Hotel De Zeeuwse Stromen begon in een kale vlakte In 25 jaar van simpel vakantiecentrum naar veelomvattend hotelbedrijf 6 Re nesse "De Zi Vacantie-Motel De Zeeuwse Stromen, anno 1959. De Zeeuwse Stromen nu, maar de voorgevel wordt binnenkort anders. RENESSE - Zestien ka mertjes en een hoofdge bouwtje. Daaruit bestond het „Vacantie-Motel De Zeeuwse Stromen" vijfen twintig jaar geleden. In 1959 nieuw gebouwd door twee ondernemende jonge mannen uit Rotterdam, de gebroederd M. en C. Breek- weg. Gefinancierd met geld dat ze verdiend had den door bij te tekenen in dienst. Een aanzichtkaart van het kleine komplex toont een - niet onaardig bedoeld - enigszins „barak-achtig" aandoende toestand in een kale vlakte. Echter wel ge legen op een uniek plekje in Renesse. Volop ruimte en de zee op 300 meter af stand. De Breekwegs had den dat zo gek nog niet be keken. En nu: een riant kom plex, met tachtig komfor- tabele kamers. Hotel, kon- grescentrum, (met profes sioneel kommunikatie- en registratiesysteem), een binnen- en buitenzwem bad, sauna, solarium, trim baan, noem maar op. Vijf tig man personeel, inklu- sief part-timers. De naam ,,De Zeeuwse Stromen" staat al lang niet meer alleen voor motel, of beter gezegd hotel, maar ook voor een aantal neven-units: een video-groep, een drukkerij, een p.r.- promotie sportevenementen en Be middeling tussen Sportman en Za kenleven (de naam Pleun van der Lugt zal een lichtje doen branden). Al Maarten Breekweg: tt%fas$ënbewa king aan alle kanten deze units vloeien in feite voort uit de start met kongressen, vijftien jaar geleden alweer. De behoeften die zich daarbij manifesteerden nam ,,De Zeeuwse Stromen" zo veel mo gelijk in eigen hand. Het lijkt een boom die steeds dikker werd, met steeds meer vertakkingen, zöwel wat gebouw als organisatie betreft. ZOVEELSTE VERBOUWING Zinspelend op de naam: een bedrijf dat voortdurend in beweging is ge bleven. Nog steeds trouwens. Bin nenkort begint de zoveelste verbou wing: komplete verandering van de voorgevel. Die wordt naar voren en naar opzij uitgebreid, met veel glas. Mooier dan de huidge, die Maarten Breekweg bewust uit de nieuwe fol der heeft gelaten. Er komt nog iets bij. Een dieren- parkje met wat kleinvee, voorzichtig uitgekozen wat het producerend ge luid betreft zodat de gasten er geen hinder, maar wel aardigheid van on dervinden. Hoe begon dat nu allemaal. Hoe komt iemand van buiten Schouwen- Duiveland erbij om daar in 1959 een nieuw vakantie-centrum te begin nen, terwijl het eiland nog slechts per boot bereikbaar is? ÉÉN GROTE VLAKTE Algemeen direkteur Maarten Breekweg: ,,Ik was als zestienjarige in een tentenkamp in Frankrijk en dacht: Dat ga ik doen als ik uit dienst kom. Dat ideaal breidde zich in ge dachten uit van tentenkamp naar bungalowpark. Samen met m'n broer zocht ik later naar grond. Eerst in Italië en Frankrijk. Het moest aan zee zijn, vonden we. Dat luktie niet, dus de Nederlandse kust afgestroopt. Het werd Renesse, bij toeval dicht bij Burgh-Haamstede waar mijn moeder van afkomstig is". Hij wijst. „Van hier tot aan Renesse was het één grote vlakte. In een van de twee hotelletjes in het dorp, Het Wapen van Renesse, hielden we onze eerste vergadering. De burgemeester vond het maar een merkwaardige plaats, die had ge dacht aan een plekje achter de be graafplaats. Maar hij vond dit ook prima". GELD-WASOP De bouw voltrok zich. Maar toen alles klaar was, was het geld op en exploitatie dus onmogelijk. Be drijf sekonomisch denken", dat later ter sprake komt, had Maarten Breek weg toen kennelijk nog niet zo in de greep Verkopen dan maar, beslisten de gebroeders, maar jammer. Er kwam echter een andere, mindere rigoreuze oplossing. Twee planters, de heren A. J. van Pesch en K. J. F. Haasbroek, zagen wel wat in de onderneming. Zij brachten geld in en gevieren zetten zij de schouders onder het werk. Twee in de keuken en twee in de be diening. Op 9 mei 1959 opende burge meester mr. L. Tonckens van Renesse het vacantie-motel. „Motel", omdat voor een hotel de vereiste papieren ontbraken. „Vacantie" ervoor, om dat de ANWB vond dat een motel aan de grote weg behoorde te liggen en daarom bezwaar maakte. De klippen werden omzeild. De problemen met de verbinding naar en van Schouwen-Duiveland werden als volgt opgelost. „We huur den een bus van Van Oeveren", ver telt Maarten Breekweg. „Daar plak ten we met enorme letters (wijd arm gebaar) De Zeeuwse Stromen op en die stond bij de pont van Zijpe. De motelgangers reden daarin mee naar Renesse en de volgende dag reden we terug met de bestuurders om op een rustiger tijdstip de auto's (die aan de overkant waren blijven staan) even op te halen". Het liep niet allemaal meteen gesmeerd, maar de kamertjes, soort huisjes, werden verhuurd. Wanneer bij gebruik door vier personen ook de opklapbedden waren neergelaten, bleef er nauwelijks loopruimte over. Per twee kamers was er een douche toilet beschikbaar. Voor volledig pension moest 12,50 per dag wor den betaald. „Voor Nederlanders vrij duur, maar voor Duitsland erg goedkoop in die tijd". ARMOE TROEF In '59 was het armoe troef. „We hadden een omzet van 59.000,-. Ik vergeet het nooit", zegt Maarten Breekweg - nu - lachend. Toch werd er vrij spoedig een kok in dienst ge nomen. „Een rib uit het lijf. Een hele onderneming". Er werd hard gewerkt en ook nog gestudeerd voor de juiste papieren. Na anderhalf jaar was de naam al leen nog Motel en dat bleef De Zeeuwse Stromen een dikke twintig jaar. Johan Brongers: .Liever hotel". De huidige hoteldirekteur Johan Brongers wilde het echter liever als hotel aangemerkt zien, waardoor het zich - met drie sterren - tevens kon aansluiten bij West Western, een re- serveringsverbond van hotels over de hele wereld, overgewaaid uit Amerika. Johan Brongers werkt sinds der tien jaar bij De Zeeuwse Stromen. Hij was als barkeeper werkzaam bij Motel De Ark, dat enige jaren door de Zeeuwse Stromen werd beheerd, maar niet lucratief bleek en weer werd afgestoten. Voor zijn funktie als hotc1 direkteur studeerde Bron gers bedriji. ^onomie in Rotterdam. Ook Maarte^ Breekweg, die een elektrotechnische opleiding achter de rug had, studeerde tussen alle werkzaamheden door „rustig" ver der. Als dertiger „deed" hij ekono- mie aan de hogeschool in Rotterdam. Met het oog op de drukkerij be kwaamde hij zich op grafisch gebied. BEDRIJFS- EKONOMISCH DENKEN „Bedrijf sekonomisch denken". Dat is volgens Maarten Breekweg de suksesformule van De Zeeuwse Stro men. Kostenbewaking aan alle kan ten, steeds weer die kontrole. Hij houdt zich met die financiële kant van zijn direkteurschap zeer nauw keurig bezig. Het zakelijk sukses is volgens hem ook te danken aan de vele ruimten, zowel voor de vakan tiegangers als de kongresgangers. Voor de kongressen bijvoorbeeld ne gen vergaderzalen, plus negen kleine gesprekskamers Met die karakterveranderingen in 1972, toen met de kongressen werd begonnen, werd bij De Zeeuwse Stro men een verdere, spektakulaire ont wikkeling ingeluid. Zodra de behoef te aan audio-visuele middelen ont stond, werd daarop ingespeeld. En daaruit ontstond weer de video- groep, waarvan de technische afde ling het kommunikatie- en registra tiesysteem ontwierp en aanlegde, waarop alle vergaderzalen en - kamers zijn aangesloten. De video- groep werkt, -evenals de andere units, ook voor derden. Voor de kon gressen worden instruktiefilms voor vaardigheids-trainingen, gericht op rationeel denken, gemaakt. Het drukwerk ten behoeve van de kongressen, kan eveneens in eigen beheer worden uitgevoerd. Maar ook de folders, ontworpen door manager Anton Heyman van de unit Creatieve Vormgeving, worden daar bijvoor beeld gedrukt. Het bekendste werk van de video- (en de p.r.-groep) is wel de filmerij bij de solozeiltocht rond de wereld van Pleun van der Lugt. En straks weer: voor de Whitbread Race. Wanneer er films worden ge maakt, voor promotie- of reklame- doeleinden, wordt altijd een profes sionele regisseur aangetrokken. Zo werden films gemaakt voor grote be drijven in Nederland. TON VAN DUINHOVEN Op het ogenblik werkt de video- groep aan een eigen promotiefilm ter gelegenheid van het zilveren jubi leum, waaraan akteur Ton van Duin hoven medewerking verleent. Maar ten Breekweg wil die film vertonen bij de viering van het 25-jarig bestaan. Op 16 juni worden duizend genodigden verwacht voor een mid zomernachtfeest. Manager van de video-groep is Loes M. Jongen, echtgenote van Breekweg, die „onze binnenhuis- architecte" wordt genoemd wegens haar inbreng bij uitbreidingen en verbouwingen. Haar laatste ontwerp was de inrichting van het nieuwe kleine restaurantje. Daar is een pret tige sfeer geschapen met een menge ling van Franse en Engelse stijl, in de kleuren oud-rose en wit. Overwe gend wit zijn ook de serre-achtige aanbouwsels, de tuinkamer en de ruimte met de indoor-barbecue. Met wit gelakte sierlijke houten schot ten, wit meubilair van natuurlijke materialen, grasgroen tapijt of ste nen vloeren, veel groene planten en veel glas. Toch een beetje (nostal gisch) zuidelijk tintje? SCHOUWSE BEVOLKING Een goed sfeertje doet veel en zo wel vakantie- als kongresgangers zijn daarvan op de hoogte. Wellicht weten zij daar wel meer van dan de bevolking van Schouwen zelf, bij wie echter de naam Zeeuwse Stromen toch alleszins bekend is. Het zilveren jubileum werd aange grepen om De Zeeuwse Stromen wat meer onder de aandacht van de Schouwse bevolking te brengen. Daartoe zijn er in maart twee keer „jubileumprograms" geweest. Een zondagmiddag arrangement voor het gehele gezin voor een klein prijsje, met inbegrip van diner, kof fie, sauna, filmvoorstellingen, kin- derattrakties. De eerste zondag wer den er al dik honderd gasten begroet. STILLE ZONDAGEN „Ik kwam op die gedachte", aldus Maarten Breekweg, „toen we op een zondag door Renesse wandelden. Er ;was bijna niets open. Ook bij ons zijn ér 's zondags geen kongressen of ver- t' gaderingen, hoogstens hotelgasten. Het jubileumprogram sloeg in en het was kostendekkend", zegt de (onder andere) financieel direkteur. „We gaan ermee door. In het najaar". Voordien komt eerst het feest nog. Met onder de genodigden uiteraard de broer van Maarten Breekweg, die elders is gaan werken, en ook de in middels gepensioneerde heren Van Pesch en Haasbroek. En dan de drukke zomertijd met vakantiegasten. GEVARIEERD „AANBOD" Heel typisch is het de eerste twee weken van juli altijd wat rustiger. Vandaar dat de deur dan wordt open gezet voor een tiendaags kongres van het bio-chemisch laboratorium in Leiden: honderdzeventig deelnemers van dertig verschillende nationali teiten. Een paar voorbeelden van andere, soms steeds weerkerende kongres sen: trainingskursussen van de be lastingdienst, vergaderingen van overheid en semi-overheid en parti- kuliere bedrijven. Straks in het najaar: een kongres van de E.E.G. en een booking van gasten die betrokken zijn bij dan te houden windhondenrennen. De hon den slapen buiten, in de speciaal aan gepaste auto's. Voeg daarbij de regionale reserve ringen voor modeshows, bruiloften, partijen en jubileumvieringen Kan het gevarieerder? Er kan veel gebeuren in vijfen twintig jaar De bar en lounge, ingericht in 1959 met het toen gewilde rotan-meubilair. Zonnige, zuidelijke invloeden in het hedendaagse interieur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6