Zeeland 2,2 procent onder werkloosheidsgemiddelde Nieuw dorpshuis in Haamstede Voorlichting over partikuliere woningverbetering „Geen experimenten met stormvloedkering' installatiebedrijf DEURLOO BV. Politie vindt twee doden in woning in Rilland-Bath Kabinetskrisis zou rampzalig zijn NO S-rubrieken over Markerwaard en chemische wapens Omroep bijdragen volgend jaar niet omhoog Zierikzee met 17 procent op vierde plaats MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is de afgelopen maand gedaald van 16,4 naar 15,7 procent. De werkloosheid in Zeeland is daarmee 2,2 procent lager komen te liggen dan het landelijk gemiddelde. Dit blijkt uit de cijfers die het distriktsbureau van de Arbeidsvoorziening in Zeeland heeft bekendge maakt. De daling van de werkloosheid wordt voornamelijk veroorzaakt door seizoensinvloeden. Het to taal aantal ingeschreven werklo zen is echter wel hoger dan een jaar geleden. De werkloosheid in Zeeland is op Tholen met 21,8 procent het hoogst. Daarop volgt Oostburg met 20,3 procent en Zierikzee en West-Zeeuws-Vlaanderen nemen met respektievelijk 17 en 17,3 pro cent de derde en vierde plaats in. De werkloosheid is het laagst in Goes. Daar heeft 13,8 procent van de beroepsbevolking geen werk. Bioloog: MIDDELBURG - De stormvloedkering in de Ooster- schelde moet alleen worden gebruikt bij stormvloeden. Plannen van Rijkswaterstaat om de stormvloedkering ook voor andere doeleinden te sluiten, mogen in het ka der van het behoud en de versterking van het natuurlijk milieu in de Oosterschelde niet worden toegepast. Dat stelt de bioloog dr. P. Nienhuis van het Delta-instituut voor hydrobi- ologisch onderzoek in Yerseke in een artikel in het Zeeuwse Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuws Genoot- DEN HAAG - Koningin Beatrix en Prins Claus zullen op vrijdag 4 mei in Amsterdam de Nationale Herden king bijwonen ter nagedachtenis aan allen die sinds 10 mei 1940 waar ook ter wereld tijdens of als gevolg van oorlogshandelingen zijn omgeko men. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst woensdag meegedeeld. schap der Wetenschappen. Dr. Nien huis noemt de kering een welvaarts- kompromis dat een blijvend tijds beeld zal opleveren van een besluit vorming die alleen mogelijk was in de jaren zeventig. De bouwkosten van de stormvloedkering worden ge raamd op acht miljard gulden. Ondanks veel onderzoeken is nog moeilijk te voorzien welke gevolgen voor natuur en milieu deze kering voor de achterliggende Oosterschel de zal hebben. Rijkswaterstaat heeft plannen de kering ook tijdelijk te sluiten bij de voltooiing van de kom- partimenteringsdammen die de Oosterschelde afsluiten van het zou te Markizaatsmeer en de Krammer. Men zou volgens Nienhuis in de ver leiding kunnen komen de storm vloedkering ook te sluiten om ber ging van gestrande schepen te verge makkelijken, bevriezing van schelp dieren in de winter te voorkomen en het ecosysteem te veranderen, waar door grootschalige visopbouw moge lijk zou worden, of om de kosten van onderhoudswerk te drukken door bijvoorbeeld verlaging van het wa terpeil. Al deze mogelijkheden mo gen niet worden toegepast, vindt Nienhuis, die meent dat dat de be- heerskommissie die de beslissing moet nemen tot het al of niet sluiten van de stormvloedkering, een zware verantwoordelijkheid oplegt. BLEISWIJK - Veertien illegaal in bleiswijk wonende en werkende Ma rokkanen zijn donderdag door agen ten van de parketpolitie van Rotter dam en Den Haag op schiphol het land uitgezet. EMMELOORD - Tegenover de toe zegging van het bedrijfsleven het aantal leerlingenplaatsen te verdub belen moet het kabinet de toegezegde lastenverlichting van twee miljard gulden in 1985 gestand doen. Dat be toogde VNO-voorzitter mr. C. van Veen donderdag tijdens een lezing voor de Commerciële Club te Em- meloord. (vervolg van pagina 1) meente Westerschouwen. Nog niet zo lang geleden werd het dorpshuis in Serooskerke geopend. Renesse en Noordwelle beschikten al geruime tijd lknger over een goede akkommoda- tie. Het oude dorpshuis in Burgh-Haam- stede, dat op dezelfde plaats stond en dezelfde naam droeg, is nu geheel ver- nieuwd en aanzienlijk uitgebreid Nieuw zijn de hal en de grote zaaL Het ligt in de bedoeling dat in de toekomst nog een bibliotheek aan het nieuwe dorpshuis zal worden gekoppeld. De gemeente Westerschouwen heeft voor die plannen al de nodige reserveringen gepleegd Achterstand Het dorpshuis De Schutse wordt beheerd door een voorlopig bestuur, waarin alle verenigingen die ook ge bruikers zijn van het dorpshuis, zijn vertegenwoordigd In totaal telt het bestuur ongeveer twintig leden. Het dagelijks bestuur bestaat uit zes per sonen; voorzitter is dr. H. J. van Zuylen, terwijl de posten van sekretaris en penningmeester respektievelijk wor den bekleed door de heren A J. van den Broeke en P. Kusée. Het bestuur van het dorpshuis windt er, bij monde,van voorzitter Van Zuylen, geen doekjes om dat men erg blij is met het gebouw. „We zijn erg blij met datgene wat nu is gerealiseerd Er bestaat in Burgh- Haamstede een duidelijke achter stand in de ontwikkeling van het ver enigingsleven doordat er jaren spra ke is geweest van een gebrek aan een goede akkommodatie". Aldus de heer Van Zuylen. Dat het verenigingsleven in Burgh- Haamstede blij is met het nieuwe dorpshuis blijkt ook wel uit de bezet tingsgraad ervan. Terwijl het nog niet eens in gebruik is, zijn de avonden al op één na alle besproken, en zijn ook de middagen al gedeeltelijk bezet „De grootste moeite zal bestaan uit het goed bezet krijgen van de grote toneel zaal. Maar door verrijdbare bloembak ken en schermen kunnen we die ruimte verdelen in kleinere, waardoor een re latief kleine groep mensen er zich toch in thuis kan voelen", zo licht voor zitter Van Zuylen toe. Inrichting Ten aanzien van de financiering van de bouw van het dorpshuis werd de be volking van Burgh-Haamstede de eis gesteld dat zij de inrichtingskosten voor hun rekening zouden nemen. Daartoe zijn allerlei akties gevoerd, die op dit moment bijna 40.000 gulden hebben opgebracht Omdat de stelpost op de begroting voor de inrichting een bedrag laat zien van 60.000 gulden, is men dus nog niet helemaal waar men zijn moet „We hebben van de gemeente Wes terschouwen een renteloze lening ge kregen van 14.000 gulden, zodat de inrichting volledig kon worden ver zorgd. Verder hebben we door een uitgekiende wijze van inkopen niet onaanzienlijke besparingen kunnen realiseren", zegt Van Zuylen, die daarbij onmiddellijk aantekent, dat daarbij erg veel steun is verkregen van de architekt van het nieuwe dorpshuism, de heer P. Tieleman te Nieuwerkerk. Het bestuur heeft er overigens alle hoop op dat het ontbrekende bedrag nog zal worden bijeengebracht Men gaat voorlopig nog door met het orga niseren van aktiviteiten. De heer Van Zuylen heeft desge vraagd, een verklaring voor het feit dat in andere kernen - van Westerschou wen het benodigde geld veel makke lijker bijeen werd gebracht dan in Burgh-Haamstede. „In tegenstelling tot de andere dorpskernen is een deel van de bevolking van Burgh-Haam stede te kerkelijk om het belang van een goed funktionerend dorpshuis in te zien". Parkeren Parkeerproblemen rond het nieuwe dorpshuis zijn nauwelijks te verwach ten. Het grote parkeerterrein bij het postkantoor is 's avonds beschikbaar, terwijl er ook nog parkeerruimte op het terrein van het dorpshuis beschik baar is. De enige problemen ten aan zien van het parkeren die zouden kun nen ontstaan, aldus de heer Van Zuy len, is het gevaar van lawaaioverlast voor de omwonenden. „Ik weet dat er in die omgeving nogal wat mensen wonen, die vanwege hun levensover tuiging niet direkt voorstanders zijn van het dorpshuis. Wellicht dat zij enig lawaaioverlast van arriverende of ver trekkende dorpshuisbezoekers zullen aangrijpen om klachten in te dienen". Bij het bestuur van het dorpshuis leeft echter de overtuiging dat, nu het dorpshuis gereed is, de bevolking steeds meer overtuigd zal gaan raken van de noodzaak van een dergelijke voorziening. RILLAND - De rijkspolitie van Reimerswaal (Zeeland) heeft donder dagavond rond tien uur in een wo ning in de Steenvlietstraat in Rilland de lichamen van een man en een vrouw aangetroffen die volgens een politiewoordvoerder door geweld om het leven zijn gekomen. De politie, die door omwonenden was gewaarschuwd, trof ter plaatse de vermoedelijke dader van de moord aan. Deze man is volgens de politie een inwoner van Rilland. De politie wilde in verband met het on derzoek geen verdere bijzonderheden bekendmaken. Van de achtergron den van de „moordpartij" is volgens de politie nog niets te zeggen. Eversdijk: HEINKENSZAND - Het zou voor Nederland rampzalig zijn als er een kabinetscrisis zou ontstaan rond de kwestie van het al dan niet plaatsen van kruisraketten. In een dergelijk geval zou het ekomische herstelbe leid van het kabinet-Lubbers, waar van de eerste gunstige tekenen zicht baar worden, worden afgebroken. Dit zei de vice-voorzitter van de CDA-fraktie in de Tweede Kamer, Eversdijk, donderdagavond tijdens een spreekbeurt in Heinkenszand. Een kabinetscrisis zou betekenen dat ,alle inspanning, alle moeite en alle pijn van de afgelopen anderhalf jaar" voor niets zijn geweest, aldus Eversdijk. Hij zei het van het groot ste belang te vinden dat het kabinet de hele periode tot 1986 uitzit, waar na de kiezer een oordeel kan vellen over het beleid van het kabinet. Volgens Eversdijk is de PvdA niet in staat om een wezenlijk beter be leid aan te bieden. „Dat blijkt wel uit het feit dat de PvdA vrijwel zwij gend aan de kant staat en in feite rustig afwacht hoe het huidige kabi net de scheefgegroeide situatie recht trekt. Kennelijk wil men daar zelf straks de vruchten van plukken", al dus Eversdijk. .Eversdijk zei zich te realiseren dat het besluit over de kruisraketten een moeilijke zaak is, maar hij acht het niet bij voorbaat uitgesloten dat het kabinet in staat is om tot een aan vaardbaar compromis over deze kwestie te komen. „Ze staan voor een moeilijke klus, maar Lubbers is heel wat mans", zo gelooft Evers dijk. HILVERSUM - Het Capitool is zon dag gewijd aan de inpoldering van de Markewaard. De diskussie daarover staat onder leiding van W. L. Burgsma. (Ned. 2, 12.00 uur). De buitenlandrubriek van de NOS, Panoramiek, besteedt zondagavond aandacht aan chemische strijdmidde len. Het gebruik van gif als wapen is, in het protocol van Geneve van 1925 verboden, maar de schendingen zijn talrijk. Panoramiek stelt de vraag aan de orde of een nieuwe wedloop op het gebied van chemische wapens te vrezen valt. (Ned. 1, 20.10 uur). AMSTERDAM - De NOS mag op de salarissen van de omroepmusici niet de zogenoemde trendvolgerskorting van drie procent toepassen. Rechtbank-president B. Asscher heeft dit donderdag bepaald in een kort geding dat de kunstenbond FNV tegen de NOS had aangespannen. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Vrijdag 20 april Serooskerke Herberg De Waag. Optreden Old Jazz Maniaks. 21.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Jaap Verseput praat over Tabaksteelt. 20.00 uur. Zaterdag 21 april Zierikzee Opening speeltuin Meester Breet- velt. Klubgebouw. Klaverjassen en sjoe len P.V. Gevleugelde Vrienden. 20.00 Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bazar-rommel- markt-veiling ten behoeve van drum band Apollo". 10.00 tot 18.00 uur. Maandag 23 april Renesse Manege Grol. L.R. en P.C. Westelijk Schouwen Paaspuzzel- en eierzoek- wedstrijd. Start 13.00 uur. Dinsdag 24 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Vergade ring C.P.B. 19.45 uur. Konditorei Hogenaar. Modeshow „Le Joujou". 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Woensdag 25 april Zierikzee „De Lichtboei". Kreatieve middag. Vanaf 14.00 uur. Poppentheater Alteklein. De verre reis van Joris-Jan. 14.30 uur. Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijf avond Amnesty Internatio- 1 hél. Vanaf 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Spelletjesmiddag voor de jeugd. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijf avond Amnesty Inter national. Vanaf 19.00 uur. DEN HAAG - De omroepbijdragen zullen volgend jaar gehandhaafd blijven op het niveau van dit jaar. Dat betekent dat voor kijken naar te levisie en radio 148 gulden betaald moet worden en dat radiobezitters 46 gulden moeten betalen. Het kabinet heeft dit vrijdag beslo ten. Het voornemen om de omroep bijdragen niet te verhogen was overi gens al aangekondigd in de Mediano ta van minister Brinkman van WVC. Het vernieuwde en uitgebreide dorpshuis ,,L)e Schutse" aan de Julianastraat te Burgh-Haamstede wordt woensdag 25 april door de Kommissaris der Koningin, dr. C. Boertien, officieel geopend. In alle kernen vallen deze hoorzit tingen in het kader van de dorpsplan nen, zoals ze werden opgesteld door het Kleine Kernen Experiment. Men hoopt, dat de aktiviteiten ten aan zien van deze dorpsvernieuwing zul len uitstralen naar andere kernen. Uit de gemeente Duiveland is al ge reageerd door Ouwerkerk en Ooster- land. De voorlichting wordt gegeven door de heer W. Kort, die is aan gesteld als projectcoördinator Dorps vernieuwing Schouwen-Duiveland, een uitvloeisel van het K.K.E. Hij kan ook in aparte gesprekken, advi serende en voorlichtende gesprekken voeren, vooral van belang met het oog op de subsidiemogelijkheden die nogal eens aan verandering onderhe- Subsidiemogelijkheden ZONNEMAIRE - Dinsdag 24 april wordt in Zonnemai re de eerste van vier hoorzittingen gehouden, waarop voorlichting wordt gegeven over partikuliere woning verbetering en subsidiemogelijkheden daarbij. De vol gende zittingen vinden plaats in Noordwelle (7 mei), Sir- jansland (8 mei) en Serooskerke (9 mei), alle in de dorps huizen, aanvang 19.30 uur. vig zijn. Partikulieren, die kwali teitsverbetering aan hun woningen willen plegen, kunnen hem ook per soonlijk benaderen. (Telefoon 01115- 3148). Onder kwaliteitsverbetering wordt bijvoorbeeld verstaan voorzie ningen op hetgebied van badkamer/ toilet, het uitbreiden van slaapruim- te wanneer die onvoldoende is, of verbetering van riolering. De heer Kort zou kunnen worden beschouwd als een „rechtswinkel" op subsidiegebied, terwijl hij boven dien - zonder konkurrerend te wer ken ten opzichte van zijn vakbroe ders - als architekt enige voorlichting over te bewandelen wegen bij verbe tering kan geven. Tekenen en ont werpen laat hij uitdrukkelijk over aan kollega's. Advertentie weekend servicedienst 01110) 6255 Brouwershaven Gereformeerde Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 26 april Zierikzee „De Lichtboei". Doorlopend film programma met onder meer „De Boefjes". Vanaf 14.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering Kom missie Openbare Werken. 19.30 uur. EUemeet Dorpshuis. Informatie/hoorzitting gemeente Middenschouwen. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Goes Prins van Oranje. Provinciale jaar vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen. 10.30 uur. Vrijdag 27 april Zierikzee „De Lichtboei". Kleimiddag. Vanaf 14.00 uur. Mondragon. Jaarvergadering „Stad en Lande". 19.30 uur. Scharendijke „Molen De Lelie". Woldemonstraties „De Pitshoeve". 19.00 - 21.00 uur. Putmeet. Thema-avond C.P.J. over „Vrijetijdsbesteding". 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 28 april Zierikzee Bedrijf V. d. Velde (Oudeweg 25). Stekkenbeurs Kon. Mij. Tuinbouw en Plhntkunde. Chr. Gereformeerde Kerk, Zevenge- tijstraat. Koncert Katwijks Chr. Mannenkoor „Jubilate". 19.00 uur. Scharendijke „Molen De Lelie". Woldemonstraties „De Pitshoeve". 10.00 - 17.00 uur. Maandag 30 april Sirjansland Dorp. Oranjemarkt bejaardensocië teit. Vanaf 10.00 uur. Dinsdag 1 mei Zierikzee Graanbeurs. Eilandelijke 1 mei viering. 20.00 uur. Donderdag 3 mei Brouwershaven Markt. Vertrekpunt plattelands vrouwen voor exkursie naar het poli tiebureau Zierikzee. 13.30 uur. Zaterdag 5 mei Brouwershaven Klubhuis watersportvereniging. Grote watersport ruilbeurs. 13.00 uur. Maandag 7 mei Noordwelle Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Dinsdag 8 mei Zierikzee Bakkersschool, Kerkhof. Voorlich tingsavond hartreanimatie. 19.30 uur. Sirjansland Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Woensdag 9 mei Serooskerke Dorpshuis. Hoorzitting dorpsplan nen (voorlichting partikuliere wo ningverbetering). 19.30 uur. Zaterdag 12 mei Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Openingskoncert „Nut en Uitspanning". Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 26 mei Zierikzee Kraanplein. Vertrek exkursie Stad en Lande. 7.45 uur. Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door „Luctor et Emergo" uit Renesse. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 16 juni Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door brassband OKK uit Westkapelle.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2