de operatieka mer. Tussentijds wist broeder Ten Wolde zich verder te bekwamen en een groot aantal diploma's te beha len. Naar Zierikzee Op 1 januari 1971 volgde zijn aan stelling als hoofd operatiekamer in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. Naast deze funktie zette hij zich in voor de organisatie van bijscholingskursussen en als docent van de Zierikzeese Rode Kruis kolon ne. Verder was hij onder meer mede oprichter van de kursus Ambulance Begeleiding. ,,U was een bezeten mens in de meest positieve zin van het woord", aldus burgemeester De Meester. Hij memoreerde dat broeder Ten Wolde als hoofd O.K. en polikliniek gekon- fronteerd was geworden met een moeilijke organisatie. Betrokkene zelf had daarin altijd het voorbeeld gegeven en het voortouw genomen. Verder ging de burgemeester in op de mens Ten Wolde als organisator, stimulator en stemmingkweker als Maastunnel tewerk gesteld. Daarna vertrok Tennekes naar Beverwijk, de Noordoostpolder en opnieuw naar Beverwijk, toen naar het hoofdkan toor. Ook werd hij ingeschakeld bij werkzaamheden na de waters noodramp van 1953. Nadat hij zich had ingezet voor de bouw van de brug bij Schellingwoude kwam Ten nekes naar Zeeland. Achtereenvol gens werkte hij bij het Veerse Gat, Bruinisse, Brouwershavense Gat, de kombinatie Zuidersloe en in 1965 werd hij hoofd van de afdeling admi nistratie, financiën en economie bij Dosbouw. Dijkbouwer Volgens de heer De Meester is Ten nekes helemaal geen type voor admi nistratief werk. ,,U bent een echte dijkbouwer, uw hele manier van op treden straalt dat uit". De burge meester dacht dat de afwikkeling van de kontrakten met Rijkswa terstaat niet altijd even eenvoudig zou zijn geweest, ,,maar u deed het op uw eigen ludieke en bekwame wijze". Hockeyclub Ook in Zierikzee, de woonplaats van de gedecoreerde, heeft Wim Ten nekes zijn sporen nagelaten. Op soci aal terrein heeft hij zich tot een ge waardeerd burger gemaakt. Hij le verde een belangrijk aandeel bij de oprichting van de Hockeyclub Schou- wen-Duiveland in 1965 en ook was hij aktief bij het handboogschieten. ,,lk ben er trots op", zei Wim Tenne kes terwijl hij de felicitaties van col- legea in ontvangst nam. op 16 maart 1942 bij Van Hattem en Blankenvoort begon. Hij werd bij de Ere-medaille in zilver ZIERIKZEE - Ook de heer D. Joppe uit Zierikzee deelde vrijdag in de lintjesregen naar aanleiding van koninginnedag. Hij ontving uit han den van burgemeester Th. H. de Meester de ere-medaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau omdat hij, zo sprak de heer De Meester, „kan bogen op ruim 50 jaar ondernemerschap, iets wat niet zo vaak voorkomt". In het stadhuis werd de heer D. Joppe onderscheiden met de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Joppe heeft zijn 50-jarig ondernemersschap vorig jaar au gustus zonder enige ruchtbaar heid opstille wijze gevierd. In 1933 tijdens de grauwe krisisjaren haalde zijn vader hem als veer tienjarige jongen in het toenmali ge levensmiddelenbedrijf. „U hebt daar altijd keihard moeten werken", voegde de burgemeester de onderscheidene toe. In au gustus 1945 werd Joppe zelfstan dig eigenaar van de zaak, een klei ne levensmiddelenhandel, waar van de klanten per bakfiets be diend werden. De heer Joppe ging mee met zijn tijd en zijn zaak werd een zelfbe dieningswinkel, terwijl hij met zijn assortiment overstapte op iets dat er in Zierikzee nog niet was: reformwaren. Daarnaast was de heer Joppe zeer aktief voor het bedrijfsleven, de gemeenschap en de kerk. Als lid van onder meer de Mid denstandsvereniging, De SER- kommissie, de ZOC en het VW toonde hij zich wel kritisch, maar opbouwend en positief, aldus de burgemeester, die met name zijn plannen en ideeën voor het loopstratenplan noemde. De heer De Meester betrok ook mevrouw Joppe bij de huldiging voor haar plaats achter haar man. „Ik heb niets gedaan dan mijn plicht", aldus de heer Joppe. ,,Moet ik dan dat ding op krijgen? Het is niet vaak zo dat iemand uit de middenstand deze onderschei ding krijgt. Ik hoop dan ook dat dit terugslaat op de hele groep". De heer M. van Gilst kreeg door ir. H. Engel, hoofddirekteur van Rijkswa terstaat de versierselen behorende bij de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. Ere-medaille in goud voor medewerker Deltadienst ZIERIKZEE - Marinus van Gilst, bijna dertig jaar in dienst van de Delta dienst kreeg vanochtend (vrijdag) om kwart voor twaalf de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. De Hoofddirek teur van Rijkswaterstaat, ir. H. Engel speldde de heer Van Gilst in bijzijn van verscheidene familieleden de versierselen op. Van Gilst is medewerker van de afdeling personeelszaken. Volgens Engel paste de gedecoreer de vaak op de centjes. „Hoewel hij in verschillende (financiële) funkties vaak geen goed kon doen heeft nie mand ooit tegen hem gezegd: Van Gilst, je hebt me onrechtvaardigd of onzorgvuldig behandeld". Van Gilst had tijdens zijn loopbaan heel wat over voor zijn werk en ook voor de betrokken mensen. Hij was aktief bij de opvang van de na bestaanden van een overleden mede werker. „Ondanks je eigen niet zo beste gezondheid zet je je in voor al leenstaande ouderen en sociaal zwakkere gezinnen. Ook ben je bestuurlid van Tafeltje Dek Je. Dat is geen toverkunst, maar een hulpor ganisatie. Je bent een markante per soon, die niet kan toveren, maar wel helpt", aldus Engel. ROOSENDAAL - Postbesteller Jacob Stoel uit Burgh- Haamstede werd vanochtend vereerd met de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Hij kreeg deze onderscheiding, zoals bij de PTT gebruikelijk is, uitgereikt in het distriktshoofdkantoor, in Roosendaal. Postdistriktsdirekteur J. L. de Wild vermeldde in zijn toespraak de beweegredenen, die tot deze voor dracht hebben geleid. In eerste in stantie liet hij duidelijk uitkomen, dat het een hele eer is om een konink lijke onderscheiding te ontvangen, waaraan tevens een zorgvuldige af weging van vele fak toren en beoor delingen vooraf gaat. De heer Stoel ondervindt grote waardering bij zijn kollega's en het publiek, met wie hij goede kontak ten heeft. „Het publiek waardeert hem vooral voor de kwaliteit die hij levert en zijn opgewekt karakter", aldus de heer De Wild. Veertig dienstjaren De heer Stoel kwam veertig jaar geleden op 2 februari 1944, in dienst bij de PTT en heeft nu de rang van Rijksambtenaar 3 besteller.. De eerste zes jaar bracht hij door op het postkantoor te Zonnemaire en in 1950 werd hij overgeplaatst naar het postkantoor Burgh-Haamstede. Naast zijn werk, waarin hij vol gens de heer De Wild tot volle tevre denheid en zeer plichtsgetrouw funk- tioneert, maakte de heer Stoel zich tevens verdienstelijk op sociaal ge bied. Zo werd hij in 1958 lid van de eerste dienstkommissie van het ambtsgebied Zierikzee en bleef daar lid van tot 1982. Ook was hij enige ja ren scriba van de Nederlands Her vormde gemeente te Haamstede. Van de PTT kreeg de heer Stoel de draagmedaille, behorend bij de ere medaille in zilver. Ridderin Dreischor zijn omgeving soms wat in mineur was. Het devies vn de broeder was al tijd geweest: „De patiënten gaan voor alles". „Dat hebt u in uw werk bijzonder waar gemaakt", aldus de heer De Meester. Hij memoreerde verder de grote rol die Ten Wolde speelde in de uitbreiding van het ta kenpakket van het Rode Kruiszie kenhuis en noemde hem „een bijzon der bekwaam verpleegkundige met een uitzonderlijk grote liefde voor zijn vak". Uitzondering Spreker erkende, dat de broeder ook weieens wat uitgeproken ideëen vertileerde en soms een wat cynische kijk op bepaalde omstandigheden nad. Zo ook op het feit, dat juist de harde werkers in het leven niet in het zonnetje worden gezet. Vandaag werd daar dan, volgens de burge meester, eens een uitzondering op ge maakt met deze koninklijke onder scheiding, die broeder Ten Wolde ten deel viel. De heer De Meester betrok in zijn woorden ook de steun van mevrouw Ten Wolde, die ze haar man altijd had gegeven en hij stelde vast, dat zij bei den kunnen terugzien op een bijzon der, werkzaam leven. Vervolgens ging hij over tot het opspelden van de versierselen behorend bij deze ko ninklijke onderscheiding. Voor de onderscheidene zelf, kwam deze plechtigheid wel zeer onver wacht. Onder een voorwensel was hij uit een vergadering met de Ambulan cedienst geroepen en in de konversa tiezaal wachte hem toen deze huldeb lijk. „Jullie moeten wel bedenken, dat ik het niet alleen heb kunnen doen. Ik had van hoog tot laag een stelletje mensen om me heen, dat naar me heeft geluisterd en dat me heeft gepushed. Als je dat niet hebt, dan kom je er niet", aldus broeder Ten Wolde. Hij zei zeer dankbaar te zijn in het Zweedse Rode Kruiszie kenhuis te hebben gewerkt. DREISCHOR - Thuis, in zijn woning aan de mooie Ring te Dreischor, ontving dr. J. L. Braber vanochtend uit handen van burgemeester C. Slabbekoorn de versier selen behorend bij de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Braber werd in 1917 geboren in Stad aan 't Haringvliet, maar woont al veertig jaar in Dreischor. Hij werd met de onderscheiding geëerd voor zijn funktioneren als huisarts en een indrukwekkende lijst van neven-aktiviteiten gedurende veertig jaar. Hij geniet onder andere grote bekendheid als genealoog. Het bestuur van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive- Dr. J. L. Braber wordt gelukgewenst door burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven die hem zojuist de ridderorde heeft opgespeld. land had graag gezien, dat burge meester Slabbekoorn vanavond (vrijdag) de onderscheiding had uit gereikt tijdens de vergadering, waarop de heer Braber afscheid neemt als voorzitter. Door verschil lende omstandigheden was dit niet mogelijk. „Uw benoeming tot ridder ontvangt u voor al uw verdiensten in het sociaal/maatschappelijke en kul- turele werk, dus niet alleen voor uw bestuurswerk voor Stad en Lande", aldus burgemeester Slabbekoorn. Het bijna voltallige bestuur van deze vereniging had hem echter wel bena derd om te proberen extra aandacht te besteden aan het afscheid van dr. Braber bij Stad en Lande. Indrukwekkende lijst Een volle kamer met betrokken aanwezigen was getuige van het voorlezen van de lijst van aktivitei- ten. De heer Braber heeft zich ver dienstelijk gemaakt als: huisarts te Dreischor (1943-1965); gemeentearts van de toenmalige gemeente Dreischor (1943-1961); verzekeringsgeneeskundige bij het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor (GAK), distrikt Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee; sekretaris (1945-1950) en vice- voorzitter (1951-1965) van het Alge meen Ziekenfonds Schouwen-Duive land en als medisch adviseur (1951- 1965) van dit Ziekenfonds; vice-voorzitter van de vereni ging voor Ziekenhuisverpleging „Schouwen-Duiveland" (1945-1965); bestuurslid vanaf 1969 en voor zitter sedert 1977 van de Stichting Ziekenhuisverpleging „Schouwen- Duiveland"; lid van de Raad van Beheer van „Het Zilveren Kruis" sedert 1977; sekretaris (1946-1949) en voorzit ter (1949-1974) van het Centrum voor Kraamzorg Schouwen-Duiveland" voorzitter van de vereniging „Het Groene Kruis" te Dreischor (1944-1970); bestuurslid (1970) en vice- voorzitter (1971-1981) van de Kruis vereniging „Kruisvereniging „Schouwen-Duiveland"; bestuurslid sedert 1944 en voor zitter sedert 1956 van de kulturele vereniging „Nut en Genoegen" te Dreischor; penningmeester van het dorps huis te Dreischor (1957-1971); bestuurslid sedert 1959, vice- voorzitter (1968-1979) en seder 1970 voorzitter van de Vereniging van Stad en Lande van Schouwen- Duiveland; 2e sekretaris (1971-1981) en 2e penningmeester sedert 1983 van de Stichting „Moermond"; voorzitter van het landbouw museum „Schouwen-Duiveland" se dert 1975; bestuurslid van de Federatie van Zeeuwse musea sedert 1977, waarvan als voorzitter (1980-1981) en daarna vice-voorzitter; bestuurslid van de Zeeuwse Vereniging voor Dialektonderzoek sedert 1979; lide van de sektie Cultuurbe houd van de Zeeuwse Culturele Raad sert 1980; vice-voorzitter (1966-1978) en voorzitter sedert 1978 van de afde ling Zeeland van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging (van de heer Braber zijn diverse, zeer waardevol le publikaties verschenen); hoofdbestuurslid van de Neder landse Genealogische Vereniging se dert 1977; redakteur sedert oktober 1980 en hoofdredakteur vanaf mei 1981 van Gens Nostra; bestuurslid van de schaakklub „Zierikzee" (1945-1953); en als voorzitter van de biljartvereni ging „De Drie Schapen" te Dreischor (1945-1982). Zoals burgemeester Slabbekoorn naar aanleiding van de laatste funk tie op deze lijst opmerkte, liet de nieuwe „ridder" niet na ook ont spanning op andere wijze te zoeken. „Biljarten is daarvoor een der mooie bezigheden", kon de burgemeester uit eigen ervaring melden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4