HET KAMPIOENSCHAP Dat Is Voor Ons Jack Schipper: Zeven jaar na eerste overgang naar de tweede klas KNVB VV Zierikzee-voorzitter Jan Hagesteijn: Optimale onderlinge band basis voor sukses" 9 ZIERIKZEE - Morgen - paaszaterdag 21 april om zes uur - speelt het eerste team van Voetbalvereniging Zie- rikzee de negentiende kompetitiewedstrijd van het sei zoen 1983/1984 in de derde klas van de zondagse KNVB- kompetitie. Het Dinteloordse Divo fungeert als tegen stander in het uiterst belangrijke treffen, dat bij winst van Zierikzee de ploeg van trainer Jack Schipper het kam pioenschap en promotie naar de tweede klas oplevert „We zijn de kompetitie begonnen met een moeilijke 1-3 overwinning bij Divo. Toen werd reeds duidelijk, dat de Dinteloordse formatie uiterst lastig te bestrijden is. Het staat voor mij wel vast, dat de ploeg zaterdagavond ook zeer stug zal verdedigen. Weliswaar zijn de resultaten van Divo in de laatste uitwedstrijden niet om over naar huis te schrijven, maar de ploeg van trainer/speler Wim van Njjnatten zal zeker niet af willen gaan voor een groot publiek. Ze zullen zeker trachten om hun normale spel letje te spelen", meent trainer Jack Schipper. ZIERIKZEE - Wanneer Zierikzee zaterdagavond promoveert naar de tweede klas van de KNVB, zal dat niet voor het eerst zijn, dat de Zierik- zeese zondagklub in deze kontreien belandt. Zeven jaar geleden promo veerde de ploeg, toen onder leiding van oefenmeester Gerard Olijhoek en aanvoerder Cees Struyk, ook al naar de tweede klas. De roodzwarte brigade werd kampioen door een 0-6 overwinning bij het Nispense NSV, terwijl in die ronde de naaste konkurrent Goes - ook toen al een lelijke steek liet vallen. Opmerkelijk is, dat er in dat seizoen 1976/1977 een hele reeks voorvallen vielen te noteren, die als twee druppels water lijken op het verloop van de kompetitie 1983/1984. De eerste gelijkenis zat al di- rekt voorafgaand aan het sukses- volle seizoen. In het seizoen 1975/1976 moest Zierikzee, net als in het seizoen 1983/1984 knokken tegen de degradatie, Via een du-, bieus doelpunt van Kees Verkaart won Zierikzee toen op de valreep van Vosmeer, waardoor het derde klasserschap werd veilig gesteld. Het vorig jaar was het een nipte zege op SC Gastel, die erger voor kwam. Evenals het nu lopende seizoen leidde Zierikzee nagenoeg vanaf de eerste kompetitie- wedstrijd. Goes volgde steeds op eerbiedige afstand, al moet wor den gesteld, dat de Goesenaren lange tijd twee wedstrijden ach terstand telden. Toen men deze echter moest inhalen, faalde de ploeg hopeloos. Adrie Koster Overigens was Goes ook al in die tijd een sta-in-de-weg voor Zierikzee. In Goes verloor Zierik zee met 1-0, terwijl op Bannink 1-1 gelijk werd gespeeld. Ook met Jong Ambon had de ploeg van trainer Olijhoek het toen al moei lijk. In Zierikzee wonnen de Middel burgers met 3-5. Van de huidige selektie maakten drie spelers de promotie van 1977 mee. Kees Ver- kaart maakte al drie jaar deel uit van de ploeg en voor Wim Over- weel was het het eerste volledige seizoen. Han van de Sande werd na enkele kompetitiewedstrijden overgeheveld van de A-junioren- ploeg naar de hoofdmacht. Grote man in de ploeg was echter Adrie Koster. Met name in de wedstrijd, waarin het kampioenschap werd behaald deed hij van zich spreken met vier doelpunten. Koster speelde overigens nooit voor Zie rikzee in de tweede klas. Hij werd overgenomen door Roda JC. ,,Een grote gelijkenis met het huidige seizoen was ongetwijfeld de bijzonder goede sfeer, die er in de ploeg heerste", herinnert Cees Struyk (foto) zich. „Ook toen hing iedereen aan elkaar. Dat was toen voor een belangrijk deel ook de basis voor de suksessen". Na het behalen van het kampioenschap werd een fiks feest gevierd in het toenmalige Duyvelands Koffie- huys. Later leverde het kampi oenschap Zierikzee de Sportbeker van het jaar op. „Er zijn mis schien veel gelijkenissen tussen toen en nu, maar een ding is enorm veranderd. Toen speelden we een soort boerenkoolvoetbal, terwijl het nu allemaal technisch veel beter verzorgd is", besluit Cees Struyk. Als het allemaal goed verloopt gaat het verblijf van Zierikzee in de tweede klas nu langer duren. De ploeg degradeerde vier jaar ge leden vrij onnodig weer uit de tweede klas. Algemeen wordt ver wacht, dat de vereniging momen teel kwaliteit voldoende achter de hand heeft om het tweede verblijf langer toe doen duren of zelfs nog een stapje hoger te klimmen, maar vooralsnog lijkt dit een mooie droom, alhoewel Na de fraaie uitoverwinning bij Steenbergen, waarbij Zierikzee een uitstekende wedstrijd op de mat legde, leeft de ploeg de laatste dagen uiterst ontspannen naar het beslissende tref fen op zaterdagavond toe. „Ik heb tij dens de trainingen bewust geen druk op de groep gelegd. Het is gewoon belangrijk dat er een ontspannen sfeer blijft heersen. Voor het duel tegen Steenbergen hing er wel een zekere spanning, omdat het een belangrijk vierpuntenduel was, maar die is nu grotendeels geweken. Zaterdagavond gaan we ook gewoon te werk, geen speciale preken of iets dergelijks, bén je gek. De groep weet wat er moet gebeuren en het is bovendien belang rijk dat iedere speler zijn eigen kreati- viteit bewaart Je moet als trainer de spelers niet aan banden leggen. Het is alleen van belang, dat ze weten, dat er gewoon gevoetbald moet worden. Ik kom als trainer alleen korrigerend in aktie, maar verder moeten ze het toch zelf doen", legt Jack Schipper uit Zelfvertrouwen Jack Schipper is zich terdege be- Wüst van de kwaliteit die er in -zijn- team schuilt „Het team heeft enorm veel technische inhoud en puilt boven dien uit van het zelfvertrouwen", kon- stateert hij. Het Zierikzee-team is een mixture van jonge spelers en geroetineerde akteurs, die bovendien juist op tijd weer de grote vorm te pakken lijken te hebben. „Van essentieel belang is in deze kompetitie geweest, dat de as van het team vrijwel kontinu in goede doen is geweest Jan-Leen Boot Wim Overweel, Martin Quist, Patrick de Broekert en Wim van der Maas zijn steeds betrouwbaar bezig geweest Bovendien heeft doelman Ronald Lievense een sterke indruk gemaakt In sommige wedstrijden heeft Wim Overweel als spelmaker wel wat te verdedigend gespeeld, maar dat is inmiddels helemaal verbeterd. Te gen Steenbergen was hij een van de uitblinkers. Hij kwam toen regelma tig goed mee op, hetgeen tot gevolg heeft dat de anderen ook meetrekken en de druk op de vijandelijke veste enorm wordt verhoogd". Het is voor Zierikzee van belang, dat de ploeg tegen Divo zo snel mogelijk op voorsprong komt „Stel dat je op achterstand zou komen, dan wordt het misschien forceren en dat ligt ons he lemaal niet De ploeg speelt graag rus tig en met overleg naar een doelpunt toe om daarna het gebeuren helemaal naar zijn hand te zetten. Het gedisci plineerd spelen viert hoogtij, maar vooral de jongere spelers zijn ook meer en meer verstandelijk gaan spe len. Een voorbeeld daarvan is onmis kenbaar laatste man Wim van der Maas. Tegen Steenbergen zag je hem in de slotfase enkele keren een bal in de bomen knallen Eerder in de kom petitie zag je dat niet en dat leverde dan wel eens onnodige hachelijke si tuaties op, met name in de wedstrij den, dat we aanvankelijk met 2-0 leid den en alsnog met een gelijkspel ge noegen moesten nemen". Een uiterst belangrijke fase in de kompetitie was die direkt na de win terstop, toen de broers Rini en Kees Stoutjesdijk door hun overgang naar Beveren plotseling niet meer beschik baar waren. Later viel in de frontlinie ook Theo Wittenberg nog weg door een blessure. „De ploeg verdient een enorm kom- pliment, omdat men niet bij de pak ken ging neerzitten. Men heeft vanaf het eerste moment willen laten zien, dat men het zonder de vleugelver dedigers ook wel kon. Ik heb ook nooit de angst gehad, dat de ploeg kwa vorm terug zou zakken. Ze zijn altijd bijzonder gretig gebleven, ook op de trainingen. Ik heb ze van tijd tot tijd wel eens wat in moeten tomen om te voorkomen, dat ze elkaar in hun werklust zouden blesseren. We zijn ook nooit verslapt by de trainingen, zelfs bij bar slecht weer niet Ze heb ben ook steeds flink aan moeten po ten. Soms werd er wel eens gevraagd om alleen een partijtje, maar daar ga ik nooit op in: de ploeg krijgt een par tijtje als het kan, niet wanneer er om gevraagd wordt". Naast het feit, dat het naderende kampioenschap voor de Zierikzeese zondagvoetbalvereniging (eerder werd het tweede team ook al kampioen) een absoluut hoogtepunt betekent is het voor de Souburgse oefenmeester ook een welverdiend sukses, nadat hij vorig seizoen met RCS uit de derde klas degradeerde, mede doordat Zie rikzee in de slotwedstrijd bij SC Gas tel een 1-2 overwinning behaalde. Zie rikzee ontsnapte hierdoor aan een na- kompetitie met BSC en RCS. In een beslissingsduel moest de Souburgse formatie toen het onderspit delven te gen de Brabanders. Vol energie stortte Schipper zich na de teleurstelling ver^ werkt te hebben aan Zierikzee en het hoeft geen betoog, dat hij op niet mis te verstane wijze een'formidabele basis is geweest voor de suksessen, die de verenigingdit jaar boekte. Hij zal daar om dan ook terecht delen in de feest vreugde, wanneer de ploeg via een overwinning op Divo de titel en de pro motie op zak steekt ZIERIKZEE - „Voor de voetbalvereniging Zierikzee is het kampioen schap van de derde klas en de daarbij behorende promotie naar de twee de klas belangrijker dan het betrekken van de nieuwe akkommodatie aan de Lange Blok weg", meent VV Zierikzee-voorzitter Jan Ha- gesteijn. „De realisering van die akkommodatie speelt al zo lang. Bo vendien zou voor mij persoonlijk de bestaande akkommodatie op sport park Bannink aanvaardbaar zijn, maar ik heb er natuurlijk begrip voor, dat de uitbreiding van de sportvelden in de totale sportbeleving noodzakelijk was. Dat we straks, wanneer we overstappen naar de tweede klas, de beschikking hebben over het nieuwe komplex is na tuurlijk een schitterende samenloop van omstandigheden". Jan Hagesteijn is er - in al zijn objektiviteit - van overtuigd, dat Zierikzee een dikverdiende kam pioen is in de derde klas. „De ploeg heeft bijzonder positief ge werkt in het op zijn eind lopende seizoen. Dat geldt niet alleen voor de wedstrijden en de trainingen, maar ook daarbuiten. Steeds was iedereen er voor de volle honderd procent mee bezig om er een suk- sesvol seizoen van te maken". In dat verband was het vanzelfspre kend van het grootste belang, dat de verhoudingen tussen het tech nisch kader en het bestuur van de Zierikzeese zondagklub optimaal funktioneerden. Verhoudingen „Dat was fenomenaal", stelt Hagesteijn. „De onderlinge ver houdingen tussen de leiders van de twee hoogste seniorenteams en het A-juniorenteam waren prima. Jack Schipper kon als hoofdtrai ner altijd probleemloos een be roep doen op spelers van het twee de team en het A-team, wanneer dat noodzakelijk was. Hij vond bij Cees Struyk en Kees Berrevoets altijd een gewil lig oor. Voor het bestuur was dat bijzonder prettig. Tenslotte is het in principe niet aan het bestuur om zich in te laten met de techni sche zaken van de klub te bemoei en. Er blijven nog voldoende din gen over binnen de konstruktie van een vereniging voor het bestuur. Jack Schipper is een psy chologisch sterk persoon en hij heeft in Cees Lodewijk een meer dan voortreffelijke rechterhand. Lodewijk is bovendien een zeer gewaardeerd bestuurslid. Hij zit altijd met zijn snuffer overal di rekt bovenop en hij weet van aan pakken, wanneer dat onverhoopt noodzakelijk is". Jan Hagesteijn deelt de stelling, dat Zierikzee eigenlijk het vorige seizoen al de'zelfde kwaliteiten in huis had; „maar" zo stelt hij, „er was toen te weinig onderling be grip tussen de betrokken mensen in het technisch en waarschijnlijk ook wel in het bestuurlijke vlak. Wanneer dat kontakt te stroef verloopt hebben de sportieve re sultaten er ook onder te lijden. Dat bleek wel. Toen het puntje bij paaltje kwam moesten we nog al spartelen om niet kopje onder te gaan in de derde klas". In princi pe trok Jack Schipper dezelfde lijn door, zoals ook zijn voorgan ger Bas de Zeeuw die zag. „Toen Schipper voor het eerst met het bestuur praatte, heeft hij als eerste eis gesteld, dat er een opti male samenwerking zou moeten zijn binnen het technisch kader van de vereniging. Er zijn toen af spraken gemaakt endie zijn steeds perfekt nageleefd. Ik denk, dat dat de basis is geweest van de huidige suksessen", konstateert de W Zierikzee-voorzitter. Dubbele recette Vanzelfsprekend is het sportief goede seizoen van het eerste team ook goed geweest voor de finan ciële kant van de vereniging. „Kwa recette heeft het seizoen minimaal het dubbele opgeleverd van het vorige seizoen en dat komt met het oog op de verhui zing naar het nieuwe komplex erg goed uit. We komen straks tegen een zware exploitatie te zitten. Het financieel plaatje ziet er we liswaar goed uit, maar het zou toch leuk zijn, wanneer we de hui dige recettes een beetje vast zou den kunnen houden. Vandaar is het te hopen, dat de ploeg een goe de seizoenstart heeft. Ik wil even wel duidelijk stellen, dat ik de toekomst met dit team allerminst somber inzie. Iedereen zegt, dat we een goede tweede klasser heb ben en daar ben ik inmiddels ook wel van overtuigd geraakt", ver telt Jan Hagesteijn. De Zierikzee-voorzitter ver volgt met te vertellen, dat hij - en zijn bestuur - bijzonder blij wa ren, dat Jack Schipper al in een zeer vroeg stadium te kennen gaf nog minimaal een seizoen bij Zie rikzee te willen blijven. „Jack Schipper zorgt voor een buitenge woon goede sfeer. Hij is recht door zee, al kan hij indien nodig bijzonder fel zijn. Tegenover zijn spelers is hij dat echter alleen maar in de kleedkamer. Hij vindt het niet nodig om daar anderen getuige van te laten zijn. Eenmaal buiten de kleedkamer is en blijft hij altijd uiterst korrekt". Onmis kenbaar van het grootste belang is ook het meeleven van alle ande ren binnen en buiten de vereni ging. „Vermeldenswaard hierin is het kantinepersoneel, dat altijd voor de ploeg in de weer is om het de jongens zo goed mogelijk naar de zin te maken. Ook dat draagt bij tot de optimale sfeer". Aan de vooravond van het duel Zierikzee-Divo in de derde klas van het KNVB-zondagvoetbal blikken we vooruit met voorzitter Jan Ha gesteijn van Zierikzee, trainer Jack Schipper en Cees Struyk, in 1977 aan voerder van de Zierikzee-ploeg, die toen naar de tweede klas promoveer de. Hiernaast de ploeg, die het moet gaan doen. Van links naar rechts doelman Ronald Lievense. Kees Ver- kaart, Theo Wittenberg. Jan-Leen Boot, Wim Overweel, elftalleider en - verzorger Cees Lodewijk, Han van de Sande, Rob Wijnstekers, Aart van der Linde, Patrick de Broekert. Wim van der Maas en Martin Quist. TEKST: PETER WIJNEN FOTO'S: JOH. D. C. BERREVOETS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9