Prinses Juliana jaar b Jftcn Pleidooi voor niet meer toekennen ere-medailles installatiebedrijf Acht politiemensen zien DC 10 aan voor ,,UFO"... 2 Rampengiro 777 open voor Madagaskar WEEKEINDE- ARTSENDIENST Ontslag voor onderwijzeressen Brouwershaven Ver. Glas waarschuwt tegen inzamelen en reinigen afvalglas DEURüOOBy. Toen de toenmalige koningin Juliana in 1980 aan kondigde dat zij haar taak aan haar dochter Beatrix zou overdragen ging er een schok door de Neder landse bevolking. Het koningschap moge dan in de afgelopen jaren veel van zijn romantiek en statig aureool hebben verloren, nochtans is de band die het Huis van Oranje aan het Nederlands volk ver bindt even hecht als in het verleden. Dat is in de eerste plaats de grote verdienste van prinses Julia na, die haar taak als staatshoofd met grote wijsheid heeft vervuld en steeds veel begrip heeft getoond voor de ingrijpende veranderingen, die zich ook in de Nederlandse samenleving hebben voltrokken. Tijdens haar ambtsperiode zijn de laatste resten van het mytisch koningschap, dat ver van het gewo ne volk staat, verdwenen. Juliana was in alle op zichten een modern vorstin, niet alleen in de vervul ling van haar staatstaak, maar ook in haar onbevan gen kontakten met alle geledingen van het Neder landse volk. Omdat prinses Juliana dit jaar 75 jaar wordt is er een extra reden om haar eens in de schijnwerpers te plaatsen. Zij is nog altijd aktief en treedt regelmatig in de openbaarheid, zonder haar dochter Beatrix voor de voeten te lopen. Zij geeft nog altijd blijk, takt en wijsheid te bezitten. die in 1927 begon en in 1930 werd afgesloten. Een tweede mijlpaal in haar le ven is haar huwelijk met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. Na de officiële verloving in sep tember 1936 wordt op 7 januari 1937 het jonge paar in de Haagse St. Jacobskerk in de echt verbon den. Nieuw geluk werd Juliana in 1938 deelachtig, toen'zij het leven schonk aan een dochter, prinses Beatrix. Anderhalf jaar later schenkt zij het leven aan een tweede dochter, prinses Irene. De ze naam was symbolisch. Het prinselijk paar wilde hiermee hun verlangen naar vrede tot uiting brengen. Maar kort daarna breekt de Tweede Wereldoorlog uit. Tien mei 1940 vallen de Duitse legioe nen Nederland binnen en het ko ninklijk gezin moet vluchten naar het buitenland. Juliana en Bern hard wijken uit naar het Canade se Ottawa, waar in 1943 prinses Margriet wordt geboren. Vijf jaar lang leeft het koninklijk gezin ge scheiden van het volk, dat haar zo dierbaar is. Pas in mei 1945 kan Juliana met haar moeder de be vrijde zuidelijke provincies be zoeken, 2 augustus van hetzelfde jaar volgt de definitieve terugreis naar Nederland. Wanneer in september 1948 Juli ana tot staatshoofd wordt ge kroond, zit Nederland midden in de internationale verwikkelin gen. In Nederlands-Indië, het gro te koloniale gebied in de oost, is de onafhankelijkheidsbeweging aan de winnende hand. Eén van de eerste belangrijke regeringsdaden als staatshoofd speelt zich op 27 december 1947 af, wanneer zij in de Burgerzaal van het paleis op de Dam de zoge naamde souvereiniteitsover- dracht tekent. Indonesië houdt op Nederlands gebied te zijn. In 1953 leeft de koningin intens mee met dat deel van onze bevol king, dat door de grote water- ramp van 1 februari wordt getrof fen. Zij bezocht de betreffende ge bieden. Het Nederlandse volk zal aan prinses Juliana blijven denken als een vorstin, die met milde wijsheid en fijnzinnige eenvoud haar taak als staatshoofd heeft vervuld en daarmee de grondslag heeft gelegd voor een modern ko ningsschap, dat oog heeft voor de snelle veranderingen, die zich in de samenleving voordoen. Het konstitutionele koning schap is diep geworteld in de Ne derlandse samenleving. Het Huis van Oranje is nog even geliefd als toen Juliana na een officiële in huldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam haar moeder, de on vergetelijke Wilhelmina opvolg de. Tijdens deze inhuldiging sprak de pas gekroonde vorstin over „de grote liefde, waarmee ons volk mij gegemoet treedt", een liefde die haar, naar zij hoop te, ook „in tijden van tegenspoed en verdriet", deelachtig zou wor den. Het Nederlandse volk heeft deze hoop, dachten wij, zeker niet beschaamd. Allerlei komplika- tie«, verwikkelingen en pijnlijke gebeurtenissen, die de afgelopen jaren de gemoederen in beweging hebben gebracht, hebben niet kunnen verhinderen, dat het over grote deel van ons volk niet alleen de monarchale staatsvorm is blij ven prefereren, maar ook emotio neel sterk aan het Oranjehuis ge bonden is gebleven. Turbulent Het leven en de regeerperiode van deze vorstin omspannen een tijdsgewricht, dat zonder meer als één der meest turbulente episoden DEN HAAG - De bronzen, zilveren en gouden ere-medailles, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, moeten in de toekomst niet meer worden toege kend. Dat is een van de adviezen in het rapport van de dekoratie-kommissie, die zich op verzoek van de regering met de herziening van het dekoratiestelsel heeft bezig gehouden. Het rapport van de kommissie, in de wandeling naar haar voorzitter van de kommissie-Partheine ge noemd, verschijnt over enige maan den. Opnieuw is vertraging opgetre den, reden waarom noodgedwongen moest worden afgezien van het voor nemen het rapport in mei aan mi nister Rietkerk van binnenlandse za ken aan te bieden, De kommissie, nu twee jaar gele den ingesteld, was oorspronkelijk gevraagd voor 1 januari 1983 te rap porteren. Eerst in de loop van dat jaar bleek, dat die datum „door de ingewikkeldheid van het onderwerp" niet haalbaar was. Te vens werd toen meegedeeld, dat de dekoratie-kommissie ernaar zou streven op zo kort mogelijke termijn te rapporteren. De herziening van het dekora tiestelsel is erop gericht te komen tot vereenvoudiging en demokratisering daarvan. De kommissie voelt voor niets voor een eerdere suggestie, te weten de algehele afschaffing van de eremedailles. uit de wereldgeschiedenis kan worden gekenschetst. Toen Juliana op 30 april 1909 in het paleis Noordeinde te Den Haag het levenslicht aanschouw de, heerste er in Nederland nij pende werkloosheid en honger on der grote groepen van de bevol king. Vijf jaar later breekt de Eerste Wereldoorlog uit, vier jaar later wordt het koningshuis bijna het slachtoffer van Troelstra c.s., daarna volgen enkele ernstige ekonomise krises, bijvoorbeeld die van de dertiger jaren, in 1940 mét het koninklijk gezin uitwij ken voor de Duitse Nazi's, in 1949 verliezen we Indonesië, daarna komen de verwikkelingen rond om de huwelijken van prinses Ire ne en prinses Beatrix. Kortom, de tijden van tegenspoed en verdriet, waarover de vorstin tijdens haar inhuldiging repte, hebben wel de gelijk een stempel op haar leven gedrukt. Gelukkig heeft het leven van prinses Juliana ook een groot aan tal hoogtepunten gekend. Tot die hoogtepunten rekent zij ongetwij feld ook zelf de tijd, dat zij in Lei den rechten studeerde, een studie Handhaving van deze (laagste) on derscheiding houdt de mogelijkheid in wel tot toekenning ervan in het buitenland te kunnen overgaan, een mogelijkheid die bij staatsbezoeken nogal eens wordt aangegrepen. De herziening van het dekoratiestelsel is een slepende kwestie. In 1962 reeds deed de kanselarij der Nederlandse orden voorstellen tot wijziging van het tot nu toe bestaande stelsel. Een jaar later werd een advieskom missie in het leven geroepen die tot taak kreeg de regering terzake te ad viseren. Deze kommissie, bekend als de kommissie-Houben, bracht nu bij na twintig jaar geleden rapport uit. Pogingen om de voorstellen een wet telijk kader te geven liepen op niets uit. Als het advies van de kommissie- Portheine tot het niet meer toeken nen van de ere-medailles wordt opge volgd vindt de laatste uitreiking er van dit jaar plaats op 27 april, de jaarlijkse lintjesregen. ROTTERDAM - Nederlandse ber gers zijn bezig de brand te blussen aan boord van de Saoedische tanker „Safina El-Arab" in de Perzische Golf. De 357.000 ton metende super tanker, eigendom van Safina in Ri- aad, werd woensdag in de Perzische Golf in brand geschoten, nadat het schip een volle lading ruwe olie had ingenomen op het eiland Kharg. Navraag bij Schiphol en bij de Rijksluchtvaartdienst leerde, dat het voorwerp dat de politieagenten had den gezien waarschijnlijk een vlieg tuig was van het type DC 10, dat be zig was te landen op Schiphol. Daar bij is het vliegtuig over Utrecht ge vlogen. Volgens een politiewoord voerder is het waarschijnlijk dat de UFO-waarneming van enkele dagen geleden ook op een dergelijke manier te verklaren is. Uit het rapport van een van de sur veillanceteams blijkt dat de „UFO" WOENSDRECHT - De drie of vier tentenkampen die basisgroepen uit het hele land begin juni in Woens- drecht willen inrichten zullen er, als het aan de burgemeester van deze ge meente ligt, niet komen. Op een schriftelijk verzoek om medewer king van de coördinatiegroep basis groepen, wordt door b. en w. dan ook negatief beslist. zeer laag en zeer langzaam over de stad vloog, waarna hij met grote snelheid verdween. De politieagen ten volgden de verschijning tot bui ten de stad, maar toen bleek het voorwerp al verdwenen. Een tweede politierapport meldt dat het vliegen de voorwerp geen geluid maakte. Dat laatste kan komen door de win drichting. Het stilstaan of langzaam vliegen van de UFO is waarschijn lijk te verklaren uit gezichtsbedrog: als een vliegtuig daalt kan het van beneden af lijken of het stilstaat. Zaterdag 28 en zondag 29 april Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. (vervolg van pagina 1) de, naar aanleiding van een vraag hierover van de heer M. Mol, dat de medezeggenschapsraden natuurlijk wel uitvoerig bericht over een en an der krijgen. Kleuterschool Tot slot werd nog even doorgepraat over het leerlingenaantal op de kleu terschool te Dreischor en de depen dance te Zonnemaire. Zoals het er nu naar uitziet komt ook deze school volgend jaar onder het wettelijk vastgestelde minimum aantal leer lingen. Omdat niet lang daarna het kleuteronderwijs echter zal opgaan in de nieuw te vormen basisscholen, hoopt mevrouw Loschacoff op de mo gelijkheid dat de minister in verband met deze uitzonderlijke situatie „met de hand over het hart zal strij ken". Een verzoek hiertoe zal, zowel schriftelijk als mondeling, zo spoe dig mogelijk ingediend worden, al dus de wethouder van onderwijsza ken. RHEDEN - De gemeente Rheden is uiterst verbolgen over het feit dat de Rijksbelastingdienst in Apeldoorn weigert een gemeentelijke informa tiefolder over onroerend goedbe- lasting mee te sturen met de aanslag biljetten daarvoor naar inwoners van Rheden. Volgens een gemeente woordvoerder is het de Belasting dienst kennelijk in het verkeerde keelgat geschoten dat in die folder nogal wat aandacht wordt geschon ken aan mogelijkheden om kwijt schelding van onroerend goedbe- lasting aan te vragen. DEN HAAG - Bij het Nederlandse Rode Kruis is opnieuw een verzoek om -steun binnengekomen voor de slachtoffers van de cycloon op Mada gascar. Van de 110.000 getroffenen hebben 65.000 mensen dringend be hoefte aan medicijnen, voedsel, on derdak, lampen, kaarsen en trans portmiddelen. Bovendien ontbreekt het aan bouwmaterialen om de scha de aan de huizen te repareren. Met de hulpaktie, die in eerste in stantie 3 maanden in beslag zal ne men, is naar schating een bedrag van 2 miljoen gemoeid. Het Nederland se Rode Kruis zond al eerder 2 zen dingen tenten, dekens en keukenge rei naar het getroffen gebied ter waarde van 630.000,-, terwijl het stand-by team, dat werd uitgezon den, ter plaatse voor 140.000,- goe deren heeft aangekocht. Voor het ondersteunen van de hulpverlening aan Madagascar doet het Nederlandse Rode Kruis een dringend beroep op de Nederlandse bevolking een bijdrage te storten op rampgiro 777. SCHIEDAM - Vereenigde Glasfa brieken waarschuwt in haar jaar verslag over 1983 ernstig tegen on doordachte stappen en subsidieverle ning op het gebied van inzamelen en reinigen van huishoudelijk afvalglas door zgn. glasboeren. Bij het stimule rend optreden van sommige lagere overheden op dit gebied wordt klaar blijkelijk over het hoofd gezien, dat het reinigen van afvalglas vervuiling van het oppervlaktewater veroor zaakt en de gepropageerde (gesubsi dieerde) werkgelegenheid ten koste gaat van de (rendabele) werkgelegen heid in de recyclingindustrie en in de produktie van verpakkingsglas. Door de glasrecyclingaktiviteiten zijn in de afgelopen jaren ongeveer 400 arbeidsplaatsen geschapen. Ook wordt de produktverantwoor- delijkheid gebagatelliseerd, omdat het aanbieden van beschadigde een malige potten en flessen konsekwen- ties heeft voor de te verpakken arti kelen. Om die reden heeft onder meer de gedistilleerd-branche zich gedistancieerd van het terugnemen van gespoelde tweedehands flessen. Verder komt het glasbakkenprojekt in gevaar, omdat de konsument in verwarring raakt. Ver. Glas wijst er ook op, dat ongeveer een kwart van het huishoudelijke afvalglas dat in de glasbakken terechtkomt af komstig is van geïmporteerde voedings- en genotmiddelen, zoals wijn. Zij ervaart het als uiterst onbil lijk, dat het optreden van de glasboe ren soms wordt gestimuleerd, terwijl aan de industrie heffingen voor on der meer waterverontreiniging en ge luidsoverlast worden opgelegd. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Vrijdag 27 april Zierikzee „De Lichtboei". Kleimiddag. Vanaf 14.00 uur. Mondragon. Jaarvergadering „Stad en Lande". 19.30 uur. Huis van Nassau. Bingo dansant Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Scharendijke „Molen De Lelie". Woldemonstraties „De Pitshoeve". 19.00 - 21.00 uur. Putmeet. Thema-avond C.P.J. over „Vrijetijdsbesteding". 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub om de fietsen voor koninginnedag te versie ren voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 tot 15.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 28 april Zierikzee Bedrijf V. d. Velde (Oudeweg 25). Stekkenbeurs Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Chr. Gereformeerde Kerk, Zevenge- tijstraat. Koncert Katwijks Chr. Mannenkoor „Jubilate". 19.00 uur. Renesse Braderie van 8.30 tot 15.00 uur. Dorpshuis. Toneelavond „Op Drift" met gastoptreden van toneelvereni ging ,,'s Heer Hendrik" blijspel „Kom doe eens wat" van Neil Simon. 20.00 uur. Scharendijke „Molen De Lelie". Woldemonstraties „De Pitshoeve". 10.00 - 17.00 uur. Maandag 30 april Sirjansland Dorp. Oranjemarkt bejaardensocië teit. Vanaf 10.00 uur. Dinsdag 1 mei Zierikzee Huis van Nassau. Examens ballet school Kramer. 17.15 uur. Graanbeurs. Eilandelij ke 1 mei-vie ring. 20.00 uur. Brouwershaven VerenigingsgebouwBej aardensoos 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 2 mei Zierikzee Zaal Geref. Kerk. Bijeenkomst Ge formeerde Vrouwen Contact Groep. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Ouwerkerk De Vierbannen. Optreden rock and rollband The Rapiers. 21.00 uur. Donderdag 3 mei Brouwershaven Markt. Vertrekpunt plattelands vrouwen voor exkursie naar het poli tiebureau Zierikzee. 13.30 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Zaterdag 5 mei Serooskerke Dorpshuis. Start wandeltocht 5, 8 en 15 km, 14.00 uur. Start 40 km 9.30 uur. Dorpshuis. Start Autopuzzeltocht. 19.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen door sportver eniging A.S.V. Vanaf 9.00 uur. Klubhuis watersportvereniging. Grote watersport ruilbeurs. 13.00 uur. Maandag 7 mei Noordwelle Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 8 mei Zierikzee Bakkersschool, Kerkhof. Voorlich tingsavond hartreanimatie. 19.30 uur. Joh. den Boer meubelwinkel, Sint Domusstraat 58. Zomermodeshow. 19.30 uur. UTRECHT - Vier surveillanceteams van de Utrechtse politie hebben in de nacht van woensdag op donderdag onafhankelijk van elkaar gerapporteerd dat zij een onduidelijk vliegend voorwerp, een UFO, hadden gezien. De ge heimzinnige verschijning, die rood, wit en groen licht uitstraalde, vertoonde grote gelijkenis met de UFO die een Utrechtse familie op de avond van Eerste Paasdag had waargenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2