Zee-aquarium Bru's Visserijmuseum is vanaf zaterdag te bewonderen Groots lentefeest op de gekombineerde ouderavond Meerpaal en Kwetternest Geen schokkende raadsvergadering zaken op Bruinisse SAMAN BV 3 In bomvol Bru's Dorpshuis: tj Jlietnisso De Hoffelijkheids Pluim Muziekfestival Bruinisse Onderwijzeressen moeten worden ontslagen J aarvergadering en excursie Stad en Lande ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 april 1984 Nr. 23512 De mossel in zijn eigen omgeving. BRUINISSE - Na een periode van anderhalf jaar, van éerste plannen tot en met inrichten, is het nu zover dat het zeeaquarium van het Visserijmuseum gevuld is met vis en vegetatie. Sinds een week zwemmen zeer experi menteel de snotolf, zeebaars en krab om er maar een paar te noemen, gebroederlijk of gezusterlijk in hun ei gen biotoop. Speciaal voor dit heugelijke feit (maar ook vanwege de vele toeristen die voor Pasen naar Bru ko men) wordt het museum aanstaande zaterdag van half tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur opengesteld. Toeristen én Bruënaars kunnen dan zelf gaan zien hoe het leven onder water er uit ziet en tevens het fraaie zuig- en perspompen zijn zeewater- bestendig. Beschermde soorten Toen het aquarium tot zo ver ge reed was en de bewonders moesten arriveren, kwamen de problemen pas, zegt Tielenburg, „Er moesten vergunningen worden aangevraagd, want het betreft hier een aantal be schermde vissen, die je niet mag „verzamelen" zoals dat heet. De pro vincie moest er aan te pas komen en nóg mag er hier niet alles zwemmen wat we graag zouden willen en wat in de omgeving van de mossel niet mèg ontbreken". baar stelden om tot dit fraaie geheel te kunnen komen. Tielenburg is naar eigen zeggen erg enthousiast over het resultaat tot nu toe. „Wij hopen dat de bezoekers een goede indruk tot nu toe. „Wij hopen dat de .bezoekers een goede indruk krijgen van het leven van de mossel en zijn omgeving, en daar gaat het om in Bruinisse". Zelfs is hij of Ha- braken minstens elke dag in het mu seum te vinden, want er moet wel worden opgelet of alles naar wens verloopt. Voeren In dit opzicht heeft hij een grote steun aan Egbert van Unen, de be heerder van de Bruse musea, die on der meer belast gaat worden met het voeren van de dieren. Kleine visjes, mosselvlees, zagertjes, piertjes en garnaaltjes zullen wekelijks (liefts twee keer per week) moeten worden aangevoerd om de bewoners van de Bruse aquaria in leven te houden. Schoonhouden van de ruiten is ook een (dagelijks) werk van Egbert, die zich allleen afvraagt: tot hoelang? Egbert van Unen werd als beheer der aangesteld in D.a.c.w.-verband, hetgeen wil zeggen dat het rijk mee betaalt in zijn salaris, voor de perio de van één jaar. En dat jaar loopt per 1 juni af, reden waarom hij de toe komst niet zó zonnig in ziet. Hoe moet het met het aquarium als er niet dégelijks toezicht is? Volgens Eg- bert, maar ook Tielenburg zegt dat, is het niet doenbaar om de (78!) vrij willigers van het museumkomplex met de zorg voor de dieren te be lasten. Toch gloort er hoop aan de horizon voor het museum en voor Egbert, als de agenda van de komende raadsver gadering er op nageslagen wordt. Het kollege vraagt de raad in te stemmen met het beschikbaar stellen van het salaris van Egbert van Unen voor de periode né 1 juni, in afwach ting van de eventuele komst van de V.V.V. in het pand. Dan zal een defi nitieve oplossing worden gezocht. Burgemeester Hekman zal zeker dit agendapunt (weer) te vuur en te zwaard verdedigen. Het lijkt er op dat Egbert wat dit betreft niet onge rust hoeft te zijn. kunststukje zien dat de beide Bruse biologen W. Tielen burg en C. Habraken hebben gemaakt. De beide heren, respektievelijk leraar biologie in Numansdorp en Oude Tonge, maar woonachtig in Bru, werden door de sektie visserij van de Cultu rele Stichting Bruinisse benaderd, omdat zij ervaring hebben met zeebakken. Na diverse besprekingen wat men eigenlijk wilde werd besloten twee aquaria te bouwen van twee meter lang en zestig centimeter hoog, samen goed voor een inhoud van ongeveer twaalfhonderd liter (zee)water. Opzet van het begin af aan was een permanent aquarium in huis te hebben, waar de mossel te zien is in zijn omgeving. Anderhalf jaar geleden kwamen de bestelde bakken. De voorruit is twaalf milimeter dik, de achterruit tien. „Het is niet zo als je een bak hebt, dat die „zomaar" vol vis ge gooid kan worden", zegt W. Tielen burg, die best een beetje trots vertel de over het inrichten van de aquaria. „Je komt voor allerlei onverwachte problemen te staan, zoals de sa menstelling van het zoute water, de filtering, maar ook de soorten vis die er in moeten. We zijn bijvoorbeeld méénden aan het onsmetten geweest, want je moet met zee-aquaria erg voorzichtig zijn. De achterwanden hebben een tijd in de Grevelingen ge legen, en ga zo maar door". Die achterwanden (het „gezicht" van het aquarium) werden vervaar digd van polystyreen met een soort cement er op, aangevuld met zand en schelpjes. Dit om de algengrooi te be vorderen, dat als voedsel dient voor enkele bewoners van het aquarium. De koeling van het zeewater is ook van groot belang: het water mag niet boven de 13 tot 15°C komen, anders wordt het aquarium een sterfhuis voor de moeizaam bij elkaar ge haalde vissen. Promac uit Zaltbom- mel leverde de koeling, die in een apart gebouwtje achter het museum staat. Daar bevindt zich trouwens ook de zuiveringsinstallatie, die (is de bedoeling) biologisch het water zuivert. Er komen géén chemicaliën aan te pas. De buffervoorraad water (totaal vierduizend liter) cirkuleert twee a driemaal per uur het aquarium, zo dat van een behoorlijke „stroming" gesproken kan worden. Er is zelfs een bescheiden eb en vloed bewe ging, waar bijvoorbeeld de krukels van profiteren: die liggen graag een poosje droog. De leidingen die het water transporteren, maar ook de Zo kregen de biologen te horen, dat zeekreeft, Noordzee-kreeft, spin- krab, kokerworm, zeedhalia, dode- mansduin en alle sponsen, verboden waren om in een aquarium te heb ben, ook al betreft het hier een mu seum. Maar er blijven nog voldoende fraaie dieren over, als: hooiwagen- krab, heremietkreeft, anjelieren, slibannemoon, zeedhalia, zakpijpen, weduwroos, hydroïpoliepen, oesters, wulk en niet te vergeten de mossel. Overigens is deze opsomming niet volledig. Er komen in ieder geval nog bij: een groepje herders en de kleine haringachtigen, die seizoen gebonden zijn. Medewerking Tielenburg is uiterst tevreden en gelukkig met de medewerking die van alle zijde ondervonden werd bij de inrichting van deze beide zeewa terbakken. Duikers uit Bru zorgden voor de niet-zwemende vis (anjelie ren en anemomen bijvoorbeeld) ter wijl de wei-zwemmende vis van pa lingvisser Willem Bout afkomstig is, die voor deze gelegenheid zijn fuiken erg goed na keek. Verder roemt Tielenburg de mede werking van het gemeentebestuur waarvan vooral burgemeester T.C. Hekman het aquarium vlammend verdedigde, maar ook de raadsleden, die (soms morreld) het geld beschik Egbert van Unen, beheerder van de Bruse musea, bij de nieuwe aanwinst van het museum: het zee-aquarium waarin de mossel in z'n eigen omgeving te zien is. O i*€ BRUINISSE - De gekombineerde ouderavond van de openbare kleuterschool ,,'t Kwetternest" en de openbare lagere school „De Meerpaal" ontpopte zich tot een sfeer volle avond in een bomvol dorpshuis. Een kort huis houdelijk gedeelte maar veel spel, klank en kleur, ge bracht door enthousiaste kinderen voor hun ouders die erg meeleefden met de gebrachte stukjes en musicals, die allen betrekking hadden op de lente. Er was door de leerkrachten en vele ouderhanden enorm veel werk ver zet aan kleding en decors, maar het resultaat was dan ook een waar lentefeest. Het was voor de voorzitster van de ouderraad, Tineke Deering, die in haar warme welkomstwoord aan de vele gasten dit werk voor het voet licht haalde en de behulpzame han den bedankte. Een bijzonder welkom heette ze burgemeester T. C. Hek man, wethouder van schoolzaken H. Schot en dominee W. F. Teekens. Toen kwamen de kinderen aan bod, en hoe!! Alle klassen voerden een spel op. Dit varieerde van eeh dansje, Restaurant Renesse Het restaurant met de hoffeliikheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend van 11.00-14.30 en van 17.00 uur tót dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. 's Zondags de gehele dag ge opend. Voor reservering: 01116-1215 via een musical tot een echt Bru's schoonmaakgebeuren. De kleuterklas (o.Lv. Els de Zeeuw en Maijan Mol) voerden een schattig lentedansje op. De kleuters waren prachtig verkleed als bloem (tulp of narcis), haasje of lammetje. Er kwam zelfs een echt kuikentje (Daantje Tie lenburg) uit een ei gekropen. KlasI(aLv. Nelleke Tegelaar) bracht een kabouterspeL Getooid in de frisse kabouterkleuren dartelden ze kwiek en onbevangen over het podium. De fee in het spel was Rebecca Veldkamp. Freddy Boluijt, Jessica van Gelder en Patricia Bal kwamen als kabouter erg goed uit de verf. Onweer Klas twee en drie (o.Lv. Han Vier- gever) bracht een spel met een weer kundig educatief tintje: Voor een pro- jekt op school zochten twee kinderen (Viola v. d. Heetkamp en Remond van Boven) voorwerpen uit de natuur. Dan zien de eerste naricissen (Cindy van Giist en Mariska Krabbe). Die willen ze plukken maar dan steekt er een onweer op en ze moeten vluchten. Dat heeft het slechtweermannetje (Arjan Stoutjesdijk) uit het weerhuisje op z'n geweten. Als het goedweervrouwtje (Andrea v. d.. Berge) naar voren komt overheerst het mooie weer weer. De eerste zwaluw (Ronald van Witr zenburg) kwam bijzonder speels z'n opwachting maken. Bloemenmeisjes en een konijn (Lennard van Popering) maakten een dansje maar ook hier gooide slecht weer roet in het eten. Pelleboer (Ingmar Coppoolse) regelt dan verder het (goede) weer. „Lellebel Klas vier en vijf (o.Lv. Ad Fluijt) liet een zeer humoristisch stukje zien over een gezin tijdens schoonmaakperike- len. Terwijl het echtpaar naar bed ging, droomde de vrouw van de schoonmaak. Deels in dialekt werd dit erg leuk op gevoerd door de huisvrouw (Esther v. d Ouden), vader (William Lems) en opa (Riny Noordijk). Vooral opa met z'n krasse uitspraken („geef me nog maar een borreltje") en „lellebel", bracht de leut er in. Zuchtend ging hij terug naar 't Opper toen de schoon maak begon. Ook werd door een jeugd bende een schilderij met juwelen ge stolen. Toen de bende werd opgespoord bleek eigenlijk de nobele trekken van de jongeren. De roverhoofdman (Lian- ne de Looff) bleek namelijk de" op brengst te bestemmen voorarme men sem Klas zes, o.l.v. het hoofd der school, de heer M. A. van Witzenburg, beeld de middels zang en spel het gedicht „Heldere Griet" van Annie M. G. Schmidt uit De heldere griet met verve vertolkt door Marjolein Pad mos, was zo vreêd proper dat ze zelfs het NS-perron veegde en de Wester toren met koperglans poetste. De prachtige decors hadden de zes de klassers zelf gemaakt De eigen inbreng van deze kreatieve klas kwam naar voren toen ze een eigen variant „Heldere Piet" opvoerden. Het anno 1984 aangepaste gedicht liet de hel dere griet keurig opgetut zien klaérom uit te- gaan terwijl de-mannen' met schorten voorf nögysteeds piekerden waar het met de emancipatie nu pre cies fout ging. Verkiezing Bij de' verkiezing voor leden van de ouderraad werd mevrouw Ineke v. d. Houten en mevrouw Adrie de Looff gekozen. Voorde afscheidnemende le den mevrouw Hanneke Padmos me vrouw Els Welters had de voorzitster, Tine Deering, ieder een persoonlijk woord van dank over voor net vele werd dat beiden voor de school hadden verzet Ook bedankte ze het personeel van de school voor hun tomeloze inzet waarmee ze ook het afgelopen school jaar de kinderen hebben begeleid. Ook de heer Van Witzenburg be dankte de aftredende leden van de ouderraad en sprak lovende woorden aan het adres van de kinderen voor hun getoonde speL VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-2228 Op woensdag 25 en donderdag 26 april gaat de muziekvereniging „Nu met Hope" loten aan de man (en vrouw) brengen om enigszins uit de kosten te komen die de organisatie van het muziekfestival op zaterdag 19 mei met zich mee brengen. Tijdens die twee avonden starten de drumband en de majoretten om half zeven. De drumband om de men sen instrumentaal te attenderen en de lieftallige majoretten om de loten te verkopen. De trekking van de ver loting vindt plaats op 19 mei, na het muziekfestival waar reeds twaalf korpsen hun medewerking aan toe gezegd hebben. Op die avond vindt een dansavond plaats in de loods van jachtwerf Duivendijk. Vrijdag 27 april: BRUINISSE - Vrijdag 27 april komt de Bruse gemeenteraad weer in vergadering bijeen voor een naar het zich laat aanzien, korte vergadering. Dit keer geen schokkende zaken of hete hangijzers op de raadsagenda, maar slechts de lopende hhuishoudelijke zaken zullen worden behandeld. De raadsleden wordt instemming gevraagd met de aan- en verkoop van tuingronden in het Riekusweelgebied. BROUWERSHAVEN - De gemeen teraad van Brouwershaven verga dert donderdag 26 april in het stad huis (aanvang 19.30 uur). De agenda bevat slechts twee punten, die beide ontslagen van onderwijzeressen be vatten. In beide gevallen betreffen het on gevraagde eervolle ontslagen, want de onderwijzeressen moeten afvloei en wegens daling van het leerlinge naantal op beide scholen. Vandaar dat burgemeester en we thouders tot hun spijt de raad verzoe ken eervol ontslag te verlenen aan mevrouw A. van Oeveren-de Wit als onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare lagere school te Zonnemai- re en aan mejuffrouw D. J. Geluk als onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de openbare lagere school te Dreischor. De medezeggenschapsraden zijn niet gehoord, omdat de ontslagen plaatsvinden op grond van wettelij ke voorschriften. De uitkerings- en pensioenverordening voor wethouders komt vervolgens aan de orde, welke pas in werking zal tre den met ingang van de nieuwe zittings periode. De tariefregeling voor wer ken van derden dienen voor de twaalf de keer gewijzigd te worden, per 1 juli '84. Een voorstel dienaangaande prijkt op de agenda Om te komen tot een harmonisatie van de rechtspositie van ambtenaren is het vanwege de minis ter noodzakelijk een zogenaamd „B-3 reglement" vast te stellen voor de Stichting Pedagogisch Centrum Zee land. De verlengde Hertsbekestraat zal op voorstel van het kollege voortaan Singel gaan heten. Niet zo erg nieuw, want in de volksmond heette dit ge bied al Singel naar een watering die eertijds in dit gebied lag. De raad wordt gevraagd hiermee akkoord te gaan. Wateroverlast Wegens (nog steeds) wateroverlast voor Maaskant, stelt het kollege voor het in erfpacht gegeven perceel grond aan de Lange Dam niet te verhogen, zoals per 1 juli zou kunnen. Tot de Oosterscheldewerken zijn uitgevoerd zal Maaskant en andere bedrijven last hebben van hoog water, en dat vindt het kollege aanleiding voldoende om niet méér te gaan rekenen voor het in erfpacht uitgegeven gebied. Zierikzee bljtf óttliinOSÜlfl lORfKl MiliiO'/L -ZIERIKZEE - tDe Vereniging,Stad' en Lande van Schouwen-Duiveland, houdt de jaarvergadering op vrijdag 27 april, aanvang 19.30 uur, in de foy er van „Mondragon". Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en niet herkiesbaar de heren J. L. Bra- ber, H. E. S. Sinck, J. A. A. Fransen van de Putte en G. Gerret?en. Het bestuur stelt kandidaat de heren J. A. Brandenbarg (Zierikzee), H. Doe- leman (Dreischor) en N. G. Timmer man (Renesse). Na de pauze volgt een lezing met dia's door de heer A. P. Klerk uit Uit hoorn met als titel „De kogel door de kern", handelend over de rol van het kerkgebouw en besluitvorming daar voor bij het ontstaan van kleine ker nen in Zeeland aan het eind van de zestiende eeuw. Zaterdag 26 mei gaat Stad en Lan de op excursie en wel naar Aarden- burg en Damme. Introduktie is toe gestaan. Bezocht worden de St. Baafskerk en het gemeentemuseum te Aardenburg. Het prachtige Belgi sche plaatsje Damme wordt bereikt via de oostelijke route van de „Smokkelroute" met Zeeuws- Vlaamse gidsen. In Damme zelf zul len gidsen het gezelschap rondleiden in het stadhuis, St. Janshospitaal en de Onze Lieve Vrouwekerk. Men ver trekt om kwart voor acht van het Kraanplein en komt daar om zeven uur 's avonds weer aan. Een voorstel dat de gemeente f 6.374,45 kost is de financiering van het salaris van de beheerder van de Bruse Musea. Tot 1 juni wordt deze kracht in D.A«C.W.-verband betaald, na deze datum moet de beheerder öf weg, óf de gemeente moet de perso neelslasten betalen. Het kollege stelt voor dit te doen, in afwachting van de resultaten van het onderbrengen van de V.V.V. bij de C.S.B. Met de begro ting '84 was hier al rekening mee ge houden, maar de raadsleden moeten zich hierover uitspreken vóór het be drag beschikbaar kan komen. Het kollege geeft voorts in overwe ging de verordening drank- en horeca- belasting in te trekken, omdat de wet telijke basis voor deze belasting is komen te vervallen. Kiosk Grevelingen Tot slot stelt het kollege de raad voor om een exploitatieovereenkomst aan te gaan voor het strand Grevelingen- dam, met de heer H. G. van der Ark te Bruinisse die een kiosk op de Greve- lingendam gaal beherea Dit in plaats van de heer L A. Jonker, op wiens exploitatie aanmerkingen kwamea De vergadering begint om 19.30 uur. 1JSSELSTE1N De veterinaire dienst heeft varkenspest gekonsta- teerd op de Henricushoeve aan de Meersepeel te IJsselstein onder Ven- ray. Binnen een straal van twee kilo meter is een verkeersbod ingesteld dat minstens veertien dagen zal gel den. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3