Werkgevers vrezen verdwijnen toegezegde lastenverlichting Toekomst grafische industrie ziet er voortreffelijk uit weeKeni diensten naris aputiiöë Jaarlijkse bijeenkomst Dag van de Arbeid met uitvoerig programma Voorzitter R. van Wijk van Algemene Werkgevers Vereniging David Kennedy dood in hotelkamer Aanpak zure regen kost half miljard Kwart miljoen surfplanken in Nederland De Concertzaal in Zierikzee DE CONCERTZAAL IN ZIERIKZEE Iraanse ambassadeur gewond bij bezetting 2 BILTHOVEN - De overheid moet voorkomen dat de werkgevers door de verlagingen van de uitkeringen hogere bovenwettelijke uitkeringen moeten gaan betalen. Zo niet, dan zal er ook in 1985 nauwelijks sprake zijn van de toegezegde lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Deze waarschuwing uitte voorzitter R. van Wijk van de Algemene Werkgevers Vereniging tijdens zjjn jaarrede in Bilthoven donderdag. De AWV is de grootste industriële werkgeversorganisatie in ons land en is aangesloten bij het VNO. Het probeel dat Van Wijk aansneed ontstaat als de uitkeringspercentages omlaag gaan. In tal van CAO's is af gesproken dat de werkgevers de uit keringen aanvullen tot 100 procent van het laatst verdiende loon. Daar moeten ze, als de uitkeringen omlaaggaan, dan meer voor op tafel leggen dan thans het geval is. Honderden miljoenea zo zeg gen zij. Kontrakten Minister De Koning meent dat de so ciale partners bij hun CAO-onderhan delingen rekening moeten houden met de nieuwe situatie en het eens moeten worden over die bovenwettelijke uit- keringea Van Wijk wees het kabinet er ech ter op dat op 1 januari lang niet alle CAO's zullen worden vernieuwd, ter wijl de herziening van het sociale stelsel wel op die datum moet ingaaa Bovendien wordt overeenstemming over kontrakten meestal later dan de afloopdatum bereikt, te laat dus voor 1 januari 1985. Voorts is bij het ont- breken van nieuwe overeenstem ming na afloop van de CAO-termijn de zogenaamde „wettelijke nawer king" van toepassing, waardoor de Vakbonden die overeenstemming als het ware met de armen over elkaar kunnen afwachten. De overheid zegt de sanering van de kollektieve sektor niet te willen afwen telen op het bedrijfsleven. Integen deel, lastenverlichting voor de markt- sektor vormt het tweede spoor van het WASHINGTON - David Kennedy, 28-^arige zoon van wijlen senator Ro bert Kennedy en zijn vrouw Ethel, is woensdag dood aangetroffen in een hotel in West Palm Beach in Florida, waar hij vorige week vrijdag een ka mer besproken had. De kommissaris van politie van West Palm Beach, Joseph Terrilizze, zei dat het stoffelijk overschot kort voor het middaguur door een perso neelslid van hotel Brazilian Court was gevonden. De oorzaak van het overlijden was nog niet vastgesteld. David Kennedy heeft in het verleden herhaardelijk in moeilijkheden ver keerd in verband met drugsgebruik. Een oom van David Kennedy, Se nator Edward Kennedy, gaf in Was- hinton een verklaring uit waarin hij zei dat dit voor alle leden van de fa milie en Davids moeder Ethel en zijn broers en zusters een zeer pijnlijke ogenblik was. „Men heeft de laatste jaren alles gedaan om hem te helpen. Wij hielden allemaal geweldig veel van hem. Met vertrouwen op God ho pen wij dat hij eindelijk de rust heeft gevonden die hij tijdens zijn leven niet heeft gekend", aldus de verkla ring. David was het vierde kind van Ro bert en Ethel Kennedy's elf kinde ren. Zijn vader werd in 1968 in een hotel in Los Angeles doodgeschoten toen hij op campagne was voor de de mocratische voordracht voor het pre sidentschap. IVinsemius: HILVERSUM - De maatregelen die de regering voorstelt om de uitworp van stikstof- en zwaveldioxiden drastisch te beperken kost de samen leving zo'n 400 tot 500 miljoen gul den. Dit zei minister Winsimius don derdag voor de AVRO-radio. Hij rea geerde daarmee op het standpunt van het verbond van Nederlandse on dernemingen (VNO) dat de kosten voor de samenleving zeker twee mil jard gulden gaan bedragen. Het is een hoop geld, maar „volstrekt niet in de orde van grootte als wat het VNO zegt", aldus Winse- mius. Om de verzuring van de lucht tegen te gaan wil Winsemius meer aardgas inzetten, kolen en olie inzet ten met minder zwavel en ontzwave lingsinstallaties aanbregen op de schoorsteen van met name centrales en raffinaderijen om de zwavel die er dan toch nog uitkomt af te vangen. Volgens de bewindsman is interna tionale samenwerking dringend noodzakelijk willen de maatregelen enig effekt sorteren. Driekwart van de neergeslagen stoffen komt van landen om ons heen: 25 procent uit Duitsland, 20 procent uit Engeland en 15 procent uit België. In het kader van die samenwerking vindt er in ju ni over dit onderwerp een conferen tie plaats in München, waar ook het oostblok voor het eerst aanwezig is. Winsemius: „het oostblok gebruik verschrikkelijk slechte kolen met heel veel zwavel. Het is erg belang rijk dat die ook mee gaan doen". regeringsbeleid, zo zei Van Wijk. De werkelijke lastenverlichting wordt echter voor een belangrijk deel teniet gedaan doordat de bestaande afspra ken in de CAO's over de bovenwette lijke uitkeringen gedurende de loop tijd en ook daarna automatisch door- lopen, zo betoogde hij. Afwenteling Het is toch de taak van de wetgever om partijen te behoeden voor de ge volgen van wetswijzigingen die bij het overeenkomen van CAO's door die partijen niet waren te voorziea Een wettelijke ingreep om een automatische afwenteling van extra lasten op de werkgever te voorko men, zou dan ook vanzelfsprekend moeten zijn, zo meende de voorzitter van de AWV, hetgeen volgens hem niet verward moet worden met een ingreep in de onderhandelingsvrij heid, omdat het hier gaat om het opvangen van de gevolgen van een wetswijziging. Van Wijk hekelde „sommige maat schappelijke groeperingen" die in de „winstcijfers van enkele ondernemin gen" al weer aanleiding zien om het net ingezette ombuigingsbeleid los te wil len laten. „Veel te lang is er in het overheidsbeleid gelet op politieke idealen en vaak kortzichtige wensen van politici en belangengroepen". Het rendementsherstel diet zich vol gens Van Wijk nog lang niet bij alle bedrijven voor en „ligt bij onze belang rijkste handelspartners in de industrie enige veelvouden hoger". Het ligt vol gens hem voor de hand dat het nog geringe rendementsherstel vooral voor verbetering van de eigen vermo genspositie van de bedrijven wordt ge bruikt Het duurt even voordat het ingezette herstelbeleid vruchten kan gaan afwerpen in de vorm van inves- teringsaktiviteiten, die positief zijn voor de werkgelegenheid. De ongedul- digen in de politiek en de vakbewe ging moeten zich dat nog eens goed bedenken alvorens te roepen dat het herstelbeleid voor de werkgelegen heid dus niet helpt Oplossingen Van Wijk wees erop dat het indus triële herstel in de bedrijven zelf moet worden aangepakt De onderneming moet niet alles verwachten van oplos singen in de makro-sfeer. De levende ekonomie is mikro, de individuele bedrijven, aldus Van Wijk. De omgeving van de onderne ming - de overheid, de vakbeweging, de werkgeversorganisaties - zal die onderneming echter moeten koeste ren, voorwaarden moeten scheppen waaronder deze zo goed mogelijk gedyt ARNHEM - Provinciale Staten van Friesland willen dat de Samenwer kende Elektriciteits Produktie be drijven (SEP) terugkomen op hun besluit om de rookgassen van de op kolenstook om te bouwen elektrici teitscentrale in het Zeeuwse Borssele slechts voor vijftig procent te ont zwavelen. DEN HAAG - Het aantal surfplan ken in Nederland bedraagt momen teel cirka een kwart miljoen. Daar mee is de surfplank een van de voor naamste kategorieën geworden on der de vaartuigen, die voor rekrea- tieve doeleinden gebruikt kunnen worden. Dat deelt het CBS woensdag mee. Bij het meest recente onderzoek, dat het CBS hiernaar heeft gehouden en dat in 1982 plaatsvond, bleken de Nederlandse huishoudens over 195.000 surfplanken te beschikken. Rekening houdend met de afzet sindsdien, zal het aantal inmiddels de 250.000 hebben bereikt. Alleen de kategorie rubberboten is nog groter. Bij het CBS-onderzoek bleken er 552.000 te zijn. Verder wa ren er 136.000 zeilboten, 119.000 roei boten, 98.000 motorboten en 42.000 kano's. Voor de rekreatie op het land heb ben de Nederlanders samen ruim een miljoen tenten ter beschikking. Daarnaast bezit men 400.000 tourca ravans en vouwwagens, 116.000 sta caravans en 22.000 kampeerauto's. Advertentie ZIERIKZEE - De Streekfederatie Schouwen-Duive- land van de Partij van de Arbeid organiseerd op dinsdag 1 mei de jaarlijkse bijeenkomst ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid in de Graanbeurs in Zierikzee. De bij eenkomst wordt geopend met een 1 mei-toespraak door Adri Schouwenaar, waarna een politiek café op het pro gramma staat. vertoont: Zes PvdA- en FNV-prominenten uit de regio's Zeeland en Zuid- Holland gaan in diskussie over zes belangrijke onderwerpen. Er zal van gedachten worden gewisseld over re kreatie in Zeeland, welzijn volksge zondheid, volwassenenedukatie, werkgelegenheid, kernwapens' kernenergie en de Europese verkie zingen. Als panelleden komen naar Zierikzee Paul Boersma, lid van ge deputeerde staten van Zeeland, Edith Hoogendijk, burgemeester Kortgene, Hanneke Oord, ex-lid pro vinciale staten van Zuid-Holland, Bram Oudenaarde van de Industrie bond FNV, Adri Schouwenaar, bur gemeester van. Schoonhoven en Jan Mijnsbergen, voorzitter van de PvdA gewest Zeeland en ex-lid van de Eerste Kamer. Verder wordt er een optreden ver wacht van het Rooie Vrouwenkoor Schouwen-Duiveland onder leiding van Maaike de Jong en wordt er een sketch opgevoerd door Jurjen de Jong en Joke van Anraad. Als de pia no meewerkt wordt er muzikale on dersteuning verwacht van Peter Meurs. Ook staan er in de Graan beurs stands opgesteld van de PvdA, het FNV en andere betrokkenen. De avond wordt besloten met een gezel lig samenzijn, waaraan het Schelde- Trio muzikale luister bijzet. De UTRECHT - De FNV-leiding moet oproepen tot een algemene 24- uursstaking op 29 mei, als protest te gen de kortingen op de uitkeringen. Dat vinden de verontruste FNV-ers, een kleine aktiegroep van kritische vakbondsleden. Volgens de aktie groep is het plan van de FNV om op 29 mei een grote demonstratie te or ganiseren in Den Haag onvoldoende. ROTTERDAM - Een 19-jarige inwo ner van Rotterdam heeft bekend de afgelopen jaren in het centrum van de Maasstad in totaal 115 inbraken en diefstallen te hebben gepleegd, waarbij hij voor 600.000 gulden aan giro-cheques, sieraden en apparatuur buit maakte. De politie heeft van de buit niets meer kunnen terugvinden. Volgens een woordvoerder heeft de jongeman de opbrengst helemaal om gezet in verdovende middelen. feestelijke 1 mei-viering begint om acht uur 's avonds. A.s. zondag 14.00 uur vertoont a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur a.s. dinsdag 20.00 uur MERYL STREEP bekroond met een Oscar voor de Beste Actrice. ITC Entertainment Presents Meryl Streep Kevin Kline Peter MacNico! 16 jaar Entreeprijs: balkon en zaal I 7,50 UTRECHT - Het produktievolume van de grafische industrie zal profiteren van het konjunkturele ekonomische herstel. Voor 1984 wordt verwacht dat de investeringen zullen toenemen (1983: 380 miljoen) Op langere termijn lijkt de positie van drukwerk als informatiemedium niet al te kwetsbaar voor de opkomst van nieuwe konkurrerende media. De verwachtingen voor de toe komst van de grafische industrie zijn gunstig, het grafische produktievolume zal nog kunnen toenemen, zij het dat de groeivoet lager zal zijn dan die van de totale informatie-industrie. Dit blijkt uit een bedrijfstakstudie van de Rabo bank Nederland. Zaterdag 28, zondag 29 en maandag 30 april Dokter VV. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer,.dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag-, zondag- en maandagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot dinsdagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, zondag als maandag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter A. M. Dorfestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit drie spreekuren voor spoedgevallen na melijk zaterdag-, zondag- en maan dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee op zaterdag 28 en zondag 29 april. Zr. W. Verkaart, Zevengetijstraat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023 neemt waar voor Zierikzee op maandag 30 april. Zuster C. Bos, Looperskapelle, Ka- pelleweg 17, tel. (01117) 1943 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. De grafische industrie heeft een ge zamenlijke omzet van circa 5,3 mil jard. Het aantal werknemers be droeg vorig jaar 11.000. De be drijfstak bestaat uit circa 2850 be drijven waarvan 85 procent met min der dan 20 werknemers. Het aantal kleinere bedrijven steekt gunstig af tegen het branche-gemiddelde. Middelgrote drukkers (tot circa 150 werknemers) hebben gemiddeld een duidelijk slechtere rentabiliteitspo- sitie. Enerzijds is zij te groot om te kunnen bestaan van de kleine, vaak partikuliere drukorders. Anderzijds mist zij de kapitaalkracht om te kun nen meedraaien in de (internationa le) konkurrentieslag van de grote in dustriële grafische bedrijven. Donderdag 26 april Zierikzee ,,De Lichtboei". Doorlopend film programma met onder meer „De Boefjes". 10.00 - 12.00 uur. Stadhuis, grote kommissiekamer. Openbare vergadering streekarchief- kommissie Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. 14.00 uur. UVV-gebouw, Ontmoetingscentrum Kerkhof la. Kontaktavond Stichting Unie van Vrijwilligers. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering Kom missie Openbare Werken. 19.30 uur. Dorpshuis. Informatie/hoorzitting gemeente Middenschouwen. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering gemeente Duiveland. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Provinciale jaar vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen. 10.30 uur. Vrijdag 27 april Zierikzee „De Lichtboei". Kleimiddag. Vanaf 14.00 uur. Mondragon. Jaarvergadering „Stad en Lande". 19.30 uur. Huis van Nassau. Bingo dansant Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Scharendijke „Molen De Lelie". Woldemonstraties „De Pitshoeve". 19.00 - 21.00 uur. Putmeet. Thema-avond C.P.J. over „Vrijetijdsbesteding". 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub om de fietsen voor koninginnedag te versie ren voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 tot 15.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag en maandag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Mooi weg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. DEN HAAG - De Iraanse ambassa deur, H. Tajgardoon, is donderdag morgen licht gewond geraakt bij een bezetting van zijn ambassade in Den Haag. Volgens de tweede sekretaris van dc ambassade is de man op het hoofd geslagen met een houten of rubberen knuppel en raakte hij daar door buiten bewustzijn. Een per soonslid van de ambassade raakte eveneens gewond aan het hoofd, al dus de secretaris. De ambassadeur is vervoerd naar het ziekenhuis Westeinde, waar hij volgens een woordvoerster weer spoedig bij kennis kwam. Volens de politie is de man weer aanspreek baar. De tweede gewonde kon door de GG en GD worden gehandeld in de ambassade zelf. Aan de bezetting, die rond tien uur begon, kwam na een nuur een einde. De bezetters gaven zich vrijwillig over aan de Haagse politie. Er wer den zestien mannen en een vrouw gearresteerd, maar volgens perso neel van de ambassade zijn zeker drie andere bezetters met medene ming van geld, paspoorten en andere documenten verdwenen via dc ach terdeur. De aktie was bedoeld als on dersteuning van de Fedati Querilla's van het Iraanse volk, zo blijkt uit een pamflet dat uit de ambassade werd gegooid. De bezetters richten zich te gen de Islamitische republiek van Chomeine, die volgens hen verant woordelijk is voor gevangenhouding en marteling van 100.000 politieke gevangenen. Zaterdag 28 april Zierikzee Bedrijf V. d. Velde (Oudeweg 25). Stekkenbeurs Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Chr. Gereformeerde Kerk, Zevenge tijstraat. Koncert Katwijks Chr. Mannenkoor „Jubilate". 19.00 uur. Renesse Braderie van 8.30 tot 15.00 uur. Dorpshuis. Toneelavond „Op Drift" met gastoptreden van toneelvereni ging ,,'s Heer Hendrik" blijspel „Kom doe eens wat" van Neil Simon. 20.00 uur. Scharendijke „Molen De Lelie". Woldemonstraties „De Pitshoeve". 10.00 - 17.00 uur. Maandag 30 april Sirjansland Dorp. Oranjemarkt bejaardensocië teit. Vanaf 10.00 uur. Dinsdag 1 mei Zierikzee Huis van Nassau. Examens ballet school Kramer. 17.15 uur. Graanbeurs. Eilandelijke 1 mei-vie ring. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 2 mei Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 3 mei Brouwershaven Markt. Vertrekpunt plattelands vrouwen voor exkursie naar het poli tiebureau Zierikzee. 13.30 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Zaterdag 5 mei Serooskerkc Dorpshuis. Start wandeltocht 5, 8 en 15 km, 14.00 uur. Start 40 km 9.30 uur. Dorpshuis. Start 19.00 uur. Autopuzzeltocht Brouwershaven Oud papier ophalen door sportvere niging A.S.V. Vanaf 9.00 uur. Klubhuis watersportvereniging. Grote watersport ruilbeurs. 13.00 uur. Maandag 7 mei Noordwelle Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Dinsdag 8 mei Zierikzee Bakkersschool, Kerkhof. Voorlich tingsavond hartreanimatie. 19.30 uur. Joh. den Boer meubelwinkel. Sint Domusstraat 58. Zomermodeshow. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2