BALLERINA „...kan ik hier wat meer licht krijgen... 5 4 4, •>1 ZIERIKZEE - „Wat mijn liefste wens is?" vraagt Wil Kramer, terwijl zij de laatste voorbereidingen treft voor de jubileumvoorstelling van haar leerlingen in de Zierikzeese Concertzaal. Mijn grootste ideaal is nog eens een eigen balletschool beginnen, maar dan zal de gemeenteraad van Zierikzee eens over het hart moeten strijken. Ik heb het oog laten vallen op het gebouwtje van de voormalige RSG in de Poststraat. Dat zou ideaal zijn. Ik heb burgemeester De Meester al eens een brief geschreven hierover en wethouder Groen heeft zich al erg positief opgesteld, maar iedereen zal toestemming moeten gevenmaar dat is inderdaad mijn grootste ideaalMomenteel huist de tien jaar bestaande balletschool van Wil Kramer in het gebouw van de Zeeuwse Muziekschool of in de gymnastiekzaal aan de Raamstrsat in Zierikzee. „De hobbyklas zit in de muziekschool, maar die is daarvoor veel te klein, terwijl de examenklassen in de gymnastiekzaal huizen, die voor dat doel weer veel te groot is. Bovendien is er geen piano voor handen. Er gaat niets boven een eigen onderkomen en dat is aanwezig. De gemeenteraad zal positief moeten besluiten. Er is volop belangstelling voor een dergelijke school. Ik kan de leerlingen gewoon niet kwijt", konstateert de Scharendijkse balletlerares. Wil Kramer begon in de oorlogsjaren zelf met ballet. Ze woonde toen nog in Rotterdam. ,,Ik was vier jaar en moest en zou op ballet. Geleidelijkaan belandde ik op het konservatorium in Den Haag waar ik in 1957 het diploma haalde als docente klassieke ballet", herinnert Wil Kramer zich. Later verhuisde zij naar Schouwen-Duiveland, omdat haar ouders daar een zaak hadden. Tien jaar geleden startte zij in Scharendijke een balletschooltje met tien kinderen. ,,Toen ik een jaar bezig was had ik een heleboel meisjes, waarvan er een heel stel nu nog steeds bij me is. Dat toont de goede sfeer wel aan", voegt zij er snel aan toe Na Scharendijke startte Wil Kramer ook balletlessen in Noordgouwe en Bruinisse om uiteindelijk een onderkomen te krijgen in de Zeeuwse Muziekschool. ,,Dat was wat neutraler, maar inmiddels zijn we er wel uit onze voegen gegroeid, maar wie weet wordt binnen afzienbare tijd mijn grote ideaal - een eigen onderkomen -gerealiseerdHet tiental kinderen, waarmee Wil Kramer in 1974 in Scharendijke begon is inmiddels uitgegroeid tot ruim zeventig. De hele groep werkte in de Zierikzeese Concertzaal mee aan een bijzonder suksesvolle jubileum uitvoering, waarvan het talrijke publiek met volle teugen genoot. De kinderen worden door Wil Kramer opgeleid tot heuse ballerina's en leraressen. Daarvoor is de balletschool aangesloten bij de Royal Academy of Dancing (RAD). Op dinsdag 1 mei doen zestien leerlingen daartoe examen, dat vanuit het RAD wordt afgenomen door mrs. Peggy Oldon, die daarvoor speciaal uit Engeland overkomt naar Zierikzee. ,,De meisjes, die dan slagen mogen door naar grade II. De hele goede hebben zelfs de mogelijkheid om een grade over te slaan. Wanneer de grade elementary" wordt bereikt mogen ze zelf les gaan geven", legt Wil Kramer uit. Zelf doet de Scharendijkse in juni ook een zwaar examen, dat haar bij goed gevolg de mogelijkheid biedt om zelf een heuse opleiding tot ballerina te geven. ,,De kinderen höeveft^'-^' dan niet meer naqp.fjye, Randstad, maar kunnen gewoon hier naar school blijven gaan om daarnaast de opleiding te krijgen". Momenteel zitten twee voormalige leerlingen van balletschool Kramer op de ballet-mavo in Rotterdam. Merel Koevoets en Sabine de Jong krijgen daar hun opleiding van Tiny Molema. ,,Dat zou dan mettertijd niet meer nodig zijn. Talentrijke ballerina's-in-de-dop kunnen dan tot het einde toe bij mij blijven. Leerlingen van balletschool Kramer krijgen, indien men louter voor de lol bezig is, een uur per week les. Wanneer ze in de examenklasse komen zijn dat veertig lessen van vijf kwartier en wanneer men verder gaat naar de grade Il-opleiding, dan wordt die lestijd verdubbeld. „Voor de meesten is het louter hobby, maar er zijn er toch ook een hoop bij, die in de toekomst verder willen gaan als lerares of danseres, maar dat is slechts voor een enkeling weggelegd. Natuurlijk moet primair het talent aanwezig zijn, maar bovendien worden er zeer strenge eisen gesteld aan het postuur. Een fraktie te veel of te weinig bot kan beslissend zijn voor afwijzing", vertelt de lerares. Bij het tienjarig bestaan van balletschool Kramer voerden alle leerlingen een aantal fraaie stukken op. Zelf opende Wil Kramer de avond en zij had - vanzelfsprekend - ook het laapste woord. Als herinnering aan de avond ontvingen alle leerlingen uit haar handen een schitterende poster in kleur, met daarop een aantal ballerina's, onmiskenbaar voor velen het toekomstbeeld. Iedere poster was gesigneerd door Wil Kramer. Voorafgaand aan de jubileumuitvoering van balletschool Kramer scharrelde onze fotograaf Joh. D. C. Berrevoets wat rond tussen de leerlingen. Hij legde daarbij het een en ander van de laatste voorbereidingen vast. Geheel boven een breed-uit lachtende Monique Hanse en op de grote foto links is Wil Kramer in gesprek met Prinses Zonnestraal Monique Hanse en herdersjongen Nathalie de Vlieger. Op de rechterkolommen een aantal plaatjes van het schminken van de meisjes. Ook legde de fotograaf pianiste Cathie Kotoun vast op de gevoelige plaat. TEKST: PETER WIJNEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5