LES C0PINES Verbijstering en ongeloof bij vredesaktivisten Woensdrecht na ontmaskering van Gardiner Fiets 'm d'r in op 6 juni in Zierikzee PIJLERPLAATSEN ZEVEN WEKEN VOOR OP SCHEMA KIJK. (*llolty mpde Paas- demonstraties in West-Duitsland vreedzaam verlopen Vrouw gedood door sokkenmachine Slachtoffers Rilland gewurgd TROS maakt tv-opnames Tweede Roompot-pijler moest even terug Drie doden door autobotsing in Reimerswaal 2 WOENSDRECHT - De bewoners van het vredesaktie- kamp in Woensdrecht moesten naar woorden zoeken om hun werkelijke gevoelens rondom de ontmaskering van infiltrant John Paul Gardiner kernachtig te omschrij ven. „Ik ben er kapot van", maar ook „Doodeng" en „Verbijsterend", waren veel gehoorde kregen. Sommige vredesaktivisten wensten echter liever helemaal niet op de affaire in te gaan. Na het vertrek van Gardiner vrij dagavond is de dubbelrol van de 1,50 meter hoge ex- medebewoner konstant onderwerp van gesprek in het vredeskamp. Men zit er erg mee en vraagt zich af wat hen nog allemaal te wachten staat. Voor een aantal be woners was het al een tijd een uitgemaakte zaak, dat Gardiner niet te vertrouwen was, voor anderen kwam de bekentenis van donderdag als een donderslag bij heldere hemel. Nick, een van de mensen die John Paul Gardiner aanvankelijk wel ver trouwde, maar later toch sterke aan wijzingen kreeg, dat hij toch namens iets of iemand infiltreerde, zegt: ,,Het is een enorm vreemde ervaring. Je weet gewoon dat er overal in het land gespioneerd wordt, maar als het dan zo dicht bij je gebeurt, is dat een maffe gewaarwording". De bekente nis van Gardiner kwam op een mo ment, dat hij steeds sterker het wan trouwen voelde groeien. Hij dreigde door de mand te vallen, omdat me nigeen vond, dat er herhaaldelijk iets niet klopte in zijn verhalen en ge drag. Schaduwaktie Vooral vredeskampbewoonster Karin wantrouwde hem sterk. Voor haar staat het vast, dat door de monstranten voorbereide akties door Gardiner mislukten. Bijvoorbeeld de voorgenomen bezetting van een kom- munikatiegebouwtje op de vliegba sis Woensdrecht op 18 februari 1984 werd in de kiem gesmoord door het op de bestorming voorbereide bewa kingspersoneel en marechaussee. HAMBURG - Ver over de honderd duizend personen hebben tijdens de Paasdagen op verscheidene plaatsen in West-Duitsland gedemonstreerd tegen de stationering van nieuwe kernraketten en voor ontwapening in Oost en West. De meeste betogin gen verliepen vreedzaam. Alleen in Garlstedt (Nedersaksen) en in Mut- langen kwam het tot ongeregeldhe den tussen demonstranten en politie. Ongeveer 15.000 betogers namen maandag deel aan een blokkade in Mutlangen, waar Amerikaanse pers- hing li-raketten worden geplaast. Zondag drongen hier enkele tiental len demonstranten door tot de basis na de prikkeldraadversperring te hebben doorgeknipt. Een Ameri kaanse bewaker zou daarbij waar schuwingsschoten hebben gelost. Leuzen Naar schatting 12.000 mensen om singelden een Amerikaanse munitie depot in Hausen bij Frankfurt. Zij riepen leuzen als „Stop de raketten" en „banen in plaats van raketten". Na de omsingeling trokken zij naar het centrum van Frankfurt voor een demonstratieve mars. Aan een internationale vredesmars van Lorrach naar Bazel werd deelge nomen door 2.000 personen. Verschei dene vredesgroepen uit Oostenrijk en Italië demonstreerden bij de „Eu- ropabrug" in de buurt van Inns bruck. In Müchen omsingelden vre- desdemonstranten op Tweede Paas dag de zogenoemde Olympia-berg, die bestaat uit resten van huizen die aan het eind van de tweede werel doorlog zijn vernield. Verder maakte de politie maandag melding van 12.000 demonstranten in Dortmund, 6.000 in Hannover, 2.500 in Heilbronn, 3.500 in West-Berlijn en 10.000 in Keulen, volgens de orga nisatoren lag het aantal betogers veel hoger. Zij spraken maandag van 250.000 deelnemers. Akties van totaalweigeraars wer den voortijdig bekend, evenals de ge plande bezetting van zes gebouwen op de vliegbasis op 7 april. De zoge naamde schaduwaktie in Volkel luk te echter wel. „Dat komt", zegt Ka rin, „omdat wij toen alle basisgroe pen in Amsterdam gewaarschuwd hadden voor Gardiner. Zij hielden hem toen buiten deze aktie. Vanaf dat moment is hij ook permanent in de gaten gehouden. Als een overjari ge hippie sjouwde hij hier rond. Hij was steeds bezig groepen tegen el kaar uit te spelen". Gardiner sprak nooit met de hele groep bewoners van het vredeskamp, altijd koos hij iemand apart uit om mee te praten of mee op te trekken. Hij liep alle vergaderingen in het land af, maar als er akties waren, be reidde Gardiner ze wel mee voor. Hij ging echter nooit met mede-demon stranten de basis op. „Hij vertelde wel vaak, dat hij 's nachts in zijn eentje de basis was binnengedron gen, maar nooit zag of hoorde iemand hem", vervolgt Karin. Veel bewo ners van vredeskamp hadden er dui delijk moeite mee, dat Gardiner op de centen van anderen teerde. Inmid dels werd uitgezocht of de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) geld stortte op de rekening van het vre- desaktiekamp. Er zouden vier min of meer verdachte girokaarten gevon den zijn. Vermomming „Hij heeft geprobeerd om ons te vermilitariseren", legt Karin uit. „Ook probeerde hij verdeeldheid te zaaien. Ik vraag me af wat voor rotti ge geintjes hij ons nog meer had wil len flikken. Hij was in ieder geval met meer zaken en groepen' tegelijk bezig, dat is duidelijk". Volgens Karin kan Gardiner, die zich ook wel eens Wood noemde - vol gens zijn zeggen heette zijn vader Gardiner en zijn moeder Wood - zo weer ergens anders opduiken onder een andere vermomming. „Hij had immers geen tanden, droeg een baard en een donkere bril. Dat is allemaal moeiteloos te veranderen en boven dien had hij verschillende paspoor ten". Zijn caravan, die onder meer het opschrift „Ik ben nix, ik heb nix" droeg en „Hexen tegen de bom" heeft Gardiner laten staan. De aktivisten gaan er niet wonen. Misschien een andere infiltrant? Dat die er ar is, staat voor de bewoners van het vre- desaktiekamp al lang vast. Gardiner is inmiddels ondergedo ken. Hij zei een eigen leven te willen leiden, zolang dat nog kan. „Ik heb er genoeg van 23 jaar een naam op een paspoort te zijn geweest". Gardiner vreest, dat hem arrestatie wegens de sertie of wegens overtreding van de „US Secrets Act" boven het hoofd hangt, „maar", zo zei hij, „het is ook best mogelijk dat ik binnenkort tot de statistieken ga behoren, doordat ik bijvoorbeeld een ongeluk krijg, omdat mijn dekmantel - voor het eerst in ruim twintig jaar - is opge blazen". De Amerikaanse ambassade wilde bevestigen noch ontkennen, dat Gardiner bij hen op de loonlijst heeft gestaan. Een woordvoerder van de BVD zei niets van de affaire te we ten. Granaten In de tweede helft van de zondag middag deponeerden vaste bewoners van het vredesaktiekamp dertien granaten op de stoep van het Rijkspolitieburo van Hoogerheide, waaronder Woensdrecht resorteert. Volgens hen zijn de granaten af komstig uit de caravan van John Paul Gardiner. Na het neerleggen van de granaten las de Bergen op Zoomse advokaat mr. H. Vreijling namens de vredes aktivisten een verklaring voor, waarin zij om een onderzoek vragen. Volgens de aktivisten zijn de grana ten afkomstig van een kraak in een munitiedepot in Florennes in België enkele weken geleden. Hierbij wer den 193 granaten ontvreemd, waar van er 180 in de buurt van Antwer pen in de berm van de weg zouden zijn teruggevonden. Tegenover jour nalisten verklaarde Gardiner her haaldelijk, dat hij bij de kraak aan wezig was geweest. De aktivisten besloten het wapentuig na de ontdek king bij het politieburo te bezorgen, omdat ze vreesden dat de vredesbe weging door de aanwezigheid van de granaten in diskrediet zou zijn ge bracht. Volgens de bewoners van het kamp was dat ook de opzet van Gar diner. HULST - De 41-jarige Martha Bob- Joussen uit Stekene (België) is vrijdag in het Zeeuwsvlaamse St Jansteen in een kousenfabriek om het leven geko- mea Volgens de politie was de vrouw bezig met werkzaamheden in de fa briek toen haar rok door het aandrijf- wiel van de sokkenmachine werd ge grepen. Ze overleed ter plaatse. Een onderzoek van de technische recherche en de Arbeidsinspektie heeft uitgewezen dat in de fabriek niet aan de veiligheidseisen werd voldaan. Tegen de eigenaar van het bedrijf, W. H. L uit Hulst, is proces-verbaal opge maakt RILLAND - Sektie door de patho loog-anatoom Zeldenrustop de licha men van de donderdagavond in een woning in Rilland-Bath aangetroffen 23-jarige mevrouw Zynen Dogan en haar 47-jarige vader Mictat Dogan heeft uitgewezen dat beiden door wurging om het leven zijn gekomen. De vermoedelijke dader van de moord op de vader, de 21-jarige echt genoot van mevrouw Dogan, Mechmet C., kon donderdagavond meteen na de moord door de politie in de woning worden aangehouden. Inmiddels is uit de rekonstruktie van de politie bekend geworden dat de schoonvader met zijn schoonzoon heeft gevochten nadat deze zijn eigen doch ter had gewurgd. De vader, die in Am sterdam woonde, zou het niet eens zijn met de voor Turkse begrippen te mo derne opvattingen van zijn dochter. Tijdens deze vechtpartij bleek de schoonzoon de sterkste en hij wurgde zijn schoonvader. De rekonstruktie van de moordpartij en het verhoor van verdachte verloopt heel moeizaam in verband met taalproblemen. De twee slachtoffers en de vermoedelijke da der hebben namelijk alle drie de Turk se nationaliteit ZIERIKZEE - Op woensdag 6 juni wordt in Zierikzee opnieuw het grootse evenement Fiets 'm d'r in gehouden. Dit spektakel-onderdeel van het programma Ter Land, Ter Zee en in de Lucht zal net als het vori ge jaar in de JOude.Haven worden gehouden. diverse artiesten, die het evene ment komen opluisteren. Welke artiesten dat zijn is nog niet be kend. Woensdag vinden de opna mes plaats van het spektatek zelf. Volgens de heer H. Lindhout, voorzitter van de Evenementen kommissie te Zierikzee begint het fietsfestijn rond een uur of half negen 'a avonds. De gemeente heeft officieus al toestemming verleend voor het gebeuren, maar een en ander dient nog officieel te worden bevestigd. Het Fiets 'm d'r in-programma betekent uiteraard een enorme promotie voor de stad Zierikzee. Behalve beelden van het verma kelijke evenement zelf worden ook opnames van de stad Zierik zee gemaakt. Dit televisie-programma van de TROS trok verleden jaar enorm veel bezoekers naar Zierikzee. Ve le duizenden belangstellenden verdrongen zich langs de Oude Haven om maar zo weinig moge lijk te missen van dit evenement, waarbij de kandidaten op vaak vreemdsoortige fietsen via een smal parkours de overkant van de Oude Haven moesten zien te ha len. Zoals de verwachten was sneuvelden velen onderweg, wat hen een nat pak opleverde en on der de bezoekers grote hilariteit teweeg bracht. Artiesten Op dinsdag 5 juni maakt de TROS televisie-opnames van de WERKEILAND NEELTJE JANS - Het ziet er naar uit, dat het hefschip Ostrea eind van dit jaar gereed zal zijn met het plaatsen van pijlers voor de stormvloedkering Oosterschelde. Men is zeven weken op de planning vooruit. Vanochtend (dinsdag) zou de tweede pijler in de Roompot worden geplaatst, maar - zoals meer is voorgekomen - bij de gebruikelijke eindinspektie bij aankomst van de Ostrea in het sluitgat bleek de onderkant niet schoon genoeg te zijn en werd teruggevaren. Advertentie Kiezen vcor Les Copines is kiezen voor sportief. Voor jong, trendgevoelig. Maar ook voor kwaliteit. Les Copines laat u steeds het laatste modenieuws zien! Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19, Zierikzee Telefoon 01110 - 2816 WINKELEN IN EEN PERSOONI JKE SFEER De voeten van de pijlers moeten na melijk worden ontdaan van de bliklaag, die konstruktief geen funktie heelt maar als scheiding dient tussen de werkvloer en de pijler. Deze laag wordt echter van het begin af aan - dus ook in de Hammen en de Schaar - vóór het plaatsen verwijderd, omdat het blik funderingsmatten, grindzakken of schroeven van de Ostrea zou kunnen beschadigen. Dui kers houden zich voornamelijk op de tast met dit werk bezig en het kan voorkomen dat er te veel blik is blij ven zittea Dit was met pijler nummer twee voor de Roompot het geval, vandaar dat de plaatsing is uitgesteld tot mor- gen (woensdagochtend, tussen vieren vijf uur. De derde pijler zou donderdag ochtend rond zes a zeven uur aan de beurt komen. De telling van de pijlers wordt ge-- rekend van noord naar zuid, hetgeen betekent dat de Ostrea - met aange koppeld het opschoon- en afmeerpon- ton Macoma - aan het werk is aan de Noord-Bevelandse kant van De Room pot Mattenlegger bijna klaar In datzelfde sluitgat liggen thans 29 van de 32 funderingsmattea De Car- dium zal rond 10 mei de laatste mat afzinken, waarmee dat deel van de werkzaamheden zal zijn afgerond. Volgende week wordt begonnen met het aanbrengen van de verkeersko- kers voor de pijlerdam. Kei op brug Kort geleden gebeurde er een onge lukje tijdens het vervoer van de stenen voor de drempelopbouw. Een vracht wagen bleek te hoog geladen, waar door de lading tegen de bovenkant van de hulpbrug kwam. De eerste spant van de brug werd daarbij beschadigd en de kei (een gevaarte met een ge wicht van zeven a acht ton) denderde op de hulpbrug. Hoewel die dag het verkeer moest worden geregeld, was de schade spoedig verholpen door het frame van de brug te fatsoeneren en een aantal nieuwe planken aan te bren gen. DEN HAAG - De vredeskampen bij de vliegbases Volkel en Woensdrecht hebben een paasweekeinde van ak ties en emoties achter de rug. Behal ve het inrichten van een nieuw vre- deskampje in het Brabantse plaatsje Zeeland door het vrouwenvredes- kamp in Volkel en een paasei-aktie door leden van het vredeskamp bij de vliegbasis in Woensdrecht, kwam de laatste groep in aktie na de ont maskering van een Amerikaanse ge heim agent, die maandenlang in het Woensdrechtse vredeskamp had geïnfiltreerd. REIMERSWAAL - In Kruiningen, gemeente Reimerswaal (Zeeland), heeft een verkeersongeluk maandag aan drie inwoners uit Terneuzen het leven gekost. De slachtoffers zijn de bestuurder van een personenauto, de 74-jarige M. R. Hendriks, zijn 73- jarige vrouw L. L. Hendriks-Witte en de 80-jarige M. Schmitt. Twee andere auto-inzittenden werden volgens de rijkspolitie zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde doordat door een voorrangsfout de auto van Hendriks die van een afrit kwam, op een kruising in botsing kwam met een andere wagen. HONOLULU - De Verenigde Sta ten en China hebben na langdurige onderhandelingen een akkoord over het vreedzaam gebruik van kerne nergie bereikt. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 -21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Tot en met 26 april Zierikzee Stadhuis. Archieftentoonstelling „Bladeren in het verleden", werkda gen 9.00 - 12.00 en 13.30 - 16.00 uur. Woensdag 18 t/m 30 april dagelijks (behalve op zondag) Zierikzee De Eenhoorn, Havenpark 14. Over zichtstentoonstelling amateurteke naars schilders van klubhuis De Lichtboei. 10.00 - 17.00 uur. Dinsdag 24 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Vergade ring C.P.B. 19.45 uur. Haamstede Konditorei Hogenaar. Modeshow „Le Joujou". 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Woensdag 25 april Zierikzee „De Lichtboei". Kreatieve middag. Vanaf 14.00 uur. Poppentheater Alteklein. De verre reis van Joris-Jan. 14.30 uur. Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Spelletjesmiddag voor de jeugd. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Inter national. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 26 april Zierikzee „De Lichtboei". Doorlopende film programma met onder meer „De Boefjes". 10.00 - 12.00 uur. Stadhuis, grote kommissiekamer. Openbare vergadering streekarchief- kommissie Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. 14.00 uur. UW-gebouw, Ontmoetingscentrum Kerkhof la. Kontaktavond Stichting Unie van Vrijwilligers. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering Kom missie Openbare Werken. 19.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Informatie/hoorzitting gemeente Middenschouwen. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering gemeente Duiveland. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Provinciale jaar vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen. 10.30 uur. Vrijdag 27 april Zierikzee „De Lichtboei". Kleimiddag. Vanaf 14.00 uur. Mondragon. Jaarvergadering „Stad en Lande". 19.30 uur. Huis van Nassau. Bingo dansant Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Scharendijke „Molen De Lelie". Woldemonstraties „De Pitshoeve". 19.00 - 21.00 uur. Putmeet. Thema-avond C.P.J. over „Vrijetijdsbesteding". 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Zaterdag 28 april Zierikzee Bedrijf V. d. Velde (Oudeweg 25). Stekkenbeurs Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Chr. Gereformeerde Kerk, Zevenge- tijstraat. Koncert Katwijks Chr. Mannenkoor „Jubilate". 19.00 uur. Renesse Dorpshuis. Toneelavond „Op Drift" met gastoptreden van toneelvereni ging ,,'s Heer Hendrik" blijspel „Kom doe eens wat" van Neil Simon. 20.00 uur. Scharendijke „Molen De Lelie". Woldemonstraties „De Pitshoeve". 10.00 - 17.00 uur. Maandag 30 april Sirjansland Dorp. Oranjemarkt bejaardensocië teit. Vanaf 10.00 uur. Dinsdag 1 mei Zierikzee Graanbeurs. Eilandelijke 1 mei-vie ring. 20.00 uur. Donderdag 3 mei Brouwershaven Markt. Vertrekpunt plattelands vrouwen voor exkursie naar het poli tiebureau Zierikzee. 13.30 uur. Zaterdag 5 mei Brouwershaven Klubhuis watersportvereniging. Grote watersport ruilbeurs. 13.00 Maandag 7 mei Noordwelle Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Dinsdag 8 mei Zierikzee Bakkersschool, Kerkhof. Voorlich tingsavond hartreanimatie. 19.30 uur. Sirjansland Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Woensdag 9 mei Serooskerke Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Zaterdag 12 mei Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Openingskoncert „Nut en Uitspanning". Aanvang: 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2