streeknieuws Penelope van de „Polyanthe" Dalend leerlingental openbare scholen in gemeente Duiveland Publieke belangstelling voor streekarchivariaat stijgend Inspraak provinciaal rekreatieplan Koninginnedag in Serooskerke NOORDWELLE DRUKKERIJ Interne verbouwing bij schoonheidssalon Eva Gedwongen ontslagen Nieuwe voorwerpen in Oudheidkamer Openbare vergadering Streekarchief kommissie In Brouwershaven MIDDEN MIDDENSTAND Filmprogramma in de Lichtboei ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 april 1984 Nr. 23513 3 DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland wordt in de vergadering van donderdag 26 april gekon- fronteerd met de gevolgen van de daling van het aantal leerlingen aan de openbare scholen in deze gemeente. Een daling, die zich enkele jaren geleden reeds heeft in gezet. Voor de openbare school op Ouwer- kerk betekent een en ander, dat met ingang van het nieuwe schooljaar de formatie van de verplichte leer krachten moet komen op een hoofd en één onderwijzer. De raad wordt derhalve voorgesteld eervol ontslag te verlenen aan mejuffrouw M. de Bruin, thans, nog werkzaam als on derwijzeres in vaste dienst aan deze school te Ouwerkerk. Ook in Nieuwerkerk De situatie aan de openbare lagere school te Nieuwerkerk is niet beter. Op grond van het gemiddeld aantal leerlingen over het voorafgaand schooljaar is het grensgetal zodanig, dat de personeelsformatie voor deze school - met ingang van het nieuwe schooljaar - zal bestaan uit een hoofd en drie onderwijzers. Dientengevolge zal aan de aan deze school thans werkzame onderwijze res in vaste dienst mejuffrouw I. Hansma ongevraagd ontslag uit haar funktie moeten worden verleend. Hier doet zich echter de mogelijkheid voor een zogenaamde duobaan te for meren. De thans aan deze school als onder wijzeres verbonden mevrouw M. H. Viergever-Steendijk is in principe bereid gebleken haar funktie vrijwil lig te halveren, mits zij voor de ge deeltelijke betrekking in vaste dienst kan blijven. Het resterend ge deelte van haar betrekking kan door mejuffrouw Hansma worden ver vuld. Deze oplossing heeft de instem ming van het kollege van b. en w. en derhalve stellen zij de raad voor hier mee akkoord te gaan. De inspektrice van het kleuter- en lager onderwijs heeft zich eveneens met dit voorstel kunnen verenigen. Verdere voorstellen De raadsagenda voor de vergade ring van donderdag 26 april bevat verder onder meer voorstellen tot verkoop grond ten behoeve van de bouw van dertien woningen te Nieu werkerk; intrekking verordening ta rieven drank- en horecabelasting; vaststelling rampenplan; en voorlo pige vaststelling gemeenterekening 1982. De gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, begint om 20.00 uur. Jaarverslag 1983 ZIERIKZEE - De bezoekersfrequentie aan de studie zaal van het streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland vertoont nog steeds een stijgende lijn. Eind 1983 kon voor de eerste maal een aantal van vijf honderd bezoekers worden geteld. Dit staat vermeld in het jaarverslag over 1983 van het streekarchivariaat Volgens streekarchivaris de heer W. Keikes en adjunkt-streekarchi- varis de heer H. Uil behoeft men geen profeet te zijn om te kunnen voorspel len, dat bij een dergelijke voortgaan de ontwikkeling de druk op de twee personeelsleden geleidelijk zwaar der zal worden. Evenals in het vorige jaarverslag wordt erop gewezen, dat met een steeds toenemend bezoekersaantal en een groeiende korrespondentie er weinigg tijd overblijft voor inventarisatie van archieven en verzamelingen. Terugblikkend op de afgelopen vijf jaar van het streekarchivariaat Schou- Bruintsse BRUINISSE - In de vergadering van de kommissie voor de Oudheid kamer te Bruinisse werd met erken telijkheid en dankbaarheid gememo reerd, dat in 1983 door verschillende mensen voorwerpen aan de Oudheid kamer waren geschonken. Dit was onder andere een kanten muts, zoals die in de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw nog in Bru werd ge dragen. Verder een apparaat om vogels af te schrikken en een portret van de koninklijke familie met Wilhelmina en Juliana. Diverse voorwerpen wer den door een vrijwillige kracht op geknapt, opnieuw geschilderd of ge repareerd. Door de heer Steketee van de Dienst gemeentewerken werd de schoorsteenmantel in de bijkeuken opnieuw gemetseld. Diverse andere zaken zullen binnenkort nog een op knapbeurt krijgen en schoonge maakt worden. In de week voor Pinksteren zal de Oudheidkamer weer worden opengesteld. Als bij zonderheid over de Oudheidkamer kan voorts nog worden vermeld dat de bedsteden onlangs zijn gefotogra feerd door woninginrichters en per soneel van de Holland-Amerika Lijn. In het pas voor deze firma gebouwde cruise schip ..Noorddam" komen di verse antieke hoekjes. De bedsteden uit de Oudheidkamer dienen nu ais model voor het in te richten interieur van dit luxieuse passagiersschip. Ad vertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 wen-Duiveland en Sint Philipsland wordt met voldoening gekonstateerd, dat tot dusver zeer positief is gerea geerd op het bestaan en het funktio- neren van dit streekarchivariaat dat nog steeds een eenling in dit gewest is. Melding wordt in het jaarverslag uiter aard ook gemaakt van de tentoonstel ling „Bladeren in het verleden" in de Vierschaar van het Zierikzeese stad huis ter gelegenheid van dit eerste lustrum. Archiefbewaarplaatsen Ten aanzien van de archiefbewaar plaatsen wordt gewezen op een waar devol steunpunt, dat straks in Nieu werkerk gerealiseerd zal worden. De plannen voor een gemeenschappelijke: bewaarplaats voor het Waterschap Schouwen-Duiveland en de gemeen ten Duiveland en Middenschouwen werden ingepast in de verbouwings plannen voor het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De verwezenlijking van een gedeelte centraal depot binnen het streekarchivariaat zou, volgens het jaarverslag, een stap in de goede rich ting kunnen betekenen, onder meer om de steeds groeiende stroom van be zoekers in goede banen te kunnen leiden. Door de toenemende belangstel ling voor het streekarchivariaat kon in het afgelopen jaar meer dan eens een waardevolle aanwinst voor de verzamelingen worden geboekt Juist door de verwerving van archiefstuk ken, kaarten en prenten neemt het belang van het streekarchivariaat voor het publiek nog steeds toe. Het schenken of in bruikleen geven van genoemde stukken wordt dan ook door het archivariaat van harte aan gemoedigd. De bibliotheek werd uitgebreid met een aantal aanwinsten door schenking en aankoop. Voorts werden ontvangen de kom- plete jaargangen van de Kerkbode, Hervormd weekblad voor Schouwen- Duiveland van 1922 tot heden. Deze periodiek vormt, volgens het jaarver slag, een belangrijke aanwinst voor de verzamelingskranten. Bijzondere aanwinst Een zeer bijzondere aanwinst wordt verder gevormd door de schenking van een omvangrijke kollektie boeken door de erven van wijlen de heer J. Viergever te Serooskerke. De kollek tie bevat in hoofdzaak boeken betrek king hebbend op de geschiedenis van Zierikzee, Schouwen-Duiveland en Zeeland. Ten dele zijn deze bepaalde boeken reeds aanwezig. Met name dze zullen dienen voor de opbouw van een hulp-bibliotheek bij verwezenlijking van de gemeenschappelijke bewaar^ plaats te Nieuwerkerk. De historisch-topografische atlas Zitting in Haamstede HAAMSTEDE - Maandag 28 mei wordt in het dorpshuis De Schutse te Haamstede een informatie/inspraaktbijeenkonist gehouden over het provin ciaal beleidsplan voor rckreatie en toerisme, georganiseerd door provinciale staten van Zeeland. Tijdens deze bijeenkomst 2ai informatie worden verstrekt over het ambte lijke plan dat is gebaseerd op de rapporten van de Grontmij. Ook zal moge lijkheid worden geboden tot (groeps)diskussie. Dergelijke zittingen worden eerder in de maand mei gehouden in Middel burg cn Oostburg. Aanvang: 19.30 uur. kon ook door enkele schenkingen worden uitgebreid. De Vereniging Stad en lande van Schouwen-Duive land deponeerde tien luchtfoto's van Schouwen uit de periode 1942,1944, 1945 met toelichtende teksten. Deze foto's tonen een verrassend beeld van het eiland tijdens de inundatie en zijn, volgens het jaarverslag, voor historisch onderzoek zeer belang wekkend. ZIERIKZEE - De Streekarchief kommissie Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland komt donderdag middag 26 april, aanvang 14.00 uur in openbare vergadering bijeen in de grote kommissiekamer van het Zie rikzeese stadhuis. Tijdens deze vergadering zal, ciëel afscheid worden genomen van de streekarchivaris de heer W. H. Keikes, die met ingang van 1 mei eer vol ontslag is verleend. De agenda voor deze vergadering van de streekarchiefkommissie ver meldt verder onder meer de vaststel ling van het jaarverslag over 1983 en de behandeling van de ontwerp-be- groting 1985. ZIERIKZEE Kontaktavond Unie van Vrijwilligers In het ontmoetingscentrum aan het Kerkhof belegt de Stichting Unie van Vrijwilligers op donderdag 26 april een kontaktavond, te beginnen om 19.30 uur. De agenda van deze bij eenkomst vermeldt onder meer Vaststelling vergadering Werkob- jektleiders en hun vervangsters, de verdeling van koffiebeurten en rege ling vervoer dames naar de soos, stemmen bestuursfunkties, hand werken en sluiting. Verder nog even een herinnering aan het reisje op 14 mei: vertrek vanaf de Balie en Bor- rendamme naar de Biesbos, om 13.00 uur. Opgeven op de kontaktavond of telefonisch bij mevrouw Riezenbos (4197). Aanrijding rotonde Op eerste paasdag was hét (weer) raak op de Zierikzeese rotonde: een aanrijding tussen de auto van de Duitser R. D. L. uit Achen en de Zie- rikzeeënaar J. D. C. B., die geen voor rang kreeg. Beide auto's werden be hoorlijk beschadigd. UVV-kontaktavond In het UW-gebouw in Zierikzee wordt donderdag 26 april een kon taktavond van de UW gehouden. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van de vergadering Werkobjektleidsters en ver vangsters. Om 14.00 uur wordt door mevrouw Booger-Quaak een lezing gehouden. Aanrijding rotonde Een voorrangskwestie was de oor zaak van een aanrijding op de Zierik zeese rotonde, zondagmiddag om 12.45 uur. De Rotterdammer R. S. Zou geen voorrang gekregen hebben van de Nieuwerkerker J. C. d. B. die uit de richting Nieuwerkerk kwam. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Kop-staart botsing Zaterdag deed zich een zogenaam de kop-staart botsing voor op de ver bindingsweg Grachtweg-Rotonde, waarbij twee auto's aanzienlijke schade opliepen. Het gebeurde toen L. A. B. uit Scharendijke te laat be merkte dat zijn voorganger J. H. uit Winterberg (Duitsland) stopte om het overige verkeer voorrang te verle nen. Schade aan respektievelijk de achterzijde en voorkant van de be trokken auto's. RENESSE Diefstal uit auto De Westduitser F. H. N. uit Düssel- dorf deed in Renesse aangifte van een diefstal uit zijn auto. Door wrik ken wisten onbekenden het portier raampje omlaag te krijgen van zijn auto, waaruit verdween: een porte monnee met 150,— en DM 40,—. Het gebeurde, zondag omstreeks 18.30 uur. Mishandeling De Rotterdamer v. L. werd in de nacht van eerste- op tweede paasdag door een (nog) onbekend viertal mis handeld. De aanleiding is'^iët be- kend, maar de'politie stelt een onder zoek in. ELLEMEET Inbraak in auto Met behulp van een ijzerdraadje werd in Ellemeet de auto van M. W. uit het West-duitse Kleve opengebro ken in de nacht van 21 op 22 april. De auto stond geparkeerd op het bunga lowpark in Ellemeet. De in de auto aanwezige radio- en cassetterecorder verwisselde van „eigenaar". SIRJANSLAND Oranjemarkt Het komité van de bejaardensocië teit Sirjansland organiseert op Ko ninginnedag een Oranjemarkt met een feestelijk tintje in het dorp. De leden van de soos hebben geza menlijk een inzameling gehouden in eigen omgeving en hopen veel publie ke belangstelling te krijgen. BROUWERSHAVEN - Vorige week werd de laatste hand gelegd aan de interieursvernieuwing die schoonheidssalon Eva te Brouwershaven de laatste maanden onderging. Door het vervangen van de vaste schuif wand tussen het winkelgedeelte en de behandelkamer door een glazen vitrine werd meer licht en ruimte verkregen in de gehele salon, die bo vendien werd voorzien van nieuwe wand- en plafond bekleding en ver lichting. De vaste schuifwand werd vervangen door een glazen vitrine. Daardoor werd in de salon meer licht verkregen. „Het ziet er gezelliger uit en het werkt gemakkelijker", aldus me vrouw E. van Rhoon-van de Stolpe, de schoonheidsspecialiste die, in de ruim vijf jaar dat ze haar salon in Brouwershaven runt, een vaste klan tenkring heeft opgebouwd. Ook langs de wanden van de behandelka mer en in de winkel werden moderne glazen vitrines aangebracht waar door het assortiment make-up en verzorgingsmiddelen dat schoon heidssalon Eva verkoopt, overzichtelijk en aantrekkelijk staat op gesteld. Hierbij bevinden zich ook produkten die speciaal ontwikkeld zijn voor de overgevoelige huid die snel allergisch reageert. Huid „Ik vind het belangrijk om goed te werken, en met goede produkten te werken" vertelt Eva van Rhoon. „Voor de klanten is, behalve de be handeling hier, ook heel belangrijk dat ze hun huid thuis goed verzor gen". In de salon wordt meestal een komplete gezichtsbehandeling ge geven waarvan de algemene massage een belangrijk onderdeel vormt, maar ook voor de behandeling van speciale huidproblemen zoals jeugd- INDE puistjes, lidtekenweefsel en andere huidstoornissen kan men in de sa lon terecht. Voor de prijs die zeer redelijk is hoeft men het niet te laten dus iedereen die er het hele jaar door ,,op zijn Paasbest" uit wil zien is een bezoekje aan de vernieuwde salon zeker aan te raden. Gekostumeerd voetbal SEROOSKERKE - Serooskerke heeft het feestprogramma voor Ko ninginnedag vastgesteld. Bij mooi weer wordt het middagprogramma afgewerkt op het sportveld. Kan dat niet, dan worden in het Dorpshuis spelletjes voor jong en oud gedaan onder leiding van de heer P. van Splunter. De teksten van het Wilhelmus en Het Schouwse Volkslied heeft de or ganisatie laten afdrukken op het oranjekleurige-programma blad. Het programma ziet er als volgt uit: 9.00 uur: Optocht van verklede kin deren door het dorp. 9.30 uur: Vlaghijsen bij de school, Aubade: Wilhelmus, Schouwse volkslied, en andere liedjes. 9.50 uur Tekenfilmprogramma in de school. 10.20 uur: Pauze 10.45 uur.: Vervolg filmprogramma 11.30 uur: Einde ochtendprogram-, ma 14.30 uur: Spelen voor jong en oud op het sportveld. Tijdens de spelen zijn er kraampjes met onder andere een bar en pannekoeken. 16.30 uur: Gekostumeerd voetbal voor iedereen. Aanmelding op het veld. Spelleiding: P. van Splunter. 18.00 uur: Barbecue verzorgd door Slagerij Ossewaarde. ZIERIKZEE - In verband met de gunstige weersomstandigheden, werd besloten het doorlopend film programma voor de jeugd in buurt en klubhuis De Lichtboei te verplaat sen van de donderdagmiddag naar de donderdagochtend van 10.00-12.00 uur. 77 „Waar is uw vriend?" vroeg deze hem en er klonk iets in zijn stem wat Dorban niet aanstond. „Whiplow? Die is beneden, veron derstel ik. Overigens is hij geen vriend van mij, inspekteur." Zonder nog meer woorden te ver knoeien, verdween Spinner naar be neden om zijn man te zoeken. Achter de gesloten deur van Or- fords hut vond een onderhoud plaats. „Ik ben weliswaar niet erg op de hoogte met de wet, Whiplow", ver klaarde Orford, „maar ik vermoed dat er ook nog zoiets bestaat als ge tuigen van de staat. En bovendien vraag ik me af wat een paar jaar ge vangenisstraf uitmaakt voor een man als jij, als je weet dat er een mas sa geld op je ligt te wachten?" „Hoe weet ik zeker dat u betalen zal?" vroeg Whiplow aarzelend. ,,Je zult me moeten vertrouwen. En ik verlang heus niet veel, want ik heb afdoende bewijzen in handen om je te laten hangen. Nou, jongen", word je verstandig voordat ik de zaak doorgeef aan het gerecht?" Whiplow staarde somber naar zijn voeten. Orford speelde nu zijn laatste troef uit, maar dat wist de ander niet. „Spinner weet alles van je af. We hebben bovendien de kwitantie van het geld dat je voor je verraad hebt gekregen. De Dorbans zullen het schip geboeid verlaten. Wil je ook le venslang achter de tralies verdwij nen of wil je je liever verstandig ge dragen?" „Ik heb nog nooit van mijn leven iemand verraden", protesteerde Whiplow nerveup. „En er is ook geen direkt bewijs tegen mij. Hoe weet ik trouwens dat u mij later geld zal uit betalen?" Orford had hem bijna overtuigd, toen er weer op de deur werd ge klopt. Met verbazingwekkende kalmte deed hij open. Inspekteur Spinner stond voor hem met een pa piertje in de hand. Het was de reke ning die hij in het sportjasje gevon den had. „Ik geloof dat dit datgene is waar u op wacht", zei hij. Maar voordat Orford iets kon ant woorden, duwde Whiplow hem opzij en staarde op het verkreukelde pa piertje. „Dat is het bewijs", zei hij versla gen. Orford zuchtte echter diep en liet zich zwaar op de bank vallen. XXII James Xenocrates Orford zat ach ter zijn bureau en staarde naar Hyde Park. De middag was prettig koel en alle ramen stonden open, want deze middag speelde het orkest in het park. Hij had een ietwat stormachtige maand achter de rug. Vooral de tien de dag op de Polyanthe was bijzon der emotioneel voor hem geweest, want hij had toen een bruiloft moe ten organiseren, waardoor Penelope Pitt in de gravin van Rivertor veran derde. Het was een heel eenvoudige plechtigheid geweest. Een oude zeep kist die met de Engelse vlag was toe gedekt, had als altaar gediend. Kapi- door EDGAR WALLACE tein Willit had zich zeven keer in de tekst vergist, met het gevolg dat hij de twee jonge mensen tot de priesterstand verheven had. Later had Orford getuigenis afge legd voor een onnoemelijk aantal rechters, magistraten en de onder- staatssekretaris. Tenslotte had hij een huwelijksreisje georganiseerd, dat tot in de puntjes verzorgd en be rekend was. Nu zat hij naar het orkest te luiste ren en hoorde niet dat zijn sekreta- resse binnenkwam. Toen zij vlak bij hem stond en hem aansprak, merkte hij haar op. „En, wat is er? Wil de heer Mills mij spreken? Laat hem maar binnen komen." Enkele ogenblikken later stond Robert Stamford Mills voor hem. „Hallo, Bobby!" Bewogen gaf Bob by hem een hand. „Kom je de rekening vereffenen? Gebruik dat vloeiblad maar om de inkt te drogen. Zo, hartelijk dank." Hij bekeek peinzend de cheque. „Dat is heel grootmoedig. Maar per slot van rekening hebben we lord Ri- verto gered en hij is nu heel geluk kig. Wat een prachtvrouw!" Hij zuchtte zwaar en keek vertwij feld naar het stukje papier in zijn hand. „Er zijn ogenblikken waarop ik me erger dat ik zo dik en zo oud ben Maar toch stak hij glimlachend de cheque in zijn portefeuille. EINDE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 38,70; per jaar 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen "zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3