Speel-o-theek wil ledental doelgroep graag uitbreiden Feestavond in De Schutse Gezondheidsdienst opnieuw in raden Kruip-door-sluip-door op Appelmarkt Nipte redding schaap... Strychnine gevonden! Eerste jaarverslag Dr. Boertien opent dorpshuis Haamstede Ernstige waarschuwing: v"i>; Optreden nieuwe gebruikers dorpshuis Haamstede Presentatie badmode en vrijetijds- kleding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 april 1984 Nr. 23514 3 ZIERIKZEE - „In het eerste jaar mochten we eenender tig leden inschrijven, met een totaal van drieënvijftig kinderen, onderwie achttien kinderen tot de doelgroep behoren. Wat ons betreft, mag dit aantal zich het komen de jaar verdubbelen". Dit staat vermeld in het eerste jaarverslag van de Speel-o-theek Schouwen-Duiveland. De Stichting richt zich zoals be kend op het bieden van speelmoge- lijkheden ter bevordering van de ont plooiing van kinderen, die op eniger lei wijze gehandikapt zijn in hun ont wikkeling. Bovendien hoopt de Speel-o-theek de integratie te bevor deren tussen kinderen en ouderen, die langdurig ziek zijn of op enigerlei wijze gehandikapt zijn in hun ont wikkeling, en de niet-gehandikap- ten. In het jaarverslag over 1983 komen vele positieve zaken naar voren, zo als de inzet van bestuur en vrijwilli gers en de beschikbare ruimte voor de speel-o-theek in de voormalige kleuterschool achter de Cornelia Stichting. In verband met de nieuw bouw van dit verpleegtehuis zal ech ter binnen afzienbare tijd naar een andere ruimte moeten worden omge zien. ZIERIKZEE - Vooral de laatste weken is het voor het winkelend publiek op de Appelmarkt weer een kwestie van: kruip-door-sluip-door. Tijdens de Paasdrukte leidde dat weer eens tot veel ongenoegen, zowel bij de voetgangers als bij de automobilisten. Het tijdelijk loopstratengebied in Zierikzee geldt pas met ingang van 15 mei. In de onlangs ge houden openbare vergadering van de kommissie middenstand hield de heer J. Littooy, vertegenwoordiger van de Zie- rikzeesche Ondernemers Centrale (Z.O.C.) nog een krachtig pleidooi, die datum enkele weken te vervroegen. Volgens hem was dat toch een kwestie van de daarvoor bestemde borden plaatsen. Wethouder L. J. van Gastel liet hem echter weten, dat daar wat meer haken en ogen aan zaten. Al met al blijft het voor de voetgangers zaak tot die 15e mei te trachten het vege lijf te redden op de stoepen langs de winkelpanden. Overigens worden die stoepen vaak bezet door geparkeerde fietsen. MARGRATEN - Uit landschappe lijk oogpunt is afgraving van het Mergelplateau van Margraten terwil- le van de cementproduktie door de ENCI in Maastricht (Eerste Neder- landse Cement Industrie) onaan vaardbaar. Binnen het huidige con cessiegebied van de ENCI op de Maastrichtse Sint Pietersberg zijn namelijk nog voldoende voorraden Mergel aanwezig voor minstens vijf entwintig jaar. Dit gegeven maakt uitbreiding van de concessie tot het Plateau van Margraten allerminst noodzakelijk. (vervolg van pagina 1) Zorgen Volgens de burgemeester heeft dit laatste dorpshui^ in Westerschouwen in de grootste kern de meeste zorgen gebaard. „Op dit dorpshuis drukken geen kapitaallasten, maar wel de ex ploitatielasten drukken op de ge meente". Er zijn gelden beschikbaar gekomen voor de bouw van het pand door de verkoop van Oostenrijkse woningen. Van de inrichtingskosten 200.000,-) kwam 60.000,- voor re kening van de bevolking. Via allerlei akties is inmiddels bijna 40.000,-bij elkaar gebracht. Het Stichtings bestuur heeft van de gemeente een renteloze lening ontvangen van 14.000,-, zodat de inrichting volle dig kon worden verzorgd. Fundament De Kommissaris van de Koningin, dr. C. Boertien, die samen met zijn vrouw naar Haamstede was geko men, vertelde dat de eerste initiatie ven om tot een dorpshuis te komen in deze kern al in de jaren zeventig zijn gekomen. Hij vond het leuk dat deze initiatieven uit de bevolking zelf zijn genomen. Hij noemde dat een goed fundament voor het dorpshuis. Boer tien vond het dorpshuis een gemeen schapsvoorziening in de ware zin des woords. „Een huis voor en door het dorp. En u (de bevolking) bent de hoeksteen van het gebouw". De Kommissaris vertelde dat in het begin van deze eeuw (in 1915 werd in Paterswolde het eerste dorpshuis in Nederland geopend) het dorpshuis diende om de bezoekers enige verantwoording bij te dragen temidden van de dagelijkse ontspan ning. „Tegenwoordig is het net an dersom. Het dorpshuis brengt nu eni ge ontspanning in de dagelijkse ver antwoording", aldus Boertien. „Ik hoop dat dit dorpshuis wordt ge- kendmerkt door de vriendschappen die er zullen ontstaan". BRUINISSE - Tijdens een opzienbarende reddingsaktie is bij het Nieuw- landje een schaap ternauwernood van de verdrinkingsdood gered. Het schaap, dat behoorde bij een kudde van de heer Van Beveren uit Kerkwerve, werd achterna gezeten door een hond van het type Boxer. Deze hond was van een gezelschap Duitsers die binnen de omheining van het Nieuwlandje aan het wandelen waren. De hond liep los. Het schaap sprong in paniek over de karpoenpaaltjes, gleed de glooiing af en kwam in het water terecht Vanuit het beusje bij Bru-oost werd dit voorval gezien en werd gelijk aktie ondernomen. Men kon toen echter vanaf de wal niet meer helpen omdat het schaap met de vloedstroom mee al 40 meter uit de kant ronddobberde. flink opgezet Het was dinsdagavond, toen het voorval zich voordeed, nog niet zeker of het schaap het zou halen, vanwege het zoute water en de afkoe ling die het dier heeft opgelopen. De gewaarschuwde politie heeft een sig nalement van de hond en de Duitsers, die waarschijnlijk op Aquadelta ver blijven. De opgetrommelde boot van Dirk en Jaap Duivendijk en Jan de Koning bracht echter uitkomst Het drietal nam het schaap op sleep, daarbij de kop goed boven water houdend, naar de dijk toe. Het water was echter nog niet zover gestegen dat de boot vlak bij de dijk kon komen, maar een tiental behulpzame handen, behorend bij Mart van de Blom, Peter Hoogerwerf, Rinus de Bruin, Anton Jumelet en Ma rien de Jonge, sjouwden het door het water loodzware dier over de glooiing weer aan waL Totaal uitgeput bleef het dier in het gras liggea Waarschijnlijk heeft het schaap in het half uur dat het in het water heeft gelegen toch water binnen gekregen want de buik was SPIJKENISSE - EDL BV, dochter maatschappij van Electronic Data Systems Corporation in Dallas (Texas), heeft alle aandelen RSV Da ta BV, de automatoseringsdochter van RSV, overgenomen. Met de transaktie is Ongeveer 15 miljoen gemoeid. Kontakten Verder wordt in het jaarverslag melding gemaakt van de vele pretti ge en zinvolle kontakten met veel ou ders van kinderen, die lid van de Speel-o-theek zijn, maar ook met de oppascentrale, de wijkverpleging, fysiotherapeuten en vooral ook met de ouderverenigingen. Deze kontak ten hoopt het bestuur dit jaar te kun nen voortzetten en waar mogelijk te verstevigen. Verder zijn er plannen ontwikkeld om de Speel-o-theek en de doelstel lingen nog wat nadere bekendheid te geven. Zo zal men tijdens de Oranje- markt in Zierikzee op de avond van Koninginnedag met een standje aan wezig zijn. Daarnaast wordt getracht deel te nemen aan aktiviteiten, die het werk van de Speel-o-theek nader onder de aandacht van het publiek kunnen brengen. De speelgoedruilbeurs bleek vorig jaar een groot sukses. Men is dan ook van plan dit evene ment dit jaar te herhalen met nog meer ingebracht speelgoed, zodat de opbrengst voor de Speel-o-theek nog hoger zal worden. Wat betreft de aanschaf op het aan passen van spelmateriaal tracht men de wensen van ouders/vrijwillig sters ter harte te nemen. Voor deze aktiviteiten zal getracht worden de groep mensen, die speelgoed maken, uit te breiden. -ia*u Het begeleiden van deze doe-groep en van de uitleenvrijwilligsters blijft het bestuur als een belangrijke taak zien. Daarnaast zal ook aan het aan trekken van goed gemotiveerde nieu we vrijwilligers/sters de nodige aan dacht besteed moeten worden. Om op de hoogte te blijven van nieuwe ontwikkelingen, wordt ge tracht zoveel mogelijk speelgoed beurzen en andere speel-o-theken te bezoeken. Verder is men bezig met het vor men van een werkgroep, die zich be zig zal gaan houden met het maken van cassettebandjes, speciaal voor gehandicapten. Gedacht wordt aan het zelf inspreken van casetteband- jes, liedjes langzaam zingen, voorle zen uit boeken uit de serie „makke lijk lezen" en dergelijke. Om alle plannen optimaal uit te voeren, zal geld nodig zijn. Het bestuur houdt zich dan ook aanbevo len voor iedereen, die ideeën heeft om geld bijeen te krijgen. Uit gesprekken met ouders is ge bleken, dat er behoefte is aan een soort opvangmogelijkheid, zoals een crèche, maar dan met name voor ge handicapten. „Daar een goede op vang en begeleiding van de aanwezi ge pupillen permanente aandacht vragen, zal een dergelijke crèche niet tijdens de reeds bestaande uitleen ochtend kunnen plaatsvinden. Ook hiervoor zullen weer bekwame en ge motiveerde mensen nodig zijn", al dus de konklusie in het jaarverslag. Enquête Om alle leden de kans te geven hun reakties, ervaringen en ideeën over het afgelopen jaar te spuien, zal een enquêteformulier worden verspreid. In het jaarverslag wordt verder een overzicht gegeven van het aanwezige spel- en ontwikkelingsmateriaal en van de uitleningen gedurende de pe riode maart-december 1983. Uit de exploitatiebegroting voor 1984 blijkt, dat de Speel-o-theek Schouwen-Duiveland nog ongeveer 2.000,— bijeen zou moeten brengen om naar wens te kunnen draaien. De Speel-o-theek, zoals gezegd ge vestigd in de voormalige kleuter school, Mosselstraat 1, is op zater dagochtend geopend van tien tot twaalf uur. ZIERIKZEE - Honden- of kattenhaters, of gewoon slordige mensen die bezig zijn ratten te bestrijden, hebben in Poortambacht in Zierikzee balletjes vlees met het uiterst giftige en voor genoemde viervoeters zelfs snel dodelijke strychnine laten slingeren op met opzet verspreid. Tot deze afschuwelijke ontdekking kwam de hulpinspekteur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, de heer H. J. Dor reman, die gealarmeerd door een hondebezitter van de Kabalaarsbank op onderzoek toog en in die omgeving nog drie balletjes met gif vond. Zijn vondst werd opgestuurd naar een laboratorium in Goes, die de strychnine-vondst nog moest bevestigen. Overigens is de hond die het gif binnenkreeg akkuut naar de dierenarts gebracht en in leven gehou den. Dat is trouwens het enig juiste wat een huisdierenbezitter kan en moet doen als er wordt vermoed dat er sprake is van een strychninever- giftiging. De heer Dorreman wil graag een waarschuwend geluid laten horen in verband met deze vondst: houdt honden aan de lijn (trouwens verplicht volgens de plaatselijke politieverordening) en als er iets ver- dachts wordt aangetroffen, dan graag even de heer Dorreman waar schuwen. Hij woont aan de Varremarkt nummer 4. De balletjes zijn ge- - makkelijk te herkennen: ze hebben de groote van ongeveer twee knik kers en zijn paars van kleur. Overleg en begeleiding Nieuwe versie voor Zeeland Enige vorm van overleg en samen werking tussen de mensen, die speel goed maken en/of repareren wordt van belang geacht. Sleutel De architekt, de heer P'. Tieleman sprak enkele woorden namens alle bedrijven die aan de bouw hebben meegewerkt. Namens hen bood hij het Stichtingsbestuur een orgel aan. Daarna was het tijd voor de overhan diging van de sleutel. De burge meester droeg de sleutel over aan de voorzitter van het Stichtingsbestuur, dr. H. J. van Zuylen. „Beheer het ge bouw als een goed huisvader", zei mevrouw Niemantsverdriet. Van Zuylen zei dat het dorpshuis als alle weer-voorziening kan worden ge bruikt in de zomermaanden, met na me voor de jeugd. „We hebben een dure plicht. We zullen er alles aan doen om te zorgen dat het verlies zo veel mogelijk wordt beperkt". Mevrouw E. Vos-Simons zong tot slot van de officiële openingshande ling nog enkele liederen. Zij werd daarbij op de piano begeleid door H. P. Everwijn. BURGH-HAAMSTE- DE - Ter gelegenheid van de opening van het dorpshuis in Haamstede was er voor de woens dagavond een volledig feestprogramma ge pland. kaal optreden van de Koninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstede. Aan het slot van dit koncert kwam het Stichtings bestuur met een verrassing. De or ganisatie had ervoor gezorgd dat de zangvereniging Nu met Hope, die later op de avond enkele liede ren liet horen, een gezamenlijk optreden met de Witte van Haemstede gaf. De onderste foto laat dit gezamenlijke optreden onder leiding van dirigent J. Westhoek van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gaf een optreden met toneel' en zang. Na de pauze kreeg de avond een muzikaal vervolg. Als eerste stap te Nu met Hope op het podium, gevolgd door het kwartet Val- cooch, dat bij de officiële opening in de ochtenduren ook al acte de présence had gegeven. Ook me vrouw E. Vos-Simons trad voor een tweede maal op. De bezoekers konden nog tot 01.00 uur blijven en een dansje maken. Bij de binnenkomst in het dorpshuis maakte mevrouw Boertien-Velema onder toeziend oog van dr. C. Boertien en me vrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer en echtgenoot een praat je met een meisje van de gym- nastikevereniging DFS. In De Schutse gaven diverse nieuwe gebruikers van het dorps huis een optreden. Na het wel komstwoord van de voorzitter van het Stichtingsbestuur, dr. H. J. van Zuijlen, volgde een muzi- Knulst zien. Drie groepen van de jeugdgymnastiekvereniging DFS toönden verschillende gymnasti sche aktiviteiten. Op de foto staat de middelste groep, die aerobic dancing liet zien. De afdeling ZIERIKZEE - De gemeentebesturen in Zeeland hebben vorige week een nieuwe versie aangeboden gekregen van het voorstel te komen tot een distriktsgezondheidsdienst in Zeeland, Aan de kolleges van burgemeester, en wethouders is gevraagd het ontwerp van de gemeenschappelijke regeling aan de gemeenteraad aan te bieden, opdat tot vaststelling kan worden overgegaan. De bestuurlijke werkgroep die de gemeenschappelijke regeling heeft voorbereid, schrijft aan de gemeente besturen dat de begroting voor de dienst sluitend ^5 en dat de staatsse- kretaris van volksgezondheid heeft aangegeven welke posten voor rijks vergoeding in aanmerking komen, In de regeling is rekening gehouden met een aantal opmerkingen vanuit diver- se gemeenten bij eerder behandeling van de zaak. Het is van belang dat de gemeente raden zich voor 1 juli over de gezond heidsdienst uitspreken, want tot die datum is f 1,25 miljoen van het rijk beschikbaar. Is echter op dat moment geen beslissing genomen dan besteedt de staatssekretaris het geld aan an dere projekten in den lande. De gemeenteraden die in een eerder stadium al tot toetreding van de dis triktsgezondheidsdienst besloten, is gevraagd opnieuw die beslissing te ne men, Reden daarvoor is, dat de tekst van de gemeenschappelijke regeling in alle gemeenten gelijk is. heidsdienst moeten worden gerekend advisering aan de gemeenten over de gezondheidszorg in het algemeen en over taken die de wet aan de gemeen ten en de provincie opdraagt op het terrein van de volksgezondheid, be vorderen van samenwerking tussen de diverse instanties die zich in een ge meente met de gezondheidszorg be zighouden (artsen, kruiswerk), opspo ren en bestrijden van infektieziekten, kontrole van o.s. zwembaden en cam pings, het doen van inentingen, het geven van geneeskundige hulp aan politie en justitie, het doen van lijk schouwingen en werkzaamheden voor de jeugdgezondheidszorg. Taken Tot de taken van de distriktsgezond- ZIERIKZEE - In Joh. den Boer's meubelwinkel in de Sint Domusstraat wordt op dinsdagavond 8 mei, aan vang 19.30 uur, een show gehouden, waarin gepresenteerd worden: de badmode 1984, vrijetijdskleding en de schoenmode voor de aanstaande zomer. Deze zomermodeshow wordt ver zorgd door de firma Joh. den Boer, Holty Mode en Van Oeveren schoenen- handel. De gratis toegangskaarten kunnen bij de drie bovengenoemde bedrijven worden afgehaald Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers t 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3