Zonnig schoolvoetbaltoernooi BLANK EIKEN c Brouwershaven ontslaat met spijt twee onderwijzeressen y; X,:. Meubelrama „We gaan in Lesotho in Zuid-Afrika een heel ander leven leiden dan we als arts in Nederland hadden gedaan' DE ZIERIKZEESCHE COURANT TUINMAN UW TAXATEUR MC BI3 Cidri ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voor een piek Onderscheidingen Na 29 jaar Takelen De reddingsmij KZHMRS bood de gemeen- Vandaag is het weer de dag van de jaarlijk- Clemente Fiere houdt het na 29 jaar venten Het Zierikzeese bedrijf van Jan de Jonge en te Westerschouwen de steiger in haven se lintjesregen ter gelegenheid van Konin- voor gezien. Groenten- en fruithandel Wil- zijn Oosterlandse kollega Leen A. Ista Burghsluis aan voor f 30.000,—; één piek is ginnedag. Zes Schouwen-Duivelanders wer- lemse verliest met hem een trouwe werkne- bestrijken samen het voormalige eiland mooi vond de kommissie OW. (Pag. 3). den onderscheiden. (Pag. 4). mer. (Pag. 5). waar het takelwerk betreft. (Pag. 6). VRIJDAG 27 APRIL 1984 140ste jaargang Nr. 23515 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dank zij het onderwijs zijn er minder analfabe ten en meer zotten. Alb. Guinon. BROUWERSHAVEN - „Een bijzonder trieste zaak" noemde de heer J. K. Goemans het ontslag van twee on derwijskrachten van de openbare lagere scholen te Zon- nemaire en Dreischor dat tijdens de speciale raadsverga dering donderdagavond een feit werd. De gemeente raad had voor deze zaak deze extra raadsvergadering be legd waarop echter weinig meer kon worden gedaan dan de voorgestelde ontslagen goedkeuren. „De gemeente heeft helemaal geen mogelijkheid om aan deze wetgeving te ontkomen" zei burgemeester C. Slabbekoorn. Hij doelde hiermee op de leerlingenschalen zoals die per één augustus 1984 door het ministerie van onderwijs en wetenschappen zijn vastgesteld. Aan de hand van deze normen is gebleken dat de openbare lagere school te Zonnemaire vier leerlingen te kort komt en de openba re lagere school te Dreishor zeven. Ook de zogenaamde overgangsbo ventalligen regeling is in deze geval len niet van toepassing zodat de ge meenteraad niet anders kon doen dan eervol (ongevraagd) ontslag ver lenen aan mevrouw A. van Oeveren- de Wit, onderwijzeres aan de openba re lagere school te Zonnemaire en aan mejuffrouw D. Geluk, onderwij zeres in tijdelijk dienst aan de open bare lagere school te Dreischor, per augustus 1984. Medezeggenschapsraden In deze, voor de raad duidelijk "pijnlijke, beslissing zijn de medezeg genschapsraden van de betreffende scholen niet gehoord. „Omdat dat geen enkele funktie gehad zou heb ben" aldus de heer Slabbekoorn. „Zij kunnen er ook niets aan veranderen en daarom zou het geen menselijk zaak zijn geweest om de raden daar voor op te roepen". Dit was ook de mening van mevrouw S. Loschacoff- de Kanter die vond dat de gemeente raad in deze zaak „aan de grenzen van zijn autonomie staat". Zij vertel- Vervolg pag. 2 Advertentie ZIERIKZEE - Op sportpark Bannink werd gedurende twee dagen het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi afgewerkt. Vele tientallen scholieren waren nu ook weer vol opvergave bezig om zich een plaatsje te verove ren op de Zeeuwse kampioenschappen, die de' volgende maand in Nieuwdorp worden afgewerkt. Bij de oudere jeugd van twaalf en der tien jaar won een RSG-team bij de jongens en een ploeg van de LHNO bij de meisjes. Bij de jeugd van de basisscholen prolongeerden de Jan Wouter van der Doelschool en t Kofschip hun titels bij respektievelijk de meisjes en de jongens. Op bovenstaande foto de aanvoerder van de ploeg van 't Kofschip met de nieuwe wisselbeker. Artsenechtpaar Margriet en Coy van Overbeeke: Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Advertentie Wollen tapijt Katoenen tapijt Nylon tapijt Wij leveren HATEMA VLOERBEDEKKING met schriftelijke garantie Komt u eens langs bij: INTERIEURVERZORGING MOL 17-19 ZIERIKZEE TEL. 01110-2887 Beide artsen hebben al een eerdere buitenlandse ervaring achter de rug. Na hun artsenstudie in Groningen brachten ze hun laatste studiejaar op Curagao door. Coy studeerde in 1980 af en Margriet volgde een jaar later. In dat jaar werkte Coy al in de medi sche sektor op Curagao. In oktober 1980 trouwden ze tijdens een verlof periode in Nederland. Bij de Stich ting Oosterscheldeziekenhuizen te Goes maakten beiden een assistent schap in de chirurgie van één jaar vol. In Heerlen deden ze ook nog een Advertentie ZIERIKZEE - Vanuit het samenwerkingsverband van de classis Zierikzee van de Hervormde- en Gereformeer de kerken vertrekt begin juli het artsenechtpaar C. F. van Overbeeke, momenteel woonachtig in Oegstgeest, naar de Zuid-Afrikaanse staat Lesotho. Los van elkaar hebben de beide echtelieden zich altijd tot de tropen aan getrokken gevoeld, een „ideaal" dat binnenkort werke lijk wordt. Hun twee maanden oude zoon Marco gaat ook mee naar het koninkrijkje in de Drakensbergen. Coy van Overbeeke, net als zijn vrouw Margriet 28 jaar oud: „We wilden via een kerkelijke organisatie worden uitgezon den. De zending had alleen een vacature voor Lesotho, het was dus niet zozeer een kwestie van een plaats uit kiezen, maar meer van gaan naar daar waar we nodig zijn." half jaar gyneacologie. „Als je naar de tropen wilt ben je verplicht om de ze anderhalf jaar te volgen", licht Margriet toe. Ook een verplicht num mer betrof de negen weken durende Nationale Tropen kursus voor artsen aan het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam. Daarmee was de lange weg van voor bereiding nog niet afgesloten, want momenteel volgen ze in Oegstgeest de vier maanden durende voorjaars- kursus van de zending. Daarbij ligt de nadruk op de taal (Sesotho), de zendings- en gedragswetenschappen en de kulturele antropologie. „Je kunt in vier maanden tijd, met een paar uur studie per week, een basis leggen voor de beheersing van het Se sotho. Wat in ons voordeel speelt is dat we ons daar ook met Engels kun nen redden. Veel mensen spreken En gels", vertelt Coy. Zijn vrouw voegt eraan toe dat het toch wel vanbelang is dat je de taal van de bevolking spreekt: „Om eenwezenlijk kontakt met de bevolking te hebben is het wel degelijk van belang dat je de taal enigszins spreekt. De mensen beheer sen het Engels niet zo erg goed en als wij ze kunnen begrijpen in hun eigen taal dan kunnen ze ons beter vertel len wat ze mankeren." Van de inwo ners van Lesotho kan 80% lezen en schrijven en dat is volgen Coy voor Afrikaanse begrippen erg hoog. Coy werd in Nieuw-Guinea gebo ren en woonde daar 6Va jaar, voordat hij terugkeerde naar Nederland kwam. „Op de een of andere manier zijn de tropen altijd blijven trekken. Margriet heeft zich van jongsaf aan enorm aangetrokken gevoeld tot vreemde volkeren. Ze wilde in de zending, tijdens haar middelbare schooljaren ontdekte ze dat het medi sche vlak haar erg aantrok. „Waarom geen antropologie gestu deerd? Nee, dat kwam niet in aan merking. Ik vind dat een studie, waarbij je niets met je handen kan doen. In de medische sektor kan ik mensen daadwerkelijk helpen." De LEC (Lesothe Evangelie Church) bezit twee ziekenhuizen. In één daarvan, het Scott Hospital in Lesotho, gaan Coy en Margriet wer ken. In het hele land staan slechts 17 zie kenhuizen, waarvan er negen door de overheid zijn neergezet. Het zieken huis in Lesotho bedruipt zichzelf, fi nancieel gezien. De regering ver strekt een bedrag per jaar, maar vol gens Margriet is dat slechts symbo lisch en als bijdrage te verwaarlozen. De middelen komen van de patiën ten, die voor hun verblijf in het zie kenhuis betalen. Het Scott Hospital telt 160 bedden, vrij veel voor een tropisch land, vertelt Coy. Momen teel werken er drie full-time artsen. Samen met Coy komt dat aantal op vier. Margriet gaat voor 50% werken. Ook de artsen worden betaald uit de van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MEEUS/DE KOEPEL Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 WA> pt Bitr inkomsten van het ziekenhuis. He den ten dage bestaat er overigens nog geen zekerheid over de vergoeding voor Margriet. Haar financiële ver goeding is nog niet zwart op wit ge zet. „Het komt wel", stelt Coy ge rust, „het duurt alleen allemaal wat langer". Zolang Margriet als onbe taalde kracht zal werken, staat zij in midner hoog aanzien dan de wel op Vervolg pag. 8 Margriet en Coy van Overbeeke vertrekken begin juli met zoon Marco naar Lesotho. ,,Als Marco groter wordt komen we misschien wel naar Nederland terug, maar in principe willen we wel voor langere tijd weg," zegt Margriet. Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig Zonnig; middagtemperatuur om streeks vijftien graden, op de Wadde neilanden iets lager; minimumtem peratuur ongeveer drie graden en plaatselijk nachtvorst; matige oostenwind, kracht drie tot vier. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 1 mei: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: oost 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: oost 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 april Zon op 6.16, onder 21.00 Maan op 5.52, onder 17.58 29 april Zon op 6.14, onder 21.01 Maan op 6.04, onder 19.08 30 april Zon op 6.12, onder 21.03 Maan op 6.18, onder 20.20 1 mei Zon op 6.10, onder 21.05 Maan op 6.33, onder 21.35 Nieuwe Maan: 1 mei (5.45) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 28 april 2.34 15.14 8.33 20.47 29 april 3.01 15.51 9.05 21.16 30 april 3.26 16.25 9.36 21.45 1 mei 4.03 16.54 10.08 22.17 Springtij: 3 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanuit de Scandinavi sche landen stroomt droge en vrij koude lucht naar onze omgeving. Het is zaterdag dan ook opnieuw zonnig. Alleen de temperatuur zal in het binnenland bij circa 16 graden blijven steken. In het Waddengebied komt het kwik niet verder dan 13 graden. In de komende nacht daalt de tem peratuur tot circa 3 graden. Plaatse lijk kan nachtvorst voorkomen. Een hogedrukgebied boven het noordelijk deel van de Noordzee be paalt al geruime tijd het weer in onze omgeving. Het verplaatst zich zon dag en in de eerste helft van de nieu we week naar Oost-Europa. Er komt dan boven onze omgeving een zuide lijke stroming tot stand. Hierdoor zal de middagtemperatuur weer iets hoger worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1