Lustrumviering Werkgroep Historie en Archeologie Katwijks Chr. Mannenkoor „Jubilata" in Zierikzee In trouwzaal Zierikzees stadhuis Onder auspiciën van Woord en Daad r~\ K 4 Persoonlijk had de streekarchivaris wat problemen met de snelheid waarmee in Zierikzee oude, doch zeer karakte ristieke schoolgebouwen worden gesloopt. Voorbeeld: de oude school in de Nieuwe Boogerdstraat, die in september 1982 uit het stadsbeeld verdween. De Werkgroep bleek een goede keus te hebben gedaan deze jubileum-jaar vergadering in de fraaie entourage van de trouwzaal te laten plaatsvin den. Bovendien bleek het zaterdag de eerste echte lentedag, een optimaal dekor derhalve voor de stadswande ling langs de monumenten van Zie- rfkzëeC wa&jfe'ee dejübilèumviering middags werd besloten. Burgemeester Th. H. de Meester liet in zijn welkomstwoord weten het een bijzonder voorrecht te vinden dit eer biedwaardig gezeltschap in Zierikzee te mogen ontvangen. De Werkgroep Historie en Archeologie vormt nog een jonge loot aan de historische boom van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat in 1769 werd opgerichht De burgemeester memoreerde, dat de Werkgroep bijzonder banden heeft met Zierikzee, gezien het feit dat ar chief-ambtenaar de heer P. van Beve- ren en archivaris C. Postma destijds aan de wieg stonden van deze afdeling De heer De Meester vertelde zijn aan dachtig gehoor verder in het kort iets over het indrukwekkende Zierikzeese stadhuis en over de restauraties in het verleden die tot het huidige resultaat hebben geleid. Streekarchivaris W. H. Keikes:.Pre dikaat Lichtend Voorbeeld was zeer terecht". Hij besloot zijn openingswoord met de leden van de Werkgroep veel suk- ses in de toekomst toe te wensen met hun geschiedkundige vorsingen. Jaarvergadering Onder leiding van de voorzitter van de Werkgroep, drs. J. H. Kluiver werd vervolgens het huishoudelijk gedeelte van deze jaarvergadering vlot afge werkt. De heren P. W. Sijnke en J. P. B. Zuurdeeg werden met ingebruikne ming van de voorschriften die bij een bestuursvergadering gelden, beiden als bestuursleden herkozen. Sekreta- ris drs. R. C. Hol was aftredend we gens zijn vertrek uit Zeeland. De leden konden zich vinden in het voorstel van het bestuur drs. L. Zoodsma, charter meester op het Rijksarchief in Zeeland te benoemen als zijn opvolger. De voorzitter sprak waarderende woorden tot de afscheidnemende se- kretaris voor de grote discipline en trefzekerheid, waar hij zijn werk als sekretaris mee had verricht en voor de inzet betoond in de redaktie van het orgaan van de Werkgroep „Ne- hallenia" en bij de begeleiding van enkele projekten. Drs. Kluiver ondér^ streepte de woorden tot drs. Hol met het overhandigen van een bedrag on der couvert. Een woord van welkom gold de nieuwe sekretaris. De voorzitter sprak de hoop uit dat het drs. L. Zoodsma niet zo zal vergaan als de - eveneens - uit Friesland afkomstige Liewe Uitsma, die in de 17e eeuw een zeer slechte ervaring opdeed tijdens een ontmoe ting met Zeeuwse kapers. De nieuwe sekretaris trok zelf ook enige lijntjes tussen Friesland en Zeeland. Hij noem de in dit verband de slag bij Warns in 1345 toen Friesland erin slaagde de aanvallen van de graven van Holland en Zeeland te weerstaan. Vierhonderd vijftig jaar later in 1795 streden Fries land, Groningen en Zeeland gezamen lijk tegen de vorming van een parle ment Toen Friesland de strijd staakte, kwamen ook Zeeland en Groningen niet meer op voor behoud van die eigen zelfstandigheid. Het herkenbaar hou den van-de eigen identiteit was volgens de heer Zoodsma echter zowel in Friesland als in Zeeland een duidelijk streven gebleven. De aktiviteiten van de Werkgroep Historie en Archeologie kunnen daar naar zijn mening een bij drage aan leveren. Projekten Tijdens de vergadering werd verder een kort overzicht gegeven van de lo pende projekten van de Werkgroep. De heer Sinke liet weten, dat de do- kumentatie van huizen in Middelburg in een stadium van afronding verkeert Hij noemde in dit verband de inzet van vrijwilligsters. De voorzitter deelde mede, dat de bwerking van het handschrift van Adriaan Bommene vrijwel is voltooid. Drs. Kluiver was ervan overtuigd, dat de uitgave van dit testament van Bom- menee boeiende materie zal opleveren in het bijzonder voor restauratie-ar- chitekten. „Ken uzelf' „Ken uzelf' was vervolgens het mot to van de lustrumtoespraak van drs. Kluiver. Hij wees in dit verband op het belang van het kritisch zelfonderzoek binnen de Werkgroep: men dient de eigen beperkingen te kennen. Zo zijn er duidelijke grenzen aan de beschik bare geldmiddelen. Er kan geput wor- den uit een redelijk aanbod van mens kracht voor arbeidsintensieve onder zoeken, maar een andere gegeven is het feit, dat Zeeland relatief slecht be deeld is met vakhistorici Dat vormt soms een probleem, daar bij vele on derzoeken voorkennis en scholing is vereist Verder signaleerde drs. Klui ver dat vanuit het onderwijs slechts weinig aandacht aan de regionale his torie wordt besteed. Hij achtte het van belang, dat de Werkgroep bij onder zoeken en projekten de zaken niet for ceert, maar uitgaat van reële mogelijk heden. Een voorbeeld vormt in dit ver band de totstandkoming van de Ency clopedie van Zeeland. Voor het aantrekken van mensen, die zich vakmatig met historie bezig houden, dient de Werkgroep naar zijn mening van de voorzitter, zelf op zoek te gaan. De grote wens van Zee land ooit een eigen universiteit te be zitten, werd nooit vervuld en ook met de hogere beroepsopleidingen is Zee land niet goed bedeeld. Toch zag drs. Kluiver de toekomst van het historisch onderzoek in Zee land met vertrouwen tegemoet als de Werkgroep haar eigen mogelijkheden goed zal kennen, gebruik weet te ma ken van de landelijke voorzieningen „Zuid-West Nederland bouwt zie kenhuis in Guatemala" is een geza menlijke aktie van de „Woord en Daad" komité's op Goeree-Overflak- kee, Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint Philipsland, Walcheren, Zuid- Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. Het is de bedoeling, dat het zieken huis zal verrijzen bij het stadje San Lukas, een gebied waar de bevolking nog steeds gebukt gaat onder meer onder de gevolgen van een grote aardbeving in februari 1976. Het Van-Bethesda Ziekenhuis te Dirksland zorgde voor de eerste bouwstenen voor het ziekenhuis. Op Koninginnedag vorig jaar bracht een aldaar gehouden aktie 6,500,— op. De benodigde grond in Guatemala werd reeds aangekocht door Stich ting „Woord en Daad". De inrichting hoopt men op andere wijze te finan cieren. Voor de inrichting van een soortgelijk ziekenhuis in Haiti ont ving „Woord en Daad" gratis veel medische instrumenten. Er bestaat goede hoop, dat men ook voor de in richting van het ziekenhuis in Guate mala op meerderen een beroep zal kunnen doen. Akties Voor de bouw van het ziekenhuis is nu nog een bedrag van 150.000,— nodig. Men hoopt dat door middel van akties door de regionale komité's en door scholen, vereni gingen en partikulieren bijeen te krijgen. Het komité Schouwen-Duiveland heeft nu het plan opgevat te trachten geld bijeen te krijgen door middel van een bijzonder koncert op zater dagavond 28 april in de Chr. Gerefor meerde Kerk te Zierikzee, aanvang 19.00 uur; de kerk is geopend vanaf 18.15 uur. en ook de gemeentelijke en provin ciale overheden er hun steentje aan zullen bijdragen in de vorm van reis beurzen of garantiesubsidies bijvoor beeld. Jare.,lange strijd Hierna ging de voorzitter over tot de aanbieding van het eerste exemplaar van het jubileumnummer van Nehal- lenia, getiteld „Elementen van de cul tuur in Zeeland" aan burgemeesterTh. H. de Meester. Deze maakte meteen van de gelegenheid gebruik te memo reren, dat de stad Zierikzee en de Staten van Zeeland in het verleden een jarenlange strijd hebben gestreden voor het verkrijgen van die eigen uni versiteit De strijd werd verloren toen Leiden het privilege verwierf een uni versiteit voor Holland en Zeeland te stichten. Het beschikbare legaat Mog- ge werd toen derhalve aangewend voor de omvangrijke restauratie van het Zierikzeese stadhuis in plaats van voor de verwezenlijking van de uni versiteit-wens. De heer J. A. Heyse, sekretaris van het Koninklijk Zeeuwsch Genootr schap der Wetenschappen mocht eveneens een exemplaar van het ju bileumnummer in ontvangst nemen. Hij feliciteerde drs. Kluiver met de totstandkoming van deze uitgave en betoonde zijn spijt over het feit, dat zijn Genootschap nauwelijks finan cieel daarin had kunnen bijdragen. Hij wenstte de Werkgroep veel suk- ses in de toekomst en sprak de hoop uit, dat het Genootschap dan wel in staat zal zijn rechtvaardige wensen van de Werkgroep te honoreren. Drs. Hol sprak vervolgens over het hoe en waarom van het opstellen van het zogenaamde Leemtenplan. Het be vat een overzicht van de leemten in het historisch Onderzoek over Zeeland. Een goede samenvattende geschiede nis over Zeeland ontbreekt en om daar ooit toe te komen, dient men te weten waar do meest in het oog springende lagunes zitten.„Leemtenplan klinkt wellicht wat negatief", meende de heer Hol, maar volgens hem kon ook ge sproken worden over „Lijst van mo gelijkheden voor historisch onder zoek". Het Leemtenplan dient dan ook de bouwstenen aan te dragen voor een betere geschiedschrijving over Zee land. Het is bedoeld voor de leden van de Werkgroep, maar ook voor ieder- Het belooft een bijzonder optreden te worden. Naast het Katwijks Chr. Mannenkoor onder leiding van de be kende musicus Sander van Marion, zullen solistische bijdragen worden geleverd door Suzanne Pronk (so praan) en Addie de Jong (organist). een, die in historisch onderzoek is ge ïnteresseerd, of er vakmatig mee be trokken is. Drs. Hol hoopte, dat het leemtenplan zal leiden tot een wisselwerking tus sen de Werkgroep en de leden om zo doende ook een goed overzicht te krij gen van de onderzoeken waar de leden mee bezig zijn en om na verloop van tijd een bijgestelde versie van het Leemtenplan te kunnen uitbrengen. Ook van het Leemtenplan mochten burgemeester De Meester en de heer Heyse de eerste exemplaren in ont vangst nemen. Vooruitlopend op de stadswande ling, die voor de middag op het pro gramma stond, hield streekarchiva/- ris de heer W. H. Keikes een causerie over „Zierikzee en haar monumen ten". Hoewel in het verleden een veront rustende hoeveelheid monumentaal bezit verloren ging, wilde de heer Kei kes zijn inleiding niet in mineur hou den. Naar zijn mening bestaat er nog alle reden voor tevredenheid voor het geen door menselijk ingrijpen of bloot toeval bewaard is gebleven. Het eeuwenlange eiland-isolement heeft daar naar zijn mening zeker een bij drage aan geleverd. In tegenstelling tot hetgeen de En cyclopedie van Zeeland zegt over de mogelijkheden voor het bouwen en restaureren in tijden van welvaart, was de heer Keikes van oordeel, dat voor historische panden niets minder ge vaarlijk is dan welvaart, omdat juist in die perioden historische waarden vaak blijken veel minder te gelden. Storende elementen Spreker noemde Zierikzee in zijn to taliteit een monument, waarin storen de elementen gelukkig schaars zijn. Over dat laatste sprekend, diende hij wel de graansilo van 46 meter hoogte aan de Julianastraat te noemen, „een onooglijke blikvanger", volgens de streekarchivaris. Echter diende naar zijn mening hier toch ook een relati verende opmerking te worden ge maakt Het waarde-oordeel blijkt zich te wijzigen; men kan niet louter uit gaan van esthetische waarden. „Wie weet hoe zeldzaam en karakteristiek dit betonnen bouwsel over 25 jaar wordt gevonden", aldus de heer Kei kes. Het Katwijks Chr. Mannenkoor „Jubilate" werd in november 1953 opgericht. De bijzondere voorliefde van dirigent Sander van Marion heeft ertoe geleid dat hij verschillen de bewerkingen van barok-muziek geschikt maakte voor mannenkoor. Maar ook in genres als opera, musi cal en operette heeft hij veel thema's gevonden voor bewerkingen. Het mannenkoor treedt regelmatig op voor televisie en radio en is ook een graag geziene gast in de regio en ver daarbuiten. Het koor telt ruim 210 le den en is daarmee verreweg het grootste mannenkoor van Neder land. „Jubilate" maakte verschillen de buitenlandse toernee's met als on betwiste topper een twintig-daagse reis naar Canada, Michigan, Ohio, Washington D.C. enzovoort. Grammofoonplaten Naast de grote zomerkoncerten in de Sporthal te Katwijk worden ook veel Kerstkoncerten georganiseerd. Vaak werken grote symphonieor- kesten mee aan deze koncerten, maar ook koncerteert het koor vaak met de Marinierskapel, de Militaire ka pel en de Luchtmachtkapel. „Jubilate" maakte een groot aan tal grammofoonplaten met onder meer als titel „Al rolt de zee", „Zal er hier ooit vrede zijn", „Laat ons sa men scheep gaan" en de laatste ge maakte plaat draagt de titel „Koren van Sander van Marion zingen". De soliste Susanne Pronk studeer de aan het Koninklijk Concervatori- um te Den Haag en aan het Swee- linck Conservatorium in Amster dam. Zij volgde de opera-opleiding in Amsterdam en trad op in werken van Gluck, Mozart, Berlioz en Rossini. Zij verleende medewerking aan MannenkoorJubilate" bij de Oude Kerk in Katwijk aan Zee. ZIERIKZEE - Met de aanbieding van de jubileumuit gave van Nehalennia getiteld „Elementen van de cultuur in Zeeland" en met de overhandiging van het eerste exemplaar van het Leemtenplan ten aanzien van een samenvattende geschiedenis van Zeeland, werd zater dagochtend in het Zierikzeese stadhuis extra cachet gegeven aan de vierde lustrumviering van de Werkgroep Historie en Archeologie, een onderdeel van het Koninklijk Zee? wsch Genootschap der Wetenschappen. Soliste Susanne Pronk Solist Addie de Jong ZIERIKZEE - Het komité Schouwen-Duiveland van de Stichting Reformatorische Hulpaktie „Woord en Daad" zet zich in voor de aktie ten behoeve van de bouw van een ziekenhuis in Guatemala. In dit kader zal op zater dagavond 28 april in de Chr. Gereformeerde Kerk in de Zevengetijstraat te Zierikzee een koncert plaatsvinden van het Katwijks Chr. Mannenkoor „Jubilata", onder auspiciën van „Woord en Daad" Schouwen-Duiveland. Een ander storend element in het Zierikzeese silhouet vormde destijds ook de 56 meter hoge watertoren op het Bolwerk. „Toen de Duitsers hem in 1944 opbliezen, heeft niemand er een traan om gelaten". Spreker konstateerde, dat de zorg voor de monumenten in het verleden niet altijd optimaal was, hetgeen vaak te wijten was aan het gebrek aan geld. Het voortbestaan van een monument hangt vaak aan een zijden draadje en als sprekend voorbeeld noemde hij in dit verband de inmiddels door de ge meente in eigendom verworven molen „De Haas". De streekarchivaris wees erop, dat grote kalamiteiten soms leidden tot een grootscheepse aanpak voor her stel der monumentea Zo ook de wa tersnoodramp in 1953. In dit verband roemde de heer Keikes de diplomatiek van voormalig burgemeester Th. Dijck- meester, die zo lang mogelijk het op drogen van de geldstroom ten behoeve van de monumenten in Zeeland wist te voorkomen. Spreker liet weten, dat de kennis van Zierikzee in het zeer vroege ver leden zeer beperkt is. In dit verband memoreerde hij de pleidooien van de heer P. van Beveren destijds ten be hoeve van bodemonderzoek, omdat juist archeologische vondsten meer over dat vroege verleden aan het licht zouden kunnen brengen. Het zou ech ter tot de zomer van 1979 duren voor dat men in Zierikzee tot een opgraving van enige importantie zou komen: het archeologisch onderzoek op het plein rond de Grote of Nieuwe Kerk. De heer Keikes konstateerde, dat de stadsbesturen over het algemeen voorzichtigheid betrachtten met de haar toevertrouwde stad. Het predi kaat „Lichtend Voorbeeld Monumen- tenstad", dat Zierikzee enkele jaren geleden verwierf, achtte de streekar chivaris dan ook terecht, hoewel hij persoonlijk wel enige vraagtekens wil de zetten bij het beleid betreffende de snelle afbraak van oude, doch zeer karakteristieke schoolgebouwen in de stad. Een doorn in het oog van de streek archivaris vormt ook het Havenplein. Voor iventieve stedebouwkundigen moet het volgens hem mogelijk zijn daar iets akseptabels van te maken, want„erger dan het nu is, kan het haast niet", aldus de heer Keikes. een t.v.-opname van „De Tijd" van Andriesen in het Holland Festival. Verder is de sopraan regelmatig te horen in liederenrecitals. Onderscheidingen Addie de Jong studeerde aanvan kelijk orgel bij Jan J. van den Berg en piano bij Leen 't Hart en vervol gens aan het Rotterdams Conservato rium. In 1966 behaalde hij het einddi ploma orgel „met onderscheiding", het einddiploma piano met waarde ring „uitmuntend" en het einddiplo ma beiaard eveneens „met onder scheiding" aan de Nederlandse Bei aardschool. In hetzelfde jaar ontving hij de wisselprijs voor orgel van het Rotterdams Conservatorium. De hoogste onderscheiding, die een orga nist kan ontvangen, de „prix d'excel- lence" werd Addie de Jong in 1968 uitgereikt. Op het Internationale Beiaardconcours te Eindhoven won hij in hetzelfde jaar de eerste prijs. Zeven maal heeft hij een improvi satiewedstrijd gewonnen. Addie de Jong is thans cantor-organist van de Goede Herderkerk te Rotterdam, stadsbeiaardier van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Voorscho ten en dirigent van verschillende ko ren. Hij geeft veel koncerten in binnen- en buitenland. Regelmatig werkt hij mee aan radio-, televisie- en grammofoonplaatopnamen. Tijdens het koncert zaterdagavond 28 april in Zierikzee zal een medita tie worden verzorgd door ds. B. de Graaf, het appèlwoord zal worden gesproken door de heer I. 't Lam. Het programma (tevens toegangs bewijs) is vanaf maandag 16 april in voorverkoop verkrijgbaar bij: fam. P. Pieper, Molenweg 19, Oosterland; mevrouw Schot Mikromarkt, Brui- nisse; fam. J. Goudzwaard, Noordstraat, Haamstede, fam. H. ten Hove, bakkerij Nieuwerkerk; fam. C. Goudzwaard, Meelstraat 24, Zie rikzee. Bij laatst genoemd adres kun nen de kaarten ook telefonisch wor den besteld, onder nummer: (01110)- 2491. Toegangsbewijzen zullen ook ver krijgbaar zijn 's avonds bij de Chr. Gereformeerde Kerk voorafgaand aan het koncert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4